Sigaretten van de bon \a de verkiezingen in Hongarije SNELLE AMERIKAANSE HULP AAN EUROPA? GOUDVOORAAD FORT KNOX rem op wereldherstel Gewapende macht voor UNO V 1 Zaans verHabrikani krijgt zware boete Verdeling Palestina? ONRUST IN V00R-INDIE DUURT VOORT KORT MAAR KRACHTIG De nieuwe bonnenlijsi HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No. 1028 üitg. N V. Noordhollandse Pers 1945 ï.o. Redactie: Tel. 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 Donderdag 4 September 1947 Itma&rder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Lovett doet belangwekkende mededeling Amerika voert productie van atoombommen op Senator Mc Mahon, democratisch lid van de commissie voor atoom energie van het Amerikaanse con gres, heeft te Washington verklaard, dat de V.S. de productie van atoom hommen opvoeren omdat „de hou ding der Sovjet-Unie dit noodzakelijk maakt". Hij zei, dat Amerika werkelijke voortgang maakt in het verkrijgen van de superioriteit op het gebied van productie van atoomenergie en het vervaardigen van atoombommen. „W8 zouden liever geen atoombom men fabriceren, en zouden het ook niet doen, indien onze voorstellen voor internationale controle der atoomenergie (in de commissie der atoomenergie der Verenigde Naties) door de Sovjet-Unie waren aangeno men". Reeds eerder had Mc Mahon beweerd, dat de Sovjet-Unie geheime atoomfabrieken achter de Oeral bouwde. Het Haarlemse tribunaal bracht advies uit tegen de Zaanse verffa- brikanten Pieter Schoen en zijn me dedirecteur W. H. E. Wolff, die ge durende de bezetting enorme voorra den verf aan de Duitsers leverden en daar een behoorlijk bedrag op ver dienden. Het tribunaal adviseerde beiden te veroordelen tot internering geiyk aan het voorarrest zij zijn enkele weken geleden op vrije voeten gesteld en tot betaling van een flin ke boete, n.1. f 1.600.0C0 en f 25.000. De procuratiehouder P. Doves werd een boete van 15.000 gulden opge legd. Bovendien werden allen voor tien jaar ontzet uit d; kiesrechten en uit het recht een leidende positie in de verf-industrie uit te oefenen. Berichten uit den Haag, dat de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Neville Blar.d, zich binnenkort «al terugtrekken, worden in welinge lichte kringen, te Londen bevestigd. Men gelooft, dat Slr Philip Nichols, Ambassadeur te Praag, hem zal op volgen. De wnd. minister van buitenlandse zaken der V. S., Robert Lovett, heeft op een persconferentie verklaard, dat Amerika van mening is, dat de toestand in Europa zo snel slechter wordt, dat niet op de aanvaarding van het plan Marshall kan worden gewacht en tussentijdse hulp aan ver schillende Europese landen als En geland, Frankr(jk en Italië noodza kelijk is. VREES VOOR ECONO MISCHE CRISIS. Het is duidelijk, aldus Lovett, dat de verslechtering van de toestand in Europa tengevolge van slechte oogs ten vooral in Frankryk en de uitputting der financiële reserves getypeerd door de economische crisis in Engeland ons vroeg of leut in een geweldige crisis kunnen storten. Daarom moeten tijdelijke maatrege len worden genomen, liever in de ko mende maanden dan het volgend jaar. Onze missies in het buitenland melden, dat de toestand in versneld tempo achteruit gaat. Op het minis terie van buitenlandse zaken heeft dit bezorgdheid gewekt en we zullen vóór het eind van het jaar een beslis sing moeten nemen. Lovett wilde niet zeggen, of een speciale zitting van het congres no dig zou zijn. Hij wees er op, dat de wereldbank en de export- en import- bank in enkele gevallen met een le ning zouden kunnen helpen, hoewel de leningen van deze instellingen ei genlijk voor projecten op lange ter mijn bestemd zijn. Er moet echter een tijdelijk middel worden gevonden om gelden te verschaffen. George Kennan, hoofd van de com missie voor economische politiek van het ministerie van buitenlandse za ken is uit Parijs teruggekeerd waar hij aan de besprekingen over het plan-Marthall heeft deelgenomen. Om rapport uit te brengen. Ook Marshall wordt binnen 24 uur terug verwacht. Lovett verklaarde verder, dat des kundigen van de ministeries van bui tenlandse zaken en financiën thans de mogelykheid 'van het vormen van een „pool tot steun der valuta" be spreken om de financiële stabiliteit van Europa te bevorderen. VERVROEGD MARSHALL? PLAN- Welingelichte kringen te Washing ton achten de verklaring van Lovett de meest betekenisvolle uitspraak be treffende de Amerikaanse politiek je gens Europa sinds de rede van Marshall. Lovett zeide niet welke vorm deze hulp zou aannemen, doch zijn verklaring is tevens de eerste aanwyzing, zo meent men, dat de V. S. van mening zijn, dat het roos ter, volgens hetwelk het plan-Mars hall zou worden behandeld, door de ontwikkelingen niet meer van kracht De Irgoen Zwai Leoemi, de Jood se verzetsorganisatie, heeft ver klaard, dat zij de verdeling van Pa lestina a's „een historische en na tionale ramp voor het Joodse volk beschouwt". Zij wil in Palestina en daar buiten „een boven de partyen staande ge nerale staf, die de strijd tegen de verdeling zal leiden" ingesteld zien. Ghandi nog in staking De 78-jarige Mahatma Gadhi is ."eeds meer dan 34-uur in hongersta king. Hg zal vasten „totdat de nor male toestand in Calcutta weerge keerd is". Zijn lijfarts zei, dat Gand- hi's lichamelijke gesteldheid beslist minder goed is dan gewoonlijk. Onder Gandhi's vrienden heerst de vrees, dat het vasten teveel voor hem zou kunnen zijn. Van officiële zyde werd de algemene toestand in Calcutta be ter dan Dinsdag genoemd, waar toen Rede van Bevin Vrywel op hetzelfde tijdstip als mi nister Lovett te Washington aankon- ligde, dat de V. S. wellicht snelle hulp aan de getroffen Europese lan den zullen verlenen hield Ernest Be dil, de Britse minister van buiten landse zaken te Southport een rede op de jaarlijkse conferentie van het Britse vakverbond, waarin hij de bin nen- en buitenlandse politiek van Groot Brittannië uitvoerig besprak. Sprekend over de in November te «ouden conferentie van de raad van ministers van buitenlandse zaken zei Bevin, dat deze belangrijker zal zijn dan de vredesconferentie. Ik spreek hier frank en vry, al dus Bevin, en zal geen diplomatieke taal gebruiken om de betekenis van ■mijn woorden te /erdoezelen. Deze conferentie te Lon mening de laatste kans om tot economische eenheid in Duitsland te komen en de weder opbouw van Europa te regelen. Dit werelddeel is thans geheel ver scheurd. Zouden de volken van Euro pa een kans krijgen een betere le vensstandaard te bereiken, de soci aal-democratie en hun vryheid te handhaven of zouden zij overal aan de dictattfur ten prooi vallen? Zo vroeg Bevin zich af. Daarover zal in November worden beslist. Bevin kon geen succes beloven, doch zou zyn uiterste best doen. iïevin sprak als zyn overtuiging uil, dat de V. S. „zichzelf in een min der gunstige positie brengen en een hoge belasting in eigen land veroor zaken" door het niet her-distribue ren van de goudvoorraad te Fort Knox. „Ik ben er zeker van, dat de herdistributie één der snelste metho- den Is om de koopkracht van de verwoeste gebieden der wereld te Vergroten". DUITSLAND MISLUKT Wat Duitsland aangaat zeide Be- rvin, dat hij zyn uiterste best heeft gedaan de overeenkomst van Pots- ,dam uit te voeren. Het is echter niet gelukt. De Britse zone moet „self supporting" worden gemaakt, het geen alleen mogelyk is door de prij pen van de exportgoederen als steen. 3c fp verhogen De hulpbronnen van Duitsland moeten uiteindelijk aan geheel Europa ten goede komen. INDONESIË EN DE VEILIGHEIDSRAAD Bevin betreurde, dat voor Indone sië geen regeling is gevonden. De kwestie kon naar zijn mening wor den opgelost wanneer beide partijen terugkomen op de vorig jaar gedane Britse bemiddelingsvoorstellen. Voor het grootste deel werkt de organisatie der V. N. goed. De vei ligheidsraad geeft de meest teleur stellende resultaten en is eigenlyk 'n instrument voor propaganda gewor den. Er is te veel verschil van me ning en van het vetorecht wordt op beslist stompzinnige wijze gebruik gemaakt, zo verklaarde Bevin. verscheidene malen het vuur geopena en 22 personen werden gedood en meer dan honderd gewond. Ook bra ken te Bombay onlusten uit, waarbij 7 personen om het leven kwamen. Volgens berichten uit Oost-Pend- sjaab (India) is de toestand daar vrywel rustig, hoewel nog gteeds een groot aantal vluchtelingen aan het wegtrekken is. In West-Pensjaab (Pakistan) mar cheren grote troepen gewapende Sikhs naar de grens van India, hier bij onrust veroorzakend. In het kader van eca handelsac- coord dat tussen Denemarken en de Belgisch-Luxemburgse economische unie is gesloten, zal Denemarken 'n groot contingent pootaardappelen naar België zenden. Het Hamburgse gerechtshof voor oorlogsmisdaden heeft 14 van de 18 Gestapo en SS-lieden, die hebben deelgenomen aan een moord op 50 geallieerde vliegerofficieren, tot de strop veroordeeld. De Bulgaarse afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft aan Trygve Lie een brief gezonden, waarin hg ver klaart, dat de Griekse militaire voor bereidingen aan de Bulgaarse grens een bedreiging van de veiligheid van zjjn land betekenen. Het Amerikaanse ministerie van financiën heeft een chèque van 15 millioen dollar aan het internationale kinderfonds der V. N. geschonken. Goedkoopste pakje gaat 90 cent kosten, maar de kwaliteit wordt beter Aan het „ja-nee-ja-nee" spelletje Is thans een einde gekomen. De sigaretten gaan van de bon. Hoewel men enkele maanden geleden deze mogelijkheid al onder ogen heeft gezien, bleek het toen nog onmogelijk. Thans ls het Rijksbureau doende om de weg te effenen voor de bonloze sigaret. Vermoedelijk zal het echter eind November worden voor alle obstakels zijn opgeruimd: d.w.z. voor de buffervoorraad groot genoeg ls. De vreugde over dit loffelijke voornemen wordt echter aanmerkelijk getemperd door een drastische prijsverhoging. Het goedkoopste doosje sigaretten gaat straks ongeveer 90 cent kosten. Met de invoering van de bonloze sigaar waren vele sigarenrokers de sigaar. Hieruit heeft men lering ge trokken. Daarom wil men thans eerst een voldoende buffervoorraad hebben, alvorens men het heugelijke nieuws officieel door laat. De fabriekén wer ken thans op volle toeren. Van hoger hand heeft men toewijzingen en op dracht gekregen om het fabricage proces dusdanig te versnellen, dat men een voorraad krijgt, voldoende voor drie maanden. Zodra deze voor raad er is, zullen de sigaretten bon- vrij worden verkocht. I Bén der directeuren van een gro- e sigarettenindustrie meende even wel, dat het zeker eind November, misschien zelfs begin December, zou worden voordat men deze voorraad gefabriceerd heeft. Hy sprak in dit verband de suggestie uit, dat het wel licht beter zou zijn met het laten ver vallen van de distributie te wachten tot St. Nicolaas en Kerstmis voorbij zijn, omdat er Juist in de maand De cember een enorme vraag naar si garetten en tabak zal zjjn. Een andere insider niet-indu- strlëëel meende evenwel, dat we gevoeglijk konden rekenen op medio of eind November. Een ander gelukkig feit Is, dat dan tevens gerekend mag worden op een kwaliteitsverbetering. Tot op heden was het door de grote verscheiden heid en ongeregeldheid van de ta- baksaanvoer voor de meeste fabrie ken uiterst moeilijk, zo niet onmoge lijk, om de standaardsigaret, die bij de roker juist „zo goed ligt" aan te houden. Vandaar ook dat men de meeste merken steeds kwaliteitsver schillen kon bemerken. Sommige si garettenmerken zijn heel sterk in de ze verschillen, hetgeen iedere roker wel gemerkt zal hebben. Men ver wacht thans, dat onze importeurs na het bonvrij worden van de tabak en de daaruit voortvloeiende grote vraag frequenter op de markt kunnen treden en grotere kwanta kunnen inslaan, waardoor de stan daardkwaliteit beter gehandhaafd zal kunnen worden. Accijns belangrijk verhoogd De regering wil evenwel alleen haar medewerking aan deze maatre gelen verlenen, indien zij de accijns belangrijk kan verhogen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de prijs van de goedkoopste soort sigaretten onge veer 85 k 90 cent per doosje van 20 stuks zal gaan bedragen. De vreug de der rokers zal hierdoor vermoede lijk wel sterk worden getemperd. Men wees er ons op, dat deze accijns verhoging ook gezien kan worden als een kunstmatige rem op de —anders ongetwijfeld te grote vraag. Tot op heden fungeerde de distri butie als rem: een apparaat dat ber gen geld kost» Straks zal de accijns als rem gaan fungeren, hetgeen bergen geld in de schatkist zal brengen. Uit economisch oogpunt bekeken lang niet gek, hoewel er ongetwijfeld nog wel een hartig woordje over ge sproken zal worden, wantwie zal er iedere dag een doosje sigaretten kunnen kopen tegen gemiddeld een gulden per doosje? De naar Duitsland onderweg zijnde Joden van de Exodus zullen In do kampen Am Stau en Poppendorf on dergebracht worden. Do ingang van het kamp Am Stau by Lubeck Voor het tijdvak van 7 tot en met 20 September a.s. geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: BONKAART KA, KB, KC 700 (serie L) L-04 diversen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rUst bereid) L-05 diversen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. BONKAART KD, KE 709 (Serie L) L-14 diversen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) L-15, L-16 diversen 250 gr. suiker. boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. L-17 reserve 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid). BONKAART MA, MD 710 (Bjjz. ar beid, a.s. moeders et zieken) (Serie L) L-21 suiker 250 gr. suiker, botcr- hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGS KAAP,TEN ENZ. QA, QB, QC L-85, L-31 tabak 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. L-S8 versnaperingen 200 gr. versna perlngen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. L-36 versnaperingen 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, hoterhamstroolsc] enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrjjdag 5 September wor den gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie K kunnen worden vernietigd. AMERIKA WENST BESPREKING VAN DE POLITIEKE TOESTAND IN BULGARIJE De V. S. hebben de Sowjet-Unle er van beschuldigd de overeenkomst van Jalta te hebben geschonden door haar weigering stappen te doen in zake het vonnis tegen Nikola Petkof, de leider der boerenpartij in Bulga rije. Amerika wenst met Engeland de Sowjet-Unle de algemene politie ke toestand ln Bulgarije te bespre ken. De „New York Times" meldt, on der aanhaling van een „betrouwbare inlichting", dat de Sovjet-delegatie b\j de militaire gtafcommlsslc van de V.N. een voorlopige schatting heeft ingediéid van de gewenste omvang van een internationale gewapende macht van de V.N. Tot nog toe had de Sovjet-delega tie geen enkel voorstel willen doen. Volgens de New York Times zijn de Russische voorstellen gelijk aan die, welke eerder door Groot-Brittannië werden ingediend, met dit belangrijk verschil, dat de Sovjets niet voorstel len de strijdmacht uit te rusten met slagschepen of vliegdekschepen. Vol gens de Britse schatting zouden acht twaalf divisies nodig zijn, 1200 vliegtuigen, twee slagschepen, zes kruisers, vier vliegdekschepen en 24 torpedobootjagers. De Verenigde Sta ten hebben een aanzienlijk grotere strijdmacht voorgesteld. Hoogteroerklamp oorzaak van vliegramp Kasirup DE VERKIEZINGEN in Hongarije van j.1. Zondag zijn buiten verwachting rus tig verlopen. Gezien de beroeringen van de laatste maanden in dit Donauland, was er alle reden om aan te nemen, dat de verkiezingen voor het nieuwe parlement de gemoe deren ernstig in beroering zouden brengen. Niettemin is de verkiezingsactie vrij kalm geweest. Hier en daar werden wel enige vergaderingen gestoord, werd aan sprekers het afsteken van hun redevoeringen onmogelijk gemaakt, vielen over en weer klappen cd moest de politie de orde herstellen, maar tot grote uibarstingen is het ondanks de geladen atmosfeer niet gekomen. Ook aan de stembureaux bleef de rust bewaard. Tevens hebben objectieve waarnemers moeten constateren, dat de stemming aan alle eisen der geheimhouding heeft vol daan en dat deze verkiezing op een ook voor Westerse en democratische begrippen geoorloofde wijze heeft plaats gevonden. Dat er niettemin beschuldigingen van fraude 5.gn geuit, vindt zyn oorzaak in andere gronden. AUUIl Grac< i- ls In i- I Onregelmatigheden VAN DE KANT VAN DE oppositiepartijen wordt de communisten aangewreven, dat zy door onregelmatigheden hun stemmencijfer gunstig hebben beïnvloed. Deze onregelmatigheden zou den hun oorzaak hebben gevonden in het leit, dat het was toegestaan buiten het eigen kiesdis trict zijn stem uit te brengen. Hiervan hebben naar men zegt communisten gebruik ge maakt om in vliegende collonnes van het ene stembureau naar het andere te trekken. De mi nister van binnenlandse zaken ontkent deze on regelmatigheden niet. Hij verklaart echter, dat zrj van v- geringe omvang waren, dat zij de uit slag vrijwel niet konden beïnvloeden. De opposi- tiepartijen stellen evenwel het aantal onrecht matig uitgebrachte stemmen op een half of een heel millioen. Als gevolg van deze onregelmatigheden zijn de sociaal-democratische ministers, die deel uit maakten van de regerings-coalitie, uit het ka binet getreden. Wat dit voor gevolgen heeft voor de homogeniteit van het regerlngsblok valt nu nog niet te overzien. De uitslag DE VERRASSING VAN DE uiUlsg ls ongetwij- fel, dat de communisten in dit door Rusland be zette land het, al dan niet met hulp v&n onre gelmatigheden, niet verder hebben kunnen bren gen dan ruim 21 percent van de zetels. Zy zyn daarmede wel de sterkste party geworden, maar hebben by lange na geen meerderheid behaald Ook voor de toekomst ïykt derhalve een coa litieregering van linkse signatuur waarschijn- ïyk. Opvallend is de aftakeling van de party der kleine grondbezitters. In het oud 2 parlement beschikte deze party over de absolute meer derheid, in het nieuwe parlement zal zy niet meer dan 15 percent van de zetels bezetten. De catastrofe voor deze party vindt stellig zyn oor zaak in de zaak Ferenc Nagy, de voormalige minister-president, die tyden een vacantiereis in Zwitserland ten val werd gebracht en het beter vond maar niet naar huis terug te keren, maar zyn woonstee naar Amerika te verplaat sen. Als men weet, dat in deze affaire de com munisten een rol hebben gespeeld, dan moet men constateren, dat hun opzet maar ten dele is geslaagd. Wel is de party van Najgy een zwa re slag toegebracht. Maar de communisten heb ben van deze nederlaag zelf maar in geringe mate geprofiteerd. De sociaal-democraten en de middenpaityen hebben hun positie ongeveer weten te hand haven. Alles hg elkaar zien wy de nabye ontwikkeling van de po'.'tieke toestand in Hongaxye met be langstelling tegemoet. Nog meer zy wy geïn teresseerd by het antwoord dat Moskou zal ge ven op deze duldéiyke uitspraak van 't Hon gaarse vclk, dat zo kenn*iyk niet ls gediend van een communistisch experiment. De bolsje- wisatie van de landen in de Sowjelafeer ver loopt toch minder gomakkeiyk, dan men zou hebben mogcu verwachten.PEWI^y De uitsp aak van de Raad van Luchtvaart inzake het vliegongeval te Kastrup op 26 Januari waarbjj zoals bekend alle 22 inzittenden, waaronder de Zweedse Prins Gustaaf Adolf en de Amerikaanse zangeres Grace Moore om het leven kwamen thans bekend geworden. Alle gegevens ln onderling verband beschouwend wettigen de overtuiging aldus de raad, dat de ramp is ver oorzaakt, doordat gestart ls met de hoogteroerklamp aan het hoogteroer bevestigd. Deze klamp ls tUdens de val van het vliegtuig losgeraakt, of by de botsing met de grond wegge slingerd. De aanwezige klamp kan slechts worden verklaard, doordat er ernsti ge fouten gemaakt zyn. Het perso neel, belast met de gronddienst moet verzuimd hebben de klamp te verwij deren. Vervolgens zyn ook de werk tuigkundige en de gezagvoerder van het verongelukte v'.Tegtuie- r 'kort geschoten. De boordwerktuigkundige had zich er, onder toezicht van da gezagvoerder, van moeten vergewis sen of alle klampen aan boord wa ren. De eerste bestuurder had de uit slag van de bestjjuroi. anen moeten controleren. De Van geen an dere concTus' t»1..-urdèn dan dat de voorgesclu\,ven controle niet, al thans niet voldoende heeft plaats ge had. NOG WELNIG YKRANDFï'ï Sü Wisselende bewolking j-*4"5 verspreide regenbuien. 7. t- - inib Weinig verandering In

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1