De tragedie van de „Exodus' Dure Surinaamse sinaasappelen Nog geen opmars naar Djógjs Kabinetscrisis niet acuut „Wij zijn onschuldig!" Slaking bij meelfabriek „Holland" 4e Jaargang No 1023 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 ï.o. Redactie: Tel. 2274. Arim. t*n Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 Donderdag 28 Augustus 1947 ltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Massagraf A.s. moeders mogen naar Palestina Mannen mogen niet mee Naar van zeer betrouwbare zijde wordt bericht, heeft kolonel Martin Greeson, de commandant van de Britse troepen, die de 4350 Joodse emigranten van de Exodus op weg naar Duitsland escorteren, een beroep gedaan op alle aanstaande moeders aan boord van de drie Britse schepen, welke thans voor Gilbraltar liggen, om aan land te gaan, met het oog op hun „doorzending naar Palestina". Er zijn on geveer zestig aanstaande moeders aan boord. Niet van boord Reuter meldt nader dat 57 aanstaan de moeders aan boord van de drie Britse schepen geweigerd hebben in te gaan op het Britse aanbod haar naar Palestina te brefigen met haar kinderen beneden veertien jaar, doch zonder haar echtgenoot. Het aanbod was gedaan namens de Britse rege ring door de gouveneur van Gibraltar Sir Kenneth Anderson. Zes aanstaan de moeders hebben, volgens de laatste officiële mededelingen van Woens- avond het aanbod aanvaard. Een Amerikaanse stem Robert Lovett, de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der VS, heeft op een persconferentie ver klaard, dat Amerika „zeer begaan is" met het lot der 4350 Joodse illigale immigranten van de „Exodus", die momenteel door drie Britse schepen naar Duitsland worden gebracht. Hij zeide dat Amerika in voortdurend contact met de Britse regering staat. De oogst in de N.O. Polder Geholpen door het aanhoudend droge weer is de oogst in de Noord- Oostpolder thans van het veld. De laatste weken draaide alles op volle kracht. Door het steeds meer in.cul tuur brengen van land in de Noord- Oostpolder, zal de oogst in de toe komst steeds langer duren. Thans worden verschillende mechanische werktuigen, zgn. combines, in de pol der gebruikt. Deze machines die te gelijk maaien en dorsen, halen in een kort tijdsbestek de oogst van een veld. en sparen zodoende veel tijd en arbeidskrachten uit. De juiste cijfers van de opbrengst van da oogst, vooral ook veel kool zaad, zijn nog niet bekencj,- doch zij zouden zeer bevredigend zijn. De wintertarwe heeft echter zeer veel geleden. Thans wordt veel stro ge perst. De aflevering van pakken stro van 50 kg loopt wekelijks in de dui zenden. Het vervoer gaat grotendeels met trucks, die soms 200 pakken ver voeren. Op sommige plaatsen in de polder worden per dag ongeveer 800 pakken stro geperst. Duizenden textielpunten verdwenen Bij een puntencontröle bleek in een textielmagazijn te Hilversum, dat 17.000 punten verdwenen waren. Na onderzoek arresteerde de recherche vüf jeugdige verkoopsters, die ten slotte bekenden kleine hoeveelheden punten te hebben ontvreemd, echter niet meer dan duizend in totaal. Hel verdwijnen der overige 16.000 vormt nog een raadsel. De kwestie van het vetorecht Aan het begin der debatten van de Veiligheidsraad over het veto-recht heeft de Amerikaanse afgevaardigde een ontwerp procedure van dertien punten voorgelegd. Het ontwerp stelt een beperking voor van het veto recht in enkele minder belangrijke procedure-aangelegenheden, zender de grote mogendheden aan te tasten in hun recht om gevallen van inbreuk op de vrede te behandelen. De Sow- jet-delegatie waarschuwde, dat elke poging om met het vetorecht te schipperen tot een schipbreuk der Verenigde Naties zou kunnen leiden. De Raad besloot het Amerikaanse voorstel ter bestudering te verwijzen naar de commissie van deskundigen. De zitting werd daarna verdaagd. Dan zal de Egyptische kwestie weer ter tafel komen. op Java gevonden Op' 16 Augustus werd een massa graf onderzocht dat gelegen was 15 meter ten Zuiden van de Moskee van Wanasari (Pekalongan) en waarin ongeveer 20 80 lyken van Chinezen werden gevonden. Tot nog toe werden zes dezer ljjken onderzocht: het wa ren alle jonge, volwassen Chinezen en alle ljjken toonden de sporen van ernstige mishandelingen. Order van Soedirman *9 Inlernaliona'e annexa'ie- conlereniie ie Arnhem (Van onze Haagse correspondent) Eind September of begin October wordt in de Gelderse hoofdstad Arn hem een conferentie gehouden van vertegenwoordigers der grote mo gendheden en vertegenwoordigers der kleine Noordzeelanden. Men hoopt hier uitvoerig van ge dachten te wisselen over de eventu ele grenscorrecties ten koste van Duitsland en de vraagstukken, wel ke daarmee samen hangen. De conferentie zal worden bijge woond door vertegenwoordigers van Amerika. Engeland, Frankrijk, Rus land, Nederland, België en eventueel Luxemburg. Men heeft Arnhem gekozen ais conferentieplaats vanwege de grote rol, die deze stad gespeeld heeft in de beslissende veldslag tegen de agressor. „Chinezen voortaan beter behandelen Een onderschepte ord-r van gene raal Soedirman, gedateerd 19 Aug. en gericht aan alle republikeinse ter ritoriale commandanten op Java ver vat de uitwerking van de rede van Sjarifoeddin van 15 Augustus j.1. Uit deze order blijkt ,dat de Chi nezen nu beter moeten worden be handeld, uit voorzichtigheid met het oog op de internationale situatie. In de order komt de volgende zin voor: ..De veiligheid hunner levens moet voortaan worden gegarandeerd" en „berichten" die in verband met de Ned. operaties in staat zijn weder zijds wantrouwen te wekken en waarbij Chinezen als lokmiddel wor den gebruikt moeten worden voor komen en df verspreiding daarvan is streng verboden". Verzoek aan Gan^hi Eer. delegatie van Sikhs heeft Gandhi verzocht zich naar de Pend- sjaab te begeven om daar nogmaals „door een wonder orde en rust te herstellen". Volgens de delegatie zijn te Lahore 4000 vrouwen van de Sikhs ontvoerd. Comité opgericht „Handhaving Linggadjati" Met medewerking van het Indisch Nederlands Genootschap is op initi atief van de heren Mr. H. E. Boisse- vain en Paul Snel het IndischNe derlands comité „Handhaving Ling gadjati" opgericht. Het doel van' dit comité werd al dus geformuleerd: „Het comité streeft naar de poli tieke bewustwording van de Indische Nederlanders als „inheemse" bevol kingsgroep van Indonesië met aldaar historisch, krachtens geboorte en bloedverwantschap verkregen levens rechten; een zo intensief mogelijk contact en samenwerking met alle andere bevolkingsgroepen in Indone sië ,tot welke raciale, religieuze of politieke gemeenschap zij ook beho ren mogen, gericht op de gezamen lijke opbouw van een hechte en har monische samenleving in Indonesië en een zo intensief mogelijk contact met Europees Nederlandse groeperin gen, ten einde een gelukkig samen gaan van Indonesië en Nederland krachtig te bevorderen". PAPAGOS GRIEKS MINISTER PRESIDENT? Te Athene wordt verwacht, dat ge neraal Alexander Papagos, de voor malige commandant van de Griekse troepen, als minister-president in het nieuwe kabinet zal optreden en dat zeven politieke leiders aan de rege ring zullen deelnemen. De Koedijkcr kerk, gefotografeerd op een zomerse da^ in stralende zon. Zoals bekend zal het gebouw afgebr oken moeten worden wegens bouw valligheid. Veel dorpsschoon zal hiermede verdwijnen. Eén gulden per stuk geoorloofd (Van onze Haagse correspondent) De eerste Surinaamse sinaasappe len zjjn dezer dagen te Rotterdam aangekomen. De party bestond uit ongeveer 1700 kisten 150 sinaas appelen. Zoals te verwachten was, waren zy minder aantrekkelijk van kleur, hoewel kwaliteit en smaak vrij goed zjjn. De regering had de prijsvorming vrij gelaten om daardoor de afzet te stimuleren, waardoor de Surinaamse citruscultuur steun zou krjjgen die zo dringend nodig is. Men behoeft evenwel geen eco noom te zijn om te begrijpen wat er te gebeuren stond. Zie hier in het kort de lijdensweg: De exporteurs kochten de sinaasap pelen tegen een matige prijs van on geveer 30 cent per stuk vrij in Hol land, een prijs waarmee de leveran cier slechts ten dele was gesteund en de maatregel der regering in eerste instantie reeds haar effect miste. Op de Rotterdamse veiling bleken de grossiers een dusdanige belangstel ling aan -de dag te leggen voor deze bcnloze verfrissing, dat zij opboden tot f 75 f 90 per kist (150 st.). De winkelier kocht slechts schoor voetend en toen hij de heftige reac tie van het publiek bemerkte daalde zijn belangsteleng tot beneden het nulpunt. Thans bieden de grossiers de producten aan beneden hun in koopsprijs om de strop nog enigszins te reduceren. Het is weer een fiasco. In den Haag en Scheveningen worden si naasappelen verkocht voor... f 1 p. stuk! Prysbeheersing staat machte loos, want de prijsbepaling is vry. De wet van vraag en aanbod heeft haar werk gedaan. Het is een onverkwikkelijke affai re, die vermoedelijk zijn terugslag zal vinden op de Surinaamse verbou wer en op het sinaasappel-etende pu bliek. BRITS ATHLEET OVERLEDEN De 25-jarige Britse athleet Sar- butt, een van Engeland's beste lo pers op de halve mijl en de hoop voor de a.s. Olympische Spelen, is tijdens een maagoperatie in het hospitaal te Middlese overleden. Het A.A.A.-kam pioenschap van 1939 over 880 yards staat op zijn naam en ook de onlangs te White City gehouden A.A.A.-kam- pioensch'vppen kwam hij uit op de halve mijl. De zeilwedstrijden op het Alkmaardcrmeer. Hieuw Spaans kabinet in ballingschap Er is een nieuwe republikeinse Spaanse regering in ballingschap gevormd onder leiding van Alvaro de Albornoz, die ook de portefeuille van buitenlandse zaken op zich zal ne men. Frankrijk krijgt minder brood Het Franse kabinet heeft besloten het dagelijks broodrantsoen in Frank, rijk met ingang van 1 September van 250 gram tot 200 gram te verlagen met het oog op de „betreurenswaar dige stand" van de gewassen te velde en het weergaloos hiaat, dat ver wacht wordt te zullen ontstaan tus sen de behoeften van Frankrijk en de beschikbare potentiele voorraden. (Van onze Haagse correspondent) De ministerraad welke aanvankelijk Dinsdagmorgen gehouden zou worden, is uitgesteld tot Woensdag omdat de regering haar defini tieve standpunt eerst kan bepalen als gebleken is, dat op de zitting van de Veiligheidsraad te Lake Succes, Rusland, Polen of Syrië geen roet in het eten gooien door een nieuwe resolutie, die de aanvankelijk genomen beslissing voorbij streeft. Een ander hooggeplaatst autoriteit gaf als zijn mening te kennen, dat de regering het huidige standpunt van de veiligheidsraad hoewel zij de incompetentie voorop blijft stel len vermoedelijk zal aanvaarden, omdat juist door het consulaire on derzoek de werkelijke toestand van de republiek onder het felle licht van de Internationale mening zal komen, hetgeen het beste pleidooi is voor de Nederlandse zaak. Ook de binnenlandse toestand is door het besluit van de raad opge klaard. De angst voor een kabinets crisis, welke thans NIET meer wordt ontkend is er belangrijk door ver minderd. Nog geen opmars Als vaststaand nam onze woord voerder aan dat de houding van de Nederlandse regering thans ook im pliceert dat er ogenblikkelijk niet ge dacht kan worden aan een opmars naar Djogjakarta, hoewel hy aan nam dat dit probleem straks, wan neer de consulaire vertegenwoordi gers hun rapporten hebben uitge bracht, opnieuw in alle noodzakelijk heid naar voren zal komen. Hieruit mag echter niet worden I. G. Farben-proces Gisteren is te Neurenberg het pro ces begonnen tegen 22 hoge functio narissen van de I. G. Farbenlndus- trie. De eerste Amerikaanse aankla ger, Teiford Taylor, relde in zyn openingsverklaring, dat zy de goo chelaars zyn, die de fantastische plan nen, beschreven in „Mein Kampf" tot werkeiykheid hebben gemaakt. Zy waren gewillige en belangryke deelnemers aan het misdadige avon tuur en hebben meegeholpen elke vorm van vryheid te vernietigen. De oorspronkeiyke actie van beschuldi ging telt 24 beschudigden. Twee kunnen echter wegens ziekte het pro ces niet bywonen. .Alle 22 achten zich onschuldig. „Nederland-Indonesië" zonder voorzitter Van Heuven Goedhart heeft bedankt Mr. G. J. van Heuven Goednart is afgetreden als voorzitter van de ver- eniging „NederlandIndonesië". De reden voor dit aftreden is, dat hy overwegende bezwaren had tegen het zenden door de vereniging van een telegram aan de Veiligheidsraad. Wel gaf dit telegram op juiste, zy het beknopte wijze, het standpunt der vereniging weer, aldus de heer van Heuven Goedhart, doch hy is van oordeel, dat het niet op de weg der vereniging ligt zich over het hoofd der regering en haar vertegenwoordi gers in Lake Succes heen tot de Raad te richten. Hy biyft echter lid der vereniging. Arbeiders ontslagen, militairen in dienst De directie van de N.V. Meelfa briek Holland te Amsterdam, waar sedert Maandag j.1. wordt gestaakt, heeft de arbeiders Dinsdagavond een ultimatum gezonden, waarin van hen werd geëist, dat zy het werk Woens dagmiddag zouden hervatten. Indien deze eis niet zou worden Ingewilligd worden alle stakende arbeiders on- middellijk ontslagen. Aangezien dit ontslag volgens de directie „om drin gende redenen" geschiedt, zou dit ten gevolge hebben, dat de hierdoor ge troffen arbeiders drie dagen loon zouden inboeten alsmede een deel van hun pensioenrechten. De directie wyst er op, dat dit nu de vierde staking in het bedrijf is na de oorlog. Zij verklaart niet bereid te zijn tot onderhandelen alvorens het werk is hervat. De directie deel de nog mede, dat sedert enige maan den met de erkende organisaties over leg wordt gepleegd over een nieuwe arbeidsovereenkomst, aangezien de oude C.A.O. voor het maalbedryf op 1 October a.s. afloopt Na "het gestelde ultimatum Is echter geen vrn de arbeiders in de fabriek verschenen, zodat zy allen ontslagen zijn. Hierop heeft de directie contact gezocht met burgemeester Arn. J. d'Ailly en hem om hulp van militai ren verzocht. Na overleg met de mi litaire instanties heeft de burgemees ter toegezegd, dat gistermiddag tus sen 2 en S unr militairen de aanwe zige voorraden meel naar de bak keryen zouden expediëren, daar ver schillende bakkei-yen byna zoyder meel zitten. Intussen heeft de direc tie van de Holland by het arbeids bureau een aanvrage voor nieuw personeel ingediend en reeds hebben twee arbeiders zich aangemeld. SPOORNIEUWS De Nederlandse Spoorwegen zullen op Maandag I September de dienst uitvoeren als op werkdagen. Met ingang van Dinsdag 2 Sep tember zal op het baanvak Kuilen burgUtrecht C.S. een alleen op werkdagen rijdende, trein worden in gelegd die 7.55 uur uit Kuilenburg vertrekt en 8.11 uur in Utrecht ar riveert. geconcludeerd, dat de regering geen maatregelen heeft beraamd om te komen tot beveiliging van have en goed der inwoners van de bezette ge bieden. Onze woordvoerder verklaar de, dat te verwachten was, dat door grotere spreiding van de troepen over het bezette gebied de actie te gen de sluipschutters en rampokkers afdoende zou worden Ook zouden do Nederlanders gerechtigd zjjn scher per op te treden tegen intimidatiepo- gingen en daden van terreur. L-01 brood L-02 brood L-01 boter L-02 boter L-03 boter L-01 vlees L-02 vlees L-01 melk L-02 div. L-03 dlv. L-01 res. L-12 div. L-33 div. L-13 res. NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 31 Augustus t.m. 13 September a.s. geven de vol gende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (serie L) 800 gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 250 gr. margarine of 200 gr. vet 100 gr. vlees 300 gr. vlees 4 liter melk L-03, L-05 melk 7 liter melk L-01 div. 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas 50 gr. cacao 100 gr. suiker, boterham, strooisel enz.; of 200 gr. jam, stroop enz.of 100 gr. versnaperingen lei L-03 res. 1600 gr. brood L-04 res. 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas L-06 res. 800 gr. brood Bonkaarten KI), KE 709 (serie L) L-ll brood 800 gr. brood L-ll boter 250 gr. boter L-12 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet L-ll, L-12 vlees 100 gr. vlees L-13, L-15 melk 32 liter melk L-ll div. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 50 gr. cacao 100 gr. suiker, b ^rh^m- strooisel enz.; oi 200 gr. jam, stroop enz.7" of 100 gr. versnaperingen 800 gr. brood L-16 res. 2.10 gr. rijst of kindermeel (uit rflst bereid) of ktn- derbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME MF, MO. MH 710 (b(|ï. arbeid moeders en zieken) (serie L) L-21 brood 800 gr. brood L-21 boter 250 gr. boter L-22 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gr. vlees 100 gr. vlees 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas L-21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 29 Augustus worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 1 September mag worden gekocht. Op de vlees-bonnen van de A, B en C kaarten is deze veertien dagen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. GEEN RIJST OF RIJSTEBLOEM MEER De wereldschaarste aan voedlngs- granen doet zich in verscherpte mate gevoelen by ryst. Rekening houdend met deze situa tie is besloten de nog in Nederland aanwezige kleine voorraden ryst te reserveren voor een zeer sobere ver zorging van de daarvoor in aanmer king komende ziekenhuispatiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschik baarstelling van ryst voor kinderen zal worden ingetrokken en, vervan gen door de distributie van kindcr- tarwebloem, zelfrijzend bakmeel en meel, niet uit ryst bereid, resp. van kinderbiscuits, terwyi ook de ver strekking aan oriëntalen tegeiyker- tyd zal worden beëindigd. De bon voor ryst, heden in de bon- neniyst voor de E-groép bekend ge maakt, ls voorlopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 250 gram. L-21 melk L-21 vlees L-22 vlees L-21 kaas HET WEER VANDAAG AANHOUDEND ZOMER3U Droog, warm en vry zonnig Meest matige wind uit riahUnfM tussen Noord en Noord-Oost.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1