Toestand van ons land nog somber ei! mum toor mimm DE TROONREDE Conferentie ter RECONSTRUCTIE KONINKRIJK Beperking defensief apparaat Republiek wil onderhandelen Zesjarenplan voor de Landbouw DE HILLIOENENNOTA Aanval op Djogja zou niet weerstaan kunnen worden VANDAAS-.. Amerika lid van bemiddelingscommissie 4e Jaargang No. 1037 Uitg. N V. Noordhollandse Pers 1Ö45 TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 Lo. Redactie: TeL 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht maardei Dinsdag 16 September 1947 J)AOBLAD VOOS ALKMAAR EN OMGEVING TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Punten uit de troonrede Behalve de in de aanhef van ons artikel over de troonrede genoemde punten zullen in het komende jaar in ons parlement nog de volgende belangrijke zaken aan de orde komen: Een herziening van het ontslagrecht; Opheffing van de bizondere rechtspraak; Nieuwe wet op de verhouding tussen gemeenten en rijk; Maatregelen op het gebied van de woningbouw; Nieuwe wachtgeld- en werkloosheidsverzekering; Nieuwe regeling voor uitkering aan invaliden, weduwen en wezen; Reorganisatie van het ziekenfondswezen. In verband met de ziekte van H.M. de Koningin werd dit jaar de troonrede by de aanvang van het parlementaire jaar uitgesproken door de minister-president dr. L. Beel. Voorafgegaan door 12 motor rijders van het regiment huzaren van Boreel en gevolgd door even eens 12 motorrijders van dit regiment begaf dr. Beel zich van het Koninklijk paleis aan het Noordeinde naar de Ridderzaal, alwaar hij om precies één uur in naam van H.M. de Koningin zich met de vol gende verklaring richtte tot de verenigde vergadering van beide Kamers van de Staten-Generaal. Leden der Staten-Generaal, Hare Majesteit de Koningin heelt mij opgedragen deze zitting van uw hoge college te openen en mij gemachtigd daarbij voorlezing te doen van de re de, die Hare Majesteit voornemens was uit te spreken. Hoewel in de ruim twee jaren, die ons scheiden van de dag der bevrij ding, het beeld van ons land, dank zy de toenemende krachtsinspanning van ons volk, alom zichtbare, gelukkige veranderingen heeft ondergaan, moe ten wij iedere stap op de weg vooruit nog steeds bevechten tegen een stroom van nationale en internationale moei lijkheden, die nauwelijks in kracht vermindert. Dé verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen in de ontwik keling der gebeurtenissen in Indone sië, ondervond ernstige belemmerin gen. Wel is waar zijn verdere schreden gezet op de weg naar de verwezen lijking ener nieuwe rechtsorde, steu nend op het beginsel van vrijwillige samenwerking. De staat Oost-Indone- sië kwam tot stand. West-Borneo en andere delen van de archipel werden erkend als zelfstan dige gebieden met een eigen bestuur. Hei stemt tot vreugde, dat een ver tegenwoordiging uit Indonesië, met de heer president van de staat Oost-In- donesië aan het hoofd, zich thans in Nederland bevindt, ten einde de we derzijdse goede verstandhouding te versterken. Helaas echter heeft de verhouding tot de Republiek zich in ongunstige zin ontwikkeld. Lange tijd mochten wij de hoop koesteren, dat het berei ken van een overeenkomst met haai ook in dit Indonesische gebied de te rugkeer zou inluiden van recht en veiligheid en een belangrijke schrede op de weg naar de nieuwe rechtsorde. Het zal ook u ten diepste hebben te leurgesteld, dat zulks niet het geval bleek en dat de moeilijkheden zich hier veeleer hebben toegespitst. Deze toespitsing heeft offers en leed ge bracht. Ere zij hen, die voor, tijdens en na het politioneel optreden onzer krijgsmacht hun leven gaven, en ver troosting moge de bevolking dezer Ge bieden vinden, die onder leed ge bukt gaat. Een voorstel, ten doel heb bende de mogelijkheid te openen ue nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk spoedig een wettelijke grondslag te geven wordt voorbereid Op korten termijn zullen vertegen woordigers van Stiriname en de Ne derlandse antillen tot een ronde-tafel- conferentie worden samengeroepen. Een commissie van voorbereiding daartoe is reeds geïnstalleerd. De ontwikkeling van de internatio nale toestand blijft zorgelijk. Hoewel in het afgelopen jaar een aantal vre desregelingen is tot stand gekomen, verkeren de besprekingen over de vrede met Japan nog in een voorberei dend stadium, terwijl het Duitse vraagstuk, voor Europa van zo over heersend belang, nauwelijks nader tot oplossing is gebracht Het beleid der regering met betrek king tot de Verenigde Naties blijft be heerst door het streven naar het be vorderen van goede internationale verhoudingen. Het valt te betreuren, dat het optreden van de Veiligheids raad er in het algemeen nog slechts weinig toe heeft bijgedragen om de bestaande onzekerheid te verminderen. Ondanks het gerezen meningsver schil nopens de bevoegdheid der Verenigde Naties in de Indonesische kwestie, bleven de internationale be trekkingen van vriendschappelijke aard. Het stemt tot bijzondere voldoening, dat de bestaande hartelijke verstand houding met België op velerlei ge bied nog is verdiept Met grote waardering mogen de diensten worden herdacht, die zowel marine als landmacht bewijzen bij het herstel van de rechtsorde in In donesië. De toestand van 's lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk worden - gehouden. Dit zal er ons toe dwingen vooreerst geen meerdere ta ken voor deze krijgsmacht op ons te nemen en vervolgens, zoveel als de toestand in Indonesië zulks toelaat, haar taak over te dragen aan bur gerlijke gezagsorganen aldaar. Deze beperkingen zullen tot gelei delijke, doch zeer aanzienlijke ver mindering der personele sterkte voe ren. Maatregelen worden getroffen om de mannen, die hierdoor, alsmede door de aflossing der thans in Indonesië vertoevende militairen, vrijkomen, de terugkeer in de burgermaatschappij te vergemakkelijken. Het verlangen naar vernieuwing doet ook zijn invloed gelden op het rechtsleven. Voor de samenstelling van een nieuw burgerlijk wetboek is een op dracht verleend. De voorgenomen her vorming op dit uitgestrekte gebied zal ook omvatten de wetgeving van het internationaal privaatrecht.* Naast de algemene herziening van het burger lijk recht wordt ook aan afzonder lijke vernieuwingen aandacht ge schonken. Wetsontwerpen mogen wor den verwacht tot herziening van het ontslagrecht van werknemers en tot instelling van een overheidstoezicht op bepaalde gezinnen, wier onmaat schappelijk gedrag gevaar oplevert voor de samenleving. Eerstdaags kan een wetsontwerp te gemoet worden gezien om de bijzon dere rechtsprekende colleges en de tribunalen geleidelijk op te heffen en om de 'nog resterende berechting van politieke delinquenten aan de grond wettelijke met rechtspraak belaste or ganen op te dragen. Ook zal een wets ontwerp worden ingediend om een meer effectieve bestrijding van de eco nomische delicten mogelijk te maken. Een voorlopige wettelijke voorzie ning met betrekking tot de fbiancië»1 verhouding tussen rijk en gemeenten-' zal op zeer korte termijn worden voorgesteld, evenals een regeling van het politiewezen. Een partiële wijzi ging van de pensioenwet kan spoedig tegemoet worden gezien. Als verdere schreden op de weg der vernieuwing van het onderwijs zullen u voorstellen bereiken tot her ziening der regeling van het voorbe reidend hoger- en middelbaar- en van het nijverheidsonderwijs. Belangrijke voorzieningen vergt het technisch hoger onderwijs. Wettelijke grondslagen worden ont worpen voor de reorganisatie van het wetenschappelijk onderzoek, voor de monumentenzorg, de bescherming van het beroep en de titel van „architect", alsook voor dc regeling van het radio- vraagstuk. Er zal worden voortgegaan met hulp aan de vrije jeugdvorming en aan de ontwikkeling en vrije ont plooiing der künst. De stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen worden verbeterd, indien de productiviteit van ons eigen land omhoog wordt gevoerd. Ondanks de aandacht, die de rege ring hieraan blijft schenken, baart de voedselpositie in verband met de gro te internationale goederenschaarste ernstige zorg. De levering van goede ren en diensten naar het buitenland zal krachtig worden bevorderd en de economische samenwerking met de overzeese gebiedsdelen blijft een voor werp van aanhoudende zorg. Met voortvarendheid zal gestreefd worden naar een verdere ontwikkeling van de economische unie met België en Lu xemburg, zonder dat hierdoor het stre ven naar een nauwere economische samenwerking met andere landen wordt verzwakt. Waar zulks toelaatbaar is, zal naar vereenvoudiging van de overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven en naar dienovereenkomstige inkrimping van 't overheidsapparaat worden gestreefd. De noodzakelijke verdere industriële uitbouw van ons land zal worden ge stimuleerd. Constructieve samenwerking van al le bij het bedrijfsleven betrokkenen Daar de tekst van de rijksbegro ting voor het komende jaar de z.g. millioenennota eerst op Dinsdagmiddag 4 uur wordt vrijgegeven, kunnen wij deze pas in onze krant van Woens dag publiceren, zult deze aan treffen op pagina 2 van ons blad van morgen. zal door de indiening van een wets ontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie worden bevorderd. Voor de noodzakelijke maatregelen ter bevordering van de rationalisatie in het landbouwbedrijf is een schema van zes jaren opgesteld, dat eerlang aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Op het gebied van het verkeer zijn voorstellen te wachten, betrekking hebbende op het vervoer van goederen te land en te water, zomede een wets ontwerp betreffende de zeehavens, terwijl voorts het nodige zal worden verricht om de regeling van het ver keer langs de weg wederom op wet telijke grondslagen, gelegen buiten de bezettingsperiode, te doen berusten. Bij de verwezenlijking van een bouwprogramma, dat op de beschik bare arbeidskrachten en materialen is afgestemd en dat de meest urgente werken zal bevatten, zal de woning bouw op de eerste plaats staan. De indiening van een wetsontwerp. waarbij een aantal onderwerpen, de wederopbouw betreffende, wordt gere geld, is binnenkort te verwachten. De voorbereiding van 'n ontwerp wacht geld- en werkloosheids verzekering is ver gevorderd. Van een ontwerp tot verbetering der positie van rentetrekkende invaliden, weduwen en wezen kunt gij de indie ning tegemoet zien. Over de herziening dér sociale ver zekering is een breed overleg met de stichting van de arbeid geopend. De indiening van een wetsontwerp op de bedrijfspensioenfondsen wordt over wogen. De commissie ter bestudering van het vraagstuk der ondernemings raden zal dezer dagen met haar arbeid gereedkomen. Op het terrein der volksgezondheid worden voorbereid een nieuwe wette lijke regeling van het ziekenfondswe zen en een nieuwe wettelijke organi satie der gezondheidszorg. Met voldoening moge worden vast gesteld, dat, dank zij het verkrij gen van buitenlandse leningen, een deviezencrisis kon worden voorkomen Niettemin blijft het welvaartsher stel bedreigd door schaarste aan bui tenlandse betalingsmiddelen. Derhal ve zal, naast handhaving van een scherpe controle op het deviezenge- bruik, alles in het werk dienen t« worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te verbeteren. Met vasthoudendheid zal worden ge streefd naar het beperken van over heidsuitgaven, welke, hoezeer gewenst op zich zelf, toch vanwege de zorg lijke toestand van 's lands financiën met toelaatbaar zijn of naar latere jaren behoren te worden verschoven De binnenkort aanvangende afwik- keling van de geblokkeerde te goeder zal gelijke tred houden met de inning van de voorlopige aanslagen in de ver- mogensheffingen. In het voorstel van wet tot rege hng van de bijdrage in de materiële oc >gsschade zal tegemoetvominf worden betracht ten aanzien van voor persoonlijke of bedrijfsdoeleinden ge bezigde eigendommen, waarmede voor al de belangen van minder drnag- kracBtigen landgenoten zullen worder gediend. Gevoegd bij de vele en grote moei lijheden, waarmede wij zowel op het nationale als op het internationale terrein nog voortdurend te kampen hebben, zal de behandeling dezer veel heid van zaken, evenals in het ver streken zittingsjaar, grote en voortdu rende inspanning van U vergen. Op deze inspanning moge de meel dan ooit voor het slagen van ons men- senwerk noodzakelijke zegen Gods rusten. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de gewone zitting van de Staten Gene raal geopend. Op een te Djogja gehouden pers conferentie hebben Soekarno en Sja- rifoeddin verklaard, dat de republi keinse regering verlangend Is om de besprekingen met de Nederlanders te hervatten, „op voorwaarde, dat een derde partij garandeert, dat de laat- sten zich ditmaal aan hun woord hou den". De beide staatslieden lieten zich op- timitisch uit betreffende het resultaat van eventuele besprekingen. Zij er kenden, dat de republiek geen weer stand zou kunnen bieden tegen een grootscheepse aanval op Djogjakarta, maar brachten met nadruk naar vo ren. dat de republiek klaar stond om in dat geval de guerrilla te in ten vi seren". Zij voegden hieraan toe, dat nu de republiek niet over krachtige mili taire middelen beschikte en Nederland zich in een zware financiële crisis bevond, er een mogelijkheid voor nieu we rondetafelbesprekingen bestond. Sjarifoeddin deelde verder nog mede, dat de republikeinse verlie zen sedert de wapenstilstand op i Augustus elke, week gemiddeld 150 a 200 doden en het dubbele aantal gewonden bedroegen. Het is niet enkel de oorlog, die de mensheid geregeld teistert. Ongetelde duizenden vallen jaarlijks ten offer aan vreselijke ziekten, waarvoor nog geen kruid gewassen blijkt. Reeds heeft de medische wetenschap grote successen geboekt; heeft zij aan vele ziekten die vroeger een gewisse dood betekenden een halt toegeroepen en ze teruggebracht tot een rustig „weekje in bed". Er is alle reden dankbaar te zijn voor het vele knappe werk, dat onze medici reeds hebben tot stand gebracht; voor de prach tige resultaten, die na noeste arbeid in de laboratoria zijn geboekt. Wijzen wij in dit verband slechts op enkele heel groten op dit terrein aan de gezondheid van de mens gewijd: Jenner, de man van de koepokinenting; Pasteur, die vele sera ontdekte;Semmel- weis, aan wie duizenden kraamvrouwen het leven «anken; Finsen, de onverpoosde strij der voor de lichttherapie; Fleming, die ons het peniciline schonk; Banting, die door zijn insuline de diadelici een draaglijk leven bezorgde: de Curies die door het ont dekking van de radio-activiteit van bepaalde stoffen duizenden de poort naar het leven opnieuw ontsloten. Zij en nog vele honderden met hun, streden voor het leven van de zieke medemens en wisten de dood zijn prooi te ontrukken. Nog echter sterven er ontijdig Nog echter zijn er ziekten, n.iV.Y de als genezingsmiddel verlengde althans voor me nig kankerpatiënt het leven Hoewel de baat lang niet altyd zó groot was, dat van een tijdelijke wetenschap vrijwel machteloos .staat; waaraan laat staan een blijvende genezing kon wordet mensen in de bloei van hun leven sterven, omdat wij hun het juiste medicijn niet weten te bie den. Tot deze ziekten behoort de zo zeer ge vreesde kanker. Soms zonder, maar vaak onder de hevigste pijnen sterven mensen aan deze z'ch in kwaadaardige gezwellen openbarende ziekte. Nog slechts enige decennia geleden was de kan ker patië zonder dat enige hulp kon worden ge boden ten dode opgeschreven. Enkele spontane genezirtgsgevallen daargelaten, die echter even onbegrepen als zeldzaam waren. Voor de kanker patiënt was het volkomen, dat hij na zekere tijd aan kanker zou bezwijken. Zijn lot was beze geld. Hem had de medische wetenschap niets anders te bieden, dan wat narcotica om het lijden te verzachten. Nieuw licht gloort Sedert is voor de aan kanker-lijdenden nieuw licht gaan gloren. De ontdekking van het ra dium en de toepassing van de radioactiviteit gesproken. Maar de toekomst was voor de kanker lijders in ie 1 geval iets minder donker. Zij had den stellig reden voor de moedige arbeid van de Cürie's dankbaar te zijn. Ook de moderne chi rurgie kon soms in een niet al te ver gevor derd stadium van kanker hulp bieden. Echter tij vermocht nimmer zekerheid te geven tegen ter- ha' En menig kankerpatiënt kon zich laten inschrijven in het register van vaste klanten bestreed, vaarvan men de oorzaak niet kende Zo moest het bij lapmiddelen blijven. Dr. J. Samuels - de ontdekker Maar onder de medici waren er die geen vrede konden hebben met de bestaande situatie. Zij kenden de cijfers van het aantal kanker slacht offers en wisten, dat in de ranglijst van de ziek tes van ernstig karakter de kanker een hog® plaats bezet. Zij wilden weten. Zij wilden ge nezen, gezondheid hergeven, beschermen tegen de naderbijsluipende dood. Vele theoriën werden opgesteld, het weten schappelijk bewijs echter schoot keer op keer te kort En de oorzaak van kanker bleeft onbekend Tot het tenslotte een eenvoudige Amsterdam se chirurg is gelukt de oorzaak van kanker met vrij grote stelligheid vast te stellen. Een over stelpende hoeveelheid bewijsmateriaal van zeer goed gehalte werd in een periode van ongeveer tien jaren verzameld om de theorie kracht bij te zetten. De ontdekker van de kankcroorzaak en daar op gebouwde therapeutische methode is onze landgenoot dr. J. Samuels. Nóg staat de officiële medische wetenschap sceptisch of afwijzend tegenover deze ontdek king, maar wij zijn er zeker van, dat zij haar standpunt tenslotte zal moeten herzien. Kanker kan genezen worden. De oorzaak van deze gevreesde ziekte is thans bekend. Reeds heb' vele tientallen patiënten, die anders al lang gestorven zouden zijn, aan de door de onder zoekingen van dr. Samuels verkregen resultaten het leven te danken. Het leek ons goed op deze plaats in onze krant, waar zo dikwijls minder prettige dingen worden besproken, thans plaats in te ruimen voor dit stuk vredeswerk van een eenvoudig maar groot man. In een aantal volgende artikelen zullen wij nader over zijn werk, zijn methode en zijn re- van de chirurgische afdeling vin het ziekenhuis, sultaten vertellen. Dat alles draf_t het kenmerk Men sreed en sneed, tot er niets meer te snijden over bleef en de patiënt tenslotte toch aan kan ker bezweek. De geboden hulp was slechts zelden afdoende Kon niet afdoende zijn, ofndat men een ziekt® van niet minder dan een revolutie. Voor duizenden in angst en pijn daagt nieu we hoop. Dat moge ons bij alle duister In deze geteisterde wereld wederom geloof en moed schenken. DEWL^^ Begin October eerste resultaten wellicht mogelijk (van onze Haagse correspondent) Een hooggeplaatst diplomatiek au toriteit deelde ons desgevraagd me de, dat blijkens binnengekomen be richten België en Australië inderdaad voornemens zouden zijn om Amerika te kiezen tot derde lid van de com missie, die een bemiddelingspoging moet doen inzake de Indonesische kwestie. Formeel hadden Australië en België Maandagmiddag evenwel nog geen verzoek van deze strekking tot Amerika gericht. Goed ingelichte zegslieden in Den Haag achten het zeker, dat Amerika het voorzitterschap der commissie van drie gaarne op zich zal nemen. Aansluiting op consulair rapport Voorts vernemen wjj nog, dat het er nUar uitziet, dat de commissie haa.' be- middelingspogingen zal afstemmen op het rapport der consulaire vertegen woordigers te Batavia. Foote b.v. zou zich hebben opgeworpen voor een rap port met strekking. HU achtte het niet voldoende, dat de consulaire vertegen woordigers een rapport zouden samen stellen over de feitelijke gegevens, doch wilde daaraan tevens een modus vastpnopen volgens welke de com missie van drie vruchtbaar zou kun nen bemiddelen. Besprekingen? Tot slot vernemen wij nog in den Haag dat er reden is om aan te nemen, dat Djogja momenteel gewilliger is ge worden voor nieuwe onderhandelin gen. al of niet rechtsstreeks met de Nederlanders. Men acht het niet uit gesloten, dat begin October de consu laire vertegenwoordigers de weg zul len hebben gebaand voor nieuwe be sprekingen tussen Nederlanders en republikeinen onder toezicht en mede werking van de commissie van drie. Wel verwacht men nieuwe moei lijkheden, wanneer de republiek wil gaan onderhandelen buiten het ver- Mrag van Linggadjati om. Volgens een goed ingelichte autoriteit blijft het standpunt van de Nederlandse regering onveranderlijk, n.L dat eventuele nieuwe besprekingen moe ten plaats vinden in het kader van het reeds door beide partUen gete kende verdrag. VERVOLG Binnen- en Buitenland op pagina 4 weerbericht WEER WARM Plaatselijk ochtendmist. Overdag son- nlg en warm of zeer warm met ma tige wind uit ZuidelUke richtingen. Later op de dag opkomende bewol king met in de avond kans op een onweersbul. Vanavond: Zon onder 18.55 uur. Morgen: Zon op 6.16.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1