Alle Joden naar Liibeck lle 49ste liralilse jaarbeurs •r Militaire bescherming voor Chinezen in Indonesië? Alleen uitvoering van „staakt het vuren" betekent oplossing Rusland denkt nog hetzelfde over Marshalls plan -\ VANSAAS- 4e Jaargang No. 1033 Uitg. N.V. Noordhollandse Pets 1945 TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 ï.o. Redactie: TeL 2274. Adm en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Woensdag 10 September 1947 maandei .DAGBLAD VOO» ALKMAAR EN OMGIVUIO Directeur TH. w. rlynders Hoofdredacteur G. E. DE WINTER „Exodus"- tragedie voltrokken Hevige strijd op „Runnymede Park" De tragedie van de „Exodus"-emi- granten is thans voltrokken. Meldden wij gister reeds, dat de opvarenden van de Ocean Vigour eerst na woeste tonelen het schip ontruimd hadden en de opvarenden van de Empire Ri- val zonder strijd hun onvrijwillig be- drijf verblijf verlieten, gistermiddag waren de kaden van de Hamburgse haven opnieuw het toneel van strijd. We laten hier nu verder een oogge tuige aan het woord. Om kwart voor elf is men begon nen met het ontschepen van de Jood se emigranten aan boord van de „Runnymede Park" het laatste van de drie schepen, welke de van de „Exodus 1947" afkomstige Joden naar de Britse Zone van Duitsland hebben teruggebracht. De Engelse functionarissen waren gewaarschuwd ,dat de grootste moei lijkheden bij de debarkering van de Runnymede Park werden verwacht. Onde.- luide uitroepen verwijderden een aantal Joodse opvarenden de kompanjeladders om hun gewongen ontscheping te verhinderen. Twee ge wapende leden der luchtstrijdkrach ten sleepten 'n slaande en worste lende jonge Jood over de loopplank, gevolgd door een schreeuwende Jo din. Toen ongeveer 10 Joden het schip hadden verlaten, werd de ont scheping stopgezet. Wie zich nog aan boord bevond, kreeg de mededeling, dat over 30 minuten meer gewapen de macht zou worden gehaald en dat de ontscheping tot morgen zou wor den uitgesteld, indien de Joden, die in de zwaar bewaakte scheepsruimen het Zionistische strijdlied zongen, voortgingen met tegenwerken. Toen het half uur verstreken was, gingen Engelse manschappen en 100 leden van de militaire politie, aan boord. Kort daarop werden de water kranen opengezet en ging een ge schreeuw en gehuil op. Een man, die voor de leider van het verzet aan boord wordt gehou- den. werd doe* de Engelse militaire politie aan land gebracht. Doffe sla gen, het geluid van hout, dat ver splinterd wordt, en voortdurend ge schreeuw klonk van het schip. Een man met een hoofdwonde werd de loopplank afgedragen. Volgens Vau- ghan Berry, burgerlijk gouverneur van Hamburg, heeft één man het verzet g jorganiseerd ei willen de Joden een strijd op leven en dood voeren. Tegen half twaalf hadden de En gelse soldaten en de politie, ge helmd en gewapend met knuppels, zich op de kade opgesteld. Door de luidspreker werd een laatste waar- schu dng tot de emigranten ge richt Toen de soldaten en de politie langs opnieuw uitgezette kompanjeladders in de ruimen afdaalden ,de linker arm beschermd door rubberschilden, van banden gemaakt, en voorzien van helmen, knuppels, beschermende brillen en maskers, begonnen steeds meer Joden langs de loopplank het schip te verlaten, nu de leider van het verzet gearresteerd was. Bij het verlaten van 't schip stortten zij een "^stortvloed van scheldwoorden over de hoofden van de Engelse man schappen uit en spuwden in hun richting. De Joden, die de afraste ring langs de weg naar de trein wil den verbreken, werden mee naar het hoofdkwartier van de politie ge bracht. Om half drie was de ontscheping voltooid, doch tengevolge van het verzet bij de ontscheping zjjn 22 Jo den gewond (7 vrouwen en 15 man nen). Van deze werden 15 naar het ziekenhuis vervoerd. Meer dan 12 aanvoerders van het verzet zjjn naar gevangenissen t% Hamburg gebracht. Sinds 4 Augustus 105 gesneuvelden Het Nederlandse communiqué van gister meldde, dat sedert de order tot staking der vijandelijkheden op 4 Augustus, de Nederlandse verliezen blijkens gegevens v. d. militaire ge neeskundige dienst bedragen: 105 ge sneuvelden, 214 gewonden en 8 ver misten. Bij de vaststelling dezer cij fers is rekening gehouden met de lichtgewonden, die inmiddels zjjn her steld. Consuls-generaal hebben het druk Volgens het Franse persbureau Agence France Presse heeft de eer ste minister van China, Tsjang Tsjoen, in een rede voor het centra- Ie uitvoerende comité van de Kw,o Min Tang verklaard, dat de Chine se regering momenteel overweegt om oorlogsschepen en vliegtuigen naar Indonesië te zenden ter bescherming van de Clünese onderdanen aldaar. Australische officieren uit Australië zal halen, die nog aa:i het consulaire comité zullen worden toegevoegd. Van de zijde van het Britse consu laat-generaal is in Singapore reeds een bespreking gaande betreffende toevoeging van Britse officieren aan het consulaire comité. Mogelijk zal de Franse consul-generaal nog deze week of in de loop van de volgende week wederom een onderzoekings- reis maken. Dr. Soekawatl en de Sultan van Pontianak brachten een bezoek aan Amsterdam, waar z\j o.m. de Diamantslijperij Asscher bezochten. De heer Asscher toont de gasten een pracht collectie stenen. Op de aangekondigde persconferen tie in de Ned. ambassade te Washing ton heeft dr. van Mook o.m. ver klaard, dat de activiteit van de Vei ligheidsraad „nuttig en hulpvaar dig" was geweest, maar dat een op lossing alleen dan bereikt kon wor den, wanneer beide partijen zich zou den houden aan de order tot staken van het vuren. Er is, zo ze^je dr. van ^Iook, geen enkele aanwijzing van republikeinse zjjde in deze rich ting en daarom is het noodzakelijk, dat de onverantwoordelijke gewapen de benden éérst worden uitgeschakeld, Indien de VN dit niet kunnen doen, dan zal Nederland hiervoor verant woordelijk zijn. De wereld heter op de hoogte De actie van de V.N., aldus dr. van Mook, heeft een vertraging veroor zaakt, maar anderzijds brengt deze aotic mee, dat de wereld beter op c< hoogte raalct van de feiten, hetgxjens veel goed zal doen. Het is echter te wijten aan de onbe kwaamheid van de republikeinse re gering om uit te voeren, waarover wij het eens waren geworden, dat de huidige moeilijkheden zijn gerezen. De plaatselijke commandanten ge hoorzamen niet aan de bevelen uit Djogja en de plaatselijke hoofden hebben op overeenkomstige wijze hun eigenmachtig optreden voortgezet. In de laatste zes maanden werd dit nog aanzienlijk slechter .zodat er gebie den zijn, waar vier of vijf verschil lende overheden om het gezag ri valiseren. De republikeinse financiën verkeren in een chaotische staat. Nie mand weet, hoeveel geld de republiek in circulatie heeft gebracht, en Dr. van Mook ging vervolgens gedetail leerd in op de grootscheepse smok kelhandel, welke zo zeide hg, de honderd millioen dollar beliep en waarbij de invoer vijfmaal overtrof. Soekarno zelf heeft blijkens zijn eigen getuigenis tegenover bezoekers te Djogja het grootste deel van zijn invloed verloren. Niemand weet, wat de plannen van Sjarifoeddin zijn. Maar achter de schermen van de republikeinse regering trekken de gewapende benden en die groepen, die belang hebben bij de smokkelhandel aan de touwtjes. Ik ben bang, vervolgde dr. van Mook, dat Sjahrir niet sterk genoeg is geweest om die genen te bestrijden, die tegen een dergelijke reorganisatie gekant wa ren. „Buitenlandse invloeden" Tenslotte beantwoordde Dr. van Mook nog een aantal vragen. Om trent de buitenlandse invloeden in de republiek zeide hij, dat daar de „ge bruikelijke invloeden" werkzaam wa ren en hij lichtte dit nader toe door te verklaren, dat de communistische partij in de republiek stellig in ver binding staat met de buitenwereld. Deze groep, zo verklaarde hfl, treedt niet sterk op ed voorgrond, maar heeft vele leden in allerlei organisa ties. De vraag werd gesteld, of een bezetting van Djogja een oplos sing zou opleveren. Hierop ant woordde dr. van Mook, dat men de vraag niet op deze wijze moest stellen, maar dat men beter kon zeggen: „Kan de toestand verbe terd worden, indien de republikein se regering zodanig kan worden georganiseerd, dat zjj werkelijk met de wederopbouw begint en gezag krijgt in haar gezagsgebied?" Dr. van Mook bleek niet bereid over zijn bezoek aan Marshall meer te zeggen dan: „Het heeft de situa tie opgehelderd". Wel zeide hjj nog, dat, voorzover het de economische aangelegenheden betrof, de bespre kingen „louter oriënterend" waren geweest. Dr. van Mook vertrekt Za terdag uit de Ver. Staten naar Neder land. Hjj is voornemens Donderdag 10 September naar Batavia terug te keren. Wysjinsky zegi: De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie, Wysjinsky, heeft op een persconfe rentie te Londen verklaard, dat zijn land niet voornemens is zijn houding ten opzichte van het plan-Marshall te wijzigen. Over de vooruitzichten, die de Sow jet-Unie op de komende algemene vergadering der V.N. heeft, verklaar de hjj, dat „iedere soldaat, die op mars gaat op succes hoopt". De Inter-Amerikaanse conferentie te Rio de Janeiro is een kwestie van defensie, aldus Wysjinsky, doch men heeft niet duidelijk verklaard tegen wie deze verdediging is gericht daarom kan men er op verschillende manieren over denken. Wysjinsky zeide weinig interesse te hebben in de kwestie der Sowjet- Russische vrouwen, die niet naar Amerikaanse vloot blijft in Middellandse zee Admiral Bernard Bieri, opperbevel hebber van de Amerikaanse marine in de Middellandse Zee, heeft tegen over een correspondent van een Ita liaans blad verklaard, dat „de Ame rikaanse vloot in de Middellandse Zee hier zal blijven. „Zij zai ten nauwste blijven samenwerken met de Britse vloot en de Italiaanse wate ren en andere zones van de Mid dellandse Zee zelfs na de onderteke ning van 't vredesverdrag met Duits land blijven bevaren. Admiraal Bieri sprak de geruchten dat de Amerikaanse vloot in Europa zal worden ingekrompen, tegen. Overeenkomstig de door de minis ter van marine in 1946 aangekon digde politiek zullen de V.S. overal, waar dit nodig is, htfn strijdkrachten handhaven om hun belangen en po litiek in het buiteland te beschermen en steunen. Bg mijn weten is er sindsdien geen enkele wijziging hier in aangebracht. „Op het ogenblik be vinden er zich vijf Amerikaanse krui sers, zeven torpedo-jagers, een vlieg tuigmoederschip en ongeveer zes hulp schepen in de Middellandse Zee, zo verklaarde admiraal Bieri Skorzeny was onschuldig.. Het Amerikaanse militaire ge rechtshof te Dachau heeft Otto Skor zeny, Duits parachutist der Nazi's, die Mussolini uit de handen van de regering Badoglio heeft gered, on schuldig bevonden aan overtreding van het oorlogsrecht. Volgens de aan klacht had hg aan het hoofd ge staan van een speciale brigade, die tijdens het Duits offensief in de Ar dennen in de laatste oorlogswinter Amerikaanse uniformen droeg. 19 Officieren van zijn 15e pantserbri gade werden eveneens onschuldig be vonden aan het overtreden van oor logsrecht en oorlogsgebruiken. Hij verklaard verder, dat China en d: Sovjet-Unie eenzelfde standpunt innemen ten aanzien van het vredes verdrag met Japan. Beide landen zijn tegen een herstel van het Japanse Keizerrijk en dus tegen de Ameri kaanse politiek, aldus de Chinese Premier. ACTIVITEIT »VAN CON SULS-GENERAAL De consuls-generaal in Batavia maken m(t spoed een aauvang met dc teak, welke hen door hun respec tievelijke re- -ringen is toegewezen ingevolge de aangenomen resolutie in de Veiligliekisraad. G'sterochtend vert-ok de fungerend consul-generaal voor Australië, Char les Eaton, naar Soerabaja met een R.A.F.-vliegtuig, dat te zijner be schikking staat in verband met zijn consul: ire taak. Eaton is als waarnemend consul- generaal voor Australië thans door de Nederlands-Indische regering toe gelaten tot een voorlopige uitoefe ning van zijn consulaire functies. Op zijn reis naar Soerabaja werd hg vergezeld door de plaatsvervangend Britse consul-generaal Lambert en de Australische consul-generaal Bal- lard, die met het toestel doorvliegt naar Australië ,waar hij zijn verlof zal doorbrengen. Eaton en Lambert zullen vanuit Soerabaja in overleg met de plaatselijke Nederlandse com mandant de Nederlandse zijde van de sector van Malang in ogenschouw ne men. Verleden week heeft Eaton reeds met zijn Franse collega de sector van Malang van de republi keinse zijde bezocht. Zij zullen over hun bevindingen een rapport uitbren gen aan het consulaire comité. Za terdag worden de beide consuls naar Batavia teruggebracht, wellicht met hetzelfde vliegtuig, dat intussen 4 DE UTRECHTSE JAARBEURS geniet over de gehele wereld een goede naam. Uit vele landen komen telkens tweemaal per jaar vertegenwoordigers naar het oude te exposeren; komen nog meer buitenlanders om kennis te nemen van de producten Sticht om hun goederen voor de Nederlandse handel en het Nederlandse publiek van de Nederlandse industrie en de Nederlandse nijverheid. Zo nemen aan de gis teren geopende najaarsbeurs niet minder dan ruim 950 buitenlandse firma's deel op een totaal aantal van ruim 2200 exposanten. Dit alles onderstreept naar onze mening de grote betekenis voor ons land van deze Jaarbeurs. Het Nederlandse han delsleven kan deze beurs als Intermediar niet meer missen. Te weinig ruimte IN ZIJN REDE OP EEN voor de pers gehouden conferentie verklaarde de directeur van de Jaar beurs, de Heer Milius, echter, dat de beurs door een groot gevaar wordt bedreigd, nml. ruimte gebrek. Meer dan 300 firma's moesten een „neen" horen, op hun verzoek om een plaatsje op deze 49ste Jaarbeurs te verkrijgen. Dë Heer Milius deelde tevens mede, dat de plannen voor de uit breiding van de expositiegelegenheid reeds lang zijn voltooid en dat alleen nog niet tot uitvoering er van is overgegaan omdat de toestemming van de regering ondanks veel aandrang tot op dit ogenblik is uitgebleven. Ook de voorzitter van het Jaarbeursbestuur, de Heer Fentener van Vlis- singen heeft voor de spoedige uitvoering van de uitbreidingsplannen een lans-gebroken. Zijn cri- tiek op het regeringsbeleid in deze was vrien delijk, maar zeer positief. Het probleem is overigens uiteraard niet zo een voudig als het mischien op het eerste gezicht lijkt. Men kan zich voorstellen, dat de overheid de schaarse materialen en werkkrachten in de eerste plaats wil gebruiken om ons volk weer aan een behoorlijke woning te helpen. Wie de trieste toestanden in vele door de oorlog getrof fen gebieden kent, zal voor een dergelijk streven van de overheid slechts lof kunnen hebben, en zal bereid zijn daarvoor enig ongerief te aan vaarden. Toch komt het ons voor, dat het pro bleem voor de Jaarbeursuitbreiding enigszins anders ligt. Ons land moet exporteren, en steeds méér exporteren, om in de zeer dringende be hoeften van ons volk te kunnen voorzien. Voor en d r in geldt zeker m de huidige situatie, exporteren of sterven. En onze handelsbalans vertoont nog altijd een allesbehalve rooskleurig beeld. In 1946 was slechts 37 percent van de invoer door uit voer gedekt; 1947 geeft een verbetering te zien, doch hoger dan een gedekte import van 41 per cent komen wij ook thans nog niet. Als wij dan weten, dat voor 1940 de import voor 70 percent door export werd gedekt en wij internationaal nog behoorlijke revenuen uit diensten konden trekken, dan kan men zich gemakkelijk voor stellen, dat de toestand van het ogenblik vrij somber is. Dat onze welstand voor de toekomst zal worden bepaald door de export die wij weten te plaatsen op de wereldmarkt. En in de stimulering van deze export neemt de Jaarbeurs te Utrecht een belangrijke plaats in. Daarom dringen ook wij er met klem op aan, dat de overheid op een of andere wijze zal mede werken om de zo hoog nodige uitbreiding van de jaarbeursruimte tot stand te brengen. Des noods voorlopig door een improvisorische oplos sing. Wij denken bijvoorbeeld aan de verplaat sing van een gehele bedrijfsgroep naar elders in het land: Houtrust in den Haag, het R.A.I.- gebouw in Amsterdam of de Nenytohallen in Rotterdam. Deze tijdelijke decentralisatie zou ongetwijfeld nadelen met zich brengen, maar wanneer men In deze dependances een volledige bedrijfsgroep onder brengt, dan lijken ons deze bezwaren niet onoverkomelijk. Tenioonsiellingen en streekbeurzen DOOR DE DIRECTEUR van de Jaarbeurs werd nog een ander klemmend probleem aan de orde gestel^, nml. dat van de vele tentoonstellingen op industriëel en handelsgebied en de streek beurzen. Wij geloven niet geheel ten onrechte. Door de grote serie exposities, die de Neder landse bedrijven vaak uit concurrentie-overwe gingen wel moeten bezoeken, worden de krachten versnipperd, de kosten onnodig opgevoerd en veel arbeidskracht op een onnutte wijze aan gewend. Er schijnen maatregelen in den Haag in voorbereiding om deze materie te ordenen. Wij kunnen ons daarover slechts verheugen. Zo is dan de 49ste Utrechtse Jaarbeurs geopend. Moge er straks in het voorjaar aanleiding zijn de jubileumbeurs met luister te vieren. DEWI. hun Engelse echtgenoten mogen vertrekken. „Ik stel veel meer be lang in het feit, dat 150.000 Sowjet- Russische burgers in de Engelse zone van Duitsland nog niet zijn- vrtjge laten". Vandaag: Hollandse Dag Vandaag is het In het bijzonder voor de Ned. afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen een belang rijke dag. Op de „Hollandse dag" zul len in de Apollohal te Amsterdam on geveer 4000 Nederlandse leden in de diverse klederdrachten harer woon streken bijeen komen en de buiten landse gasten zullen dan in de gele genheid worden gesteld poppen In Ned. klederdrachten te kopen, welke de Ned. vrouwen vervaardigden. Het programma zal worden afge wisseld met zang van verschillende koren, terwijl een speciaal voor deze Hollandse Dag ingestudeerd toneel spel „Nederland ontvangt" door le den uit Groningen, Friesland en Dren te wordt opgevoerd. Dinsdagavond heeft in het Rijks museum minister Mansho't, de deel neemsters, ontvangen. Op deze zeer druk bezochte re ceptie, die ruim twee uren duurde, zag men in de geheel gevulde voorhal van de eregalerij de kleurige kleder drachten van schier alle landen van Oost-lndonesië wil Joden opnemen Tijdens de lunch, door de gemeen teraad van Amsterdam aangeboden aan de president van Ooat-Indonesië met zjjn gevolg In het Amstelhotel te Amsterdam, zeide Hamid II Sultan van Pontianak, tot do Opperrabbijn van Amsterdam J. Tal, dat de staat Oost-lndonesië bereid Is alle Joden In Europa, die zich niet langer al daar kunnen ophouden, op te nemen. Binnenkort Rijksconferentie Naar wij vernemen ligt het In de bedoeling van de Nederlandse rege ring de rijksconferentie met de ver tegenwoordigers van West-Indië nog deze maand of in het begin van de volgende maand bijeen te roepen. Nr dere mededelingen hierover kunnen zeer binnenkort worden verwacht. MAXIMUMPRIJZEN VOOR CONSUMPTIE PEULVRUCHTEN Voor consumptie-peulvruchten v oogst 1947 zjjn de volgende mi mum-consumentenprijzen per kg vastgesteld: groene erwten f 0.46; spliterwten f 0.56; schokkers f 0.56; capuctjners f 0.82; bruine bonen f 0.78 witte bonen f 0.80; grauwe erwten Toen werklieden bezi~ waren met herstelwerkzaamheden aan een Maas brug nabij Luik, stortte deze plot seling in, waardoor een 20-tal ar beiders in de stroom geraakten. Vijf hunner kwamen hierbij om het leven, terwijl tien anderen gewond werden. Jimmy Browrt Een nieuw stripverhaal. In dit nummer treffen onze jon{£ en oude lezers voor de eerste maal het verhaal aan van de lotgevallen van Jim my Brown die voorlopig als voetballer zal optreden. Onze vriend Jimmy zullen wij la ter ook in andere creaties kunnen ontmoeten. Wij ho pen, dat onze lezers dagelijks met Jimmy een paar gezel lige ogenblikken zullen be leven. weerbericht VRIJ VEEL WIND Vooral in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid-West. Tamelijk veel bewol king, doch slechts hier en daar enig» regen, voornamelijk in de Noordelijke provincies. Weinig verandering van temperatuur. Vanavond: Zon onder 19.09 uur Maan op: 24.00 uur. Morgen: Zon op 6.06 uur. Maan onder: 18.11 uur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1