Wij Rond de geleide economie RADIO 8.000 ontheemden krijgen werk Wel of niet inenten? Een omstreden vraagstuk 't Loketje itruny Rloum als voetballer Jllllinllllllll'l'fl'llliffl'" (Van onze financiële redacteur) Men kan niet beweren, dat de gelelde economie zich In de twee jaar na do bevrijding in een stagende populariteit verheugt. In tegen deel, de critiek. die aanvankelijk nog 7.eer gematigd was, neemt in kracht en omvang toe en de pleitbezorgers der planmatige productie zwijgen over het algemeen. Zonder hier ter plaatse de argumenten pro en contra aan een uitvoerige critische beschouwing te onderwer pen, l(jkt het toch wel gewenst er eens de nadruk op te leggen, dat de talrijke voorschriften, die tijdens en na de oorlog het Nederlandse bedrijfsleren aan banden hebben gelegd, slechts bitter weinig met planmatige productie hebben te maken. De critiek, die op deze voor schriften overigens vaak terecht wordt geuit, raakt de gelei de economie dan ook maar nauwelijks. W|j leven momenteel in een periode van zogenaamde .schaarste-econo mie'' en de daarmede gepaard gaande distributiemaatregelen, de stamkaar ten en de talloze materiaal- en ma- ohlnetoewijzingen spruiten voort uit het feit, dat ons land aan nagenoeg alles tekort heeft. Dat men In een dergelijke periode van overheidswe ge moet toezien op de meest juiste aanwending van de aanwezige pro ductieve capaciteit is duidelijk, doen tevens moet men begrijpen, dat, wan neer de periode van herstel eenmaal achter de rug zal zijn. het distribu tiesysteem. ook in een geleide eco nomie tot het verleden zal behoren. Uitgangspunt Een geleide economie gaat er van uit, dat in het vr(je kapitalisme niet automatisch alle voorwaarden voor de meest juiste bezetting van het pro ductieapparaat zijn vervuld en dat er geen garantie bestaat, dat werkloos heid kan worden vermeden. Daarom willen de voorstanders ener geleide economie de overheid de macht ge ven om die maatregelen te nemen, welke noodzakelijk zijn voor de opvoe ring enerzijds en stabilisering anders- zjjds van de productie. De vraag is nu slechts of dit persé gepaard moet gaan met tal van bureaucratische maatregelen, die maken dat de men sen uit het. bedrijfsleven regelmatig# autodienstcn met Den Haag moeten onderhouden. Dit nu is stellig niet het geval. Men kan met een controle op bepaalde sleutelplaatsen het al lergrootste gedeelte van het bedrijfs leven vrij laten en slechts dan in- gry'pen wanneer gevaren dreigen. Zo is het zeer goed denkbaar, dat men, wanneer eenmaal een min of meer harmonische opbouw van ons productie-apparaat zal zijn verkre gen, de investeringen geheel vrij laat, doch door het Centraal Plan Bureau laat controleren of deze In vesteringen wel voldoende zijn om een bepaald wenselijk geachte werk gelegenheid te garanderen. Zolang dat het geval is biykt van overheids ingrijpen niets. Slechts wanneer de investeringen dalen, zal de overheid, door een openbare werken-politiek er voor zorg dragen dat het volume der werkgelegenheid op peil blijft. Hier wordt dus elke vorm van bureaucra tie vermeden. Belastingpoiitiek Ook zal in een geleide economie de ©verheid er op nioeten toezien, hoe de verhouding is tussen uitgekeerde en gereserveerde winsten en hoe ver de belastingpoiitiek kan gaan met de geringere belasting van winsten welke men In het bedrijf wenst te houden. Juist de belastingpoiitiek ©pent in de geleide economie moge lijkheden om. los van welke bureau cratie dan ook; de productie in be paalde banen te lelden. Indien men b.v. een toeneming der investeringen wil stimuleren en men voert een aanmerkelijke discriminatie in tus sen het belastingtarief op winsten, die in het bedrijf worden belegd en die worden uitgekeerd, verkrijgt men, zonder enige verdere overheidscon- UITZENDINGEN DONDERDAG II SEPTEMBER '47 Hilversum I 801 m Nieuws om 7, 8. 18. 19. 20 rn «.80 uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; NCRV 10.15 Morgendienst; KRO 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Pianorecital; 12.33 en J3.25 Orkest Klaas van Becck; N CRV 14.00 Continental quintet; 14.40 Voor de vrouw; 15 00 Clarinetrecital; 16.00 Bijbellezing' 17.25 Musotteor- kest; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 Het actueel geluld; 20.15 Koorfesti val: 21.30 De vaart der Volkeren; 21.50 .Met band en plaat voor U pa raat: 22.45 Avondoverdenklng. Hilversum TT 415 m Nieuws om 7, 8. 18. 18 ,20 rn 2.8 uur. AVRO 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 8.45 Haendclprogramma: 9.15 Mor genwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen: 10.50 Voor de k'euters; 11.20 Orgel concert; 12.38 Metropoleorkest: 13.15 Renovaseptet14.20 Gram. platen; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.05 Reprises: 17.00 Ka'eidezcoop; 18.15 Sportpraatje; 1S.30 D« Papavers; 20.15 Omrocporkc»': 21.29 „Twaalf dagen" hoorspel; 22.C0 Ja de schün- ^erpw trole vanzelf een vergroting der In vesteringen. Hoewel dit slechts enige losse op merkingen over het vraagstuk der geleide economie zijn, is hierdoor toch wel reeds aangetoond, dat er een scherp onderscheid gemaakt moet worden tussen de reglementeringen, welke ons economisch leven heden ten dage vertoont in verband met de heersende schaarste en een geleide economie in een tijd van voorspoed. In de geleide economie heeft de overheid onder normale omstandig heden tot taak het bedrijfsleven nu eens te stimuleren, dan weer te rem men, doch met hoe minder dwang dat kan geschieden, des te beter is het! Een ieder men staat voor 't loket. Zo eenmaal in de week, En als hij heel lang wachten moet. Dan maakt hen zich van streek Hij moppert op de ambtenaar Die hem maar praten laat; Zoekt ruzie met een slagersjoch, Dat op z'n tenen staat' Ach, het leven is geen pretje, In de rij voor zo n loketje! Hij staat er voor de bonnenkaart. Voor 't inkomstnbiljetje. Hij wacht op zegels voor een brief. 't Is altijd voor 't loketje! Heel dikwijls is 't er vol en druk, Maar tref je het eens stil, Dan is het of die ambtenaar Je niet graag helpen wiL Ach. het leven is geen pretje, Als je wacht voor zo'n loketje! En achter zo'n verwenst loket. Het oog op 't werk gericht. Daar zit de arme ambtenaar En doet getrouw zyn plicht Hij informeert er naar je naam, Hij cijfert en hen schrijft; Hij zorgt er voor dat U - misschien - Nog even leven blijft! Neen, het is gerust geen pretje, Voor en achter zo'n loketje! Nico Splinter Van huis en hof verdreven vinden zij misschien fhans een nieuw vaderland (van onze Haagse correspondent) DEN HAAG. 4 Sept Nog in de herfst van dit jaar kan Nederland een waardevolle aanvulling verwach ten van zyn arbeiderspotentieel8000 ontheemde werkers komen n.1. naar ons land en wel 3500 ongehuwde man nen en 4500 ongehuwde vrouwen. Zy zullen in diverse streken te werk ge steld worden, o.a. bij de wederopbouw van Zeeland en Brabant, by de Phi- lipsfabrieker.. textielindustrie, schoen fabrieken enz. Ook komen er ver pleegsters en dienstboden. Wat zijn ontheemden? Nederland en vele andere landen hebben dringend behoefte aan arbei ders. Onze wederopbouw wordt er door geremd: vele gezinnen in Zee land, Brabant en Limburg gaan nu de vierde winter in zonder eigen dak boven hun hoofd. De productiegrens van vele takken van industrie o.a. textiel- cn schoenindustrie wordt aan gegeven door het aantal beschikbare arbeidskrachten. Vele bedrijven wer ken nog ver beneden de capaciteit van hun machinepark wegens gebrek aan personeel. Neem daarby het ny- pende dienstbodenvraagstuk en het schreiende tekort aan verpleegsters in ziekenhuizen en sanatoria... Maar ginds, in de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland zitten tienduizenden Polen, Joego-Slaven, Roethenen, Tsjechen, Letlanders, Estlanders, Lithauwers enz. veelal door het nazidom van eigen erf ver- dreven.Dat zijn de „displaced per sons", letterlijk vertaald: verplaatste personen. Beter kunnen we dit lelijke anglicisme vervangen door: ontheem den. Deze ontheemden vormen een be kende aanklacht tegen het niet win nen van de vrede. Opgesloten in barakkampen, slecht gevoed, jeuken hun handen om weer aan te kunnen pakken; om elders in de wereld in een vry land, waar geen terreur heerst, opnieuw 'n toekomst te kunnen opbouwen. Het zyn niet de slechtsten, die in deze kampen verblyven. Nederland neemt 8.000 ontheemden op Andere landen, zoals Engeland en Frankrijk hebben reeds duizenden ontheemden opgenomen. Thans gaat ook Nederland plukken van deze in ternationale werkersboom. Een deputatie van deze ontheem- 1. Het stoomschip Fauna vertoonde, toen het de Afrikaanse havenstaxi uitvoer, heel veel gelijkenis met een beestenpakhuis. Het zat volgepakt met dieren, dieren in kisten, dieren in kooien, dieren in manden. Een gi raffe, die in het vooronder zat opge borgen stak zelfs zyn lange nek door een der patrijspoorten en keek wee moedig naar de verdwijnende kus£ van zijn dierbaar vaderland. Hij dacht aan zijn broertjes en zusjes, die hij daar achterliet, en plengde een traan, die in de oceaan drupte. Medische brief den o.l.v. de Letlandse professor Marckus is kort geleden in Neder land geweest. Men -bezocht Amster dam, de Zaanstreek, textielfabrieken in Tilburg en Twenthe, Den Haag, Vlissingen, Philipsfabrieken te Eind hoven enz. Alle leden van de depu tatie waren enthousiast over Neder land. Niet het minst over de gun stige arbeidsvoorwaarden, sociale verzekeringen, arbeiderswoningen, hy giënische fabrieken enz. Prof. Marckus zei dan ook: „In de dromen van tienduizenden ontheem den is Nederland een sprookjesland. Ik vind het heerlijk, dat ik straks zal kunnen vertellen, dat hun dro men de werkelijkheid benaderen". Ons klinkt dit vermoedelyk over dreven in de oren. We denken on middellijk aan een „sprookjesland" met kapot geschoten huizen, een platgebrand Rotterdam, een gebom bardeerd den Haag, een sprookje van bureaucratie met een sprookjesach tige wanverhouding tussen loon en prijzen enz. Maar we moeten deze uitlating van Marckus zien door de Oost-Europese bril. En dan is Ne derland inderdaad een sprookje. De belangstelling voor Nederland die toch al vry goed was, is na het rapport van prof. Marckus nog in tenser geworden. Aan onze kant was het resultaat, dat onze regering de Internationale Vluchtelingen Orga nisatie er van in kennis stelde bereid te zyn 8000 ontheemden op te ne men. Daarna is medio Augustus een Ne derlandse commissie naar de Ameri kaanse bezettingszone van Duitsland gezonden om 8000 geschikte arbeids krachten uit te zoeken. Zij bestaat uit ambtenaren van het Ryksarbeids bureau, arbeidsadviseurs der gewes telijke arbeidsbureaux, vertegenwoor digers der mijnen en artsen. Deze commissie zal speciaal zoe ken naar bouwvakarbeiders, textiel arbeiders, arbeiders voor de schoe nenindustrie, arbeiders voor de me taalindustrie, mijnwerkers, geschoold en ongeschoold, verpleegsters, dienst boden, confectienaaisters, schoen- stiksters enz. Deze arbeidskrachten zullen weliswaar over het hele land worden verdeeld, doch meer speciaal worden ingezet waar de behoefte het Vaak is er nog weerstand tegen de inenting. Een gezond kind ziek te maken, al is het ook nog zo weinig, een moeder doet het toch niet graag. En pokken? Wie hoort daarvan nu nog in ons land? Nu ja, pas waren er nog enkele gevallen in Zuid-Lim burg, maar van een epidemie was toch geen sprake. Neen, inderdaad, pokkenepidemieën behoren In West- Europa tot het verleden. Maar dit is alleen zo, omdat de inenting een ge bruik is geworden en bijna alle inwo ners een of meer dan een keer inge ënt zyn. Met de'verplichting tot inenting is bij ons een weinig de hand gelicht, nadat een tijdlang onaangename ver wikkelingen na inenting bleken op te treden. Toen echter was vastgesteld, dat deze zich nooit vertoonden na inenting op zeer jonge leeftijd on der het jaar heeft men de ver plichte inenting weer ingevoerd. Slechts met een doktersattest of op grond van religieuze overtuiging kan men van deze verplichting worden vrygesteld. Daarbij moet wel be dacht worden, dat het nuttig effect van de inenting voor de gehele be volking evenredig is aan het percen tage der bevolking, dat zich er aan heeft onderworpen. Er diphtt Inmiddels is door de veeljarige in enting van grote bevolkingsgroepen dringendst is. Men mag dus ver dachten, dat Zeeland, ^rabant, spe- «flaal Eindhoven, Tilburg en de Lang Straat en de Zaanstreek in Noord- Holland spoedig de ontheemden zul len kunnen verwachten. Begrypelyk worden er strenge maatstaven aangelegd; candidaten moeten niet alleen vakbekwaam zyn, doch ook lichamelijk gezond en po litiek betrouwbaar. Na een uitge breid onderzoek krijgen de geselec teerde imigranten een arbeidsvergun ning voor Nederland. Ook wordt de mogelijkheid geopend, na verloop van tyd het Nederlands staatsburgerschap te verwerven. Op onze informatie, wanneer de immigranten zullen arriveren, kon men ons nog geen afdoend antwoord geven. Men gaf ons te verstaan, dat zij vermoedelyk in enkele groepen zullen aankomen en dat de eerste groepen in ieder geval nog dit na jaar kunnen worden verwacht. Men wees er ons voorts op, dat de Baltische meisjes, die in Amsterdam se ziekenhuizen zyn te werk gesteld in het algemeen goed voldoen. Zij zyn arbeidswillig en leergierig. Ook ziet het er naar uit, dat het acclima tiseringsproces gunstig zal verlopen. Daarom meent men ook goede ver wachtingen te mogen koesteren van de 8000 ontheemden. In ieder geval zullen zij een waardevolle aanvulling blijken te zijn voor ons arbeidspoten tieel. Laten wij onze goede naam eer aan doen en de mannen en vrouwen die de laatste 10 jaren veel geleden hebben, waardig en gastvrij ontvan gen, zodat zij zich snel opgenomen zullen voelen in de Nederlandse volks gemeenschap. het reëele gevaar voor pokken wel sterk afgenomen. Anders liggen de verhoudingen met dipherie. Nog steeds zyn zowel ziekte- als sterf gevallen aan deze infectieziekte be trekkelijk hoog. De inenting geeft 'n zeer behoorlijke weerstand tegen de ze gevaarlijke kinderziekte. Men moet zich het mechanisme van de onvatbaarheid als volgt voorstellen. In onze gemeenschap komt welhaast iedereen in zyn jeugd wel in aan raking met de diphteriebacil. By een algemeen goede gezondheid wordt een klein aantal van zulke ziektekie men wel door het organisme vernie tigd. Onder het mom van een geringe verkoudheid verloopt dan zo'n ge ringe diphterie-infectie. Daarna heeft zich dan een onvatbaarheid ontwik keld, die gewoonlijk voor de rest van het leven duurt. De pasgeborene heeft in zijn bloed, dat geheel uit het moederlijk bloed bestaat, de antistoffen meegekregen tegen alle infecties, die de moeder in haar leven heeft doorgemaakt. Lang zamerhand vervangt het jonge orga nisme het geërfde moederlijk bloed echter door eigen gefabriceerd bloed Tegen de leeftijd van 6 8 maanden is dit proces geheel voltooid en op die leeftijd is de zuigeling dan ook vatbaar voor alle infectieziekten, die hij in het eerste halfjaar slechts bij hoge uitzondering oploopt. Voorzich tigheid met de niet-ingeënte baby is dan ook geboden, tot de inenting de onvatbaarheid weer heeft opgewekt. Bescherming tegen ziekten, die de moeder niet heeft ontmoet, kan men dus ook bij de zuigeling niet ver wachten. Betrouwbare proef. Wat nu diphterie betreft, er be staat een zeer betrouwbare proef om aan te tonen of iemand nog vatbaar is voor deze ziekte. Valt die proef positief uit, dan is het dus geboden zo'n kind in té enten. Daarbij wordt eerst een kleine hoeveelheid ziekte kiemen in de huid gebracht. Het li chaam begint dan onmiddellijk te- genstoffen te fabriceren. Daarna brengt men een iets grotere hoeveel heid diphteriebacillen binnen, waar- op^een wat sterkere reactie van het lichaam volgt. De daardoor verkregen onvatbaarheid blijft enkele jaren be staan om na 1% 2 jaar langza merhand af te nemen. Herhaling om de 2 jaar van de Schich-test (zo heet de proef, waardoor de vatbaar heid wordt aangetoond) is dan ook noodzakelijk bij schoolgaande kinde ren, vooral in tijden van vermeer derd optreden der ziekte, zoals we die nu sinds de oorlog beleven. Een voorbehoedende inenting te gen roodvonk bestaat nog niet. Wol kan daarby, evenals trouwens by diphterie, serum van herstellende zieken met succes worden toegepast, zodra de ziekte geconstateerd is. Helaas bestaat er nog niet voor al le kinderinfectieziekten een deugde lijk middel. Tegen de zo gevreesde kinderverlamming bijvoorbeeld is van epidemiologisch standpunt gezien nog geen therapip bekend. S. JOLES, Arts. FEUILLETON door Anthony Berkeley 66) AANTEKENINGEN OMTRENT DE* MOORDENAAR Dat hy een buitengewoon intelligent en capa bel man moet zyn. Voor het uitwerken van een plan., waarbij- een moord als zelfmoord wordt voorgesteld, maar dit zodanig, dat de politie on getwijfeld moet ontdekken toch met een moord te doen te hebben en vervolgens gedwongen wordt een onschuldige te verdenken, is een combinatie van scherpzinnigheid cn durf nodig, zoals in de historie der misdaad nog niet la voorgekomen. Dat hij belang moet hebben bij de dood van Juffrouw Sinclair en van de majoor. N.B. Dit maakt het aantal verdachte personen bijzonder klein.i •tui i» aoatAet x?oai .hebben gestaan wiet een lid van haar huishouding, alsmede met de majoor. Dat hy ervaring moet hebben gehad in het uitbeelden van andere personen. (Anders had hy niet zo gemakkelijk voor de majoor kunnen door gaan). Dat hy, te oordelen naar de stem door de te lefoon, een béschaafd man moet zijn. (N.B. Dat hy zichzelf voor Eccles uitgaf, bewijst eens te meer, dat hij van de zaken van de majoor op de hoogte was) Dat wij weten, hoe hy er ongeveer moet uit zien. Hy moet een lange man zyn, misschien iets minder breed dan de majoor en in ieder geval een haakneus hebben. Waarschijnlijk heeft hy rood haar1 (Ijij kan echter een pruik gedra gen hebben) en hij is enige jaren jonger dan de majoor (dit is mijn eigen indrjik, maar ik zou er niet op durven zweren.) AANTEKENINGEN OMTRENT DE METHODES VAN DE MOORDENAAR Dat met het oog op de scherpzinnigheid, waar mede het gehele plan is opgesteld, een bijzonder ingenieuze methode van toediening van het vergif en het stoppen van het buisje in juffrouw Sin- clair's hand nog te ontdekken overblijft. Dat wanneer, zoals wij hebben gezien, de moor denaar het buisje niet in de hand van de vermoor de kan hebben gedrukt, terwijl hy nog onder observatie der vier getuigen stond, hij eveneens een methode kan hebben gezonden om een ver giftigde koffiekop op haar tafeltje te plaatsen; met andere woorden, de vergiftigde kop kan evenals liet buisje een valstrik geweest zijn en het feit, dat deze vergiftigd was, behoeft nog geenszins te bewijzen, dat het vergif door middel van dit voorwerp werd toegediend. (In dit ge val moet het werkelyke voorwerp ongeveer op hetzelfde ogenblik verwijderd zyn). (Lieve help, dacht mynheer Chitterwick op dit punt, het wordt wel bijzonder ingewikkeld; maar werkelijk, met zo'n scherpzinnig brein...) Dat het gehele plan niet slechts de dood van juffrouw en majoor Sinclair ten doel schijnt te hebben, maar boven alles de onschuld van de moordenaar moet verzekeren. Dat het motief van de moordenaar, tot nu toe in het duister gehuld, waarschijnlyk gevon den kan worden door een onderzoek naar alle personen, die voordeel bij de dood van jufrouw Sinclair en haar neef zouden kunnen hebben. Dat, met het oog op de handige wijze, waarop hy het de majoor onmogeiyk maakte, z'jn alibi te bewijzen, de moordenaar het vraagstuk van een alibi voor zichzelf niet over het hoofd zal hebben gezien. Wij moeten er op bedacht zyn, dat hij een zeer goed alibi bezit. LAZEN IN: Radiocensuur De lezer weet, dat aan prof. Ger- brandy voor de tijd van 2 maanden een radiospreekverbód is opgelegd. Tegen deze vorm van censuur neemt Het Parool" op scherpe wijze stel ling, hoewel de heer Gerbrandy en ,Het Parool" stellig geen vrienden zyn. De argumentatie van het blad lijkt ons juist: Wy achten het bestaan van een bepaling als die, waarop thans Gerbrandy in zijn radio-uitingen wordt gekortwiekt, een gevaarlij ke zaak. Een zaak, strijdig met de vrijheid van spreken, die een ereplaats in het Atlantisch Char ter inneemt; een zaak, die mis- bruik in de hand werken kan en niet democratisch mag heten. Terwijl de vrijheid van het ge schreven woord door de Grondwet wordt gewaarborgd met als enig voorbehoud de verantwoordelijk heid voor de wet, heeft men de vrijheid van het gesproken woord voor zoveel het zich van de mi crofoon bedient, aan de willekeur van de regering onderworpen. De schrijver besluit aldus: En zij die, als wijzelf, van Ger- brandy's opvattingen niets moe ten hebben, zullen goed doen er zich rekenschap van te geven, dat er zoiets als, heden gy, morgen ik" bestaat, vóór zij zich in het spreekverbod voor de oud-premier verkneukelen. Omdat er ten tijde van de op stelling der Grondwet van 1843 geen radio bestond, geniet het ge schreven woord wel, 't radiowoord geen grondwettelijke bescherming Dat is een tekort. Men plempe het niet aan met bepalingen, die strijden met gezonde vrijheidsbe grippen, maar regele de vryheid van het radiowoord liever naar analogie van de schryfvrijheid. Wat ons aangaat mag Gr£]?rariiv morgen weer bazuinen. Staatsge vaarlijk is het niet en hij^doet het altijd zo aardig Een jong paar trouwt Het weekblad „De Nieuwe Eeuw" wijst er nog eens op hoe onmogelijk het is voor een jong paar om zich behoorlijk in te richten; aangenomen nog, dat het een huis heeft weten te vinden om te installeren. Het blad schrijft: Ditzelfde pa^r krygt voor tex- tiel-inkopen 50 punten, dus juist genoeg om twee en een half lake:» te kopen, ieder bed 1^4 laken. Handdoeken, theedoeken, ontbyt- lakens, tafelkleden en al wat dies meer zy, mag schoonmama uit vooroorlogse voorraad afstaan...! Voor serviesgoed krijgt het ge lukkige paar 35 punten. Men kan voor 42 p. een eetservies voor 6 personen kopen, komt dan 7 p. te kort, en heeft geen ontbijtser vies noch ook maar één kop. Dek schalen, soepterrines, vleesscha» len en sauskommen zyn vry, maar borden en kopjes niet. Een d' kundige formuleerde het in een voudige bewoordingen als volgt: „dit is geregeld door een gewoon stel gekken." Natuurlijk koopt het paar zwart aangezien het zich anders niet kan installeren. De regeling van het „gewoon stel Haagse gekken" dwingt daartoe. Benen als een Barometer - en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen en be nen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wis pelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking vair Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door. vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig da kleine dagelijkse dosis in Uw oerata kopje thee.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2