WIJ M DE JEUGD VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD Handgranaten in Briis kwartier i Beroep op ons land en Indonesia Amerikaans aanbod van „goede diensten" door Nederland aanvaard VAN0AA6 4e Jaargang No. 1001 Uitg. N.V. Noordhollandse 'Pers 1945 i.o. Redactie: Achterdam 20. Tel. 2274 Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3971 Alkmaar Zaterdag 2 Augustus 1947 lonaarder DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMGEVING Directeur TH W REYNDERS Hoofdredacteur G E DE WINTER De Indonesische kwestie „Staakt het vechten „Slecht het geschil!" De Veiligheidsraad heeft met acht stemmen vóór besloten op Ne derland en de republiek een beroep te doen, de gevechten onmiddel lijk te staken en het Indonesische geschil „door arbitrage of op andere vreedzame wyze" te doen slechten. Groot Brittannië, Frank rijk en België onthielden zich van stemming. Deze drie landen, die zich van stemming onthouden hebben, zijn van mening, dat de Veiligheidsraad niet competent Is om een uitspraak te doen over de Indonesische kwestie, aangezien de republikeinse rege ring niet als sonvereine regering erkend is. Veiligheidsraad bezorgd Naar aanleiding hiervan heeft mr. van Kleffens in de Veiligheidsraad 't ve gende verklaard: „Niemand zou 7.i< h meer verheugen dan de Neder landse regering, indien de vijandelijk heden werden gestaakt en wfj zijn b-rdd dit zo spoedig mogelijk te d«v»n. Op het ogenblik kan ik niet m. :.r zeggen". iiot besluit, welke zoals reeds ge ur d met acht stemmen werd aange- p» u luidt als volgt: Veiligheidsraad, met bezorgd- hbid k-nnis nemend van de nog voort pu iii hebbende vijandelijkheden tus- t-oii de gewaoende machten van Ne derland en de republiek, doet een be roep op beide partijen om ten eer ste de vijandelijkheden terstond te staken en ten tweede het geschil door middel van arbitrage of op andere vreedzame wijze te slechten en de Veiligheidsraad hiervan op de hoogte te houden. Gromyko was taai Gromyko hield vast aan zijn amen dement. dat beide partijen zich zou den terugtrekken op de posities, wel ke zij voor het uitbreken der ge- vr- >nten innamen. Mr. van Kleffens verklaarde hierop: „Indien onze troe pen terugtrekken en de republikeinse boni i terugkeren, zullen er ver- s 'kkelrfko vergeldingadaden be- gvi.n worden." Hij waarschuwde de Ve::':?h[«dr??raad zeer ernstig tegen h Russische voorstel. Het werd v —o-pep. Slechts Polen en de Sow- j Unie stemden voor. De Nederlandse regering en de In donesische republiek werden onmid- ueilyk in kennis getseld van de be slissing van de Veiligheidsraad. .Maandag komt de raad weer bij een om de Griekse kwestie te be- hande'en. Ce republiek wél naar Havana Tn tegenstelling met het bericht van gisteren, dat de republiek niet n dè economische conferentie te Havanna zou deelnemen, werd later g -.i !d, dat dit besluit vervallen is. E een latere stemming werd het v "tel van Voor-Indië om de In- d" ^i^che republiek uit te nodigen v;« - de conferentie te Havanna aan- va rd. De economische en sociale raad b oot hiertoe met zes tegen vier sL .amen en acht onthoudingen. i'egen het voorstel stemden Enge- Frankrijk, de Verenigde Staten c.» .v'et'erland. Voor het voorstel stemden Voor- Chili. Cuba, Peru en Venezu ela. De raad besloot eveneens met 8 ti^jn 4 stemmen en 8 onthoudingen dat het stemrecht op de komende wereldconferentie beperkt zal blij ven tot leden der Verenigde Naties. Tevens werd besloten uitnodigingen te zerden aan Albanië. Oostenrijk, E,.'^ar;je, Terland, Finland, Hongarijc- Ieaiië. Pakistan, Portugal, Roeme- n Zwitserland en Transjordanië. alsmede aan Jemen. Bezwaren Voor het bovenstaande besluit viel waarschuwde België tegen een haas tige beslissing op grond van onvol doende inlichtingen.. De Belgische gedelegeerde zeide, 'dat, indien de raad thans zou aandringen op het staken der vijandelijkheden hij op de. gehele zaak zou vooruitlopen, en dat dit dus niet behoorde te geschieden zonder discussie. Hij steunde tevens het Nederlandse bezwaar, dat de raad niet bevoegd is zich te men gen in een aangelegenheid, die bin nen de Nederlandse binnenlandse ju risdictie valt. Hierop kondigde mr. van Kleffens aan, dat de Neder landse regering het bemiddelingsaan bod van de Amerikaanse regering had aanvaard. Briis standpunt Na de verklaring van mr. van Kleffens stelde Engeland voor, dat de Veiligheidsraad de Indonesische kwestie voorlopig van de agenda zou afvoeren en de Amerikaanse bemid deling in werking zou laten treden. „Ik heb nog geen werkelijk overtui gende argumenten gehoord om ons ervan te overtuigen dat dit een oor log is tussen twee souvereine sta ten" aldus de Britse gedelegeerde. Twee problemen De Amerikaanse vertegenwoordi ger zeide, dat het Australische voor stel om een beroep te doen op Ne derland en Indonesië om de vijande lijkheden onmiddellijk te staken en hun geschil door arbitrage te doen slechten twee moeilijke juridische problemen opwerpt: in de eerste plaats die van de souvereiniteit van Indonesië en ten tweede over de com petentie van de Veiligheidsraad in deze aangelegenheid. Hij 3telde een amendement voor en drong er bij de raad op aan een on middellijke beslissing te nemen om een oproep tot de partijen te richten de vijandelijkheden te staken en zich aaneen vredelievende regeling te onderwerpen. Slotconclusie De Britse gedelegeerde deelde mede, dat hij niet voor de Australische of Amerikaanse resoluties was, waarbij werd aangedrongen op het beëindigen der vijandelijkheden. Engeland was van mening, dat de bemiddeling van de Verenigde Staten de beste wijze is om de vijandelijkheden te doen be ëindigen. De Australische gedelegeerde ko lonel William Hodgson trok de Australische resolutie, welke wij in ons nummer van gisteren vermeld den, in en sprak zich uit ten gunste van het Amerikaanse voorstel. Ton slotte werd besloten tot de in dc aanvang van dit artikel genoemde resolutie. Djogjakarta „bijzondere militaire zóne" Het gebied van Djokjakarta is tot „bijzondere militaire zone" verklaard, onder bevel van lt. generaal Ocroip Soemohardjo, die zal worden bijge staan door een staf van 10 leden, on der wie de sultan van Djokjakarta, aldus radio Djokjakarta. De zender voegde er aan toe, dat het instellen van deze militaire zone betekent, dat Djokjakarta en het omliggende ge bied, waaraan men een zeer eroot belang hecht, tot het uiterste verde digd zal worden. Van het strijdtoneel op Java. Zware branden woedden in de haven van Probolinggo, de Republikeinse haven aan de Noordkust van Java, na lucht aanvallen der Nederlandse strijdkrachten en „verschroeide aarde"-pogingen der Republikeinen. Nederlandse mariniers bij hun opmars In het haven gebied. (Per radio overgebrachte foto). EXPLOSIES TE JERUZALEM Palestina-politiek onjuist? Kort na het middaguur hebben atch gisteren in Jeruzalem drie explosies voorgedaan, die werden gevolgd Mi geweervuur. Verzetslieden hebben handgranaten geworpen naar het hoofdkwartier van het Royal Hampshire regiment, nabij de kantoren van het Joods bureau. Het is nog niet bekend, of er doden of gewonden zijn. De meeste ruiten van het gebouw van het Joods bu reau zijn vernield. MARSHALLS MENING Geregeld vinden in Palestina gewa pende acties plaats en terreur van de Irgoen is aan de orde van de dag. De herrie in Palestina laat de wereld niet onberoerd en zelfs de Verenigde Sta ten van Amerika gaat zich met de Palestijnse kwestie bemoeien. Dertig leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben voorgesteld, dat Amerika bij monde van de vertegenwoordiger bij de Ver. Naties een verklaring zou afleggen over de in Palestina gevoerde poli tiek. Marshall, de minister van bui tenlandse zaken, heeft geantwoord, dat zulks niet wenselijk is. De rege ring houdt zich echter druk met de kwestie bezig en zal haar standpunt uiteenzetten wanneer de assemblee van de V. N. de zaak behandelt. De 30 leden herinnerden Marshall er aan, dat president Truman en het congres zich hebben uitgesproken voor vestiging van een Joods nationaal te huis in Palestina. De twee Britse sergeants, die door de Irgoen Zwai Leoemi ter dood zijn gebracht, zijn gisteren met militaire eer begraven op het kerkhof van de Britse strijdkrachten te Ramlah bij Lydda. Palestina wacht thans met spanning op de nieuwe Britse maat regelen tegen de Joodse gewelddaden. NIEUWE SPANNING Volgens berichten uit Joodse bron zijn door Britse militairen, die in het wilde weg van hun vuurwapens gebruik maakten, te Tel Aviv vijf Joden ge dood. Het Britse hoofdkwartier heeft ech ter meegedeeld, dat er op dat mo ment geen Britse militairen in Tel Aviv waren. Bij controle van de vuurwapens van politie is gebleken, dat geen der wapens is gebruikt. Is het aanbod ook tot de republiek gericht? Mr. E. N. van Kleffens heeft tijdens de vergadering van de Veilig heidsraad de volgende mededeling gedaan: „Ik ben door de Nederlandse regering gemachtigd mede te delen dat de Nederlandse regering het aanbod van goede diensten van dé Verenigde Staten toejuicht en dat aanbod aanvaardt" Mr. van Kleffens voegde hieraan toe: „Met het oog hierop zal met de Verenigde Staten overleg worden gepleegd ten aan.ien van de wijze waarop van deze goede diensten gebruik zal kunnen worden re- maakt" aldus schrtjft Reuters diplomatieke correspondent. Slechts 24 uur vroe ger had Bevin duidelijk gemaakt, dat het Britse bemiddelingsaanbod opcu bleef, ofschoon het reeds door de Nederlandse regering was verwor pen en dat hy ten aanzien van deze aangelegenheid met Amerika in co:i- tact bleef. Uit een practisch standpunt is de belangstelling te Londen nu gericht op de regering van de republiek, wier houding ten aanzien van het voorstel nog steeds onbekend is, en op de maatregelen die genomen zullen wor den voor een wapenstilstand. zolang de bemiddeling duurt. De tegenzin, die Gromy.vj in Je Veiligheidsraad heeft getoond om be middeling te aanvaarden komt over een met de Russische politiek t.o.v. het Indonesische geschil, die een openbare behandeling wil over de na oorlogse politiek van Engeland en Nederland in Indonesië. Ook vóór het Amerikaanse aanbod was gedaan had de Sowjet-propa- gar.da steeds de nadruk gelegd op het feit, dat er motieven waren, ge baseerd op economische interes -n, die een verklaring geven voor de oe- langstelling, die Washington voor Je Indonesische kwestie toont. Goede diensten, geen bemiddeling Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had daarvoor me degedeeld, dat de V. S. hun „goede diensten" hadden aangeboden aan Nederland, meer in de hoop op het heropenen der onderhandelingen in het Indonesische geschil dan als di recte bemiddeling, zoals verklaard werd door de Amerikaanse gedele geerde bij de Veiligheidsraad. De woordvoerder van het ministe rie verklaarde: „Wat er precies zal gebeuren kan ik niet zeggen" maar hij herhaalde dat de V.S. niet zover waren gegaan dat zg een directe poging gedaan hadden om te bemidelen tussen bei de partyen. Een dergeiyk aanbod was dus niet gericht tot de republiek Indonesië. Men weigerde het verschil tussen „goede diensten" en „bemiddeling" nader te omschreven, doch verklaar de dat deze verklaring werd gedaan om opmerkingen, die reeds voor de Veiligheidsraad zijn gemaakt, op te helderen. Naar Aneia uit gezaghebbende bron te Lake Succes vernam, hebben de Verenigde Staten wel hun aanbod van goede diensten ook aan de In donesische republiek doen toekomen. Brits commentaar De beslissing van Nederland om de goede diensten der Verenigde Staten te aanvaarden is met opluchting -n Britse regeringskringen ontvangen. Zoals Bevin reeds in het Lagerhuis duidelijk maakte, had men verwacht dat bemiddeling eerder een eind aan de gevechten zou hebben gemaakt dan het debat in de Veiligheidsraad. Er is echter geen officiële uitleg be schikbaar over de omstandigheden, die Nederland ertoe hebben gebracht het aanbod der V.S. te aanvaarden, Spaanse communisten gevonnist Te Madrid is uitspraak gedaan in het proces tegen 56 Spanjaarden, die beschuldigd waren van communisti sche activiteit. Het proces werd ge voerd in La Coruna. Twee van de drie leiders tegen wie de doodstraf was geëist, werden veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. De derde kreeg 15 jaar. Vijf der beklaagden werden vrij gelaten, daar de aan klacht was ingetrokken. Er zijn geen bijzonderheden over de vonnissen der overige 48 bekend, maar men weet, dat de gevraagde straffen „aanzien lijk verminderd' zijn. Eigen opinie onderzoek Medicamenten naar de Republiek Fit MalakRa is een verzoek geko- Tr"11 medicijnen voor het Indonesische Rode Kruis beschikbaar te mogen stellen. De Nederlands-Indische rege ring heeft besloten via de radio con tact te zoeken met de republikeinse autoriteiten te Djokja om te vernemen aan welke medicamenten behoefte be staat. Deze zullen waarschijnlijk gro tendeels kunnen worden verschaft uit locale voorraden, terwijl Malakka ze- kei bereid zal worden gevonden om he» ontbrekende te verschaffen. De verstrekking zal plaats vinden door b: t Nederlandse Rode Kruis of door bemiddeling van het internationale lioco Kruis. der wordt uit New-Delhi bericht c. bet Voor-Indische Rode Kruis on- ir. abeliijk dringend benodigde medi- cs icnten per vliegtuig aan het Indo- n-. che Rode Kruis zal doen toeko men HET IS EEN geliefkoosde bezigheid in onze dagen om af te geven op de verdorven heid van de moderne jeugd. Wat dan meestal tege lijkertijd een lofbetuiging is aan eigen degeiykheid en eigen „zondenvrij" verleden. Weet UI, in ónze tyd was alles zoveel anders en beter en onze braafheid steeg toch maar ver uit boven de daden die de jongens en meisjes van tegenwoordig zich durven veroorloven. En dan wordt met een zeker genoegen de doopceel van onze tegenwoordige jeugd ge licht en constateert men een verregaande brutaliteit, bandeloosheid, zedeloosheid, arbeidsschuwheid en wat al niet meer. Nu wil ik stellig niet de betrekkeiyke waarheid ontkennen van veel wat men tegen de hedendaagse jeugd meent in het midden te moeten brengen. Maar van de andere kant wil ik toch een poging wagen om het voor onze jongens en meisjes op te nemen. Al was het alleen reeds om deze reden, dat de appel nooit zo bar ver van de boom kan vallen en aan oris in onze kinderen een spiegel wordt voorgehouden. Is de jeugd slechi? WIJ ZULLEN MOETEN inzien, dat het tot op zekere hoogte dwaas is, deze vraag zo te stel len. Want men kan haar gelyktydig met ja en neen beantwoorden. In ieder mens ligt een kiem van het kwade en slechte en één van het goede en schone. Dat is zo bij U en mij, dat is even zeer het geval bij onze jeugd. Nu! en in vroegere tijden! Dus is de jeugd behept met een aantal eigenschappen, die wy graag tot grot» hoogte zouden ontwikkelen en een aantal minder goede eigenschappen, die de basis moeten vormen voor onze lust tot zedemeesteren. Objectief gezien is de jeugd dus niet slecht of goed, -naar slecht èn goed. En dit in dezelfde mate als ooit vroeger. Wy kunnen het nog juister zeggen; door vast te stellen, dat de jeugd met dezelfde geestelijk- en morele eigenschap pen is gezegend, als iedere jeugd als zodanig heeft gehad. Het gaat er echter om welke kans de verschil lende eigenschappen krygen om zich te ontwik kelen. Maar de loop van deze kansen wordt zeker niet enkel door de jeugd zelf bepaald, zy zyn maar al te zeer gebonden aan de mogelijk heden, die worden geboden als de voorbeelden, die worden gegeven. En ten aanzien van die mogeiykheden en voorbeelden spreken wij oude re een aardig woordje mee. Geen schijnheiligheid HET IS DAAROM in de meest letterlijke zin schijnheiligheid om onze jeugd te verwijten slechter te zyn dan vroeger en slechter, dan no dig is. Want zodoende dienen wij feitelijk onszelf een oorvijg toe. En dat is een toppunt van stom miteit. En buitendien nog volkomen onvrucht baar. Wij hebben de jeugd met de nodige onbevan genheid tegemoet te treden. Wij hebben iets te begrijpen van de moeiiykheden, waarvoor spe ciaal de jongé mens zich in deze dagen ge plaatst ziet. Wy hebben de jeugd het vertrou wen bij te brengen, dat wy het beste met hen voor hebben en geen gemakkelijk eigenbelang onze houding doet bepalen. Wij hebben boven al t- bedenken, dat het óns voorbeeld moet zyn, dat als het licht van de vuurtoren over hun levenszee moet lichten. En zou deze jeugd het spoor niet byster wor den, als zy bemerkt of intuïtief aanvoelt, hoe weinig wy van het leven terecht brengen. Hoe onze huwelyken vaak zyn als opgetuigde kerst bomen; er moet wyding en heiligheid van uit gaan, ar het is alles dikwyis louter klater goud. A y vt langen van de jeugd eeriykheid!. Met welk recht in een maatschappy waar de ene mens de ander met een staalhard gezicht be driegt? Waar een woord niet langer een woord is! Waar afspraken niet worden nagekomen of zonder zweem van schaamte worden ontkend! Ons voorbeeld van doorgefourneerde oneeriyk- heid, vr haat en afgunst, van brutaliteit en serviliteit ten opzichte van alles wat geld en macht heeft, kan toch heel weinig Inspirerend werken op onze jeugd, die daarvan ben ik heilig /ertuigd met hartstocht verlangt naar een wereld waarin eeriykheid, gerechtig heid en een klein piezeltje liefde weer de ver houdingen tussen de mensen bepalen. Ons verwyt aan de jeugd komt als een boeme rang op onze eigen hoofden neer. Wy hebben van deze wereld een chaos gemaakt. En de jeugd overgelaten aan zichzelf moet in deze chaos een weg zoeken. Wanneer de jeugd straks deze weg door de doornen zal hebben afgelegd en een nieuwe wereld zal zyn binnengetreden, zal in hun hoofden en harten waarschynlyk slechts verachting voor ons zyn om het einige, dat wy wisten te geven. In ie der geval zal deze jeugd ee: s volwassen ge worden ons vergeten als een stelletje zielige stumpero, die van het leven zo helemaal niets hebben terechtgebracht. Vandaag oordelen wy de jeugd, straks zal de jeugd ons oordelen en... als wy niet snel ons leven erbeteren, ens vèroordelen. In een v -lgend artikel zullen wij ons een ogen blik nader met de moderne jeugd bezig houden. DEWI Wie is het meest te benijden Eén van de. meest benijde men sen is onze administrateur. Hij heeft de aangename taak het con tact te onderhouden met onze ve le duizenden abonné's. Welis waar kent hij ze niet allen per soonlijkdoch steeds komt hij ze in onze boeken tegen. wor den hem vertrouwd en al weet hij vaak niet hoe ze er uitzien, ze zijn langzamerhand zijn vrien den geworden. Voor hen werkt hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Voor hen schrijft hij met zijn sierlijke schrift het ene boek na het andere vol. Voor hen blijft hij 's avonds overwer ken als door één of andere kwaad aardige speling van het noodlot zijn grootboek een verschil geeft van enkele centen. Het is zaliger te geven dan te ontvangen. Hoe zal hij zich niet voelen aan het eind van de maand, als hij aan onze mede werkers het salaris mag uitbeta len, verdiend na een maand van harde en toegewijde arbeid. Hij is een spil in ons bedrijf Zonder hem zouden wij niet veel beginnen. En zijn grootste genoe gen beleeft hij wanneer hij dage lijks een serie nieuwe vrienden als abonné van onze krant aan de lange lijst mag toevoegen. Weet U nog een vriend of kennis die nog niet alle voorrech ten geniet, welke de leden van onze grote lezers-familie genie ten? Wijst U hem er eens op hoe de jeugd van onze plaats de kranten uit de handen van onze medewerkers rukken om het stripverhaal te kunnen lezen. Toont U hem eens het enthou siasme van abonné's en medewer kersdie allen popelen om van ons jonge frisse bedrijf te maken, wat er van te maken is. Voor deze redenen zal hij zwichten en gaarne zal hij zich bij onze gelederen aansluiten. Voor de te nemen moeite willen wij U belo nen. Als de door U aangebrachte abonné drie maanden zijn abon nementsgeld heeft voldaan, ont vangt U een boekwerk naar keu ze uit een door ons toegezonden boekenlijst. U kunt nieuwe abon né's opgeven bij alle agenten en bezorgers en bij ons hoofdkan toor. Slaat dus twee vliegen in één klap. Laat onze administrateur zien hoe zijn arbeid gewaardeerd wordt en vult Uw boekenkast

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1