REPUBLIEK STELT DE EIS TOT SOUVEREINITEIT SJAHRIR TE NEW-YORK Vo gens Dr Gani ANNULEERDE Ned. regering het accoord van Linggadjati ZWEEDSE DAK0TA VERONGELUKT Landelijke arbeidersscholen opgericht Engeland zonder Amerikaanse fiims HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No. 1008 Uitg. N V. Noordhollandse Pers m* 1,0. Redactie: Achterdara 21). Tel. 227i Adm. en Adv. Ridderstraat noeh Oudegracht. 1'el. 3971 Alk maai Postrekening 1168/6 Maandag 11 Augustus 194? ■naarder DAGBLAD VOOB ALKMAAR IN OMGSVING Directeur TH W REYNDERS Hoofdredacteur; G E DE WINTER Sjahrir en de Indonesische minister van buitenlandse zaken Salius, zijn Zaterdag te New York aangekomen, en werden verwelkomd door een vertegenwoordiger van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken. Sjahrir legde op het vliegveld een verklaring af, waarin hjj op een vraag, of hij de overeenkomst van Linggadjati beschouwde als een basis tot oplossing van het conflict antwoordde: „De Nederlander» vonden deze overeenkomst blijkbaar onbevredigend want 7-U schonden deze bjj het uitbreken van de vijandelijkheden". In een verklaring aan de pers verklaarde hij, dat de Nederlandse In val „zelfs grondiger was/geweest dan de Japanse Invasie". Het was volgens Sjharir een volledige oorlog, grondig voorbereid en grondig uitgevoerd met vlammenwerpers en zware wapens. Hjj kon niet aan geven op welke plaatsen van deze wapens gebruik was gemaakt. Hjj zelde gekomen te zjjn om contact te kragen met de Voor-Indische en Australische afgevaardigden, die de kwestie in de Veiligheidsraad hadden gebracht. „De Republiek", zo zelde hjj voorts, .volgt roet ge spannen belangstelling, welke verdere positieve actie de veiligheids raad zal ondernemen om z4jn bevel .staakt bet vuren" tot een lo gisch resultaat te brengen en ook de besta, nde bedreiging van de vre de weg te nemen". INDONESIË EIST SOU VEREINITEIT In zjjn verklaring zeide Sjahrir ïiog, dat Indonesië de Nederlandse be schuldiging als waardeloos verwerpt. De Nederlanders, die zich nog op republikeins gebied bevinden hadden vn'gens Sjahrir allen de Indonesische m ionaliteit aangenomen. Nadat hij er op gewezen had, dat door de ac tie niemand onder de Indonesiërs meer vertrouwen in Nederland had, ze'de hij, dat de militaire verliezen van de "republiek klein waren, doch da' veel burgers gedood waren. Tn Pnlombang waren volgens hem een aantal burgers door de Nederlandse t-o~pen doodgeschoten omdat zij ver scheurde uniformen droegen. Zij be zaten geen andere kleding. Over de nonwrelmtcltHkwesti© v '<!aar<lp hij. dat de souvereiniteits- «*ls bij het accoord van Linggadjati was verlaten, doch dat deze els weer van kracht was geworden bij het uit' breken van de vijandelijkheden. Sïarifoeddin heeft via de radio aan de Veiligheidsraad verzocht toe te staan, dat Sjahrir en Salim en nog nader aan te wijzen Indonesiërs in d? Veiligheidsraad de nodige inlich tingen mogen geven. IJNGGADJATI GEAN NULEERD Naar aanleiding van Sjahrirs ver- Klaringen te New York heeft Dr. Gani nog verklaard, dat naar zijn mening de Nederlandse regering niet alleen de overeenkomst van Lingga djati heeft geschonden, maar ook geannuleerd. Als bewijs hiervoor haalde hij de nota aan. die hem op 20 Juli 's avonds werd overhandigd en waarin de Nederlandse regering verklaarde'. „De Nederlandse regering be schouwt zich niet langer meer gebon den aan de overeenkomst van Ling- gadiati. „Vijf minuten later", aldus Gani. werd ik c -esteerd en kon deze nota derhalve niet aan de re gering in Diokia ter kennis brengen. Daarom heeft Siahrir van de inhoud geen kennis kunnen emen." Dr. Ga ni verklaarde voorts, dat hjj Siahrir hlcr\ telefonisch op de hoogte zon brengen. DE OPGEBLAZEN KIKKER Srihrir en Salim gaan dus ver moedelijk de Veiligheidsraad var. hun standnunt op de hoogte bren gen en aangezien dit het ..Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid' zeer vprdriet werd aan de Veiligheids raad een protesttelegram verzonden, waarin de bekende argumenten naar v - worden gebracht en een pas- sa it d- Australische afgevaardigde een veeg uit de pan krijgt. Voorheen was het Dr. Beel, die talloze dure telegrammen kreeg en doordat de actie twee weken lang het zenden van telegrammen overbo dig maakte, kan het wel weer even lHd°n en moet de Veilighidsraad er aan geloven, 't Is maar een geluk, dat men in Amerika ook papierman den bezit HET UOVGP~S VAN OE P. v. d. A. De Afdeling Amst u-dam Z. van de P. v. d. A. heeft in een vergadering ter voot bereiding van het komende congres een tweetal resoluties aan- „VoleTclam" vervolgt zijn weg De „Volendam" is er in geslaagi in de nacht te Port-Said water, stook olie en levensmiddelen aan boord te n?men en Zondagmorgen om 6 uur het Suez-kanaal binnen te varen. H-t schip vervolg, zjjn weg zon der •:-if zich incidenten voordoen. genomen, waarin o.m. de overtuiging wordt uitgesproken, dat de gewapen de actie in Indonesië niet volstrekt onvermijdelijk en een verrassing voor de leden en de kiezersmassa van de partij was. Voorts worden in de uitvoerige resoluties de voorwaarden en waarborgen genoemd, waaraan de hervatting van de onderhandelings- politlek moet voldoen. Hiertoe be hoort o.a., dat van nu af aan een vreedzame oplossing met inbegrip van arbitrage moet worden aanvaard, dat de republio' noch in gezag, noch in gebied mag worden beknot en dai h'-t bezette gebied ten spoedigste moet worden ontruimd zodra ergens in samenwerking de veiligheid \*er- zekerd is. waarbij verschillen aan 'n snelle artbitrage moeten worden on derworpen Tenslotte wordt ver langd. dat- aan de "top van het bur gerlijke en militaire apparaat hier en overzee die personen zullen wor den vervangen, die aan Ned. zijde aansprakelijk kunnen worden ge steld voor het mislukken der onder- handelingspolitiek en de toepassing van het geweld. „THE TIMES" AAN HET WOORD De Invloedrijke Londense „Times" wijdde Zaterdag een lang artikel aan de Indonesische kwestie, die van al'e kanten belicht wordt en waarin noch Nederland, noch de republiek ge spaard wordt. De voornaamste stel ling van het blad is. dat de Ned. re gering niet elke actie van de Ver. Naties met een juridische techniek behoort tegen te werken. „Wat thans aan de orde Is", zo besluit het blad de zeer lezenswaar dige stellingen, „is niets minder dan de toekomstige vrede In Zuid-Oost Azië en het Is aan de Nederlandse regering te verzekeren, dat juridische techniek de heilzame actie van de V' N. niet in de weg zal staan". CHINEZF V WILLEN MEEPRATEN De voorzitter van de grootste ver eniging van Chinezen in Indonesië heeft Zaterdagavond een beroep ge daan op de Veiligheidsraad om geeo oordeel uit te spreken alvorens de Chinezen volledig hun inzichten heb ben kenbaar gemaakt In deze ver klaring, die gericht was tot „China orde en de wetten. „De Chinese be reid, de wereldpers en tot de voorzit ter en de staf der Verenigde Na ties" wordt een scherpe aanval ge richt op de Indonesiërs, die eigen dommen en levens van Chinezen uj gevaar hebben gebracht, moordpar tijen hielden en hen op allerlei ma nieren uitzogen, terwijl de republi keinse regering niet in staat was de ze elementen in toom te houden. Dr. Gani heeft op deze verklaring, onmiddellijk commentaar geleverd- en zei o.m., dat de Chinese bevolking de sederf ^et begin van de Neder landse actie ondervonden moeiljjk- heden alleen wjjt aan het feit, dat de republiek de verantwoordelijkheid op zich neemt voor het handhaven van ord een de wetten. „De Chinese be volking heeft echter dezelfde moei lijkheden ondervonden tijdens de Ja panse invasie in 1942, toen de re gering van Nederland-Indië aanspra kelijk was", aldus dr. Gani. Aan de Indonesische politie was bevel gege ven om maatregelen ter beveiliging' van de Chinezen te nemen. Nabij Mllford, Gomiecticut, U.S.A., viel een vliegtuig op hoogspauuing*- draden. Het toestel vatte direct vlam. De twee inzittenden konden uit het brandende toestel springen, doch waren mei zware brandwonden overdekt. Van het vliegtuig bleef alleen een skelet over. Foote naar Djogja Walter Foote, de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, heeft Zondagavond voor radio Batavia aan gekondigd, dat hij vandaag om 7 uur in een Amerikaans vliegtuig naar Djogja zou vertrekken. Hjj richtte de boodschap tot Soekarno en Sjarifoeddin en vroeg antwoord te mogen ontvangen via radio-Djogja, of het vliegtuig kan landen. Kort hierop bevestigde Soekarno per radio de ontvangst van de me dedeling en verzekerde, dat het vlieg tuig in Djogja kon landen. Arbeiders vooruraniummijnen De Sowjetrussische autoriteiten in Duitslartrachten nog 20.000 man te werven voor de arbeid in de ura- niummijnen in het ertsgebergte (Zuid-Oost-Duitsland), aldus me^Ttf het met Amerikaanse licentie te' Frankfort verschijnende blad „Neue Zeitung". De arbeidsbureaux in alle staten van de Sowjetrussische be zettingszone hebben in geheime or ders van het Sowjetrussische militair bestuur opdracht gekregen om ar beiders te leveren. Alle mannen tussen 16 en 45 jaar vallen onder verplichte tewerkstel ling. Men verwacht in welingelichte kringen, aldus het blad, dat het bevel- een nieuwe vlucht van de bevolking uit de oostelijke zone ten gevolge zal hebben. Vorige oproepen voor arbeid in de uraniummrjnen hadden reeds duizenden bewoners tot illegale uit wijking naar de Westelijke zone ge bracht. De wederopbouw van Den Helder vordert. Circa 2000 huizen zjjn door de bezetter destijds afgebroken. Het zal nog wel even duren voordat deze weer gebouwd zijn, maar het begin is er dar toch. Ned. Legercommuniqué Het Ned. legercommuniqué van Zondag meldt: „Wederom hebben zich enkele nieuwe bestandschendin gen ->r gedaan. De voornaamste hiervan zijn: onze posten te Ban- joemas en Poerbaiingga zjjn met mortieren beschoten. Ten Oosten van Gombong werd onze meest vooruit geschoven post met automatische wa penen bestookt. Het vuur werd door ons beantwoord. Bij normale pa trouillegang rondom Salatiga zijn onze patrouilles beschoten door sluip schutters, terwijl op enkele plaatsen mortiervuur werd ontvangen. In de Hoeloe Soengal op Borneo liep een patrouille in hinderlaag. De bende werd, met enige verliezen onzerzijds, verdreven. BU Polombangkeng op Zuid-Celebes werd contact verkre gen met een bende, waarvan drie ter roristen werden gedood en twee ge vangen genomen. Onder hen bevond zich de voornaamste bendeleider uit dit gebied. Onze verliezen sedert 5 Augustus bedragen achttien gesneu velden. 43 gewonden en een vermiste. Wereldjamboree begonnen Zaterdagavond is in de „Padvinders- stad" Moisson ten Noorden van Parijs de wereldjamboree geopend met een grote fakkeloptocht. Voorop werd de vlammende toorts gedragen, welke ook op de laatste Wereldjamboree te Vo gelenzang dienst heeft gedaan. Men verwacht, dat o.a. Lord Baden Powell Jr., zoon van de stichter der padvin dersbeweging, de opening zal bijwo nen. Het merendeel der 40.000 padvin ders en padvindsters uit meer dan 40 landen is na het opzetten der tenten druk bezig met „internationale ruilhan del" om souvenirs mee naar huis te kunnen nemen. Op deze markt staat de „kilt" (Schots rokje) van de Schot se padvinders het hoogst genoteerd. Daarnaast vinden Canadese koeien- zwepen en Turkse fezzen de meeste aftrek. Volgens een 15-jarige Schotse padvinder bedraagt de koers van een kilt: 1 Canadese koeienzweep, een fez en een zakje gepofte mais. Brits mandaat over Palestina Te Jeruzalem is op een conferen tie van de Joodse arbeiders partij „Napai" een resolutie aangenomen, waarin verzocht wordt om beëindi ging van het Brits mandaat over Pa lestina. Dit is de eerste keer, dat. deze party, waarvan de leiders talrij ke sleutelposities in de zionistische beweging innemen, zo beslist het eind van het mandaat eisen. Aan de ande re kant heeft de conferentie haar goedkeuring gehecht aan de antiter- roristische maatregelen, waartoe het joods bureau en de nationale raad hebben besloten. Duitsers gearresteerd te Sj'anghai Naar uit Sjanghai wordt verno men, zijn aldaar heden ongeveer 100 Duitsers gearresteeerd „Nazi's, sym- pathiserenden met de nazi's of per sonen met nazi-neigingen", In af wachting van hun repatriëring zijn zjj naar een detineringskamp over gebracht. Naar verluidt behoren Fritz Kordt, voormalig Duits persattaché, Fer- dinand Kunstein, bekend ijzer- en staalmagnaat, en drie van Sjanghai s bekendste artsen tot de gearresteer den. Zjj kunnen voor 16 Augustus be roep aantekenen. Treinongeluk in Engeland: 17 doden Zeventien passagiers zijn om het le ven gekomen en ongeveer 50 werden gewond toen de Londen-Leeds-expres in de buurt van Doncaster op het ach terstuk van een andere trein reed, die eveneens op weg was naar Leeds. De locomotief en de eerste drie wagens van de expres ontspoorden, terwijl de laatste vier wagens van de andere trein totaal werden vernield. Beide treinen waren overvol. DRIE DOETICHEMERS DWARS DOOR AFRIKA Het ligt in de bedoeling van drie Doetinchemers een tocht te maken dwars door Afrika. Het zijn de heren A. de Waard, verslaggever, J. Ste- verink, fotograaf en J. Kamevaar, mdtor- en autotechnicus, die van plan zjjn zich nog dit jaar in te sche pen, om in Casablanca aan wal te stappen en vandaar naar Kaapstad te reizen. Men vermoed ongeveer acht maanden voor de tocht nojiig te hebben. Een Zweeds vrachtvliegtuig iDako- ta) op de lijn Amsterdam-Stockholm is Zaterdagmorgen vroeg bij de lan ding op het vliegveld van Malmö neergestort. De radiqtelegrafist werd gedood, 5 andere leden van de be manning werden ernstig gewond. Het vliegtuig vloog over de lan dingsbaan heen en botste tegen de rotsige heuvels op aan de grens van het vliegveld. De cabine van de piloot werd ingedrukt, doch het toestel vatte geen vlam. Alle luchtverkeer van Mal mö uit is sinds dit ongeluk gestaakt. Frankrijk teleurgesteld in Britse en Amerikaanse houding ten aanzien van Spanje? Bidault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, heeft verklaard, dat de regering naatr*~"'en ovenveert de handel tussen F*"ankriJk en s0(nja te hervatten. Frankrijk sloot 28 Februari 1946 de grens met Spanje, nadat 4 Spaanse re publikeinen te Barcelona geëxecuteerd waren. Spanje volgde 6 dagen later dit voorbeeld. Bidault deelde mee aat Frankrijk in zijn eigen belang rat- regelen zal nemen om eenzelfde. Hja- tie te scheppen als in andere landen, zoals Engeland en de V.S. heerst, die namelijk wel hun ambassadeurs uit Spanje hebben teruggetrokken, doch niet de handelsbetrekkingen hebb/n verbroken. CONCENTRATIE VAN BULGAARSE TROEPEN AAN DE GRIEKSE GRENS Volgens een woordvoerder van ue Griekse generale staf concentreren Bulgaarse troepen zich langs dé k se grens. Hij voegde er echter »an toe, dat hy geen „verrassingsactlc" tegen Griekenland verwacht. De woordvoerder gaf toe. dat de toe stand in Thracie slechter was ge worden, maar verklaarde, dat de ge regelde strijdkrachten met succes ie gebeurtenissen het hoofd bicden. Hjj deelde mee, dat de Noordelijke gren zen van Griakenland gesloten zullen worden. De Joodse verzetsbewegingen Ieder ogenblik kan er een ernstig conflict tussen de Haganah en de ondergrondse joodse verzetsbewe gingen tot uitbarsting komen. Se dert twee dagen maakt de Haganah jacht op mijnen en wapenopslag plaatsen van de verzetslieden. De Haganah staat voor een moeilijke taak, daar de Irgoen en de groep Stern zich thans streng ondergronds houden. Odom in Chicago geland Captain William Odom in zijn Rey nolds Bombshell, is te Chicago geland na in iets minder dan drie dagen om de wereld te zijn gevlogen. In aansluiting hierop meldt AFP, dat Odom het wereldrecord solovlucht om de wereld, dat op naam stond van Wiley Post (1933), heeft verbeterd en dat zijn tijd was: 73 uur, 5 m. 40 sec. Reuter meldt nog: de tyd van kapitein Odom, die 31614 km afleg de, is meer dan eens zo kort als die van Post in 1933, die 186 uur en vijf tig minuten nodig had. Odom heeft gemiddeld ongeveer 431 km. per uur gevlogen( als men de uren, die hjj niet vloog, gedurende deze tocht, als vlieguren telt. Telt men alleen de ruim 63 werkelijke vlieguren, dan is het gem. 504 km. Odom was bijzonder moe, daar hjj de laatste drie dagen weinig gesla pen heeft. Tussen Anchorage (Alas- ka) en Ermonton (Alberta) is hjj In de lucht in slaap gevallen en heeft gedurende een uur en veertig mi nuten op zijn automatische piloot ge vlogen. Hjj ontwaakte ju iet bjjtjjds om botsing met een berg te voor komen. De stichting scholendienst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, het NW en de dr. Wiardi Beekman- stichting hebben besloten gezamenlijk een landelijke scholendienst in het le ven te roepen. Deze scholendienst zal door het gehele land in het komende winterseizoen twee soorten van scho len organiseren, in de eerste plaats ar beidersavondscholen voor de brede massa van arbeiders en arbeidsters, die veelal niets dan een lagere school heb ben doorlopen en zich bewust zijn ge worden van hun tekort aan schoolse ontwikkeling. In deze scholen zal ge durende dertig weken een avond per week twee uur les worden gegeven in de vakken Nederlandse taal, rekenen en sociale kennis. Voor toelating tot deze scholen worden geen bijzondere eisen gesteld. In de tweede plaats ko men er in een beperkt aantal plaat sen plaatselijke kaderscholcn, tweeja rig van opzet, waarin twee avonden per week les wordt gegeven in de vak ken Nederlandse taal, geschiedenis, boekhouden en handelsrekenen, eco nomie en staatsinrichting. Tot deze ka- derscholen, die tot doel hebben het kweken van een goed onderlegd ka der voor de vele organisaties in de ar beidersbeweging, worden slechts leer lingen toegelaten, die aan bepaalde eisen van kennis en ontwikkeling vol doen. In het stichtingsbestuur, hebben J. G. Suurhof als erste voorzitter, W. Thomassen als tweede voorzitter en Kees de Boer als secretaris-penning meester zitting genomen. VAN KLAVEREN WINT VAN VAN DAM Ten aanschouwe van zestienduizend toeschouwers heeft Beb van Klaveren Zondagmiddag in het Feyenoord-sta dion gewonnen van de nationale kam pioen middengewicht Luc van Dam door interventie van de scheidsrech ter in de achtste ronde. Van Dam was in de zevende ronde, toen beide bok sers met de hoofden tegen elkaar bot sten, bloedend verwond aan het rech teroog. Na medisch advies werd de match hervat, maar toen van Dam in de achtste ronde andermaal aan het ge blesseerde oog geraakt werd maakte de scheidsrechter terecht een einde aan de strijd. De titel ging over op van Klaveren. Het stopzetten van de Amen. ise filmexport naar Engeland is een zwa re klap voor de Britse bioscopen. Mon voorspelt een eventuele algehele slui ting der bioscopen na zes maanden, daar 80 pet. der gedraalde films Ame rikaanse zjjn. In de eerste zes maan den zouden nog oude films gedraaid kunnen worden, maar daarna zouden er niet genoeg filmsterren en technici zijn om voldoende films voor alle bios« copen te produceren. Anderzjjds waren de filmliefhebbers niet zeer teleurgesteld aangezien de Engelse film zich over een toenemen de populariteit mag verheugen. Enige der leidende filmproducers hebben een beroep op de regering gedaan om te helpen onmiddellijk meer studio's te bouwen. PONTJE OMGESLAGEN BIJ OIRSCHOT Zondagmiddag omstreeks 12 uur is vermoedelijk door overbelasting op het Wilhelminakanaal nabij Oir- schot een pontje omgeslagen. Bij dit ongeval zijn twee personen verdron ken, terwijl een derde persoon, allen afkomstig uit Oirschot, nog in levens gevaar verkeert Het pontje, dat het verkeer onder houdt in de weg Oirschot-Oostelbeers omdat de brug in deze weg tijdens de oorlogshandelingen vernield is, is uit sluitend geschikt voor wielrijders en voetgangers. BON Y00R FIETSBAND AANGEWEZEN! Het C.D.K. deelt mede, dat van 10 Augustus t.m. 80 September a.9. op de bon C 26 van het bewijs van inschrjjving voor fietsbanden BI 606 voor vervanging van fietsbanden een toerbultenband wordt beschikbaar gesteld. Deze band kan rechtstreeks op bon C 26 worden gekocht. Men be hoeft deze bon dus niet bjj de dls- tributledlenst. In te wisselen tegen een bandenbon. VRIJ WARM Zonnig, droog en vrij warm weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord en Oost.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1