Land van zengende zon 'SWM Als het Frankrijk goed ging, zou het nog verkeerd gaan fimmy, 0 als voetballer Amerikaanse exporten blijven I c Harianne is oud geworden I Amerika is plotseling gaan beseffen, dat het niet goed gaat in Frankrijk. Men ziet dat het Franse volk. dat van Hitler's bezetting bevrijd moest wor den door Engels—Amerikaanse troep en. zich niet hersteld heeft van de zwakheden, die gedurende de oorlog aan het licht zijn gekomen. Frank rijk ziet de toekomst met heel wat minder vertrouwen tegemoet dan op de dag der bevrijding. Sommigen Schrijven deze steeds voortgaande ver •lechtering toe aan de nir I ler eindi gende economische crisis. Anderen zien het als het resultaat van de groe lende communistische dreiging. Deze beide elementen tellen zeer zeker m •e. maar de tragedie van Frankrijk ligt dieper en moet gezocht worden In de geestesgesteldheid van het Fra nse yolk. De Franse tragedie Het valt niet te ontkennen, dat het Franse economische stelsel dreigt in een te storten. De prijzen stijgen voortdurend, de lonen zijn daarmee nog lang niet in overeenstemming. De zwarte markt is niet meer te beteu gelen. Er is gebrek aan brood, er is bijna geen vlees, behalve op het platte land en op de zwarte markt, waar alleen de zeer rijken en de re staurants kunnen kopen, die veel door buitenlandse touristen bezocht wor den. De Franse industrie kwijnt door gebrek aan kolen of aan moderne ma chines. De Franse regering probeert, geplaats als zij is tegenover dit eco nomische dilemma, lonen en prijzen te stabiliseren. Maar de fabrieks- en spoorwegarbeiders benevens de beiders in de steden, die sedert het eind van de oorlog de koopkracht van hun loon voortdurend hebben zien verminderen, worden ongeduldig. Zij eisen, dat de regering snel een mid del zal vinden om hen en hun gezin nen meer voedsel te geven. Voorts is het een feit. dat het com munisme in Frankrijk steeds dreigen der vormen aanneemt. Dit is niet het gevolg van Russische druk. hoewel die er natuurlijk wel is. maar van de snelle groei van de Franse communis tische partij, die nu de grootste is in het land. Bovendien nemen de com munisten vooral in aantal toe op het platteland. Waar men juist had mo gen verwachten, dat de conservatieve boeren het sterkst weerstand zouden hebben geboden aan de verlokkingen van de Communisten. Hunjeugdverenigingen zijn het meest levenskrachtig uit het gehele land. Maar de Franse tragedie ligt dieper dan dit alles. Zij komt voort uit het feit. dat in de geest van het Franse volk het imperialisme nog steeds voortleeft. Tijdens de oorlog heeft Frankrijk het grootste deel van het rijk verloren. In enkele delen, die nog behouden bleven, is de tostand niet al te rooskleurig. Er zijn noch troe pen, noch andere middelen om Indo- China. Madagascar en de kolonies in Afrika in toom te houden. De Franse tragedie bestaat hierin, dat indien de economische crisis door een of ander wonder tot een oplos sing werd gebracht en indien-de macht van het Communisme kon worden ge broken,, het Franse volk toch nog het land te gronde zou richten door te trachten een rijk in bedwang te hou den dat veel te groot is voor hen om te bewaken. Alle Franse partijen drin gen er op aan. dat het Franse Rijk in zijn geheel behouden blijft. Het Franse volk beseft niet en dat is wel de diepste grond van hun tragedie dat het eind van het imperialisme een historische nood zaak voor hen is geworden. Zij zien niet in, dat een land met 40.000.000 mensen met een dalend geboortecijfer en een achteruitgaande economische situatie,, niet blijvend 110.000.000 men sen aan zich kan onderwerpen, voor al nu niet, nu deze 110.000.000 blaken van nieuwe ideeën, zoals recht van zelfbeschikking en onafhankelijkheid. Omdat zij dit niet zien, omdat zij vastbesloten zijn om het onmogelijke te willen bereiken, zullen zij alleen maar hun land dood laten bloeden. Maar. zo redeneren de Fransen, als Frankrijk zijn hoge positie temidden van de andere grote mogendheden niet behoudt, zal Frankrijk dan niet verzinken tot een tweede- of derde rangs natie? Dat is inderdaad moge lijk. Maar wat dan nog? Zal dan de Fransman er slechter aan toe zijn? Zal hij er niet veel beter aan toe zijn? Met deze maat gemeten, is Zweden een land van de tweede-rang, Dene marken van de derde, terwijl Zwit serland. als men zo rekent, een vier® de- of vyfde-rangs land genoemd kan worden. Maar is daarom het lot van de Zweedse. Deense en Zwitserse arbei der slechter? Zijn zij niet in een veel betere positie dan de doorsnee Frans man? Zolang de imperialistische koorts in de aderen van het Franse volk blijft branden, zullen alle pogingen om weer voorspoed te brengen aan de grote massa in Frankrijk gedoemd zijn te mislukken. „The Christian Contury". Walch eren: Zeeuwse boeren worden ongeduldig HET wordt eentonig, dit iuiden van de alarmklok over Walcheren. Bijna drie jaar lang hebben pers en radio, toneel en film het droevig lied gezongen van het verdronken land. Maar nóg zeggen de Walcherse boeren: het Nederlandse volk weet niet, hoe erg het is. En zij hebben gelijk. Ook wij wisten het niettot we het eiland hebben doorkruist en gesproken hebben met de slachtoffers van de nieuwe ramp, die het eiland getroffen heeft. Het is duidelijk: deze alarmklok moet blijven luiden! Walcheren is opnieuw in nood! We zien het aan de scheuren in de akkers, aan de weilanden, waarin zelfs het onkruid niet meer groeien wil. Na alles, wat Walcheren is over komen, is het nu de grote droogte, die het eiland teistert. Als er één woord is, dat de toestand kenschetst, dan is het dit: RAMPZALIG! DINSDAG IS SEPTEMBER Hilversum I 301 m. Nieuws •m 7. 8. 13. 19. 20 en 22.30 uur. KRO 7.30 Morgebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 10.40 Voor dracht; 11.30 Als de ziele luistert; 12.03 Zangvoordracht; Nationaal pro gramma: 12.35 Opening der Statcn- fenoraal met troonrede; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Engeland zingt en •peelt; 16.00 De Zonnebloem; 16.45 Elck wat wils; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 20.20 Oin- roopkamerorkest; 22.15 Avondgebed; 22.15 Werken van W. Andriessen. Hilversum II 415 m. Nieuws om 7. 8. 13, 18, 20. en 23 uur. AVRO 7.30 en 8.15 Gram. platen; 9.15 Morgenwijding: 9.35 Arbeidsvi taminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Voordracht 12.33 Zie H'sum I; 14.00 Naaicursus; 15.15 Sprookjesmatinee; 16.40 De Schoolbel; 18.30 RVU-Lezing over telepathie en helderziendheid; 19.30 Beroemde liederen: 20.15 Bonte Dinsdagavond-trein; 21.30 Contact; 22.30 Kamermuziek. Is de strijd met het zoute water vergeefs gestreden? Wij rijden door de steppe, die Wal cheren heet. Langs de weg dode wil gen, de mosselschelpen nog in de kale takken. De sloten staan droag;; alleen in de tankgracht en in de diepe kre ken, die de golven destijds in het land geslagen hebben, staat water zout! De velden zijn leeg, de oogst is binnen. Maar de schuren zijn slechts voor een derde gevuld. De weiden zijn dor .en rood: zelfs 't onkruid kan niet meer gedijen op deze grond, die ver giftigd is door het zout. Een trooste loze opsomming, even troosteloos als dit landschap, waarin alles nog herin nert aan de rampspoed van de inun datie en dat nu verschroeit in de zon newarmte. OOGST MISLUKT Onze jeep hobbelt langs stoffige weggetjes. Middelburg, Ritthem, Vlis- singen, Zoutelande, Westkapelle. Over al hdtxelfde beeld: armoe en nog eens armoe. Maanden achtereen stuurde de zon haar stralen onbarmhartig naar de gevoelige bodem; het zout kwam weer boven en deed zijn vernielend werk. Wat de gevolgen zijn? Vraag het aan de boeren zelf: Onze oogst is mislukt. We zullen blij zijn als ons eiland 25 pCt. op brengt van wat het vroeger opleverde. De wintertarwe is uitgevroren; de zo- mertarwe is of niet voldoende tot ont wikkeling gekomen of dermate door onkruid* overwoekerd, dat we alles hebben weggemaaid, tarwe en onkruid samen; nu moet het dienst doen als veevoer! De akkers suikerbuiten en aardappelen vertonen grote kale plek ken; de planten verschroeien, de groei van knollen en bieten staat stiL Er is voor ons maar een vraag belangrijk wanneer gaat het regenen? KOEIEN LIJDEN HONGER. Een veehouder klaagt zijn nood: Ik weet niet meer. wat ik mijn koeien te eten zal geven. De beesten i gi$5 '1 Aardappelen, zulke doodgewone aardappelen. Maar weet U wat 'n moeite te het kost oqï een goede aardappel te leveren? Hier ziet U hoe zaalaard appelen (poten») die het volgende jaar gepoot moeten worden, In speci ale ontsmettingsbaden ontsmet wor-den om zo te vrijwaren tegen aarda ppelzlekten. B(j gebrek aan baden gebruikt de boer z\jn punter. 5. „Als het nog eens gebeurt", gromde meneer Barend Bof, „dan hak ik je in mootjes, of ik stop je in de kist bij de boa-constrictor, of ik....", maar meneer Barend Bof kreeg geen gelegenheid de arme Moortje nog andere bedreigingen toe te voegen, want opnieuw vloog er wat door de lucht en nu kreeg hij iets tegen zijn oog ,zo hard, dat de vonken er af spatten. Meneer Bof brulde van woede en hij keek nijdig in het rond om te zien kool stoofde, hoewel oog lang niet meeviel, drommelriep hij. wie hem deze dat met één „Wie voor de hebben van onkruid geleefd, want er groeit sinds maanden geen gras meer. Maar nu is ook het onkruid op. Zelfs de zoute melde kan het niet meer har den in de hitte. De dieren geven geen melk meer, ze zijn mager en hebben dorst. De meesten van ons hebben geen geld meer om graszaad te ko pen en bovendien kan 't straks voor de laatste inzaai te laat zijn. Het kan de komende winter catastrofaal wor den. MORELE INZINKING. Daarover is iedereen op Walcheren het eens. Er heerst grote bezorgdheid op het eens zo schone eiland. Zij, die het weten kunnen, zeggen: Als er niet snel en afdoende wordt geholpen, zullen veel boeren van het toneel verdwijnen. Nu al zijn er boeren, die zelf de spa ter hand ne men en gaan werken bij een collega, die het wat minder slecht heeft ge troffen dan zij. Dit is Walcheren, zomer 1947, drie jaar na de ramp van het water. Is het wonder, dat de moed de Zeeuwen in de schoenen dreigt te zinken? Het heeft er .alle schijn van, dat zij hun moeizame strijd met het zoute water hebben verloren! WALCHEREN ZAL HERRIJZEN! Walcheren zal herrijzen! Het eiland, dat de tol betaald heeft voor onze be vrijding, moet zo snel mogelijk weer in oude luister hersteld. Daaraan zal het gehele Nederlandse volk meewer ken! Schone beloften van twee jaar geleden. Wat is er van terecht geko men? Heeft de Walcherse boer weer een bestaansmogelijkheid? Worden er huizen en schuren voor hem gebouwd? Is zijn land weer voor de landbouw geschikt? Krijgt hij zijn vee, zijn ma chines terug? Wordt hij schadeloos gesteld voor de stroppen, die hij heeft geleden? Er zijn commissies, er is een bouwplan, er is een schaderegeling. Maar inmiddels wonen Walcherse boe ren nog in een bunker, is hun land nog met zand bedekt, staan hun ma chines door en door verroest in de wrakke schuren, bedorven door het zoute water WRANGE VRAGEN Als alles bij de boer zo ging als in Den Haag, kwam er nooit een kor rel uit de grond, zei ons een eenvou dige boer. Hij begrijpt niet, waarom 't jaren moet duren, eer hij Zijn schade vergoeding in handen krijgt. Hij be grijpt niet, waarom dit in geblokkeerd geld wordt uitbetaald en waarom deze armoede, toch een gevolg van de oor log, drukken moet op deze streek. Z<^u het dan geen misdaad zijn, zo vraagt een ander, als wij failliet gingen? Was het dan geen nationaal belang, dat Walcheren aan de zee werd prijsgegeven? Met de wederop bouw gaat het traag. De Friese boe ren zouden coulanter kunnen zijn in het leveren van vee. De schaderege ling is gebaseerd op de waarde van 1940; nu is het bouwen minstens vier maal zo duur. Hoe zullen wij ooit aan een eigen bedrijf komen? SNELLE HULP NODIG Wrange vragen, die met talloze an dere zouden kunnen worden aange vuld. Zeker, er wordt geholpen, van velerlei zijden zelfs. Het is een ver kwikking de 200 buitenlandse studen ten aan het werk te zien, die hun va- cantie er aan geenv om de Walcherse boer weer op de been te helpen. Er worden credieten verstrekt, voorschot ten uitgekeerd, noodwoningen ge bouwd. Maar het gaat te traag; de hulp komt te laat. Als het zo door gaat, zei ons weer een ander, gaan we er onder. Dit zou toch allerminst een landsbelang zijn? Natuurlijk hebben deze vragenstel lers een onjuist begrip voor alle fac toren. die hier in het spel zijn en die de ambtenaren van wederopbouw schade-enquête, landbouwherstel zo veel hoofdbrekens kosten. Ook kunnen deze ambtenaren het niet helpen, dat de. natuur zo weinig meewerkt om de Walcherse boer weer een bestaan te verschaffen. Maar zou juist dit niet een aansporing kunnen zijn om wat voort te maken? Snelle hulp is hier dhbbele hulp! Hot Amerikaanse departement van Handel maakt bekend dat gedurende het tweede kwartaal van dit jaar de export van goederen en diensten uit de Verenigde Staten een nieuw vre- desrecord heeft bereikt met een to taal van 5.300.000.000, hetgeen overeenkomt met een bedrag van 21.200.000.000. per jaar. Dit bete lcent 'n verhoging van 2.400.000.000 in vergelijking tot de oorspronkelijke raming van 18.800.000.000 voor het hele jaar op basis van het eerste kwartaal en het werd'slechts over troffen door 1944, toen de Lend- Lease op haar hoogtepunt was. De totale Amerikaanse relief-leve- ringen, welke naar het buitenland werden verscheept bleven onveran derd ten opzichte van 't eerste kwar taal, met een kleine vermindering in de UNRRA-exporten, welke echter volkomen gecompenseerd werd door een verhoging van relief-verschepin- gen naar bezette gebieden. Gedurende het tweede kwartaal bleven de importen ongeveer op het zelfde peil als in de voorafgaande drie maanden, waardoor een overeen komstig exportsurplus werd gevormd ter waarde van bijna 3.300.000.000. Per jaar zou dit c.n exportsurplus vormen van 13.000.000.000. De verhoging in de exporten deed zich gevoelen in half afgewerkte en afgewerkte goederen andere dan voe dingsmiddelen, terwijl er geen verho ging plaats vond in de export van voedingsmiddelen en grondstoffen. Bijna de helft van de grote verhoging ging naar landen op het Westelijk Halfrond, terwijl Europa's deel onge veer 17.5 procent was met Zweden als de grootste Europese afnemer. Verscheidene Europese landen ver minderden hun aankopen in de Ver enigde Staten, voornamelijk Engeland en Griekenland. De exporten naar In^ dia waren groter en die naar de Phi- lippijnen kleiner. De door de Ameri kaanse Regering en de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ontwik keling aan het buitenland ver schafte leningen bedragen ongeveer 1.600.000.000.—. dit is 500.000.000.— meer dan in het eerste kwartaal. Dit komt hQofdzakelijk door het feit dat Engeland in het tweede kwartaal 950.000.000.— opnam in vergelijking tot 500.000.000 in het eerste kwar taal. Opleving in de diamant-industrie De Amsterdamse diamantindustrie maakt op het ogenblik een k'-he op leving door, aldus vernemen wij van bevoegde zijde. Er wordt behoorlijk verkocht, de oud,e voorraden raakt men kwijt en er worden betere prijzen gemaakt. Men meent deze verbetering in hoofd zaak te moeten toeschrijven aan het feit, dat de Verenigde Staten van Amerika weer meer aan de markt zijn dan tot voor kort. Insiders manen evenwel tot voor zichtigheid, daar nog niet te over zien valt of deze opleving van lange duur zal zijn. Uiteraard houdt zulks ten nauwste verband met de alge mene economische wereldsituatie en het verloop van de New-York# ef- fectenmarkt. Zou het plan Marshall zyn beslag krijgen, dan acht men de kans op een behoorlijk rustige ont wikkeling van de diamanthandel aanzienlijk groter, zo verzekerde men ons. Men onderstreepte evenwel, dat de huidige verbetering nog ver ten achter blijft bij de laatste druktepe- riode terstónd na de bevrijding, toen de Amerikaanse vraag naar diamant vrijwel niet te verzadigen was. De slijperijen bieden op het ogen blik volop werkgelegenheid, zodat practisch alle beschikbare diamant bewerkers in het arbeidsproces zijn opgenomen. Het totaal aantal werk lieden bedraagt circa 1000, terwijl nog 400 leerlingen in min of meer -gevorderde staat van opleiding ver keren. De export van het geslepen goed blijft zich bevredigend ontwikkelen, en was per eind Augustus J.l. op gelopen tot een totaal van 14 milii- oen gulden, waarvan een belangrijk deviezenoverschot resteert. In de eerste zes maanden van dit jaar stond tegenover een invoer aan ruwe stenen ter waarde v. f 4.367.000 een export van bewerkte diamanten ter waarde van f 10.251.000. Voor Ju li waren deze cijfers als vólgt tin- voer f 959.000, uitvoer f 1.760.000. Augustus invoer f 1.069.000, uitvoer f 1.839.000. De Verenigde Staten zijn de' voornaajnste afnemer met 'n totaalbedrag in het eerste halfjaar van f 3.746.000. gevolgd door Zwe den met f 1.646.000 en India met 1.380.000 .In 1946 had de invoer een waarde van 23.6 en de uitvoer van 28.2 millioen gulden. „Kerk en Vrede' conferentie De geloofsgemeenschap ...Kerk en Vrede", aangesloten bij de Internatio nal Fellowship of Reconciliation, be legt op Zaterdag 20 en Zondag 21 Sep tember a.s. een landelijke conferentie in het Indisch Instituut te Amsterdam, o.l.v. Ds. J. J. Buskes, ,2e voorzitter. Inleidingen zullen gehouden worden door: Ds. M. Hinlopen over „Kerk en Oorlog", Prof. Dr. Fried. Siegmund Schultze (Berlijn) over de „tegen woordige wereldsitu fcie", terwijl voorts gesproken zal worden over „Waarom Kerk en Vrede" door Dr. P. J. Meertens, Joh. Winkler en Ds. K. Strijd. Prof. Heering zal tenslotte een samenvatting geven. Inlichtingen voor deelneming: Secretariaat Hoofdbestuur Argonautenstraat 37, Amsterdam Z. Telef. 94241. 70 Dit waren de feiten. Door een voor xichtige ondervraging was mijnheer Chitterwick in staat er nog enige dingen aan toe te voegen. Dc aanwezigheid van het likeur- glas was haar eigenlijk opgevallen toen zi) aan het buffet haar bestel lingen opgaf; zij had toen beseft, dat het eigenaardig was, omdat er bU haar geen likeur besteld was. H«*t was natuurlijk mogelijk, dat een col- een bestelling ln haar wijk had aangenomen, maar toen zij hier naar informeerde, bleek dit niet het geval te zijn. Dit stijfde haar in haar over tuiging, dat zy een en ander ge droomd had. Mijnheer Chitterwick probeerde z'n opwinding zo goed mogelijk te ver bergen en daar hij van deze getuige niets meer verwachtte, vroeg hij of het mogelijk was het meisje, dat hem aan dc telefoon geroepen had, te spreken. „Natuurlijk", was het antwoord, „maar wie is het eigenlijk? Kunt U haar beschrijven, mynheer Chittcr- wiek?" Maar dat was nu juist iets, dat mijnheer Chitterwick niet kon. Voor de eerste maal besefte hij. dat men een dienstertje meestal niet bijzonder nauwkeurig opneemt. Hy had geen idee, hoe zy er uitzag. Het enige wat hy zich herinnerde ,was, dat zij nogal lang en slank was en waar schijnlijk donker haar had. Het meia je verdween om bij haar collega's navraag te doen, maar kwam onver richter zake terug. Mijnheer Chitter wick, die een tijd lang bg het buffet alle meisjes gadesloeg, bad evenmin succes. Ten slotte nam hy afscheid van de serveerster, na haar eerst een bankbiljet van een pond in de hand te hebben gestopt en .van haar de belofte te hebben verkregen, dat zij op verdere informaties zou uitgaan bij dc meisjes, die op dat ogenblik vrij van dienst waren of sinds de tra gische dag elders in betrekking wa ren gegaan. Toen hij langzaam naar de uit gang liep bedacht mynheer Chitter wick, dat hij het meisje niet een maar dweemaal gezien had, eerst in de lounge en later in de vesti bule c:i bij geen van beide keren had hg haar goed aangekeken. Plotseling bleef hg staan .tervvgi het bloed hem naar de wangen steeg. „Wel verdraaid!" hggde mijnheer Chitterwick. De gedachte die hem te binnen ge schoten was, scheen hem zo onwaar schijnlijk, ja zelfs onbestaanbaar toe. Maar toch „Welk nummer was het ook weer?" mompelde mijnheer Chitterwick flve- rig nadenkend, „ik zal het me na tuurlijk nooit herinneren. Nooit! Nooit!" Maar Jiet geheugen is een eigen aardig iets. Het kan iemand in de steek laten, wanneer het er om gaat zich het gezicht van een beslist knap meisje voor de geest te halen; maar een zo onbelangrijk ding als een num mer, dat slechts eenmaal in een ge sprek genoemd is, blijkt netjes in een hersenvakje opgeborgen te zijn. „4731," juichte mynheer Chitter wick byna. „Waarachtig, 473!" En meteen liep hij naar het bureau van de chef de reception ,waar het dikke hotclregister lag. Na enig zoeken haalde hg een oude enveloppe uit z'n zak en noteerde: 12 Juni No. 473. James Hall Ings 47, Southowran Villas, Ashton-under Lyne. „Lieve help", mompelde mijnheer Chitterwick afwezig. „Ashton-imder- Lyne. Wat een lange rei3. Maar het moet". Die avond tydens het diner, beze gelde mijnheer Chitterwick zijn her wonnen onafhankelijkheid, door kort en bondig te verklaren ,dat hy de volgende dag op' reis zou gaan. '/yu tante sputterde wel tegen en rae-kte op, dat iemand die zichzelf respec teert, niet naar Ash.on •uider-Lyna gaat, maar .een verwijzing naai d® hertog deed hAar spoedig inbinden.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2