y. Ükmaafikr Taak en omvang van de Nederlandse legermacht ZELFSTAKDIGE YERDEDIGIKG OKHOGELIJK Evenveel brandstof als vorig jaar Aanwinst voor Duitse politiek Financiële ioesiand dwingi ioi groie soberheid Trygve Lie deed beroep op de grate mogendheden Joodse wezen in Nederland aangekomen Belgisch „getergde middenstand" staakt twee dagen Sombere berichten over vrijwel alle landbouwgewassen Wereldkampioenschap voetbal pas in 1950 Dr van Mook 4e Jaargang No 1044 LTitg. N.V. Noordhollandse Pers '45 i.o. TeL Redactie 2274. Administratie en adv. 3971. Postgiro 116876. Ridder straat hoek Oudegracht, Alkmaar Woemdag 24 September 1947 TH. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Verschenen is een nadere toelich ting op de ingediende begroting voor de landsverdediging Opgemerkt wordt allereerst, dat deze ruim 173 millioen lager is geraamd, dan de overeenkom- sige begroting voor 1947. De taak van de landmacht en daar bij ressorterende landmacht wordt door de regering voor het ogenblik als volgt gezien: I. het handhaven en herstellen van de rechtsorde in Indonesië, waarvoor ook in 1948 nog troepen zullen moe ten worden uitgezonden, hoewel in geringer omvang en uitsluitend ter af lossing van andere eenheden. 2 In verband met de financiële po sitie van het land en de uitgebreide taak in Indonesië zal het ook in 1948 nog niet mogelijk zijn op enigszins omvangrijke schaal deel te nemen aan de bezetting van Duitsland. 3 Het is de regering nog onmoge lijk zich een denkbeeld te vormen om trent de verplichtingen, die voor haar voortvloeien uit het lidmaatschap van de Verenigde Naties. 4 De regering gaat van de gedachte uit, dat zelfstandige landsverdediging onmogelijk is. Slechts overrompeling op vitale punten door luchtstrijdkracht ten zal kunnen worden voorkomen. Voor het overige zijn wij op interna tionale samenwerking aangewezen. 5 Zuinigheid gebiedt de definitieve organisatie van de strijdmacht in Eu ropa eerst ter hand te nemen, op het ogenblik, dat de troepensterkte in In donesië drastisch kan worden «vermin derd. Tor uitvoering van bovengenoemde richtlijnen zal de sterkte van het in Nederland vertoevende gedeelte van de koninklijke landmacht, met inbe grip van de luchtstrijdkrachten, wor den teruggebracht op een gemiddelde van 50.000 man. Het hiervan deel uit makende contingent dienstplichtigen in opleiding bedraagt (ongerekend 't personeel van de legerluchtmacht II.150 man. Aangezien het in Neder land te volbrengen gedeelte van de eerste oefentiid in 1948 op 5 k 6 maan den is gesteld, komt een contingent De secretaris generaal van de V.N. Trygve Lie, heeft in de algemene ver gadering van de V.N. een beroep ge daan op de grote mogendheden om zich bereid te tonen tot een compro mis Hu verklaarde, dat de onenig- neid tussen de grote mogendheden aan de V.N. de grootste moeilijkhe den in de weg legt. „Te denken, dat deze onenigheid tot oorlog zal leiden is onmogelijk en on verdraaglijk". aldus zeide Lie. HONGER.... Lie wees er op, dat de.volken van E iropa zich onmiddellijk bedreigd zien door de honger en dat een zeer groot deel van Azië te kampen heeft met hongersnood en epidemieën. Het zou daarom zeer ernstig zijn voor de mensheid, aldus ging Lie verder, in dien politieke verschillen en wantrou wer» de VN. machteloos zouden ma ken voor haar grote menslievende taak, welke gevaar thans inderdaad dreigt. Lie drong er op aan, dat alle vredelievende landen tot de V N zou den worden toegelaten, indien zij hier om verzochten. Tevens verzocht hij. dat het nieuwe hoofdkwartier van de V N. spoedig zou worden gebouwd. Tenslotte zeide Trvgve Lie. dat de huidige situatie naar zijn vaste mening geen bedreiging vormde van het be staan der V N p»—- T' -T:irENLAND De Grieske mjnister van Oorlog heelt bekend gemaakt .dat in Grie kenland 30.000 m n van de twee jongste lichtingen onder wapenen ge roepen rulle" v Deze recrute- rine zal tot 15 October duren. Zodra - opleiding dezer lichtin-m Jan 1948 voltooid zal zijn. zullen 20.000 loservisten gedemobiliseerd worden. ite legersterkte zal dan 140—150.000 Bian bedragen. van deze sterkte dus tweemaal per jaar onder de wapenen en wordt het totaal uit de lichting in dat jaar te betrekken aantal dienstplichtigen 22.300. Hierbij komt een contingent voor de legerluchtmacht van 5349 man Het ligt in de bedoeling, indien de toestand m indonesie zien zodanig ontwikkelt als de regering hoopt, in het jaar 1948 te doen terugkeren de dan nog niet afgeloste delen der bei de lichte divisiën, de le divisie „7 December", de 6 met deze divisie uit gezonden bewakingsbataljons en de tweede serie van zes bewakingsbatal jons. Indien mogelijk -maar dat hangt af van vele, thans nog moeilijk te be rekenen factoren - zal ook de in Ju ni/Juli 1947 naar Indonesië vertrok ken 2e divisie tegen het einde van 1948 nog geheel of gedeeltelijk naar Nederland terugkeren. De gemiddelde sterkte der troepen der koninklijke landmacht in Indone sië zou dan in 1948 60.000 man bedra gen, waarop zij in deze begroting ge raamd is. Onder toezicht van de in 1947 be noemde inspecteur voor de demobili satie zyn voor 4948 plannen uitge werkt voor het ontvangen en demo biliseren van het uit Indonesië terug kerend personeel. Rekening wordt ge houden met een gemiddelde van min stens 3000 per maand. Veel aandacht is besteed aan de noodzaKeiyKheid de gedemobiliseer- den alle hulp te bieden bij hun terug keer in de maatschappij. NIEUWE HONGAARSE REGERING Dinsdag is de nieuwe Hongaarse regering bekend gemaakt. Zij bestaat uit vijf communisten, vier leden van de partij der kleine boeren; vier so cialisten en twee led^n v&n .dé nati onale boerenpartij. Lajos Dinnyes blijft premier. Als vi- ce-premlers fungeren Rakosi (commu nist) en de socialistische leider Sza- kasits. Molnar (communist) isminis ter van buitenlands'» zaken. De incidenten ie Triest In Londen is medegedeeld, dat de Britse ambassadeur te Belgrado op dracht gekregen heeft met de Joego slavische vice-minister besprekingen te voeren over incidenten, die zich hebben voorgedaan tijdens de over dracht van gebied aan Joego-Slavië1 bij het van kracht worden van het Italiaanse vredesverdrag. Een van de ernstigste incidenten speelde zich af toen Joegoslavische strijdkrachten uit de Joegoslavische zone van het vrije, gebied van Triest in de stad zelf pro beerden binnen te dringen. Naar Engelse opvatting moeten ,in afwachting van de benoeming door de Veiligheidsraad van de gouverneur van Triëst, de Joegoslavische en Brits- Amerikaanse troepen in het vrije ge bied van Triëst binnen hun respectie velijke zones blyven. MERKWAARDIGE GEVOLGEN VAN BLIKSEMINSLAG Bij het korte onweer dat zich gis termiddag tussen 2 uur en 2.30 uur boven de hoofdstad ontlastte, heeft zich een eigenaardig voorval voorge daan. Op het Ceramplein trof het he melvuur een boom. die licht werd beschadigd. In de omgeving werden van ongeveer 80 woningen 2 tot 8 rui ten van ieder huis vernield, waardoo» het plein er uitziet alsof het door eirrr bomexplosie is getroffen. Het KNMI achtte het verschijnsel ook uitermate vreemd, doch kon In dit stadium geen verklaring geven. 500 kinderen krijgen voorlopig onderdak Ruim 450 Joodse kinderen tussen 8 en 14 jaar, ontheemden uit Midden- en Oost-Europa, zijn per speciale trein uit Praag te Apeldoorn aangekomen, waar zy in de voormalige Joodse zwakzinnigeninrichting „Het Apel- doornse Bos" dat door de bezetters volkom- werd geliquideerd voor lopig een gastvrij tehuis zullen vinden Voorlopig, want h v eigenlijke be stemming is Palestina en alles zal hier van de eerste dag af daarop in gericht :in. Zo zal als voertaal zo sDoedig mogelijk het Hebreeuws wor den gebezigd. Verblijfsvergunning voor drie jaar De reis was naar 'i vernamen zeer voorspoedig geweest Zaterdag avond om 9 uur uit Praag vertrokken, was men ternauwernood twee etmalen onderweg geweest Vol lof was men over de medewerking van de Tsje- choslowaakse spoorwegen, welke zeer goed materiaal ter beschikking had den gesteld Ook voor de medewer king van de Ned. Spoorwegen, de douane en de afd. Apeldoorn van het Ned Rode Kruis, dat zijn goede zor gen reeds vanaf onze grens over het transport had uitgestrekt was men zeer erkentelijk. Met een aantal autobussen werden de jeugdige gasten vergezeld van lei ders en enkele leraren, n--~ de plaat? van bestemming gebracht. Een aantal zieken ongeveer vijftien werd op branca.-ds vervoerd, terwijl enkele ern stige patiënten naar het ziekenhuis werden gebracht. Ir» hun voorlopig tehuis wachtte de kinderen een hartelijke ontvangst, met thee en sandwiches en men kon het hun aanzien, dat de meesten zich reeds spoedig goed op hun gemak ge voelden. Tezamen met de circa 35 Joodse jon gens en meisjes, die reeds eerder In Nederland zijn aangekomen en die. wijl de inrichting Apeldoorn nog ZWITSERLAND—NEDERLAND IN 1949. Naar wij vernemen is tussen de Zwitserse voetbalbond en de KNVB overeenstemming bereikt inzake het spelen van landenwedstrijden in de toekomst. De afspraak is. dat de lan den elkaar om de twee jaar zullen ontmoeten. In 1949 speelt Nederland dus in een Zwitserse stad tegen de vertegenwoordigende ploeg der berg bewoners. In 1951 komt het Zwitser se elftal weer naar Nederland. niet was hersteld, zolang in een kamp te Barneveldt zijn ondergebracht, vormt het nu aangekomen transport, het quotum van 500 kinderen, aan wie onze regering voor 3 jaren verblijfs vergunning heeft verleend. De kosten van het verblijf hier te lande worden in hoofdzaak gedragen door buitenlandse Joodse organisaties en enkele instellingen voor buiten landse hulpverlening. Daarnaast hoopt men, dat ook vele Nederlanders het als een ereplicht zul len beschouwen aan deze ouder- en statenloze kinderen iets goed te ma ken van het onzegbare leed, dat hen, onschuldigen, in een rampzalige oor log heeft getroffen. In Rome zyn ook massademonstraties tegen de verhoging, van de prijzen van levensmiddelen en andere artikelen. Deze ziekte slaat van het ene land naar het andere over en een goed geneesmiddel hiervoor is nog niet ge vonden. Voor de komende winter: Gas en electriciteit niet vrij Voor 1947 zal, naar verwacht wordt, in totaal 3.650.000 ton huisbrandkolen beschikbaar komen, waarbij het niet mogelijk zal zijn het huisbrandrant soen hoger te stellen dan 12 eenhe den voor dit seizoen. Indien de geraamde productie van 12 millioenton voor 1948 ook werkelijk kan verwezenlijkt worden, dan zal er in dat jaar naar gestreefd worden, de last, die thans op de bevolking blijft drukken, te verlichten en het huis brandrantsoen te verhogen. In de 12 eenheden, welke voor het a.s. seizoen beschikbaar gesteld zullen worden, zullen ook voor een deel on gewilde sooren zitten, waarvoor geen betere, kunnen worden gegeven, om dat deze er niet zijn. Voorts mag er de aandacht op gevestigd worden, dat er als regel Iedere maand - gerekend vanaf Mei 1947 - 1/12 gedeelte be schikbaar komt. Het zal dus niet mo gelijk zijn om b.v. in de koudste maanden de Maart - of April-eenheid in voorschot te geven, omdat deze ko len dan nog zullen moeten gedolven worden. In het algemeen kan gezegd worden dat het tempo der levering aan het publiek sneller is dan in het vorige jaar. Half October zal men ongeveer gereed zijn met de levering van de eerste zes eenheden. GAS EN ELECTRICITEIT. Wat de gas- en electriciteitsvoor- ziening betreft blijft de distributie zo. dat 'n normaal gezin met normale be hoeften daarmee rond kan komen. De normen zijn voor het gehele land ge lijk. Een loslating van de gas- en elec- triciteitsdistribntie acht men alleen dan verantwoord wanneer ook de ko len geheel vrij komen. De turf is geheel vrij gekomen, doch daar verschillende Drentse be drijven, die altijd turf als brandstof gebruiken, door de grote vraag in het gedrang kwamen, heeft de minister 'n vervoersverbod afgekondigd. Zodra de voorziening dezer bedrijven is verze kerd, zal het verbod weer opgeheven worden. Gehoor gevend aan een oproep van het Belgisch verbond voor de mid denstand hebben gister in vrijwel ge heel België, als protest tegen de re geringsmaatregelen, de winkeliers hun deuren gesloten. Hetzelfde zal Maan dag het geval zijn. De eigenlijke reden van deze win kelsluiting is het strenge optreden der regering tegenover de overtreders van de prijsvoorschriften. Tot nu toe nam men het namelijk niet al te ernstig met de prijzen en zo kon men b.v. cacao van een bekend Nederlands merk in de ene winkel voor fr. 5.50 aanschaffen, terwij deze in de winkel recht er tegenover voor fr. 4.50 te verkrijgen was. In grote winkels viel het verschil in prijs nog meer op en het was geen zeldzaamheid een krop sla van fr. 3 in een winkel honderd meter verder voor fr. 7 geprijsd te zien. Het leger van controleurs, dat de ministers van economische zaken en van voedselvoorziening twee maan den geleden op de winkeliers heeft afgestuurd, heeft getracht hieraan een einde te maken en wanneer men de kranten geloven mag, hebben zij hierbij dikwijls van niet al te faire methodes gebruik gemaakt. Hoe het ook zij, een enorm aantal processen- verbaal is opgemaakt, terwijl alleen in de Brusselse „agglomeratie" niet minder dan 700 winkeliers werden gesloten. Een storm van protesten steeg op en de minister van voedselvoorziening zag zich genoodzaakt de strenge con trolemaatregelen enigszins te ver zachten. Tezelfdertijd kondigde hij evenwel in een radio-rede aan, dat deze con trole gehandhaafd zou blyven als on derdeel van de door de regering vast gestelde prijzen- en loonpolitiek. Het verbond van de middenstand, waarin de meeste winkeliers verenigd zijn, verklaarde hierop prompt de oorlog aan de ministers en besloot tot een tweedaagse staking. Meer eisen. Hoewel de eigenlijke oorzaak van deze staking dus gezocht moet wor den in de strenge controlemaatregelen eist „de getergde middenstand", zoals de winkeliers zich gaarne laten noe men, tegelijkertijd niet minder dan afschaffing van het ministerie van bevoorrading, daar België het best zonder het „dirigisme" kan doen met al zijn onaangename administratieve maatregelen. In een manifest wijst de middenstand er tevens op naar het uiterste middel van de staking ge grepen te hebben omdat de winkeliers niet meer geloven in de goede bedoe lingen van de regering. De huismoeders hebben van de win kelstaking slechts weinig te lijden. Reeds dagen van te voren was deze bekend, zodat de nodige mondvoor raad in huis kon worden gehaald. De hotels en restaurants blijven normaal geopend. Het wegvervoer ligt intus sen ook stil daar de bond van weg vervoerders de staking van de mid denstand als een ideale aangelegen heid heeft aangegrepen om twee da gen te protesteren tegen de verdub beling van de verkeersbelasting. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitse sociaal-democraten, is te New-York aangekomen. Hij zal te San Francisco aan een congres deelnemen. Bij Ferrara in Italië is een mini- tiedepot in de lucht gevlogen. Er zijn drie doden en enige gewonden. Was het Augu '.usbericht betreffen de de stand der gewassen in mineur gestemd, de toon van het bericht per 15 September Is somberder. De verder aanhoudende droogte heeft over dc gehele linie de stand nadelig beïn vloed. Het weiland is - niet alleen ot> de hoge zand- en de rivierklel- gronden verbrand doch Iaat in het gehele land te wensen over. Slechts het standcijfcr voor aardappelen bleef gunstig en voor fabrieksaardappelen ligt dit zelfs belangrijk boven normaal aldus een met medewerking der landbomvconsulenten naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van de landbouw en door het KNMI samengestèld bericht over de stand der landbouwgewassen op 1' Sept. J.I. In het Victoriahotel te Amsterdam is het bestuur van de FIFA bijeenge komen ter bespreking van enkele be langrijke punten ten aar zien van de wereldka~nioenschapr~n en het Olym pisch voetbaltournooi. InzaV het tournooi om het wereld- kamn'oenschao werd op voorstel van de speciale commissie, waarvan Lotsy voorzitter is, beslo' n, de wereldkam pioenschappen uit te stellen tot 1950. gerïen de korte tl«d van voorbereiding voor de voorwedstrijden, onder uit drukkelijk voorbehoud, dat Brazilië, welk land het eindtournooi organi seert, hiermede accoord gaat. In dat geval fs er in 1948 het Olympisch voetbaltournooi te Londen. In 1950 het wereldkampioenschap, In 1952 het Olvmpisch tournooi te Helsinki en In 1954 weer het tournooi om het we reld kampioenschap. Volgens een Mexicaans blad heb ben Amerikaanse geleerden een mid del uitgevonden om een eventuele aanval met atomische projectielen af te slaan. De atoombommen zouden op zeer grote afstand tot ontploffing kun nen worden gebracht. Koning, degenslikker en politicus sticht nieuwe partij In het politieke leven van Berlijn is plotseling een nieuwe, ofschoon van ouds bekende figuur opgedoken. Ze kere OUo Witte heeft, naar de Neue Zeitung meldt, de eerste stappen ge daan om te komen tot een toelating van een „Franktionslose Partei Deutschlands", die zich in het bijzon der de belangen van de exploitanten van openbare rermakelijkehden wil aantrekken. De nieuwe partij is alleen interes sant om het avontuurlijke verleden van haar 76-jarige leider. Witte is namelijk een avonturier van wereld faam en hy heeft de bekroning van zijn loopbaan reeds vele jaren achter zich. In 1913 was hij namelijk drie dagen gekroond koning van Albanië Hij had zich uitgegeven voor de troon pretendent, de Turkse prins Halim- Edda, en kwam met praaluniformen naar Albanië om er de kroon te ont vangen en imposante parades af te nemen. Toen het bedrog na een paar dagen ontdekt werd, wist de valse majesteit tijdig te ontvluchten. Kort voordien had hij zich ook reeds in een moeilijke situatie bevonden, door dat hij verliefd werd op de dochter te Batavia gearriveerd De L.G.G. Dr. H. J. van Mook is gisteravond te Batavia gearriveerd. Hij werd verwelkomd door Lt. Gene raal S. H. Spoor en vele andere mi litaire en burgerlijke autoriteiten. Dr. van Mook. die de terugreis tezamen met de chef van de Ned. Indische R- V. D. Dr. Ozinga heeft gemaakt, zei de in een korte verklaring voor de microfoon, dat hij tijdens zijn kort verblijf in de V.S. veel begrip had gevonden en dat er in de publieke opinie in Nederland meer overeen stemming bestond t.a.v. het Indone sisch probleem dan een jaar geleden. van de Negus van Abessinië en bij een poging haar te ontvoeren slechts kon ontsnappen, doordat een Abes- sijnse wachtpost onder de invloed van alcohol was. Voor Witte zich in vor stelijke aangelegenheden mengde was hij degenslikker, in welke kwaliteit hij met circussen de gehele wereld bereisde. Na zijn Albanese avontuur leefde Witte in de jaren van de eer ste wereldoorlog als eenvoudig hand werker in Duitsland. In de Duitse po litiek dook hij voor Hitiers tijd op met dezelfde partij, die hij nu nieuw leven wil inblazen. Hij bracht het in 1932 zelfs tot 100.000 aanhangers, maar verdween toen bij het opkomen van het nazi-onweer van het politieke to neel om zich weer aan toverkunsten en degenslikken te wijden. Daarmee heeft hij zijn politieke blazoen van nazi-smetten schoon gehouden en hij verwacht, dat dit voldoende is voor een nieuwe toelating. Fundering oude Abdij van Egmond gevonden Aan de Kloostcrweg te Egmond- Binnen worden momenteel onder lei ding van Prof. van Giffen uit Gro ningen en zijn medewerkers opgra vingen verricht. Men is bezig achter het Protes tantse kerkje diepe geulen te graven, waardoor steenmassa's worden bloot gelegd. Deze oude funderingen kun nen betrekking hebben op de in het jaar 953 gebouwde en ln 1673 ver woeste Abdij van Egmond Het staat nog niet vast of de steenmassa's in derdaad de funderingen zijn van de Abdij. Daartoe zullen nog verdere opgravingen gedaan moeten worden, welke zich tot het terpje, waarop de kerk staat, zullen uitbreiden. Blijkt, dat de funderingen van de Abdij zijn dan zullen de funderingen worden opgetrokken op de wijze zo als dit op het Slot op de Hoef is ge daan. weerbericht NOG BUIEN Wisselend bewolkt met v^"1 de kust regenbuien, moteHi* weer of hagel. Meest matige* wütd tussen Noord-West en Noord. Weinig verandering van temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1