Mtttiaafifei' Se C Felle debatten in de Tweede Kamer De regering over Indonesië P.v.d.A.-MINISTERS DOOR DE OPPOSITIE BESCHULDIGD Nadjamoeddin te Batavia aangekomen 51ÏCHT5 EEN GAATJE ^APPfi^ Hieuwe bonnenlijst Een belangwekkend onderzoek VANDAAG... 4e Jaargang No 1045 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers '45 l.o. Tel. Redactie 2274. Administratie en adv. 3971. Postgiro 116876. Ridder straat hoek Oudegracht, Alkmaar Donderdag 25 September 1947 Directeur TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Met een korte onderbreking heeft de Tweede Kamer Woensdag gedebat teerd over de Dinsdag afgelegde regeringsverklaring. Over het algemeen droegen de besprekingen vaak een feller karakter dan bij vroegere de batten over de Indonesische kwestie en zo was het al direct de heer Schou ten (A.R.), die heftige critiek liet horen aan het adres van de ministers van de Partij van de Arbeid. UIT DE REGERINGSKEUKEN GEKLAPT De heer Schouten betoogde, dat de regering op het standpunt staat, dat eerst beslissingen moeten zijn geno- m voordat debat wordt toegestaan Spr. vestigde de aandacht op een artikel in „De Maasbode", geschreven door Prof. Aalberse. waarin gezegd wordt, dat de ministeries van de P. v. d. A. blijkbaar voortdurend overleg plegen met hun partijbestuur en ook op fractievergaderingen verschijnen. De heer Schouten was van mening, dat daardoor de „producten uit de re geringskeuken" te vroeg op tafel ver schijnen. Z.i. behoort de Kamer eerst haar oordeel te geven. Vervolgens richtte de heer Schouten een van zijn welbekende aanvallen te gen de republiek en verklaarde, dat thans door officiële personen als dr. Van Mook, Mr. van Kleffens en ande ren wordt bevestigd, wat door de op positie al zo lang is beweerd. „Nie mand van wie naar Indië gaat", zo zeide de heer Schouten, „staat meer op het stnndpunt van de CPN of P. v. d A. De volkswil spreekt thans in een andere richting". Tenslotte ver kldarde de A.R. woordvoerder zich be reid mede te werken aan de oplossing van het vraagstuk als deze in over eenstemming is met de rede van 7 December 1942. „GERBRANDY WAARDIG" B'i monde van Prof. Romme. de woordvoerder van de KVP-fractio. v—d in de middagzitting de lange re-i-- van de heer Schouten „het co- m:?/- Gerhrandy waardig" genoemd Prf. Romme meende, dat de heer Scouten, verzuimd heeft te vertellen w-' nu eigenlijk wel wil.. Staat de heer Schouten op het standpunt, dat dn politionele actie onder alle omstan digheden onmiddellijk, vandaag, her vat moet worden?, zo vroeg de KVP woordvoerder. Hij kwam tenslotte tot de conclusie, dat de uitdrukking ..De republiek moet verdwijnen" een onge lukkige uitdrukkingswijze is en dat het zover niet mag komen. Op ver schillende punten vroeg spr. een ver- duidelHkfng "an het standpunt der regering. Voorts wilde hij weten, hoe waar nu eenmaal gesproken is over onenigheid, de mening der regering is TILANÜS WIL NAAR DJOCJA Zo de heer Romme niet precies be- greDon heeft, wat de heer Schouten wilde, de CH-fractieleider Tilanus liet weinig twiifel bestaan over zijn bedoelingen. Voor alles wat er ge schied is stelde de heer Tilanus de regering verantwoordelijk en hij be treurde het, dat de politionele actie niet een paar dagen is voortgezet tot Diocje Ook onder de huidige omstan digheden achtte de CH-soreker de ,mars naar Diocja" wenselijk. Inlich- tinger wilde spr. hebben over de op drachten v- dr. v»n Miok in Ame rika en nu in Indonesië. Met de heer Schouten was mr. het "ens ten aan zien der houding van de P.v.d.A. mi nisters en meende dat mr. v. Kleffens opdracht had moeten hebben niet ir ^r in de Veiligheidsraad te spre ken. wilde tenslotte weten of de wet op de Commissie-Generaal wordt in getrokken en -ou graag een gespeci ficeerde opgave der kosten van de C.G. ontvangen. OPGEHANGEN AAN ARTIKEL 1 De heer Vonk (P. v. d. V.) meende, dat wij ons materieel hebben opge hangen aan artikel 1 van de overeen komst van Linggadiati e - vroeg zich af. of mr. van 'leffens wel de aange wezen man was om ons heen te lood sen door de moeilijkheden, optstaan rond dit artikel. Uitdrukkelijk stelde dc heer Vonk vast, dat er een Gou- v»ur-Generaal moet komen en hij vroeg voorts of c'e regering voorne mens is de Raad van Nederlands- Indiëë te herstellen. Uitvoerig stond spr. stil bij de financiële achtergrond en de economische problemen van de huidige moeilijkheden. Ook de heer Bruins Slot schoof alle verantwoorde lijkheid voor het storten van bloed op de regering en de Veiligheidsraad e daarna kwam als laatste de heer Dc Groot (CPN) aan het woord. WEE, C.P.N.-MOTIE Nadat de heer De Groot uitvoerig ha-' stilgestaan bij de z.i. verderfelijk? gevolgen van de politionele actie en verklaard had. dat het besluit van de Veiligheidsraad een realiteit was en slechts tot uitdrukking bracht wat z:ch in werkelijkheid in de wereld had voltrokken merkte hij op, dat men b.v. in Zweden niet onder de mensen kan komen zonder als imperialist aange keken te worden en dat in Azië de stemming wit-heet is tegen Nederland. Spr. waarschuwde voor een herhaling van een militair avontuur. De ver wachtingen van de regerings-verkla- ring noemde hij de bespiegelingen van een slaapwandelaar, balancerend op de rand van de dakgoot. Spr. vroeg nieuwe grondslagen voor een politiek accoord op basis van souvereiniteit van de republiek, een volksstemming, terugtrekking der Ned. Strijdkrachten en handhaving der C.G., aangevuld met progressieve figuren. De verschil lende punten zullen in een motie wor den vastgelegd. Om 6 uur werd het debat over In donesië verdaagd tot Donderdagmid dag 1 uur. De Koningin moet rust nemen H.M. wens: sobere viering van haar jubileum Na een verblijf op de Ruigenhoek; waar H. M. gedurende tien dagen her stel van gezondheid heeft gezocht heeft de Koningin wederom haar in trek op het ',oo genomen. In verband hiermede en met het oog op thans reeds binnenkomende verzoeken, acht de Koningin het ge wenst er reeds nu de aandacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, welke plechtig heden naar aanleiding van haar rege ringsjubileum zij met het oog op haar leeftijd en gezondheid zal kunnen me de maken. Het is overigens de wens van de Koningin, dat haar aanstaand jubileum in soberheid zal worden ge vierd en dat daarbij het maken van grote onkosten zal worden vermeden Men zal er de Koningin een persoon lijk genoegen mee doen de gelden, die men aan de jubileumfesten ten koste zou willen leggen, te gebruiken ter leniging van de noden hier te lande en in Indonesië. Hij wil Dr. van Mook spreken over zijn ontslag De dezer dagen door zijn regering ontslagen premier van de staat Oost- lndonesië is per Skymaster in Batavia aangekomen. De hoofdambtenaar, die bij de aan komst van Nadjamoeddin op 't vlieg veld aanwezig was, overhandigde de laatste een document waarin werd ge- tr ?d, dat hij hangende het onderzoek in opdracht van de resident zich niet buiten de stadsgemeente Batavia mo"' begeven. Nadjamoeddin verklaarde tegenover de pers. dat het zijn bedoeling was zeer spoedig naar Makassar door te reizen om zich daar voor het kabinet te verdedigen. Hij zeide in Nederland bericht te hebben gekregen, dat door de ministers ernstige beschuldigingen tegen hem waren ge ui' in verband m:t de verdeling van de textieltoewij zing voor Lebaran (Islamitische natio nale feestdag) .waarbij hij opdracht had gegeven 50.000 yards textiel aan de Islamieten toe te wijzen. Nadjamoeddin zeide, dat hij als mi nister van economische zaken de be voegdheid had textiel toe te wijzen Indien de ministers met de daad van de premier niet accoord konden gaan dan ware de juiste procedure geweest aftreden van de ministers -en niet de onparlementaire procedure, dat de mi nisters hun premier ontslaan of doen ontslaan. Op de vraag van de pers, of Nadja moeddin dacht, dat er politieke motie ven achter het ontslag staken, ant woordde hij: „Dit is zeker het geval" Hij zeide plotseling naar Amerika vertrokken te zijn en dus wist hij niet wat gedurende zijn afwezigheid pre cies met de textiel was gebeurd. Hij was zich niet bewust van enige schuld en zou trachten nog direct Van Mook te bereiken. Omtrent de verklaringen .welke de ex-premier, na aankomst te Batavia heeft afgelegd, weet AFP nog te mel den, dat zexere critielc van nadja moeddin op de „politionele actie" niet vreemd zou zijn aan zijn „gedwongen ontslag". Beroep Ans van Dijk verworpen De Bijz. Raad van Cassatie deed uitspraak in de zaak tegen de Joden- verraadster Ans van Dijk cn haar handlangster, Johanna de Regt. Door 1 bijzonder gerechtshof te Amsterdam werden zij veroordeeld tot resp. de doodstraf en tot vier jaar met aftrek. Nadat de raad op 14 Juli j.1. de uit spraak voor onbepaalde tijd had aan gehouden verwierp hij in zijn zitting van heden de beide beroepen. Ans v. Dijk is de tweede vrouw in Nederland die door een bijzonder gerechtshof ter dood veroordeeld en haar beroep verworpen zag door de Raad van Cas satie. BURGEMEESTERS EERVOL ONTSLAGEN Bij wijze van rechtsherstel is bij K.B. o.a. eervol ontslag verleend aan: B. Meindersma, op zijn verzoek, gere kend met ingang van 1 November 1942 als burgemeester van Schermerhorn, mr. A. F. Kamp, op -ijn verzoek, gerekend met ingang van 14 Januari 1942, als burgemeester van Texel. Temidden van de wereldvoedselcrisin behoeft Nederland alleen de rantsoenen van brood melk en kaas iets te verminderen, aldus in een radiotoespraak minister Mansholt. —V/, Oortwijn, Goede oogsten in de Sowjet-Unie De Sovjet-Russische pers maakt melding van de beste graanoogst in de S.-U. sinds vele jaren. Ook de suikerbietenoogst overtreft de ver wachtingen, zodat men te Moskou van mening is, dat de brood- en suiker distributie binnenkort kan worden opgeheven. In vele gebieden van de S.-U. is de aardappel- en groenten- oogst meegevallen. De vleesproductie is de laatste 12 maanden toegenomen BLAUW WIT WON VAN CHINA Voor 18000 toeschouwers heeft BI. Wit Woensdagavond van het Chinese elftal uit Honkong gewonnen met de enigszins geflatteerde cijfers van 7 1 Wimmers, de Amsterdamse midvoor scoorde 6 maal. De rust ging in met 20. Over het algemeen speelden de Chinezen ni etzo slecht, doch hun spel was te kort om succes te boeken. In Den Haag speelde VUC in een goede wedstrijd tegen een sterke com binatie van twee clubs met 22 ge lijk nadat de rust met 11 was inge gaan. zal aftreden en dat algemene verkie zingen zullen worden uitgeschreven. Volgens sommige perscommentaren zou een volksstemming over de kwes tie* Zuid-Sleeswijk gehouden moeten worden. De Veiligheidsraad, die gisteravond in besloten zitting is bijeengekomen, heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over de keuze van een gou verneur voor Triëst. DREIGENDE REGERINGSCRISIS IN DENEMARKEN Bij het Deense parlement zijn twee moties van wantrouwen in de rege ring ingediend, welke waarschijnlijk 3 October a s. in behandeling zullen komen. De Deense pers verwacht al- gemeen, dat de regeling tegen die tijd- inluid, met uitzondering van de bon- Voor het tijdvak vn 28 September tm. 11 October geeft elk der volgen de bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie N) N-01 brood 800 gram brood N.-02 boter 125 gram boter N-02 boter 125 gr. margarine of 100 gram vet N-03 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet N-01 vlees 100 gram vlees N-02 vlees 400 gram vlees N-01 melk 4 liter melk N-03 melk 6 liter melk N-05 melk 6 y2 liter melk N-01 diversen 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas N-03 reserve 1600 gram brood N-04 reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas N-06 reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 (serie N) N-ll brood 800 gram brood N-ll boter 250 gram boter N-12 boter 125 gram margarine ot 100 gram vet N-ll, N-12 vlees 100 gram vlees N-ll diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas N-13, N-15 melk 10 liter melk N-13 reserve 800 gram brood Bonkaarten MA, MB, MC, MD. ME, MF, MG, MH 711 (serie N). (B(jz. arbeid, a.s. moeders en zieken) N-21 brood 800 gram brood N-21 boter 250 gram boter N-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet N-21 melk 5 liter melk N-21 vlees 300 gram vlees N-22 vlees 100 gram vlees N-21 kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas N-21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds öp Vrijdag 26 September worden ge- Men voor melk. waarop eerst op Maan dag 29 September mag worden ge kocht Het melkrantsoen voor volwassenen zal voor de hierop volgende 14 dagen 3 Zi liter bedragen, zodat gerekend voor 4 weken per week 1% liter beschikbaar ia. Het veertiendaags rant soen zal dus wisselen tussen 4 en 3 Zz liter. „Komt er binnen 10 jaar oorlog"? Het Franse instituut voor opinie onderzoek publiceert het resultaat van een enquete aangaande de vraag: „Denkt U, dat er in de komende tien jaar een wereldoorlog zal ont branden?" Het ontving de volgende antwoor den, procentsgewijs, uit: ZO HEEFT DAN eindelijk de regering weer eens gesproken over de kwestie, die meer dan welke zaak ook het Nederlandse politieke leven van het ogenblik beheerst en naar valt te verwachten ook in de toekomst nog wel het stempel zal zetten op het politieke gebeuren. Verschillende malen werd reeds aangekondigd, dat de regering in de Tweede Kamer een verklaring zou afleggen, evenzo^ple malen werd de verklaring tot „later" verschoven. Ondertussen werkte de diplomatieke machine op volle toeren; werden door leidende figuren van ons politieke leven, dr. Van Mook incluis, vele besprekingen gevoerd en verkeerde het land in vreze wat het zou worden: een opnieuw zoeken van de weg des vredes of een voortzetting van het militaire avontuur van Juli j.1. Dat dit laatste het geval zou zijn leek maar al te vaak aller minst denkbeeldig. Gelukkig heeft tenslotte zij het met veel reserves het gezonde verstand gezegevierd over de oorlogsophitsing en heeft men besloten voorlopig te blijven wandelen langs het veel omstreden pad, dat volgde achter het bord „staakt het vuren!". iets ippn Australië 35 50 15 Canada 42 33 25 Duitsland (Am. zóne) 44 43 13 Denemarken 45 27 28 Frankrijk 35 35 30 Groot-Brittan ië 48 31 21 Italië 59 28 13 Nederland 39 43 18 Tsjecho-Slowakije 24 41 35 Ver. Saten 53 36 11 Zweden 28 45 27 Dans langs de afgrond WANNEEER MEN DE regeringsverklaring goed leest, ontkomt men niet aan de indruk, dat wij de laatste weken weer eens een dans langs de afgrond hebben uitgevoerd en dat wij slechts aan een verdere militaire actie tegen de Republiek zijn ontkomen door de internationale druk, die op Den Haag en Batavia is uitgeoefend. Zonder het ingrijpen en de vasthoudendheid van de Veiligheidsraad was de ontwikkeling van de si tuatie waarschijnlijk heel anders geweest. De in ternationale druk schijnt echter tenslotte zo groot te zijn geweest, dat men voor het ogenblik van een verder militair ingrijpen heeft afgezien. Erg veel optimisme voor een oplossing in vrede is ons overigens uit de regeringsverklaring niet gebleken. De vrede op Java en Sumatra blijkt vooreerst n» zeer labiel en men kan er slechts het beste van hopen. Een meer prinicpieel ge luid uit Den Haag was ons in de concrete situatie van vandaag aangenamer geweest. Het thans geproduceerde draagt de duidelijke sporen van een soort afgedwongen opportunisme, dat ons maar zeer ten dele gerust kan stellen. Gebrek aan vertrouwen UIT DE REGERINGSVERKLARING blijkt zonneklaar, dat het vertrouwen in de Republiek en haar leiders zo al aanwezig, toch maar zeer gering is. Er worden harde woorden gespro- ken aan het adres van de machthebbers in Djocja. Wij willen geenszins ontkennen, dat het optreden van de politici van de jonge Republiek stellig niet ir ieder opzicht geslaagd en beheerst kan worden genoemd. Wij willen evenmin voor bijzien, dat de oppositie in Djocja het werk van de constructieve elementen onder de Republi- einse leiders ernstig heeft geschaad. Maar het is evenzeer een feit, dat ook de oppositie in Nederland zeer nadelig heeft gewerkt op een vreedzame ontwikkeling naar de reconstructie van het Koninkrijk. Wanneer men Djogja verwijt, vergete men niet ook de hand in eigen boeze-i te steken. En men stelle in volkomen eerlijkheid de vraag of wij mischien ook zelf niet tekort zijn geschoten in het wekken van het z broodnodige vertrouwen. Waar blijft het positief geluid? DE REGERINGSVERKLARING Is In wezen niet meer dan een geschiedenisles, voorzien van enige uitvallen aan het adres van de Republiek. Vef'>r verklaart men de zaak maar over te la ten aan het voortgezette optreden van de Veiligheidsraad, al brengt men dreigend naar voren, dat tenslotte Nederland ook verantwoor delijk1- draagt voor de veiligheid en orde in het Republikeinse gebied. Een goed verstaan der heeft maar een half woord nodig. Waar blijft echter het positieve geluid van de regering? Wij hadden het zeer kunnen waarde ren als Den Haag in deze zich wat minder in raadselen had gehuld en concreet had mede gedeeld dat men bereid was zonder reserve opnieuw de weg van het samenspreken met de Republiek te bewandelen. Die Republiek is niet enkel een wij geven gaarne toe, zeer onvolkomen str itkundige organisatie. Die Republiek is in de eerste plaats een program, de conc—tisering van een idee. In dit verband is het goed te herinneren aan de woorden van de president van de staat Oost-I idonesië, die verklaarde, dat zonder het optreden van de Republiek ook de Malinostaten nooit hun ge stalte zouden hebben gekregen. Het ware te wensen, dat men in Den Haag blijk gaf de ont wikkeling van de historie in Azië te begrijpen en dat men geen voet geeft aan die krachten, die deze ontwikkeling willen doorkruisen met een weinic verhaven rubber- en oliepolitiek. Dat kan ons land slechts noodlottig worden. DEWI. De eerste kolom zijn de aantallen die menen van ja, de tweede neen en de laatste onthielden zich van een oor deel. Amsterdamse kolensjouwers slaken De arbeiders bij de venvhillende fi lialen van de N.V. Nederlandse An- thraciethandel My. te Amsterdam, te zamen ongeveer 100 man, hebben het werk neergelegd. Zij weigeren om kolen te lossen of te bezorgen ten behoeve van de bakkers, die meel be trekken van de fabrieken, die na de staking bij de „Holland" en de „Ce- res", naar de stakers mededeelden, meer produceren dan tevoren. Ook de leverantie van huisbrandkolen door deze maatschappij is dientengevolge lamgelegd. Onder de gegeven omstan digheden achtte het gemeentebestuur nog geen termen aanwezig om in het kolenvervoer naar de bakkers in te grijpen. In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van de heer N. Stuf- kens (Arb.) als lid der Eerste Ka mer is benoemd verklaard de heer M. A. Reinalda te Utrecht. weerbericht VRIJ ZONNIG Wisselende bewolking. VrUwel ner gens buien meer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. tempera tuur oplopend tot ongeveer de -/.elfde waarden als gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1