Landbouwtentoonstelling, Winkelweek en Kaasdagen fanmy Rloum als voetballer De Alkmaarse kaasmarkt Wij organiseren weer kleinkunstwed strijd en Het vacantieseizoea is ten einde, de winter staat voor de deur. Wat zal die ons brengen aan ontspanning? We weten het niet, maar één ding weten we weL Dit namelijk, dat van vele zij den aandrang op ons is uitge oefend om de kleinkunstwed- strijden, die we verleden jaar hebben georganiseerd, te her halen. Deze tallozen verzoeken ener zijds, daarnaast het grote succes dat de wedstrijden mochten ver werven, zijn voor ons aanlei ding geworden nieuwe plannen te ontwerpen voor het komende seizoen, waaraan we reeds spoe dig, in de tweede helft van Oc- tober, een begin van uitvoering hopen te geven. Door sommigen werd ons ge vraagd of het niet mogelijk is de wedstrijden in verschillende plaatsen te houden, waardoor men zou kunnen komen tot iets als een „streekkampioenschap" We voelen daarvoor wel iets en zijn voornemens spoedig op de ze aangelegenheid terug te ko men. Intussen moge deze mede deling voor velen aanleiding zijn reeds thans met de stu die een aanvang te nemen. Ten einde ons te kunnen beraden over een eventuele verdere uit breiding van de wedstrijden verzoeken wij onze lezers ons uiterlijk 4 October mededeling te willen doen van hun voor nemen tot deelneming. Even als verleden jaar zal het pro gramma omvatten muziek, zang voordracht, darts, humor, z. Ieder doet zijn best! Cor de Groot speefde Chopin De meesterpianist Cor de Groot gaf Donderdagavond in ,,'t Gulden Vlies" voor de eerste maal na de oorlog weet een Chopin-concert, dat zoveel be langstelling trok dat de zaal geheel was uitverkocht Het spel van deze ernstige bedachtzame pianist behoeft geen lofrede: zijn groot talent zo wel in uitbeelding van Chopins werk staat borg voor een buitengewoon interessante muziekavond. De Groot begon zijn concert met de magistrale PolenaiseFantaisie opus 61, die op beheerste en stijlvolle wij ze wérd vertolkt. Enkele mazurka's de Nocturne Opus 48 no. 2, en het bril- lante Scherzo opus 54 in E. groot, be sloten het eerste gedeelte. Na de pauze speelde de pianist de 24 Préludes opus 28, een zeer inte ressant werk van de Poolse meester, waaruit vele bekende Préludes door hem later ziir uitgewerkt. Cor de Groot werd aan het slot der avond nog genoodzaakt tot toegift van een Mazurka. Jammer was het slechts dat de Stein way-vleugel zozeer onder het vervoer van het magazijn naar de zaal te lij den had gehad, dat de slechte intona tie meermalen opvallend duidelijk was. Hieraan dient nu toch eindelijk wapt dit komt herhaaldelijk voor eens de nodige aandacht te. wor den geschonken. Th. K. GEEN BLAASPIJPEN OP STRAAT Er is een tijd geweest, dat de jeugd voorkeur had voor knikkers, hoepels, tollen en niet te vergeten de jo-jo's. Deze vermaken van onze jeugd wa ren wel eens lastig doch vermochten echter geen direct gevaar voor het publiek op te leveren. De „blaaspij penperiode" die wij thans door moeten maken, is niet alleen lastig, doch voor het verkeer ook vaak gevaarlijk. Bij het politiebureau zijn diverse klachten van motor- en wielrijders binnenge komen die door een horde belhamels met kersenpitten en stukjes klei on der vuur werden genomen. De politie sufct zich daarom genoodzaakt hierte gen maatregelen te treffen en verzoekt dringend medewerking van ouders en onderwijzers. Ringrijderij als speciale attractie Geljjk in diverse centra van ons land de maand September geheel staat in het teken vair de landbouwtentoonstelling, zo ook kent Alkmaar haar jaarlijkse show vaft die dieren en producten welke in haar streek bo venmate uitblinken en in kwaliteit het hoogst zijn aangeschreven. Hier staat bij de organisatoren echter niet uitsluitend „het tentoonstellen" voor. Men krijgt bij deze wijze van handelen n.1. voor de keuring een beter overzicht van het met zo bijzondere zorg gefokte materiaal en gekweekte producten in ons rayon, terwijl hetverder voor de deelnemers een sti mulans is en dit geldt meer uitsluitend t.o.v. de dieren om de hoogste graad van uniformiteit en kwaliteit te bereiken, nodig voor de lonende afzet van het fokvee. Waardering voor Middenstand Zo zal dan op 24 September in onze gemeente weer een keurcollectie van vee, paarden, schapen, varkens en landbouw-producten te aanschouwen zijn. Hier ligt dan o.a. ook de grond slag van het werk der contact-com missie, die in 1946 voor de moeilijke overgang naar een meer hersteld zakenleven, geboren werd als een overbruggings-orgaan tussen het ge meentebestuur en de winkelstand Toen haar eerste taak, die bestond uit het verlenen van medewerking tot het herleven van 'de Kaasmarkt, tot een goed einde was gebracht, is het contact ontstaan met de drie kringen van landbouw-orgariïsaties, tot uitvoering van gezamenlijke ac ties waarvoor vooral de periode waarin de landbouwtentoonstelling valt, zich bij uitstek leent. Dan is de gelegenheid daar om we derzijds te tonen welke voortgang men in het afgelopen jaar heeft bereikt. De in 1946 georganiseerde winkelweek is hiervan een sprekend voorbeeld ge weest en heeft aan de hand van de ondervonden waardering aangetoond dat wij op de goede weg zijn. Ook dit jaar zal dit evenement niet ontbreken De contact-commissie die thans een hechtere basis heeft gevonden door di recte samenwerking met de plaatse lijke middenstandsverenigingen, benut wederom de landbouwtentoonstelling om de nauwe band die er tussen stad en land bestaat aan te halen. Dit is dit jaar uitgangspunt geweest voor de komende winkelweekactie waaraan een belangrijk groter aantal winkeliers deelneemt dan in '46. Hier bij zullen Alkmaars ingezetenen en zij van ver daar buiten, dit streven moe teu zien als een poging om een bijdra ge te leveren aan samenwerking van stad en land. Besteedt dus van 23 Sept t.m. 1 October a.s. meer dan normale belangstelling aan het stadsbeeld met zijn prachtige etalages. Evenals dit bij de landbouwtentoon stelling het geval moet zijn. dienen we waardering te hebben voor het streven van de middenstand om in deze nog zo moeilijke tijd het beste te brengen wat bereikbaar is. Speciale kaasdagen Reeds vele jaren ontbreekt aan de landbouwtentoonstelling te Alkmaar een afd. Zuivel. Alkmaar die met haar kaasmarkt het middelpunt vormt voor de afzet van dit product en de daar voor nodige reclame over de gehele wereld heeft uitgedragen, moet op dit terrein actief blijven. Vandaar dat b« de komende gebeurtenissen de zuivel is ingeschakeld in ^e vorm van twee speciale kaasdagen. Laat het dan nog een bescheiden be gin zijn. maar in het achterpand van het waaggebouw zult U op 24 en 26 September de resulaten kunnen zien KOOPMANS' KINDERMEEL CjVlLtuJjt van de door de plaatselijke kaashan delaren en -winkeliers tot uitvoering gebrachte plannen. Op 26 September dient de kaasmarkt eens de bijzondere belangstelling te hebben van Alk- maar's ingezetenen. Aan de tentoon stelling in het Waagpand wordt voor de bezoekers nog een attractie verbon den die herinneringen aan het voor de oorlog normale gebruik zal oproepen. Meer zeggen we niet! U kunt bij een bezoek misschien tot de gelukkigen behoren. Ringsteken Op de middag van de Landbouwdag zal men op de Laat het steeds zo po pulaire, doch In onze gemeente bqna niet gehouden ringsteken kunnen aan schouwen. Een groot aantal rijders heeft zich hiervoor aangemeld. Als bijzonderheid kan hierbij nog worden vermeld dat de gebruikelijke wagen tjes ontbreken, doch dat de deelne mers deze behendigheids-stukjes „te paard" zulen uitvoeren. Houdt dus de middag van 24 September voor een bezoek aan het ringrijden vrij. Gedurende de komende feestweek bestaat er gelegenheid tot deelname aan georganiseerde wedstrijden. Zo heeft de contact-commissie een waar merk in puzzle-vorm laten uitvoeren, waarvan het geheel te bezichtigen 's in de etalage van de Kunsthandel J. W. A. Heuseveldt, Langestraat. hoek van de Boschstraat. Met uitzondering van 5 delen, zijn de overige 171 stuk ken bij de deelnemende laken onder gebracht. Opgegeven moet worden welke delen ontbreken. Dan is er een kleurenwedstrijd. Een bepaalde kleur overheerst. Deze kleur dient men op te geven benevens het aantal daarvan aangetroffen kaarten. Op de raambil jetten bij de deelnemers zijn voor de ze wedstrijden alle gegevens vermeld. Een uitgelezen serie prijzen, door de deelnemers ter beschikking gesteld is voor de goede oplossers ter beschik king. De verloting van deze prijzen wil de contact-commissie overlaten aan hen die daartoe de wens te kennen geven Bereikt wordt dan een algehele open baarheid van de verloting waarbij al le partijdigheid is uitgesloten. Perso nen boven 20 jaar die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, geven zich zo spoedig mogelijk schriftelijk op bij het secretariaat: Stuartstraat 91. Alk maar. 12) „Koelte"! schreeuwde meneer Bof tegen de negerjongen. „Ik stik van de hitte. Waaien en gauw". Moor tje begon weer gedwee te wuiven met de grote waaier en vermoeid sloot meneer Barend Bof de ogen. „Ps&sl". riep iemand, pssst". Onwillig richtte de dierenkoopman zijn hoofd op. Wat was dat nu weer. Hij keek dadelijk naar de apenkooi en niet ten onrech te, want het was indei\. ad Jic y geweest, die pssst had geroepen, zo hard en dringend, dat de andere die ren er gewoon onrustig van waren geworden. AVOND- EN KADERSCHOOL I.V.A.O. Zoals gemeld zal weldra de scholen- dienst van de arbeidersavondscholen weldra het werk hervatten. Aanmel ding kan geschieden aan de navolgen de adressen: J. Groot, woonark 't Pannendak, Af gesneden Kanaalvak. H. Koot, Troelstrakade 70. C. Buwalda, Boezemsingel 36. A. Singerling, Westerweg 109. E. J. M. Schinkel C. W. Bruinvisstr. 18 M .de Jong, Ferd. Bolstraat 18. Inmiddels werden 2500 circulaires verspreid, zodat zeer veel belangstel lenden zich op de hoogte kunnen stellen van de bijzonderheden. Daar naast zijn bovenstaande heren gaarne bereid nadere inlichtingen te geven. De commissie verzoekt ons er op te wijzen, dat in de circulaire wordt ge sproken over „onderwijs aan volwas senen", waarbij natuurijlk ook de vrouwen zijn in begrepen Dat ook vrouwen deelnemen is mede daarom zo belangrijk, omdat de vrouw, die meestal meer dan de man de opvoe ding van het kind voor haar rekening neemt, grote invloed kan uitoefenen op ons culturele leven van de toe komst. De kosten bedragen f 15.per cur sus, waarbij de leerboeken zijn inbe grepen. Bij de inschrijving moet hier van f 3.worden voldaan en ver volgens gedurende 12 weken f 1. per week. Bij volledige betaling blij ven de boeken het eigendom van de cursist. In beginsel hebben de volgende le raren en leraressen zich bereid ver klaard cursussen te leiden: de dames mej. de Vries en mevr. v. d. Stok en de heren de Vroome, Bravebour. Abramse en de Wilde. AUTODIEFSTAL In de nacht van Zondag op Maan dag is uit het pakhuis van L. Mole naar, uit Broek op Langendijk, diens auto ontvreemd. De deur van het pak huis, dat zich op het parkeerterrein bevindt, werd geforceerd. Ondanks nasporingen van de politie heeft men van de daders nog geen spoor kun nen ontdekken. Verregaande regeringsbemoeiing We leven in een tijd, waarin de re gering zich voortdurend bemoeit met de regeling van de afzet. De kaas is nog steeds op de bon. Dit beperkt "natuurlijk de afzet aan de consument en brengt met zich mee, dat eventu- ële voorraden bij grossier of detaillist niet kunnen worden weggewerkt door de verkoop op de een of andere ma niet te stimuleren. Nu geeft de regering ook voorschrif ten ten aanzien v d grootte der voor raden, welke in de tussenhandel aan wezig mogen zijn. Blijkt ec op een gegeven ogenblik ergens te veel te zijn, dan moet dit overschot tegen ver lies aan de overheid worden afgele verd. Het is vanzelfsprekend, dat, wan neer de regering de toegelaten voorra den gaat beperken, de animo om te kopen geringer weidt. In zulk een periode nu leven we thans en hiervan moet waarschijnlijk worden toegeschreven, dat de prijzen van de markt voortdurend dalen. De verkoop was Vrijdag buitenge woon stug. De markten wilden aan vankelijk niet begrijpen, dat er nof meer van de prijs afmoest, die ver leden week al was gedaald tot f 1.38. Na lang aarzelen werd het gisteren f 1.35, waarvoor echter enkele grote stapels van de hand gingen. De gang was te stellen op f 1.34, afwijkende kaas f 1.30 of f 1.32. Bij de boerenkaas was de hoogste prijs f 1.28. „BOOKIES" VERWIJDERD Tijdens de sluitingsdraverijen op' 't Gemeentelijk Sportpark heeft de poli tie twee bookmakers van het terrein verwijderd. Waarom slechts twee van deze, op de paardensport parasiteren de individuen, werden aangepakt, is ons niet recht duidelijk, daar zeker minstens veertig van deze zgn. „Boo- kies'" openlijk hun bedrijf op en naast het- paddock uitoefenden. ZW4RT IJSFOEDEft VERHANDELD 'l eger, een ijsbereider hier ter plaat se is een procesverbaal opgemaakt daar hij een vrij grote partij ijspoeder buiten de distributiebepalingen om. heelt gekocht Ook ie leverancier van dere partij werd verbaliseerd. RINGRIJDERIJ OP DE LAAT A.s. Woensdagmiddag wordt tijdens de Landbouwtentoonstelling op de Laat een ringrijderij gehouden, waar voor zich niet minder dan 50 deelne mers opgegeven hebben. De wedstrijd is gesplitst in een afdeling voor dames en één voor heren. Programma's met de namen der deelnemers zijn op het wedstrijdterrein verkrijgbaar. De prij zen worden geëtaleerd in de etalages van de heer Cloeck op de Laat. De toegangsprijs bedraagt 30 cent be lasting inbegrepen. Teraardebestelling Anke Servaes Vrijdagmiddag is op de R.K. Be graafplaats te Bergen het stoffelijk overschot van de Dinsdagavond over leden schrijfster Anke Servaes ter aar de besteld. Het was een sobere en eenvoudige plechtigheid, waar veel belangstelling voor was. De gebeden werden gezegd door Dom Beekman O.S.B. waarna de echtge noot van de overledene, de auteur Rein Valkhoff, een ontroerend dank woord sprak. „Anke hield veel van de mensen", zo besloot de heer Valkhoff zijn dank woord. „en daarom dank ik U allen zeer voor Uw grote belangstelling". ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦WW De Vrije Alkmaarder en de Winkelweek Zoals gewoonlijk organiseert de zeer actieve contact-commis sie voor de middenstand van 24 tot en met 1 October a.s. een winkelweek. Een week waarin de aandacht nog eens extra wordt gevestigd op de winkel stand. Na de oorlog hebben de mees te winkelzaken het niet gemak kelijk gehad. En het is de moei de meeste moeilijkheden lang- zamerhand stuk voor stuk wor- den opgelost. Het spreekt vanzelf dat onze krant het initiatief van de con- tact-commissie van harte tpe- fc juicht. Wij zullen zelfs een ex- 4 tra attractie aan de winkel- J week prijsvraag verbinden, waardoor het mogelijk wordt, naast de vele door zakenlieden beschikbaar gestelde prijzen. 4 nog een aantal boeken te win- nen. 4 Van verdere bijzonderheden 4 zullen wij u steeds op de hoogte houden.. Eén dingen willen wij 4 U alvast verklappen. Als U de J advertenties van de Vrije Alk- maarder vanaf Dinsdag 23 tm. J 30 September bewaart, zult U onze opgave (met enige moeite 4 weliswaar-!) wel kunnen oplos- sen. 4 Wij wensen u veel succes! BOk'KING rE I>i v VERKOCHT Twfp winkeiiers moesten dezer da gen ervaren, dat de prijsvoorschriften niet voor niets in het leven zijn ge roepen. Zij verkochten de gebakken bokking voor 15 ct. per stuk terwijl de vastgestelde prijs 10 ct. bedraagt. Een procesverbaal was het gevolg. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Leendert zv J. C. Wassing en M. G. van Riel; Sonja W. dv G. J Smit en A. Scheepstra; Johanna E. dv B. J. Brommers en C. Boogert; Adria- na G M. dv H: G. van Maarsseveen en P. A. Kaptein; Maria C. A. dv J. Tromp en M. C. Dolle. Gehuwd: Jacobus Lagas en Wilhel- mina Mensink; Evert Koops en Antje Krul. Overleden: Lucas B. Goettel 72 jaar geh. met G. ReJk; Hendrik Jansen 62 jaar geh. met C. D. de Bruijn; Jan de Porto 86 jaar geh. met M. M. H. Fa- bricius. HEILOO Geboren: Franciscus W. J. zv W. J. Wessel en J. Schouten; Petronella A. M. dv J. van Eist en A. J. C. W. Baars; Alphonsus J. M: zv A. J. A. M. Wijf fels en L. A. M. Noordman; Cornelis H. zv H. Heinis en M. van Petten; Cor nelis N. zv J. B. de Wildt en M. Tesse- laar. Getrouwd: K. Ruiter en M. A. Scngers A. H. Schigt en C. P. E. Zoon; L. J Veldt en C. Bolten. Overleden: Tammo Kabel z.o. 75 jr. wedn. van M. Breeuwer. veilmg^iènjparkten WINKEL 22 SEPTEMBER Slaboneif 88-93; Andijvie 10-13; Sla 15; Tomaten 24-29; Komkommers 10- 16; Peren 12-46; Appelen 15-47; Prui men 19-48; Druiven 83. ALKM. EXPORTVEILING Andijvie 7.5020.50; Spinazie 22—45; Postelein 39—48; Wortelen 4.10—18; tomaten 1648; Groene kool 3.90—15; Spruitkool 1922; rode kool 3.90—12 50 gele kool 3.90—7.00; Prei 18—22; uien 914; bieten 3.007.50; druiven 70— 1.06; sperciebonen 72—1.18; stoksnijbo- nen 52—1.12; pronksnijbonen 4462; bloemkool IA 60—75; I 40—55; II 20 —33; komkommers 624; meloenen 15 —00; knolselderie 7—11; wortelen 5 14; selderie 4 50—7.50; peterselie 3— 7.50; sla 1.60—23. Aardappelen 8—9,00. N. SCHARW'OUDE 22 SEPT. 3500 kg. witte kool 6—10.80; 1800 kg. gele kool 5.90—9.60; 1700 kg peen II 5.90; peen Hl 5.50; 900 kg uien 11 60; grove 12.10; 3200 kg slabonen 75—100; 150 kg bloemkool I 42; II 4; 16000 kg aardappelen: Bevelanders 8.50—8 60; blauwe eigenh. 8.608.90; eigenh. 7.50; Noordelingen 8. BROEK OP. L'DIJK 2? SEPT. 5000 kg. aardappelen: Bevelanders 7.80—8.30; 4200 kg. rode-kool 3—10.10; 7500 kg gele kool 8.20—9.10; 4700 kg witte kool 8.80—11.30; 3800 kg andijvie 14.4020.20; 800 kg slabonen 65—95; 6000 kg. uien 11.60—12; 1200 kg bieten 66.10; 400 kg tomaten A 29.10; To maten B 28.90; 5700 st. bloemkool 24 45. 77) „Het zijn slechts gissingen", mom pelde mijnheer Chitterwick, „zuiver gissingen, berustend op waargenomen feiten". „Maar ik ben er toch van overtuigd dat Chitterwick gelijk heeft" zei Mou se flink. „En wat meer zegt, ik wil er wel wat onder verwedden, dat hij de handlangster ook reeds gevonden heeft". Mijnheer Chitterwick keek Judith aan. „Werkelijk mevrouw Sinclair" viel hij Mouse bij, „ik geloof, dat ik dat gedaan heb". Judith was echter nog niet over tuigd. ..Maar juffrouw Goole!" wierp sij bijn.- ongelovig tegen. „Zij is donker, zij is lang en zon der die bril ziet zij er waarschijnlijk wel aardig uit", zong Mouse, „oh, we hebben haar bèslist gevonden". „Wel. ik hoop natuurlijk, dat je gelijk hebt", zuchtte Judith en ver zonk in gedachten. Mouse wendde zich tot mijnheer Chitterwick. „Ileb je die schriftelijke samenvatting van de 7aak, die je in dertijd hebt opgesteld, nog. Chitter wick?" „Die h. ik hier" antwoordde mijn heer Chitterwick prompt en haalde het document uit zijn binnenzak te voorschijn. Mouse las het snel door. „Hier heb ben we het Punten, die nog opge helderd moeten worden.7 Luister maar. Judy. Ik denk. dat hiermee de spij ker op de )cop geslagen wordt. Waarorft juffrouw Sinclair de af spraak in het Piccadilly Hotel maak te. Dat deed je niet. Het was juf frouw Góole, die gebruik maakte van de slechte ogen van haar werkgeef ster en eenvoudig iets anders neer schreef, dan haar gedicteerd wérd. Toen Jater de bevestiging van Lynn kwam. zal zij wel een of andere uit vlucht bij de hand gehad hebben. Da', is punt no. 1. Punt no. 2. Hoe het vergif weid toegediend. Wel, dat weten we nu, dank zij Sherlock Chitterwick. Punt no. 3. Hoe majoor Sinclair's vingerafdrukken op het buisje kwa men. Juffrouw Goole als handlang ster heldert dit eveneens op. Lynn vertelde toch, dat het buisje leek op dat, hetwelk zijn tante voor haar oogdruppels gebruikte? Nu dan. Punt no. 4. Hoe het buisje in de hand van juffrouw Sinclair werd ge drukt Sherlock verklaarde dat ook. En punt no. 5. Waarom juffrouw Goole een vermomming draagt, lost zich vanzelf op. Ieder moeilijk punt is nu opgehelderd. Wijst dit alles juf frouw Goole niet absoluut als hand langster aan?" „Het is overtuigender dan ik eerst had gedacht", moest Judith toegeven. „En ik heb nog een punt, dat op gelost moet worden", /ervolgde Mou se, die kennelijk vol inspiratie zat „Goole i% een juwelendievegge. Hoe staat het met de juwelen van juffrouw Sinclair? Wordt er sinds haar dood niets vecmist?" Maar op deze vraag schudde Judith het hoofd. „Niet, voor zover ik weet. Juffrouw Sinclair bezat er een inven taris van, en alles, wat daarop staat, heb ik teruggevonden". „Toch zou ik het nog maar eens zorg vuldig onderzoeken, mevrouw Sin clair", raadde mijnheer Chitterwick haar aan, „misdadigers worden hun gewoonte niet spoedig ontrouw''. Judith beloofde, dat zij dit zou doen. Mouse en mijnheer Chitterwick ge raakten daarop in een levendig ge sprek gewikkeld eer de mogelijkhe den, die de nieuw- ontwikkeling hun bood. De verste was er van overtuigd dat de handlangster vroeg of laat wel een teken zou geven, dat in dc richting van c- moordenaar wees. ic's waar over mijnheer Cb'tterwick hei roe- ïend met hem eens was. Over zijn •deëen oni'Mit «de Identiteit van de man sprak hU v.» hter ring steeds niet; mijnheer Chitterwi* wae geen voor barig mens. (wordt vervoled*

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3