r Het West-Duitse induslriele probleem J Woeste tonelen bij ontscheping Drartd in Departement van Sociale zaken Internationaal congres Plattelandsvrouwen V. Jonge Joden verzetten zich hardnekkig „Een kracht, gericht op het verkrijgen van een eensgezinde wereld" 4e Jaargang No. 1ÜJJ Dinsdag 9 September 1947 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 Tel. 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 i.o. Redactie: Tel. 2274 Adm en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Itma&rdei DAGBLAD VOO» ALKMAAR IN OMGEVING TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER De ontscheping van 1520 Joodse passagiers van de „Ocean Vigour" en de „Casis" begon Maandagmorgen om 6.25 uur en was binnen vier uur geëindigd. In deze vier uur hebben zich aan boord van de „Ocean Vigour" en op de kade, waar de ontscheping plaats vond, tonelen afgespeeld, die geen der aanwezigen zal vergeten. Tientallen mannen, vrijwel uitslui tend jongeren, moesten met geweld van het schip worden verwij derd en verzetten zich zo sterk, dat zij door Britse soldaten letterlijk over de valreep moesten worden gesleept. Daarbij zijn woeste ta ferelen voorgekomen, die naar het oordeel van de toeschouwers te pyniyker waren, waar het mensen betrof ,die vele jaren hebben doorgebracht ln Duitse concentratiekampen en ternauwernood de gaskamers zijn ontgaan. Voortdurende vechtpartijen Nadat een boodschap aan de op varenden in het Frans, Hebreews, Jiddisch en Hongaars was omgeroe pen, begon de ontscheping, die aan vankelijk zeer rustig verliep. Een aantal Joodse passagiers heeft ver klaard, dat in de omgeroepen bood schap ook gedreigd is met een Duits gerecht, voor het geval het bevel tot ontruiming van het schip niet werd opgevolgd, doch in de officiële tekst was deze passage in elk geval niet opgenomen. Na half negen trad plotseling een stilstand in. Men kreeg de indruk, dat er ernstige moeilijkheden waren ont staan. Uit het schip klonken He breeuwse liederen en kreten als „Heil Israël". Eerst na een half uur werden de eerste Joodse jongemannen aan dek gebracht om in een gedurige worsteling te-worden weggeleid naar de spoorwagons. Mannen en vrou wen kwamen aan dok en riepen: „Te rug naar Palestina" en „Er is geen verschil tussen Hitier en Bevin...". Aan alle zijden klonk geschreeuw en geroep en de brede valreep geleek op sommige momenten en kluwen vechtende mannen. De bevelhebber aan boord gaf later order tot ver sterking der pressie. De paratroopers wisselenden hun caps voor helmen en een groep, eveneens gehelmde, mili taire politie ging aan boord, gevolgd door een afdeling Sherwood Fores- ters. Alle manschappen bleven even wel slechts gewapend met een houten stok, waarvan weinig gebruik is ge maakt. Twee journalisten werden m de gelegenheid gesteld de gebeurte nissen aan boord te volgen. Geval len, waarin de politiemannen en sol daten voor het vervullen van hun taak onnodige ruwheid gebruikten hebben zij niet kunnen vaststellen. Terwijl de oudere mensen, gebro ken en haveloos, de nieuwe gang vol brachten naar het land, dat hen ten verderve had gevoerd, pleegden de jongeren verzet. Door de tralies van de spoorwagens mochten de jorirnalis ten zich met hen onderhouden. De trein, waarin do Palestinagan- gers naar het kamp bij Lübeck wer den overgebracht .vertrok zonder ver dere moeilijkheden. M:n verwacht, dat de tegenstand op de beide andere schepen nog heviger zal z\jn. Ongeregeldheden tijdens vervoer Een groep der ontscheepte Joden van de „Ocean Vigour", die per trein Geen persoonlijke ongevallen Maandagmiddag om twee uur werd b ind ontdekt iu een liftkoker op de ierde verdieping van het departe ment van sociale zaken aan de Zee- si -aat in Den Haag. Het vuur greep snel om zich heen. liet personeel verliet ordelijk het brandend gebouw. Dc Haagse brand weer rukte met groot materieel uit en arriveerde om kwart over twee. Dc rookontwikkeling was zeer hevig. Met grote moeite echter kon een aantal typistes van de vierde verdie ping zich door de dichte rook in vei ligheid stellen. De brandende liftkoker en de naaste omgeving ervan werd met twee stra len en een aantal schuim- en snelblus- sers bestreden. Doordat de brand hoog in het gebouw zat bleek het zeer moei lijk het vuur van bovenaf te bestrij den. De brandweerlieden verrichtten ■net rook maskers en zuurstofapparaten hun werk. Bijna tragische gevolgen Om kwart voor vier was de brand bedwongen. De brandweer kon toen met het nablussen beginnen. Gebleken is, dat op tot dusverre onopgehelderde oorzaak het vuur is ontstaan in twee van de zes keukenliften, die naar iede re verdieping in .iet flatgebouw lopen In deze liften bevonden zich ook di verse kabels en draden van electrici- teit en telefoon. Verder schijnt zich in de kokers een hoeveelheid papier bevonden te hebben. De brand -die ontstond ln de vleugel waar de directeur-generaal van de volksgezondheid zijn afdeling heeft, heeft nog bijna zeer tragische gevol gen gehad. Op een balcon op de vjjfde (hoogste verdieping) zag men om twintig minuten over twee vijf man nen wanhopig enken. Later bleek, dat zjj zich door brand ingesloten waanden. Met rukken, duwen en vuistslagen zün twee brandweerlieden er in geslaagd de vijf mannen van het balcon te ver wijderen en voor zich uit door de rook- masa's in de smalle gangen naar vei liger oorden te brengen Naar de oorzaak en-eventuele ver oorzaker (s) van de brand, die ,vrij beperkt is gebleven .wordt een onder zoek ingesteld. naar kampen bij Lübeck worden ver voerd, heeft de deur van een toilet uit haar hengsels gerukt, en daarna door een met prikkeldraad bespannen raam geramd. De deur sloeg tegen een juist passerende overvolle Duit se trein, waardoor verscheidene Duitsers, die op de treeplank ston den, van de trein werden geslagen. Verschillende Duitsers werden ge wond, van wie één zeer zwaar. He is niet bekend, of de Joden trachtten te ontsnappen of alleen maar een de monstratie hielden. Ook tweede schip aan wal De Joodse ,,Exodus"-emigranten aan boord van 't tweede der drie Brit se schepen, de „Empire Rival", rijn Dinsdagmorgen begonnen te de-bar- keren zonder dat dwang behoefde te worden toegepast. Allen waren binnen vijf kwartier aan land. Zij kregen plaats in de ge reed staande trein en zongen, toen de trein het station verliet. Nieuwe regeling oorlogsschade Uit officiële bron vernemen wij, dat de regering momenteel doende ie een nieuwe regeling te ontwerpen voor de oorlogsschade-vergoeding. Zoals men zich wellicht zal her inneren- werd op het oorspronkelijke voor-ontwerp van minister Lieftinck zeer felle critiek uitgeoefend. In de nieuwe regering zullen grote wijzi gingen komen. Geheel andere soepe ler beginselèn zullen worden toege past. De gewijzigde regeling zal be trekking hebben op de vergoeding van schade op woonruimte en be- drijfsgelegenheid. Voorts komen er ook ingrijpende wijzigingen in de huisschadcregeling. In dezelfde regeling wordt ook de definitieve molest-uitkering nader vast gesteld. Tot slot vernemen wij nog dat ook de ambtelijke weg gewijzigd zal wor den, waardoor met meer spoed kan worden gewerkt. Dr. van Mooie onimoet Harshall Dr. van Mook heeft tezamen met de Nederlandse ambassadeur Mr. van Kleffens, 'n onderhoud van I uur en 45 minuten gehad met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Marshall, en de onder-minister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. Na afloop van de bespreking zei- de Dr. van Mook, dat de perspectie ven „gunstiger" geworden waren, terwijl hij als zijn overtuiging uit sprak, dat de Amerikaanse functio narissen de situatie in. Indonesië thans beter begrepen. Australië heeft zijn verkiezing door de Indonesische republiek tot lid van de door de Veiligheidsraad voorgestelde sommissie van drie die het conflict tussen Neder land en de republiek zou moeten onderzoeken aanvaard. 40.000 KG. HOOI VERBRAND TE OOSTZAAN Maandagnacht brak brand uit by de veehouder Vonk te Oostzaan. De brand begon in de hooiberg, die met 40.000 kg hooi gevuld was. Hooibroei was hiervan de oorzaak. Ondanks het spoedig ingrijpen van de plaatse lijke brandweer brandde de hooiberg totaal uit. Doop van Prinses Marijke Het secretariaat van H.K.H. Prin ses Juliana meldt ons, dat de doop plechtigheid van Prinses Marijke op Donderdag 9 October as. in de Dom kerk te Utrecht zal plaats vinden. De dienst wordt geleid door Ds. J. F. Berkel, hofprediker te Apeldoorn. Juist even voor het moment dat fotograferen in de haven van Hamburg door de Engelse autoriteiten verboden werd in verband met de debar- kering en doorvoering van de Exodus Joden, kon deze foto nog gemaakt worden. Men ziet hier hoe alles afgerasterd is en zelfs de ramen der treinen met gaas bekleed zijn. Vierhonderd ea vjjftlg buitenlandse en 150 Nederlandse afgevaardigden waren Maandagmiddag in het Con certgebouw te Amsterdam byeengeko men om de opening by te wonen van het 5e Internationaal congres van Plattelandsvrouwen. Mevr. Alfred Watt, de presidente van de Wereldbond, deelde de aan wezigen mede, dat Prinses Juliana, die had toegezegd het congres te openen door een lichte ongesteldheid verhinderd was zulks te doen. Zy had zich echter doen vertegenwoor digen door haar secretaresse, mej. Mr. H. A. Sneller. Van grote betekenis Mevr. W*. Evers-Dykhuizen, presi dente van de Nederlandse Bond, las de openingsrede van de Prinses voor. De Prinses onderstreepte hierin de belangrijkheid van het congres en gaf uiting aan haar voldoening, dat Nederland als land van samenkomst gekozen was. De Bond van Plattelandsvrouwen aldus de toespraak is vooral in deze tijd van grote betekenis. Er worden regelmatig adviezen tussen de landen uitgewisseld en hierdoor kunnen over de ontwikkeling der agrarische bedrijven in alle landen belangrijke gegevens worden verza meld. De Prinses wees voorts op de veelomvattende taak van de platte landsvrouw, die naast de zorg voor het gezin ook een groot deel van het werk in het bedrijf op zich moet nemen. Telegram van Pres. Truman Na het openingswoord van de Prin ses, deelde Mevr. Watt, mede, dat President Truman een telegram met zijn gelukwensen aan het congres had gezonden. In deze boodschap zegt de presi dent, dat er thans twee krachten ir. de wereld hun invloeden doen gel den; een destructieve kracht en 'n kracht, welke gericht is op het ver- Eén maal: meer boter, minder margarine Voor do periode van 14 tot en met 27 September a.s. zal vo6r personen geboren in 1942 en vroeger, in het totale vetrantsoen 125 gr margarine vervangen worden door 125 gr boter. Het rantsoen bestaat dan uit 250 gram boter en 250 gram margarine- vet. Deze maatregel moet voor één maal genomen worden, omdat het te kort aan koelhuisruimte opslag voor de wintermaanden van deze hoeveel heid boter niet mogelijk maakt. Het is daarom niet uitgesloten, dat te zy- ner tijd een overeenkomstige verwis seling in de andere richting nodig is. Surinaamse sinaasappelen worden goedkoper Het fiasco roet de import der eer ste na-oorlogse sinaasappelen uit Su riname (de producten kosten in de winkels 80 cent tot f 1), waardoor de winkeliers er mee bleven "zitten en alleen de importeurs fantastische winsten maakten van soms 300% is voor de betreffende instanties aanlei ding geweest een—nieuwe regeling ir studie te nemen. Vernacht mag worden, dat bin nenkort dc importeurs, die ook voor dc oorlog Surinaamse sinaasappelen importeerden, een importvergunning zullen krijgen. Het product blijft zonder bon. De maximumprijs komt op 2r> cent. DE WEST-DUITSE INDUSTRIE heeft in ons wereldeel, speciaal in West-Europa steeds een bizondere plaats ingenomen. Zonder de industrie van het Ruhrgebied is het potentieel van West-Europa te gering om aan de behoeften van dit dichtbevolkte gebied te voldoen. De moeilijkheden van het uitvallen, althans grotendeels, van dit gebied sedert het einde van de oorlog is voor de West-Europese economie reeds danig merkbaar. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de bezettingsautoriteiten op pfgnsQ gp llit.«P 1 nHllstHKlP ïroixr /4a Pii^AnaOA aAAn/vmm Tegen dit alles is weinig Jn te brengen. Dat beseft men ook in Franse regeringskringen terdege. Men ziet daar (heel goed in, dat men aan het duitse volk weer levensmogelijkheden moet bieden, aangezien het nu eenmaal niet tot de orde van de te verwerkelijken dingen be hoort, het duitse volk uit te roeien. Maar toch leeft er in Frankrijk ten opzichte van dit vraag stuk een grote en stellig niet geheel onge motiveerde vrees. maatregelen zinnen om dit duitse industriële potentieel weer in de Europese economie in te schakelen. Daarmede dienen zjj het eigen belang, de belangen van de West-Euro pese volkeren en last but not least ook die van Duitsland zelf. bezettende mogendheden grote hoeveelheden vo-dsel moeten invoeren, die als een zware last op hun nationale begrotingen drukken. Het is begrypeljjk, dat men naar middelen zoekt om aan deze situatie een einde te maken.. En het is al even begrijpelijk, dat men daarbij in de eer ste plaats een oog laat vallen op de industriële mogelijkheden, die West-Duitsland biedt en die voldoende is om door een goed georganiseerde productie en export het verstoorde evenwicht te herstellen. Het gaat er om de betreffende be zettingszones weer self-supporting te maken. Geen onverdeelde sympafhie HET VALT NIET te verhelen, dat de plannen van de Britse en Amerikaanse bezettingsauto riteiten ten aanzien van de Westduitse industrie geen onverdeelde sympathie hebben ontmoet. 0 De besprekingen over dit vraagstuk te Londen gehouden hebben met name bij de Fransen maar matige insterapiing kunnen vinden; sterker: de reeds bestaande tegenstelling op dit gebied, is nog verdiept. Dit zal ongetwijfeld een ongunstige weerslag geven op de viermogend- heöenconferentie over het gehele duitse probleem die in het najaar te Londen zal worden gehou den. Ook in Frankrijk begrijpt men stellig de bedoe lingen van de Engelsen en Amerikanen wel. Deze moeten enorme bedragen betalen om de bevolking van het door hen bezette deel van Duitsland van voedsel te voorzien. Het lot wil nu eenmaal, dat Rusland het overwegend agra risch- en de westelijke geallieerden 't overwegend industrieel gebied van Duitsland hebben bezet. Dit westelijk gebied levert absoluut te weinig agrarisoh producten op om de millioenenbevol- king t voeden. De gevolgen hiervan zijn, dat de Waarmee ook het belang van veertig millioen duitsers is gediend. Tevens en daf dient men evenmin over het hoofd te zien zou een stimulering van de duitse industriële productie ook de practische waarde van het probleem der herstelbetalingen aan realiteit doen winnen. Wil men herstelbetalingen' vorderen, dan zal men 'n natie in de gelegenheid moeten stellen deze be talingen op te brengen. FRANKRIJK, DAT IN een tijdsperiode van tachtig jaar driemaal een oorlog met Duits land te doorstaan kreeg; eenoorlog die het land aan de rand v&n de economische onder gang en de politieke ontbinding bracht, is vóór alles voor één ding bevreesd, n.1. dat Duitsland opnieuw zo machtig wordt, dat het weer een gevaar voor Marianne zou gaan worden. En als wy dan bedenken, dat de industrie van het Ruhrgebied een zware staalindustrie is, die ge heel gemakkelijk opnieuw een wapensmidse voor het gevaarlijkste oorlogstuig kan worden, dan moet en de Franse vrees maar al te gerecht vaardigd achten. Deze tegenstelling tussen Frankrijk en de Ang- lo-Amerikaanse standpunten zullen straks onge twijfeld een beleipmerende rol spelen, bij het definitieve vaststellen van de hulpverlening in verband met het plan Marshall. Wij zien aan de ene kant in, dat om redenen van binnenlandse politiek Amerika en vooral Engeland het pers pectief van een financiële verlichting van het budget hebben moeten openen. Van de'andere kant ljjken ons de Franse bezwaren al even evident. Hoe men uit deze controverse een uit weg zal weten te vinden is ons voorlopig nog duister. Temeer daar ook Rusland alles behalve te spreken is over d« voornemens van Engeland en Amerika. DEWI krygen van een eensgezinde wereld. Tot dit laatste kan de Internatlnale Bond van Plattelandsvrouwen het zjjne bijdragen. De organisatie bete kent een grote steun voor de eenheid ln de wereld, zonder welke onze ci vilisatie niet kan voortbestaan. Minister Mansholt sprak. Vervolgens richtte de minister Ir. S. L. Mansholt het woord tot het con gres. Hg wees op de onontbeerlijke taak van de plattelandsvrouw als steun voor haar man in het bedrijf. Gedurende de oorlogsjaren aldus de minister is onomwonden komen vast te staan, wat voedsel betekent. Zonder het platteland kan het volk niet leven, van het platteland k .mt het voor ons meest noodzak el (jive voedsel. Een vriendschappelijk con tract met de buitenlandse organisa ties op dit gebied is van het grootste nut. Groeiende organkatle. Mevr. Watt, de presidente van *e Internationale Bond nam vervolgens het woord. Zy dankte de vertegen woordigsters van de 26 deelnemende landen voor hun aanwezigheid. Met grote voldoening heeft zy geconsta teerd, dat de organisatie in de loop van de jaren steeds Is gegroeid en dat het contact tussen de platte landsvrouwen over de gehele wereld inniger is geworden. Mevr. Watt ging voort met te zeggen, dat de organisatie zich er op mag beroepen de positie van plattelandsvrouwen te hebben verbeterd en zij besloot brar rede met het uitspreken van de »v<*n tuiging, dat er spoedig betere ttwen zullen aanbreken na de ontliet die de wereld in de oorlogsjaren hee£b moeten verduren-. Aan het slot van de las de presidente nog.de b. .ge komen gelukwensen uit verschillende landen voor, waarna zij de verschil lende delegaties afzonderlek wel' m~ heette. Onder de aanwezigen waren o.m. een vertegenwoordiger van de minis ter van O. K en W, de Commissaris van de Koningin in Noordholland, Baron E. J. de Vos van Steenwijk en de waarnemend burgemeester van Amsterdam, wethouder de Roos. KORT maar KRACHTIG Door de Amerikaanse mar r. is bekend gemaakt, dat Zaterdag an het 45.000 ton metende vliegnng- moederschlp „Midway" een Duitse V 2 met goed gevolg is afgeachcl n. Tien kilometers werden afge egd voordat het projectiel explodo roe. 35.000 Mijnwerkers een k-vart van het totaal aantal in Yorksture (Eng.) hebben besloten dc etak.ng, welke thans reeds vier weken duurt, .voort te zetten. B|j deze staking zijn 31 m|jncn betrokken; in negen tien ligt het werk geheel stil, in twaalf gedeelteiyk. Het Nederlandse sanatorium t© Davos heeft in het afgelopen week end zyn vyftigjarig bestaan gevierd. Sinds 1 September j.L bestaat weer de mogelijkheid dringende tele grammen te verzenden naar Groot Brittannië en Noord-Ierland. Deze zelfde mogelijkheid bestaat ook voor de Britse koloniën in het algemeen. Zondagmorgen is een 14-jarig meisje te Eindhoven, op het philips- Sportpark by het speerweren doo;* een speer in haar hals getroffen. De speer doorboorde een slagader, waar door het meisje vrywel op slag werd gedood. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 74 BV van de aan kamerbewoners e.d. uit te reiken brandstoffenkaart TB 707 geldig is voor het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen. HET WEER VANDAAG KOELER Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Matige, later aanwakkerende wind uit Westeiyke richting. Iets koeler. Vanavond: Zon onder 19.11 uur, Maan op 28.84 uur. Morgen: Zon op 6.04 uur; Maan onder 17.rt9 uur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1