„Angst" bouwde de bunkers in ons duingebied Y3achwi 0 als voetballer Windmill-Theater heeft nooit gesloten! Verminkt natuurschoon (Tan een byaondcrr medewerker» De lomer van 1947, die een record van honderd stranddagen bracht heeft tienduizenden Nederlanders in de ge legenheid gesteld nog even kennis te maken met gedeelten van de Duitse versterkingen, die als „West Wal" el ke invasie zouden weerstaan. Nu lig gen ze in de duinen als een voortdu rende ergernis voor de wandelaars. En er zijn er wat gebouwd! Bunkers, scherf vrije onderkomens, loopgraven In beton of met vlechtmatten van wilgenhout, radar postenIn de duinen tussen Egmond en Kamper duin is het meer dan bar. Waren de zelfbewust veroveraars soms angstig omdat destijds aan dit deel van de kust troepen werden ontscheept, die Napoleon de voet dwars moesten zet ten? Bergen dankt aan die „invasie" enkele straatnamen, maar het ziet er naar uit, dat zijn omgeving er ook de eindeloze reeks versterkingen aan te danken heeft. Bij Kamperduin begint het op de plek waar de Hondsbosse zeewering veran kerd ligt In het laatste hoge duin. De ene gevechtsbunker voor. de andere na op de dijk. achter de dijk. op en in het duin. En op het hoogste punt een radar-installatie, zielloos nu de instru menten zijn verwijderd. EN SCHOORL? Bij Schoorl. waar de duinen prach tig zijn bebost, hoeft men maar een paar honderd meter te wandelen en reeds doemen de grijze gevaarten op Ze liggen hoog op de toppen, die prachtig uitzicht bieden tot ver over zee. half ontmanteld, ten dele onder- gestoven. maar altijd een grimmige ontsiering van de natuur. Hier waren de onderkomens van ongekende luxe. Bakstenen muren met zwaar betonnen dak. Royale kamers, badkamers, wa terleiding en in de onmiddellijke om geving de nodige garages. Alles ge bouwd voor mensen met een levens positie! Maar nu is het houtwerk ge sloopt. de vensters zijn verdwenen en door de gebouwen waar met geringe kosten plaats zou zijn te maken voor een aantal gezinnen, stuift nu zinloos het zand. Tussen Schoorl en Bergen, om te zwijgen van Groet en Aagtdorp, weer eenzelfde beeld. Waar de natuur het mooiste is bouwde de mof een bun ker. En voorbij Bergen in de richting Egmond preciae zo. Rusteloos heeft hij gezwoegd om veili teg zijn. Was dat alleen maar voorzorg of sprak hier ook de angst? Ver naar het Zuiden, bij de mondnig va nde Schelde, heeft hij ook bunkers gebouwd, mijnenvelden gelegd en loopgraven gemaakt; de dUk bij West- capelle was bezet en omzoomd met verdedigingswerken, maar hier op het oude slagveld waar eens een handje vol ..geallieerden" het opnamen tegen WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 Hilversum I - 301 m. - Nieuws om 7. A 13. 19. en 22JW uur. NCRV - 1.45 Een woord voor de dag; 8.30 Morgenconcert; 9.00 Ziekenbezoek 9.30 Klassiek programma: 10.30 Mor gendienst; 11.00 Zangrecital; 11.45 Mu- setteorkest; 13 15 Omro.pkamerorkest; 14.30 De Varianten; 15.15 Wialnatrio; 16.00 Postzegelpraatje; 16.15 Voor de Jeugd: 17.35 Orgelbespeling voor de jeugd; 18 30 Ned Strijdkrachten: 19.155 "\.A child of our time", oratorium van Tippet: 21.20 Strijkorkest; 21.50 Sans Sourci; 22.45 Avondoverdenking. Hilversum 11 - 415 m - Nieuws om 7. 8. IS. 18. 28 en 23 uur. VARA - 7.30 en 8.15 Gram.muzick: 8.50 Voor de Vrouw; VPRO - 1000 Morgenwijding; VARA 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Liederen; 11.00 Populair non-stop programma; 12.00 Ensemble Vinccntino; 13.20 Orkest Malando; 14 00 Voor de rouw; 14.15 Vioolprogramma 15.05 Voor de jeugd; 15.45 Op zieken bezoek: 17.15 Accordeonorkest Jan Vi- gel: 18.20 Stafrrmziekcorps der Am sterdamse politie; VPRO 1945 Lezen in de Bijbel; VARA 20.15 Metropole orkest; 2100 ..Vergeten kinderen", hoorspel; 21.30 Radio-Philharmonisch orkest; 23.15 Op vleuglen der muziek de Fransen, heeft hij niet gespaard. Geld noch materiaal, mens noch na tuur. Dag en nacht is geploeterd om een invasie onmogelijk te maken. Het resultaat is een blamage voor het natuurschoon van de duinen, die niet meer ongedaan zal worden gemaakt. Men kan "deze gevaarten niet wegbre ken. Men kan ze alleen dichtmetse- len. zoals Kamperduin doet en dan wachten of wellicht de wind ze in de loop van vele jaren begraaft onder het aldoor warrelende zand. Doch dat zal niet geauw gebeuren. Het duin begraaft niet zo snel als de zee. waar uit hiel- en daar nog de mast opsteekt van een Duits schip .dat een voltreffer kreeg van een bom of een torpedo. De zee woelt Zijn prooi on der het zand ,de duinwind begraaft en graaft weer op. Als de oorlog en de na-oorlogse moeilijkheden lang tot het verleden behoren zullen, in een Hollandse zo mer, die nog eens honderd strand dagen" brengt, weer badgasten dolen door het duin en de vraag opwerpen of de eindeloze reeks bunkers in een ver verleden gebouwd alleen maar tot staond kwam op grond van militair- technische opvattingen. Zij zullen tot de slotsom komen, angst bouwde deze bunkers. Angst voor de herhaling van een landing die in het kader van de moderne oorlogvoering niet meer pas te. Want over de smalle strook grond in eeuwen van noeste arbeid herwon nen op de zee en die men Noord- Holland noemt, perste mij zeis in 1944 geen modern leger. Daar was geen ruimte, er waren geen wegen en in 't slootje, dat onze voorvaderen Noord- Hollands-KanaaL noemden, kon een modern schip niet varen. NIEMAND MOCHT HET WETEN Een wandelaar in Noord-Holland's duinen begrijpt waarom in deze om geving iedereen moest evacueren, waarom een dorpje als Petten werd gesloopt. Niemand mocht weten wat hier gebeurde. Als de Engelsen Napo leon durfden aangrijpen op dit af gelegen plekje, dan kon je er een lelijk woord op zeggen, dat ze het Hitier ook wel eens konden doen. Tegen zoveel angst uit het verleden gegroeid woog geen enkele theorie der moderne oorlogsvoering op. Daarom bouwde de mof zijn bunkers in het Bergense duinland. van Kam perduin tot Egmond. Bunkers die nu onderstuiven. ten koste van het ergst verspilde geld in een verloren oor log. dat een verre toekomst betaalt. Waarom noemen we de toekomst ei genlijk niet „Symen"? 6. „Bossy, daar. daar", riep Moor tje en hij wees ijverig in de richting van de plek. waar een aantal kooien met dieren op elkaar gestapeld wa ren. In een der onderste kooien zat een prachtige koningstijger, die vals lag te loeren naar hetgeen op het dek voorviel. Maar men zag ook kooien met boskatten, zebra's antilopen en nog veel meer. Ergens achteraf stond een hok en daarin zal een Vrij grote aap achter de tralies. Hij had glim mende koolzwarte ogen en zijn haren waren bruin. Zij glansden in de zon. EEN DOLLAR KAN RAAR ROLLEN 's Werelds machtigste betaalmiddel De Veiligheidsraad te Lake Succes kan niet klagen over gebrek aan belang stelling. Vele landen komen daar met hun grieven en wensen. Hier ziet men Prins Faisal AI Saud van Egypte (midden), links Nokrahy Pasha, Egypte's eerste minister, rechts Faris El Khonry van Syrië tijdens een bij eenkomst in de Veiligheidsraad over de Egyptische kwestie. Londens Toneelleven Bommen vielen er naast in Piccadilly-circus en de danseresjes dansten lustig voort Op enkele meters van Pissadilly- circus bevindt zich een klein theater met de fierste leuze in het gehele theaterleven: „Nooit hebben wij onze deuren gesloten". Het Windmill Theater, het enige dat' gedurende de gehele „Blitz" v.cL Luft- waffe is opengebleven, stelde zelfs ge durende de Duitse bombardementen 'n plaat aan de deur. waarop zulks vermeld stond. Laura Henderson, de kleine dame met sneeuwwit haar. die 't theater in volle eigend. bezet voegde er aan toe: „Hang het bord op 'n goe de plaats. Ik hoop dat die bliksemse Duitsers laag genoeg zullen vliegen om het te lezen". Onlangs stonden mensen opgesteld in de smalle Great Windmillstreet, waar een vernuftig ingenieur er in geslaagd is het schilderachtige theater in te bouwen op de plaats van een huis. bedoeld voor twee families. Het kleine groepje sprak over mevrouw Henderson. en herinnerde zich de ou de oorlogsglorie van de „Windmill" OPRECHTE TRANEN Drie jaar geleden stierf Mevr. Hen derson. toen zij 82 was Joan Jay wreef nog een traan uit de ogen, toen zij over haar sprak. De rest van de ongeklede danseresjes van de Wind mill. die tijdens de oorlog Londen bezochten, lieten een aan voor Joan. de laatste der „Blitz-veteranen" die het theater verlaat Miss Jay verlaat het theater om in het huwelijk te treden. „Zij is een stuk van ons leven onder de Blitz", zo zeide Vivian van Damm. die het theater bestuurde en het van mevr. Henderson erfde. „Meisjes als zij waren pas zeventien cn traden elke avond op, bommen of geen bommen Nacht na nacht sliepen zijn in hun loges, omdat er voor hen geen gele genheid meer was om huiswaarts te keren". „Ons theater heeft geen pretentie. Wij tonen een soort variété-revue met mooie meisjes en de graad vgn naakt heid, die hier toegelaten is. Wij heb ben echter redenen om fierder te zijn dan om het éven welk theater in de geschiedenis van het toneel". De faam van de Windmill werd onsterfelijk gemaakt door een roman en door een toneelstuk, beide geti teld: ..Het hart van de Stad". Zijn roem werd nog aangedikt door de film „To night for ever", waarin Rita Hayworth de hoofdrol vertolkte. Miss Jay bracht vier maandèn door in het hospitaal met wonden opgelo pen onder het bombardement en zag zichzelf op het doek inde persoon van Janet Blair. RITA HAYWORTH VERWAARLOOSDE EEN PLICHT Vivian van Damm erkende grif. dat zij eerder teleurgesteld was door het feit, dat Rita Hayworth tijdens haar „Betaling in dollarsTwee jaar na het eindigen van de tweede wereldoorlog hebben vQ, in Euro pa, die woorden leren kennen. En. vrezen! „Payment in dollars": Ja, ▼oor de landen, die bi) de gratie van de dollar bestaan, betekent dat: deviezen. Voor Engeland zowel als Nederland, voor Griekenland zo goed als Frankrijk, enfin, vult u zelf het lijstje van a tot z maar in! Machtig Amerika dat drijft op de macht van de dollar, dat dank zij dit betaalmiddel invloed uitoefent tot in de verste uithoeken der aarde door de slagzin: „Betaling in dollars!" Rolt in ons kleine land een „stui vertje raar", niet minder geldt dat voor de dollar, die slechts twee we reldoorlogen behoefde om in ander halve eeuw tot 's werelds invloedrijk ste betaalmiddel uit te groeien. Neen, oud is de dollar niet: op 2 April 1792 werd het zilveren munt stuk van die naam, in de oude munt. in Philadelphia, voor het eerst ge slagen: mupteenheid in een land, dat pas zijn onafhankelijkheid op Enge land had bevochten en ten doop ge-: houden door Alexander Hamilton, de minister van financiën, die toen aller minst bevroedde hoe na goed 150 j. de gehele wereld zou bukken voor „uncle dollar". Er* waren zo tegen het einde van de achttiende eeuw velen in de V.S., die met de naam dollar, afgeleid van taler (Bohemen: Joachimtaler, Neder land: daalder) niet op hadden. Zij gaven verre de voorkeur aan „unit" (eenheid). Maar Hamilton had het nu eenmaal voor 't zeggen en hij liet de dollars „rollen". Neen, van het jaar zijner geboorte af tot aan 1914 stond de dollar niet zo hoog in aanzien als thans en verschil lende malen was hij het voorwerp van een crisis, zoals in 1864. toen een beurskrach van ongekende omvang Amerika op de grondvesten deed schudden. Maar de dollar hield het: en na het einde van de eerste wereldoorlog stond hij hoger in aanzien dan ooit Laten wc maar zwijgen over de griezelige macht van de dollar in Europa anno 1947Het hangt van de dollar af bezoek aan Londen niet de nodige tijd kon vinden voor een bezoek aan het theater, tot de roem waarvan zij een weinig heeft bijgedragen. Haar hotel was nochtans slechts enkele minuten van Piccadilly Circus verwijderd. De regisseur zeide dat hij vol strekt niet kan uitleggen waarom de „Windmill" zoveel geluk heeft gehad, toen de bommen helemaal in het rond vielen. Maar W. Mac. Queen Pope, historicus van het Brits toneel heeft er een uitleg voor: „Toen het theater in 1932 voor de eerste maal zijn deuren opende", al dus Pope. „stond de gehele staf in lijn opgesteld aan de binnenzijde van het huurkantoor. De toegang tot het theater was helemaal opgesmukt met palmen in potten. De bestuurder blies even op een fluitje, de deuren vlogen, ak gedreven door een onzicht bare hand open, ener stond bui ten geen enkele klant". „Slechts een groot mormel van een hond snifsnuifde zijn weg naar een der grote palmpotten. In het toneel betekent zulks geluk". (Volksgazet Antwerpen). of wij en millioenen lotgenoten met ons de buikriem strakker moeten aanhalen of niet. Engeland dat nog pas een dollar crisis meemaakte kan er over mee praten. Nederland ook, ja, welk land eigenlijk niet? Een „stuivertje kan raar rollen": in derdaad. Maar vlak de „good old dol lar", die in ruim lSO^aar de sprong van onbetekenend nieuw muntstuk naar een de wereld beheersend be taalmiddel doormaakte, ook niet uit. Echt iets voor het land van de onbe grensde mogelijkheden. Daarom tot slot: „tien buigingen voor de dollar", hoger genoteerd dan ooit. Vraag dat laatste maar eens aan de zwarte handelaars in deviezen, die de dollar prefereren Spanning in de Russische zóne Üit christelijk-democratische (Duits Katholieke) bron wordt vernomën dat de spanning tussen de CDU en de Sowjet-bezetting is toegenomen, nadat de partijleiders Kaiser en Lemmer de kwestie t van de Oder-Neisse-Grens nogmaals met de Sowjet-overste Toel panof hadden besproken. De spanning is aan de dag getreden bij een inci dent in het huis der Sowjet-cultuur. waar overste Toelpanof, chef van de informatie-dienst, de deelnemers aan de partijdag der CDU heeft ontvangen Hij heeft toen met klem verzekerd, dat de Sowjet-Unie als overwinnaar uit de tweede wereldoorlog tevoor schijn is getreden en de grens verlegd heeft en dat dit overeenkomstig het verdrag van Potsdam was geschied „Weshalve geen herziening meer mo gelijk was. Wie deze grens aantast lokt een nieuwe oorlog uit en daar bij moet Duitsland ten gronde gaan", meende Toelpanof. Wanneer de rege ring van de Sowjet-Unie geduldig was ten aanzien van op haar geoefende critiek, dan moest hierin geen be wijs van zwakte worden gezien, voeg de hij er aan toe. Een aantal verte genwoordigers ttit Zuid- en West- Duitsland heeft bij Toelpanofs red® demonstratief de zaal verlaten. Aan wezige Sowjet-officleren zouden, naar men de correspondent van het ANP heeft medegedeeld, ontstemd zijn ge weest over de toon, waarop de rede werd uitgesproken. Voorstellen Hongaarse Communistische partij Het Sowjet Russische persbureau tass, meldt uit Boedapest, dat de Hongaarse communistische partij, die bij de jongste verkiezingen de mees te zetels behaalde, een program heeft voorgesteld, waarbij o.m. wordt voor zien in de nationalisatie der grote banken voor 31 October. Andere pun ten, die in het program warden voor gesteld, zijn: De belasting zal het zwaarst op de bezittende klasse moe ten drukken, een twee- sys teem voor de noodzakelijke vei oi niks goederen, zodat arbeiders goede kwa liteit tegen lage prijzen kunnen be komen, vorming van een democrati sche vertegenwoordiging der boeren en oplossing van het probleem der be trekkingen tussen kerk en staat dnor onderhandelingen en tvereenkoi ten. Om het program uit te voeren wordt het noodzakelijk geacht, dat er eer. regering door een front van nationale onafhankelijkheid wordt gevormd. Fusie lussen ,.Je Mainiientlrai" en „De Slem van Nederland'' Sedert de bevrijding is het aan lal periodieken in Nederland toegeno men in omgekeerde verhouding met de beschikbare hoeveelheid papier. Op zichzelf zou deze bloei een journalistiek verheugend verschijnsel zijn, indien niet het gevaar bestond van een versnippering van krachteu, die noch nationaal, noch zakelijk ver antwoord is. Immers, waai' sommige bladen zich richten tot een zelfde groep v««i lezers, ontstaat een concurrentie die voor alle partijen nadelig is. Deze overweging heeft twee be kende progressieve weekbladen doen besluiten om over alle eventuele prestige-kwesties heen te stappen en te komen tot een concentratie van krachten, die zowel journalisiek als zakelijk alle waarborgen voor een goed blad inhoudt. Het reeds in 1940 illegaal op^er'.ch te weekblad „Je Maitiendrai" en „De Stem van Nederland", (het in Lon den gestichte „Vry Nederland", dat na de bevrijding werd herdoopt ter wille van het bekende ex-illegale blad van dezelfde naam), zullen vanaf 12 september in gecombineerde vorm verschijnen. In Brussel is het proces tegen twee leden van de Stern-groep, die de z.g. explosieve brieven aan diverse Engelse adressen stuurden, begonnen. Elisa- betli Lazarus en Jacob Elias in de rechtzaal Er kan niet beweerd worden, dat mijnheer Chitterwick zich bijzonder verheugde over zijn uitstapje, want Ashton—under—Lyne bleek een wei nig aantrekkelijk industriestadje te xijn. Een tati bracht hem naar Sout- howram Villas, een somber laantje met quasi-dtftige huizen. Op nummer 47 belde hij aan en kreeg te horen, dat mijnheer Ings niet thuis was 'Waar hij was! Waarschijnlijk in het missiegebouw. Waar 't missiegebouw lag' Eerst linksaf, dan rechtsaf, ver volgens nog ens linksaf en dan stond hij cr recht tegenover. Mijnheer Chit terwick volgde de hem gegeven raad op en stond na enige minuten voor een weinig imposant gebouw, voor zien van een bord. waarop te lezen stond, dat James Hall Ings de volgen de Zondag zou preken over het on derwerp: „Boetvaardigheid of verdoe menis". Een klop op de verveloze deur bracht mijnheer Ings op de drempel. -Hij was een lange man. met een bijna kaal hoofd en een niet bijster goed verzorgde baard. Over een stalen bril keek hij mijnheer Chitterwick nieuws gierig aan «Bent U mijnheer James Hall Ings?" vroeg mijnheer Chitterwick. „Dat ben ik broeder", antwoordde de man. „lk-eh-had gehoopt U enige tijd ge leden in Londen te treffe,., in het Piccadilly Hotel', zei mijnheer Chit terwick. geheel bezijden de waarheid. „U was daar toch?" „Dat is zo. broeder gaf mijnheer Ings op plechtige toon toe. „Waarom zou ik het ontkennen? Ik bezocht die verdorven stad om een conferentie bij te wonen, die bijeen was geroepen door onze stichter, dr. Ezra Driggling- ton. wiens naam U ongetwijfld kent. Maar kom binnen, broeder, indien U mij wenst te spreken, kom binnen". „Neen, dank U", zei mijnheer Chit terwick haastig, „dat is werkelijk niet nodig. Ik kwam alleen maar om omU heeft toch een fonds?" „Verschillende, broeder", verzeker de mijnheer Ings hem. .Juist. Nu ,ik wenste U voor Uw fondsvoqr een van Uw fondsen dit te geven". En, na 'n bankbiljet in de hand van de verraste mijnheer Ings te hebben gedrukt, haastte mijn heer Chitterwick zich zo spoedig mo gelijk naar Londen terug. In de trein zette hij zich in een hoekje en dacht diep na. Hoofdstuk XIII EEN TOONBEELD VAN VOLMAAKTHEID De volgende drie dagen bleef mijn heer Chitterwick in Londen, geplaagd door de belofte, afgelegd tegenover Mouse, dat hij hem zo spoedig moge lijk naar Dorsetshire zou volgen, in dien hij iets belangrijks had ontdekt. Persoonlijk was hij van mening, dat hij dit inderdaad gedaan had, maar hij beschikte niet over voldoende be wijzen. Behoorde hij nu naar Mouse te gaan en zyn ideeën aan die van de ze sceptische jongeman te toetsen T Wellicht zou Mouse onder de indruk van zijn theorie geraken, maar indien hij dan om feiten zou vrgen Mijijnheer Chitterwick beschikte prac tisch niet over feiten en daarom zocht hü er het grootste deel van deze drie dagen koortsachtig naar. Hij won inlichtingen in en verveelde een niet onaanzienlijk aantal mensen met vragen, waarvan hun de bedoe ling ontging. Alles echter vruchteloos. Slechts een negatief feit liet zich /aststellen: de serveerster die hem aan de telefoon had geroepen, was in geen velden of weg n ontdekken.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2