NUUWS Zestig jaar Esperanto fimmy, BAOUHI als voetballer Belangrijke wijzigingen in Armenwet op komst 1 Op weg naar Spanje Het is dit jaar 60 jaar celeden, dat het ontwerp Esperanto aan de open baarheid werd prijsgegeven. In 1887 voltooide dr. L. L. Zamenhof, een jonge Poolse oogarts, het werk. dat hem reeds gedurende zijn kinderjaren bad bezig gehouden, namelük de mensheid een tweede, gemeenschappelijke •aal te schenken, naast de landstaal. Na vele moeilijkheden kwam in 1905 bet hoor te punt van deze pionierstijd, het eerste internationale congres. Een duizendtal toegewijde aanhangers kwam in Boulogne sur Mer bijeen om de internationale taal op haar bruikbaarheid te tootsen. Dat aan de hooggespannen verwachtingen werd voldaan, bleek wel uit het feit, dat dr. Zamenhof begiftigd werd met het ordeteken van het Legioen van Eer. Sindsdien heeft een steeds groter aantal enthousiasten de rijen der Es perantisten versterkt ten einde de we reldtaalidee te helpen verbreiden. Thans na twee wereldoorlogen te hebben overleefd neemt de belang stelling voor het rTanto hand over hand toe, en terecht. Willen wij ons immers tegenover buitenlanders met wie wij in aanra king komen, hetzü bij wederzijdse be zoeken, hetzij op wereldsamenkomsten we denken ar»n de Jamboree behoorlijk verstaanbaar kunnen ma ken, dan moeten wü een taal ter be schikking hebben, die ieder wereld burger kan verstaan en spreken. Een bestaande taal, hoe verbrod ook, kan in die behoefte niet voor zien, aangezien het gebruik van zulk een taal steeds onderhevig zal blijven aan de sympathieën en antipathieën die er tussen de volkeren bestaan, ter wijl tevens de moeil'ikheden die anr het leren van een bestaande taal ver bonden zijn, voor velen belangrijk groter zullen ziin dan bij een taal als het Esperanto, die systematisch en zo eenvoudig mogelijk is opgebouwd. Esperanto zal hoe' langer hoe meer hèt hulpmiddel blijken te zijn. dat wij nodig hebben voor uitwisseling van gedachten tussen alle wereldburgers mogelijk te maken. Door deze uitwis seling van gedachten zal men in staat zijn elkaar beter te leren begrijpen en te waarderen waardoor een be langrijke biidraee aan het streven naar wereldvrede wordt geleverd. Het doordringen van Esperanto zal ook het wet»»whaopelüke verkeer Neem de oorzaak van Uw Rheumaiiek weg Dat kan. Met dat luttele beetje Kru schcn Salts. iedere morgen in Uw eer ste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedauiverende orga nen; 't bloed gaat weer sneller stro men: onzuiverheden, die zich nu vast zetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gau*. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aan tal af; elke dag voelt ge U méér mon ter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer. kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. med.) DONDERDAG 25 MVTKMRER 1547. Hilversum I - 181 - Nieuws om T, 8. 12. 19, 29 cm tt.U uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9 00 Ochtendconcert: NCRV 10.15 Morgenwijding; KRO 11.00 De Zonne bloem; 12.03 Pianoklanken; 12.33 en 13.25 D&nsorkost Klaas v. Beek; 13.45 Voor de vrouw; NCRV 14.00 Musette- orkest; 14.40 Voor de vrouw; 155.39 Piano-vierhandig; 18.00 Bijbellezing; 17.45 Marinicrskapei; 1830 Ned. Strijd krachten; 19 30 Het actuele geluid; 20.15 Omroeporkest; 21.00 Orgelspel; 21.30 De vaart der volkeren; 2130 Met bond en plaat voor U paraat; 22.45 Avondoverdenking. Hilversum II - 415 - Nieuws r i 7, 8. 13, 18, 29 en 23 aar. AVRO 7.30 en 8.15 Gram.platen; 8.45 Gramjnuziek; 9.15 Morgenwijding 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 1130 Lyra-trio; 13.15 Metro- poleorkest; 14.00 Modeplaatje; 14.20 Orgelconcert; 15.00 V"or zie!.en en ge zonden; 16.05 Reprises; 17.00 Kalcidos- coop; 17.20 Welk dier deze week?. 18.15 Sportpraatjc; 18.30 The Skymas ters: 19.30 Les gnrs de Paris; 20.15 Radio-Philharmunlsch orkest; 21.15 „Het einde van aars. Cheyney". hoor spel; 22.15 In de seh£nwerper. aanzienlijk vergemakkelijken. Ook in onderwijskringen groeit de belang stelling voor dit vraagstuk meer en meer, cn bij de onderwijsvernieuwing behoort dan ook zeker een plaats voor Esperanto te worden ingeruimd. Algemene vergadering van de Federatie van Y.V.V.'s In „De Rustende Jager" te Heiloo wordt Vrijdag 10 October de 25ste ver gadering gehouden van het Algemeen Bestuur der Federatie van V.V.V's in Noord-Holland boven het Noordzee kanaal. In verband met de herdenking van het 40-jarig bestaan van de V.VV. Heiloo zal aan deze dag een feestelijk cachet gegeven worden! Na de vergadering zal de jubile rende vereniging de aanwezigen een lunch aanbieden, in aansluiting waar op van 3 tot 5 uur een receptie wordt gehouden. Het jubileum zal worden besloten met een feestavond. De agenda van de vergadering ver meldt o.a. bespreking van het ont- werp-nieuwe gids, bestuursverkiezing cn aanwijzing van de plaats waar de voorjaarsvergadering in 1948 zal wor den gehouden. Veeteelt Overname slachtschapen voor export Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen in de eerstvolgende we ken op de hierna te noemen data en overnameplaatsen slachtschapen voor export worden overgenomen op de reeds eerder gepubliceerde voorwaar den: 22 Sept., Alkmaar, ca 150 stuks; 23 Sept Purmerend, ca. 400 stuks; 24 Sept. Hoorn. ca. 300 stuks; 27 Sept Alkmaar, ca. 150 stuks; 28 Sept Pur- merend, ca. 400 stuks; 2 Oct Sc hagen, ca. 300 stuks; 8 Oct Hoorn, ca. 250 stuks; 14 Oct Purmerend, ca. 400 st. Huisslachtingen '47-48 De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat met ingang van 25 September 1947 geen vergunningen voor huisslachting door de P.BJi.'s meer worden afgege ven, ook al is de aanvrage voor huis- slachting destijds goedgekeurd. Aan koopvergunningen voor huisslachting worden derhalve na die datum niet meer afgegeven. Alleen zij, *die een zeug voor huisslachting wensen te be stemmen, welke zeug voor verdere fokdoeleinden ongeschikt is, kunnen na 25 Sept. de huisslachtingsvergun- ning afhalen bij de P.B.H. waaronder betrokkene ressorteert, mits de P.B.H. vóór 25 September hiervan in kennis is gesteld. 13. Toen hij zag dat de baas naar hem keek, begon Jimmy breed te grijnzen, stak zijn tong uit, zoals al leen een kwajongèn dat kan doen, en ging toen demonstratief met zijn rug naar zijn patroon zitten, als wilde hij hem zeggen, dat deze hem vertellen kon hoe laat of het was. Hij draaide nog eenmaal zijn hoofd om en trok toen weer een gezicht tegen zijn ci pier. Het was duidelijk dat Jimmy de aap stierlijk het land had aan meneer Barend Bof, handelaar in dieren. Brabantse burgemeesters wenden zich tot de minister De roep om vernieuwing strekt zich ook nit tot de armenzorg. Grote groepen ingewijden spreken zich echter uit tegen een te sterk gecentraliseerd systeem van sociale zorg door de staat. Zü achten staatsarmenzorg nit de boze, spe ciaai op grond van het feit, dat dan het persoonlijke element zon kun nen verdwijnen. Starre staatstarie- vcn kunnen hoogstens goede geniid delden zijn. Maar dat ls niet vol doende. Het persoonlijke behoefte element moet een rol blijven spe len. Wel is nten algemeen voor stander voor wat meer centrale leiding, uniformiteit en controle. Een aantal burgemeesters van kleinere gemeenten in Noord-Bra bant heeft zich tot de minister ge wend. Zij rapporteren, dat de fundamentele beginselen der Ar menwet 1912 gchandhaaft moeten blijven. Vrees voor overwicht grótere gemeenten. De Commissie, door en uit de Bra bantse burgervaderen gevormd stelt zich op het standpunt, dat een nieuwe regeling niet mag veroorzaken, dat grotere gemeenten overwicht gaan uitoefenen op de kleinere. Het zelfbe stuur der gemeenten volgens de commissie in de loop der jaren vaak geschaad zou door een te sterk ge centraliseerde armenzorg opnieuw in gevair kunnen worden gebracht Bo vendien is de commissie bang. dat dc inmiddels gevormde staatscommis sie een regeling der armenzorg voor stelt, die kleinere gemeenten in het nadeel plaatst. Hulpverlening aan hulpbehoevenden beboert tot de ge meenten. Daarom verzoeken de Bra bantse burgemeesters de minister met klem geen fundamentele wijzigingen te brengen in dc beginselen der Ar menwet 1912 maar integendeel. dc drie voornaamste beginselen van ge noemde wet onverkort te willen hand haven. Dit zijn: a. Ovcrhcids-armcnzorg draagt slechts een ..aanvullend" karakter; b. principieel is armenzorg een gemeentelijke taak; c. beoordeling moet individueel zijn. rekening houdend met het sociale milieu de.' ondersteunden. De commissie acht deze beginselen van evident belang. Ondanks grote veranderingen in opvatting omtrent de overheidstaak ten aanzien van het Maatschappelijk steun wezen op vattingen welke evolueren van poli teizorg via opheffende zorg naar pre ventie van armoede moeten deze drie principes ook voor de toekomst van het zelfde belang blijven. Ook al zou er een afgerond verze keringssysteem komen, dan nog zullen vallen zijn, die op het Maatschappelijk steunwezen zijn aangewezen. De commissie verzoekt voorts om in de nieuwe regeling onderscheid te maken tussen uitkering op grond van recht en uitkering op grond van verzorging (individuele behoeften) De eerste taak kan ook de commissie zien als horend tot de taak van het Rijk: de tweede vorm van ondersteuning moet blijven geschieden door de ge meente. daar de gemeente, als kleinste autonome gemeenschap, deze indivi duele behoeften beter kan bepalen dan de staat. Supervisie behoort lat Binnenlandse Zaken, niet alleen omdat de toestand zo historisch is gegroeid, doch ook omdat uitvoering van genoemde taak voor de gemeenten een beleidskwes tie is. Anderzijds mag de uitvoering van dit belangrijke werk niet afhankelijk zijn van de gemeentelijke financiën. In dien het Rijk in belangrijke mate in de kosten zou bijdragen kan mede hierdoor tevens een einde komen aan de onhoudbaar slechte financiële toe stand van vele gemeenten. Meer uniformiteit Hoewel art. 30 der Armenwet de mogelijkheid opent armenzorg recht streeks te doen geschieden door B en W hebben dc meesten een burgelijke instelling van weldadigheid, met zeer uiteenlopende benamingen. De com missie bepleit daarin uniformiteit. Ook dient het zelfde te worden voorge schreven voor de samenstelling van het bestuur, wijze van benoeming enz enz. Voorkeur voor bestuursfuncties geeft de commissie aan personen, die reeds op plaatselijk charitatief ter rein werkzaam zijn geweest en naar het oordeel van B en W het vertrou wen der bevolking genieten en wel van de onderscheïdelijke standen en godsdiensten. Uitsluiten van bestuurs functies wil de commissie de speci fieke vertegenwoordigers der vakor ganisaties. Toezicht moet in handen worden ge legd van een rijksambtenaar, be noemd door Binnenlandse Zaken op voordracht van de Commissaris der Koningin die tevens zal fungeren als waardevolle schakel tussen rijk en ge meente. Tot slot bepleit de commissie nog het opnemen van een vertegen woordiger der kleinere gemeenten in de Staatscommissie. Algemeen Studiefonds Pallas Athene Deze Stichting is enige tijd geleden opgericht met als doel: 1. Het uitreiken van studiebeurzen aan hen, die ingeschreven zijnde aan enige inrichting van Hoger Onderwijs in Nederland of met de bedoeling, zich in te schrijven, bijstand behoeven om hun academische studie te kunnen aanvangen of voort te zetten en meer algemeen het geldelijk bijstand ver lenen aan dezulken. 2. Het stichten of in st#nd houden van een of meer recreatieoorden voor hen, die ingeschreven zijn als studem aan enige inrichting van Hoger On derwijs in of buiten Nederland. 3. Het uitschrijven van prijsvragen op wetenschappelijk gebied. 4. Meer in het algemeen het bevor deren van de materiële en ideële be langen van de Nederlandse academi sche jeugd. U kunt de Stichting steunen door Uw gift over te maken op giro 29917 ■van de bankiers R. Mees en Zonen. Delft (op strookje vermelden: ten UIT DE SKEERWINKEL er in de toekomst duizenden van PiUas Athene> OI rMhl" tCreel tks aan de administratie: Postbus 24. Delft Verder stelt de Stichting beschik baar een map van drie fraaie repro ducties van tekeningen van de kun stenaars C. A. B. Bantzinger, Eu gen Dragutescu en Jan Sluyters, die be langeloos hun medewerking hieraan verleenden. Deze map kost f 5, waar mee U de Stichting belangrijk steunt Zij, die menen in aanmerking te ko men voor een beurs voor het studie jaar 1947-'48 gelieven dit mede te de len aan de administratie, waarna hun de nodige formulieren ter invulling worden toegezonden. Het fonds stelt zich ten doel de be hartiging van de belangen van stu denten van elke godsdienstige over tuiging of politieke richting. Kees zat stikum te lachen, terwoil-ie de krant las vleden Zaterdag. Ut was de hele eivend nag al hustig weest dat wai hadde de krant ok al derus lezen en eerluk is eerluk, maar wai hadde d'r niks in zien om te lachen en we hadde net teugen mekaar zoicL- Die kraht is ok weer niet veul van daag. Dat wai Kees vrage. „Jullie leze zo'n krant niet goed" zoi Kees. „Aars had jullie net as ik zitte te lachen. Want er is een klucht spul opvoerd. Te Obdam. In de raad" Kees kreeg weer een anval en wai moste um op z'n reg kloppe, want we dochte dat ie d'r in bleef. „Moet je hore", begon-ie op ut lest moeizaam. „Jullie hewwe ok wel lezen dat er .van die adviescommissies kom- me in alle gemeentes, die Burgemeis ter en Wethouwers adviscre moete over de vordering van weunruimte "n. zo. En nou hewwe ze deer in Obdam een bloispel van maakt Nou moet je goed luistere De raad benoemt zo'n commissie. En die raad van Obdam had vanzelf docht deer is toch gien aar mens gegadigd nei. En geef ze ongeloik. Zo'n lekker baantje is ut niet. Je make ut vast gien mens nei ut zin. En verlegen dul ie houfde zei je d'r van kroige. Maar afoin. dat had die raad van Obdam ok donders goed in de ga te En ze hewwe de eer an d'r oigen hou wen, ze dochte den benoeme we de voif raadslede buiten de wethouwers. Den was de commissie compleet En hadde ze nergens meer mee te maken" Kees haalde z'n zakdoek voor de dag en veegde z'n gezicht of. En weer begon-ie zo miserabel te lachen, dat wai ons d'r oïgeluk noidig over maak te. Want wai yonde an ut geval nag niet zo veul kluchtigs. En dat zoi dc barre bi er zonder omhaal teugen-um „M'n joon houw op", zoi Kees. ..Houw asjeblieft op. Want ut is niet deurgaan Er was ien raadslid en leit me die man nou een middenstander weze. Afoin. das gien merakel want zo ben- ne d'r meer. Maar die voelde nattig- oid. En die hep de burgemeister voor in karretje spannen. Hahahaha! Ik zien ut beure. Hai zei wel zoit hewwe: Nei burgemeister, dat ken ik niet doen dor. Dat zou me klante koste kerrneEn de burge meister kwam deer derekt in. Hai voelde dat ok. En die heb me deer in de raad een betoag houwen, dat de mense allemaal nag gien engele benne, en dat ut deerom maar beier HOLLAND—ZWITSERLAND. Zelfs onze jongens in Indonesië konden de voetbalmatch in het Stadion van Zondag j.1. beluisteren. Dank zij de actie, welke door de NIWIN was ingezet tot het verkrijgen van radiotoestellen. was om gien middenstanders in de commissie te kiezen. En die midden stander komt deer achteran verklarc. dat-ie ut hiliekendal niet ei* nd« zal as-ie niet in die commissie komt" Wai begonne oug te kroigen voor ut geval en we wouwe ok beginne te lachen. Want ja, al zou je den allien maar iache om Kees een plezier te doen. Maar Klaas had ien van z'n zweermoedige buie en deed nie^- mee. ..Ut is met ut mensdom nag droevig steld", zoid-ie en hai keek noidig om urn heen. „Want ut is hiiiëmaal niet om te lachen. Nou durft zo'n middenstander niet in zo'n commissie te kriv dat-ie bang is. dat-ie een klam v«r liest. Maar voelt zo'n man nou niet, hoe belacheluk-ïe z'n oigen maakt deur die angst te tonen? Want den zei ut in de raad ok wel derus beure. dat-ie een beslissing ne me moet. die um een klant koste kon. Zou-ie den maar wegloupe as ut op een stemmen ankomt? En as je nou eon middenstander hewwe, die wethouwer ok is en dat komt zo hier en deer ok voor, den zouwe die d'r ok uitLupe moete. want die moete beslisse over die huize kwesties". „Je moete je niet opwinde over zoh- ke dinge", zoi Kees. „Pr ken genog middenstanders, die d'r oigen niks bang make en die elke beslissing an- durve. Maar deer in Obdam. Nei. ut is een beetje labbekakkig. FTOAFO. VIER DIITSKRS BIJ ST. MAARTENSZEE GESTRAND Zondagavond is bij het ruwe weer een marinesloep gestrand, ongeveer anderhalve km. ten noorden" van St. Maartenszee. Dit zou een tamelijk onschuldig be richt kunnen zijn. ware het niet. dat de 4 inzittenden Duitsers waren. Aan vankelijk wilden rij maai* wein'fc 1n«- laten over hun belevenissen, en -t doel van hun tocht. Maar mede aan de liand van de ver dere' zaken, die in hun goed uitge ruste sloep gevonden werden, kwam de ware toedracht der zaak aan hot licht. Deze vier mannen hadden aller in de oorlog gediend. Een er van was een parachutist, die op Kreta was af gesprongen. Zij kwamen nu uit Ham burg, waren de honger (en de demo cratie?) moe. Op de een of andere manier hadden rij een sloep weten V bemachtigen. Deze was voorzien van allerlei navigatiemiddelen, zoals een sextant. Nu waren zij op weg van Hamburg naar Spanje! In het land van Franco hoopten zij blijkbaar op nieuw in paradepas te kunnen mar cheren. Onder in hun plunjezakken werden de ridderordes en verdere ver sierselen ontdekt, die zij in de oorlog hadden „verdiend". In Spanje zouden deze bloedige tekenen te voorschijn zyn gehaald, en opnieuw glorieus wor den gedragen. Gelukkig is er ruw weer gekomen. De Spanjevaarders zijn gestrand te.. St-Maartenszee, en opgeborgen te Schagen. Dit zijn wel heel andere na men dan Hamburg en Madrid. Vreemd toch, dat de dictatuur zo'n aantrekkingskracht heeft, en de vrij heidsgedachte zo weinig vat kan heb ben op een mens. Of zouden het (laar voor Duitsers zijn? (78). „Mijnheer Chitterwick!** zei Judith plotseling. Zij was in gedachten ver lonken geweest cn had geen deel ge nomen aan het laatste deel van het gesprok. „Mijnheer Chitterwick. ik heb dit alles nog eens overdacht. Wij moe ten het voorlopig onder ons houden". „Onder ons?" vroeg Mouse verbaasd »maar. „Ja. onder ons", herhaalde Judilh met klem, „want hoe overtuigend al deze theorieën ook mogen klinken, wg kobben ten slotte niets om ze te be wijzen. En ik weet precies wat de po litie en zelfs Lynn's advocaat er van «Uilen zeggen. Bewijzen, bewijzen, be wijzen! Wij moeten deze dingen nog enige tijd geheim houden cn intussen trachten het nodige bewijsmateriaal tc vinden. Is U dat niet met mij eens, mijnheer Chitterwick?" Mijnheer Chitterwick dacht een ogen blik na. ..Ja", zei hij ten slotte, „zeer zeker. Wij mogen geen enkel risico nomen". „Misschien heb je gelijk", zei Mouse spijtig, „maar het is wel verschrikke lijk voor Lynn. Zou Judy hem niet op een of andere manier kunnen laten weten, dat wij de zaak opgehelderd hebben, maar het voorlopig beter vin den de feiten nog even Toor onszelf te houden?" Mijnheer Chitterwick keek Judith aan. „Ik geloof niet, dat het aanbe velenswaardig zou rijn". „Dan doen we het niet", zei Judilh, ..het is inderdaad hard voor Lynn, maar hü zal ons later zeker begrij pen". Aldus werd besloten. Mijnheer Chit terwick gaf te kennen, dat hij wel enige mogelijkheden zag om de iden titeit van de moordenaar op tc sporen maar ging niet op bijzonderheden in. Daarna werd het gesprek meer alge meen. „Tussen twee haakjes", merkte Mou se wat later op, „die verdwenen neef arriveert hier morgen, Chitterwick". „Inderdaad?" vroeg mijnheer Chit terwick belangstellend, „in LiverpooT „Neen in Southampton. Judy en ik zullen er met de wagen heen rijden oin hem <ïf te halen". „En breng je hem dan naar Lon den?" „Neen, Agatha meent, dat het beter is hem direct naar Riversmead te brengen, zodat hij Judy en ons in alle vrede kan leren kennen. Het schijnt mij een goed plan toe. Het is beter, dat hij daar is dan onmiddellijk heel Londen in rep en roer te brengen" „Wat wil hij dan in Londen doen?" „Judy begreep uitlijn brief, dat hij van plan is hemel en aarde te bewe gen om Lynn vrij te krijgen. Niet Ju dy?" „Ja, hjj schijnt me een temperament vol man toe, die gewend is, recht op zijn doel af te gaan", zei Judith droog. „En dat kost een groot fortuin", zei mijnheer Chitterwick, niet minder droog. „Men zou zeggen, dat hij niet slechts een temperamentvol, maar bo vendien een zeer altruïstisch man moet zijn. Ik zou hem wel ens wil len ontmoeten". „Wel, dat is eenvoudig genoeg Wij blijven vannacht in Londen. Ga mor gen met ons mee". „Ik vrees, dat ik jullie maar in de weg zou zijn," zei mijnh. Chitterwick. „Natuurlijk niet Je bent altijd wel kom op Riversmead, heeft Agatha ge zegd. Er is steeds een kamer voor je gei*eed". „Dat is heel vriendelijk van je zus ter", -'-i mijnheer Chitterwick dank baar. „Het is heel weinig in vergelijking met hetgeen jij voor ons doet", ant woordde Mouse, met niet minder warmte. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2