Wil de overheid iedere gemeentelijke ondernemingslust smoren Lekkernijen voor gedetineerden UIT DE OMGEVING Bergense spelers in hei openluchttheater SPORT De radiodistributie Voorlopig slechts twee lijnen In de begrotingsvergadering, die onlangs werd gehouden, hebben we kunnen horen, hoe de gemeente Alk maar nog alt'tfd haar aanspraken op het radio-dlstrlbutienet ter plaatse «iet heeft opgegeven. Men hoopt door middel van „Rechtsherstel" het be- flryf terug te krijgen, dat gedurende de bezetting voor een wel wat al te lage prtJs aan de P.T.T. mbest wor den overgedragen. We hebben over de eventuele kan sen der gemeente' ons licht wns opgestoken en hoewel we ons niet willen overgeven aan pessimisme, be grepen we toch al heel spoedig, dal deze niet overal zeer hoog werden aangeslagen. Er was bg dit bedrgf sprake van concessies, die zouden hebben gelo pen tot 1947, zo vernamen we en in het uiterste geval, aldus werd gere deneerd, zou de gemeente een bedrag kunnen opeisen wegens gederfde winst tot 1947. Want in dat jaar sou de concessie zijn vervallen en van verlenging zou geen sprake Eijn geweest. De gemeente haalde de kastanjes uit het vuur. Dit alles klinkt betrekkelijk lo gisch, maar, indien een en ander juis* ls, schuilt daarin een gevaar: onder nemingslust der gemeenten wordt volkomen gesmoord. We herinneren ons nog de debat ten, die plaats hadden over de in- «telling van een gemeentelijke radio distributie-centrale. Er waren pessi misten, die een mislukking voor spelden. De onderneming, die dus niet zonder risico werd geoordeeld, werd doorgezet en ze is een succes ge Worden. Iets dergelijks heeft plaats gehad met de gemeentelijke stroomdistribu- tie. Toen jaren geleden de gemeente bereid bleek als stroonvdistributant op te treden, was het P.E.N. daar over uiterst tevreden. Zodra echter bleek, dat stroom- er radiodistributie aanzienlijke winsten afwierpen, dat het veilige bedrijven waren, die men zonder enig risico In eigen beheer kon nemen, toen doken provincie en rijk ijlings op om de winsten in het vervolg maar zelf op te strijken. Dat de toch al zo moeilijk sluitend te maken gemeen telijke begrotingen daardoor volko men werden verstoord, bleken de ge noemde overheidsinstanties wier plicht het was om mede te werken aan de instandhouding van het fi nancieel evenwicht der gemeentelijke rekeningen aller minst zorgen te baren. Ze dachten in de eerste plaats aan zich zelf en ze hadden de macht om de dingen te zetten naar hun wil. omdat zij het waren, die de een maal aflopende concessies konden verlengen of niet. Gebaseerd op onredelijkheid Het ligt voor de hand, dat zulk een gang van zaken niet bevorder lijk kan zijn voor de gemeentelijke ondernemingslust. Immers in de practijk dreigt het zo worden, dat de gemeenten wel een bedrijf mogen beginnen, zodra echter blijkt, dat he' lonend is, zijn de hogere instanties er als de kippen bij om het voor Zichzelf in te palmen. Iets dergelijks is gebaseerd op 011 redelijkheid en bet zou ons al zeei verwonderen, wanneer in soortgelijke gevallen de gemeenten bereid blijver de kastanjes uit het vuur te halen. Waarom maar 2 lijnen? Intussen stonden de aangeslotenen op de radio-distributie voor het eigen aardig aandoende feit, dat, terwijl er 5 lijnen aanwezig zijn, terwijl ver der de gemeentelijke distributie vroe ger over 4 lijnen regelmatig placht Uit te zenden, tegenwoordig slechts 2 lijnen in gebruik zijn. Het is niet verwonderlijk, na: we daarover geregeld klachten ont vingen. Hoe zit dat? Maakte de PTT het zichzelf extra gemakkelijk door slechts de helft van de waar te leve ren na het bedrijf eerst in handen te hebben gekregen tegen een prijsje, dat door velen als veel te laag wordt beschouwd We hebben hierover eens geïnfor meerd. De oorzaak bleek te liggen in ma teriaalgebrek: er waren geen verster kers te krijgen en daarom moest men voorlopig volstaan met uitzending over slechts 2 lijnen. Wanneer de versterkers zouden komen? Men hoopte er spoedig de beschikking over te hebben, meer kon men niet zeggen. We merkten op, dat elders in verschillende plaatsen wèl over 4 lijnen werd uitgezonden. Dit werd toegegeven, ten aanzien var. Alkmaar was dit echter nog niet mogelijk. Alles bijeengenomen heeft Alk maar weinig aanleiding om zich over de gang van zaken met de radiodis tributie te verheugen. Een winstpost is aan onze gemeente ontnomen en vooralsnog krijgen de aangeslotenen de halve waar voor hun geld. Ten aanzien van dit laatste kon niet meer worden gegeven dan de hoop, dat hierin spoedig verandering zou komen. Motordulve Van Aarts< Hartman. tydens de motorraces te Alkmaar. Zaterdag j.1. de Ryk op 350 cc., gevolgd door Kortang eu De familie weer herenigd De redactie der Vrye Alkmaar- der, die sedert de verhuizing van administratie en directie naar de Ridderstraat hoek Oudegracht In haar eentje op de Achterdam verblijf heeft gehouden is nu weer ln de boezem van de grote familie teruggekeerd. Met ingang van Dinsdag 12 Augustus kan men de redactie slechts berei ken aan het bureau Ridderstr. hoek Oudegracht. Het telefoonnummer blijft het zelfde: 2274. BIJ URTVERENIGING „DE BUITENKANT" Sedert enige tijd heerste er op het Oudorperdijkje een gespannen at mosfeer. Er stond n.1. een bijzondere gebeurtenis op het buurtverenigings programma. De kinders van de buurt vereniging „De Buitenkant" gaan een week naar Texel. De organisatie van deze kam peer- week had eersf heel wat voeten in de aarde, maar dank zij de activiteit van bestuur en leden is alles prachtig in orde gekomen Maandagmorgen zjjn de 27 jeugdige deelnemers per auto naar hun Texelse kamphuis vertrok ken. Veel pleziert Voor de Politierechter Bewakers hielpen een handje.... Twee blikjes gecondenseerde melk, twee chocoladerepen en nog enkele lekkernijen bevonden zich in een pak je, bestemd voor een gedetineerde in het kamp ..De Vlijt" op Texel. Een der bewakers, Willem M., verklaarde zich wel bereid het pakje binnen het kamp te ..smokkelen" en zag zich be loond met twee repen, waaraan de politierechter Maandagmiddag f 100 of 25 dagen en een stevige berisping toe voegde. Drank als beloning Zijn collega, Pieter L. te Scharwou- de, bewaker in het interneringskamp Zuidwijkermeer te Beverwijk, maakte het nog een beetje bonter. L. had zo zijn vaste klanten, die hg regelmatig bezocht. Zo bracht hij o.a. botef, sui ker, drop, snoeperijen, worst en taai taai binnen de kamppoorten en zorgde voorts voor de verzending van brieven van de echtgenoten aan de geïnter neerden en omgekeerd. Als beloning kreeg hij cigaretten en drank van de dankbare vrouwen. Andere bewakers deden het ook. luidde zijn verweer. In een fel requisitoir eiste Mr. Hol- steyn twee maanden gevangenisstraf tegen deze „bekleder van een vertrou wenspositie". De uitspraak was con form. We blijven nog even in de kampen. De gedetineerd Wilhelm B.. in het fort Erfprins vond een horloge van een „collega" en eigende zich dit toe, om het later te ruilen tegen f 5 en 2 pak jes shag met een mede-gedetineerde. De uitspraak luidde overeenkomstig de eis: 1 maand onvoorwaardelijk. Een sterk Duits accent verried het innige contact, dat Lam- migje H. te Hoorn in de jaren '40-'45 met de bezetters onderhield. Als Wehrmachtswerkster vluchtte zij in September '44 naar Duitsland en ont dekte daar, „bij vergissing" een imi tatiebontmantel van haar Hoornse hospita te hebben meegenomen. De mantel is nog in Duitsland en Lam- migje zit weer in Nederland en mag niet meer terug. Ze doet nu moeite om haar koffer met kleren uit Duits land terug te krijgen en de mantel weer bij de eigenaresse te bezorgen. De beschuldigde 'beklaagde zich opgewonden over de „hoop druk te. die sinds haar terugkeer ir Nederland al over de jas die de hospita voor f 6 kocht gemaakt is." Ook by de uitgang bleek, dat de motorracesvan Zaterdag j.I. te Alkmaar Biel ove- geb--ek aan belangstelling hadden te klagen. In tranen hoorde ze de eis van de officier, zijnde f 100 of 30 dagen. aan. Mr. Krabbe maakte er f 25 of 6 dagen van. Van hoger beroep ziet Lammigje maar af. „Och nee, meneer, waarom zouden we er nog meer drukte over malAn? Belediging De 26-jarige Elisabeth R. te Hoorn klaagde haar eigen broer Jan aan we gens belediging. Hij zou haar enkele minder fraaie benamingen hebben toe gevoegd. Jan, die al zes maal veroor deeld is. was wijselijk niet ver schenen. De eis luidde f 25 of 10 dagen. Uitspraak f 15 of 5 dagen. Familiedrama Een kijvend 16-jarig zusje meffiaar vriendin zag Gerrit D. te Andijk op een avond in Mei zijn nog harder kij vende echtgenote, Olga, irt* de haren vliegen. De echtgenoot, di eal velé on aangenaamheden met zijn familie ter wille van zijn vrouw achter de rug had, maakte korte metten en hielp zijn vrouw een handje en wel zodanig, dat de twee zestienjarigen een aan klacht indienden. De man bekende Maandag voor de politierechter rui terlijk zijn zusje flink te pakken ge had te hebben; de klappen die zijn vrouw uitdeelde echter zouden vol gens haar zeggen niet raak geweest zijn. Mr. Krabbe twijfelde hier echter aan en legde de jeugdige echtgenote f 10 of 3 dagen op. Het optreden van Gerrit noemde Mr. Krabbe beneden alle critiek. Gerrit kreeg een voor waardelijke straf van 1 maand en f 20 boete. Dikke of dunne schedel? „Ik wist niet, dat z'n hoofd zo zacht was", verklaarde de 18-jarige Heiloër M. Z. tegenover de politie, toen hem medegedeeld werd. dat zijn slachtof fer, de 21-jarige H., een hersenschud ding opgelopen had. Toen besch. met zijn vrienden bezig was, bomen in Ter Coulster te vernielen en H. hen waarschuwde, vielen de plunderaars hem aan. „Je had hem wel dood kun nen slaan", zei Mr. Krabbe veront waardigd en tot het slachtoffer voor het getuigenhekje: „U hebt zeker geen dikke schedel". Als verontschuldiging kwam het antwoord: „Nou ja. de één heeft een dikkere dan de andere". Mr. Holstein deelde mede, dat er geen onderzoek ingesteld was naar 't feit of het slachtoffer een dikke, dan wel een dunne schedel heeft. Zeker is echter, dat besch. een dikhuid is en zich ergerlijk onverschillig gedroeg. De uitspraak was conform de eis f 25 of 6 dagen en 1 maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Rechercheur beledigd De Alkmaarder Jozef van H. stond terecht wegens belediging van een ambtenaar in functie. Toen de recher cheur van politie, Van Dijk, deze op koper voor contröle bezocht, werden hem enige minder fraaie benamingen toegevoegd. Jozef zal zijn onbehoorlijk optreden met f 60 of 20 dagen moeten boeten. „Ik heb nog nooit gedronken" luidde de hardnekkige bewering van de 67-jarige Enkhuizenaar Jacob R. Het politierapport luidde echter enigs zins anders en Mr. Holsteyn adviseer de de oude man wat minder geestrijk vocht te gebruiken om zodoende geld voor zijn boete uit te sparen. R. be schuldigde nl. in een advertentie zijn gewezen huishoudster, mej. v. W., van plundering. Mr. Krabbe oordeelde deze handelwijze beneden alle critiek legde R. f 60 of 20 dagen op. Toen zijn buurman op reis was. achtte de landarbeider Hendricus V. te Egmond-Binnen de gelegenheid gunstig om eens een kijkje bij zijn buren te nemen. Hij trof in het huis een mooie wollen deken aan, die hij goed gebruiken kon/ Toen buurman thuis kwam vond hij zijn bed deken loos Mét de deken is V. nu ook f 40 boete kwijt. Leerling-verpleegster steelt collega. be- VERENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING De Zusters verpleegden in de maand Juli 73 patiënten en legden 980 bezoeken af waarvan: 312 beta lende bezoeken 568 bezoeken voor het AZA en 100 gratis bezoeken. Er werd 6 maal dó laatste hulp ver leend uy het afleggen- De Wijkkraamverpleegsters «ver pleegden 17 patiënten legden 247 be zoeken af en hebben 7 maal de dok ter geassisteerd. BRIDGKWEDSTRIJD A.s. Zaterdag om 19.30 uur orga niseert de Nederlandse Bridgebond een bridgewedstryd in de Muziek- tuin. Opgave voor as. Donderdag by de heer Wasterval, Bergerweg 16, tel. 3533. FIETS GESTOLEN Een jongetje liet Zaterdag zijn fiets bij het boodschappen doen in de Mag- dalenenstraat voor een winkel staan en vergat hem na afloop mee te ne men. Een voorbijganger die blijkbaar dringend om een karretje verlegen was. zei: „Ga je weg of ik neem je weg" en toen het jongetje terug kwam was de fiets verdwenen.... VERKEERSONGEVAL Zaterdagavond omstreeks half De Paradijsvloek De 19-jarige leerling-verpleegster Frederica H. uit het Centraal Zieken huis maakte op ergerlijke wijze mis bruik van het vertrouwen, dat haar collega en kamergenote N. in haar stelde.- Een polshorloge van N., dat op het nachtkastje van deze verpleeg ster lag, eigende Frederica zich zonder meer toe. Ze was zo handig het sie raad in het Ziekenhuis niet te dragen, maar daarbuiten gebruikte zij het re gelmatig. In de stationshall echter ont dekte iemand het verdwenen horloge. De officier schreef deze lage diefstal toe aan de „zucht om zich op te smuk ken" en eiste f 100 of 30 dagen en 2 mnd. voorwaardelijk. Uitspraak f 75 of 20 dagen en 2 mnd. voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. reed een vrachtauto over de Kenne- merstraatweg. Plotseling remde de wagen om dan de Heiloërdijk op te rijden. Een achter de vrachtauto ko mende motorrijder kon niet meer uit wijken, verloor de macht over zijn stuur en kwam onder het achterwiel van de vrachtauto terecht. Het motor rijwiel werd beschadigd en de berij der, een 21-jarige Hagenaar, brak zijn linkerbeen. Hij bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn, bovendien deugden zijn handremmen niet. NIET FIETSEN DOOR DE TUNNEL! Een reeks van wielrijders werd in de loop van Zondag geverbaliseerd we gens het rijden per fiets door de tun nel aan de Bergerweg. Men zij nog maals gewaarschuwd! Landdag Zakbijbelbond In de muzlektuin wordt op Donder dag 28 Augustus, van 11 tot 4 uur een samenkomst van de zakbijbelbond gehouden, waar verschillende spre kers het woord zullen voeren. De af deling Alkmaar van de Zakbijbel bond houdt deze landdag, waar ge handeld zal worden over haar een voudige arbeid: dragen en dageiyks lezen van de Bgbel, en in het alge meen de kracht en zegen van Gods Woord in Nederland en Indië. Er i# vrije toegang voor belangstellenden. BURGERLIJKE STAND 11 Augustus 1947 Geboren: Dirk J., z. v. P. Mantel en A. J. C. van Dieren; Pieter E., z. v. J. Zuidervliet en F. Woud; Ru- dolf, z. v. H. J. Kugper en J. Koning Kars; Jacob E. M., z. v. J. H. Zwart en A. Jong; Marinus, z. v. P. Borje- son en C. P. van Latum. Ohristiaan M., z. v. H. Eckhardt en A. G. de Bruin GESLAAGD Voor de akte Landbouw l.o. slaag die Zaterdag te Wageningen de heer J. C. Muller, onderwyzer aan de Open bare ULO-school alhier. BERGEN Laudv Paradijsvloek is een groots en machtig werk. dat wil het ten volle tot zijn recht komen de steun en kracht behoeft van een vaardig loneeltalent van de vertolker, een talent, dat gepaard moet gaan met oegrip voor df situatie en begrip voor de ocnoefton van het stuk. De Para dijsvloek tekent de oorsprong van de bloedige strijd der mensen in de con troverse Kain-Abel, 't gevolg van de banvloek uit het Paradijs. De broeder twist is hier de strijd tussen de knots en de berderstaf. tusen de machtsbe geerte en de liefde voor de ander. „In dat land zullen broeders broeders zijn" en „Ben ik mijn broeders hoe der?". dat is het herhaald twistbegin van de eerste mensenbroeders. Maar aan het slot wanneer de wanhoop groot is en de onwaardig heid op allen drukt verschijnt He- noch, de ziener, en hij voorspelt de komst van de Verlosser, die eens de zonden der mensheid op Zijn schou ders neemt en hierdoor de genade brengen zal. Zondagavond werd in het Bergense Openluchttheater, door een groep spe lers uit Bergen en omgeving en onder regie van J. A. Haakman, een ertol- king gegeven van dit treurspel. De op voering is alleszins de moeite waard geweest, regisseur en spelers hebben hun uiterste best gedaan Alphons Laudy zegde de proloog, aldus de toeschouwer voorbereidend op het zware, doch uitermate schone spel, dat hier de oorsprong van alle mensennood zou verklaren. George Stockman speelde Adam en in stem en gebaar voldeed hij uitste kend; anders was het met de Eva van T. Bleeker, hier ontbrak de ontroe ring en het gevoel voor de nuances van het spel en de gedachte bekroop ons, dat er bij de andere speelsters wel één met zekerheid aanwijsbaar ge weest zou zijn. die deze rol tot leven had kunnen brengen. Kaïn vond in C. Berkhout een spe ler, die geknipt is voor deze figuur jammer dat geen ogenblik zijn stem uitsloeg en alles even vlak bleef. Een voorbeeld voor velen is hier de op vatting die Jac. van Baar (de slaaf) van zijn rol had. Hij speelde toneel zoals het moet, de speler was gekro pen in de huid van zijn rol en hij voelde met schier feilloze zekerheid wat het onderwerp nodig had. Het was een verademing om hem aan het werk te zien in besef van het feit, dat hier een karakterspeler aan het woord was, die gebaar en stemintonatie zeker beheerste. Allen te noemen is te veel en het wordt ook niet gevraagd. Toch vrillen wij nog een pluim op de hoed steken van Ant. Buissink (Jarcd) en Mea Coppens (Lia> ditmaal zeggen, dat zij ons tegenviel. Haar rol (die een dank bare kon zijn) kwam niet „uit de verf' en ging mank aan hetzelfde euvel als Kaïn's beeld: te vlak. Vrijdag wordt in het theater een den ieder, die er Zondagavond niet was, heen te gaan. De enkele aanmer king, die wij hierboven maakten kan het goede niet teniet doen en men be denke: een amateur is geen beroeps- acteur. Th. K. ATHLETIEK D.O.V.E.S. EN DE KENNEMER KAMPIOENSCHAPPEN Het is de Meisjesploeg van D.O.V.E.S. wederom gelukt om het kampioen schap van Kennemerland in de wacht te slepen. Tevens werden nog een 3- tal persoonlijke kampioenschappen be haald: n.1. Nel Klerk met kogelstoten Meisjes A, Iny Jonker met discuswer pen Meisjes A en Netty Couwenhoven met discuswerp Dames. Verder nog zeven 2e en drie 3e prijzen. De uitslagen waren: Verspr. Meisjes B: no. 2, 4 en 5: A. Couwenhoven, B. Brand en G. Broek. Hoogspr. Meisjes B: no. 2, 3 en 5: G. Broek, A. Couwen hoven en N. de Graaf. 60 m. Meisjes B: no. 2, 4 en 6: A. Couwenhoven, B. Brand en G. Broek. Kogelst Meisjes A: no. 1, 2 en 4: N. Klerk. D. Water drinker en I. Jonker. Discus Meisjes A: no. 1, 2, 3 en 4: I. Jonker, N. Klerk, D. Waterdrinker en W. Melieste. Dis cus Dames: no. 1 en 3: N. Couwenho ven en J. Strijbis. Kogel Dames: no, 2: J. Strijbis. Speer Dames: no. 2: J. Strijbis. De Doves-meisjes behaalden 62 pt., gevolgd door Gita met 45 pt., Zaan land 28 pt. en Suomi 26 pt. Een mooi succes. BOXEM EN SLIKKER BEIDEN IN DE FINALE De D.A.W.'ers Boxem en Slikker hebben kans gezien om zich in de finale op de Nationale zwemkam- pioenschappen te zwemmen. Ad. Boxem startte Zaterdag op de 100 m. borstcrawl ln de zelfde serie als Sindorf en Verzyibergen en werd derde in de matige tyd van 1.6 sec. doch deze tyd was Juist voldoende om zich in de finale te plaatsen. De serie 100 m. rugcrawl, waarin André Slikker lag, was ook sterk bezet. Slikker die niet geheel fit was, maakte een vrjj behoorlijke tyd, 1.15,2 en plaatste zich hierdoor ook in. de finale. De finale 100 m. borstcrawl werd een zeer spannende stryd om de 2e, 3e en 4e plaats, waarin Boxem een goede kans had in de 3e plaats te veroveren, doch met miniem ver schil werd hy door de nieuwe ster, Aldendorff uit Amsterdam, versla gen. Zijn tyd 1.4 sec. was echter aan- merkelgk beter als d>» tyd die hy Za terdag in zyn serie maakte. Met de tyd die André Slikker Za terdag had gemaakt, zou hy vierde ln de finale zyn geworden. Zyn tyd was echter aanmerkeiyk sleohter en hy bezette dan ook de 6e plaats ln de finale. D.O.V.E.S. JUNIOREN BOEKEN SUCCES IN DEN HELDER Een kleine Junioren-ploeg van D.O.V.E.S. heeft enige mooie resulta ten bij H.A.V. geboekt Gerrit Koning werd 4e op de 80 m. Junioren B. Klaas Blokker won de 800 m., terwijl Wim Neefkes zijn clubgenoot kort op de hielen zat en 2e werd. Goed zo jongens! Klaas werd tevens op kogel stoten 3e. Kees Oly volgde hier als 4e. Volgende week gaat een grotere ploeg Jongens en heren naar de Ken- nemer kampioenschappen te Bever wijk. Goede prestaties van A.V.A. in Den Helder De Alkmaarse Atletiekvereniging A.V.A. heeft gisteren te Den Helder op de door de H.A.V. aldaar georgani seerde regionale athletiekwedstrijden enige goede resultaten bereikt. Niet minder dan 7 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs werden door dc diverse dames en heren gewonnen. Mej. J. Bijl liep voor het eerst in de B-klasse mee op de 100 m. en won deze in de schit terende tijd van 13.1, waardoor ze slechts 0,1 sec. boven de limiet-tijd voor de A-klasse bleef. Zij won even eens het hoogspringen B met een sprong van 1.33 m. Mej. E. Feljen is ook op weg naar de A-klasse. Zij won n.1. het nummer discuswerpen B met een worp van 32.65 m. (33 m is A-klasse) en verbeterde daardoor te vens het clubrecord van A.VA. dat reeds op haar naam stond met ruim 3 meter. Zij won ook het nummer speerwerpen met 26.08, wat eveneens een verbetering van het clubrecorA betekende. Mej. G. Hoed werd op di» nummer 2e met 22.77 m. Mej. J. Grim behaalde ook al twee eerste prijzen Zij won het nummer 100 m. D. met 14.6 sec. en het verspringen met een sprong van 4.25 m. Mej. G. Hoed werd op dit nummer 3e met een sprong van 3.80 m. R. Talsma werd tenslotte eer ste bij het verspringen heren D. mei 5.54 m. Langzamerhand spreken de A.V.A.-leden een hartig woordje mes en er is alle reden om aan te nemen dat de prestaties dc stijgende lijn zul len volgen. DENKT U OM DE DISTRIBUTIE? De letter B vanaf Blom tot einde B is a.s. Woensdag aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. Stamkaart, oude bonkaart 709 en eventueel CM-kaa-* J ->c- ders) meeneme»

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3