„De kleine Mussert" uit de Schermer Nationale en Onderlinge Zeilwedstrijden op het Alkmaarder Heer Brandweer-combinatie met Hensbroek? Stro-verrotting in Noord-Oostpolder Ruim 150 boten aan de start Alkmaarders favoriet in Valkenklasse Zaterdagmiddag klinkt om 2.30 u. aet aanvangssein dat de Nationale en Onderlinge zeilwedstrijden op het Alkmaarder Meer zal inluiden. Het sein dat ruim 150 boten aan de start zal brengen, Draken met en zonder ballönzeil, sierlijke Regenbogen, snel le Valken, de in Noord Holland meer bekende B.M.'s en verschillende an dere klassen, die met elkaar vier da gen de strijd zullen aanbinden. Zon dag, Maandag en Dinsdag vangen de wedstrijden om negen uur aan. rekening gehouden door het verzoi - gen van Boot- en busverbindingen van en naar Akersloot. Tussen Aker sloot en het startterrein zal een veer dienst oen regelmatig contact onder houden, terwijl het mogelijk zal jijn per volgboot 3e belangrijkste wed strijden te volgen. Bovendien is op het startterrein een consumptietent aanwezig waar van 's morgens 8 u tot 's avonds 7 u. ontbijt, koude lunch, belegde broodjes en .diverse verversingen zijn te verkrijgen. Eea i>.i>I.-er stuiu op zijn doel afl De wind voordelig in ue zeilen! Ook Zaterdagmiddag zult U op het Alkmaarder meer deze geliefkoosde sport kunnen bewonderen. RAAD OBDAM Berkmeer-kermis van de baan Goede strijd te ver wachten. In de Regenboogklasse zullen de Friese deelnemers worden gemist, daar deze door het grote aantal zeil- evenementen in Friesland, geen „Vrije Tijd" over hadden om nogmaals na de Kaagweek naar Holland te komen. Daarentegen verschijnt het volledige Hollandse team, dat thans onze kleu ren verdedigt in de Sn^ek-week (Hol land-Friesland wedstrijden), aan de start en ongetwijfeld zullen zij on derling een felle strijd voeren. Leen de Wit uit dê Zaan geldt, op het voor hem zo bekende wedstrijdwater als een der favorieten. De Drakenklasse is tengevolge van het nieuwe zeilplan gesplitst in de zg. nieuwe- en oude verstagingsklas- se. De hierin startende Alkmaarders Poorter en Vader zullen hard moeten vechten tegen de bekende Keegstra en mr. Nflbakker om 'n de prijzen te vallen. Meer kans geven wy onze andere stadgenoten, v. d. Meer en Kirkenier die beiden in de Valkenklasse star ten en hierin tot de favorieten beho ren. In de Olympiajollenklasse zal de enige Friese deelneemster mej. van Gooi het tegen haar mannelijke con currenten Flemming en Metelercamp en ook tegen de Zaankanter de Jong die voor het eerst in deze klasse start, hard te verduren hebben. De 16 m2 eenheidsklasse A en B brengt resp. 18 en 15 schepen aan de start. De strijd is hier geheel open, hoewel de hoofdprijs wel in handen van Zaanse zeilers zal vallen, vermoedelijk J. Swart of J. Roem, die in deze klasse de besten in Nederland zijn. Ook in de 12 m2 klasse, de zg. Sharpieklasse, verschijnen de sterk ste zeilers van Nederland, Laagwa- ter en Scheffers, die elkaar weinig zullen toegeven. Prima organisatie De commissie van uitvoering, die samengesteld is uit de besturen van de Z.V.Z.O., A.R., en Z.V. ende Z.W.V.U. heeft met de organisatie van deze wedstrijden niets aan het toeval overgelaten en ieder onderdeel is tot in de puntjes verzorgd, zodat het welslagen van deze wedstrijden alleen nog maar afhankelijk is van een goede wind en de luimen van Pluvius. Ook met belangstellenden is EERVOL ONTSLAG De minister van Justitie trok op de 9e van deze maand voor een aantal kampen „de aanwijzing als interne ringskamp" in; m.a.w. deze kampen zijn opgeheven. Zo ook „De Vlijt" op Texel. De Staatscourant bevat dien tengevolge het bericht, dat aan mr. A. Schenkeveld eervol ontslag, is /erleend als lid van de Commissie van Toezicht op dit kamp. OPENLUCHT SAMENKOMSTEN Gedurende de kermisweek houdt 't Leger der Heils in 'samenwerking met de Ned. Chr. Gemeenschapsbond en dc Baptisten gemeente elke avond om 8 uur een openluchtbijeer^komst bij 't VVV kantoor op het Waagplein. Ver schillende sprekers zullen het woord voeren. - UIT DE OMGEVING OPENLUCHTBAL EGMOND AAN ZEE De VW no digt een ieder, die deze zomer van het strand te Egmond aan Zee heeft genoten, en nog geniet, uit tot een groot openluchtbal op het plein ach ter de O.L.S. Het bestuur heeft gemeend, de 'feesten te Egmond aan Zee op deze wijze te moeten besluiten gezien de grote -animo voor het vorige open luchtbal. Het bal vindt plaats op de laatste kermisdag, d.i. Vrjjdag 22 Aug en vangt aan om 8 uur. RUITERSPORT OTERLEEK Onze plaatsgenoten mej. A. Leegwater en de heer H. Wa genaar boekten op de ruitersportdag te Stompetoren een mooi succes, door resp. als le en derde te eindigen in de individuele beginklasse. Vooral voor mej. Leegwater is dit een mooie prestatie, daar zij een van de jongste deelnemers was. POSTKANTOOR OPEN OP.... OtcrleekWegens ziekte van de kantoorhoudsTer mej. C. Mo<1jes, Is Prijsuitreiking en dan sen. Iedere avond zullen om 9 uur in café Verduin de dagprijzen worden uitgereikt, alleen de laatste dag, Dinsdag, maakt hierop een uitzon dering daar1 de prijzen dan direct na afloop der wedstrijden worden uitge reikt. Mogelijk zijn er zeilers die tij dens de wedstrijden nog niet zijn uit gedanst op de golven van het Alk maarder Meer en voor hen bestaat de gelegenheid in café Verduin, na deprijsuitreiking nog een dansj§ te makpn. Dienstregeling bus en boot. Voor de zeilenthousiasten uit Alk maar en Omstreken gaven wij hier de dienstregeling gedurende de vier wedstrijddagen: Alkmaar Packet, vertrek van Voor- meer: Alkm. v. 7.20 12.20 17.20 Akersl. a 7.58 12.58 17.58 Akersl. v 11.28 16.28 21.28 Alkm. a 12.05 17.05 22.05 Naco, vertrek Stationsplein Alkmaar 8.00 11.10 13.10 16.10 17.10 20.ll» Akersloot 8.30 11.45 13.45 16.40 17.40 20.45 Uitgeest 12.00 17.50 Akersloot 8.30 12.30 13.45 16.45 18.30 20.45 Alkmaar 9.00 13.00 14.10 17.10 19.00 21.10 het postkantoor geopend van 11.3012.30 en van 1518 uur. EEN WARME EN RUSTIGE KERMIS OTERLEEK De driedaagse ker mis behoort, weer tot het verleden. Het was een tamelijk stille kérmis;1 er waren bijne geen vermakelijkheden aanwezig. Maar de danslustigen kon den naar hartelust genieten, nu de bezoekers niet in zo grote getale aanwezig waren, dat er weinig ruim te meer was om te dansen. Maandagavond oogstte Daan Poo) met z'n cabaretgezelschap „Nummer Eén" in café Mayer veel succes. Het publiek, dat „Daan" voor het laatst zag hij legt n.L na nu meer dan 25 jaar te zijn opgetreden het bijltje er bij neer toonde zich zeer gul voor hem met zijn applaus. Dinsdagmiddag werden de traditio nele volksspelen gehouden, zoals ton knuppelen en kegelen. De belangstelling hiervoor was niet groot. De abnormale zomerse hitte- zal daaraan wel debet zijn geweest... CINEMA HOLLANDIA HEILOO Het bioscoopbezoek in Heiloo begint toe te nemen waar door de bioscoopondernemer, reside rende in „de Rus" genoopt is ge worden thans tweemaal per week voorstellingen te geven. Door de film toestellen in een cabine op te ne men en nieuwe practische stoelen aan te schaffen is men aan de ver langens van het publiek tegemoet gekomen, n.L een filmvoorstelling ge lijk als in de steden. Deze week draaide „Lenteparade" met in de hoofdrol Deanne Durbin, een goede amusementsfilm, passende bij deze zomeravonden. In het voorprogramma draaide naast het journaal een aardige Popey film getiteld „Willem Teil". CONCERT „EENSGEZINDHEID" HEILOO Het concert van j.1. Woensdagavond beantwoordde aan alle verwachtingen die men kon heb- Geen t b c.-haarden Onder voorzitterschap van burge meester J. de Boer Wz. kwam de raad der gemeente Obdam Woens dag in openbare vergadering bijeen, waarby alle leden aanwezig waren. WONINGBOUW Medegedeeld werd dat de r.k. wo ningbouwvereniging „St. Vlctor" machtiging ontvangen heeft tot het bouwen van 5 woningen, waarvoor het benodigde crediet is toegestaan. Het bestuur der vereniging is eveneens gemachtigd hiervoor onderhandse aanbesteding te houden, mits de aan- neemsom niet boven de ryksnorm ga^ Ilierna volgden enige financiële mededelingen, waaruit bleek, dat „St. Vlctor" met verlies werkt. Brandweer wijk B. De brandweer in wijk B bestond tot heden uit een handbrandspuit en 3 brandkranen. Door de aanschaffing van de nieuwe motorbrandspuit met ben. Het was een prachtige zomerse avond; het concert vond plaats in het gemeentebos; het programma be stond uit een keur van uitstekende- muzieknummers. Wij noemen o.a. „Czar und Zimmermann" „Leicnte Cavalerie". Helaas was de belangstelling niet bijster groot, een 150 tal bezoekers en dat, terwijl de toegang gratis was. Men toont weinig waardering voor de prestaties van directeur Meijer en de zijnen. Niwin en thuisfront actiel BERGEN De plaatselijke commis sie Niwin en Thuisfront toont zich actief. De vorige week draaide met succes een Rad van Avontuur op het Sta tionsplein ten bate van onze soldaten en burgery in Indië, met als prij zen dozen sigaren, ontbijtkoeken en parfums. Thans is begonnen met het verko pen van loten 25 cent voor dit zelf de doel. De prijzen bestaan uit schil derstukken, tekeningen, etsen, pas tels en ceramiek van Bergense kun stenaars o.a. Karei Colnot, Jaap Min, Jan Ponstijn, J. van Herwijnen, J. H. Roggeveen, L. v. d. Pluim, Jaap Sax, Dirk Hubers en Siem Min. Men zie de etalage van de fa. Üruiven aan de Jan Oldenburgerlaan, waar de prijzen binnenkort zullen worden uitgestald. A.s. Zondag vindt eveneens ten bate van Niwin een drietal voet balwedstrijden plaats op het Berdos terrein aan de Ljjtweg. Er komen 3 elftallen van de voetbalvereniging „Actief" uit Hilversum. De hoofdwedstrijd tussen Berdos I en Actief I (beiden 4e klasse KNVB) begint om ongeveer half vier. De andere teams (reserve elftal len en juniores) zullen elkaar voor dien bekampen. Aanvang plm. 1 uur. De toegangsprijs is verhoogd van 35 cent tot 2 kwartjes. De opbrengst komt geheel ten goede aan de Niwin. trekker, meent de inspectie van het brandweerwezen, dat de handbrand- spuit opgeruimd kan worden. De in woners van wijk B denken tegen overgesteld en wensten zelfs de oude motorbrandspuit daar te plaatsen. Een samenkomst met de brand meesters van dezè wijk met B. en W. had tot resultaat, dat aan de raad zou worden voorgesteld 3 nieuwe brandkranen aan te brengen en geen spuit in wijk B te stationneren. Overwogen werd, dat met 6 brand kranen de Verlaatsweg, het buurtje te Spierdijk, het Dijkje en nog een stuk van de Middenweg van de Wog- meer zou kunnen worden bestreken. In ogenschouw werd genomen, dat de sloten te Wogmeer niet ruim zijn, terwijl de waterstand zeer laag is, zodat een brandspuit eventueel niet over voldoende water zou kunnen be schikken. De kosten van de brand kranen werden geraamd op f 160 p. stuk, waarom thans gevraagd werd f 500 voor de suppl.-begrotlng. Al dus besloten. Te klein behuisd. De kap van de autotrekker voor de onlangs aangeschafte motorspuit blijkt te hoog te zijn om in het brand spuithuisje te kunnen worden ge plaatst B. en W. ontvingen in ver band hiermede machtiging om het dak van het huisje te verhogen. De mechanisatiecommissie voor de Tuinbouw ontving een subsidie -van f 100, terwijl de commissie voor de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar de gevraagde subsidie van f 25 ont ving. Berkmeer-kermis niet terug In do vorige raadsvergadering staakten de stemmen over het we der invoeren van de kermis te Berk meer, zulks naar aanleiding van een verzoek van de heer Jac. Bankras, caféhouder aldaar. Nu, de heer de VVijs, toen afwezig wegens ziekte, weer teruggekeerd was, werd op nieuw gestemd, en wel met het re sultaat dat met 4-3 stemmen beslo ten werd niet tot wederinvoering over te gaan. De heren de Haan, de YVijs, Putter en Henselmans hebben er dus voor gezorgd, dat deze ker mis niet meer terugkomt. Geen t-b.c.-haarden Naar aanleiding van een verzoek van de Bond voor het Gezin, om de gehele gemeente te laten doorlich ten, hebben B. en W. zich gewend tot de Geneeskundig-Inspecteur en de gemeentearts, wier advies luidde dat de gemeente Obdam niet in aanmer king komt voor doorlichting, omdat er geen sprake van is, dat t.b.c.- haarden aanwezig zijn. De raad be sloot hierop niet aan het verzoek te voldoen. Het vermenigvuldigingscijfer school geld werd wederom op 2 vastgesteld. Voorzitter lichtte nog toe dat de schoolgeldbelasting 1946-1947 zeer hoog is. Naar het oordeel van spr. zullen de volgende jaren een aan merkelijk lager bedrag te zien geven. Hierna volgden nog enkele mede delingen, o.m. dat het raadsbesluit tot het uitlenen van f 4000 aan de speeltuincommissie door Ged. Staten niet goedgekeurd is. Het door Ged. Staten vast te stel len uitbreidingsplan ligt ter inzage. (De geschiedenis van het vaststellen van dit uitbreidingsplan is niet be paald opwekkend). Na enkele huishoudelijke aangele genheden werd de vergadering ge sloten. „De kleine Mussert" werd de tuin bouwer Madderson uit Zuid- en Noord Schermer door z\jn dorpsgenoten ge noemd en de „Mussertlaan" was de oorlogsbetiteling van de Laanweg waaraan het vroeger kapitale be drijf van het geslacht Madderom ge legen is. „De kleine Mussert" stond Donderdagmiddag ten tweede male terecht voor het tribunaal te Alk maar met zyn echtgenote, Maartje Heinis. Beide beschuldigden waren in verzet gekomen tegen de boete van f 3000 die hun ieder opgelegd was. Veel te hoog, oordeelde Madderom, de man van de Houzee- en de Heil Hitier groet en „Veel te hoog" oor deelde ook mevrouw Madderom, die tijdens de glorietijd der NSB trouw Winterhulpcollectrice en NPVO-lid was. Mr. Wynne onderwierp het echt paar aan een uitgebreid verhoor. Cornelis Madderom vond als mo tief voor al zijn daden zijn strijd- voor de economische belangen van Nederland. Hjj had een „afschuw" van de W.A. en keurde de Jodenvervolging af, maar „ik had er zelf noch part noch deel aan?" Op een opmerking van mr. Wyn ne over de minder goede verstand houding met zijn dorpsgenoten ant woordde M. onmiddellijk: „O neen, ik had en heb heel veel vrienden in het dorp waar ik woon". Bescn. onder tekende zijn brieven aan hogere in stanties bijna alle met „Houzee" en „Heil Hitier", omdat dat „destijds verplicht was". Ook een brief aan een zakenrelatie in Duitsland was echter met deze fraaie groet onder tekend. „Och ja, men moet soms re kening houden met dingen waarop anderen prijs stellen", luidde het antwoord. Een aanhef als „Lieve Ka- rel" boven een zakenbrief „was daar de gewoonte" volgens Madderom. NSVO een onderonsje Maartje Madderom Heinis bleef lid van de NSB toen haar man in 1943 bedankte, ,,'t Was toen toch zo af- ZeH hebben zij gebrek H.HUGOWAARD Uitgaande van de Landbouwvoorlichting heb ben een 70-tal tuinbouwers en vee houders, w.o. ook enkele dames, uit Obdam, Hensbroek en Heerhugo- waard, Dinsdag per autobus een ex cursie ondernomen naar de Noord oostpolder, onder leiding van de as sistent dezer dienst, de heer van Ee- ten te Heerhugowaard. De reis ging via de Afsluitdijk door 't Friese land, waar de droogte ten spijt 't grasgewas goed stond, om bij de Lemmer de polder in en by Vol- lenhove uit te gaan. Men heeft met alle bewondering de vaak op Amerikaanse leest ge schoeide landbouwmechanisatie gade geslagen, zoals b.v. de combine, die per dag zo'n slordige 10 bunder maait en tegelijk dorst. Wat de stand van 't gewas betreft viel deze over 't algemeen de excur- sisten tegen. Ongetwijfeld was het voor onze veehouders, die momenteel met 't stroprobleem bij de bevoorrading voor de a.s. staltijd hebben te kam pen, een spijtig gezicht te moeten be merken, dat 't stro na gedorsen te zyn, vaak blijft liggen op het veld. De wegen waren nog niet wat je noemt. Niet alleen opzienbarend stoffig, maar bovendien somtijds zeer oneffen, zodat het in de bussen nog al eens hobbelen en botsen was van je welste. Ook is Schokland bezichtigd 4 km lang en op z'n breedst 250 m. - - met de kerk en pastorie, bestemd om als museum te worden ingericht. Men heeft de rietlanden aange daan, die in het najaar gemaaid zul len worden. In tegenstelling met de Wieringermeer waar men zeer gelopen, 't Is maar in een sleur ge gaan en eigenlijk voelde ik er hele maal niets voor". Maar haar mening was dfe NSVO eigenlijk niks, een on deronsje. Mr. Wynne repliceerde: „Ja eigenlijk was de hele NSB niets, daar z(jn we 't wel over eens". Over het vermogen ontstond een breedvoerige discussie. Volgens be schuldigde zelf bedroeg dit pl.m. 4000 gulden, terwijl de PVC het op 11.000 gulden getaxeerd heeft. Mr. Mindero te Amsterdam wees op de achteruitgang in het bedrijf waarmee besch. te kampen heeft. Een boete van f 6000 zou het echt paar in nog groter moeilijkheden brengen. Pleiter drong op de uiterste clementie aan. Uitspraak over acht dagen. „Houzee** De 31-jarige Alkmaarder Jan Hel derman stond ten tweede male voor het tribunaal terecht, daar de Hoge Autoriteit het fiat executie op de uit spraak na de eerste behandeling, die 2 jaar en 3 maanden luidde, weiger de. Bcsch. was van 19411944 lid van de NSB en trad enige tijd als SS Rottenfuehrer in Rusland op. „Ik was bij de Nederlandse Ambulance en dat was geen SS" luidde zijn ver weer. Helderman was zeer bevriend met Schut en tekende brieven met „Houzee". H(j zou beinvloed zijn door personeel van de Persil fabrieken waar hij voor de oorlog werkzaam was. Mr. Smal voerde een uitgebreid pleidooi. Uitspraak over 8 dagen. B\jnc verrader Vervolgens kwam de zaak en wijlen Jan Elzinga, in leven o.a. groepsleider der NSB te Heerhugo waard en inspecteur der Nederlandse Landstand aan de orde. Voorts was deze fanatieke partijman aangeslo ten bij het Economisru Front'; h(j schreef aan het h '.uur der PTT een aanklacht tegen de Duitse kantoorhouder Franssen te Heerhugowaard. Het tribunaal zal over 8 dagen uitspraak doen. te kampen heeft gehad met dd blQft deze polder er ge» .au verschoond, wat vanzelfsprekend een bizonder voorrecht genoemd mag worden. Ook bestond er alle bewondering voor het grasland, dat dit voorjaar voor het eerst bezaaid en waar op het vee nu reeds gra Na bezichtiging van zoveel meer onder deskundige leiding, waarvan we echter helaas in verband met de beperkte plaatsruimte niet kunnen reppen, trok 't gezelschap via Zwolle Eiburg, Harderwijk, Hilv naar Amsterdam, om ongeveer 1 uur "s nachts de thuishaven te bereiken. MELKEXAMEN HENSBROEK Din^dagmidJag vond op de boerderij van de heer W. Zwagerman te Hensbroek een examen plaats ter verkrijging van het diplo ma uitgegeven door de Noordholland se Melkcommissie en de Rijkszuivel- consulent, ir. Verschoor. De namen der geslaagden luidden: A. J. Zwagerman, totaal aantal pun ten 182, voor. de groepen d. e. f. 119'.-4 P. Pijper, totaal 186, d.e.f. 121%, beiden te Hensbroek; D. Rooker, to taal 167, d.e.f. 108; G. Schipper, to taal 183, d.e.f. 121%; K van der Molen, totaal 166%, d.e.f. 110%. al len te Obdam. De cursus ging uit van de coöp. zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer. Voormelker was de heer Th. A. Schip-'' per te Spanbroek. Jury-leden waren de heren J. Mol, Berkhout en Jac. Boots te Heer-Hugowaard. Het was voor deze gemeente een eerste keer dat hier een dergelijk examen werd afgenomen. Gezien de belangstelling voor methodisch mcl- Ten slotte is dan de Leusderheide In braul gestoken, teadnd» de nog ra» sterende munitie te vernietigen* Samen met Hensbroek Met de gemeente Hensbroek zal Jeeu gemeenschappelijke regeling wor- (den aangegaan inzake het voor ge zamenlijke rekening hebben van de brandweer. B. en W. kwamen met een rege ling, welke in negen punten was vast gelegd; o.i. zeer billijk. De raad ver klaarde zich accoord met de opge stelde regeling, maar nu zal Hens broek nog over het wel of niet van kracht worden van de 9 punten moe ten beslissen. Overal waar in ons landje plassen zyn, wordt volop gezeild. Hier ziet U een snelle bark een log turfschip inhalen, ter wijl aan de horizon nog meer zeilboten spelevaren. Waf zeventig boeren zagen

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 5