maaider SÉJ fe De hartekreet van een Hoeder! Bespoediging plan-Marshall f 'JSiY gtfe i /:.t> t£ 1 *- -ite1 Binnen enkele jaren moet Europa zichzelf bedruipen Drvan Hook naar Amerika vertrokken Hitier in Londen? Wilde groep-Slern Londen bombarderen? HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No. 1031 Maandag 8 Sepfember 1947 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 i.o. Redactie: TeL 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER -PAflSlAD VOO* A1IMAM IN OMQSYIHQ ■1'\?f - h - 4 t. ,0 v. - Een nieuwtje op veeteeltgebled: De- je machine is ïn staat in 15 minu ten ide normale electrische melk- macliine-lnstallatie geheel schoon te maken. In die tq"d stroomt meer dan 250 liter heet of koud water door de melkslangen en tepelhouders. Pas op voor slipje/aar De ANVVu schrift ons: tengevol ge van de zeer langdurige droogte zijn. straten en wegen stoffiger en vuiler dan gewoonlijk. Een korte re genbui kan, zoals reeds hier en daar is gebleken, het wegdek plotseling zeer glad maken, daar de dunne laag stof en rubberslrjpsels bij geringe re genval niet wegspoelt, doch als een modderig laagje blijft liggen. De AN WD wijst er dan ook op, dat een en an' bq plotseling krachtig rem men zeer gevaarlijk kan zijn en fata le gevolgen kan hebben. Paul Nitze, fungerend directeur van het bureau voor internationale han delspolitiek van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft voor de radio verklaard: „Wij geloven, dat ons rooster van behan deling van het Plan-Marrhall drastisch versneld zal moeten worden, ten einde nog voor het einde van dit jaar Europa ter hulp te kunnen komen" Deze verklaring, aldus tekent Reuter aan, betekent een ondersteuning van het pleidooi voor bespoediging van het Plan-Marshall, dat Lovett, de onderminister van buitenlandse zaken, in de afgelopen week heeft doen horen. Nitze zeide, dat „vele Europese lan den, waaronder Frankrijk. Italië en Groot-Brittannië, reeds met het hoofd in de strop hingen". Hij zeide niet, of voor bespoediging van de hulpverlening een speciale zit ting van het congres nodig zou zijn, doch wel wees hij er op dat het hui dige congres niet voor Januari 1948 weer bijeen zou komen en dat aldus de wetgeving betreffende het plan- Marshall niet voor de komende lente verwacht kon worden. Tenslotte gaf Nitze een opsomming in zes punten van wat de Amerikaan se regering verwacht van het uitein- delijk rapport van de zestien Euro pese landen, die over het plan-Mars hall beraadslaagd hebben als volgt: 1. Wij verwachten, dat Europa alles in het werk zal stellen om de pro ductie van voedsel, steenkool en grondstoffen op te voeren 2. Wij verwachten, dat de betroffen landen ons niet alleen zullen mede delen, wat elk land voor zichzelf kan produceren, doch ook wat het kan produceren om andere Euro pese landen te helpen. 3. Wij verwachten dat zij een plan "zullen opstellen "ter' verdeling van hun surplus-productie onder el kaar. alvorens zij om hulp verzoe ken. Dit betekent o.m. dat er op getreden moet worden tegen de zwarte handel. 5. Wij wensen een zo vrij mogelijke uitwisseling van goederen tussen de landen van Europa te zien. 6. Wij verwachten een plan. waardoor na enkele jaren Europa zichzelf zal kunnen bedruipen. Na het Plan-Marshall zal men van ons geen verdere buitengewone hulp verlening kunnen verwachten; de Eu ropese landen zullen van dan af aan tegen betaling van ons kopen wat zij nodig hebben." Nitze legde er de nadruk op, dat de V. S. niet konden permitteren niet alles te doen wat men kon voor Eu ropa. „Uit moreel gezichtspunt kun nen wij niet toelaten, dat mensen ver hongeren of dat landen wegzinken in anarchie, alleen omdat zij niet vol doende dollars hebben om de mafe- rialen voor de wederopbouw te be talen." In Londen hebben Zondagavond weer ongeregeldheden plaats gehad tussen communisten en de bond van oud-militairen, waarvan naar men zegt leden van de vroegere Brit se Unie van fascisten deel uitmaken. De ene partij riep „Wq willen Mos- ley" en de andere „Weg met het' fascisme". Hier en daar kwam het tot vechtpartijen, waaraan de poli tie spoedig een einde maakte. Ten minste zes personen zijn gearres teerd. Twee kinderen verbrand ie Haarden Twee jongetjes van 3 en 4 jaar zyn Zondagmiddag bq een brand, -die ir een schuurtje vlak naast een grote hooimijt te Naarden uitbrak, jammerlijk om het leven gekomen. De kinderen hebben vermoedelqk met lucifers gespeeld. Het schuur tje raakte althans m brand en on middellijk vatte ook het ernaast lig- gene losse hooi vlam, waarop het vuur zich verspreidde over de gehe le hooimqt. Bewoners van omringen de huizen waarschuwden qlings de brandv eer, maar konden het in lich ter laaie staande schuurtje niet meer betreden. Een half uur later was hït afgebrand en slaagde men er ia de verkoolde ïykjes te bergen. Nader werd gemeld, dat de twee omgekomen kinderen enige zoontjes zqn van de familie van der Eyden t -. Naarden en dat zq deze noodlot tige middag in het schuurtje van hun grootvader aan het spelen wa ren. De „Exodus"-emigranien zijn ie Hamburg aangekomen Debarkaiieioi heden uitgesteld De drie Britse schepen met de Joodse emigranten van de „Exodus 1947" aan boord hebben Zaterdag voor de monding van de Eibe het anker uitgeworpen. Kolonel Martin Gregson, die het bevel voert over de escorterende Britse troepen, heeft zich naar Hamburg begeven om de toebereidselen voor het debarkeren vair de joden, dat Zondag zou moeten beginnen, te inspecteren. De opvarenden van de „Ocean Vi- gour" waren Zaterdag bezig hun lijf goed bijeen te zamelen en hun schoe nen te poetsen, aldus Reuters cor respondent, ten einde in Hamburg aan land te gaan. Er viel niet te zeggen of de cmtscheping zonder ongeregeldheden zou verlopen. Het enige, wat men te weten kon ko men. was, dat de Haganah lijdelijk verzet zou hebben gelast maar ge weld verbiedt. Het eerste van de drie Britse sche pen dat Zondagmorgen om 4 uur te Hamburg had moeten aankomen, heeft wegens zware mist boven de Elbe vertraging ondervonden. Op de rivier had men slechts 15 meter zicht en de mist nam nop- Toen d£ schepen meer dan vier uur vertraging hadden, werd de debar- katie uitgesteld, daar men de vluch telingen niet meer voor de avond in hun kampen kon onderbrengen. Onverwacht hebben de Britse auto riteiten besloten om de pers geen toe gang te verlenen bij do debMk"ti*. Naar verluidt, hebben de Joden i on gezegd rustig aan land te zullen gaan als dit zonder verlies van hun prestige zou kunnen gebeuren. OOK BLOEM OP DE RIJ STB ON VERKRIJGBAAR Het CDK deelt mede dat op -Ie reeds aangewezen bon L-16 reserve voor 250 gram rUst, kindermeel (uit ryst bereid) of kinderbiscuits naar keuze ook 250 gram bloem of niet uit rjjst bereid kindermeel of zelf rijzend bakmeel kan worden gekocht» Arrestaties in Frankrijk Vliegtuigbommen gevonden De Parljse politie heeft naar aan leiding van de vondst van zes eigen gemaakte vliegtuigbommen een aan tal arrestaties verricht. Men veronderstelt, dat de groep Stern deze bommen wilde gebniiken voor een bombardement van Londen uit wraak voor het transporteren der Joodse vluchtelingen naar Hamburg. Vergezeld door het hoofd van de regeringsvooriichtingendienst te Ba tavia, mr. dr. J. Ozinga, is Zaterdag avond dr. van Mook van Schiphol per KLM-vliegtuig naar New York vertrokken. Vlak voor zyn vertrek deelde de landvoogd aan enkele jour nalisten op het vliegveld mede, dat hij van plan is slechts enkele dagen In Amerika te blijven. Hij zegde de journalisten toe na zijn terugkomst in den Haag een vrij uitvoerige verklaring te zullen af leggen. Tenslotte ligt het in dr. van Mook's bedoeling drie dagen daarna vwaer naar Batavia terug te keren. Gevraagd naar het doel van zijn reis, antwoordde hij omzichtig, dat dit in hoofdzaak voor het plegen van ©verleg was met de Nederlandse am bassadeur in de V.S., mr. van Klef- fens, die hij in verband met het door Nederland in de Veiligheidsraad te voeren beleid ten opzichte van Indo nesië persoonlijk volledig op de hoog te wenst te stellen. Voorts hoopt dr. van Mook besprekingen te voeren met generaal Marshall en met Sir Herbert Evatt, de Australische ver tegenwoordiger bij de Veiligheids raad en tevens Australisch minister yan buitenlandse zaken. OVEREENSTEMMING IN DEN HAAG. „H.t is moeilijk voor mij u hier tot uw algehele voldoening te woord te itaan" zo voegde de landvoogd de verslaggevers vervolgens toe, „om lat ik niet over de besprekingen van dc afgelopen dagen mag uitwijden, daar dit hoogsten tot de competentie van de regering behoort. Wel kan ik u zeggen, dat er een zeer grote ma te van overeenstemming is bereikt" Dr. van Mook ontkende ten stel ligste, dat er plannen zouden zijn tot vervanging van de overeenkomst van Linggadjati door een nieuwe over eenkomst, die dan onder de ogen van een door de Veiligheidsraad aangewe zen commissie zou worden getekend. „In grote lijnen", zo zeide hij, „blijft Linggadjati de basis waarop de re gering haar politieke gedragslijn bouwt". Hij geloofde niet in direct contact met de UNO te zullen komen; wel was hij van plan het Amerikaanse» publiek via de pers en door persoon lijke redevoeringen voor de radio op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken. Niet op eigen voorstel, doch op verzoek van de ministerraad heeft dr. van Mook deze reis naar Amerika aanvaard. „Maar ik vind het wel leuk" voegde de landvoogd, die zeer vrolijk gestemd was, er lachend aan toe. Over het onderzoek der consuls, dat thans in Indonesië werdt ingesteld kon hq weinig zeggen. Verwacht wordt, dat zij 30 September a.s. hun rapport zullen indienen. „Wij zijn er zeer op gesteld, dat het zovlug mo- gelk geschiedt" zo besloot dr. van Mook het interview. Dr Paul nog niet terecht De verdwijning van de minister president van Thuringen, dr. Paul, is nog steeds onopgehelderd. Wel heeft de „Hessische Nachrichten", onder aanhaling van een bericht uit de Sowjet-Zone, gemeld, dat de auto van dr. Paul met kapot gesneden banden gevonden is door de Sowjet- Russische grenspolitie te Eichentoerg bij de grens van de Amerikaanse zo ne. Het Amerikaanse militaire be stuur van Beieren heeft medegedeeld dat, wanneer Paul ih de Amerikaan se zone aangetroffen wordt, door de rechtbank zal beoordeeld worden, of hem illegaal overschrijden van de grens ten laste_ gelegd moet wor den. Zoals de Nederlanders in 194645 zongen zo piepen thans de Duitsers. Alom in Duitsland treft men na reeds maatregelen om de komende winter goed door te komen» Hier ziet men houtsprokelaars in de bossen IN ONZE CORRESPONDENTIE treffen wij een brief aan, die waard is aan de ver- pliceerdheid ziet. Maar wij zijn bezig, met al onze kennis en met al ons technisch vermogen de wereld naar de ondergang te voeren. Wij willen de dingen graag ingewikkeld zien, om ons verontrust geweten er des te beter achter te kunnen verschuilen. Wij, die groot of klein, ge roepen zijn aan het leven der volkeren leiding geven, wij hebben niet beter weten te doen, getelheid te worden onttrokken. Een eenvoudige vrouw en moeder stelt opnieuw een dan het karretje in de'soep te rijden. En geen probleem aan de orde, dat in wezen behoort tot de grootste problemen van onze mens weet er meer uit te komen, tijd en dat ons doet zien, dat de eenvoudige mens de dingen stellig minder gecompli- Deze moeder stelt een gewetensvraag: „gij schrij- ceerd, maar ook zuiverder ziet, dan de groten dezer aarde met al hun geleerdheid en kunde vermogen. Het behoort in alle kringen tot de goede toon vredeswil en af schuw van de oorlog te betuigen, tegelijk echter gaat men rustig verder de voorwaar den voor een nieuwe oorlog te scheppen en deze ook meterdaad voor te bereiden. Wij drukken vandaag op' deze plaats de hartekreet van deze moeder, als vertegen woordigster van alle moeders, af, vooarzien van een kort commentaar onzerzijds. de brief IEDERE DAG, als ik Uw krant ontvang, lees ik op een of andere manier over: laten de vol keren elkander begrijpen voor het te laat is; of, er is nu nog een kans om het onheil van een derde wereld-oorlog te vermijden; of, nog is het niet te laat, als men tijdig van koers verandert, en meer zulk fraais. En toe h geloof ik, dat die gene, die dit telkens weer schrijft, er zelf niet aan gelooft. Wij weten het allen, er komt weer oorlog. Wij moeders weten, al willen wij er niet aan denken, dat het weer naar een oorlog gaat. Wij moeders brengen onze zonen groot voor kanonnenvlees voor de komende oorlog. En al zeggen millioenen kreten van moeders: dat nooit daar trekken de Heren zich niets van aan, de oorlog zal komen, wanneer zij het tijdstip daar voor gekomen achten Ach, onze jongens met hoeveel leed en vteugde zijn zij verwacht en gekomen. Ik zelf ben moe der van 6 kinderen, waarvan drie jongens. Heer lijke kereltjes. Als ik ze Zaterdags een grote wasbeurt geef, bewonder ik ze steeds opnieuw. En dan weet ik: kanonnenvlees, en ik wil niet denken. Het gezicht van mijn kind vertrokken van pijn in de eenzaamheid van een slagveld. En ik vraag, waarom? Ik denk dan aan die een leven in militaire pas. Duitsland heeft ver loren, maar toch horen de jongens over de hele wereld de militaire bevelen en lopen zij in de militaire pas. Vrede voor ons moeders en rust een droom! Waarvoor vechten onze jongens? Mooie praatjes weten ze altijd wel te verzinnen, als er wat veroverd moet worden. Dan hebben ze het over kerel en held! Maar daar krijgen wij moeders onze kinderen niet mee terug. En 0* A A 0 ondanks dat alles schenken wij toch maar weer steeds aan zonen het leven. Mars lacht daarbij! Ik heb een ongelukkig kind. En hoe erg het is, ik ben daar blij om. Hij behoeft in ieder geval niet in de oorlog. En mochten mijn kinderen la- ver van al dat schoons gelooft gij werkelijk wat gij zegt" En op die gewetensvraag moet ik een op recht antwoord komen. Dat ben ik aan deze- en alle moeders-in-nood verplicht. Ja inderdaad, ik geloof wat ik schrijf. Ik geloof waarlijk in de mogelijkheid van een beter en schoner wereld. Zonder oorlog, zonder legers, zonder „politioneel optreden", zonder doden, die ons voor de rechts- stoel der wereld zullen dagen om rekenschap af te leggen van onze daden. Maar ik beken eerlijk dat in mijn hart zo heel vaak twijfel is. Dat ik zo heel vaak geloof tegen beter weten in. En ik moet erkennen, dat de wereld en de mensheid met rasse schreden naar de ondergang snelt Ik wil geen noodlotsgeloof prediken, maar het beeld dat de wereld op het ogenblik te aanschouwen geeft, inspireert niet tot optimisme. Wij kunnen zeer zeker de leiders van ons maat schappelijk leven, van onze naties niet missen. Maar ik neig steeds meer tot de overtuiging, die gij, en velg millioenen moeders met U, hebt, dat van de groten tenslotte de redding van de maatschappij niet zal zijn te verwachten. Zij heb ben de eenvoud verleerd en zijn ongeschikt ge worden de wereld uit het moeras te trekken. Wat wij nodig hebben, zo het al niet te laat is, is vrede mét en kennis vèn ons zelf en dan een harmonieuse opbouw van onder op: in het gezin, ter in de oorlog sneuvelen, dan zal ik God «me- "7 w, T_ ï- 7 ken ook mijn leven niet langer te sparen. Want da ,amdl.e' d? kla,n,e ,krto? van waarltjke vrlen- den. Misschien dat dan langzaam deze massale goede-wil in de onderste lagen ook tot de bo niet te leven is dan beter!' Tot zover deze moeder. ONS ANTWOORD WIJ HEBBEN ONS heel klein gevoeld toen wij deze brief van één van de vele millioenen avond, dat één van mijn jongens wat koorts had moeders dezer aarde lazen. Klein, omdat deze en ik naar dokter holde. Wat een angst en wat moeder zo helemaal gelijk heeft. Oh, wij weten een zorg. wel, de wereld en de samenleving is vreselijk ken slechts soldaten zolang er mannen bereid In de jaren der bezetting zei men, als Duitsland ingewikkeld en de dingen zijn lang niet zo een- zijn eigen geweten te verzaken en het uniform wint, dan bestaat er voor de jongens nog slechts voudig als deze moeder ze in haar ongecom- van Mars aan te trekken. DEWJ venste zal doordringen. En wat wij vóór alles nodig hebben: eenvoud, geloof, liefde Worden des ondanks toch de legers in stand ge houden en ten oorlog geleid, welnu: ieder is verantwoordelijk voor zijn eigen handelen. Dat" hij de zin daarvan beseffc! Door de straten van de steden der wereld trek- De Franse regering heeft medege deeld, dat de leiders van de groep- Slern, een der Joodse verrftt«hev«- gingen in Palestina, planen har-Ten ontworpen om Londen, vanuit prive- vliegtuigen. die in Frankrijk hun ba sis hebben, te bombarderen. De po litie heeft een overval gedaan op 'n clandestiene drukkerij In een voor stad van Parys. Er werd beslag ge legd op een grote hoeveelheid anti- Britse pamfletten. Voor het eerst wordt thans offi cieel medegedeeld, dat de Irgoen Zwai Leoemi en de groep-Stern vele agenten in Frankrijk hebben. PAMFLETTEN- BOMBARDEMENT Rabbqn Baruch Korff, de voorzit ter van het Amerikaanse comité "an politieke actie voor Palestina is Zon dag met twee andere Joden op een vliegveld by Versailles gearresteerd. To i zij zich aan boord van een vliegtuig wilden begeven loste aen detcctieve ln burger een schot in de lucht en van alle kanten scholen Franse politiemannen, die als vlieg tuig-mecaniciens waren verkleed, toe- en arresteerden hen. Rabbijn Korff had een koffer met pamfletten by zich waarop de vol gende waarschuwing stond: „Wij len de oorlog in het hart van hei im perium voeren. Wq zqn gereed een bevrqdingsoorlog te strijden om sla- vernq te ontgaan". De politie verklaarde, dat de rab bqn een vliegtuig had gecharterd en vermoedelijk zyn pamfletten boven Londen wilde uitstrooien. He', is niet bekend, of deze arres tatie in verband staat met die welke naar aanleiding van het vinden van vliegtuigbommen is verricht. KORTmaar krachtig Het Russische Rode Kruis heeft bq het Internationale Rode Kruis ge protesteerd tegen de inbeslagneming door Nederlanders van een Australi sche zending medicijnen, bestemd voor de republiek. Zondagmorgen zyn dc Britse, de Franse en de Australische consuls- generaal te Batavia byeea geweest. De beide laatsten brachten rapport uit van hun bezoek aan DJokja, waar zy o.a. Soek ar ne en Sjarifoeddin hebben ontmoet. Alsnog wordt gemeld, dat d« Ned verliezen sinds September i gesneu velden en 28 gewonden bedroegen. Zaterdag was dK aantal resp. l en 10. De delegaties van Oost IndonesiJ en West Borneo «IJn Zondagmorga.. te Amsterdam gearriveerd. De Ooe* Indonesiaohe premier Boskawati vev klaarde o.a. dat ondanks het niet toelaten tot de besprekingen ln de Veiligheidsraad toch wil resultaten bereikt waren in Amerika. Op de Amerikaanse vlootbasis te Argentia (New Foundland) is een hevige brand uitgebroken, welke" slechts na veel moeite geblust kon worden. De schade is nog niet vast gesteld, doch wordt aanzienlijk ge acht. WEINIG AFKOELING In de loop van de dag tijdelijk wat toenemende bewolking met enkels verspreide buien. Weinig- wind, on geveer dezelfde temperatuur als gis teren. Vanavond: zon onder 19.14 uur; ma"n op 22.89 uur. Morgen: zon op 6.03 uur, maan on der 16.82 uur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1