DE ROEPING DER JEUGD! Zware straffen geëist Nieuwe aanvallen op vetorecht Argentinië wil nieuwe stemmingsprocedure Rapport der 16 landen herzien tegen ontspoorde militairen VANDAAG.. 4e Jaargang No 1047 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers '45 i.o. Tel. Redactie 2274. Administratie en adv. 3971. Postgiro 116876. Ridder straat hoek Oudegracht, Alkmaar Zaterdag 20 September 1947 msaidei iJDAAUAD VOO» AMUAAI XM OMGSYIH0 Directeur TIL W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER In de algemene vergadering der VN is de aanval op het veto-recht voort gezet. Ditmaal was het de Argen tijnse vertegenwoordiger José Arce. Hij had al een resolutie voorgesteld, volgens welke een conferentie bijeen geroepen moet worden om het veto recht afgeschaft te krijgen. ARGENTIJNS VOORSTEL. Arce keurde vooral het gebruik van het veto-recht af bij de stemming over de toelating als lid van de VN. Naar zijn mening behoren Ierland, Portugal, Transjordanië en Oostenrijk als leden toegelaten te worden. Hij gaf twee methoden aan om het veto recht te vermijden: 1. Een beslissing in de Veiligheids raad moet met een meerderheid van driekwart der stemmen genomen wor den. 2. Elke grote mogendheid kan tegen zo'n beslissing in verzet gaan, en een permanente commissie uit de algeme ne vergadering beslist met een meer derheid van tweederde der stemmen, of het protest bekrachtigd of verwor pen wordt. Brits kabinet spoedig gewijzigd Van gezaghebbende ~.qde wordt me degedeeld, dat vermoedelijk binnen 14 dagen de Britse eerste minister, Attlee kabinetswijzigingen zal aankondigen, die van ingrijpender aar.d zijn dan el ke mutatie, die lot dusver in het Brit se kabinet heeft plaats gehad. Men neemt aan, dat Attlee, Bevin, Morrison, Cripps en Dalton gehand haafd blijven. Er zijn, aldus Reuter, vele aanwijzingen voor de verwijde ring van een aantal ministers maar het is niet bekend, wie hun plaat sen zullen innemen. Te Saint Pons (Frankrijk) is een sneltrein op een goederentrein gelo pen; 20 rersoDen hepen ernstige ver wondingen op. Arce beantwoordde voorts Wysjins- ky's aanval op Argentinië wegens het niet terugroepen van de ambassadeur uit Spanje. Arce betoogde, dat de re solutie van de vergadering aangaande Spanje in strijd was met het hand vest Spanje bedreigde de wereldvre de niet, Griekenland wel, aldus Arce Voorts heeft gesproken Koezma Ki- selef (Wit-Rusland), die zich aansloot bij Wysjinsky wat betreft diens aan- vr.i*?n cp „oorlogsophitsers". HU merk te op: „Laat ons niet vergeten, dat atoombommen aan de ene zUde be antwoord kunnen worden met atoom bommen aan de andere zijde en po» meer". KORT MAAR KRACHTIC Hr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein" wordt na 2 jaar dienst in In donesië op Vrijdag 26 Sopt. om 11.15 uur in de haven van Nieuwediep te rugverwacht. De „Piet Hein" is de eerste Ned. oorlogsbodem, die thuis vaart na deelgenomen te hebben aan de politionele actie. Henri Wallace heeft op een pers conferentie opnieuw gedreigd een der de party te zullen vormen en ver klaarde, dat de Amerikaanse regering door het „reactionnaire kapitalisme" wordt gedomineerd en naar een oor log geleid wordt. „Wallstreet wij de wereld beheersen en maakt zich daar toe gereed", aldus Wallace. AFP meldt, dat de oud-burgemees- ter van New-York en leider van de Unrra, Laguardia, steeds zwakker wordt en dat de doktoren geen hoop meer geven. Op Walcheren zijn opnieuw colora dokevers aangetroffen. De schooljeugd van Zoutelande heeft alweer duizen den exemplaren geraapt en ingeleverd De leden van het gewest Zeeland van de Christlijke bakkersbond heb ben tijdens een vergadering in Mid delburg besloten geen contributie te Oetalen aan hun vakgroep. Met het gebruikciyke ceremonieel werder. te Den Helder 98 Adelborsten geïnstalleerd. Een overzicht va nde plechtigheid tijdens de toespraak van de commandant kapt. ter zee, P. T. H. Burghart. lidschappen van de Iste Airborue-Divi&ion herdenken hun gevailen ka meraden tijdens de herdenkingsplechtigheid op het Airborne Cementery nabij Arnhem. Ontbinding der Tweede Kamer op komst (Van onze Haagse correspondent) In de Troonrede kon men de pas sage lezen, dat een voorstel te ver wachten is, dat ten doel heeft de mo gelijkheid te openen om de nieuwe staatkundige structuur van het konink rUk een wettelijke grondslag te ge ven. Alleen Prof. Romme in De Volks krant concludeerde hieruit nieuwe kamerverkiezingen. Informerend ter bevoegde, plaatse, deelde men ons heden mede, dat de regering inderdaad voornemens is de staatkundige wijzigingen niet langer dan strikt noodzakelijk is uit te voe- •ren in het kader der bestaande grond wet. Om doeltreffend te kunnen wer ken wil de regering belangrijke wij zigingen aanbrengen in de grondwet waardoor een grondwettelijke basis wordt gevonden voor staatkundige veranderingen. Dit houdt in, dat de Tweede Kamer ontbonden zal worden en er nieuwe verkiezigingen zullen moeten plaats vinden. j Onze woordvoerder kon ons geen datum opgeven, waarop dit zou plaats vinden, doch meende, dat het spoedig 7.11 zijn, aangezien de regering op bet standpunt staat, dat een eventueel resultaat der Ronde-Tafelconferentie met Suriname en de Nederlandse An tillen niet door de bepalingen van de huidige grondwet mag worden ver hinderd. BELGISCHE MIDDENSTAND GAAT STAKEN Als protest tegen de drastische maatregelen, die de belgische rege ring heeft getroffen om de duur van het levensonderhoud te bestrijden, heeft de Belgische Middenstandsbond besloten alle winkels en handelhui zen op 23 en 24 September te sluiten. In een resolutie eist de middenstands bond in het bijzonder de onmiddellij ke liquidatie van het ministerie van ravitaillering en vrijheid vap handel. De verlieslijst De officiële verlieslijst van deze week meldt, dat de Kon. Marine 7 doden verloor, de Kon. Landmacht 19 en het K.N.I.L. 6. TJit Noordholland komen de volgen de «n op de lijst voor: Soldaat lc klasse C. Klaver van 4 R.S. afkomstig uit Winkel en gesneuveld op 28 Aug. '47 (Na vermissing). Soldaat le klasse J. II. Alles van 2-4 R.I., afkomstig uit Schermerhorn en gesneuveld op 9 September 1947. Soldaat A. P. de Wit van 4e reg. gre nadiers, afkomstig uit BeverwUk en gesneuveld op 13 September 1947. OostenrUkse krijgsgevangenen in Rus land werden volgens een beschikking van Stalin vrijgelaten en op transport gesteld naar OostenrUk, waar sU door een grote menigte werden ontvangen. Duitse emigranten, door de nazi's uit hun ambten ontzet, zullen in de Britse Zone rechtsherstel kunnen ver krijgen, voorzover zij niet vrijwillig van hun Duitse nationaliteit afstand hebben gedaan. Getracht zal worden hen weer in hun oude posities te her stellen. De Joegoslavische autoriteiten heb ben twee Amerikaanse en zeven Britse soldaten, die kortgeleden bij Triëst gevangen genomen zijn weer in vrijheid gesteld. - Goedkeuring op Maandag a.s. Zweden en Zwitserland hebben hun bezwaar ingetrokken tegen het deel van het economische rapport inzake het plan-Marshall, waarin wordt aan bevolen een permanente organisatie in het leven te roepen voor toezicht op de uitvoering van het plan. De weg was dus thans vrij voor de unanieme goedkeuring van 't betrok ken deel van het rapport. Het gehele rapport zal worden goedgekeurd op De V.N. doen hei niei goed Instituten voor opinie-onderzoek in acht verschillende landen hebben te gelijkertijd een enquete gehouden over de vraag: „Zijt gij tevreden over het optreden van de V.N. tot op he den, of niet?". De percentages waren als volgt: Frankrijk 9 30 '61 Ver. Staten 33 51 16 Nederland 15 52 35 Canada 26 38 36 Australië 26 39 35 Zweden 13 21 66 Denemarken 16 42 42 Noorwegen 32 30 38 D eeerste kolom geeft het aantal tevredenen, de tweede de ontevrede nen en de derde de meninglozen aan de slotvergadering van Maandag a.s. Het ontwerp is op een punt veran derd. De meerderheid der delegaties met inbegrip van de Engelse, gaf er n.L de voorkeur aan uit het rapport weg te laten de opsomming van lan den, die zich scharen achter de Fran se verklaring inzake de noodzakelijk heid van een Europese tolunie. Men was van gevoelen, dat'het beter was deze lijst van landen niet op te ne men, daar niet alle landen er op zou den zijn voorgekomen. Het Franse aanbod met elk land in onderhande ling te willen treden over de vorming van een tolunie blijft in het rapport gehandhaafd. De Turkse delegatie heeft ken nen gegeven, dat Turkije d» r-le lijkheden wenst te onder7oeken. -n een regionale tolunie mot .Grieken land en andere bevriend# landen Van bctrouwbar *Ude wordt verno men, dat de Amc .anse onderminis ter van economische zaken, Wil'lnm Clayton, heeft verklaard v te *Un, dat dr cjjfërs betreffend» de door het Amerikaanse continent ui de komende 4 Jaar te verlenen hulp nog soog^ t^n. Afgezien van de behoefte aan ka pitaalsgoederen, die in het rapport op 4,8 milliard dollar worden geschat, zal het nadelig saldo op de betalings balans van Europa met het Ameri kaanse continent voor de komende 4 jaar 17.7 milliard dollar bedragen. De Haagse bomaanslag De auditeur-militair van de krqgs- raad te velde West, mr, dr. J. M. J. Baak, eiste gistermorgen na een re quisitoir van twee uren een gevan genisstraf van 15 jaar en drie maan den tegen kapt. Baron van Heemstra, tegen sergeant De Boer een gevange nisstraf van elf jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest, tegen kor poraal Peterse negen jaar met af trek van voorarrest en tegen soldaat van Haastrecht een gevangenisstraf voor de tUd van een jaar onder af trek van voorarrest wegens moord, doodslag, poging tot moord, uitlokking uitlokking en mededaderschap van het misdrijf, wederrechtelijke vrU- heidsberoving, mededaderschap tot voornoemde feiten e.d. BU de eis werd tegen ieder dezer vier verdach ten ontslag uit de dienst en ontzetting van het recht bU de gewapende macht te dienen, gevraagd. De beklaagden Sleper en Haakmeester hoorden ieder een jaar gevangenis straf tegen zich eisen en Burghout 8 maanden gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid bU het ontvoeren van de hotelhouder Van Rijswijk uit Renkum. Tegen beklaagde Hogerhuis werd wegens medeplichtigheid bij de ontvoering van Van Rijswijk en aan de, mislukte aanslag op het slachtoffer Wie is hei mees! ie benijden Langzamerhand wordt dit een moei lijke vraag. Allen, die deze rubriek zijn gepasseerd, behoren tot de geluk kigsten der aarde. Allen verrichten hun werk met evenveel genoegen en allen blaken van ijver om van hun krant te maken wat er van te maken valt. Daarbij zien zij er niet tegen op om soms 24 uur en langer achtereen te arbeiden als het belang van onze krant dat vereist Wat hun echter bq- zonder inspireert is de morele steun van U allen. Zij weten, dat U en zij dezelfde idealen kennen ten aanzien van zuiverheid en sociale gerechtig heid. Zij weten, dat U, ^als voorvechter van deze idealen, de enkelingen, wel ke nog geen lid zün van onze lezers familie, zult overtuigen van onze ide alen. Uiteindelijk zullen deze enke lingen, evenals U kampioenen worden van en voor onze krant. Uw moeite willen wij belonen. Als de door U aangebrachte abonné ge durende drie maanden zijn abonne mentsgeld heeft voldaan, ontvangt U een boekwerk naar keuze uit een door ons toegezonden boekenlijst U kunt nieuwe abonné's opgeven bij alle s- genten en bezorgers en bij ons kan toor. Sla dus twee vliegen in één l klap. Steunt onze krant bq haar ide- V Alen en vult Uw boekenkast Laten wij maar eerlijk erkennen, dat het gezegde, dat de jeugd de toekomst heeft thans misschien sterker geldt dan ooit. Tweemaal in drie decennia is de wereld en de mensheid door een oorlog gegaan. Een oorlog waarin roekeloos het bloed van de jeugd is opgeofferd; geweldexplosies waardoor onze jonge mensen geestelijk, zedelijk en stoffelijk te gronde werden gericht. De schuld, die wij door dit alles op ons geladen hebben is schier ondelgbaar. Het ware te wensen, dat zij, die hebben te gebieden over de gang van zaken in deze wereld zich deze schuld bij voortduring bewust waren. Nog altijd krijgt men al te zeer de indruk, dat in de internationale w politiek niet met die ernst wordt gehandeld, die noodzakelijk is en die de ten dode gepijnigde volkeren nieuwe hoop zou kunnen verschaffen. Wie het geharrewar op de internationale conferenties en in de U.N.O. en Veiligheidsraad gadeslaat, kan nu eenmaal "niet al te optimistisch zijn gestemd. Waar vertrouwen uitkomst zou kunnen de mogelijkheid van een draaglijk compromis uitsluit. sren^N ogenblik aan onze jonge mensen op te offeren voor de waan van'een oppermachtig dollar-kapi taal. Allejn wij weten, dat van de ouderen in deze weinig steun te verwachten is. Taak voor de jeugd Verscheurde wereld Ons verwachten na de bevrijding der wereld van de tyrannie van het Duitse, Japanse, en Italiaanse fascisme is wel heel erg de grond in geslagen. Van ons hopen en verlangen is niets overgebleven. De eenheid in oorlogsnood is ge worden tot wantrouwen en haat, tot een blijk baar niet willen begrijpen van elkanders bedoe lingen. Tot een kennelijk niet willen inzien dat slechts op basis van vertrouwerr voor de ver scheurde wereld en de in vele kampen uiteen geslagen mensheid nog een toekomst is. De tegenstellingen in de wereld nemen met de dag in omvang toe. En wij moeten het in alle hevigheid beleven, dat nauwelijks twee ja ren na het einde van de tweede wereldoorlog al weer in ernst met de mogelijkheid van een derde wereldoorlog rekening wordt gehoudqn. Het zijn waarlijk niet enkele eenzame stemmen, die een spoedige kruistocht tegen het „rode bolsjewisme" prediken. De haat, die zich nog kort geleden richtte tegen Hitier en zijn sadistische trawanten richt zich nu met nog nimmer gekende felheid tegen de Sowjet-Unie en het daar heersende re giem. Wij denken er niet aan het optreden van de Sowjet-Unie in ieder opzicht te verdedigen. Meer dan eens hebben wq zeer besliste critiek uitgebracht op handelingen van Moskou, die wij zeer bepaald niet bevorderlijk achtten voor een op vertrouwen gebaseerde ontwikkeling van de internationale betrekkingen tussen de volkeren. Maar wij weigeren pertinent mede te doen met hen die een kruistocht willen organiseren tegen de So ts; wij weigeren zeer beslist ons te laten meeslepen in de orgie van haat, die op dit ogen blik over de wereld gaat; wq denken er geen Daarom is onze hoop gevestigd op de jeugd. De jeugd ,die nog minder is vastgelopen in de vele controversen van de ouderen. Controversen waarvoor deze ouderen geen oplossing zien. De jeu^d bezit nog de gave der ongecompli ceerdheid. Zij ziet de dingen eenvoudiger dan wij. Zij is minder van haatgevoelens vervuld. Wij hebben daarvan nog kortgeled vreugdevolle uitingen kunnen horen op de internationale jeugdconferenties in Oslo en Praag. Bij alle verdeeldheid in de wereld, bij alle niet begrijpen tussen de volkeren, moet de jeugd - e daadwerkelijke bereidheid demonstreren om el kander over alle grenzen heen de hand te reiken. Overal ter wereld heeft de jeugd maar één ver langen te 'even en te bouwen aan 'n wereld waar in het goed zal zqn te leven. Waarin geen angst en geen onveiligheid; geen oorlog en geen haat meer zullen heersen. Voor hen geldt: wij kennen slechts één volk de mensheid. Ik weet wel, dit woord lijkt op een holle leuze. En daartoe mag het zeker niet veryallen. Als de jeugd van alle landen echter haar roeping beseft, dan kan dit woord worden uitgeheven ver boven de holheid van een leuze en worden tot ^en program. Het gaat tenslotte niet om ingewikkelde stel sels maar om de eenvoud van de onbedorven mens. Er kan een andere wereld^ 1 en. Als de jeugd daartoe maar alle krachten inspant. DEWI Boer bij de Vogelhaan te Loo3duinen vier jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest, ontslag uit de dienst en ontzetting van de bevoegd heid bij de gewapende macht te die nen. Onder schier ademloze stilte hield mr. Baak zijn inleiding. Hij sprak over de jaren van degeneratie van de bezetting. Over de erfenis van het nazidom .welke oorzaak werd van de duivelse surprises van St Nicolaas- avond 1946. „Der Teufel ist die affe Gottes", aldus mr. Baak. Denk eens aan het St. Nicolaasfeest, een feest van huise lijkheid. gezelligheid en goedmoedige anonymiteit Dit feest werd misbruikt voor het uitvreren van een aanslag die. ongeacht de persoon van het slachtoffer Boer. terecht grote cn he vige verontwaardiging in de lande heeft gewekt. „Het is een indroevig frit", aldus mr. Baak, „dat wij die de justitie dienen, ons bijna over niets meer verwonderen". Met bewogen stem las mr. Baak dan het getuigenis van de dochter van de familie Boer voor. Zij vertelt, hoe op St Nicolaas een keurig pakje werd bezorgd, hoe dit in de familiekring werd geopend en dat er een fles Je never in scheen te zitten. Dan gesis, een vlam. een knalmijn kleren stonden meteen in brand en de ruiten vlogen er uit, aldus het meisje. Tijdens zijn requisitoir ging mr. dr. Baak zeer diep in op de oorzaken van de affaire, die zijn inziens diep worte len in de bezettingstijd De nasleep van de Jllegaliteitsmen- taliteit en de grote desillusie na de oorlog hebben tot het plegen van al deze daden geleid. Ondanks de grootste eerbied voor de verzetslieden wil mr. Beak de ogen niet sluiten voor de vreselijke gevaren en de consequenties van bo vengenoemde aanleidingen. Eén der grootste moeilijkheden van de illegali teit was het in bedwang houden d»r geesten. De tragedie der illegaliteit is dat Juist het avonturlsme hiermee nauw verwant was en dat daardoor juist zovelen zich tot het verzet ge voelden aangetrokken. Velen daarvan waren geestelijk te zwak om de weel de van de illegaliteit te kunnen dra gen. Daarna kwamen de verdedigers aan het woord. Wly/ weerbericht Wisselend bewolkt met enkel# plaatselijke buien, hier en dr.ar ver gezeld van onweer. Zwakke, tijdelijke matige wind uit Zuidelijke richtingen. 7.eer warm voc* de tijd Yte het jaar

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1