lllk TROM M'IKIII li Jloord onder getuige" &i umé, eetib Wij RADIO Hulp voor onze militairen IN INDONESIË De Schager filmsier in zijn rol Douwe Koridon: „Jongens een tuut!" Aan de boorden \an de Vecht, met de rode daken van Hilversum in het verre verschiet lijft in alle rust het dorpje Vreeland. Terwijl het verkeer over de grote weg tussen de Loosdrechtse plassen van en naar de radisstad dendert, sch|jnt de tand des tyds dit rustige plaats je te hebben vergeten. In de nauwe, bochtige straatjes staan er de huisjes schoW en scheef, zoals ze er een dikke honderd jaar geleden werden neergenet: met vredige bloembakken op de kozijntjes, fel be schilderde veaaterlulken en hardgroene onderdeuren. Midden in het dorp net een plaatje, beter dan een stuk décor.het marktplein om een oud, laag bakstenen kerkje. De held van onze jeugd met zijn vrienden werden gefilmd aan de oevers van de Vecht. Is het wonder, dat het kunstzinnig oog van een van Neerlands beste ■malfilm-opcrateura, de heer Niestadt familie van de bekende fotografen Van dezelfde naam uit Schagen! déze plaats koos voor de opnamen van zyn kinderfilm „Dik Trom en «y.i dorpsgenoten", waarin de hoofd rol door Douwe Koridon uit Schagen wordt vervuld?! Het succes van Dik Trom Dik Trom, het schalkse, oubollige en goedgevulde geesteskind van Joh. C. Kieviet, de personificatie van de echte Hollandse knul met melkboeren hondenhaar, ronde wangen en blauwe kijkers, inspireerde de heer Niestadt al eerder tot het „vereeuwigen" van deze nationale figuur uit de kinder wereld. Deze film had veel succes, hoewel de goede stad Utrecht haar vertoning verbood, na lange discussie in de Raad. omdat haar strekking „onpaedagogisoh" sou zijn Immers „gesol met een veldwachter" strekt nu eenmaal de kinderen niet tot voor beeld en haait de dienaren van Her mandad door het slijk. In de Bilt, Jutphaas en Zuilen oordeelde men er anders over en 't Utrechtse publiek mede door de ongevraagde recla me van het gemeentebestuur! liep te hoop en genoot van de schelmerij en. Dit succes bracht het filmbureau Niestadt er toe ook al omdat er overal in het land èn in de we reld! wordt gesmeekt om kin- der ilms e~ ander deel van de Dik Trom-serie op celluloid te bren gen. De voortvarende cineast ging op zoek in Nederland naar een „dé cor" en stuitte niet ver van zijn woonplaats Hilversum op het lande lijk schoon van Vreeland. Op het sta tionnetje van Vinkeveen zullen ook enkele opnamen worden gemaakt, evenals aan het strand te Wijk aan Zee en op een plezierboot van een Amsterdamse rederij. Het eerste ge deelte is inmiddels achter de rug het laatste gedeelte moet nog vol gen De ontdekking Er moest toen een Dik Trom wor den gevonden. In de eerste film was Niestadt Jr. opgetreden, toen nog kogelrond en boers. Maar deze knaap had de onhebbelijkheid mager te worde.n en daarmee zijn filmcarrière aan de wilgen te hangen. Dus be sloot het gezin Niestadt in enkele dagbladen een advertontie te plaat sen: „Dik Trom gevraagd". Honderden foto's kwamen binnen van Pa's en Ma's, die in hun spruit een toekomstig filmkind zagen, maar geen bevredigde, totdat.Onze lezers kennen het verhaal!... totdat hij In Schagen werd gevonden. Douwe Koridon. de dikzak uit Schagen was dè ster! Alle foto's verdwenen van het film bureau en het stond voor een ieder vast: ddt is hem!! Spoedig werden de onderhandelin gen aangeknoopt en met een „nieu we fiets" en een leuke vacantle In het vooruitzicht nam Douwe Koridon de voorwaarden aan en reisde naar Hilversum. Direct werd met filmen begonnen. Met alle medewerking en volledige Instemming van do Vrcelandse ge meentenaren werden er enige huis- Jee uitgekozen en kon het spel be ginnen. Uit de grote artistenwereld kwamen ook nog enkele figuren en de zaak was oké. Vier weken lang begunstigd door het fraaiste weer, zijn de re gisseur E. Winar en de cameraman J. v. Moerkerken bezig geweest om bij stukjes en beetjes Kicviets twee de boek op te nemen. Men is al zo ver gevorderd, dat in October het uitkomen van deze film kan worden tegemoet gezien. Als alle opnamen *|jn gedaan volgt de synchronisatie, d.w.z. dat men het visuele, stomme beeld gaat verlevendigen door de gesproken tekst en muzikale illus tratie In de nieuwe Nicstadt-studio aan de Hoge Vuurse, waarna de film zal worden gemonteerd. Bovendien zal de film ook van Engelse tekst worden voorzien, waarmee de opera teur een nieuwe markt hoopt te win nen, om daarmee deviezen voor nieu we, betere installaties te verkrijgen. Dik in de rol! Enige tijd geleden hadden wij het geluk een opname bij te wonen. De ze had plaats in het schooltje te Vreeland, met rommel op de grond en gezellige ouderwetse schoolplaten aan de wand, waar de „Meester zo juist in dc les wordt gestoord, om dat Dik Trom met het dood-onschul- digste gezicht een muis in het buis je van zijn voor-buurman heelt la ten glijden. Men ha<| die bolle, on- sohuldige toet van dat Schager joch moeten zien: hij was er volledig in! Stukje voor beetje wordt er opgeno men, elk gebaar afzonderlijk en soms vele malen achtereen. Hele dagen filmt men en het re sultaat is dan drie minuten speel film, soms nog minder. De schijn werpers flitsen en de camera's ruisen! Even is er een pauze en dan komt Dik Trom niemand noemt hem anders! uit zijn bank, waar zijn bankje tegen de lessenaar zat ge perst om zich te vertreden. Hjj prutst aan inktpotten, linealen en krijtjes en zegt tegen de meneer, die dit Vreelandse Hollywood op z'n te nen binnensloop: ..Gossie, wat een mooie inktschuif!" Even later neuriet hij: „Hè! Baberiboh!" Baldadig gooit hij z'n pet. die altijd scheef op zijn vlas staat in de hoek, frunnikt aan zijn sleetse rode zakdoek, die warm om zijn mollige halsje ligt en pest een Vreelands meisje, dat figurante is. Zo is Douwe Koridon en zo is Dik Trom óf... moeten we het eigen lijk andersom zeggen? Jongenseen uu!!'' Nog een opname! Scène 166. De blinde Nelly is door de gewel dig knappe professor Donders gene zen van haar gebrek en komt per trein weer terug in het dorpje van Dik Trom. De meester en zijn klas ■wachten haar op met bloemen en als Nelly uit de trein stapt, dan juichen ze. Ook Dik Trom is aanwezig. Hij geeft de blondgelokte Nelly een bos je bloemen en Nelly bedankt hem. Alles gaat prachtig, totdat Plots kreeg Dik Trom de veld wachter van Vinkeveen in „de smie zen", die kwasi toevallig in de buurt van het station verzeild was geraakt. Dik Trom richtte z'n angstige ogen op de Vinkeveense jeugd, die onge geneerd op de spoorbaan een plaats je had gezocht In plaats-dat Dik heel ingetogen zegt: „Nelly, die bloemen heb ik voor jou meegebracht" klonk midden tussen het ruisen der came ra's en keihard: „Jongens een tuut, van de lyn af!" Tot klokke zes ging iedere dag het filmen door. In de lange nacht be keken de operateurs gespannen de opnamen. En elke morgen begon het weer opnieuw. Eindelijk, na weken, misschien na enkele maanden zal de film „Dik Trom en zijn dorpsgeno ten" klaar zyn. y Dan zal Dik Trom, onwetend van de faam der filmkinderen zichzelf op het doek zien, ten gerieve van Trom-minnend Nederland. De B.I.A.M. zal bemiddelen bij individuele aangelegenheden Op verzoek van de sociale dienst van het leger heeft het Nederlanse Rode Kruis afdeling Indonesië zich bereid verklaard tot Het oprichten van een organisatie in samenwer klng met genoemde dienst, genaamd „bemiddeling individuele aangelegen- heren van militairen" (BIAM), die beoogt de militairen in dienst b|j het K.L. en het K.N:I.L. van hun moei lijkheden en zorgen te ontlasten. De nieuwe afdeling van het Rode Kruis hoopt in samenwerking met de reeds bestaande organisaties te ko men tot het verlichten van de zorgen der militairen, die ver van huis en fa milie hun plichten in dit land ver vullen. Tevens zal de BIAM er naar streven, met zoveel mogelijk inscha keling van dc bestaande organisaties, morele en stoffelijke bijstand te ver lenen aan de achtergebleven gezinnen van de militairen. Geen kwestie door militairen bij de BIAM voorgebracht zal de orga nisatie te klein zijn, en geen pro bleem te groot. Met vereende krach ten zal getracht worden de persoon lijke belangen van onze militairen en hun families, welke vaak van grote invloed zijn op hun moreel, te die nen. Teneinde de militairen daadwer kelijk en vlot te kunnen steunen, stelt het Rode Kruis zich voor, dat allen die op enigerlei w\jze contact onderhouden met de militairen, ter bereiking van dit doel zullen samen werken. Hierb|j is gedacht aan Wel fare, AMVJ, de afdeling „Schakel" van het Rode Kruis„ de geeste>l|jke verzorgers, de sociale werksters, de ziekenhuisbezoeksters enz. enz. Het Rode Kruis zal geenszins tre den op het arbeidsterrein van de contact-organisaties en werkers. Het stelt het zich voor, als grote orga nisatie, deze van dienst te kunnen zijn met raad en daad. Samenwer king van alle organisaties lijkt even wel imperatief. Problemen betref fende de moeilijkheden en zorgen van de militairen, voor zover niet door de contact-organisaties en personen door een vriendelijk en be grijpend gesprek zijn op te helderen, zullen dan ter oplossing en behande ling voorgelegd worden aan het kan toor van de BIAM Teneinde tot een efficiente werkwijze te komen is het dus van belang alle problemen door een centraal kanaal te .leiden. Hiertoe zullen op het hoofdkantoor van de BIAM te.Batavia de sociale dienst van het leger en de werkers van het Rode-Kruis zitting nemen. Handelende In de geest van het Rode Kruis zal het werk verricht worden zonder onderscheid van ras, rang, geloof of politieke gezindheid Tevens zal ervoor gewaakt worden, dat de goede verstandhouding tussen minderen en hun commandanten door haar bemoeienis met de parti culiere aangelegenheden der jongens niet in het mihst verstoord worden. Integendeel, waar de moeilijkheden haar oorsprong vinden in de dienst, zal de BIAM steeds en allereerst in overleg treden met de verbindingsof ficier van de sociale dienst van het leger. Het hoofdkantoor van de BIAM zal te Batavia gevestigd zijn. Daarnaast zullen zo spoedig mogelijk plaatse lijke afdelingen worden opgericht in Batavia, Bandoeng, Semarang, Soe- raibaia, Medan, Padang en Palem* bang. Vermoedelijk zullen spoedig volgen Buitenzorg, Ambon en Ma- kassar. In gebieden waar meren deels inheems KNIL zit, is minder behoefte aan een afdeling van de BI AM, daar de soldatengezinnen veel al in de Tangsi wonen, zodat even tuele familie-aangelegenheden het best door tussenkomst van de com mandant geregeld kunnen worden. Niet waar lezer of lezeres, zo begint elk sprookje En niet alleen elk sprookje, ook menige ware gebeurtenis begint met deze woor den En zo was er in ons goede dorpje eens een echtpaar. En de ene helft van het echtpaar, te weten het zwakke geslacht, zou er een dagje op uit gaan En in die tussentijd zou de man zich verdienstelijk maken met de inmaak. Hij zou die dag zoekbrengen met het in maken van snijbonen. Bij het afscheidncmen van z|jn echtgenote werd hem nadrukkelijk 'onder het oog gebracht, dat de snijbonen met een mesje moesten wórden gesneden, want dan waren ze veel lekkerder, dan wanneer zulks met een snijbonenmolen geschiedde. De man toonde aanleg te hebben voor de diplomatieks dienst, want h|j verstrekte grif de belofte, jlat zulks zou geschieden. Echter.had de vrouw ternauwernood de hielen gelicht en waren de in grote getale aanwezige snijbonen afgehaald, of de duvel be gon te spreken. Het zou toch immers veel vlugger gaan, als er een snijbonenmolen gehaald werd? En het verschil zou wel niet merkbaar zijn. Gelukkig was een buurvrouw ter ener zijde in het gelukkig bezit van zulk een voorwerp en een ogenblik later zat de baas te draaien en vlogen de snijbonen door de molen. In ^en recordtijd was de hele oogst er door en toen zijn echtgenote die avond thuis kwam, was de hele inmaak in de* flessen kant en klaar. En terwy'1 de vrouw de inmaak prijzend bekeek, lispelde ze de woorden: „Met de hand gesneden zijn ze toch veel mooier". De man, zwijgend, glimlachte welwillend en nam lierkozingen in ontvangst. Helaas is er een vervolg aan het verhaal. Want op de bewuste dag had een buurvrouw ter andere z|jde de man ijverig bezig gezien met de snijbonenmolen en had er met bewonderende blikken naar staan kijken. En na een paar dagen ontwaakte ook bij haar de lust om voor wintervoorraad te zorgen. En nadat ze een grote hoe veelheid snijbonen geplukt en afgehaald had, begaf ze zich met een deemoedig gezicht naar buurvrouw en vroeg of ze haar snijbonen molen mocht gebruiken. Waarop deze met een hele omhaal van woorden verklaarde, dat ze niet in het gelukkige bezit was van zulk 'n vorwerp en dat 't snij den met de hand veel beter was enz. Het gezicht van de naar deze ontboezeming luisterende buurvrouw verstrakte en ze schonk weinig aandacht aan de verhandeling over de betere kwaliteit van de met de hand gesneden snijbonen. Ze wilde dus de molen niet uitlenen! Maar dan zou ze toch even tonen, dat ze haar door had. En met een lieftallig glimlachje op het beminnelijk gelaat zei ze: „Ik heb je man d'r anders van de week ook mee bezig gezien!" Het gelaat van de vrouw der beschuldigde veranderde van uit drukking. „Ik dacht wel, dat-ie dat ding gebruikt had" bracht ze er n|jdig uit en verdween in huis, waar het derde gedeelte van het spel zich aan oAze waarnemingen onttrok. FLUILLE TON door Anlhony Berkeley Mouse, die over een notitieboekje gebogen had gezeten, sprong uit z|jn stoel op. niet minder op gewonden. „Wat?" vroeg h|j. ..heb je het bew|js van Lyn's onschuld gevonden?" Mijnheer Chitterwick keek hem triomfantelijk aan. „Vfcl, misschien niet geheel en al. Maar ik ben er toch in geslaagd dat bewijs, hetwelk een veroordeling onmogelijk zou moeten maken ,te ontdekken. Wij hebben er allen om zo te zeggen met onze neus boven op gestaan, j|j, ik. de politie, iedereen. Fn toch is het niemand opgevallen en dit zou wellicht ook nooit gebeurd z|jn .indien w!j niet onze eigen mening over de zaak hadden gehad". „Wel", zei mijnheer Chitterwick. „dat buisje. Wanneer de man. die dc politie voor majoor Sin clair houdt, onmiddellijk na mij de lounge verliet, op een ogenblik dus, dat juffrouw Sinclair nog geheel b|j haar positieven was, hoe kan hij dan het buisje in haar hand gestopt hebben?" De twee mannen keken elkaar aan. ..Zeer scherpzinnig", mompelde Mouse, „zeer scherpzinnig". „En toch eigenlijk zo eenvoudig", meende mijn heer- Chitterwick bescheiden te moeten opmerken. „Dat betekent de vrijheid voor Lyn", lachte Mouse. „Ik geloof het ook", lachte mijnheer Chitter wick terug. „Het maakt het voor de Jury na melijk uiterst moeilijk de mogelijkheid van zelf moord uit te sluiten". Zij staarden elkaar opnieuw aan. „Maar wie", zei Mouse, „drukte het haar dan ln de hand?" Mynheer Chitterwick'e mond viel opnieuw open en ditmaal nog wijder ':.n in de studeerkamer van jn tante, zijn bril viel van zijn neus en zijn ogen puilden bijn i uit hun kassen. „Daar..., heb ik nog niet eens aan gedacht". De gebeurtenissen van het volgende half uur kumien misschien het best als volgt beschreven worden: Teruggekeerd in de studeerkamer van zijn tan te, zet mijnheer Chitterwick zich, zij het ook met enige moeite, opnieuw aan het neerschrijven van zijn relaas. De vraag, die Mouse gesteld had, was wel in staat geweest, hem uit z|jn even wicht te brengen. Had de moordenaar dus een handlanger gehad? Mijnheer Chitterwick had de ze mogelijkheid reeds eerder overwogen, maar toen van de hand gewezen; de gehele misdaad scheen zo echt aan de brein van 9lechts een^per- soon ontsproten te zijn. Bovendien sloot de mede deling van Moresby, dat vier mensen wilden ge tuigen, dat tussen het vertrek van de roodharige man en mijnheer Chitterwick's aankomst nie mand het tafeltje van de oude dame genaderd was, een handlanger zo goed als geheel uit. Des ondanks was het feit, dat juffrouw Sinclair reeds bewusteloos moest zijn geweest, toen het buisje in haar hand gestopt werd en de roodharige man dit dus onmogelijk had kunnen doen, in de rich ting van een derdef Mijnheer Chitterwick wist voor deze tegenstrijdigheid niet onmiddellijk een oplossing t: vinden en besloot derhalve, de be antwoording van de vraag tot nader order uit te stellen. Het was ongeveer een uur later, dat mijnheer Chitterwick de laatste woorrf-n vei 7U- relnas neersohreef. De nalezing er van bracht hem" tot de overtuiging, dat hij van dit document willicht nog veel nut zou kunnen hebben. ,L A Z E N IN» ZORGENKINDEREN „De Nederlander" stelt het vraag stuk van het buitengewoon onderwijs aan de orde en levert een vurig plei dooi voor de belangen van dit on derwijs, dat voor ons volk van zo grote betekenis is: Het is, als gezegd, veelal niet ge makkelijk, ouders ervan te over tuigen, dat hun kind op de school voor buitengewoon lager onderwijs moet worden-, ondergebracht. Veel vooroordeel moet daartoe worden overwonnen. Hebben de ouders eenmaal besloten de noodzakelijke stap te doen, dan wordt hun kind geenszins zonder meer tot de be geerde school toegelaten: de over heid ziet toe, dat geen kinderen worden opgenomen, van wie ni( vaststaat, dat z|j inderdaad op de ze school thuishoren. Ook aan de school verbonden zenuwarts komt er bij te pas. Wordt niet tot toela ting besloten, dan wordt van deze beslissing kennis gegeven aan de ouders en ook aan het hoofd van de school, waar het kind tot nog toe onderwijs genoot. Meteen wordt getracht aan te geven, op welke wijze geprobeerd kan worden, het onderwijs meer vrucht te doen dragen. Zelden of nooit wordt tot toelating tot een school voor buitengewoon lager onderwijs besloten, terwyl la ter blijkt, dat dit niet nodig wa3 geweest. Het spreekt overigens van zelf, dat het kind dan aanstonds naar de gewone lagere school wordt teruggezonden. Waf gebeurf daar binnen? „De Vlam" plaatst onder bovt staande titel een min of meer sar castisch stuk aan het adres van de regering, dat wij hieronder in zijn geheel overnemen: Daar staat het regeringskastc^1 De gevel is wat onharmonisch i de pylers zullen op den duur nog meer scheuren. Uit de verte lykt alles hecht en sterk. Door de dik ke muren dringen slechts zo nu en dan enkele geluiden tot ons door die ons doen vermoeden, dat daar binnen ook niet de grootste eens gezindheid heerst. Wat wordt daar bekokstoofd? Het lot en het leven van duizen den Nederlanders en Indonesiërs ligt daar in handen van zeer wei nigen. De Nederlandse arbeider staat van verre en hoort aan een enkele kreet, die tot hem door dringt, dat er wat gaande is. Maar plotseling is het stil geworden. En hij vraagt zich af, hoe deze serene rust tot stand is gekomen. Gaat de kasteelheer de Overzeese Ge biedsdelen zelf beheren? De lang durige droogte bedreigt hem, de arbeider'*'met voedselschaarste en duurte. Is het waar, dat zijn loon niet verhoogd mag worden en dat hij een hogere huur voor zijn wo ning moet gaan betalen? En is het ook waar, dat de Tribunalen en Bl- zondere gerechtshoven in versneld tempo worden opgeheven Gaat de mars naar Djokja door of niet? Ook de in de ridderzaal vergader de vazallen, die het tegenwoordig niet verder weten te brengen dan een goedkeurend gejnompel, nadat de kasteelheer beslist heeft, kunnen hem geen uitsluitsel geven. UITZENDINGEN WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1947 Hilversum I, 301 m. Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur. 7.45 een woord voor de dag; 8.15 symphonisch programma; 9.00 zieken bezoek; 9.30 klassiek morgenconcert; 10.30 morgendienst; 11.00 pianorecital; 12.15 orgelconcert; 13.15 Sangh en spel; 14.00 Concertgebouworkest; 15.00 viool duo; 15.45 Metropole-orkest; 16.15 voor de jeugd; 17.35 Rotterdams pianokwar tet; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 reportages; 20.15 wijdingssamenkomst; 21.00 Ned. kamerkoor; 21.30 njgriniers- kapel. Hilversum II, 4.15 m. Nieuws om 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur. .VARA 7.30 en 8.15 gram.platen; 8.50 voor de vrouw; VPRO 10.00 morgen wijding; 10.55 non-stop-programma; 12.38 Johan Jong; 14.00 voor de vrouw; 14.40 kamermuziek; 15.20 en 16.15 voor de jeugd; 15.45 op zieken bezoek; 17.15 orkest Malando; 18.15 radio-koperkwartet; 19.15 het nieuws uit Indië; VPRO 19.45 lezen in de Bijbel; 20.05 voetbalreportage Bonds- elftalMillwa 11; 20.15 operaconcert; 21.15 hoorspel „Het Waterloo van mynheer Pratt"; 1 i.15 Goodbye Uncle Sam; 22.45 reportage Europese zwem- kampioenschappen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2