iiji een vredelievende oplossing 240.000 BRODEH IK GEVAAR iVig kans Stakers molesteren personeel Amsterdamse bakkers zonder meel Weinig nieuws van de fronten Slechts enkele schermutselingen Nederlandse diamanten uit Duitsland terug Slechte voedselpositie in Frankrijk 4e Jaargang No. 1024 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 ï.o. Redactie: Tel. 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 Vrijdag 29 Augustus 1947 kmaanler J>AOBLAD VOO» ALKMAAR EN OMGEVINQ TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER De siaking bij meelfabriek Holland De tarwe, die in de molens van de meelfabriek Holland ligt te wachten om gemalen te worden en tengevolge van de Maandag ge proclameerde staking niet in bewerking is genomen, dreigt verloren te gaan. Het betreft hier een hoeveelheid van 160 ton graan, waaruit 240.000 broden kunnen worden gebakken, d.w.z. voldoende om twee derde van de dagelijkse Amsterdamse behoefte te dekken. Deze tarwe is gewassen en dus in vochtige toestand, hetgeen by de voortdurende hoge temperaturen een begin van broei heeft veroorzaakt. Indien niet zeer snel wordt ingegre pen, aldus een verklaring van de di rectie der fabriek, zal op een totaal verlies van dit graan moeten worden gerekend. De directie deelde verder nog mede, dat de stakers een aan tal leden van het kantoorpersoneel aanvankelijk de toegang tot de fa briek hebben belet uit vrees, dat deze voor het maalproces zouden worden ingeschakeld. De directie overweegt echter geen tewerkstelling van kan toor personeel in de fabriek. Zij heeft zich gewend tot het hoofdbedrijfschap in Den Haag met het verzoek ten spoedigste arbeiders ter beschikking te stellen, opdat haar bedrijf, dat een zeer gToot gedeelte van het Amsterdamse meel voor de bakkerijen levert, weer zal kunnen d.'aaien. Reeds thans zijn de voorra den van enkele bakkerijen zodanig geslonken, dat te vrezen is, dat de bakkers hun klanten niet kunnen be dienen. Franco-manieren Massa-execulie te Madrid "aar Donderdagavond werd be kend gemaakt, zyn Woensdagoch tend 14 Spaanse politieke gevange nen, die reeds enkele' maanden ge leden ter dood waren veroordeeld, in «ie gevangenis van Carabanchel hij Madrid met de kogel geëxecuteerd. Ofschoon het niet mogelijk was de namen van de terechtgestelden te weten tc komen, neemt men aan, dat Gonzales Barahona, die aan een bankroof te Madrid zou hebben deel genomen, zich onder hen bevindt. Te Leon is heden nog Joaquin Pereira da Silva terechtgesteld, die zich aan een roofoverval zou hebben schuldig gemaakt. Twee v.iegtuigon neergestort 36 Doden De Noorse vliegboot Sandringham is met 27 passagiers en de beman ning aan boord ten Zuiden van Har- stad neergestort. Bij dit vliegongeluk zijn 34 per sonen, onder wie de 27 passagiers, om het leven gekomen. Het toestel, dat de dienst Oslo-Tromsoe onder hield, is tegen een berg gevlogen. Het toneel van de ramp is Loedin- gen op het eiland Hindö voor de Noorse Noordkust. Naar alle waar schijnlijkheid zijn alle passagiers No ren. Een Dakota-toestel is nabij Mar- gate (Kent) verongelukt, terwijl het rondcirkelde om te dalen op het vliegveld van de R.A.F. te Manston. Er waren géén passagiers aan boord, maar de piloot en de naviga tor zijn gedood. Het vliegtuig, dat uitbrandde, was een „Transport Com- mand Dakota" van de Royal Air Force. Grieks kabinet gevormd Reuter meldt, dat de „voormalige G lekse regering onder Demetrius Maxlmus en met medewerking van zeven partijleiders opnieuw gevormd is." De leider van de volkspartij zou h?t minister-presidentschap aan De metrius Maximos aangeboden hebben, nadat Amerikaanse adviseurs en politieke leiders zich tegen een ka binet van louter leden der volkspar tij hadden uitgesproken. Volgens on bevestigde berichten zal de volkspar tij de nieuwe regering twaalf porte feuilles beheren, terwijl de andere deelnemende partijen er ieder twee zullen krijgen. De andere partijen zijn: de sociaal-democraten onder George Papandreoe, de Venizelisten, de Liberale Unie van Panayotis Ka- nellopoelos, de partij van de natio nale bevrijding van Generaal Zer- vas, de nationaal-liberalen onder Stylianos Gonatas en de reformis ten onder Apostelos Alexandrie. Perzische regering afgetreden De Perzische minister-president, Gha- vam es Soeltaneh, is, overeenkomstig de bepalingen van de grondwet, na de verkiezing van een nieuw parlement, afgetreden. De vorming van een nieuw kabinet wordt binnenkort verwacht, n* <at het nieuwe parlement in func tie zal zijn getreden. Bulgaarse processen Zware straffen voor oppositieleden Het Bulgaarse gerechtshof te Phi- lippopel heeft drie leden van de Boerenpartij (oppositie) over wier leider, Nikola Petkof, de doodstraf is uitgesproken, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, onder be schuldiging van spionnage-activiteit Drie andere beklaagden, eveneens beschuldigd van spionnage, met na me contact met Griekse Monarchis ten, kregen gevangenisstraffen van vijf tot vijftien jaar. Canada heeft plaats voor 12 millioen immigranten James Gardiner, Canadees minister van landbouw, heeft te Geneve ver klaard, dat Canada in de volgende tien jaar 12 millioen immigranten kan opnemen. Gardiner vertrekt binnenkort naar Duitsland om gebieden te bezoeken, waaruit Canada zijn toekomstige be volking zal betrekken. De bemiddeflngskwestie Austrairë in de „commissie van drie" Het is zeer waarschijnlijk, dat Australië door de republiek zal wor den gekozen om zitting te nemen in de commissie van drie, welke vol gens het Amerikaanse voorstel ter bemiddeling tussen Nederland en de republiek gevormd zou kunnen wor den. De republikeinse radio spreekt van drie landen, welk© hiervoor in aanmerking komen, n.1. Australië, Polen en Syrië, doch voor zover hier uit wordt begrepen heeft een offi ciële aanwijzing van een dezer drie nog niet plaats gevonden. Offensief van Griekse opstandelingen Radio-Belgrado haalt een communi qué van het „democratische leger" in Griekenland aan, waarin gezegd wordt dat de guerilla-strijdkrachten een „al gemeen offensief" tegen de regerings troepen zijn begonnen in Thessalië, Macedonië en Epirus in Noord-Grie kenland. Volgens 't communiqué zou den ruim honderd dorpen zijn bezet. Joodse vluchtelingen, die niet in Palestina mogen landen, aan boord van het Engelse schip „Runnymede Park" op het dek verzameld. Drie we ken hebben zjj by MarseiUe 'voor anker gelegen, doch de Joden weiger den in Frankrijk aan land te gaan. Nu zullen zjj naar de Britse zone in Duitsland gebracht worden. Nederlands leqerberichi Het officiële actie-communique van Donderdag meldt, dat Nederlandse pa trouilles in de bevrijde gebieden we derom herhaaldelijk beschoten zijn. Op enkele plaatsen voerde de TNI georga niseerde aanvallen uit. De Nederland se verliezen bedroegen gisteren twee gesneuvelden en acht gewonden. In West-Java nabij de Wijnkoopsbaai tra den Nederlandse troepen tegen TNI- troepen op, die in dat gebied opereer den. Ten Oosten van Cljeribon viel een groep van dertig Lasjkars in de nacht een Nederlands bivak in t indang La- oet aan. Hierbij werd gebruikt ge maakt van automatische wapenen en mortieren. De aanval werd afgeslagen Ten Westen en ten Noord-Westen van Tasikmalaya werden opererende for maties van de TNI door Nederlands^ troepen verrast en met zware verlie zen verdreven. Ook ten Zuiden van Soemedang en Kadipaten werden aan Republikeinse troepen verliezen toe gebracht. Ten Zuiden van Singaparna in West-Java heeft een 75 man sterke TNI-groep een Nederlands detache- De samenwerking iussen Boelgarije-Joegoslavië Volgens radio-Sofia heeft de perma nente commissie voor Bulgaars-Joego slavische samenwerking op economisch gebied algehele overeenstemming be reikt. Vele problemen, o.m. landbouw, industrie, mijnbouw en electrificatie betreffende, zal men gezamenlijk op lossen, terwijl tevens is voorzien in de uitwisseling van technici. Zoals be kend, is op 2 Augustus te Bied in Joegoslavië een verdrag van weder zijdse bijstand getekend. ment aangevallen. De aanval werd af geslagen. Ten Zuiden van Tjomal in Midden-Java werd een Nederlandse patrouille door een groep van 30 man aangevallen. De aanvallers werden verjaagd. Premier van Vietnam vermoord Volgens onbevestigde geruchten, welke in Indo-China de ronde doen, zou dr. Ho Tsji Minh, de leider van de Vietnamese regering, vermoord zijn door een lid van de (communistische) Tongbo-partij. Deze geruchten worden door de Franse functionarssen in In- 'do-China met de grootste reserve be handeld. Een hoeveelheid van vele millioenen guldens Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft bekend gemaakt, dat een hoeveelheid diamant, ter waarde van 17.096 karaat, die door de Duitsers in 1944 nit de klnis van de Amsterdamse Bank te Arnhem is ge roofd, geïdentificeerd is en aan de Nederlandse regering wordt teruggege ven. De diamanten, waarvan de waarde millioenen guldens bedraagt, zijn on der een militair geleide, samengesteld uit Amerikaans en Nederlands perso neel, naar Nederland teruggezonden. Op verzoek van de commissaris-gene raal voor het econmisch herstel van Nederland zijn drie Amerikaanse offi cieren in Nederland aanwezig om bij de officiële overdracht van de dia manten; het bezit waarvan voor Ne derland van groot belang is, aanwezig te zijn. De Amerikaanse officieren zijn kol. J. H. Allen, chef van de „Restitution Branch" te Berlijn, kol. W. G. Brey, directeur van het „Foreign Exchange Depository" te Frankfort, alwaar de diamanten door de Amerikanen zijn bewaard, en kol. W. L. Kluss van de „Restitution Control Branch" te Karls- ruhe. De Europese lolunie Volgens een woordvoerder van de Parijse conferentie over het plan- Marshall betekent het besluit om on middellijk een subcommissie te benoe men voor de bestudering van het Brit se voorstel betreffende een Europese handels- en tolunie, dat de zestien deelnemende landen in feite overeen gekomen zijn een speciale commissie te benoemen ter bestudering van de mogelijkheden van een tolunie voor Europa. De taak van de subcommissie be staat in het opstellen van richtlijnen voor een volledige commissie. Van de subcommissie zal deel uitgemaakt worden door vertegenwoordigers van Groot-Brittannië. Frankrijk, Italië, Portugal, Zwitserland, Zweden, Grie kenland, Oostenrijk, Eire en een der landen der Benelux-groep. Beroep op socialistische kamerleden Het bestuur van de Franse socialisti sche partij heeft het zijn plicht geacht het Franse volk te waarschuwen voor de ernst van de economische en finan ciële positie van het land, vooral wat voedsel betreft. Het gevaar bestaat, al dus de mededeling van de partij, dat het voedseltekort in de komende maan den catastrophaal wordt. De bedrei ging van het algemeen welzijn zal slechts door buitengewone maatrege- SPOORWEGONGELUK IN BENGALEN Op het station te Kolagat, ten Wes ten van Calcutta, zijn twee treinen op elkaar gereden, tengevolge waarvan 23 personen om het leven kwamen. Er zijn 118 gewonden. len kunnen worden afgewend. Het be stuur heeft een beroep op de socialis tische kamerleden gedaan op het ne men van deze maatregelen aan te dringen voordat de Assamblee op re ces gaat. Het blad van de Franse communis ten, de „Hunanite", beschouwt de „slaafse gehoorzaamheid" van Rama- dier aan de orders der „dollarimperia listen" als een der hoofdoorzaken van de verlaging van het broodrantsoen van 250 tot 200 gram. Het blad wijst in dit verband op de mededeling van de Brits-Ameri kaanse bezettingsautoriteiten in Duits land, dat het broodrantsoen in de ge combineerde zóne tot 500 gram zal worden verhoogd. ZOVEEL IS ZEKER, dat de mogelykheid van een voortzetting van de mars naar Djokja zeer groot is geweest. Sterk was stellig de aandrang uit Batavia om ondanks de afkondiging van het bevel: „staakt het vuren" het „politioneel optreden" te hervatten en met de hoofdstad van de Republiek het gehele Republikeinse gebied op Java te bezetten. En dat dit streven in Nederland weerklank vond in brede groepen is, naar onze mening, niet minder buiten kijf. Door dit alles is zelfs een grote spanning ontstaan tussen de beide partners in het coalitiekabinet Beel. Meer en meer scheen de K.V.P. en haar ministers geneigd het geweldmiddel verder te hanteren. Om gekeerd maakten innerlijke spanningen binnen de P.v.d.A. het aan de ministers van deze party steeds moeilijker de actuele Indonesische poli tiek van het kabinet te steunen. De P.v.d.A. wees het geweld niet abso luut af, maar ontwikkelde toch een steeds sterker wordende tegenstand er tegen. Resolutie brengt ontspanning INMIDDELS JIEEFT DE Veiligheidsraad zich zeer uitvoerig met het Indonesische probleem ..ezig gehouden. Wy schreven daarover reeds erder. Verschillende resoluties en amendemen ten daarop werden ingediend. Het was moeilijk voor één daarvan de vereiste meerderheid te h«»le w, en mog ke veto-klippen te omzeilen. Tenslotte mocht toch een door China ingedien de resolutie door Australië geamendeerd, genade vinden. Op grond van deze resolutie zal thans internationaal worden gepoogd een oplossing te brengen in de chaotische verhouding van de Republiek tot de Nederlandse souvereiniteit. In de eerste plaats zal die souvereiniteitsvraag zelf een duidelijk antwoerd verlangen. In de resolutie van China wordt er voldoening over uitgesproken, dat beide partijen stappen hebben ondernomen om de vorige resolutie van de Veiligheidsraad om het vuren te staken, na te komen. Verder memoreert de resolutie de Nederlandse verklaring van 11 Augustus j.L waarbij nog eens uitdrukkelyk werd vastgesteld het onveranderde Nederlandse voornemen mede te werken aan de tot standkoming van een sou- vereine democratische Verenigde Staten van In donesië en een handhaving van de desiderata van het accoord van Linggadjati. Wij hopen van ganse harte, dat met deze erkenning in de resolutie van China door de Veiligheidsraad inderdaad een eerlijke waarde ring wordt uitgesproken in de oprechte goede bedoelingen van Nederland. Waar het om gaat! DE HOOFDZAAK VAN de aangenomen reso lutie komt hier op neer, dat aan de consulaire vertegenwoordigers te Batavia van de regerin gen, die lid zijn van de Veiligheidsraad zal wor den verzocht een rapport samen te stellen over de toestand, zoals deze sedert de wapenstilstand is ontstaan. Op deze wyze kan de Veiligheids raad en daarmede ook de wereld stellig een meer objectief inzicht krijgen in de werkelijK-2 situatie op Java en Sumatra, dan door inlich tingen, die door beide partyen worden verstrekt en die men, terecht of ten onrechte, gekleurd zou kunnen achten. Nederland had reeds meerdere malen op een dergelyk onderzoek aangedrongen, zodat de uit voering van de resolutie van deze ztfde geen moeilijkheden zal ondervinden. Hoewel met een zeer gematigd enthousiasme van Sjahrir, heeft ook de Republiek deze beslissing van de Veilig heidsraad aanvaard. Goede diensten aangeboden BEHALVE DE CHINESE resolutie, nam de Veiligheidsraad ook nog een Amerikaanse re solutie aan. In deze resolutie biedt de Veilig heidsraad zyn goede diensten aan om In het probleem te bemiddelen. Nederland en de Repu bliek zullen ieder een lid van de Veiligheidsraad mogen aanwijzen, die met een door hen beiden gekozen voorzitter een commissie van bemidde ling zullen vormen. Hiermede is opnieuw de weg van bemiddeling ingeslagen, nadat enige tyd geleden de Republiek het aanbod van goede diensten van Amerika had afgewezen. Zo kan mogelijk toch de vrede zegevieren over het ge weld. Want er zal wel geen zinnig mens hier zowel als in de Republiek worden gevonden, die de betekenis van de door de Veiligheidsraad aangenomen resoluties zal willen ontkennen. Ook zfl, die slechts in een „krachtig" optreden heil zien, zullen, bij rustig overwegen, moeten toegeven dat het minstens onverstandig zou zyn, de door de Veiligheidsraad genomen beslissin gen te negéren. Daaruit kan nooit iets goeds >or ons land groeien. Zo gaan wy hopeiyk in Indonesië tenslotte toch op weg naar een vreedzame regeling. Een regeling waarby beide partyen slechts wel kun nen varen. Voor Nederland betekent dc uit spraak misschien het voorkomen van een kabi netscrisis, waarvan de gevolgen slechts noou- lottig zouden kunnen zyn voor de progressieve koers die de Nederlandse politiek sedert de be- vryding heeft gekenmerkt. De reactie zou lachende derde zyn! DEWI. De diamanten zijn in Mei 1945 ont dekt in een zoutmijn te Stassfurt, waarheen zij uit Berlijn waren over gebracht. De officiële overdracht zal op de verjaardag van H.M. de Koningin, 31 Augustus, geschieden en wel des na middags om half vijf ten kantore van de Amsterdamse Bank, Heerengracht, te Amsterdam. Natuurreservaat in brand 1200 H.A. bos wordt met vernietiging bedreigd Donderdagmiddag is in de bos- en heidecomplexen van het natuurr *.r- vaat „De Campina" nabij Boxtel in Brabant een grote brand uitgebroken. Een felle wind wakkerde het vuur tot een vlammenzee aan, welke op een af stand van 15 km. te zien was. De Boxtclse brandweer kreeg spoedig as sistentie van de brandweren uit Den Bosch, Tilburg, Oistcrwijk en Vught. Pogingen om het vuur te localiseren werden in het werk gesteld en daar voor werd de hulp verzocht van de in Brabant liggende militairen. De brand schijnt te woeden In het grensgebied van Boxtel, Oisterwijk en Oirscliot en breidt zich nog steeds uit. Op het ogenblik nemen reeds 300 mi litairen uit 's-Hertogcnbosch aan het blussingswerk deel, terwijl 300 ande ren op het punt staan te vertrekken naar het gebied waar de brand woedt. Tot op heden is de oorzaak nog niet bekend. Van de zijde van de Ned. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, waarvan ,JDe Campina" eigendom is, vernemen wij nog, dat de "oppervlakte van „De Campina" circa 1200 ha be slaat. Het reservaat bestaat grotendeels uit heide 1het mag een der mooiste on gerepte heidegronden v. Brabant wor den genoemd voorts uit bos, voor- namlijk dennebos, met vennen. De brand breidt zich uit in Zuid oostelijke richting, dus in de richting van Oisterwijk. Distributie Vervoerverbod voor turf De minister van economische za ken heeft het volgende bepaald: Het is verboden in de provinciën Groningen, Drenthe en Overyssel persturf te vervoeren, te doen ver voeren, af te leveren of te doen af leveren. Van dit verbod kan door of na mens de directeur van het Ryksko- lenbureau algemene of byzondere dispensatie worden verleend. Aan deze dispensatie kan hg voorwaar den en beperkingen verbinden. Arm rundvee.... Weer extra vlees! Behalve de reeds in de bonncniyst van Donderdag 28 Augustus bekend gemaakte bon voor 100 gram vlees extra, moet in verband met de moei lijkheden, welke de veehouder ten gevolge van de droogte ondervindt, thans nog een extra bon voor 200 gram vlees aangewezen worden. In deze hoeveelheid is ook de 100 gram extra begrepen, die voor de volgende week is aangekondigd. Ook deze ex tra rantsoenen ontvangen alleen personen, geboren in 1942 en vroeger, die dus voor de volgende twee weken een rantsoen van 600 gram vlee^ zullen hebben. In verband met het bovenstaand maakt het Centraal Distributie-kar, - toor bekend, dat voor het tydva.ï van 29 Augustus t.m. 13 Sepembcr op bon „L-03 vlees" een exra ran> soen van 200 gram vlees of vleesw ren verkrygbaar Is. Het is mogelijk, dat in bepaalde ge deelten van het land deze bon niet aanstonds na lokendmaking, doch in de loop der geldigheidsduur pas zal kunnen worden gehonoreerd. HET WEER VANDAAG WEINIG VERANDERING Enkele overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk !n het Noorden van het land, doch viroog en over het alge meen vrij zonnig weer. Weinig ver andering van temperatuur. Matige wind uit Noordelijke richtingen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1