ntiBuder WERKEN IN LIEFDE r\ Engeland en Amerika overstroomd door valse bankbiljetten 4e Jaargang No 1011 Donderdag 14 Augustus 1947 Uitg. N V Noordnollai.u^f rei» 1.0. Redactie: Achteida.n 'zü lel. 22.t Adm en Adv. ttiddei siraat o-ipk Oudegi acht. lel 3971 - Alktraai Postrekening U68f6 DAGBLAD VOOf ALKMAAR EN OMGEVING Directeur TH Vt REYNDERS Hoofdredacteur. G E DE WINTER Majoor Breunese voor Ter behandeling van zijn beroep tegen ongevraagd ontslag Voor de raad van State werd Woensdag het beroep behandeld van de welbekende majoor Breunese, de leider van de Opbouwdienst di rect na Mei 1940 opgericht en la ter van de Arbeidsdienst. Majoor Breunese werd destyds ongevraagd uit militaire dienst ontslagen door de Minister van Oorlog, hoewel het advieg van een Commissie van On derzoek anders had geluid. De majooi die ook grote bekendheid heeft verworven door de Vierdaagsen tekende tegen de beslissing van de minister protest aan. De beschuldigingen komen in hoofd zaak neer op de volgende feiten, die door vertegenwoordigers van de mi nister onder de aandacht van het beroepscollege werden gebracht: Het aanblijven na omzetting van O.D. in Arbeidsdienst, de onderteke ning van het memorandum van prof. Lange veld. /aarin aangedrongen wordt op het aanvaarden van feite lijke lotsverbondenheid met Duits land, de aansporing, om zich aan te melden voor werk in Duitsland, de redevoering te Arnhem tegen het bol sjewisme, toen Rusland onze bondge noot t"?* *n waarin hij zeide, dat Nederland geestelijk aan de kant van Duitsland moest staan, het hijsen van een. Duitse vlag, het bijwonen van een bijeenkomst* waar de rijkscom missaris een propagandarede hield en ook eer bataljon van de Arbeids dienst aanwezig was, tenslotte he* doen uitgaan van een circulaire, waarin stond, dat propaganda voor de Duitse SS diende te worden toe gelaten. Dit alles deed een hoofdof ficier, die een eed van trouw aan dc Koningin aflegde. Zijn positie is een geheel andere dan die van de ambte naar, die niet tegen de vijand had te strijden, aldus spr. In een memorandum gaf de hee- B. voorts inlichtingen en middelen, om het misdrijf te plegen van art 101 Wetboek van S rafrecht, in ca- su het toetreden tot de SS. Deze circulaire moest het Neder landse volk in nog grotere verwarring brengen. Zowel hier als op andere punten bleef heer B. ver beneden de maatstaf, aan te leggen voor een hoofdofficier. Het hijsen van 's vjj- ands vlag geeft een duidelijk beeld de Raad van Staie van het peil, waarop het beleid van de heer Breunese was gekomen. De goede bedoelingen van de ap pellant ontheffen hem hiervan naar pleiter meent niet. Zijn ge zindheid was niet on-Nederlands, maar als hoofdofficier kan hij niet worden gehandhaafd. De heer Breunese gaf nog een toe lichting op het geval van de bijeen komst te Amsterdam. Hij wist niet, waarover de Rijkscommissaris zou spreken, terwijl de heer Snouck Hur- gronje, met wie hij steeds alle zaken had besproken, meende, dat, wanneer hij niet ging de, moeilijkheden daar door nog groter zouden worden. Bo vendien bewaake hij zijn mannen tot zij in de trein zaten na afloop. Zo hoorde het, want de plaats van een oftieier is onder alle omstandigheden de troep e: enen zou laf ge weest zijn. Wat de verschillende brie ven en circulaires betreft, was spr slechts brievenbesteller geweest: z° gingen in geen er.kel opzicht van hem uit. Ter sprake was ook gekomen, dat de heer Fiévez, de huidige minister van oorlog, eveneertot Opbouw dienst had behoord. De vertegen woordiger van de minister verdedig de dit met de opmerking, dat hier ook niet zozeer de O.D. ter sprake was, maar de Arbeidsdienst. Aan de heer Breunese werd gevraagd, waar om hij naar de Arbeidsdienst was overgegaan, toen het duidelijk werd dat de Duitsers daarmee iets anders bedoelden dan wg met onze O.D. De heer Brcunes"» meende, dat er geen scherpe scheiding was te trekken. Tiidens de Opbouwdienst waren al voorbereidingen getroffen voor de latere Arbeidsdienst, aan welke voor- bereidingen de heer Fiévez ook had meegedaan. De beslissing van de Kroon zal la ter volgen. Limburg hersteld *Un kerken. Nergens In ons land »Un toveel kerken be schadigd als in Limburg. Nu twee jaar na de bevrijding komt er eindelijk wat materiaal om het herstel van deze kerken ter hand te nemen. Weder opbouw van de St. Martinuskerk te Venlo. LAGERHUIS OP RECES Het besluit van de Britse regering om de zitting van het Lagerhuis tot 20 October te verdagen is door het Huis met 193 tegen 84 stemmen be krachtigd. De conservatieven hadden een motie ingediend om het reces op 16 September te doen eindigen om de laatste aspecten van de dollar.Tisis in overweging te nemen en he; ge bruik. dat de regering van de haar onder de crisiswet verleende bevoegd heden heeft gemaakt, aan een qauw- keurig onderzoek te onderwerpen. Een vliegtuig van de dienst Biar- ritzCannes is op 15 km. van Pau neergestort De piloot en twee passa giers kwamen om het leven. Luchtpostverzendingen kunnen voortgang vinden Landen in Colombo Mysterieuze granaten boven Duits vliegveld ontploft Op de vooravond van de dag van aankomst van de Britse minister van oorlog. Bellenger. zijn boven het vlieg veld Gatow, de Britse luchthaven bij Berlijn, vier granaten ontploft. Men tast in het duister omtrent de her komst er van. Eén der granaten ontplofte boven het hoofdgebouw van het vliegveld, doch richtte alleen glasschade aan. De andere drie kwamen in de omgeving neer. Bellenger zou gister aankomen op het vliegveld voor een bezoek aan de Britse eenheden te Berlijn. De granaten ontploften kort na aan komst op Gatow van de opperbevel hebber van het Britse leger aan de Rijn, die een Britse taptoe in Berlijn kwam bijwonen. Enkele uren tevoren was een vliegtuig gearriveerd met de leden van de sub-commissie voor Pa lestina van de V. N., die uit Wenen kwamen. Echtscheidingsgoll over Duitsland Gevolg van Nazi-politiek Volgens de jongste schattingen wer den in de vier bezettingszonen in Duitsland sedert het einde der vijan delijkheden, 250.000 echtscheidingen uitgesproken. Hoewel, verhoudingsge wijze tot het bevolkings cijfer te Ber lijn, het hoogste aantal echtscheidin gen werden uitgesproken, is het toch in Zuid-Duitsland, dat het grootste aantal verzoeken tot echtscheiding, doorgaans uigaande yan beide echtge noten, worden ingediend. Door honderd duizenden werden de spoedhuwelijken, tijdens het naziregi me gesloten verbroken. Om zich een voldoende voorraad „kanonnenvlees" te verzekeren, hadden Hitier en zijn regering, dat soort huwelijken aange moedigd door toekenning van geld en andere premies .zoals meubilair en huisgerief. Talrijke jonge lieden lieten zich hierdoor verleiden en gingen een huwelijk aan, hoewel de echtgenoot in de meeste gevallen niet bij machte was in de materiële behoeften van het jonge gezin te voorzien. Tijdens de oorlog konden deze hu welijken worden gesloten zonder dat de gebruikelijke formaliteiten dien den te worden vervuld. Bij de tragische ineenstorting van het Derde Rijk, zijn talrijke vrouwen, gedreven door de eenzaamheid en dik wijls door de honger, betrekkingen gaan aanknopen met de soldaten van de bezettingslegers. weer mogelijk Over de luehtverbinding met Ba tavia werden gisteren alarmerende berichten ontvangen, die gelukkig la ter door belangrijk gunstiger mede delingen werden gevolgd. Zoals be kend mogen Nederlandse vliegtuigen op de route naar Indonesië niet meer In Voor-Indië landen, waardoor de KLM de route had omgelegd via Co lombo op Ceylon. In afwachting van nadere regeling werd de KLM verbo den ook in Colombo landen, waar door het onmogelijk was geworden Batavia té bereiken. Het gevolg er van was, dat de PTT er reeds toe was overgegaan naar mogelijkheden te zoeken om via andere wegen de post naar Indonesië te vervoeren. Enkele uren na de berichten over het uitvallen van Colombo als lan dingsbasis kwam echter reeds het be richt, dat wèl van het vliegveld te Colombo gebruik kon worden ge maakt, zodat de diensten voortgang kunnen vinden. SINGAPORE GESLOTEN Vliegtuigen van het 19e squadron van de Neder?andse mP'taire lucht vaart, welke in KNILM-verband diensten in de archipel en via Singa pore naar Medan onderhouden, kun nen niet meer in Singapore landen De reden is, dat zij ingeschreven staan als militaire machine*.- -Het verbod geldt niet voor de burger luchtvaart. De correspondent van Aneta in Singapore meldt, dat de boycot op de Nederlandse scheepvaart gisteren is ingegaan, terwijl, zoals reeds is gemeld, de Britse legerclubs voor Nederlandse militairen gesloten zijn. Inmiddels is de Nederlands-Indische gulden in Singapore aanzienlijk in waarde gestegen in verband met de uitbreiding van Nederlands gebied in Indonesië. GOEDKOOP WINTERFRUIT VERWACHT. Bij de in de Betuwe gehouden ver koping van fruit op het hout wer den lagere prijzen gegeven dan werd verwacht. Over het algemeen is het fruit aan de bomen de laatste weken door de droogte {n kwaliteit gedaald. Er werd zeer veel „kroet" verwacht hetgeen de prijzen in sterke mate drukte. Het grootste gewas in Eist besomde 5550.— voor goede goud- reinetten schat men 19 21 ct. per kilo, voor andere soorten 10 16 ct. per kilo op het hout. De onderwijzers en de militaire dienst Naar wtf vernemen is de mogeiyk- heid voor zich in militaire» dienst be vindende onderwijzers om weer naar het onderwjjs terug te keren uitge breid. Thans komt n.L een aantal onder wijzers, geboren in 1918, 1919, en 1920 in aanmerking voor groot verlof of, indien zij een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan, voor ontslag of groot verlof in aanmerking. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de vorige categorie, n.1. de on der-officieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder. Betrokkenen kunnen, indien zg naar het onderwijs als bo vengenoemd terugkeren, een daartoe strekkend verzoek om groot verlof dan wel ontheffing uit hun vrgwilli- ge verbi tenis tot de minister rich ten onder overlegging van een ver klaring, afgegeven door het school bestuur .waaruit biykt, dat z\j bg 't onderwgs zullen terugkeren, zodra aan hen groot verlof, dan wel ont heffing uit hun vry willig? dienstver band zal zyn verleend. Gewetensgeld Ter voldoening van vrijwillige be lasting enz. is in de maand Juli ten behoeve van 's Rijks schatkist ont vangen gewetensgeld tot een bedrag van f 39.405.73. 361 Baby's per week in Amsterdam In de week van 27 Juli t.m. 2 Aug 1947 bedroeg het aantal geboorten 361 of 24 per jaar per 1000 inwo ners ,het aantal huwelijken 203, het aantal sterfgevallen 109 of 7 per jaar per 1000 inwoners. Daarvan overle den aan tyhus 1, diphterie 1, long- tuberculose 6, kanker 24, pneumonien 1, bronchitus en andere ziekten der ademhalingsorganen 2, gewelddadige dood (zonder moord en zelfmoord) 10 en zelfmoord 1. Invasiegeld van de Gestapo? Door de oplettendheid van een kas sier van de Bank of England, die een kleine afwijking ontdekte in een vals bankbiljet van vgf pond sterling een vinger aan de hand van de Britse maagd was namelijk iets te lang heeft men aanwijzing gekregen van het bestaan van, naar men aanneemt, het omvangrijkste internationale val semunterscomplot van de moderne tijd Scotland Yard werkt thans samen met twee agenten van het Amerikaan se federale recherche-bureau ter on derzoek op het vasteland van Europa in verband met bet in omloop zijn van duizenden valse Amerikaanse dollar biljetten en Britse banknoten. Men neemt aan, dat de valse biljetten des tijds op order van de Gestapo zijn vervaardigd om als invasiegeld te dienen. Honderden van de beste vak lieden ter wereld zouden in een „luxe- concentratiekamp'' aan dit object ge werkt hebben en thans zouden de val se biljetten door vacantiegangers in Engeland worden binnengebracht. Uit documenten, welke zich in handen van Scotland Yard te Londen en de Su- rete Nationale te Parijs bevinden, blijkt, dat al degenen, die aan de vervaardiging der biljetten hebben gewerkt, door de Nazi's omgebracht zouden zijn, wanneer de Amerikaanse troepen het kamp niet bij verrassing genomen hadden. Thans blijkt ook, dat een aantal van Hitiers valsemunters misdadige elementen uit vele landen na dc oorlog het werk in verschil lende groepen op eigen gelegenheid hebben voortgezet in de Europese hoofdsteden. De jongste stroom van valse biljet ten in Engeland schijnt afkomstig te zijn uit Nederland, België en Frank rijk en naar voorzichtige schatting zou voor tweehonderdduizend a drie honderdduizend pond sterling aan valse Britse bankbiljetten in ,»op zijn. De V. S. hebben tot nu Ijc eds een verlies van meer dan vijfhonderd duizend pond sterling aan valse dol larbiljetten moeten boeken. Het grootste gedeelte van die valse dollarbiljetten is ontvangen door Ame rikaanse toeristen en landverhuizers. Juwelen gestolen Uit K.L.M.-vliegtuig Naar aanleiding van een bericht in één dezer bladen over een vermissing van juwelen ter waarde van een half millioen gulden op het KLM-trajec! AmsterdamKarachi vernemen w-J het volgendr: Op 30 Juni j.L kwam met het KLM toestel uit Praag op Schiphol aan een postzak o.a. bevattende 'e dia mant. De inhoud van de postzak was bestemd voor doorzending naar plaat sen langs de Indië-route van de KL M. Daartoe werd de zak, zoals met alle voor Indië bestemde luchtpost, op 30 Juni afgegeven aan de daar voor bestemde afdeling van de post op het C. S. te Amsterdam. Op 2 Juli is de post, waaronder een postzak met de diamant, aan boord gegaan van een Indië-vliegtuig. De postzak was verzegeld. Z!j ls, naar wij van de KLM vernemen, in de zelfde toestand als waarin zij in Am sterdam werd ontvangen, afgeleverd in Karachi. Daar is lat gebleken, dat de binnenzak, waarin zich de di amant had moeten bevinden, ge scheurd was en dat de diamant was verdwenen. De waarde van het ver miste wordt geschat op een half millioen gulden. Van de PTT vernamen we, dat by dit bedrtjf nog geen beri ht was bin nengekomen, of de buitenzak by aan komst in Karachi onbeschadigd was. Amerika spreekt beschuldigingen van Tito tegen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de beschul digingen van maarschalk Tito, die op 7 Augustus in een interview met 't Joegoslavische nieuwsagentschap Tanjug werden geuit, „gezien de ern stige en de grote verspreiding ervan" tegengesproken. Men verklaart het noodzakelijk te achten „punt voor punt" de 9 beschuldigingen van maar schalk Tito aan het adres der V. S. te beantwoorden. T.a.v. de beschuldiging, dat Joego Slavië geen „onbaatzuchtige en wel gemeende hulp" voor zjjn wederop bouw van de V.S. kan verwachten wordt de opmerking gemaakt, dat Joego Slavië via de UNRRA w** voor de V. S. 72 procent van Ql den hebben bijgedragen 'go.. ter waarde van meer dan 400 mil lioen dollar ontvangen heeft. Wat betreft de beschuldiging dat Joego Slavisch goud in de V.S ter waarde van 45 millioen dollar ni*»t aan Joego Slavië was teruggegeven en de V. S. betaling hadden geëist van „onmogelijk grote bedragen" voor goederen, die nooit geleverd wa ren, antwoordden de Amerikanen dat het goud door de koninklijke Joego slavische regering van 1941 gede poneerd, geschat wordt op een waar de van 47 millioen dollar. „Over de regeling van deze kwestie en die van de eisen t.a.v. Amerikaans bezit m Joego Slavië en andere nog te regelen financiële kwesties worden onderhan delingen gevoerd", aldus het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Bloedig Palestina ONTSTELLEND IS HET gebrek aan liefde onder de mensen van deze wereld. Het is één jacht om toch vooral voor zich-zelf de beste porties van de koek te verkrijgen. Eén wedloop om de loge-plaats op 's werelds schouwtoneel te bemachtigen. Egoïsme en eigenwaan, kracht en macht overwoekeren de zwakke liefdesdraden, die in de mens als het goed is trillen. Wy hebben tè weinig van de heilige Franciscus van As- sisië, die de armoede beg erenswaard achtte en zijn geestelijke rijkdommen predikte voor de vogelen. Hij wist van een liefde, die de mens kan doen zegevieren over zijn egoïstische begeren, om ie leven als een voortdurende offerrande aan de medemens. Wij komen in deze vermaterialiseerde wereld zó zelden toe aan een leven zonder baatzucht, dat de mensheid zou kunnen opheffen uit haar geestelijk- en zedelijk ver val, dat hele scharen de moed maar voor goed hebben opgegeven. Hun idealisme religieus of humanistisch heeft moeten plaats maken voor een fataal noodlotsge- loof. Nog levend op deze aarde zijn zij reeds gestorven. Ons christendom WIJ "'ERKONDIGEN GAARNE met luide stem, dat wij christenen zijn en bedoelen er dan vaak mee, dat het christelijke Westen verre su perieur is. Inderdaad kunnen wij wijzen op een rijke cultuur; eerlijkheidshalve moeten wij daar echter onmiddellijk aan toevoegen, dat ook niet christelijke factoren tot die cultuur het hunne hebben bijgedragen. En bovendien, hoevele an dere culturen nu reeds lang verstard of ver gaan hebben niet eveneens grote schatten vergaderd De cultuur is echter een buitenkant- bezit, een uiterlijke werkelijkheid, een etiket, dat ons innerlijk mens-zijn moet bedekken. En dat innerlijk, is dat werkelijk door het chris tendom beroerd? Wij zijn er niet gerust op! Zijn wij werkelijk „het licht der wereld"; de stad op de berg, die niet verborgen kan blij ven", waarvan de Bergrede spreekt? Wg betwij felen het zeer! De gehele gang van zaken in het jaar 1947 wg'st er op, dat wij van de innerlijke kracht van de liefde, die het christendom als hoogste waarde en eis stelt, nog niet zo heel veel heb ben begrepen. Wg denken nog steeds met voor liefde aan ons-zelf en wij gaan voor de zorg, de nood, de ellende vaa de naaste maar liever een straatje om. Dat gaat ons niet aan! Ben Ik mijns broeders hoeder? Daarom ook heerst in onze wereld zo weinig barmhartigheid en is de cis der gerechtigheid zo zouteloos geworden. Nieuwe perspectieven ONZE WERELD ECHTER steunt en kreunt. Het is een krakende wagen op de weg naar de ondergang. Een hele mensheid wacht op verlos sing: of het verlossende woord. Maar dit ver lossende woord zal niet gemakkelijk worden vernomen, als dlep-in-ons de klankbodem gebro ken ligt Want wij dienen wel te beseffen, dat de nieuwe wereld slechts kan komen door nieu we mensen. Daarom zeiden de Grieken reeds: „Ken uzelven!" om aan te geven, dat de ware wereld niet buiten, maar in ons ligt. Daarom ook bracht de bekende pater Henri de Greeve eertijds het programma van zijn „Bond zonder naam" in deze éne paragraaf: „Verbeter de wereld, begin met uzelf". Wij toch hebben niet te wachten tot een ander hèt verlossende woord spreekt. Dat kan slechts door O" i-zelf gesproken worden. Waneer wij het wagen met de liefde, ieder voor zich, dan zal al onze liefde zich tezamen voegen tot een stra lenbundel van licht. En het is op dit licht, dat deze moede en duis tere wereld, met zijn haat en oorlog, zijn gees telijke- en materiële armoede, zijn schending van mensenwaarden, zijn egoïsme en liefdeloos heid wacht, als de baby op de moederborst. De liefde, wanneer wij waarlijk uit haar leven, opent zij voor wereld en mensheid ongekende perspectieven. Het levensrecept is feitelijk zo bar eenvoudig. Steeds opnieuw proberen wij het weer met ingewikkelde stelsels. Zouden wij het niet eens met de eenvoud wagen? Werken in liefde WAT BETEKENT DIT voor de practyk van het leven? Naar onze mening alles! Het bete kent, dat de verhoudingen der mensen op een heel nieuw plan zullen worden opgebouwd. Wy behoeven daarvoor geen nieuwe organisa ties. Wf hebben reeds organisaties genoeg. Van de nuttigheid ervan zyn wy by voorbaat over tuigd. Wy kunnen deze organisaties nieuw le ven Inblazen, nieuwe kracht schenken; werken als een zuurdesem. Wanneer het gebod der liefde in ons leven wer- keiyk zin krygt, dan doet het er weinig toe door welke rcligieuse- of sociaal-politieke orga nisatie wy ons idealisme pogen te concretise ren. Want dan werken wg uit een kracht, die boven iedere organisatievorm uitgaat. Laat ein- deiyk in ons leven de eenvoud van een leven in liefde tot de naaste een kans krygen! Met de zelfzucht hebben wy het reeds lang genoeg ge probeerd. Dat dit een succes is geworden, kan men moeiiyk beweren. DEWI Botsingen tussen Joden en Arabieren Sedert het begin van de botsingen tussen Jo<'.en en Aral ei i te .laiia en Tel Aviv zijn tot dusver 3 Ara bieren en 7 Joden gedood en 12 Ara bieren en 26 Joden gewond. De on geregeldheden begonnen Zondagavond toen Arabieren een Joods café in Tel Aviv met vuurwapens bestookten. Volgens berichten uit Arabischs bron hebben Arabieren gister vier Joden, die in het bezit van wapens waren te Jaffa overmeesterd en hen aan de politie overgeleverd. Gisteravond zyn alle stalletjes van een Arabische markt te Jaffa door brand verloren gegaan. De schade wordt op 20.000 gulden geraamd. Volgens de politie is de brand door 50 Joodse jongelieden gesticht. Enige 'honderden Joodse vrouwen en kinderen treffen inmiddels voor bereidingen om de nacht in de grots synagogen van Tel Aviv door te brengen uit vrees voor Arabische re presaille-maatregelen. De Irgoen Zwai Leoemi heeft te Tel Aviv een verklaring gepubliceerd, waarin beweerd wordt, dat Britse agenten en Britse wapenen ln het spel zyn by de botsingen tussen Ara bieren en Joden gedurende de afge lopen dagen. Voorts wordt verklaard dat „Groot-Brittannlë nog steeds on ze voornaamste vyand is" HOGE PRIJZEN 501ste staatsloterij. 5e klass~ 3e trek* kingslljst. 1000 5478, 20942, 21314. 400.— 1587, 14001. 16360. 18867. 21951. 200.— 4682, 5601, 6030, 7659, 8255, 9130, 14118, 19268. 100.— 6105, 10884, 14629, 16604, 16899, 17367, 20564. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken beeft naar aanlei ding van berichten als zou Amerika binnenkort vier eenheden naar Grie kenland zenden, verklaard, dat Ame rika niet is verzocht troepen te zen den en dat het ook niet gelooft, dat troepenzendingen nu of in dc toe komst noodzakelijk zijn. HET WEER VANDAAG GELEIDELIJK WARMER Zonnig, droog weer met uogere temperatuur. Matige, geleidelijk let* meer naar het Oosten draaiende wind

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1