NUUWS Alkmaar huisvest een belangrijk onderdeel van het leger „Het doen rijpen tot mens, niet het gaar koken voor diploma's" Eerste Hulp aan de lopende band' Maar de huisvesting zeit is niet bijster comfortabel Wat is eu wat doet het Indisch Instructie Bataljon? Deze vraag zal door vele lezers gesteld z\Jn toen wij van de komst van dit bataljon bin nen onze stadsmuren melding maak ten. Wy hadden het genoegen, een uitnodiging te ontvangen om eens by het bataljon te komen kijken en brachten dus een bezoek aan het RO O-gebouw in de Gasthuisstraat, waar deze troepen gelegerd zQn, Naast dit gebouw hebben zU ook het barakken kamp op het Dr. Schaepmanplein tot hun beschikking. Met deze twee le geringen biedt Alkmaar haar gasten eigenlyk weinig schoons aan. Vooral hét gebouw aan de Gasthuisstraat, een voormalige tuchtschool, is verre van geriefelijk en gezellig. De man nen van het bataljon Ieren hier wat het betekent, zieh te moeten behel pen. Het troosteloze regenweer van Dinsdag deed ons het oude gebouw niet haar vervallen, slordige kamers en gangen nog onbehaaglijker voor komen. De mannen die in den Haag hun vorige standplaats, enigszins verwend v.aren, moet het hier wel tegengevallen z.tjn. Kunnen zij l»ü inooi weer van de omgeving genieten, de stad zelf geeft voor hen weinig te beleven. Geen wonder, dat een groot deel der S00 man zich in de kaasstad niet erg thuis voelt. Daar bij komt nog. dat een gedeelte van de officieren en onderofficieren bin nenkort naar Indonesië vertrekt cn nu de laatste maanden voor hun ver trek van hun familieleden gescheiden «|jn. Een belangrijke taak. Officieel is het Indisch Instructie Bataljon op 1 Januari 1946 opge richt. De officieren van het Indische leger, die tijdens de oorlog in Duit se concentratiekampen gezeten had den. voelden na de capitulatie van Duitsland de noodzakelijkheid van 'n goede opleiding van troepen. die voor de bevrijding van Indië tegen de Japanners ingezet moesten worden Terwijl het merendeel van de Indi sche officieren in Indonesië, Birma etc. verblijf hield, kwamen de Indi sche officieren, die hier te lande wa ren, tot de oprichting van het In disch Instructie Bataljon. Bij de ca pitulatie van Japan werd hun taak gewijzigd. Nu immers moesten aller eerst orde en rust in Indonesië her steld worden. De zaak kwaln pas behoorlek op poten toen de eerste Officieren, die tgdeps de oorlog in Indonesië waren, naar Nederland te rug keerden. Zy immers hadden de strijd ln Indonesië zelf meegemaakt. Dit geschiedde tegen het einde van 1946. Zo hebben de 7-December Divi sie en de Tweede Divisie, die toen al naar de Oost vertrokken waren of spoedig zouden vertrekken, prac- tisch niet van het Instructie Batal jon geprofiteerd. De divisie die tegen het einde van dit jaar voor aflos sing vertrekt, zal de eerste zgn, die in haar geheel de vruchten van deze opleiding geplukt heeft. Spoedcursus van een maand. De spoedcursus duurt ongeveer een maand. Aan iedere cursus nemen plm. 100 cursisten tegelijk deel. Zo wer den sinds 1 Februari j.1. al een klei ne 500 man afgeleverd. De cursisten bestaan uitsluitend uit officieren en onderofficieren. Zij geven na afloop van de cursus dat, wat zij geleerd hebben, weer aan de aan hun toe vertrouwde manschappen door. De cursisten nu worden ingewijd in al les, waarmee ze in Indonesië te ma ken zullen lcrggen. Ze worden voorts op de hoogte gebracht met de Indi sche toestanden, leren tactvol optre den tegen inlandse bestuurders en MET DE VIERDE KLAS NAAR NAARDEN door Jaap Dey Maandagmorgen 30 Juni was de grote dag aangebroken. Om 8 uur stonden we allemaal op de bus te wachten en daar gingen we. Om half elf kwamen me Naarden aan en werden we afgehaald door onze pleegmoeders, 'a Middags hebben we de vestingwerken van Naarden bekeken en gewandeld. Dinsdag hebben we fijn gezwom men in het zwembad, 's Middags lijn we boven op de toren geweest die was wel 50 meter hoog. Woens dagmorgen zgn we naar het IJsel- meer gewandeld en vandaar naar Muiderberg. Daar hebben wij de e- cho gehoord by de echomuur. Toen sfjn we naar het Muiderslot gewan deld en hebben dat bekeken. Het Is erg oud. Donderdag zgn we naar Bussum gelopen, vandaar met de trein naar Hilversum. Het stadhuis hebben we bekeken en op de toren zijn we geweest die was 64 m. hoog. Wij zijn ook langs de studio's ge wandeld. Toen met de bus naar Val keveen, naar de speeltuin met paar den en wagens. Daar was een zwem bad met motorbootjes. Vrijdagmor gen hebben we eerst gezwommen en 's middags gevoetbald. We hebben gewonnen met 2-1 van grote jongens Zaterdagmorgen werden we door on ze pleegouders naar school gebracht en toen naar huis. We hebben een fijne reis gehad en onze pleegouders waren erg best voor ons. hoofden, tactiek tegenover de tegen- party. Air bijvakken vullen land- en volkenkunde, godsdienstleer etc. het programma. Met dit alles wordt be reikt, dat iedere man van de ver trekkende troepen, van hoog tot laag zo volledig mogelijk ingelicht is over zijn taak. Ieder weet wat hem te wachten staat en hoe hij moet han delen. Dit alles is een grote nood zakelijkheid gebleken. Immers, door onbekendheid met land en volk, ze den en gewoonten kwam het tot nu toe vaak voor, dat onnodig verliezen werden geleden en vergissingen ge maakt. De troepen zullen nu beter geprepareerd zijn. Demonstraticpeletons. Het instructiebataljon is het eni ge in Nederland. Gedeeltelijk bestaat het uit gewone dienstplichtigen, die opgeleid zijn voor demonstratie. Door middel van demonstraties wordt aan de cursisten de theorie duidelijk ge maakt. Deze demonstratiepelotons reizen door het gehele land om ook in andere garnizoenen demonstraties te geven. De pelotons zijn vaste troe pen en zullen niet naar Indonesië vertrekken, wat wel het geval is met de Indische officieren enonderofficie- ren. Dit Instructie Bataljon staat ge heel los van de afdeling Indische Vorming, een landelijke organisatie, die lessen in Maleis. Land- en Vol kenkunde enz. geeft en waarbij dus geen gevechtsopleiding plaats vindt. Alkmaar, wij doen een beroep op u. Hoe lang het bataljon hier zal blij ven en wat bij eventueel vertrek zijn standplaats zal worden, dat ls niet bekend. Militaire tehuizen (het R.K. uitgezonderd) zijn er niet in Alk maar; hij slécht weer biedt ook de omgeving van Alkmaar weinig ver maak-. Wij doen hier daarom een be roep op de burgers, om het deze mannen, die toch al met slechte le gering en ongezellige omgeving te kampen hebben, de tijd dat zjj in onze stad doorbrengen, zo aangenaam mo gelijk te maken. Want het moeten niet alleen de jongens overzee zjjn, met wie de Nederlandse bevolking meeleeft.... Spoorwegovergangen zijn gevaarlijk, maar wat zegt van een „schuiteno vergang". Deze is wel niet gevaarlijk maar het verkeer wordt toch ook een balt toegeroepen. Deze overhaal bevindt zich te Avenhorn bij Hoorn. Als Uw kind de lagere school verlaat Geen eigen voordeel, maar dat van hei kind! - r ct r\T\ s>] (SLOT) De veroordeling van het toelatings examen voor de middelbare scholen komt, zoals wij gezien hebben, eigen lijk vooral neer op een veroordeling van de opleiding, die er voor gegeven wordt. In grotere plaatsen worden veelal een of meer openbare lagere schol aangewezen als speciale opleidings schol^" maar er -zijn ook vele v kapte. Dat zijn die scholen, die jaar lijks een zeker percentage van de leerlingen aan het M.O. afleveren Doordat het onderwijs in die scholen en er zijn er van deze catcgori- heel wat! streng klassikaal Ls, is de gehele leerstof en de behandeling er van op het toeJatingccxdmcn ing^t"kl. met het gevolg, dat de kinderen e dat examen niet zullen doen, alle non sens van de opleiding maar mee moe ten slikker. Ze hebben er in hun la ter leven .niets, maar dan ook niets aan en de tijd die er aan besteed wordt, is voor deze leerlingen ver knoeide tijd. Slechte cijfers, moeilijke repetities enz. vormen dan dikwijls nog een voortdurende bron van el lende. De Rode Kruispost op het strand doet veel en goed werk BERGEN De kort geleden aan het strand opgerichte Rode Kruis-post vlak bij Trianon heeft over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Alle Zondagen wordt hier door vrü- willigers van de afdeling Bergen van het Ned. Rode Kruis geheel gratis eerste hulp verleend. 't ZijnNmaar al te vaak de versplin terde (en niet opgeruimde) resten be ton van wijlen Hitler's Atlanticwall, die vele kleine voetwonden veroorza ken. Ook de afgelopen Zondag was het weer druk. Niet minder dan 27 perso nen, die diverse kleine verwondingen hadden opgelopen, werden er behan deld. Verder nam de strandpost in de loop van de dag weer vier verdwaalde kleuters in bescherming. Onlangs- werd zelfs zo'n „vondelin getje" per Rode Kruis-auto in de ou derlijke woning te Alkmaar thuisbe zorgd. De Rode Kruis-mensen van de afd. Bergen hebben er graag hun vrije Zondag voor over om dit mooie werk te verrichten, maar zoals we reeds zei- de)!, dit alles wordt ten behoeve van het publiek geheel gratis gedaan. Weliswaar is er een geldbusje aan wezig, waarin het merendeel der „pa tiënten" ook wel wat laat verdwijnen, maarde onvermoeibare eerste helpers en helpsters willen meer. Zij zouden hun hulporganisatie zo graag wat meer perfectioneren en dat is bij de huidige financiële positie niet mo gelijk Ons dunkt dat al de bezoekers van het strand, die in aanraking komen met het Rode Kruis, hier wel wat aan doen kunnen en willen, opdat het ide aal van onze wakkere E.H.-post spoe dig verwezenlijkt kan worden, n.1. een hulporganisatie langs héél het Berger strand! Het zal zeker in een behoefte blijken te voorzien. Het vrije strand zij ookeen veilig strand! Nu we het toch over het Rode Kruis hebben, mogen we meteen wel ver klappen, dat de afdeling Bergen van het Ned. Rode Kruis zeer binnenkort tien jaar bestaat Ter ere van dit feit zal op Zaterdag 23 Augustus a.s. eer groots opgezette demonstratie worden gegeven op het terrein voor 't Oude Hof. Wie nog niet weet, welk een uit muntende transportcolonne Bergen heeft, zal het bij die gelegenheid aan de weet kunnen komen. HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders van Heiloo maken bekend: 1. dat de herijk der maten en ge wichten voor die gemeente plaats vindt in een lokaal der openbare la gere school aan de Willibrorduswe^ op Maandag 11 Aug. van 13-16 uur en op Dinsdag 12 Aug. van 9-12 en van 13-16 uur 2. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren ma ten van binnen en van buiten ge verfd dienen te zijn, koperen gewich ten afgewassen en ook de gaten ge reinigd; dat gzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie; 3. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1948 gestempeld moeten zgn met de letter r en dat er, by verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat maten en gewich ten te laten herijken aan het ijkkan- toor te Amsterdam 9.30-15.30 uur (uitgezonderd Zaterdag). 4. dat de maten er gewichten, wel ke zgn gestempeld met het afkeu- ringsmerk, een driehoek met lood- ïynen van top en opstaande zyden naar basis, overlangse strepen dus, niet in winkels, enz. mogen worden teruggebracht; 5. dat ten bate van 's Rgks schat kist betaald moet worden voor het justeren der gewichten (justeerloon) en 6. dat de milligramgewichten niet op de herykzitting, maar alleen aan het ykkantoor herykt kunnen wor den. (De gezegelde enveloppe, afge geven bg de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewich ten anders aan de eis gesteld, voor de nieuwe, moeten voldoen, terwyi een postbewys tot een bedrag, evereen- komende met de som van 20 c., voor elk gewicht moet zyn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no 507438 van IJkkantoor Amsterdam worden gestort). Een voorbeeld van een lagere school Er zgn scholen, welke zich niet een- zijd.-g richten naar een bepaalde groep der leerlingen. De mensen, die bij zulke scholen het heft in handen hebben, zijn doordron gen van het besef, dat ieder kind er recht op beeft, dat met zijn belangen zijn toekomst en zijn levensgeluk op dezelfde wijze rekening wordt gehou den als dat met een ander het geval is. Zo'n school, waar men het streng- klassikaal onderwijs niet wenst te handhaven is b.v. de Bergense school van de heer Nijdam, wiens inzichten wij hier ruimere bekendheid geven Zijn systeem, dat het komende jaar volledig in practijk zal worden ge bracht, is een synthese tussen klassi kaal en individueel onderwijs. In grote trekken komt het op het volgende neer. Synthese. In de eerste plaats zijn er de ge wone klassikale lessen; er bestaat nu eenmaal een leerplan, waar men de hand aan heeft te houden. Maar daar naast wordt gewerkt met een 'be- langstellingspunt, een „centre d'inté- rêt". Twee middagen per week wordt er volgens deze méthode gewerkt; de kinderen krijgen een onderwerp ter behandeling, zo uitgekozen, dat een ieder er van maken kan wat hij wil, dat hij kan tonen wat hij waard is en waarnaar zijn belangstelling uit gaat De „geijkte leerstof" wordt eph- ter los naast het belangstellingspunt verwerkt door middel van uurtaken, waarbij ieder kind in zijn eigen tempo werkt. Het blijkt, dat de kinderen veel voe len voor deze wijze van leren. Zij hebben het gevoel, dat zij de proble men, doordat zij deze zelfstandig moe ten oplossen, beter onder de knie krij gen. En dit wordt ook bevestigd door het resultaat van een zo nu en dan in gestelde controle. Dit takensysteem nu biedt aan de leerlingen mógelijkheden, die bij een streng-klassikaal onderwijs niet be staan. Binnen het raam van een en dezelfde klas immers kan nu met alle toekomstmogelijkheden rekening wor den gehouden. Kinderen, die eindon derwijs ontvangen krijgen andere ta ken dan zij, die naar de ULO-school gaan en HBS of Gymnasiumklantjes weer andere. Zelf opleiding. De kinderen kunnen zich a.h.w. zelf klaar maken voor het examen, waar bij veel van hun doorzettingsvermo gen zal worden gevergd. Juist dit laat ste geeft een waarborg voor succes op de middelbare school! Zo zal van zelf blijken, of een kind na de zesde klas klaar is om toelatingsexamen te doen of wel, dat het meer succes zal hebben bij ander dan middelbaar on derwijs. Het 7e en 8e leerjaar zou de heer Nijdam zo willen inrichten, dat het geen verlengstuk wordt van de zesde klasse, maar een heel eigen karakter verwerft Handenarbeid, eenvoudig boekhouden, het kunnen lezen van eenvoudige statistieken, het hanteren van girobiljetten, postwissels en kwi- UIT DE SKEERWINKEL De barrebier was lest netelig. De hele eivend zowat niks zegge en aa- ie nag derus voor de dreid kwam, den met dwarshout gooie. Das vezelf verlegen verveulend, dat op ut lest vroeg Kees wat er was. De barrebier lol de kwast neer en keek ons over z'n brilletje an, tcr- woil-ie met een grafstem zoi: „Ru zie met m'n wolf had." Dat beurt Klaas ok nag al derus, dat die skoot in een lach. Want as je zelf nag al derus zo'n akkevietje hewwe, den hei je in de regel lol, as ut een aar overkomt. „Er valt om de bliksem niet om te lachen, „vervolgde de barrebier, „want as ik d'r goed over prakkezeer den had ze nag geloik ok. Je moete wete, we krege ut over de krante. En nou wete we zelf wel, dat er nag wel derus wat verbeterd worre ken. maar dat een aar dat zoit, ik weet niet hoe ut met jullie is, maar ik ken ut niet hewwe. En nou had ze d'r zo verlegen er gert an een plaatje van Oortwoin, dat in de krant staan had en weer een man op ofbeeld stond en zo een vrouw en deer stond den zo wat bal, dat er idem zoveel millioen slave wazze. Dat was heel slecht reiden. Nei me joós, wat gong moeder te keer. Ut was eerder aarsom, zoi ze Altoid konne ze klaar staan voor dt kirrels. En as d'r wat an te merken viel, den hadde die altoid ut groostc woord. Afoin, we hakkebaste nag een toidje deur en ze wier hoe langer hoe noidiger en nou wul ut me toch net daie, dat er are krant komt, die ik ok lees en (leer stond een artikel tje ln over hengelen. Das niks gien merakel. Maar er stond een vette kop boven. En die deed ut urn. Want deer stond met vette letters, over drie kolomme: „Vrouwen nog grilliger dan vissen". We zatte allegaar zo wat te brul len in de skeerwinkel en dat maakte de barrebier nag veul valser. tanties en, voor meisjes, eenvoudige huishoudkunde zullen z.L de hoofd zaak van de leerstof moeten uitma ken. Geen kunst en vliegwerk. Om op het probleem: „Wat nu met uw kind" terug te komen ,de ver schillende mogelijkheden welke er na het zesde leerjaar zijn, zijn de revue gepasseerd. Om even te recapituleren: het 7e en 8e leerjaar (voortgezet la ger onderwijs); de nijverheidsschool, de ULO-school, het middelbaar on derwijs (H.B.S., Gymnasium en Ly ceum). Het probleem, dat ontstaat, als uw kind de lagere school verlaat, is hier slechts in grote trekken behan deld. waarbij de nadruk viel op het belang van het kind zelf bij een juiste keuze van studie-richting en -beroep. Ouders, die zich nader willen oriën teren omtrent de mogelijkheden, die de verschillende onderwijsinrichtingen bieden .raden wij aan zich schriftelijk met ons in verbinding te stellen Het ging er in deze artikelen, een zo veel mogelijk op de voet gevolg de lezing van de heer Nijdam, om, u op het hart te drukken eigen belangen en ijdelheidjes bij een keuze voor be roep en studie voor uw kind te laten varen .teneinde de grootst mogelijke zekerheid te verkrijgen, dat het kind de gelegenheid heeft zijn gaven van hoofd cn hart ten volle ontplooien en zich harmonisch te ontwikkelen. Voor alles: probeer niet het kind dat te laten grijpen, waar het met de grootste moeite misschien nèt bij kan. Het is dan dikwijls wel mogelijk, met kunst en vliegwerk nog een of ander begeerd diploma te bemachtigen, maar als dat moet gaan ten koste van de rust en het evenwicht van de jeugd, die toch al zo gauw uti het lood ge slagen is, dan is die prijs veel te hoog. Wij moeten „een school met een vei ligheidsmarge" voor onze kinderen kie zen. Er dient ruimte te blijven voor ontspanning, sport, lectuur, omgang. „Het doen rijpen tot mens is belang rijker dan het gaar koken voor dipo- ma's". Men zü niet de dienaar van zich zelf en eigen vooroordeel, maar al leen van het kind en zijn toekomst! „Suffers, „skold-ie, „lach niet. Dat hew ik eerst ok dein. Maar toe ik uitlachen was, heb m'n vrouw me ln ut gnappe zoit, weer ut op stond. „Wat was dat den?' vroeg Klaas nuuwsgierig. „Ut kwam hier op neer, dat ut de vrullie verlegen begon te verveulen, dat er altoid zokke lolletjes over hullie maakt wier. Dc skoonmocders mostc ut altoid al ontgelde. En deer was gien reden voor, want do skoorvaders wazze ok niet oltola honderd persent. En ut was ln de regel nag zo, dat as de vrouw derus een keer ziek was, den holde wal zo hard as we maar konne om skoon moeder, want den most die ut roer recht houwe. En nou die lolletjes over de vrullie ln ut algemeen, nel, moln wolf heb zoit, dat ut er niet smaakte. En as Ik er nou goed over prakke zeer, den moet lk er eerluk gien on- geloik geve. Want as ze dat ons flik te, den namme wai dat ok niet. Afoin ut end van ut liedje was, dat tk m'n wolf beloofd heb om ut ln de skeer winkel te bepraten. Dus nou wete jul lie d'r alles van. As we vrede met de vrullie uuuwe wuile, den in nt vervolg gien goed- koupe aardigoldjes mee over hullle 'oazighoid en zo, want ze neme ut niet meer". „No," zoi Kees, „en d'r zit wat ln. De krant is evengoed al zo wat allien voor de manne. Eerluk ls eerluk. En de hele wereld wordt zowat deur manne bekokstoofd en ut ziet er nag niet zo best uit. Nei, ik ken me voor- stelle, dat de vrullie kriegelig worre, as ze de prestaties van d- manne be« koike en den of en toe nag skimp- skeute hore mccte. Leite we de les ter harte neme. FIGARO Engelands laatste aanwinst in de lucht is de Saunders-Roe A. 1, een vlieg- tuighoot met straalimdrUvinï. Deie feyechUmachlne is uitgerust met twee Metropolitan-Vickers-motoren. Jopie, Japie en Sinterklaas In December j.1. zond een vader van twee kinderen uit Gouda, op aan drang van zgn beide telgen, een schryven aan „Zgne Excellentie S'nt Nicolaas, per adres burgem ip van Madrid, Spanje", in welk schrij ven hy aan Sinterklaas om speelgoed voor zgn kinderen verzocht. Geens zins zal de vader van de vierjarige Jopie en de vyfjarige Japie hebben bevroed, dat aan zyn schryven ln 1e Spaanse pers zoveel aandacht worden geschonken en dat Sint» >- klaas bovendien zyn brief met speel goed voor Jopie en Japie zou be antwoorden. De brief kwam n.1. na verschillende omzwervingen, terecht bij de pastoor van de Kerk te Madrid. Ec.i s» nalist vernam hierover hef ecu en ander, en het gevolg was, dat, toen deze brief In de bladen werd gepu bliceerd, van vele kanten speelgoed werd opgestuurd. Zelfs toen Jopie en Japie al rijkelijk waren «'oorrirn. hield de stroom n'~t Thans zijn door de K.L.M. twee Spaanse journalisten, die in deze ac tie een belangrgk aandeel nebben gehad, uitgenodigd om een bezoek te brengen aan ons land. Het zyn Vic- tor de la Serna Jr., onderdirecteur van het dagblad „ïnformatlones" te Madrid en Alberto Poveda Longo, secretaris van het Spaanse persbu reau EFE, die gisteren een bezoek hebben gebracht aan Gouda, waar zij op het stadhuis officieel door de burgemeester zgn ontvangen D ders van Jopie cn Japie. akoif rl<* beide kinderen, waren by deze oni- vangst aanwezig. Aan de journalisten werd een Goudse kaas aangeboden. Zy waren zeer geroerd door de be- minneiykheid en de eenvoud van de ze Gouwse familie. Weliswaar was Japie in het begin enigszins o omdat hy dacht te doen te hebben met „Sinterklaas in burger", maar Jopie praatte honderd uit over haar Spaanse poppen. Het ligt In het voornemen der beide journalisten om Jopie en Japie, die momenteel zeer populair z|jn ln Madrid, het 'ol- gend jaar uit te nodigen voor een vacantie aldaar, med"» ln verband met de gezondheidstoestand der belde kinderen, die hun niet al te best leek. Maandag J.1. zyn de belde journa listen per K.L.M. uit Madrid ver trokken. Zy hebben o.m. enige ex cursies gemaakt naar Volendam, Amsterdam en Rotterdam. Zy waren getroffen door de verwoestingen, dio in deze laatste plaats, alsmede ln Den Haag waren aangericht. Daarnaast uitten zy echter hun bewondering voor de snelle wederopbouw hier te lande. Opvallend vonden zij de vele en mooie taxi's welke ln onze grote steden rond rijden. Madrid was, biy- kens hun verklaringen, niet zo rij- keiyk in dit opzicht bedacht... Zaterdag a.s. zullen zy de terugrei» aanvaarden.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3