De drafsport (en dode opgeschreven Dolcie Durf in „Boris Baal duikt op" RADIO Fokker en trainer kampen met zorgen Wr zijn onlangs naar een draverij in Alkmaar geweest. En toen we te gen de avond rustig in de trein ge zeten waren, kregen we gedrieën eer gesprek over de drafsport en wat daarmee samenhangt. ..Zwendel en bedrog", meende één onzer, die niet meer dan twee of drie keer per jaar de moeite neemt een draverij in de naaste omgeving te bezoeken. „De mooiste sport, die er bestaat", was de mening van de tweede vriend, die niet recht een tromv bezoeker is van draverijen en zich bijzonder inte resseert voor alles, wat er op paar- driisportgebied in ons land gebeurt. „F.en sport, waar geweldig veel aan vastzit en die sekpr niet beoordeeld kan worden door mensen als ft}, die btf wijze van spreken van toeten noch blazen weet", zo voegde hU er een beetj» nijdig aan toe. Zou er een sport zijn, die zo totaal verschillend beoordeeld wordt? We wagen het te betwijfelen, maar deze Uitspraken waren voor ons aanleiding ons licht eens op te steken bij men sen. die brj uitstek deskundig zjjn om deze materie van alle kanten te belichten en wat wy te horen kre gen. zou zeker dan een hele krant kunnen vullen. Onze tweede vriend kreeg gelyk: de paardensport Is een zeldzaam mooie sport en niet dat al leen Het is een taak, het is ar beid Wanneer U b.v. op de grote tribune van het Alkmaarse Sport- pari' de verrichtingen van de glan zen de. slanke paarden gadeslaat, hebt U dan wel eens gedacht, welke moeilijkheden men zich heeft ge troo ;t om het zover te brengen, dai ifljp drachtige beesten met een snel heid van omstreeks 40 km. hun rot) den 'open? En heeft U dan ook we! eenp beseft, dat er naast de paarden sport nog een heel andere zaak aan de orde Is. een zaak die veel en vee) Ingewikkelder is? Fokkerij en sport draverfokkerij is de pijler waar op d drafsport steunt, want zonder eon goede fokkerij zal de paarden sport zich niet kunnen handhaven en oirfr 'ceerd zal zonder een bloeiende paardensport ook de fokkerij niet lonend zijn", zo verzekerde onze zeg* man. v-ienst uiteenzetting we in het kort willen weergeven om een Indruk fe geven van al dat werk. waar over we zoeven rehreven. Wat gaat er vooraf aan de tijd, dat een paard geschikt ia op wedstrijden uit te ko men .welke richtlijnen moet men bij dc fokkerij aannt ?n? Het is de droom van iedere fokker een crack te fokken. Maar en zo i 3 het in het gehele leven het goede komt niet vanzelf. Cracks worden er maar heei weinig aangetroffen onder de vrolijk springende veulens, die ieder laar ter wereld komen! De mee^'f» kansen om een crack of ln ieder geval een goed product te telen heeft men als de ouders van prima kwaliteit *#n. Bij de merrie let men voornamelijk op de afstam ming. Is deze goed. dan spreekt men van ..een merrie met goed bloed". Bij de keuze van de hengst let men even ©ens op de afstamming en daarnaast Op het karakter en de prestaties als draver, terwijl goede verrichtingen van kinderen (evenals van die van de merriei een aanbeveling zijn. Vele van de beste dravers zijn ingeteeid op zekere prominente voorouders. Men zegt dan, dat de bloedlijnen Ge» ouders bij elkander passen, waar van eon voorbeeld is de overbekende Nederlandse kampioene Barones Spenner en de razendsnelle hengst AUcgheny. die tot zijn 16e jaar één van de snelste dravers ln ons land bleef. Beide zijn toevallig volgens een bepa a'.dc methode gefokt, n.L vol gens de z. g. Bruce-Lowe-methode. Ook kan de fokker gebruik maken van »-eeds eerder met succes uitge voerde paringen. Wc willen hier nog een voorbeeld noemen: Zora, de doch ter van de Franse merrie Tourterelle, bracht, gedekt door Determination, de Derbywinnares Kitty Zora. Dit was waarschijnlijk voor de heer Dekker, de eigenaar van de beroemde merrie Domina. eveneens een dochter val Tourterelle, aanleiding om Domina eveneens door Determination te laten dekken. Het reeds geboren merrie- veulen zal moeten bew;jz:n of deze methode de juiste is geweest. Heeft de merrie één of andere te kortkoming, dan zal men een hengst zoeken, die deze tekortkoming kan opheffen. Heeft een merrie b.v. wei nig uithoudingsvermogen, dan moet men deze bij voorkeur laten dekken door een hengst, die deze eigenschap wel bezit. Zo zal men ook voor een zenuwachtige merrie een rustige hengst zoeken. Toeval spreekt ook mee! Alle goede eigenschappen vereni gen is niet eenvoudig. Bovendien spreekt het toeval een geducht woordje mee. Het komt n.1. maar al te dikwijls voor, dat van twee dra vers, die dezelfde vader en moeder hebben, de ene prima is, terwijl de andere niets presteert. Een tegen overgesteld geval is ook mogelijk. Uit dc paring Brother Hannover Evalee Hannover kwamen allemaal prima kinderen voort: Dutch Hann es er, Evelyn Hannover, Holland Hannover, Illustre Hannover. En daarnaast treft men ook toevalspro- ducten aan, beste paarden, waarvan één (of soms zelfs beide) der ouders van dusdanig minderwaardige kwa liteit is, dat men uit een paring nooit iets goeds zou verwachten. Wil men in de fokkerij echter zoveel mogelijk kans van slagen hebben, dan is een eerste vereiste, dat men gebruik maakt van de allerbeste ouderdieren. Dan heeft men een serieuze kans een goed draver te fokken. En dan„... de zorgen. Wanneer het veulen geboren is, dan is men er echter nog lang niet. Dan komen eerst de zorgen om het dier groot te brengen, de zorgen Wanneer de toto niet terugkomt „Zowel de fokker)] als dc paardensport zijn ten dode opgeschreven, wan neer niet spoedig de totalisator terugkomt", verzekerde ons een van Ne derlands beste trainers in de paardenwereld. En zijn oordeel werd volkomen onderschreven, door wat wjj naderhand van anderen hoorden. „Men moet niet vergeten". zo vertelde men ons, „dat harddraven nu eenmaal een zeer dure liefhebberij is en indien er ieder jaar een groot bedrag op toegelegd moet worden is men tenslotte wel genoodzaakt er mee op te houden, zelfs al is men dan nog zo'n drafsportentbousiast". Daarbü komt, dat sinds 1940 de kosten enorm zijn gestegen en dat op het ogenblik zeker niet de prijzen deze onkosten maar enigszins opheffen". Wat is nu eigenlijk die veelbesproken totalisator, waarvan zo enorm veel voor de drafsport afhangt? In het kort gezegd komt het hierop neer, dat de „toto" een wettelijk georganiseerde gelegenheid is tot wedden bij draverijen. „Wedden" is zeker geen sympathiek woord, maar het is een algemeen bekend feit, dat de Nederlanders nu eenmaal van een „gokje" houden, een eigenschap, die zij trouwens met vrijwel ieder ander volk ge meen hebben. Een feit is het ook, dat wanneer de toto terug zou komen de belangstelling voor de draverijen onmiddellijk sterk zou toenemen. En die toenemende belangstelling is nu juist waar het om gaat! Toenemende belangstelling leidt tot verhoging van de prijzen, wat sport en fokkerij ten goede komt. Er is echter meer. Momenteel verdwijnen er enorme bedragen in de zakken der „bookmakers", die een royaal leven leiden (ze komen er nooit aan tekort!), geen belasting betalen en boven dien aan het arbeidsproces worden onttrokken. Van de inzetten bij de toto wordt slechts een zeer klein percentage ingehouden, terwijl het overige onder dc goede, raders naar evenredigheid wordt verdeeld onder toezicht van de overheid. Die kleine inhoudingen vormen uiteindelijk belangrijke bedragen, die ten goede komen aan de paardensport zelve door verhoging der beschikbare prijzen en het uitloven van fokpremies. Toen,-onze zegslieden tot zover met hun uiteenzetting waren gekomen, liepen ze eerst recht warm. „U kunt zich niet voorstellen welke enorme belangen er dan pas in het spel komen", zo zeiden 'zij. „Een op hoog peil staande fokkerij kan leiden tot export van bloedpaarden. wat onze deviezen- positie zal versterken. En dat we goed materiaal bezitten, is toch meer dan eens bewezen door de prestaties van onze jonge dravers. Denk eens aan een Barones Spencer, die kampioenschappen won door over gelijke afstand de allerbeste, ingevoerde buitenlanders te kloppen. Denk eens aan paarden als Domina, Dutch Hanover, Amazone G., Allouez en tal van anderen, die eveneens vele malèn de beste buitenlanders het nakijken hebben gegeven!" „Denkt U vooral niet", *0 vervolgden zij, „dat alleen de drafpaardensport van een terugkeer van de toto zal profiteren. Grote bedragen zullen er ook ten goede komen aan de algemene fokkerij, de fokkerij van landbouw- tuigpaarden en landbouwtrekpaarden, o.a. door het verhogen van de pre mies op de keuringen. Talrijke boeren zijn hiervan onkundig: sedert 1911 is de toto reeds verboden Nog veel meer en zeker niet onbelangrijke argumenten tot de terugkder van de toto kregen we te horen. Ook uit het oogpunt van vreemdelingen verkeer is des toto's terugkeer van belang (deviezen!). Denk eens aan de bekende baan Duindigt, gelegen vlak bij de internationale badplaats Sche- veningen. Welk een prachtige trekpleister zou deze baan zijn! Daarbij moeten we niet vergeten, dat Nederland het enige land is, waar de toto verboden is. De grote Belgische en Franse badplaatsen zijn vermaakscentra, waar de buitenlander alles vindt om hem de gewenste afleiding te be zorgen. Waarom zou hij dan naar het saaie Holland gaan, waar men de toto uit „zedelijkheids"-overwegingen verboden heeft? Het is hier niet de plaats om deze opvattingen te weerleggen. Dat zal straks gebeuren in de Mf.mr.rip van Toelichting, die de voorgestelde wetsverandering inzake de toto straks zal vergezellen. Er zijn nog meer voordelen, die pleiten voor het toestaan van de toto. In Amerika komen enorme bedragen door middel van de toto ten goede aan nuttige instellingen als het Rode Kruis e.d. Dit zou ook in ons land navolging kunnen vinden, waarbij we denken aan de t.b.c.-bestrijding, de Stichting 1940-'45 enz. De toto kan bij de wederopbouw van ons vaderland een zeer belangrijke rol spelen! En wanneer de toto niet terugkomt? Het antwoord vindt U ontdaan van alle franje aan het begin van dit artikel! 40 Dokie ontdekte al heel gauw een schip. De mannen aan dek wuifden hem ih-iendelijk toe. „Dit is het be wijs dat ik op het goede spoor ben" zei de detective. „Ik zal nu snel om keren en de politie waarschuwen, dan kan de jacht op dit vaartuigje be ginnen! Onderduiken kan het geluk kig niet, zoals de éénmansduikboot" Plotseling klonk een zachte maar vastberaden stem achter Dokie. „We gaan nou netjes landen op dit schuit je", zei de stem. Dokie schrok. Hij zag een revolver en zag de man die hem vasthield. „De chef laat nooit toestellen onbewaakt achter", grijns de de kerel. „Toon je kunsten vrind en land keurig op het dek van deze trawler". Dokie begreep dat een list hier niet zou helpen. De revolvers van Baals getrainde jpersoneel gaan daarvoor veel te snel af. Dokie voer de daarom zijn landing uit volgens de plannen van de ander. voor een juiste voeding en daarna de vorming als draver. De fokker zorgt voor het eerste, de trainer neemt de vorming op zich. We zouden het 't beste kunnen vergelijken -net een mensenkind, waar eerst de moeder het kind door de jonge jaren heen helpt om het dan aan de school af te staan. De taak van de fokker is om het jonge dier alles te geven, wat voor een goede ontwikkeling noodza kelijk is, want wat het in de eerste jaren tekort komt, kan later nooit meer ingehaald worden. Men kent in ons land courses voor 2-jarige paarden, zodat vele jonge dieren reeds een half jaar daarvoor naar de trainer verhuizen, wiens taak het is er bruikbare dravers van te ma ken. Liefde en geduld Over het beroep van de trainer zou men een boek kunnen vullen. We hebben onlangs een bezoek gebracht aan een flinke renstal in onze provin cie en hebben van nabij mee kunnen maken, hoe daar met de grootst mo gelijke zorg met de paarden wordt omgegaan. Talloze bijzonderheden vielen ons op, teveel om hier uiteen te zetten. Waar het bij een trainer om gaat is een goed paard zover te brengen, dat het straks op de baan ook m erkelijk resultaten behaalt. De eerste vereisten, waaraan een trainer „moet vold- zijn wel: liefde voor het ven de krachten van hst dier uit gaan- Regeling van de courses Wat velen niet veten is, dat er strenge voorschriften bestaan ten aanzien van het coursewezen en de fokkerij. Een merrie, die de leeftijd van 10 jaar heeft bereikt, wordt van deelname aan de courses uitge sloten en mag dan nog slechts voor de fokkerij gebruikt worden, terwijl ook ruins van 10 jaar en ouder van bepaalde nummers en banen zijn uit gesloten, evenals jonge ruins van de producten draverij (voor 2-jarigen) en Sweepstake en Derby (voor 3- jarigen) Men maakt nog onderscheid tus sen „inlanders" en „buitenlanders!" Inlanders zijn in Nederland geboren of als veulen ingevoerde dravers, terwiil buitenlanders in het buiten land gefokte en later ingevoerde paarden zijn. Men noemt ze ook wel resp. Nederlandse en buitenlandse paarden. Aan de beginletters van de namen der Nederlandse paarden kan men ook de ouderdom berekenen. De K paarden zijn b.v. vier jaar oud, de de-L paarden, 3 jaar enz., terwijl dit jaar de jaargang O wordt geregi streerd. Denkt U, dat we hiermee alles ver teld hebben wat er met paardensport de fokkerij door de prima weilanden en dat de Hollandse boer liefhebberij heeft in het fokken, getuige de vele plaatsen, waar men al dan niet actieve fraaie dravers in de weilanden aan treft? Nee, daarvoor ontbreekt jam mer genoeg de ruimte. Maar en we wijzen er nog eens uitdrukkelijk op, het mooie werk der fokkerij zal verdwijnen, wanneer de toto niet terugkeert. Talloze fok kers wegens financiële «se quenties de fokkerij er aan geven en zich terugtrekken. Tot scha van de paardensport, tot scha ook van het land: belang. Men is druk doende een kip met gouden eieren willens en we tens te slachten! UITZENDINGEN De heer Dekker is nog altijd bar trots op z'n succespaard Domina, dat ruim f 80.000 aan prijzen bij elkander liep in betrekkelijk weinig cour ses. „Mlentje" heeft nu haar eerste veulen! paard en... eindeloos geduld. Ieder, paard heeft een ander karakter en men moet het dier volkomen door- grónden. voordat men er werkelijk in slaagt het tot een goed draver te maken. De wijze, waarop men te werk gaat kan heel verschillend zijn. Dit hangt volkomen af van de inzichten en er varingen van de trainer. Een van de voornaamste dingen blijft de beoor deling van het paard e:i het is de kunst de training daarop in te stellen Zo zal men er voor moeten zorgen rekening houdend met het feit, dat een paard eerst op 5 tot 6-jarige leeftijd op volle kracht is het dier niet te forceren. De gevolgen van wél forceren zouden gemakkelijk te overzien zijn: het einde van een concourscarriérej Een werkelijk goe de rijder weet echter alles uit zijn paard te halen en zal het zeker niet dwingen tot prestatie, die bo en -fokkerij samenhangt? Bij lange na niet We hebben eerder gezegd, dat we een krant zouden kunnen vullen met dit zeer interessante onderwerp. Zo is het. Wat we nog hebben verteld is, dat de Duitsers meer paarden heb ben gevorderd, dan men aanvankelijk dacht, maar dat zij door de eigena ren flink bedot werden. De beste paarden doken soms onder! En we hebben ook nog niet verteld, hoe er gens in de Zijpe, waar men in de ver te de duinen in het zonlicht ziet schitteren een rasechte draver ook al niets van „het groene gevaar" moest hebben en prompt 2 „belangstellen de" Duitse officieren a la minuut via een plankje over de sloot terug dreef, waarover zij kort tevoren gekomen warenEn hebben we gesproken over de mening van deskundigen, dat ons land bij uitstek geschikt is voor VRIJDAG 15 .yJG. 1947 Hilversum I 301 meter Nieuws 7, 8, 13. 19, 20 en 22.30 uur NCRV 7.45 Een woord voor de dag 8.15 Gramofoon 9.30 Symphonisch programma 10.30 Morgendienst 11.00 Musando-trio 11.45 Ko ninklijke militaire kapel 12.33 Ne derlands Kamerkoor 13.15 Disco Variété 14.20 Van oude en nieu we schrijvers 14.40 Piano-recital 15.30 Zangduetten 1G.00 Voor dracht 16.20 Het Nederlands Strijkorkest 17.15 Vioolsonate van Schumatm 17.45 Qrganola sextet 18.30 Ned. Strijdkrachten 10.15 Lezing 20.15 Hobo en orgel 2i.00 Toespraak door Adm. Helfrich 21.20 Kurhauseoncert 22.45 Avondoverdenking -- 23.00 Lichte Avondklanken. Hilversum II 415 meter Nieuws 7, 8, 13, 18, 20 en 23 ur VARA 7.30 en 8.15 Gramofoon 8.50 Voor de vrouw 9.0° Gramofoon 9.35 Calvé-kwartet VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.20 De regenboog 10.45 Liede- renprogramma 11.15 Voordracht 11.30 Luchtige klanken AVRO 12.00 Pierre Palla 12.35 The Skymasters 13.15 Ensemble Bar- tho Decker 14.00 Kookpraatje 14.20 Het Aeoliansextet 15.00 Ons volk in zijn dichters 15.20 Mendels sohnprogramma VARA 16.00 Orkestwerken 16.30 Tussen twaalf en zestien 17.00 Kamerorkest 18.20 Orgelspel door Johan Jong 19.00 Praat u rustig verder 19.1b Lezing VPRO 19.30 Cursus „Het geloof in Israël" 20.05 Le miroir de Jesus, van Caplet 20.30 Religie en beeldende kunst VARA 21.00 Men vraagt... en wij draaier 21.00 Buitenlands weekoverzicht 21.45 Amateurs zetten hun beste beentje voor 22.15 Swing and sweet VPRO 22.40 Avondwij ding VARA 23.15 Symphonisch concert Eén van Nederlands beste trainers, de heer A. R. Xottclman ir een lan delijke omgeving in charmant gezel schap. Voor dt sulkey „Mac Henny" een toekorrmtpnar d. De prachtige kop linksboven Is van' hetzelfde paard. De heer Nottehnan heeft ln de Ztjpe zelf een baan ingericht en bijna dage lijks kan men hem hier aan het werk zien met enkele van de bijna 20 paarden die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. FEUILLETON 1* J* door Anthony Berkeley UI' Het was in bet mode-atelier; een van de vele mislukte ondernemingen van mevrouw Pennington, dat Judith kennis maakte met de moeder van Agatha en Mouse, die de Penning- tons in hun betere dagen had gekend en eens wilde zien, wat ze voor hen kon doen. Judith was toen een ma ger, bleek kind, dat zozeer het me delijden van de bezoekster opwekte, dat deze het ogenblikkelijk voor een vacantie op haar landgoed uitnodig de. Daar Agatha 7 jaar ouder was dan Mouse en de laatste een wat eenzame jongen dreigde te worden, werd het bezoek van Judith, die door haar leeftijd de kloof tussen de bei dt andere kinderen kon overbruggen een groot succes. Het logeerpartijtje werd door vele andere gevolgd en ten slotte beschouwden Agatha en Mouse Judith als een soort zuster. Voor het verige zorgde de nieuwe beschermster geheel voor Judith, tot grote vreugde van mevrouw Penning- ton, die maar al te blij was van de ze verantwoordelijkheid bevrijd te zijn. Judith dacht er, toen zij tot de jaren des onderscheids gekomen was, anders over. Op 19-jarige leeftijd deelde zij haar moeder kort en bon dig mede, dat zij er genoeg van had om het object van liefdadigheid te zijn en dat zjj voortaan als manne quin ln haar eigen onderhoud zou voorzien. Ondanks de protesten van mevrouw Pennington verdiende Judith gedurende drie jaren ha .r brood met het vertonen van toiletten, welke niet aan haar toebehoorden, zulks ten ge rieve van dikke dames, die er be slist onmogelijk in zouden uitzien. Daarna ging zij aan het toneel en behaalde daar, ondanks vele sombe re voorspellingen, goede successen. Gedurende al die tijd was zjj goe de vrienden met Agatha en Mouse gebleven. Haar Kerstvacantie en de week-ends bracht zij steeds bij hen door. Toen Agatha drie en twintig jaar was trouwde zij met lord Mil- born. Ook in het huis van haar echt genoot werd Judith een welkome gast. Kort na dit huwelijk overleed mevrouw Pennington. Judith ver huisd naar. een kleinere beter gele gen flat en gaf de familieleden te kennen, dat zij, nu haar moeder was overleden, van verdere ondersteuning afzag. Van hetgeen zij aan het to neel verdiende en de duizend gulden per jaar, die haar moeder haar had nagelaten, kon zij betrekkelijk royaal levén. Tijdens een kort verblijf te Rivers- mead leerde zij majoor Sinclair ken nen, die toen op het ?p korte af stand gelegen Earlshaze bij zijn tan te logeerde. Zij werden op het eerste gezicht verliefd op elkaar en na een jaar gewacht te hebben, had majoor Sinclair, die een impulsief man was, Judith in een taxi gezet en haar naar de ambtenaar van de burgerlijke stand gereden. Dat was nu vier jaar geleden geweest... Meer wist Mouse over dit onder werp niet te vertellen. Tijnheer Chit- tenvick bedankte hem, maar merkte op, dat dit verhaal nog geen lich' bracht in de vraag, waarom het hu welijk voor juffrouw Sinclair ver zwegen was. „Ik geloof, dat het werkelijk beter zou zijn", voegde hij er aan toe, „in dien mevrouw Sinclair een of twee vragen van mij zou willen beantwoor den." „Natuurlijk", zei Mouse, ik zal 'haar waarschuwen. Waarschijnlijk zal zij maar al te'bljj zijn, indien zij bemerkt, dat u werkelijk belangstel ling voor haar zaak hebt." Op dat ogenblik werd het gesprek onderbroken door de deftige butler, die met een „Hallo, "ilkinson, wat is er?" door Mouse werd begroet. „De hertogin heeft zojuist voor u gebeld en mij gezegd u te helpen her inneren aan de bloemententoonstel ling in Muchford, die u hedenmiddag moet openen, Uwe Genade", (titel van een hertog. Vert.) „O, ja, dat is waar ook. Ik was het helemaal vergeten. Enfin, ik zal een telegram sturen, dat het me vre selijk spijt, maar dat zaken van na tionaal belang mijn aanwezigheid el ders vereisen. Hrb fe een potlood voor me, Wilkinsoó"» vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2