Taaliuin Heeft zij geen recht op financiële steun van Alkmaar Per bus rond 't IJsselmeer AGENDA 0 A.T.V. „ontwaakl" en I Haarlems Radio Cabarel j Bij de eerste uitvoering dit seizoen van de Arbeiders Toneel Vereniging „Ontwaakt" die Zaterdagavond plaats 'vond. was de vér. door omstandighe den nog niet in staat, zelf voor het Voetlicht te komen. Daarom gaf men een avond waaraan het Haarlems Ra dio Cabaret o.l.v. Harry Meijer met de revue „Zo zijn onze manieren zijn medewerking verleende. Met een kort woord van welkom opende de voorzitter, de heer J. Teeu- wen. en deed de verrassende medede ling. dat het toneelstuk „Mensen aan de wal" voor de eerstvolgende dona teursavond op het programma staat. Dit stuk is een vervolg van „Mensen rond de havens", dat, zoals velen on zer lezers zich zullen herinneren, piet zoveel succes ten tonele is gebracht. Het gezelschap uit Haarlem kreeg aan het einde van de avond een lang durig applaus tot beloning. Verschil lende schetsen waren minder geslaagd maar sommige artisten blonken uit» Uitstekend was het accordeon-duo de Ladony's, zo wel in de muziek als in de „show". Ook Lou Marti en Harry Meijer verdienen zeker genoemd te worden Een geanimeerde danspartij vormde het passend slot voor deze zeer ge slaagde cabaret-avond. Volgende week Zaterdag vindt de tweede donateursuitvoering plaats en des middags wordt voor de kinderen der donateurs een voorstellinug gege ven. TRAM GAAT NOG NAAR BERGEN AAN ZEE Eigenlijk had het trammetje naar Bergen aan Zee al op stal moeten staan. Maar het seizoen houdt aan en er zijn nog zoveel liefhebbers voor strand en duinen, dat de Spoorwegen besloten, het mooie weer een handje te helpen. Na aankomst van de trams 9.10, 10.10 en 14.10 uit Alkmaar staat nu in Bergen nog een tram gereed, die naar Bergen aan Zee "door zal rij den. Dit tot nadere aankondiging. VREEMDE NEIGINGEN De kinderpolitie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 19-jarige kantoorbediende. Zes maal was een aangifte gedaan, dat hij op straat kin deren had mishandeld. Waarschijnlijk is de man niet normaal EEN AVOND-H.B.S. Een Alkmaarse jongeman, die na- verschillende avondcursussen te heb ben gevolgd, het ULO-diploma haalde, heeft zo de smaak van de studie te pakken gekregen, dat hij thans op dezelfde wijze wil pogen het HBS diploma te verwerven. Enkele leraren hebben zich reeds be reid verklaard de nodige lessen te .willen geven. Hij zoekt thans enkele jongelui om te samen een clubje te vormen. Indien anderen daarvoor be langstelling hebben, worden zij ver zocht zich te wenden tot de heer A. v. d. Noord, Bergerweg 34, Alkmaar. „LUCTOR ET EMERGO' In haar eerste, onlangs gehouden vergadering, heeft de Alkmaarse hen gelsportver. „Luctor et Emergo" be sloten, zich aan te sluiten bij de AJg. Hengelaarsbond. Op 28 September, zal „Luctor et Emergo" een onderlinge viswedstrijd houden, reeds zijn hiervoor mooie prijzen, o.m. een wisselbeker, beschik baar. Aan de competitie van de Sport- Contactcommissie zal eveneens wor den deelgenomen. Er is thans een be stuur gekozen, bestaande uit de heren J. la Fleur, voorz., F. Meelis, secr.; Klein Nieuwland 16; F. Erich, pennm J. Jansen en J. van Ingen. Wie zich als lid wenst op te geven, kan zich met een dezer heren in verbipding stellen. VEELBELOVENDE JEUGD Door de politie zijn Zaterdagmiddag twee jongens van elf en dertien jaar die uit de geldtrommel van een markt koopman f 41 hadden weggenomen, aangehouden. GEVAARLIJKE ONDERWIJZERS De Alkmaarse pqjitie kreeg Zater dagavond van het station van Alk maar het alarmerende bericht, dat eender spoor verzonden pakket was open geraakt; de inhoud bleek te be staan'uit een vrij groot aantal revol ver- en mitrailleurpatronen. Het pakket was afkomstig van een onderwijzer uit Heerenveen, die het had geadresseerd aan een collega in de Wieringermeer. Tegen de afzender is proces-verbaal opgemaakt. DOOR VALLENDE PAAL GETROFFEN De Alkmaarder J. Hartland, die in Purmerend werkte aan de voorberei ding van een bakkerstentoonstelling, werd Zaterdagavond door een vallen de paal op het hoofd getroffen. Het slachtoffer werd naar het Alkmaarse Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig maar niet levensgevaarlijk. IN VRIJHEID GESTELD Van de drie personen, die onlangs werden gearresteerd verdacht van op lichting van de fruithandelaar A. zijn gisteren K sr. en Th. K. jr. in vrij heid gesteld. Oe Meisjesschool ie Bergen (IV) Vieer dan de helft der leerlingen komt uit de kaasstad... Financiële gelijkstelling voor bij zonder en openbaar onderwijs, als voor de lagere scholen, is voor het M.O. nog niet bereikt. Voor zover de uitgaven voor rijks vergoeding in aanmerking komen, zal de subsidie 75, 80 of 90% der kos ten bedragen. Een niet-onbelangrijk deel daarvan blijft derhalve voor rekening der school. Van de post salarissen b.v. is dat 1/5 deel, een aanzienlijk be drag dus. Hoe moet dit tekort gedekt worden? Ten dele door van de ouders der leerlingen boven het schoolgeld, dat in mindering wordt gebracht op de rijkssubsidie, en toeslag naar draag kracht te vragen. Maar de opbrengst van deze toeslag is niet toereikend. Daarom wordt een beroep gedaan op besturen der belanghebbende gemeen ten. We zouden het betreuren, wanneer de gemeente Alkmaar door afwijzing van het 1 '»4-'>*?ende verzoek, een ver keerd voorbeeld ging geven. Welis waar zijn aldaar een gemeentelijk Gymnasium, een RHBS een RK Ly ceum en een gem. Handelsschool ge vestigd, maar daarmee is nog niet gezegd, dat deze inrichtingen de Mid delbare Meisjeseholen overbodig ma ken. We geloven, dat uit ons eerste ar tikel het tegendeel is vast komen te staan. Waarschijnlijk hadden vele Alk maar ders liever gezien dat de M.M.S. in hun gemeente was gevestigd. Haar initiatief daartoe is nu eenmaal achter wege gebleven in Alkmaar, zelfs hief het zijn oude meisjes-ulo school op. Bergen zette dit onderwijs voort en met succes. Nu kan de grote gemeen te niet anders doen dan sportief de poging van haar kleine zuster waar deren en steunen. Dat daarmee ook het Alkmaarse belang gediend is, volgt concreet uit het feit, dat meer dan de helft der leerlingen van de meisjesschool te Bergen afkomstig zijn uit Alkmaar. Geen standenschool Zelfs zijn er onder deze Alkmaarse leerlingen, die op grond van te gerin ge finantiële draagkracht der ouders kosteloos onderwijs en de benodigde boeken kunnen ontvangen, want, dit mag nog wel eens herhaald worden, de Berger Meisjesschool is geen stan denschool, of het zou moeten zijn In de gunstigste betekenis, dat alle stan den er vertegenwoordigd zijn. Wanneer nu voor het onderwijs aan Alkmaarse kinderen kosten worden gemaakt, die de draagkracht der schoolvereniging te boven gaan. dan is het billijk, dat Alkmaar een even redig deel in het tekort bijdraagt. We behoeven dit niet nader te mo tiveren. De gemeente Alkmaar heeft vaak genoeg gelijke motieven voor gehouden aan buitengemeenten, die profiteerden van Alkmaarse instellin gen. Ten slotte mag niet onvermeld blij ven dat overigens autoriteiten, in het bijzonder het gemeentebestuur van Bergen, op krachtige wijze het initia tief van de schoolvereniging steunen. Terecht menen we. Want, alles ge hoord en gez'en, hebben wij de over tuiging. dat Noord-Hollands Noorder kwartier een nuttige en veelbelovende onderwijsinstelling rijker is gewor den. Ondernemende dames Noordhollandse vrouwen zijn nog taai HEERHUGOWAARD Zaterdagmor gen ongeveer 7 uur startte een bus van dc firma de Graaf te Egmond met 23 dames van de zusterkripg Odith der NJH. gemeente naar Franekcr, waar de oud-predikant der gemeente, ds. Mooij, thans standplaats heeft. In twee clubjes werd een wandeling door de stad Franeker gemaakt en o.a. de kerk met de unieke grafstenen, die na de restauratie om verdere be schadiging te voorkomen, grotendeels tegen de wanden zijn geplaatst be zichtigd. Nadat het verblijf in het dominees huis aan de Dodenakker besloten was met een feestelijke maaltijd in de vroegere consistoriekamer en men zich de opgediende oranjetaart en de ..Friese Koek" goed had laten sma ken, werd om kwart voor 1 de tocht voortgezet, en de eigenlijke grote reis aangevangen. Via Bolsward, Sneek en Steenwijk werd Zwollerkarspel bereikt, waar werd gepleisterd. Over Zwolle, werd dwars door de Veluwe, die reeds op sommige plaat sen herfstaspecten begon te vertonen Apeldoorn bereikt. Hier werd opnieuw gelegenheid ge geven tot „bienerekke", ook de Julia- natoren werd beklommen; de spiegel zaal bezocht en in het, doolhof ge dwaald. KSV I—SVW 4—2 KOEDIJK KSV speelde zijn eerste wedstrijd in dit seizoen tegen SVW. Hoewel de opstelling geheel gewijzigd was werd er vooral voor de rust goed gespeeld. SVW gaf goed partij, de voorhoede bleek echter niet zo schot vaardig te zijn als die van KSV. Na een half uur spelen met vrijwel gelijk opgaande kansen, wist KSV het doel der gasten te vinden (10). De rust ging in met een 31 voor sprong voor KSV. Na de rust wisten beide ploegen nog één maal te doel punten <42>. „GOED WONEN" GAAT BOUWEN KOEDIJK Met een bezuiniging van f 650 per woning, is thans aan „Goed Wonen" officieel vergunning verleend tot het bouwen van 8 arbeiderswonin gen. Men zal op het zuidelijk deel der gem. zo spoedig mogelijk beginnen met bouwer.: daar is het woningte kort het meest nijpend. Het werk zal worden uitgevoerd door de heer Hes te St. Pancras. Verder ging de tocht via Hoog-Soeren Garderen, Putten, Nijkerk en Amers foort naar Amsterdam. Na ook hier nog een gezellig uurtje gepasseerd te hebben werd via Zaan dam de tocht Noordwaarts weer aan gevat. Toen men weer goed en wel, vol daan doch vermoeid in Hu go waard arriveerde en de tocht van 375 Ikm. rond het LJselmeer dus volbracht rf§cl, stond de nieuwe dag al aardig te komen. Dit nam echter niet weg. dat de krans Zondagmiddag, toen ds. Appel uit Nieuwe Niedorp voor het eerst in onze gem. voorging en bloc acte présence gaf. Hetgeen een staving is van het feit dat de Noordhollandse vrouw, als het moet, nog altijd heel wat kan verstouwen. Banken-lusie in Heerhugowaard Zaterdagavond vond in lokaal Rus de jaarvergadering plaats der Coöpe ratieve Boerenleenbank „Heerhugo waard" onder voorzitterschap van de heer A, Kooy. Voorz. memoreerde in zijn openings rede de vele moeilijkheden der afge lopen jaren. Hij constateerde, dat de drie in deze gemeente bestaande ban ken daar goed doorheen waren geko men en thans weer een meer geregeld functionneren zijn intrede heeft ge daan. Per 31 December van het afge lopen jaar bedroeg het aantal leden 191, dat der spaarders 782. Aangeslo ten waren 60 rekening-couranthouders het getal voorschotnemers was 25. Het rentepercentage werd vastge steld. Naar aanleiding van het door de lieer Dirkmaat uitgebrachte jaarverslag, vond voorz. nog gelegenheid grepen te doen uit het 44-jarig bestaan der bank. Naar aanleiding van de klacht van de voorzitter, dat b.v. het laatste jaar ongeveer 150 spaarders zich niet voor bijschrijving der rentebedragen op de daarvoor bepaalde dagen op het kan toor der bank meldden, machtigde de vergadering het bestuur om in het vervolg op de oproepbrief een boete clausule in te lassen. Besloten werd een bedrag van f 6400 der winst op de reserve te plaatsen, waardoor deze stijgt tot f 53.000; een bedrag van f 3000 werd gereserveerd voor de winstbelasting, die 31 pet der gemaakte winst bedraagt. Tot leden van het bestuur en de raad van toezicht werden resp. gekozen de heren P. Blauw Jz. en J. Geusebroek. Naar aanleiding van een vraag van de heer P. Blauw Pz., die tot strek king had om te komen tot een uitbrei ding van het gebied der bemoeiingen van de bank op economisch terrein zoals dat reeds bij enkele zusterban- ken geschiedde, ontspon zich een inte ressante discussie, die er toe leidde, dat het bestuur toezegde te informe ren in hoeverre dit ook onder de heer sende omstandigheden en de plaatse lijke gesteldheid mogelijk was. De wens werd geopperd dat alle drie plaatselijke banken zich consoli deerden, waardoor het zeker mogelijk zou zijn ook in onze gemeente één bank te stichten, die voorzien was van alle middelen der moderne tech niek. De heer Goudsblom vroeg inlichtin gen betreffende de verkiezing van nieuwe bestuursleden bij het ontslaan van een vacature. Het plaatselijk re glement bleek hieromtrent de richt lijnen te bevatten. H.S.V. I SPEELT TEGEN C.S.V. I De eerste wedstrijd in de competitie speelt H.S.V. I Zondag tegen C.S.V. I (Castricum) uit. AUTODIEVEN GEGREPEN Een zekere W. in St. Pancras had, volgens een bij de politie gedane aan gifte een gestolen auto in zijn bezit. De politie stelde bij W. een onderzoek in. Een bevredigende verklaring kreeg mert niet uit zijn mond. maar toevallig kwamen juist twee motor rijders uit Amsterdam op visite bij hun vriend W. Zij vielen al gauw door de mand. De vorige dag hadden zij in Amsterdam de auto gestolen. De drie vrienden zijn naar Am sterdam overgebracht. DOOR J. ROSELAAR Deze week bereikte me een brief van een lezer, welke een vraag in hield, die allicht ook sommige andere lezers wel eens hebben beziggehouden. Wat voor zin heeft het, vraagt deze, al die afgesleten taal weer „op te le pelen" en: hebben de meeste mensen niet voldoende andere dingen aan het hoofd dan dat ze zich met deze „ouwe kost" zouden willen vermaken! Ik wil deze schrijver antwoorden. Ten eerste wijs ik op de veelzijdig heid van de menselijke geest. de grote verscheidenheid van zaken, waarin de schrijver en zijn medemensen belang stellen. Zijn buur man, om eens iets te noemen, houdt van geschiedenis en verslindt het ene geschiedkundig werk na het andere, de mijne weet weinig anders te pra ten dan van postzegelverzamelen en voetballen. Zijn er geen medeburgers, die lucifersmerken opsparen, of te gels, of „antiek", of cactussen, of handtekeningen, of boeken, of gou den tientjes? Bij wijze van excuus zou ik dan ook willen zeggen is het dan nu zo verwerpelijk, dat een andere groep mensen zich bezig houdt met het uitpluizen, „oplepelen5' en in de herinnering houden van oude woorden en gezegden? Tot zover mijn excuus! Ja, zegt mijn buurvrouw dezer da gen, als ze met een nieuwe japon op straat verscheen, „van een arremoe gaat een bedelaar kant!" Kant is mooi, net, netjes. Ik lees in „de Speelwagen": Hup. oiphoug. dat gong plezierig! Hup, omleig. dat gong premant En kant Neeltje, pront en zwierig, Bleef in 't minnen ver van gierig. Laimde, lonkte los en tierig Janbuur van de overkant! „Kant Neeltje"! „Je binne maar een kante dame!" zeg ik tegen m'n klein dochter. „Moe*j*rs zien," zegt de vee koopman, „wat een kante koe!" Tegenstelling van „kant" is niet „onkant", denk maar na! Want „on- kant" is een variatie van „driekant" en „vierkant". En een „vierkante" koe is weer geheel iets anders als een „vierkante vrouw" of „een vierkant frommes"! Een „vierkante koe" is ook geen tegenstelling met een ronde koe. Zodat ik maar zeggen wil, dat het gebruik van het woordje „vierkant" zowel als die van „kant", „onkant", „driekant", „kanter' en al deze meer een ding is waar kantjes aan zitten. Voor velen zeggen die kantjes niets. Maar honder den anderen, die de taal van hun jeugd en hun ouders niet vergeten zijn, zullen er een groot genoegen in scheppen, die „ouwe kost' nog weer eens „op te lepelen". Taal beluisteren, in gesproken woord en in geschrift, de duizenden, die boe ken en geschriften lezen „om dc taal' (dat wil zeggen, niet om de „intrige" want dan kan Buffalo Bill het altijd nog beter!) kan een groot genot be tekenen. Ik sla de „Reinaard" het bekende 12e eeuwse diercn-„epos" op en lees daar: Willem, die Madoc maecte. daer hi dicke omme waecte, hem vernoide so haerde dat die avonture van Reinacrde in dietsche was onvulmaket bleven die Aernout niet en hadde vulscreven dat zegt u misschien niets en mij zegt het veel! Want ik lees er uit: le. dat in de 12e eeuw „Willem" „in dietsche" (d.w.z. in de volks-, spreektaal, dit in tegenstelling met de schrijftaal, die latijn was) waarschijn lijk reeds zijn tegenwoordige vorm had; 2e. dat „dicke", nu dikwijls, toen reeds bestond naast het misschien ge lijktijdige „oft" (Eng. „often", Duits „oft", Wfr.- alleen de afzwakkende vorm „oftig"); 3e. dat het Willem „vernoide" (ver droot), terwijl wij. Westfriezen, van daag zouden zeggen, dat het ons .noosde"; 4e. dat onze voorouders uit de 12e eeuw reeds de inslag bezaten van „practisch" te zijn in deze zin, dat ze dat overbodige voorzetsel „ge" ver waarloosden, evenals wij Westfriezen van vandaag (niet „gebleven", maar „onvulmaket bleven"); 5e. dat de nagenoeg eerste pogin gen om in de volkstaal te schrijven „in dietsche" heet het hier. elders heet het „duutsche", maar zowel „het diet" als „het duut' betekende „het gewone volk", (vgl. Eng.: de Hollan ders, the Dutch) ons talrijke bouw stoffen levert voor het navorsen van onze taalschat. „Nu keert hem daer toe mijn sin dat ic bidde in dit beghin bede den dorpren enton doren (so?) ofte si comen daer si horen dese rime ende dese woort, die hem onnutte zijn ghehoort, dat sise laten onbeschaven Tc vele slachten si den raven Slachten! Inderdaad! Dat hebt U meer gehoord! Ik zou zeggen: ik ook, „slachirmij dus wat!" Toch is dit dia lect, mijn vrienden. Stel U voor, dat U zich van deze term „slacht mij wat!" zou bedienen „in net gezelschap!" Men zou direct zeggen zo'ndorper...! Ziedaar de toverhoorn der taal! Ken nis van 'de volkstaal op het platte land men noemt dat „dialect, wat iets om de hakken heeft van „min derwaardigheid", minderwaardig b.v. ten opzichte van het plat-Amsterdams van Ciske de Rat, dat „slang" heet kennis van de plattelandstaai verhoogt de mogelijkheid van alle andere taal te „be-grijpen" en te „ge-nieten"! Be grijpen en genieten, en is begrypen geen genot (al is dan, in tegenspraak met wat Multatuli zei, genot in 't al gemeen geen deugd)? Woorden komen en gaan! Alan, al maar en aldcur hebben gelijke bete kenis, alan is door het jonge geslacht niet meer aanvaard, aldeur en almaar houden het nog wel een poosje uit, maar almaar heeft in de laatste jaren in het A. B. zijn nieuwe vorm ge kregen in „alsmaar", dat als mode woord hoe langer zo meer onze kran tenkolommen verovert. J. ROSELAAR Vrije overzetting van Het Middel- Nederlands: Willem, die Madoc (een 12e eeuwse ridderroman) schreef, waartoe hij dik wijls waakte, noosde het zo zeer dat het avontuur van Reinaard in de volkstaal onvoltooid was gebleven Arthur had die nooit afgemaakt En verderop: Nu keert zich mijn zin hiertoe dat ik in dit begin vraag beide de pummels en de dwazen als (of: zo dikwijls als) ze komen waar ze horen deze verzen en deze woorden die hen onnut zijn geweest, dat ze ook onbevit laten. Teveel toch slachtên ze de raaf, enz. (raven is vroeger enkelvoud, zo goed als dat van zeis „zeisen" was en nu naast baak nog het woord „baken" voorkomt Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Cornelis J. J. M.. z. v. W. Baltus en A. A. Jannes Julius N., z. v. J N. Teijken en E. .van den Wijn gaard Getrouwd: Cornelis Veis en Gees- je Kolk Johannes A. Toornent en Wilhelmina J. Kaandorp. Ondertrouwd: Judocus J. P. Sprinkhuizen en Cornelia A. Bijman Klaas de Groot en Josefink Timmer Arnoldus J. Rondeel en Maria T. van Berkel Adrianus J. Hermes en Ca- tharlna Doodeman Johannes N. van der Stok Eitje Sikkens Johannes Tijssens en Catharina M. van der Vugt Adrianus Ottenbros en Elisabeth A. Kieft. HEILOO. Geboren: Cornelis Jacobus Gerar- dus, z. v. C. van Velzen en J. M. van der Peet Jacobus Leendert, z. v. M. Rijnberg en N. E. van Vliet Catha rina Petronella Theresia, d. v. G. Mooij en M. T. M. Bakker Catharina Ma ria, d. v. A. W. van Westerop.en M. de Decker. Ondertrouwd: Bert Dijkstra en Marie Rolff Johannes Schut en Ge-' rarda Haanraads Sijbrandus Harke- ma en Afra C. Zoon Getrouwd: Johannes C. van Beek en Clasina Nicolai. HEER HUGOWAARD Geboren: Cornelia M. M., d. v. P. Appel en G. L. Schilder Johannes N., z. v. N. van Stralen en A. C. Da- nenberg Simon T., z. v. J. Doode man en E. M. Schoenmaker Elisa beth M. R., d. v. Ph. de Koning en K. M. Hijnen Johannes A. z. v. J. Groen en D Plak Sigbertha E-, d. v. P. Limmen en M. Bakker Jacobus G. M., z. v. G. Tesselaar en C. Stoop Theodorus M„ z. v. S. J. van Wonde ren en P M. Scholten Joanna, d. v. H. J. Bart en M. A. Varenhout Si mon, z. v. S. Peereboom en A. de Joo- de Anna J. M., d. v. C. T. Bakker en J. C van Langen Elisabeth A.. v. A. Groen en K Wenning Agnca W. M., d. v. D. Vertelman en W. M. Deen Nicolaas W„„ z. v. W. N. Praat en A Schipper Cornelis J. A., z. v. C. Langedijk en C. Kieft Nicolaas P., z. v. F. Scholten en J. M. Spaans Jacoba E.. d. v. G. Buisman, en S. Groot Maria A., d. v. J. Bcers en A. J. van Langen Johannes. z. v. P. Wijnker en G. VI aar Ondertrouwd: C. Bleeker, 28 jaar en A. M. v. Langen. 23 jaar J Glas, 25 jaar en T. v. Dijk. 25 jaar.— Weel, 30 jaar en C. C. v L»**?'"1 *4 jaar J. de Vries. 33 jaar'en .oed. 22 jaar J. C. Wokkè. 23 jaar en J. C. v. d. Hurk. 23 jaar N Smit. 30 jaar en M. M. Gildemeyer, 25 jaar Getrouwd: C. Kout en J Duin S. J. Sprenkeling en A. Schut C. Klinkhamer en J. Kaag J Weel en A. Mourits F. A. Berkhout en G. Beers J. v. Westrienen en A B. Groot. Overleden: A. Tromp. 84 jaar. wed. van A. Schoen R de Moe). 84 jaar, weduwn. van A. Blaauw. LANGEDIJK Geboren: Jacob 2V A. Smit en C. G. Schuur; Arie zv A. Blom en S. Kostelijk; Harm Peter zv P. Tromp en J. Boer; Abram Dirk zv C. Koo.j en C. G. Wiering. Ondertrouwd: A. G. Tijm 25 j. en C. A Zul 20 jr.; Getrouwd: T. Plugboer en H. J Looij. N C. Bruin en E. R. Bleeker. Overleden: Engelina de Lange 18 jaar dv II. de Lange en A. van Diepen; faf*e Cornelia Nijman 63 j. vr. v. J. jaart. ALKMAARSE VEEMARKT Op de Zaterdagse en Maandagse vee markt van resp. 13 en 15 September werden aangevoerd: 8 Veulens 100210; 95 vette koeien centrale; 35 pinken centrale; 3 gras kalveren; 37 nuchtere kalveren (al.) centrale; 212 vette schapen centrale. 33 oude hennen 24.50; 110 jonge hen nen 8—12; 20 konijnen 210; jonge haantjes 11.75, alles per stuk. WARMENHUIZEN, 15 SEPT. 2725 kg. aardappelen: Witte Eigen heimers 7.708.50; Blauwe Eigenh. 8a40; Bevelanders 8.30: Koopman» Blauwe 9—9.90; Kriel 5.30—5.40; 150 kg. slabonen 88; 1100 kg. uien 11.70. NRD.-SCHARWOUDE. 15 SEPT. ,31000 kg. aardappelen: Eigenheimers 7.30; Blauwe Eigenh. 8.50—8.60; Beve landers 8.20—8.40; 5800 kg. uien 11.90; Grove 11.30; Drieling 6.70; Nep 9.40; 3100 kg. slabonen 96—117; 2800 kg. bieten 5.505.60; 4400 kg. rode kool 3.60—4; 21000 kg. witte kool 6.70—8.40; 1100 kg. gele kool 6.50—6.60; 1100 kg. groene kool 14.60 BROEK OP L'DIJK, 15 SEPT. 10000 kg. aardappelen: Bevelanders 8.30—8.40; 3000 kg. rode kool 5.30—7; 15000 kg. groene kool 16.5020; 6500 ke. witte kool 6.70—9.80; 400 kg. sla bonen 82110; 2600 kg. bieten 5.20 580; 2500 kg. uien 13 30—13.80; 500 k|f. tomaten: sort A 24.?0; sort B 22; 2500 st bloemkool 48—73. Bioscopen: Harmonie: „Het laatste Rendez-vous" (Brief Encounter) met Cilia John son, Trevor Howard en Stanley Holloway. Toegang 18 jaar. Aan vang 8 uur. Victoria: „Ik weet wat ik wil" (I know where I'm going) met Wendy Hil- ler, Roger LIvesey, Pamela Brown en Catharina Lacy. Tot 14 jaar on der geleide. Aanvang 8 uur. Cinema Americain: „Vrije Levens" met Eva Henning en Ake Ohberg. Aanvang 8 uur. A.B.T.: „De laatste der avonturiers". Toegang elke leeftijd. Aanvang 8 DINSDAG Wapen van Heemskerk: Filmavond Prot. Chr. Filmstichting „Verraad- Verzet- Vreugde", 8 uur. WOENSDAG Gulden Vlies: Christelijke Schooldag, 10 uur voormiddags. DONDERDAG Gulden Vlies: Chopin-avond. Cor de Groot, 8 uur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3