Ikmaaidei Gandhi waarschuwt Pakistan Naar 'n wereldregering? Fascistische activiteit in Engeland Bankbiljettenzwendel in Frankrijk Ook Ceylon wil vrij zijn Consuls overhandigen eerste rapport Han van Meegeren komt voor Wanbeleid der Labours Hoofdbureau van politie opgeblazen 4e Jaargang No 1048 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers '45 i.o. Tel. Redactie 2274. Administratie en adv. 3971. Postgiro 116876. Ridder straat hoek Oudegracht, Alkmaar Maandag 2.9 September 191/ TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur O. E. DE WINTER Troebelen in India Gewapend conflict op komst? Is de Mahatma voor strijd De bladen van India wijden veel aandacht aan een verklaring, die door Mahatma Gandhi tijdens een godsdien stige bijeenkomst is uitgesproken. Gandhi zeide, dat ofschoon hij zich immer tegen iedere vorm van oorlog gekeerd had, de Indische regering te- een Pakistan te velde zou moeten trek ken, indien er geen andere manier was om rechtvaardigheid van Pakistan te verkrijgen en indien Pakistan steeds maar weigerde zijn aangetoonde dwa ling in te zien en deze steeds maar trachtte te verontschuldigen. Niemand wilde oorlog, aldus Gan dhi. Hij kon echter iemand nooit ad viseren onrechtvaardigheid te dul den. Deze uitlating van iemand, die over de gehele wereld bekend is als de exponent van het lijdelijk verzet, heeft in officiële kringen opwinding veroorzaakt. GEWAPEND CONFLICT? De „Hindoestan Times" het blad van de Congrespartij, dat over het alge meen de inzichten van de vice-minis- ter president weergeeft, houdt ern stig rekening met de mogelijkheid van een gewapend conflict tussen India en Pakistan en maakt de balans op van de militaire strijdkrachten der beide dominions. In een heftige aanval op de „voor gegeven bestuurders van Pakistan" stelt het blad de in India gebleven Mohammedanen voor als agenten van een nieuwe vijfde colonne van een vreemde mogendheid. Het blad trekt eveneens de loyaliteit in twijfel van de Engelse officieren en funstionarissen. die in dienst van de regering van India zijn gebleven. Het blad dringt verder aan op de vnr ming van een Hindoes leger, de aan stelling van politieke commissarissen in het leger en het burgerlijk bestuur eh verklaart tenslotte, dat persvrijheid alleen toekomt aan landen, welke po litiek meer geschoold zijn dan India op het ogenblik. Bemoedigende resuHaien" Henry Usborne, Labourlid van het Engelse parlement en secretaris van de Engelse parlementscommissie voor een wereldregering, heeft bekend gemaakt dat hij een bezoek zal brengen aan de V.S. om de steun der bevolking aldaar te verkrijgen voor een federale wereldregering. Usborne ,die van oordeel is, dat de organisatie der V.N. de vrede niet zal kunnen handhaven, heeft aan de pers verklaard, dat het plan tot hét vestigen van een wereldregering de verkiezing in verschilleride landen noodzakelijk maakt van volksvertegenwoordigers in een wereldparlement, dat als enige over strijdkrachten en atoomenergie, over een wffrel dbank en de voedselpro ducten der gehele wereld zou moeten beschikken. Usborne voegde er aan toe, dat de wetgevende vergadering van de nieu we wereldregering bijna 100 leden telt en dat men in België. Nederland en Frankrijk, Duitsland, Zweden en De nemarken, reeds bemoedigende resul taten heeft bereikt. Peru heeft aan Ecuador de „drie hoek van St. Michel", een gebied van 2000 vierkante km. aan de grens van Columbia en Ecuador teruggegeven. Hierdoe- is een conflict beëindigd waardoor een sche;/"ng tussen beide '«m^n ontstaan waS. Vormen de Arabieren een leger? Verzet tegen eventuele plannen der V.N. Reuters correspondent te Cairo meldt, dat volgens niet bevestigde berichten in de nabijheid van Damascus een Arabisch leger ter verdediging van Palestina wordt gevormd, dat reeds 43.000 man sterk is. Volgens een Ara bisch weekblad heeft in Syrië een al gemene mobilisatie plaats sinds het verschijnen van de rapporten van de commissie der V.N. voor Palestina. Lakse 'officieren zijn te Damascus aangekomen. Steeds komen er groe pen van jonge mannen uit de Libanon, Irak Transjordanië en Palestina, die dien?' willen nemen. De meeste^oplei- dingtnfficieren komen uit Egypte. volgens het weekblad wil Fawzi El kawoekdj, de leider der Palestijnse Arabieren, die het bevel over deze st-ijdl* rachten zou voeren, onder nie mand anders vechten dan ónder Aziz ei Pd aar1 Pasja, de vroegere inspecteur g^ne.fal van het Egyptische leger. i"'eze heeft volgens het blad de lei ding aanvaard, doch hij zal om ge zondheidsredenen de strijd van een h 'of«*kwartier uit leiden El Masri is, &'r. js Reuters correspondent, een van de bokv aamste strategen, die Egypte vnrvtpelracht heeft. Hij is in 1945 uit een Egyptisch concentratiekamp ont slagen, waarin hij was opgesloten om- dal hij m het begin van de oorlog een poging gedaan heeft om naar Duits- lor te voegen. De suikerslag van Verdun Gedurende de laatste 9 dagen heeft de bevolking van Verdun 2 schepen op de Meuse, geladen met 400 ton sui ker voor Duitsland, geblokkeerd. Za terdag arriveerden manschappen om de schepen te lossen en het vervoer van de suiker naar Duitsland te rege len. Enige duizenden mensen omstuw den echter de 500 man militaire poli tie, richtten straatbarricades op en hielden protestdemonstraties. Zij wer den door traangasbommen uit elkaar gedreven. Legervrachtauto's, die in Verdun aankwamen, hadden de we gen door barricades versperd gevon den, welke echter voor zover nodig zonder enige tegenstand var, de 50 h 60 mensen, die er bij geposteerd ston den, werden verwijderd. Troepenver- sterkingen zijn per vrachtauto aange rukt, waardoor het aantal legerauto's tot meer dan 50 is gestegen! Met het vervoer van de suiker wordt tot vandaag gewacht, daar op een weekdag minder volk op de been Is. Ov^ngens was het Zaterdag weer rus tig Prinses Elsa von Liechtenstein, weduwe van Prins Franz, voormalig v-ust van Liechtenstein, die in 1938 is overleden, is Zondag op 72-jarige leef tijd overleden. Zowel in dc wagons als op de daken van de treinen dicht opeen gepakt Vluchten duizenden Moslems uit de Pensjaab naar Pakistan. Dit ver- Waard bet persbericht dal de vorige week een trein door Sikhs werd aan gehouden en aangevallen, waarbij er J.200 Moslems vermoord en 400 ge wond werden .Heil HammH!" De politie heeft een -einde gemaakt aan een bijeenkomst van de „naar be weerd wordt pro-fascistische Britse liga van oudgedienden", nadat er ge durende anderhalf uur ongeregeldhe den hadden plaats gehad. Een menig te van ongeveer tweeduizend perso nen is door bereden politie uiteenge dreven. Twee personen zijn gearres teerd. Nadat de politie de bijeenkomst had gesloten, werd de voornaamste spreker ep politieke leider Edward Jeffrey Hamm door .zijn lijfwacht naar zijn auto gebracht. Hamm was gedu rende de oorlog op grond van de vei ligheidsverordening geïnterneerd. Terwijl hij naar de autn ging, rie pen de mensen uit de menigte „Heil Hamm" en zongen anti-semitische lie deren. Talrijke aanhangers van de li ga droegen zwarte pull-overs, hemden en dassen en hieven de hand tot de fascistische groet. Bij deze jongste meeting van de liga zijn officieren van Scotland Yard en een groep La- bour parlementsleden, die de fascis tische en antisemitische activiteit in Engeland onderzoeken, tegenwoordig geweest. Het Labour-lid John Platt Mill heeft verklaard, aat men bezig is een dossier te vormen, dat zal wor den voorgelegd aan de minister van binnenlandse zaken, Eden. De Franse politie heeft in de om streken van Marseille twee belangrij ke clandestiene drukkerijen met ul- t»-a-moderne uitrusting gevonden, be nevens 2.800.000.000 fr. aan valse dol lars. Zoals bekend is gedurende vele maanden in Duitsland en de V.S. êen zeer groot aantal valse biljetten van vijftig en honderd dollar in omloop. Langdurige nasporingen van de BVan se politie, geholpen door twee Aitif*- rikaanse collega's hebben geleid! tbt het vinden van de bron, waar deze biljetten werden gemaakt. Een twaalftal personen is gearres teerd. Deze personen haddc een uit gebreide voorraad wapenen in hun be zit, omvattende automatische en an dere wapenen en munitie. Het on derzoek wordt voortgezet en zal waar schijnlijk tot nieuwe ontdekkingen te Parijs leiden. Naar te Colombo wordt vernomen is het mogelijk, dat de oppositie in 't onlangs gekozen huis van afgevaar digden zich aanéén zal scharen om te ijveren voor volledige onafhankelijk heid van Ceylon. Men verwacht, dat dr. N. M. Pe rera, voorzitter van de Samaj (Trots- kyistische) partij leider zak worden van deze oppositie, welke een com binatie zal zijn van de 5 oppositie partijen en de pas opgerichte „Lanka Swadhina" (onafhankelijkheids) partij Senanayake, de nieuwe eerste minis ter, wiens Verenigde Nationale Partij in de jongste algemene verkiezingen 42 zetels won, heeft aan 2 onafhanke- lijken en 1 lid van de arbeiderspartij minister portefeuilles toegewezen, zo dat de onafhankelijkheidsbeweging van 45 stemmen in het huis van af gevaardigden, dat totaal 101 leden telt. is verzekerd. Zondag is te Biarritz een vliegtuig neergestort. De twee inzittenden kwa men om het leven. Zondagmiddag is te Parijs onder voorzitterschap van Mevrouw Rama- dier het congres van de wereldbond voor de vrede geopend. 250 afgevaar digden van 50 landen nemen hieraan deel; o.m. werd een boodschap van Mevrouw Roosevelt voorgelezen, waar in deze de vrouwen der wereld aan spoort voor de vrede te werken. Naar Reuter verneemt is het eerste rapport der consuls Zaterdag aan de vergadering der Verenigde Naties overhandigd. Het rapport zou zich voornamelijk bezig houden met het nakomen van de order tot het staken der vijandelijkheden aan beide zijden. Naar verwacht wordt zal het uit eindelijk rapport over ongeveer twee maanden gereed zijn. Slotphase van gerucht makende schilderijen vervalsing De arrondissementsrechtbank te Am sterdam zal op Woensdag 29 October een aanvang maken met de behande ling van de zaak tegen de thans 57 jaar oude Amsterdamse kunstschilder Han van Meegeren, die ervan wordt beschuldigd een achttal schilderijen te hebben vervaardigd en deze gesig neerd te hebben met de namen Ver meer of Pieter de Hoogh. De ontdekking van de vervalsingen joeg verleden jaar veel stof op,,om dat gerenommeerde kunstexperts na een diepgaand onderzoek hadden ver klaard, dat de schilderijen inderdaad De politie in de Russische Zone van Berlijn heeft goede straf uitgedacht voor de gcarresterde zwarthandelaren. Zij worden nu te werk gesteld bij het repareren van spoorwegbaanvakken in verschillende gedeelten van deze zone authentieke werken van de Hoogh en Vermeer waren. Van Meegeren werd na de bevrijding gearresteerd wegens het uitvoeren van kostbare schilderij en van Vermeer naar Duitsland. In de gevangenis werd hij ziek en psychisch geheel verzwakt verklaarde hij ten slotte, dat hij geen waardevolle oude meesterstukken, doch vals gesigneerd eigen werk had uitgevoerd. Hij was daartoe, naar zijn zeggen, gekomen omdat zijn eigen werk miskend werd en hij wilde aantonen niet onder te doen voor erkende meesters, Aanvan kelijk vond deze verklaring weinig geloof ,doch later bewees hij, door het vervaardigen van een proefschilderij, dat hij inderdaad de betreffende wer ken zou kunnen hebben vervaardigd. Wegens zijn zwakke gezondheidstoe stand werd hij op vrije voeten ge steld. De beschuldiging van uitvoer van kostbare werken naar Duitsland maakte plaats voor een van verval sing. Naar bekend verkeert van Meege ren thans in staat van faillissement, nadat de kopers de valse signatuurs hadden ontdekt. Zij vorderden de koopsom terug, maar wensten geen afstand te doen van de schilderijen. Het bedrag, dat van Mee geren voor de van de signatuur Ver meer of de Hoogh voorziene werken heeft ontvangen, wordt op vier a vijf millioen gulden geschat. De kunste naar had daarvan te weinig over, zo dat hij aan de vordering tot restitutie niet kon voldoen. Intussen heeft de justitie verleden jaar beslag gelegd op de verkochte schilderijen, voor zover zij die konden achterhalen. De rechtbank zal nu vol gende maand beslissen wat er met de ze werken zal gebeuren. Indien van Meegeren veroordeeld wordt tot re stitutie van de koopsommen, dan moe ten de kopers afstand doen van de schilderijen. Critiek van Churchili Op een vergadering van de conser vatieve party heeft Churchill scher pe critiek geuit aan het adres van de Labour-regering, die hij beschuldigde van verwaandheid, bureaucratie en wanbeleid. Een uitzondering maakte hij echter voor de buitenlandse poli tiek. Het beleid van Bevin stak zeker gunstig af bij dat van de andere mi nisters. De Sowjet-Unie werd gecri- tiseerd in verband met de kwestie- het vetorecht. Vol lof was Churchill over de Ame rikaanse hulpvaardigheid jegens Eu ropa, alsook over het Britse besluit het mandaat in Palestina ter beschik king van de V.N. te stellen. Over de toestand in het binnenland zei Churchill, dat het ondanks alle in spanning en offers onder de huidige omstandigheden wel niet mogelijk zou zijn een economische en financiële cri sis van de grootste omvang te vermij den. Een nieuwe geest en een nieuw eensgezind streven is een eerste ver eiste. Daartoe is een nieuw Lagerhuis nodig, dat alle kracht en wijsheid van het land vertegenwoordigt, aldus Chur chill. Explosie ie Haïla Het hoofdbureau van politie te Hai- fa is door joodse verzetslieden opge blazen, waarbij 7 Britse en Arabische politieagenten en een Arabisch burger om het leven kwamen. 30 politieagen ten en 17 burgers werden gewond, van wie 3 politieagenten ernstig. Naar officieel werd bekend gemaakt hebben de verzetslieden een vat met explosieve stoffen gebruikt. Achier 'i gordijn Weer arrestaties in Bulgarije Drie personen, die genoemd zijn tü dens het proces van de terechtgestel de voormalige Bulgaarse Oppositie-lei der Petkof, zijn in hechtenis genO' men, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg uit Sofia. Tot hen behoort de voormalige Bul gaarse oppositie afgevaardigde Tornt- sjo Tanef. Zij worden beschuldigd van het verstrekken van zekere inlichtin gen aan een vreemde mogendheid. Het joodse Nationale Fonds te New York heeft 1.700.000 dollar naar zijn bureau te Jeruzalem laten overmaken voor de aankoop van grond in Pa lestina. Hieruit zou het vertrouwen blijken, dat de poorten van het Hei lige Land spoedig voor joodse Immi gratie open zullen staan Minister Jonkman krijgt een nieuwe portefeuille Naar het ANP verneemt zal minis ter Jonkman binnenkort zeer waar schijnlijk een nieuwe portefeuille, n.l. die voor de „Reorganisatie van het Koninkrijk", onder zijn beheer krij gen. Voorts ligt het in het voornemen, dat de minister-president dr. E. BecI, het voorzitterschap op zich zal ne men van de commissie tot voorberei ding van de aangekondigde grond wetsherziening. Ook minister Jonk man zal in deze commissie zitting heb ben, terwijl de minister van Justitie waarschijnlijk deel zal ultraaken van genoemde commissie, die een beperkte zal zijn en verder enige fractie-leiders en hoogleraren in het staatsrecht zal omvatten. China klopi Rusland (8-5) Volgens een Sowjet-Russisch blad heeft de vrouw van een Mongoolse boer een vijfling ter wereld gebracht. Het zijn 3 jongens en 2 meisjes en het is de eerste vijfling in de Sowjet-Unie. Moeder en kinderen maken het wel. Een wat erg fantastisch be richt komt uit het Verre Oos ten. Een jongevrouw in de provincie Ho- pei zou het leven geschonken hebben aan een achtling, allen jongens. Een der kinderen is overleden, de overige zeven verheugen zich in een perfecte gezondheid. De doop van Prinses Marijke Zes peten uitgenodigd Naar wjj vernemen zullen l>y de doopplechtigheid van Prinses Marijke als peten worden uitgenodigd de Groot hertogin van Luxemburg, de kroon prins van Zweden, mr. Winston Chur chill, Mevr. Roël-Feith, Mevr. J. Post- Salomons en de heer A. J. Andree Wilteiu. Naar men weet is de Groothertogin van Luxemburg een nicht van H. M. de Koningin. Daarenboven bestaat ei een persoonlijke vriendschap tussen de koninklijke familie en de Grootherto gin, die door haar verblijf in Canada en Engeland nog hechter is geworden De kroonprins van Zweden was steeds bevriend met onze koninklijke familie. Prinses Juliana is zelf peet van twee zijner kleinkinderen. Het prinselijk paar was ook zeer bevriend met zijn oudste zoon, die kort voor de geboorte van Prinses Marijke op Pa leis Soestdijk logeerde en op de thuis reis om het leven kwam. Churchill, de grote oorlogsleidcr, heeft onze koninklijke familie tijdens de oorlog en daarna in ons land veel ontmoet een kennismaking, die tot persoonlijke vriendschap gegroeid is. Men herinnert zich, dat Mevrouw Roëël-Feith gedurende 8 jaren, waar onder de 5 oorlogsjaren, voor de prin sesjes heeft gezorgd en met het prin selijk gezin lief en leed gedeeld heeft Zij was de rechterhand en persoonlijke vriendin van de Prinses. Mevrouw Post is de weduwe van „Johannes", één der landelijke hoofd figuren van de KP, die gevallen is bij de overval op het Huis van Be waring op de Weteringschans te Am sterdam. De heer Andree Wiltens was -Je voor zitter van de raad van negen uit het studenten verzet en een vooraanstaand figuur van het geestelijk verzet in Ne derland. Weer een immigranlenschip door BriHen opgevangen Britse mariniers hebben zich aan boord begeven van een schip met ille gale Joodse immigranten, waarvan reeds eerder door Joodse bron 4 Tol Aviv werd gemeld, dat h< Britse marine werd onderschei. Gemeld wordt, dat het schip „Af Al Pi" genoemd is, hetgeen betekent „Ondanks Alles". De Palestijnse rege ring gaf geen officiële verklaring uit over de bestemming van de illegale immigranten, nadat zij te Haifa "-n land zijn gegaan. Van Britse zijde is medegedeeld dat door het lossen van een vijftal scho ten tijdens het aan boord gaan van het immigrantenschip, één Jood gedood werd, terwijl twee andere verwondin gen orlitpen. De, Joodse opvarenden zuller i' Cyprus worden overgebracht. Een chique dopje voor het najaar, dat geheel bestaat uit rose en grUze veer tjes. Ongetwijfeld een flatteuze dracht maar die helaas erg kostbaar is. weerbericht IETS LAGERE TEMPERATUUR ZWaar bewolkt met hoofdzakelijk in het Noorden van het land wat licht# regen. Meest matige wind uit Westelijk* richtingen. Enige daling van temp*** tuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1