NUUWS Grote bridge-drive te Bergen „Mijn jongen zal naar de al moest de stok er bij te pas komen'' 125 Deelnemers Op 28 Juli j.1. vond in de dancing van „de Rustende Jager" een grote open bridge-drive plaats, welke was georganiseerd door de Berger Bridge Club. De wedstrijd werd gehouden met de opzet om de bridge-spelende pension gasten een avondje in de gelegenheid te stellen hun geliefkoosde sport te beoefenen en met succes. Gezien de tijd van het jaar (bridge is eigen lijk meer een „Wintersport") mocht de belangstelling groot genoemd worden! Er waren meer dan 125 deelnemers en onder de rustige leiding van de wedstrijdleider, de heer Th. Jansen, verliep alles op -geanimeerde wijze. De prijswinnaars waren: Groep A N.-Z. 1. fam. Kaal, B.B.C. Bergen 50y2 p. 2. Dr. HeringaMevr. de Boorder- Stompelar 71 p. Groep A. O.-W. 1. Hm BurgerBurger, Kalverdijk 62'/2 p. 2. Hrn. HofDam. Br. Cl. Wieringen 66 p. Groep AI N.-Z. 1. Hm Kareisde Waard, Br. CL Eg- monden 67 p. 2. Hrn. NieuwbuurtSchriks, Br. CL Wieringen 69 p. Groep AI O.-W. 1. Hm. RoekeiHaitsma, BJ3.C. Ber gen 70 p. 2. Mevr. LekHr. Honig, B.B.C. Ber gen 70'^ p. Groep B. N.-Z. 1. Hm. W. de BoorderDeckwitz, Stompetoren 63i/2 p. 2. Hrn TrijbetzLeijen. A.B.C., Alk maar 66 p Groep B. O.-W. 1. Hrn. LakemanLeijen. Schermer- horn 60'/2 p. 2. Hrn. de RaatHuiberts, Br. Cl. Egmonden 68 p. Groep C. N.-Z. B.B.C..Bergen 63^ p. 2. Fam. de Haan. R.B.C., Bergen 66 p. Groep C. O.-W. 1. Fam. Bootsma, Geestw., Bergen 60y? p. 2. Hrn. WijningaMeijer, B.B.C., Ber gen 68 p. „Mijn jongen zal naar de HBS, al moest de stok er aan te pas komen". Dat zei een onverstandige vader tegen een directeur van een dezer inrichtingen. Hoevelen zouden er on geveer zo over denken als deze op voeder? De HBS, 't Gymnasium of 't Lyceum, dat is toch het beste wat men voor zyn kinderen kan kiezen? Ook hier signaleren wjj weer de zucht naar het zoeken van een schooi in overeenstemming met de „stand" van de ouders inplaats van met de geaardheid en de aanleg van het kind. En ook hier mislukkingen bij de vleet: ongeveer de helft van het aan tal leerlingen op middelbare scholen haalt de eindstreep niet. Dat ondanks de toelatingsexamens, ondanks de perfecte opleidingsscholen. Niï' alleen, dat het toelatings examen er dus geenszins een waar borg voor is dat de leerling een behoor'ijke kans heeft om de scWttól zonder ongelukken af te lopen, ct- ger: het toelatingsexamen werkt juist die ongelukken in de hand, doordat het mogelijk is niet al te vlugge kinderen er voor af te rich ten. Dressuur richt schade aan. De speciale opleidingsscholen die er zijn stellen er een eer in, dat een zo groot mogelijk percentage der leerlingen slaagt. De ouders laten zich hierdoor vaak zand in de ogen strooien. Het dringt niet tot hen door, dat het er niet in de eerste plaats op aan komt of hun kind gedresseerd is in het maken van-een bepaald ty pe sommen of taaloefeningen, maar dat het er om gaat, of het werkelyk intelligent genoeg is om het onder wijs ook in de hogere klassen van de Middelbare school te volgen en dat is een zeer belangrijke factor of het zich voldoende kan aanpas sen aan de geheel andere doceerme thode welke het te verwerken krijgt. Bovendien is er nog dit punt van overwegend belang: zal het kind vol doende wilskracht en ijver aan de dag leggen om door te zetten, ook al wordt het wat moeilijker voor hem? Geworstel met de „aan sluiting" Wq zijn hier terecht gekomen bij het zo beruchte probleem van de „aansluiting", de aansluiting van de lagere school op de middelbare. Het spreekt vanzelf, dat er streng gese lecteerd moet worden, wanneer het er om gaat uit te maken, wie er ge schikt is voor 't middelbaar onder wijs en wie niet. Maar de methode waarop men dit doet, deugt niet Zo lang onze schoolorganisatie blijft zo als die nu is, zal deze methode ook nooit beter kunnen worden. Men heeft een tijdlang het toe latingsexamen afgeschaft en de kin deren toegelaten op een verklaring van het hoofd der schooL Dat bleek een mislukking te zyn. Het kan ook niet anders; immers, geen enkele on derwijzer kan met voldoende zeker heid- zeggen, of zijn leerlingen ge schikt zijn voor het middelbaar on derwijs, alleen al om het feit, dat de manier van onderwijs geven en dus ook de wijze waarop de kinderen re ageren. volkomen anders is als die welke op de middelbare school wordt gevolgd. Het toelatingsexamen werd toen weer ingesteld, weliswaar in wat modernere en meer acceptabele vorm maar het is- en blflft een examen waarvoor men de kinderen moet af richten en ook kén africhten Dat betekent morele schade voor vele leerlingen die klaargestoomd worden voor een taak, die boven hun kracht zal gaan en economische scha de voor de maatschappij, die reecis rijk genoeg is aan gedesillusioneer- den. Het baken waarop ge koerst moet worden. Met het aansluitingsprobleem zit ten wij diep in het moeras. Hoe ko men we er uit? Er zijn reeds vele oplossingen aan de hand gedaan, maar onder deze vele is die van de heer D. L. Daalder uit Bergen waar schijnlijk wel de beste. Deze leraar wil een 5-j'arige lagere school en een drie-jarige tussenschool, welke hy determineerschool noemt. Een van de belangrijkste functies van deze school zal, zoals het woord al zegt, het determineren, het bepa len van de aanleg en de studie-mo gelijkheden van het kind zijn. Er zal in deze school een vrije werkwijze heersen, waarbjj de kinde ren veel gelegenheid krijgen ,te to nen wat zjj waard zijn; of ze in staat zgn zelfstandig bepaalde problemen aan te pakken, of ze bij gemeenschaps werk leiding kunnen geven, of ze voldoende intelligent zyn om bepaal de redeneringen te volgen. Ook zal er veel gelegenheid voor handenarbeid en groepswerk gegeven moeten wor den; kortom, het gaat er hier niet om zoveel mogelijk in de kinderen te pompen, integendeel om er zoveel mogelijk uit te halen. Na het doorlopen van deze deter mineerschool wordt dan elk kind „geëxamineerd" in een bespreking, waarbij behalve de leerling, ook de ouders, de dokter en eventuee| de geestelijke- of jeugdleider aanwezig hoort te zijn. Op deze determineerschool kan dan volgen een HBS, die nu inplaats van 6-jarig, 4-jarig kan zijn, Gym nasium, Handelsschool of vakschooL Voorlopig Het plan-Daalder zal voorlopig wel niet veel kans van slagen hebben. Daarvoor staan we met onze hele onderwijsorganisatie nog te ver af van de moderne werkwijze, welke 'n voorwaarde is tot uitvoering van het plan. Er zullen ook nog te weinig leerkrachten gevonden worden die in staat zyn dit systeem ten volle tot zijn recht te laten komen. Maar dat het op de duur deze richting uit moet en ook uit gaat is iets. waarvan men zich overtuigd kan houden. De „brugklasse", die althans in de richting gaat van het voorstel van de/ heer Daalder, zal voorlopig wel de meeste kans van slagen hebben. De ze klasse volgt op de lagere schoolJ Iedere leerling die naar de middelba re wil, is verplicht een jaar lang het onderwys in deze brugklasse te vol gen. Wiskunde en moderne talen worden er onderwezen en de manier waarop gedoceerd wordt, zal in over eenstemming zQn met die van het middelbare onderwjjs. Ook in het plan-BoIkestein ls een dergelijk ex periment geprojecteerd. Veel beter dan het tegenwoordige toelatingsexamen is deze oplossing, hoewel wij haar niet als ideaal kun nen beschouwen. Het grote bezwaar is de leeftijd der kinderen, waarin de beoordeling valt: twaalf, dertien jaar is het begin van de puberteitsperiode en een ieder weet, welke grote ver anderingen er zich omstreeks deze tijd in de innerlijke structuur van het kind kunnen voltrekken. In het plan-Daalder daarentegen wordt de richting bepaald, als voor de meeste kinderen de moeilijkste pe riode al achter de rag is. (wordt vervolgd) VROUWENMODE Korte manteltjes Voor de lange mantel is het veel te warm; in te bakeren van de hals tot beneden de knieën behoeven we ons - de zon zij geprezen - niet meer. Nu is het tijd ons zo'n gemakke lijk kort manteltje aan te schaffen, dat uiiet veel stof neemt, dat even practisch als sierlijk is, dat „vlug" en „jong" staat, dat wij in een ogenblik aanschieten en even over de leuning van een stoel hangen als wij ons er van willen ontdoen, dat wij ons in alle variaties van weefsel en snit ver vaardigen kunnen, en dat altijd vol doende tegen een nijdige windvlaag of een onverwacht buitje ons dunne blousje beschermt. Het korte losse manteltje is een modieuze afstammeling van het „Ca nadees je", dat, dikwijls met bont ge voerd, een warm en nuttig kleding stuk was, maar dat op elegantie wei nig aanspraak maakte. De nieuwe korte, rechte, losse manteltjes, die de mode thans brengt, hebben aan nut tige draagbaarheid niets ingeboet, maar aan charme hebben zij veel ge wonnen. Xlle „shows" tonen ze ons. De strengste critici begroeten ze met een goedkeurend knikje; enthousiaste toe schouwers halen ze met een kreetje van opgetogen bewondering in. Hier is het een mosterdkleurig manteltje van geribd fluweel, dat die bewon dering gaande maakt, daar is het 'n manteltje van wit laken met een Schotse voering - een omkeerbaar kledingstuk-, dat geestdrift ontketend. Er zijn andere. Manteltjes van zandkleurige wol, die met lederen knopen in dezelfde tint gesloten kunnen worden, manteltjes, die blauwren-wit geruit zijn (kle dingstuk, dat op 'n regenachtige mid dag, als aan uitgaan niet te denken valt, prachtig als schaakbord dienst kan doen), manteltjes in paars-groen- wit Schots. Denkt U zo'n dingetje op een zwartzijden foedraal-japon, en U kunt zich voorstellen hoe het de draagster flatteert. Alle stoffen lenen zich tot de ver vaardiging van zo'n, haast onmisbaar kledingstuk. Is het éénkleurig dan moet de rok, die er bij gedragen wordt, véélkleurig zijn. Hoe Schot ser hoe mooier! De mode vraagt om contrasten. Is Uw manteltje daaren tegen een symphonie-van-kleuren dan worde de rok liever in één tint ge houden, wit, beige, marineblauw, zwart - dat hangt van de domineren de kleur van het manteltje af. Maar de algemene lijn blijft, on danks de vele varianten, die de schep pende fantasie der modekunstenaars uitgedacht heeft, vrijwel dezelfde. Die „lijn" komt overeen met de zijden van een rechthoek, begrensd door de schouderlijn, die der heupen en die van de mouwen: deze laatste laten el ke fantasie toe. Het i*»a-eitje kan ook van hetzelfde weefsel als de japon vervaardigd war den. In dat geval doet het wat ge kleder aan. en het is vooral practisch voor haar, wier silhouet in een „ro be" niet voordelig uitkomt en die dus liever niet in haar enkele japonnetje uitgaan. Het manteltje weegt zo goed als niets; het kan dus ook in de zo mer gedragen worden. En het verhult even charmant als medelijdend, de foutjes, waarmee 'n vrouw liever niet te koop loopt. Struisvogelpolitiek? Wel een beetje. Ik wil ook niet bew ren, dat dit de beste manier is om een minder-sierlijke lijn of een min- der-aantrekkelijk silhouet te corrige ren. Beter is zeker het kwaad in de wortel aan te tasten, maar wie onzer is op dit gebied geheel zonder zon den? Maar, pas op! Deze rechthoekige manteltjes hebben de onaangename eigenschap zich naar beneden te ver wijden, zo spoedig een vrouw, die op slanke heupen niet bogen kan, ze om, de schouders vlyt Dat is over gen» niet de schuld der manteltjes. En er is maar één raad: verbeter uw i p- lyn, en U zult zien dat het manteltje zijn „slechte gewoonte" in een omme zien verliest Gcrtrude. Veeteelt Één richtprijs voor slachfvarkeni over het gehele land Met ingang van *»anrlai' a s. wordt een belangrijke wy.Jgijfg gebracht in de huidige prijsregeling voor slachtvarkens. Zoals bekend gelden nu voor var kens met een geslacht gewicht van 51 kg. t.m.90 kg. maximumprijzen van 1,87. 1.93 en 2 per kg. ge slacht gewicht, naar gelang van het gebied waarin de overnemer ia ge vestigd. Deze indeling in drie zones met verschillende maximumprijzen vervalt, terwijl voor het gehele land eenzelfde prijs wordt vastgesteld n.1. een richtprijs van 1.85 per kg. ge slacht gewicht. In verband met de wijziging per 1 Juli J.1. in de heffing van de omzetbelasting, waarbij de leverancier» over 't geleverde slacht vee geen omzetbelasting behoeven te betalen, ls de bovengenoemde richt prijs vastgesteld op 1.85 in plaats van 1.87 per kg. geslacht gewicht. Belanghebbenden zowel koper als leveranciers dienen er reke ning mede te houden dat nauwlet tend zal worden toegezien op de ont wikkeling van de prijzen bij dc nieu we regeling. Het bedrQfsschap zal alle ten dienste staande middelen aanwenden om te grote afwijkingen van'de richtprijs van 1.85 tegen te gaan. Mochten deze maatregelen on verhoopt geen resultaat hebben ,dan zal de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening invloed op dc prijsontwikkeling uitoefenen door een wijziging van de prystoc- slag uit het Landbouw Crisisfond». De prijstoeslag zal dan eventueel worden verminderd met een overeenkomende met de waarmede bij de aan- en xerknoü* van slachtvarkens de bovengenoem de richtprijs van 1.85 zou wordea overschreden. Tennis Jaarlijks Molenkrocht-iournooi BERGEN Donderdag 7, Vrydag 8, Zaterdag 9 en Zondag 10 Augus tus zullen weer hoogtijdagen zijn in het Tennispark „De Molenkrocht" aan de Kruisweg. De jaarlijks' tournooien, die hier gedurende het seizoeu plaats vinden hebben een zeker vermaardheid ge kregen bij de tennisliefhebbers in 't Westen des lands. Kon er het vorige jaar al gespro ken worden van een zeer sterke be- eètting thans heeft de K.N.L.T.B. voor het eerst toestemming verleend tot het organiseren van een A-tour- nooi. Van de zijde der cracks uit de om geving en onder de badgasten zal het dus zeker aan belangstelling niet ontbreken. Voor belanghebbenden delen we mede, dat de inschrijving gesloten wordt op Maandag 4 Augustus. Openluchtsamenkomst Orthodox-Hervormden en Cereformeerden BERGEN De eerste openlucht- meeting welke Woensdagavond in de Muziektuin werd georganiseerd door de Gereformeerde Kerk en de Ortho doxe groep van de Ned. Herv. Kerk uit Bergen, trok veel belangstelling. Het „jeugdige" fanfarecorps ,Ad- venrlo" van Broek op Langendrjk (jeugdig doordat de jonge generatie zo sterk was vertegenwoordigd), mar cheerde onder hét spelen van vrolij ke wijsjes naar de plaats van samen komst aan de Eeuwigelaan en bracht aldaar o.l.v. de heer G. van Kalken op verdienstelijke wijze nog enige muzieknummers ten gehore. De begeleiding van de gemeen schappelijke zang (Wilt heden nu treden, Ga niet alleen door 't leven en Nader, mijp God. bij U) was zelfs keurig. Als sprekers traden op ds. J. H Te! kamp van de Geref. gemeente en ds R. J. van der Meulen uit Utrecht. Eerstgenoemde wees in verband met de aanwezigheid van vele pension gasten op het nut van een korte vacantie, waardoor men zich eens buiten de maalstroom van het jach tende leven stelt en er als het ware een krachtsvernieuwing in de mens plaats vindt, die hij in deze tijd van verwording zo nodig heeft. Ds. van der Meulen, de gaat-pre- dikant, had als onderwerp gekozen de woorden, die Jezus aan het eind van zijn leven sprak tot Thomas: „Ik ben de weg". Wij weten tegenwoor dig de weg niet meer, aldus spreker. De toespraken, die dank zij een ge luidsinstallatie tót in de uiterste hoe ken van de Muziektuin verstaanbaar waren, werden door het talrijke pu bliek aandachtig :beluisterd. De eerste gemeenschappelijke stap op dit terrein is geslaagd. Aangemoedigd door dit succes hoopt men reeds a.s. Woensdag on. dezelfde tijd (8 uur) en op' hetzelfde punt weer bijeen te komen. SCHOOLREISJE STOMPETOREN Begunstigd door heerlijk weer, maakten de leerlingen van de hoogste klassen van de O.Ia. echool alhier een reisje naar de om streken van Apeldoorn, Arnhem en Njmegen. 's Morgens om ongeveer 8 uur ver trok het vrolijke gezelschap per bus van de firma Beemster uit Avenhorp en Je luxe auto's van de heren Borst en Posch. AHeereerst werd een kijkje geno- men bij het prachtige raadhuis van Hilversum, wat de grote bewonde ring van de jeugd opwekte. Op ver schillende mo'oie plekjes werd verder even gestopt om wat te eten of te drinken. zeeluiende de middag vermaakte 't gezelschap zich in de speeltuin of by de divers attracties rond de Juliana- toren. T --'ti dc avond werden de nachtkwartieren te Oosterbeek bij Nijmegen opgezocht, waar de kinde ren heel prettig werden ontvangen en getracteerd op melk en Betuws fruit. Na een heerlijk frisse zwempartij in een van de mooie kolken bij de Waal, begaf ieder zich te ruste. De volgende morgen nam men een kyk je op de mooie Waalbrug in Nijme gen en werd een korte wandeling ge maakt langs de bezienswaardigheden van deze oude Keizersstad. Daarna koersten de auto's naar Berg en Da) waar de uitzichttoren of de Sterren- berg werd beklommen, en een be zoek werd gebracht aan de douane post aan de grens. Een goede warme maaltyd werd gebruikt in de speeltuin Erica, waar de kinderen zich verder heerlijk ver maakten. Op de terugweg bracht men nog een bezoek\ aan de Grebbeberg bij Rhenen. De gehele tocht is uitstekend ge slaagd. De kinderen hebben veel ge zien en veel genoten. Een hartelijk dankwoord aan de leden van de oudercommissie voor hun prettige hulp, aan de gastheren, de chauffeurs en aan allen die door een ruime bij drage dit feest mogelyk maakten, mag niet achterwege blijven! Niwin-avond EGMOND AAN ZEE Een gezelli ge stemming heerste er reeds in de volle zaal van de Vergulde Valk, toen Ds. Roobol, voorzitter van het plaat selijk Niwin-comité deze avond open de. Hij riep de aanwezigen op, om niet alleen in woorden en gedachten met onze jongens overzee mede te leven, maar dit vooral door daden te doen. Hierna betrad professor Brockino het podium. Hy bracht de gehele zaal in verbazing met zijn goocheltoeren. Het sigai ttenprobleem was voor hem geen probleem, getuige het feit, dat hij dit onmisbare voortbrengsel van onze hedendaagse maatschappij met Vlugge vingers overal vandaan to verde en kwistig uitdeelde. Tover ballen verdwenen in en kwamen uit het niet, vooral de jeugd viel van de ene verbazing' in de andere. Toen de goochelprof echter met behulp van het publiek d.m.v. de yell: „boer-aas kom uit de vaas, stond zelfs de meest nuchtere toeschouwer verstomd. Ook op sneltekengebied was Broc kino thuis. In bonte rij toverde hij voor ons oog met behulp van een pyp- je houtskool de portretten van di verse bekende figuren op het pa pier. De aardigheid was, dat door het onderste boven draaien van de teke ning weer een nieuwe persoon ver scheen. In de pauze werd een .gewone en een Amerikaanse verloting gehouden, beide uitstekend geslaagd. Het sym pathieke doel en de vele aardige prij zen. de laatste geheel belangeloos ter beschikking gesteld door de plaatse lijke winkeliers, zullen hiertoe wel flink hebben meegewerkt. Na de pauze nog een aardige Eg- mondse voordracht, met veel fleur gebracht door twee vrouwelyke dorpsgenoten, onder de titel „Eva cuatie". Brockino met zgn sprekende pop Kareltje besloten deze zeer geslaag de avond, die weer eens bewees: ,we leven mee met onze jongens overzee" COLORADOKEVER GEVONDEN HENSBROEK Op de landerij en van de heer C. Smit te Hensbroek is heden voor deze gemeente de eer ste colorado-kever gevonden. De plantenziektenkujMlige dienst heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. GESLAAGD HEÏLOO Onze plaatsgenote mej. A. Nahl, ondervgzerés aan de ULO- school is geslaagd voor het diploma Engels Middelbaar onderwijs. Mej. A. Steenvoorden slaagde voor het op 29 Juli te Amsterdam gehou den Staatsexamen Lerares Nuttige Handwerken. Teneinde de taalgrond in het Wesiland van ziektekiemen, onkruid e.d. te ontdoen, wordt het nitgestoomd. Hierdoor werden alle schadelijke bestand delen verpulverd. Het is een vry kostbare geschiedenis, want het stomen van 1 m2 grond duurt 1 uur. Fota tijdens het uitstomen van het land. Als uw kind de lagere school verlaat Het toelatingsexamen is niet uit den boze er is een betere oplossing (IV) U!T DE SKEERWINKEL „Ik heb een brief van m'n snaartje uit Enk buizen,zoi Dirk vle- den' week. Dirk is een stille. Hai zoid nooit veuL Wai hadde d'r eerst den ok gieniens erg in. maar de barre- bier. die alle mense te vrind houwe moet, gaf ons ut beveL dat we on ze koppe dicht houwe moste, want dat Dirk wat op z*n lever had. Die werd er meist ver legen van toe we alle maal zo nei um keke, dat hai begon eerst een beetje temerig. Maar al gauw gong dat over. „M'n snaartje skreef me. dat ze deer wel van daan wou. Ut beviel d'r niet meer. En ze heb d'r al jare weund, dat je begroipe, dat er den heel wat beure moet, wul zo'n oud mens nag verkasse. Maar ik moet er geloik geve, ut gaat deer in Enkhuizen niet mooi meer. De weerlum nei! Je moete wete, ze weunt deer vlak bai de kerk. En deer hewwe ze nou zo'n klokkespul in. Wat v/as ze deer altoid groosk op. As ik d'r kwam, den kwam ze d'r met over uitpraat. Al lemaal zokke mooie lied jes dat ze deer speulde, oei mense verlegen. Maar nou hewwe ze deer van ut jaar Moi- feest had, zo as ze dat ate jaren ok hadde. No ja. deer trok ze d'r oigen niks van an ei. Maar van 't jaar was ut Oremus: Want ze had d'r niks vap hoord en leit me deer nou toen toch op de eerste Moi van die rooie liedjes op dat klokkespul speult worre. Nei mense, ze be stierf ut zo wat toe ze ut hoorde. Ze is d'r hillemaal van streek van weest. No ik ken ut me voor- stelle ok. Want jullie zelle ut met me iens weze. dat ut niet te pas komt" Dirk stak z'n kin vooruit en z'n onderlip hong meist op ut knoupsgat van zn' vest. Hai keek ons uitdagend an. Wai wazze eerst stil want Dirk is een goeie kirrel en den wul je derekt niet beginne te bekvechten. Maar ja, as je teugen zokke mensen niet wat zegge, denken ze altoid, dat je ze ge loik geve. En toe Dirk ons nag derus vroeg, triomfanteluk koikend. of we ok niet vonde, dat zoks niet te pas kwam. toe kon Klaas z'n oigen niet meer stil houwe. „Kolk erus Dirk", be- gon-ie, „ze kenne deer iji Enkhuizen bloid we ze. dat ze dat klokke spul nag hewwe. Ut kon ok een kenon voor de Moffe worren hew we. En nou had ik zo docht, dat zo'n klokke spul oigeluk een sim- bool weze most voor heel Enkhuizen. En niet allien voor heel Enk huizen. maar voor ons allemaal. Een simbool van de vraiboid en van de verdreegzaamheid. En nou was ut vroe ger, toe ze die dinge in de torens maakte mes- kien wel een uitge maakte zaak, dat deer allien ien soort liedjes op speuld wier. Das best mogcluk. Maar ja m'n joén. are taije, are zede. En ut foit legt er nou ienmaal, dat de mense efkes aars denke as een paar honderd jaar te rug. Teminste 'n hele boel. En nou ken ik me best bcgroipe.dat as de sociale een Moifeist hewwe. dat ze den in d'r oigen sfeer wat van ut klokkespul hore wul- le. En ik ken me ok best begroipe, dat as de Roomse derus een fcist hewwe, dat ze ut den op prois stelle, dat hul- lie liedere op ut klok kespul speult worre. En as de Kristeluke hullie loifliedere hore wulle, is dat hullie vol ste recht. Maar gien enkel mens of gien enkele groep heb ut recht, om te zeggen: Dut hoort er niet op, of dat komt niet te pas. Want je moete niet gelouve.dat je nag met een soort meerderwaardigoidsge- voel op een bepaalde groep van de bevolking neerkoike kenne. Den ben je d'r glad naast Dat klokkespul is d'r voor de gemeenskap. En ik vind ut gelukkig/dat de meerderhoid in Enkhuizen de grote les van de bezetting begre pen heb. dat verdreeg- zaamhoid en vraihoid samen gaan." „M'n snaartje gaat toch van Enkhuizen of," snauwde Dirk noidig. FIGARO.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3