nUtiardeK MARIALE IN ZORGEN J Sjahrir voerde hel woord in de Veiligheidsraad Wettelijke maatregelen inzake spreiding van bezit? Republiek richt boodschap tot Veiligheidsraad Slakende arbeiders stellen drie eisen We Houden voorlopig fraai zomerweer HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No 1012 Uitg. N V. Nuurdiiouaiiust- rui» 1.0. Redactie: Achtciuain 20. lei. 22)9 Adm. en Adv. Kiddersiraai n.»eh Uudegracül lel 3911 Alkmaai Postrekening 1168/6 DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMGEVING Vrijdag 15 Auguslus 1941 Directeur: TH W REYNDERS Hoofdredacteur. G E DE WINTER Philippijnen tot besprekingen toegelaten, Oost-lndonesië en West-Borneo afgewezen Vandaag belangrijke Ned. verklaring Het verzoek van de Pliilippynen om aan de besprekingen van de Vei ligheidsraad over Indonesië te mogen. deplnemen is Donderdagavond met algeme' stemmen (9) aangenomen. Alleen de Sowjet-linie en Polen ont hielden zich van stemming. Toen de büeenkomst werd voortge zet, nam dr. Soetan Sjahrir, ex-mi nister-president van de Indonesische republiek, met de Nederlandse en de andere Indonesische vertegenwoordi gers plaats aan tafel. Nadat, zoals reeds gemeld, de ver tegenwoordiger der Philippijnen was toegelaten, nam het debat een aan vang met de bespreking van het Bel gische verzoek om vertegenwoordi gers van Oost-lndonesië en West- Borneo eveneens aan de tafel te Ja- ten plaats nemen. Dat verzoek werd met 4 stemmen voor en 7 onthoudingen verworpen. Er. 'eland, de V.S., Frankrijk en Bel gië stemden voor. De Sowjet-verte- genwoordiger verzette zich er tegen, omdat naar zijn mening de verte genwoordigers van deze gebieden geen vrije gebieden vertegenwoordi gen. SJAHRIR'S REDE Vervolgens kreeg Sjahrir het woord die onder meer het volgende ver klaarde: „Getuige de feiten blylcen de Nederlanders nooit en te nimmer oprecht een vreedzame regeling met de republiek te hebben gewenst. Al le Nede-'sndse ctie-politiek, militair en economisch, was niet anders dan voorbereiding tot agressieve actie tegen de deelgenoot van de overeen komst van Linggadjati"> Sjahrir verzocht de ra het bevel te geven tot volledige terugtrekking der Nederlandse troepen uit alle re publikeinse gebieden en onmiddellijke benoeming van een commissie der V.N. om ter plaal-e supervisie uit te oefenen op de naleving van het ver zoek van de raad om het vuren te staken. De commissie zou eveneens moet'n besluiten w: ke maatregelen moeten worden genomen om recht en ord ete garanderen en vergeldings acties te voorkomen, wanneer de Ne derlandse troepen terugtrekken en arbitrage moeten verlenen in alle punten van geschil tussen Nederland en Indonesië. Sjahrir ontkende ten stelligste de juistheid van de Nederlandse be schuldiging. dat de republiek nog 700 gijzelaars heeft. Hrj beschuldigde de Nederlanders ervan, dat zij de over eenkomst van Linggadjati schonden door de „marionettenstaten" Oost- lndonesië en West-Borneo op te rich ten, en door hun gewapende troe penmacht te verhogen tot 30.000 bo ven het toegestane aantal. „Het was duidelijk, dat de Neder landers van hun militaire macht ge bruik wilden maken om ons tot vol ledige overgave te dwingen", aldus Sjahrir. Tenslotte verklaarde hij met na druk: „De republiek verklaart zon der voorbheoud, dat. indien de Ne derlandse troepen volledig uit het re publikeinse gebied worden terugge trokken, de voorwaarden voor een vredig en ordelijk leven en voor het handhaven van recht en orde her steld zullen zijn In ">i dit gebeurt, verzekert de republiek de Veiligheids raad, dat zij zich zelf verantwoorde lijk zal stellen voor het recht en de orde in het gehele republikeins ge bied". Vervolgens werd het debat over Indonesië verdaagd tot Vrijdag 20 uur Nederlandse tijd. BELANGRIJKE NE DERLANDSE VER KLARING? Volgens Reuter heeft mr. van Klef- fens onmiddellijk na de zitting aan persvertegenwoordigers verklaard, dat het buitengewoon unfair was om de Nederlandse afgevaardigde niet in de gelegenheid te stellen te ant woorden op de verklaring van de re publikeinse afgevaardigde, terwijl ng een belangrijke mededeling had te doen. Volgens welingelichte kringen te Lake Succes zou deze medede.ling hebben Ingehouden, dat de Nederland se regering bereid is onderzoek ter plaatse en arbitrage van een onpar tijdige commissie te aanvaarden, nilts dit niet onder jurisdictie van de Vei ligheidsraad zou geschieden, daar de Nederlandse regering het recht van de Veiligheidsraad om zich te men gen in deze binnenlandse aangele genheid niet erkent. Nederlandse groente is te duur voor Duitsland Naar aanleiding van het stopzet ten van enige aan de grens by Ven- lo aangekomen Nederlandse groente transporten naar Duitsland heeft ge neraal Robertson, de vice-gouverneur van de Britse zone gistermiddag op een persconferentie verklaard, dat de Britse overheid in Duitsland op het standpunt biyft staan, dat de voor Duitsland beschikbare financiële mid delen zodanig zyn, dat zy zo efficiënt mogeiyk moeten worden besteed. Zy laten, volgens Robertson, geen In voer van groenten toe, zolang de daar voor gevraagde prys in verhouding tot de calorische waarde veel hoger Is dan voor andere levensmiddelen. Ministerraad besluit tot DOODSTRAF VOOR BTJCHENW A LD-PERSONEEL Het Amerikaans militair gerechts hof te Dachau heeft het doodvonnis uitgesproken over 2" van de 31 na zi-dokters en -bewakers van het be ruchte kamp Buchenwald als zijnde schuldig aan misdaden tegen de mensheid. Vijf anderen kregen le venslange gevangenisstraffen. Eis tot terugtrekken van Hed. troepen achter oude demarcatielijnen gehandhaafd De republikeinse regering heeft zich gisterenavond in een boodschap tot de Veiligheidsraad gericht, waar in zij uitdrukking geeft aan haar voldoening over het door de Veilig heidsraad genomen besluit de repu bliek toe te staan zyn standpunt uit een te zetten, hetgeen volkomen in overeenstemming is met de gevoe lens van millioenen personen in het republikeins territoir en in andore gebieden van de Indonesische archi pel. Echter, zo vervolgt het bericht, „wenst de regering van de republiek er de nadruk op te leggen, dat, al hoewel de Nederlanders op verschil lende punten erin geslaagd zyn hun gezag te handhaven, de ontevreden heid en de gewapende opstanden in deze streken wel bewijzen, dat de be volking zich wenst te ontdoen van een bestuur, dat hun door wapenge weld is opgelegd. In voorafgaande besprekingen was men overeengeko men, dat de bevolkingsgroepen vrij zouden zijn in hun keuze tussen de Nederlanders en de republiek. Nu hebben de Nederlanders nieuwe sta ten gecrëerd voordat een democra tische regeling tot uitvoering was gebracht". „De regering" zo gaat de boodschap voo. c, „is van oordeel, dat deze, door de Nederlanders gescha pen staten, niet het vertrouwen heb ben van de bevolking, dat onder de ze besturen ressorteert. Het is der halve bevreemdend, dat „vertegen woordigers" van Indonesische gebie den, welke buiten de republiek zijn gelegen, zich bij de Nederlanders Voegen als tegenstanden, van de re publiek, daar zy op geen enkele wij ze kunnen voorwenden de mening van een bepaalde Indonesische bevol kingsgroep te vertegenwoordigen" Bjj toelating van die vertegenwoor digers zal de republiek krachtig pro test aantekenen. Nogmaals wordt verklaard, clal het voor het bereiken van een duur zame vrede noodzakeiyk is, dat de Nederlandse troepen zich terugtrek ken uit het republikeinse gebied tot minstens achter de demarcatieiynen van 14 October 1946. instelling van een commissie van onderzoek Naar h<ANP verneemt, heeft de ministerraad aan de Minister van So ciale Zaken machtiging verleend om over te gaan tot Instelling van een commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de vraag of en zo Ja, in hoeverre het wenseiyk is, door wettelijke maatregel de spreiding van bezit over de grote massa des volks en een redelijker verdeling van het inkomen over de verschillende groepen der bevolking te bevorderen. Zoals men zich herinnert heeft de minister-n' ident bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer HUISMOEDER LICHTTE DE POSTSPAARBANK OP Een Hillegomse huismoeder met 2 kinderen trachtte aan haar geldnood paal en perk te stellen door spaar bankboekjes te vervalsen, zodat zij veel meer geld kon opnemen dan haar tegoed bedroeg. Zij lichtte d-- rijkspostspaarbank voor ongevieis f 5000 op, totdat zij op het postkan toor te Vogelenzang tegen de lamp liep. De vervalsingen waren zeer primitief en opvallend, zodat het te verwonderen valt, dat zy niet eerder wr- den ontdekt. De politie heeft de oplichtater gearresteerd. BINNENLAND Dienstplichtigen beneden de rang van adjudant-onderofficier, c.q. vaan drig of kornet, zullen voorzover zy tenminste 6 maanden werkelyke dienst verricht hebben by groot-ver lof in aanmerking komen voor een extra-textieltoewijzing. Ook de dieren hebben last van de warmte. De dierenbescherming dringt er by de veehouders op aan voor voldoende drinkwater te zorgen. over de ryksbegroting 1947 in over leg met de minister van Sociale Za ken toegezegd te overwegen een zo danige commissie in te stellen. Het ligt in de bedoeling in deze commissie, naast een aantal weteu- schappelyk' leden, een 6-tal verte genwoordigers te benoemen van de Stichting vdn de Arbeid, alsmede vertegenwoordigers van de ministe ries van Sociale Zaken, van Econo mische Zaken, van Financiën en van Landbouw, Vissery •- Voedselvoor ziening en van het College van Ryks bemiddelaars. Hoogovenstaking duurt nog voort Kembestuur wilde aftreden, maar blijft voorlopig nog Ongeveer de helft van de 4000 ar beiders van het Hoogovenbedryf fe IJrauiden kwam gisteren in de staal fabriek bijeen, om te luisteren naar een uiteenzetting van de heer P. Mul der, voorzitter van de bedryfskern, over de staking der belde Hoogoven afdelingen. LOONSVERHOGING GING NIET VER GE NOEG Uitvoerig zette de heer Mulder de actie, gevoerd ter verkryging van 'n algemene loonsverhoging, uiteen, het geen tot resultaat had, dat de di rectie, in overleg met de ryksbemid- delaars, zich bereid had verklaard een tariefsysteem in te voeren, ge baseerd op de prestaties van voor de oorlog. De tarief-rapporten werden door de arbeiders voorgelegd aan de sociaal-economische bureaux van de EVC en het NW, die beide tot aan vaarding van de nieuwe regeling ad viseerden. Toen de eerste week na de toeassing van het nieuwe systeem bleek, dat dit voor de arbeiders der "beide Hoogovens een verhoging van ruim f 6 per week inhield, gingen zy in staking omdat het minder was, dan de gevraagde 15 procent. De heer Nog hogere temperaturen verwacht Het weer is deze zomer wel bui tengewoon fraai, vooral voor al die genen, die naar een zonnige vacantie hebben verlangd. Slechts enkele ma len werd het mooie weer onderbro ken door korte perioden van minder zonnig weer, waarbij plaatselijk in korte tijd grote hoeveelheden regen vielen. Nadat midden vorige week een kleine depressie met veel regen over ons lapd was getrokken, breidde zich opnieuw langzaam een hogedrukge- bied over de Britse eilanden in de richting van Scandinavië uit, waar door het zonnige weer terugkeerde en de temperaturen geleidelijk weer ho ger werden. Het centrum van dit ho- gedrukgebied bevindt zich nu over de Noordzee en trekt maar heel lang zaam verder in Oostelijke richting. De stabiliteit van dit maximum is zeer groot en daar de lucht tevens droog is, komen er over uitgestrekte gebieden bUna nergens meer wolken voor. Op de oceaan blijft de depres sieactiviteit gering en de storingen trekken op zo grote afstand van het vasteland van Europa voorbij, dat verwacht kan worden dat de huidige periode met droog weer met weinig wolken en veel zonneschijn nog wel minstens tot en met aanstaande Zon dag zal voortduren. Daar de hoogste luchtdrukwaarden echter over het Oostzeegebied zullen komen te liggen, draait de wind in ons land steeds meer naar het Oosten en wordt warmere lucht aangevoerd. De temperaturen zullen in de volgende dagen geleide lijk nog hoger worden en zelfs bij deze hogere maximumtemperaturen kan tengevolge van de grote droogte van de lucht nog vrijwel nergens on weer ontstaan. Pas tegen Zondag wordt de kans op enkele verspreide onweersbuien wat groter. Voor al die genen, die naar droog zonnig weer verlangen ziet het er dus nog gunstig uit, minder gunstig is deze weersont wikkeling echter voor al diegenen in de land- en tuinbouw en fruitteelt, die nu reeds dringend behoefte hebben aan een flinke regenval in verband met de verdere ontwikkeling van de gewassen. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ 501e staatslotery, 5e klas, 4e trekking f 400.- 3563 f 200.— 6694 10995 f 100.— 1192 1408 5410 7210 9467 11961 17852 20130 20316 MEN KAN NIET ZEGGEN, dat het pad van Marianne sedert de bevrijding van het Duitse juk over rozen is gegaan. Politieke- en economische moeilijkheden hebben Frankrijk keer op keer in beroering gebracht. De positie van de Franse frank is zeker niet sterk. Stakingen verzwakken de wankele economie steeds opnieuw. Poli tiek gesproken is het land vrijwel onbestuurbaar, communisten, socialisten en volge lingen van Bidault betwisten elkander de politieke leiding. Een tijdlang wisten deze drie grote partijen tot een godsvrede en een samenwerking in de regering te komen. Deze tyd is echter reeds lang voorbij. Thans heeft de regering van de socialist Ra- madier te rekenen met een sterke communistische oppositie, waartegenover evenwel staat een trouwe steun van de M. R. P. en van verschillende groepen van het cen trum en van rechts. Slepende crisis REEDS MAANDEN BESTAAT er in Frankrijk een slepende crisis, die wordt veroorzaakt door de desolate stand van de Franse schatkist en het daarmede nauw verbonden vraagstuk van de lonen en prijzen. Het probleem is stellig niet ken merkend voor Frankrijk. In talloze landen moet men het hoofd bieden aan dergelijke moeilijk heden. Het is echter aan geen twijfel onderhevig, dat in financieel opzicht Frankrijk er wel heel erg aan toe is. ,Om de crisistoestand het hoofd te bieden heeft Ramadier zijn toevlucht moeten nemen tot een zeer straffe prijsbeheersing, gepaard aan een dringende loonstop. Op dit terrein heeft de Franse regering met de meest mogelijke vastheid van lijn pogen te opereren. Zij heeft daarvoor vele moeilijkheden geriskeerd. Toch zag zij zich gedwongen incidenteel overstag te gaan. Nog on langs moest zij toestaan dat de broodprijzen wer den verhoogd, om zodoende de positie van de agrarische bevolking althans enigszins te ver beteren. Reeds geruime tijd vinden er onderhandelingen plaats tussen de regering en vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers om te komen tot een verhoging van het loonpeil. Resultaat hebben deze onderhandelingen tot op dit ogen blik nog niet opgeleverd. Ramadier is namelijk zeer terecht bevreesd, dat een loslaten van het huidige loonpeil zou leiden tot inflatie. Men streeft er overigens naar in de eerste plaats de laagste lonen omhoog te brengen. Over dit alles zijn reeds vele harde woorden gevallen, dozijnen stakingen hebben aan de argumenten van de ar beiders kracht moeten bijzetten. De regering ech ter ziet en zij kan niet anders de gehele affaire in het licht van de desolate Franse fi nanciën. De Franse financiën OMTRENT DE FRANSE financiën behoeft nie mand zich illusies te maken. Deze zijn meer dan slecht. Het begrotingstekort is tot in astronomi sche getallen gestegen. Daarmede gaat gepaard een steeds slinkend vertrouwen in de Franse munt. En dit heeft weer tot gevolg, dat het be drijfsleven maar moeilijk op gang kan komen. Wil men dus de Franse politieke verhoudingen begrijpen, dan zal men steeds rekening hebben te houden met dit financiële probleem. Meer dan welk Westeuropees land heeft Frankrijk mis schien geleden onder de gevolgen van de oor log, tenminste op het gebied van de koopkracht. Het prijspeil is sedert 1938 verviervoudigd. De bankbiljettenomloop heeft een zelfde ontstellen de uitbreiding ondergaan. De begrotingstekorten bedragen vele honderden m.lliarden. Daarbij komt nog dat men aanvankelijk grote financiële fouten heeft gemaakt. Zo heeft men oorspronkelijk veel te hoge koersen ten opzichte van de dollar en het pond vastgesteld. Men moest tenslotte wel tot devaluatie overgaan. Onjuiste politiek HET VOORNAAMSTE IS echter, dat Frankrijk gepoogd heeft een prestigepolitiek te voeren, die het niet aankon. Het wilde niet zien, hoe be rooid het land was en leefde daardoor aanvan kelijk verre boven zijn stand. De moeilijk ver worven buitenlandse deviezen werden voor een belangrijk deel besteed aan wapentuig. Het leger werd op hoge sterkte gehouden. Daartoe werden oorspronkelijk twee millioen arbeidskrachten aan het productieproces onttrokken en ten laste van de gemeenschapskas gebracht. Sedertdien zijn wel anderhalf millioen soldaten naar huis ge stuurd, maar voor de berooide schatkist is het resterende half millioen nog een te zware last Nog altijd bedragen de militaire uitgaven onge veer dertig procent van de Franse begroting. Wanneer wij de financiële moeilijkheden van Frankrijk in cijfers uitdrukken, dan zien wij een begrotingstekort van bijna 400 milliard frank en een biljettencirculatie van 445 milliard frank. Wat nodig is TOCH ZAL OOK FRANKRIJK deze crisis te boven moeten komen. En wij hebben nog wel zoveel vertrouwen in de Franse kracht dat wij geloven, dat men in dit pogen zal slagen. Daar toe zal men in de eerste plaats vertrouwen moe ten hebben in binnen- en buitenland, opdat men in staat zal zijn nieuwe credieten te verwerven. Men zal dan echter op korte termijn hebben te streven naar evenwicht in de staatsbegroting. Hiervan is Ramadier zeker ten volle overtuigd. Wanneer men eenmaal dit vertrouwen weer zal hebben veroverd, dan zal men alle krachten heb ben in tc spannen om de uitvoer te stimuleren. Daarvoor is echter een prijsstijging fnuikend. In tegendeel, men zal moeten komen tot een dras tische prijsdaling om de concurrentie op de bui tenlandse markt aan te kunnen. Dit zljD de problemen, waarvoor Ramadier en zijn regering zich zien gesteld. Het is de keus tussen een streven naar prijsdaling, althans voor koming van prijsstijging en een steeds verder om zich heen grijpende devaluatie. DEWI. Mulder wees op het grote belang, ook voor de arbeiders, het bedryf, waar binnenkort 10.000 man werk zullen vinden, gaande te houden. Hy raadde tenslotte aan het werk te hervatten en dan eerst de definitieve resultaten van de nieuwe loonrege ling objectief te beoordelen. De heer K. Mandemaker, spreken de namens de stakende arbeiders zei dat alleen dan het werk hervat zou v.orden wanneer de gevraag de 15 procent loonsverhoging werd gegeven. Hfj deed een beroep op de overige arbeiders de stakers finan cieel en materieel te steunen en gaf als zyn mening te kennen, dat de loonsverhoging alleen by byzondere prestaties verstrekt wordt, hetgeen fnuikend is voor de gezondheid der arbeiders, die het ongezonde werk by een grote hitte moeten verrichten. WAT GEEIST WORDT De arbeiders zouden, naar hy zei het werk slechts onder de volgende voorwaarden hervatten: Er moet een nieuw tarief-sys teem worden ingevoerd, waarby een verhoging van minstens 15 procent bereikt wordt; De bezetting van de beide Hoog oven-afdelingen moet steeds op 120 man gehandhaafd blyven. Zolang de herziening niet ^ot stand is gekomen, moet de ver hoging van uurloon van 15 pro cent worden uitbetaald. Aan het slot van de vergadering stelde de heer Mulder een stemming voor als vertrouwenskwestie tegen over de bedryfskern. De aanwezigen weigerden en bloc te stemmen, het geen voor de kernleden aanleiding was hun functie neer te leggen. Zonder dat men tot een beslissing was gekomen ging de vergadering daarop uiteen. KERNBESTUUR BLIJFT Na afloop van de bijeenkomst ver gaderde echter het kembestuur op nieuw, en het kwam toen tot de con clusie, „dat in dit moeiiyke uur de bestuursleden hun post niet mogen verlaten". Naar de he^r Mulder mededeelde, hebbéR de bestuursleden derhalve be sloten aan te blyven totdat de norma le to--tp~ in het bedryf Is weerge keerd, om daarna opnieuw te verlan gen, dat nieuwe kern-verkiezingen worden uitgeschreven. ENORME BRAND in olie-opslagplaats te Tandjong Priok Een brand, die de grootste genoemd wordt in de geschiedenis van Tand jong! Priok, Batavla's haven, brak Donderdag uit vcrmocdeiyk door sabotage in een opslagplaats van de „Shell", waar vele tienduizenden blik ken petroleum en olie werden ver nield. Dikke zwarte rookwolken ver duisterden de hemel boven Batavia, toen al het brandweermateriaal ver zameld werd en de hulp van talloze militairen werd ingeroepen om te trachten zoveel mogeiyk blikken uit de brandende hel te halen. De brand begon in het Westelijk ge declte van de opslagplaats en breidde zich spoedig uit over een gehele trein lading olie- en petroleumvaten. Een grote tank vlietuigbrandstof werd be dreigd tot de wind van richting ver anderde. Volgens de laatste berichten loopt een olieopslagplaats, waar hon derden clievaten liggen opgestapeld gevaar te ontploffen. Een vliegtuig werd gebruikt voor het geven van aanwijzingen aan de brandweer. Hon derden mannen vormden een schakel om de grote voorraad vaten uit de vuurhaard te redden. Deze or and was de tweede grote brand In het gebied van Tandjong- priok in de afgelopen maanden. Bij de eerste werd een van de grootste rub beropslagplaatsen, waarbij verscheide ne schepen gevaar liepen In de haven vernield. Daarbij werd eveneens sabo tage vermoed Aneta mtodi over de olicbrand nog, dat fcet grootste gedeelte van de olie door ingrijpen var militairen gered kon worden. Volgens het ïTanse persbureau AFP ls de brand om 2( uur plaatselijke tyd geblust. De schade schijnt geringer te zijn dan men aanvankelijk had ge dacht, mai men weet nog niet de juiste gelellen. IETS WARMER Zonnig droog weer. Opnieuw leUl hogere temperaturen. Matige Ooste lijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1