Ikmaaitfci' Teleurstelling over regeringsverklaring V; DEBATTEN IN TWEEDE KAMER Wankele voedselpositie vandaas- Was Nadjamoeddin martelaar of collaborateur? Atoomonderzoek in Hoorwegen Nederlands eisen niet veranderd? Iedere Amerikaan moet voedsel besparen Britse protestnota aan Bulgarije Cholera teistert Niildelta KORThaar krackhg 4e Jaargang No. 1046 üitg. N.V. Noordhollandse Pers '45 i.o. Tel. Redactie 2274. Administratie en adv. S371. Postgiro 116876. Ridder straat hoek Oudegracht, Alkmaar Vrijdag 26 Sepiember 1947 TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E Dl WIN i ISR Ook in parlementaire kringen heeft de regeringsverklaring 'n bittere, te leurstellende nasmaak achter gelaten. Met gebruikmaking van zoveel mogelijk woorden heeft de minister-president zo weinig mogelijk ge zegd. Men betreurt het in parlementaire kringen, dat de regeringsver klaring een aaneenschakeling van vage mogelijkheden is geworden en slechts weinig houvast geeft. De algemene indruk is, dat men moet po gen met de debatten achter de feiten te komen. Men verwacht, dat de debatten zich in het algemeen zullen kenmerken door een verlangen naar „meer weten", speciaal van vele feiten, die de regering nog steeds verdoezelt. Men telt zich hier op het standpunt, dat de regeringsverklaring weinig meer is dan een uitgebreider exemplaar van het destijds uitgegeven regeringscommuniqué en vooral in de oppositie-kringen vraagt men zich af. waarom de minister-president de kamers zo lang heeft laten wachten. Uit de verklaring zelf blijkt dit helemaal niet. NADJAMOEDDIN De kwestie Nadjamoeddin dreigt 'n rel te worden. De weinig zeggende be richten over Nadjamoeddin bevredigen niemand en niemand verheelt zich, dat er meer, veel meer gebeurd moe1 zijn en vooral de diplomatieke krin gen achtten het niet raadzaam deze zaak zonder meer in de doofpot te stoppen. Indien de geruchten, welke alge meen in den Haag de ronde doen en door dagbladei worden bekrachtigd, juist zijn. dan dient de regering zulk* mede te delen. Zijn ze onjuist, dan Is de regering verplicht een einde te ma ken aan dergelijke persuitlatingen. MARTELAAR OF COL LABORATEUR? Overigens blijft er rond Nadjamoed din een waas van geheimzinnigheid hangen. Enerzijds wordt Ij gezien als een martelaar, die moest vallen, om dat hij qua beschaving niet in hel hoge gezelschap paste, anderzijds en deze stemmen zijn talrijker ziet men hem als een doodgewone misda diger en collaborateur. Naar 't schijnt zou hij al voor de oorlog toen hij dou ane-ambt»naar was. veroordeeld zijn geweest wegens diefstal en moest hij deswege enige tijd in de gevangenis doorbrengen. Toen de Japanners kwa men schijnt hij danig te hebben ge- collaborateerd, zeer ten gunste van zijn geldbuidel. Volgens geruchten zou nij millionair zijn en zijn geld in vei ligheid hebben gebracht in Australië. Ook wordt gesuggereerd, dat zijn op treden tijdens de Japanse overheer sing zeer tendentieus was ten opzichte Naar verluidt, verklaren Noorse ge- teerden nieuwe feiten te hebben ont dekt omtrent de mogelijkheden van verdediging tegen atoombommen. Zij zetten het onderzoek in die richting voort, doch zijn tot de slotsom geko men. dat Noorwegen met de thans ter beschikking staande middelen zelf geen atoomwapens kan maken. Dr. Dahl van het atomisch labora torium te Bergen heeft tijdens een on derhoud met het Noorse telegraaf- ngentcehap verklaard, dat te Oslo en Ttondheim nieuwe laboratoria voor ato^mendprznek zullen worden ge bouwd en dat daaraan zo mogelijk •vit^nlaodsp deskundigen zullen wor den verbonden tHü ontkende, dat tus sen Noorwegen en andere landen ge gevens over het atoomonderzoek zijn uitgewisseld. Ofschoon Noorse ge leerden sedert de oorlog in Amerika UoHhor, bestudeerd zijn alle in dat 'and verkregen resultate. voor hen geheimgehouden. van Nederlandse vrouwen. Kortom 't schijnt een doodgewone boef te zijn geweest „Het Dagblad" maakt het wel heel erg door te beweren dat Nadjamoed din tijdens de cocktail-party op Kas teel „Oud-Wassenaar" niet alleen ken nelijk te veel aan Bacchus had geof ferd, hetgeen oorzaak was, dat hij te gen journalisten in een onderonsje zijn mond voorbij sprak, doch dat er een... luitenant van de marechaussee in uni form aanwezig was om speciaal op Nadjamoeddin te letten. Het blad gaat nog verder in zUn bewering, dat bq de ontvangst door Hare Majesteit de hofkringen opdracht hadden gekregen op het gouden servies te passen en dat moest 'worden geprobeerd deze droe vige figuur te verhinderen naar voreri te dringen opdat hy vooral niet met II. M. op een foto zou komen. Indien er van al deze geruchten er- uitlatingen slechts 10 procent juist is. dan is het nog erg genoeg. Hoe kor. deze man op de voorgrond treden? Wie is er verantwoordelijk voor? Deze feiten mogen niet verdoezeld worden. Straks kan de regering ver bolgen zijn omdat er ellenlange schan- daalverhalen in de buitenlandse pers verschijnen over Nadjamoeddin. Laat zij dat voorkomen. De juiste feiten moeten worden bloot gelegd, want het is al te naief om aan te nemen, da;: men niet met het verleden van Nad jamoeddin op de hoogte was. Ook voor de buitenlandse voorlich ting geldt: beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Vandaag antwoordt Dr. Beel In de Tweede Kamer werd gister middag direct aan de orde gesteld de motie van de heer De Groot (CPN) betreffende het ontwerpen van een voorstel voor een nieuw politiek ac- coord met de Indonesische republiek' en handhaving van de Commissie-Ge neraal. HET STANDPUNT VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID De heer Logemann (arb) verklaar de allereerst in verband met opmer kingen van de heer Schouten, dat ministers nooit gebonden kunnen wor den door besluiten van de kamerfrac tie of van een partij-orgaan. Vervolgens lichtte hij de houding zijner partij tegenover de revolutie dei' republiek Indonesië toe, een re volutie, welke door zijn partij niet wordt goedgekeurd, maar wel begre pen. De moeilijkheden hebben hierin ge legen, dat het Nederlandse volk niet het politieke elan heeft kunnen op brengen om het program ten aanzien van Indonesië aanvaardbaar te maken. Men is gehinderd door het gemis aan soepelheid onzer constitutie. Spreker waardeerde daarom de aangekondigde grondwetsherziening teneinde de poli tieke manoeuvreervrijheid te vergro ten en zou wensen, dat Nederland zich durfde spiegelen aan het Britse Empire op dit punt. Het is z.i. gevaarlijk te spelen met de gedachte aan een loslaten van de Veiligheidsraad en de V.N. Overigens merkte spreker op, dat het proces, waarvoor we in Indonesië staan alle kenmerken draagt, die niet eigen zijn aan binnenlandse kwesties. De heer Logemann ging hierop na der in op de regeringsverklaring en verklaarde niet van zich te kunnen afzetten de vrees, dat de aanvullende doelomschrijving een aanduiding is van onvastheid van het regeringsbe leid. Hij vroeg overlegging van kaar ten van Java en Sumatra, waarop de bezette gebieden zijn ingetekend. De toon van de regeringsverkla ring vond spreker weinig opbouwend. Aan het slot geeft de regering zonder geloof en vertrouwen te kennen, dat zij aan het internationaal overleg zal deelnemen. Vervolgens vraagt spi\ wat de rege- ïmg voor heeft met onze eigen org^C; nen in Indonesië. Z.i. verdient 'd# Commissie-Generaal grote waardering voor haar politieke scheppingsvermo gen. Welk orgaan, vraagt hij, zal Ne derland in de commissie van drie ver tegenwoord i gen De motie De Gi'oot is voor sprekers fractie onaanvaardbaar. GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN De heer Zandt (S.G.) ging uitvoe rig de toestanden in de republiek na; z.i. had de wereld vroeger daarover moeten worden ingelicht. De stemming is vergiftigd, hetgeen voorkomen had kunnen worden als dr. Van Mook, die spr. in gebreke stelt voor voorlichting had gezorgd. De heer Stokvis (CPN) betoogde dat het zijn opvatting is, dat de fac- to erkening der republiek in zich sluit de dejure erkenning. Aan de hand van een uitlating van de minister van overzese gebiedsdelen merkte spr. op. dat Nederland in In donesië geen feitelijke macht heeft en volkenrechtelijk dus geen souvereini- teit. De Veiligheidsraad deed ten aanzien van de republiek niet anders dan Ne derland deed, toen zij het basis-ac- coord van Linggadjati afsloot. Z.i. staat de competentie van de Veilig heidsraad boven elke twijfel. De minister-president, dr. Beel, ver zocht de beantwoording tot vandaag te mogen uitstellen. De minister-president zou om elf uur zijn rede aanvangen. Dr^ van Mook doet onthullingen Dr. Van Mook heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Neder landse voorwaarden voor een overeen komst met de republiek nog geheel dezelfde zijn als die, welke Nederland stelde voor de politionele actie op Java begon. Dr. Van Mook zeide ongeveer het volgende: „Persoonlijk acht ik de keu ze van de commissie van drie een ideale oplossing. Op de vraag hoe men precies ge komen was tot dé huidige stand van de demarcatielijnen op 4 Augustus ant woordde dr. Van Mook: ..men kan niet een deel van het administratief gebied bezetten en de rest laten waai en". Op de vraag of „niet een voorwaarde voor besprekingen met de republiek is dat de Djocja-regering verandert", zeide dr. Van Mook, dat „een veran dering in het hart van de republiek noodzakelijk is". Overigens gelden voor basis-besprekingen in grote lij nen dezelfde condities als voorheen met inbegrip van de voorwaarde be treffende de gezamenlijke gendarme rie. Wat Nadjamoeddin betreft, het is hem op verzoek van Oost-Indonesië niet toegestaan Batavia te verlaten, zulks voor de tijd hangende het on derzoek. Dr. Van Mook eindigde met te zeggen, dat er geen sprake meer kan zijn van terugtrekken van onze troepen, zolang geen garantie voor de veiligheid kan worden gegeven. PRESIDENT TRUMAN: President Truman richtte Donderdag tot het Amerikaanse volk de waarschu wing, dat de wereld zich gesteld ziet voor een voedseltekort, dat nog ern stiger is dan een jaar geleden. Hij deed een beroep op alle Amerikanen om deel te nemen aan een „verspil - minder"-actie teneinde de huidige critieke situatie te bezweren. De mogelijkheden zullen bespro ken worden om langs wettelijke weg maatregelen te nemen tot handhaving van de voedselexport. Deze maatrege len zouden tegelijkertijd een verlaging van de voedselprijzen in de V.S. moe ten bewerkstelligen. Hij waarschuwde, dat de voedsel export zeker niet zo groot zal zijn als het vorige jaar, doch wees er met na druk op, dat geen Amerikaan mensen van honger of koude dient te laten omkomen, wanneer hij dit kan voor komen. Wanneer iedere Amerikaan dagelijks een snede brood bespaart, zo ver klaarde Truman, kunnen de behoeften van Europa worden gedekt. Het rap port van een kabinetscommi-sie noemt Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Engeland in een nota aan de regering van Bulgarije krachtig heeft geprotesteerd tegen de executie van Petkof. President Trumann heeft de vre desverdragen met Italië. Roemenië, Bulgarije en Hongarije ,die door de senaat tijdens zijn laatste zitting werden geratificeerd, getekend. Foto's uit Indië: Na de bevrijding van meldden zich vele vrijwilli gers om de gelederen van de Nederlandse troepen te versterken. Op de aloon-aloon van Bangkalen worden de Tjakra Barissans ingewijd in de ge heimen van de geweerexcercitie. In de Niildelta is een ernstige cho- '-ra-emdemte nitgebroken. De voor naamste haarden bevinden zich tussen Cairo en het .Suez-kanaal. Tot nu toe zijn 90 procent der gevallen dodelijk De regering heeft verstrekkende maatregelen getroffen om uitbreiding der epidemie te voorkomen. Het ge hele gebied is afgezet en alle verkeer stilgelegd De omwonende bevolking is verolicht zich te laten inenten. In deze tijd wordt juist een bede vaart gehouden naar Mekka. Duizen den Mohammedanen trekken dan door Egypte De afgezette zone begint ongeveer tien kilometer ten Noorden en ten O van Cairo In het gebied bij Cairo zijn tot nu toe 41 gevallen van cholera met do delijke afloop gerapporteerd Men vreest, dat de epidemie zich tot het dichtbevolkte Cairo zal uitbreiden Aan de regeringslaboratoria is op gedragen om ononderbroken cholera- serum te vervaardigen. Donderdagoch tend werd de toevoer van melk en groenten uit de besmette gebieden naar de stad stopgezet. De kranten g-.-v aanwijzingen voor de bevol king om besmetting te voo*ker-;en nï!n?n 6 m Vu" ernstige aard' Zij zal het gezondheidspeil van ons volk kitbrengen. Toch is deze bezuiniging op ons toch al niet royale voedselpak ket stellig een bedenkelijk verschijnsel. Men had mogen verwachten, dat de wereld en J"S 'an Mer zoveel maanden na het einde van de oorlog beter voor zouden hebben lot e« 11 Z0U helJen mogen verwachten, dat de schone hoop van de vele millioenen wat sneller in vervulling zou zijn gegaan Dat de wereld eindelijk verlost zou zijn van armoede ellende, honger, angst en onveiligheid. Van al die schone verwachtingen, waarop de volkeren in de jaren van oorlog en bezetting teerden, is zo bijster weinig terecht gekomen. De wereld en ook ons land zitten nog temidden van een lawine van moeilijkheden. En het ziet er naar uit, dat er nog jaren zullen verstrijken eer er weer een stabiiisatiepunt zal zijn gevonden, waarop een redelijke welvaart zal kunnen worden opgebouwd. En dan willen wij voor het ogenblik nog maar niet eens luisteren naar ae sinistere stemmen, die ons het onheil van een derde wereldoorlog als onvermijdelijk aankondigen. Teleurgestelde verwachtingen DE WERELD GAAT GEBUKT onder de last van vele teleurgestelde verwachtingen. De wereld gaat evenzeer gebukt onder een gebrek aan de meest dringende voedingsmiddelen; granen, vet ten, zuivelproducten. Vooral het geteisterde Euro pa ondervindt hiervan de moeilijkheden. West- Europa, ons land niet uitgezonderd, is niet in staat te voorzien in eigen agrarische behoeften. Wij kunnen hier niet bespreken of er wegen gevon den zouden kunnen worden om West-Europa in dit opzicht wel onafhankelijk te maken van de rest van de wereld. Het is evenwel zeker, dat Nederland nooit in staat zal zijn tot een agra rische autarkie. Daarvoor wonen wij met onze bijna tieh millioen burgers nu eenmaal op een te kJeine oppervlakte. Wil men echter invoeren, dan moeten daarbij twee voorwaarden worden vervuld. In de eerste plaats zullen voldoende producten in andere de len van de wereld aanwezig moeten zijn om te kunnen exporteren en ten tweede, zal het impor terende land over middelen moeten beschikken om die producten te betalen. Wereldvoedseltekort TEN AANZIEN VAN HET eerste punt kunnen wij stellig niet optimistisch zijn. De wereldvoed selpositie is niet zo gunstig, als men wel zou wensen! West-Europa werd geteisterd door een maandenlang aanhoudende droogte en ook elders op de wereld schijnt de oogst niet zo overvloedig te zijn, dat men het Europees tekort gemakke lijk zou kunnen aanvullen. De grote graanexpor- terende landen hebben reeds quota moeten vast stellen om aan de grote vraag het hoofd te bie den en allen zoveel mogelijk te kunnen helpen. De kreten om hulp blijven echer over de oceaan gaan. Nog ernstiger is de wereld-vet- en vleespositie. Het valt te verwachten, dat het nog geruime tijd zal duren eer deze weer op peil is. Vooral de Europese veehouderij gaat gebukt onder een ernstig gebrek aan veevoeder, terwijl Amerika niet voldoende heeft om ook de Europese con sumptie op peil te houden. Alles bij elkaar kunnen wij ten opzichte van de Europese voedselsituatie allesbehalve optimistisch zijn. Te minder, omdat het duidelijk is, dat de Amerikaanse landen in de eerste plaats zullen zorgen eigen behoeften te bevredigen. Tekort aan deviezen IS DUS AL REEDS het aanbod van voedsel op de wereldmarkt verre ontoereikend, voor de im porterende landen doet zich nog een moeilijkheid voor, die zeer belemmerend werkt op het ver zekeren van een minimale voedselpositie voor de bevolking. Die belemmering is de chronische deviezennood waarin alle Europese landen, zon der uitzondering, verkeren. Het is één van de eerste economische wetten, dat op de betalings balans van een land import en export een zeker evenwicht moeten vertonen. De export van de Westeuropese landen is echter bij stukken na niet in staat om de zeer opgevoerde import te dekken. Het nadelig verschil moet worden ge dekt door goudverkoop, zo dit na de duitse con- fiskaties nog mogelijk is; verkoop van buiten landse waarden en het verkrijgen van vreemde leningen. .Het is echter duidelijk, dat al deze mogelijkheden aan vrij enge grenzen zijn gebon den. Een goudstaaf kan men slechts eenmaal naar Fort Knox zenden; buitenlandse effecten kan men maar een keer verkopen, terwijl men daarmede tevens een belangrijk deel invloed prijs geeft; vreemde leningen kan men niet on beperkt verkrijgen, terwijl de voorwaarden vaak zo zijn, dat men er door van de regen in de drup terecht komt. Met al deze moeilijkheden kampt West-Europa; kampt ook ons land. Eerste voorwaarde voor ons herstel is een stimulering van onze productie en een daarmede gepaard gaande vergroting van het exportpotentieel. Daartoe hebben wij allen onze krachten in te spannen. De werknemers door hun productiviteit tot het uiterste op te voeren; de werkgevers door con-amore mede te werken aan een sociale rechtsorde, die de werker in het bedrijf een behoorlijke bestaansmogelijkheid biedt; de overheid door prijs- en loonpeil in een juister verhouding te brengen. Het komt op onze gezamenlijke krachtsinspanning aan. DEWI rijst, bonen, erwten, eetbare vetten, zuivelproducten, gedroogde vruchten, citrusvruchtensap en groenten als de producten, die ter aanvulling van de graanexport zouden kunnen worden verscheept. Het beveelt aan iedere pond bruikbaar voedsel te zenden naar de landen, wier behoefte het p -<'st 12. EXTRA RANTSOEN VLEES Voor het tijdvak van 26 Sept. t.m. 11 October zal voor personen geboren in 1942 en eerder nog een ext-~ t- socn van 100 gram vlees bes-h" 'var worden gesteld. In verband hiermede maakt het Cen traal Distributie kantoor 'bekend, dat voor genoemd tijdvak N-03 vlees gel dig is voor 100 gram. GROOT HERTOGIN CHAIA TE PEETMOEDER VAN PRINSES MARIJKE Het verzoek door Prinses Juliana gedaan aan Groot Hertogin Charlotte van Luxemburg om peetmoeder van Prinses Marijke te zijn, is door deze ingewilligd. Met haar zal zich Prins Felix rp>r Nederland begeven om de doopplech tigheid op 9 October bij te wonen. ATHLETIEK NOORWEGEN—NKDERL4^xw Na de eerste dag van de at^Mfetë landen wedstrijd Noorwegen—Neder land leidt de Noorse ploeg met ,48 tegen 45 punten. De beste presfefics waren die van Klein, die de 100 motet won in 10.8 sec., van de Noor Kaas, die 4.16 meter bij het polstok hom springen bereikte, terwijl Sto n (Nw.) en Lataster (Ned.) op de 10.000 meter nieuwe nationale records ves tigden met reso. 30 min. 36.2 sec. cn 31 min. 45.8 sec. Een Engels dokter zou een kind, twaalf uur voor de geboorte, hch^en horen huilen. Doordat men bij de bouw van een nieuwe gevangenis te Lille gebruik maakt van gevangen vakarbeiders wordt aan de Franse staat 9.600 noo francs bespaard. De datum voor het vertrek n 5 - ri, dat gelegerd is te Bergen op Zoom, naar Indonesië is thans vast gesteld op 4 December a.s. De reis zal gemaakt worden met d* „Slo'.er- dijk" vanaf Rotterdam. De Franse ministerraad heeft be sloten de maandelijkse toewijzing van benzine aan automobilisten voorlopig stop te zetten en de toewijzing voor motorrijwielen met ingang van 1 Oc tober tot 5 liter te verlagen. Donderdagavond waren in de dicht bevolkte wijken van de Egyptische hoofdstad Cairo achttien gevallen van cholera geconstateerd. De epidemie schijnt zich nog uit te breiden. Het leven van enkele lijders aan kinderverlamming is met behulp van ijzeren longen uit Amerika gered. Sinds begin Juli zijn in Berlijn meer dan 1000 gevallen gevallen van kin derverlamming en 82 sterfgevallen in verband daarmede geconstateerd. De Australische minister van bui tenlandse zaken. dr. Herbert Evatt. is met algemene stemmen tot voorzitter van de Palestijnse commissie der V.N. gekozen. De Chicago Tribune heeft het plan opgevat een schuilkelder van gewa pend beton voor 3000 personen in het sousterrain van haar gebouw te laten bouwen „teneinde de employé's en huurders in geval van atoomaanvallen bescherming te bieden". Voor de hoofdingang van het hoofd kwartier der Italiaanse communisti sche partij te Milaan is een bom ont ploft. die de hall verwoestte en vele vensters in wijde omtrek. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Men heeft het doodvonnis uitge sproken over Willi Tessmann, gewezen gouverneur van de Hamburgse ge vangenis Fuhlsbuettel wegens mishan deling van geallieerde onderdanen. Twee vroegere cipiers der gevang nis zijn eveneens ter dood veroordeeld. weerbericht IETS WARMER Na tamclyk heldere nacht met iets minder lage temperaturen, vandaag enkele overdrijvende wolkenvelden, bijna overal droog weer. Matige v ind tussen Noord en Oost. Iets warmer.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1