Ikmaaidei' v:: Consulaire commissie bijna gereed ERNSTIG TEKORT AAN GRAAN Een paar woorden ten afscheid Tentoonstellingen trekken enorm Twee jaar lang 50 moorden per uur... Nadjamoeddin wil naar Makassar Noord Ooslpo'der levert veel turf De winterdienstregeling van de N.S. Frankrijk gaai proberen de franc fe redden VANDAAS 4e Jaargang' No 1050 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers '45 J.o. Tel. Redactie 2274. Administratie en adv. 3971. Postgiro 116876. Ridder straat hoek Oudegracht, Alkmaar Dinsdag 30 September 1947 TB. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER De zés consuls hebben gister hun on derzoek beëindigd met een bespreking van 2 uren met Nederlandse militaire en burgelijke leidende autoriteiten te Batavia. Zij bespraken hierbij „be paalde aspecten" van hun onderzoek Luitenant-Generaal Spoor was aan wezig, toen de consuls de Nederlan ders eenzelfde lijst voorlegden als zij de vorige week aan de republikeinse autoriteiten te Djocja hebben over handigd. De vragen, die zowel schriftelijk als mondeling gesteld werden betroffen militaire, economische en algemene as pecten van het geschil. De tentoonstelling van Weense kunst schatten had gedurende het laatste weekend weer enorme aantallen bezoe kers te verwerken: Zaterdag en Zon dag tezamen telde men 7900 personen van wie alleen in de vier uren, dat de expositie op Zondagmiddag is ge opend 4389, De drommen, die zich voor de kunstwerken verdringen, kun nen zodoende maar een glimpje van het geëxposeerde materiaal opvangen Intussen is de Weense tentoonstelling de keuzetentoonstellingen in de druk- keruitbouw voorbij gestreefd, waar t deaantallen bezoekers betreft en na dert thans snel de 200.0000 Om nauw keurig te zijn: tot en mei Zondag 28 September werden 188.407 personen ge teld. De expositie „Uit eigen bezit" kwam slechts tot 184.819 Gister is te Neurenberg het proces begonnen tegen 23 vroegere officieren van SS-einsatzgruppen .welke door de nazi's waren opgericht voor massa moord op Joden, zigeuners en andere niet-germanen en anti-nationalisten. In de tenlastelegging werd verklaard dat deze Einsatzgruppen gedurende twee jaar gemiddeld 50 mensen per De beschuldigden, onder wie gene- uur vermoord hebben, raal-majoor der SS Otto Ohlendorf, verklaarden onschuldig te zijn. begin infor- Nadjamoedin, de ontslagen eerste minister van Oost-Indonesië, heeft aan de „Berita Indonesië" verklaard, dat de stap van de Nederlandse autoritei ten (bedoeld wordt het feit, dat hem is aangezegd voorlopig te Batavia te blijven) juridisch onjuist is. „Indien ik", aldus verklaarde hij, „geachl wordt te Makassar verkeerde dadei. op mijn geweten ie hebben, dan is het ten ene male onjuist mij te Ba tavia te houden. Oost-Indonesië is door de Nederlandse regering als een vrije staat erkend, zij het dan ook nog slechts de facfo". Nadjamoedin meent, dat politieke factoren in deze kwestie de doorslag hebben gegeven. Hy wil zo spoedig mogelijk naar Makassar terug keren om zijn verdediging voor te bereiden en verklaringen af te leggen. Het is hem onbekend, hoe lang hij nog te Batavia zal moeten blijven. TWEE SCHEPEN MET JOODSE LANDVERHUIZERS IN DE BOSPORUS AANGEKOMEN In officiële kringen te Londen is bekend geworden, dat twee schepen met Joodse landverhuizers van de Zwarte Zee in de Bosporus zijn aan gekomen. Het betreft hier een vroeger patrouillevaartuig van de Amerikaan se marine en een schip van de Wes tern Trading Company te New York schepen van resp. 610 en 320 ton In reeds genoemde kringen ontkent noch bevestigt men, dat de schepen de haven van Constanza als uitgangs punt hadden. Wel is nu al medege deeld dat de Britse regering zich in verbinding gesteld heeft met de rege ringen van Bulgarije en Roemenië en er o.m. aan herinnert heeft, dat zij beloofd hadden dit soort verkeer niet toe te staan. De consulaire commissie is September begonnen met maties in te winnen vooi haar rap port betreffende het nakomen van de order om het vuren te staken. Het officiële communiqué zegt, dat de vergadering, welke door Charles Eaton, Australisch consul-generaaL werd voorgezeten, bestolen heeft een apart raport door de militaire waar nemers te doen opstellen, de hoofd taak vande consulaire commissie is thans beëindigd, aldus het communi- /•ïeta verneemt, dat het rapport zeer lang zal zijn en per luchtpost aan de Veiligheidsraad zal worden ge zonden, dus niet telegrafisch. Een gedeelte van het rapport is reeds klaar doch de taak van de commissie is thans het rapport in eindredactie op te stellen. Zij hoopt nog deze week hiermede gereed te komen. De bodem van de Noordoostpolder is niet aleen rijk aan producten voor de voedselvoorziening, maar ook zit r veel veengrond. Gedurende enkele jaren, vanaf 1942. staken verschillende arbeiders turf. die toen gretig afzet vond. Dit jaar heeft de directie der Wie- ringermeer (Nooroostpoldr-werken» voor de turfgraverij bij Lemmer een turfpersmachine gekocht en met 12 ar- beides in een twee-ptoegenstelsel is men deze zomer begonnen met de turfproductie. Langs een tocht werd een grote pul gemaakt van 760 m lang en 25 m breed. Op een diepte van pion. 80 cm vond men goede veengrond, zodat mc* behulp van de persmachine ge middeld 42.000 turven p. dag gemaakt worden. Thans is men begonnen met paard en wagens en met vrachtauto's de ruim 2 millioen turven, die op het ogenblik gereed zijn, af te leveren. Er zal uitsluitend worden afgeleverd aan personen, die in de Noordoostpol der werkzaam zijn. TYPHUS TE VERVIERS EN KINDERVERLAMMING TE LUIK In verscheidene gemeenten in de omgeving van Verviers, waar de wa tervoorziening gebrekkig is, zyn enke le gevallen van typhus gesignaleerd. In Luik, waar het gevaa. voor uit breiding van de epidemie van kinder verlamming nog niet geheel geweken is, is bij verordening van de gouver neur de heropening van alle scho len wederom voor onbepaalde tijd uitgesteld Verklaring van het Stichtingsbestuur „21e lUije MlbnumAxl&i' Lezers, Vandaag zal het de laatste maal zijn, dat de Vrije Alkmaarder op Uw tafel verschijnt. Meer dan een jaar lang heeft ons blad, dat zijn fundament en rechtvaai-Jigheid vond in de illegaliteit, strijd ge voerd om zijn positie te handhaven. Die strijd was moeilijk, omdat er tenslotte in dit betrekkelijk kleine verschijningsgebied, geen plaats is voor twee dagbladen. Bezien wij de zaak zo, dan kunnen wij aan de ene kant constateren, dat het publiek ons in overwegende mate trouw is gebleven; aan de andere kant mogen wij niet voorbij zien, dat wij niet in staat waren de ons opgedrongen strijd te winnen. Daarvoor waren de vooruitstre vende krachten te groot. Thans is het ogenblik aangebroken, dat wij de strijdbijl uit onze handen leggen, en in feiteh ke zin onze Vrije Alkmaarder ten gravc dragen. Voor het Stichtingsbestuur bleef slechts de taak te overwe gen, wat haar nog te doen restte. Het Stichtingsbestuur heeft mede gewerkt aan de totstandkoming van de N.V. Verenigde Noord Hol landse Dagbladen, waarin zy een behoorlijke zeggingssehap heeft verkregen. Zo zal de nieuwe hoofdredacteur op bindende voordracht van haar en van de andere stichtingsbesturen van de voormalige illegale pers worden benoemd, en jaarlijks mede aan haar verant woording van zijn beleid moeten afleggen. Hierdoor blijft continui- teit ten aanzien van het progressieve redactiebeleid gewaarborgd. Haar deel uit de baten van de exploitatie van het nieuwe dagblad, dat onder de naam „Dagblad voor Alkmaar" zal verschijnen, zal wor den besteed aan het behartigen van culturele belangen voor onze lezers, «en mooi. maar moeilijk stuk werk wordt thans beëindigd. De strijd echter voor onze idealen gaat verder. De lezers kunnen ervan verzekerd zijn, dat wij deze ideële strijd in de nieuwe situatie naar beste vermogen zullen voortzetten. Voor de trouw van de vele duizenden lezers zeggen wf) oprecht dank. Belangrijke wijzigingen De 24e dienstregeling na de tevry- a.ng, de wintera.ensiregeling 1947, die 5 October ingaat, is overal in het land met spann.ng tegemoet gezien. Na veel wikken en wegen, na zorg vuldig en langdurig bestuderen van de mogelijkheden, is dit meest gele zen boekje in Nederland ter wereld gekomen. Iedereen weet zo langzamerhand wel, met hoe grote moeilijkheden de ^Spoor wegen te kampen hebben. ?l*«&éeel- gebrek is wel de voornaamste e«r» zon der voldoende rijtuigen en locomotie ven is nu eenmaal geen dienstrege ling te maken, die allen zonder uit zondering voldoet. AmsterdamAlkmaarDen Helder Tussen Alkmaar en Den Helder is de dienst verbeterd en in samenwer- kin met de Teso, zijn de aansluitingen van en naar Texel eveneens beter ge worden. 's Avonds is de verbinding van Den Hel«i?r near het Zui len ver beterd Ingrijpende wijzigingen zijn gebracht in de verbinding Amster dam-Enkhuizen, waardoor de dienst tussen Alkmaar en Hoorn en Amster dam - Hoorn kon worden uitgebreid. De Zaterdagse stoomsneltrein Den Helder (vertrek 15.25) - Amsterdam vervalt, terwijl de trein, Amsterdam (vertrek 17.30) - Alkmaar op werk dagen ook niet meer Zaterdags zal lo pen. Amsterdam-Zaandam-Uitgcest. De toegevoegde electrische halfuurs- dienst Amsterdam - Zaandam - Uit geest - Velsen - IJmuiden Oost, spe ciaal ingelegd in verband met vacan- tiedrukte, moest ter besparing van treinkilometers weer worden vermin derd als voor 30 Juni. Op de spits uren .blijft de dienst in verband met forensenvervoer met enige wijzigingen gehandhaafd. Amsterdam - Haarlem - Uitgeest. De thans extra ingelegde ontlas- tingstreinen van Maandags tot cn met Vrijdags Amsterdam c.s. vertrek 17.28 en Uitgeest vertrek 18.37 zijn in de dienstregeling opgenomen: Am sterdam C.S. vertrek 17.30 - Uitgeest aankomst 18.17, terug Uitgeest ver trek 18.31 - Haarlem aankomst 18.49. De laatste trein geeft aansluiting op Alkmaar, Enkhuizen, Hoorn en Den Helder en te Haarlem op de trein naar Vlissingen, Antwerpen en Brus sel. De laatste trein uit Haarlem ver trek 0.00 wordt doorgetrokken tot Uitgeest, aankomst 0.26. Alkmaar-Warmenliuizen. De tramdienst wordt, wat het rei- zigersvervoer betreft, door busdien sten vervangen. Voor goederenvervoer blyft de tramweg in exploitatie. Er komen twee buslijnen, de ene, ten Westen van het Noordhollands Ka naal, verbindt Alkmaar met Schoorl- dam en Schoorl. De andere, ten Oos ten van 't kanaal, rijdt op Warmenhui- zen. Frankrijk in nood Wordt broodrantsoen nog Volgens de Parijse correspondent van de Daily Ilerald heeft een woord voerder van het Franse ministerie van Landbouw medegedeeld, dat de Fran se regering, als zjj er niet in slaagt in de eerstkomende weken een milli oen ton graan in te voeren, gedwon gen zal zijn het broodrantsoen te ver lagen tot 15£ gram per dag, het laagste in Europa. De voorraden zijn nauwe lyks voldoende om het bestaande rant soen tot eind November te handhaven. Onderhandelingen met de Sowjet-Unic over anderhalf millioen ton hebben tot dusverre geen succes opgeleverd. Naar in welingelichte kringen te Pa rijs wordt vernomen, zal minister-pre sident Ramadier wellicht op 28 Octo ber drie weken voor de vastgestel de tijd de algemene vergadering bijeenroepen voor het behandelen der voorgestelde noodmaatregelen „om de franc te redden". Men neemt aan, dat de maatregelen voor het redden van de franc, die geen parlementaire goedkeuring behoeven, in de loop van deze week zullen wor den bekend gemaakt Een regerings commissie is gistermiddag bijeengeroe pen. In Franse officiële kringen wordt de grootste stilzwijgendheid in acht ge nomen omtrent het bezoek van de Amerikaanse minister van financiën. Snyder, die door Ramadier en minis ter Schtunan naar Parijs was genodigd Het is echter geen geheim, dat Ra madier Snyder niet alleen gewezen heeft op Frankrijks critieke dollar positie, doch tevens heeft gesproken over de Franse plannen om de begro ting in evenwicht te brengen. terwUI Frankrijk de Argentijnse prü- ze>- niet kan betalen. Men vei-wacht dat minister Bidault die de vergadering der V.N. in New York bijwoont, zich naar Washington zal begeven om deze crisis met presi dent Truman te bespreken. Hij hoopt een voorlopige dollarlening te krijgen waardoor Frankrijk graan uit de Ver Staten zou kunnen invoeren. De in Nederland en nok daaiuuiten wel zeer bekende actrice Rika nopper zal binnenkort haar zevenstigsie ver jaardag vieren, hetwelk voor haar niet ongemerkt voorbij zal gaan. NIEUW ONDERZOEK TEGEN Pi' li. In verband met het feit, dat de oud directeur van Winterhulp, Piek. zich by behandeling van zijn beroep v:or de Bijzondere Raad van Cassatie eni ge malen beriep op goede daden, die hy gedurende de oorlog bedreven u hebben, heeft de Bijzondere Raad be sloten een onderzoek naar deze d Jen te laten instellen. De rechtercommissaris van het Bij zondere Gerechtshof te 's-Gravcnhage krijgt beschikking over de stukken in deze zaak. om het vereiste ondefzoek in te stellen. Frankrijk, Italië en Oostenrijk krijgen tussentijdse hulp President Truman heeft de commis sie voor buitenlandse aangelegenhe den en de commissie voor toewijzi gingen van het Amerikaanse congres verzoent, zo spoedig mogenjK net werk te beginnen aan het program voor tussentijdse hulp ad 580 mill. dollar aan Frankrijk, Italië en Oos- HET IS VANDAAG DE laatste maal, dat ik mij van deze plaats af in mijn kwaliteit van hoofdredacteur van dit blad tot U richt. Met ingang van morgen zullen onze bladen in de huidige vorm ophouden te verschijnen. Zij zullen worden opgenomen in een groter verband.. Over deze ontwikkelingsgang zult U ongetwijfeld op een andere plaats door bevoegde instanties worden ingelicht. Op mij rust nog slechts de taak in een paar woorden afscheid te nemen van myn lezers. Ik zou dit kunnen doen door te vertellen hoe moeilijk dit werk door allerlei omstandigheden is gewdfest. Ik zou U een beeld kunnen voorzetten van een voortdurende strijd tegen tekortschietende technische moge lijkheden en tegen een overheid, die - naar mijn'eerlijke overtuiging - met haar maat regelen ten aanzien van de pers in het bevrijde Nederland verre beneden de maat ge bleven is. Ik zou U kunnen verhalen van de moeite en zorgen, die een jong bedrijf met zich brengen. Wij zouden kunnen spreken over de tragiek van de oud-illegale pers, die haar gebied steeds ziet afbrokkelen, niet in de laatste plaats door de lauwheid ten V opzichte van ieder idealisme van een groot deel van het lezend publiek; maar niet minder door de onmogelijkheid waarin zij verkeerd een behoorlijk eigen technisch apparaat op te bouwen. Ik zou U een heel lang verhaal kunnen doen en het zou geen prettig verhaal zyn. Maar ik zou U er mede vervelen en het zou geen zin hebben, want gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer en dit is de laatste maal dat de persen voor dit blad draaien. Wat ik echter nog wel kan doen op dit punt dat onze wegen gaan scheiden, is nog èèn maal een ogenblik stilstaan bij de idealen, waardoor wij ons bij ons werk hebben laten leiden. De mogelijkheid van een beierewereld ONZE BLADEN ZIJN GEBOREN uit de ontred dering vau een wereld in oorlog. Terwijl steden en dorpen verpuinden, mensen als ratten stier ven, onrecht en terreur de wereld teisterden, trokken langs de huizen de vrouwen en mannen met hun nietige krantjes en wierpen deze hei melijk hier of daar in de brievenbus. En deze krantjes hoe simpel ook getuigden temid den van een wereld van geweld en haat, van vuur en bloed, van andere waarden en vertelden de lezer, dat een betere wereld tóch mogelijk zou zijn. Want ziet U, al die mensen geloofden ondanks de harde feiten van iedere dag in die betere wereld. Die wereld, waarin de Evangeli sche waarden van Gerechtigheid, Barmhartig heid en Liefde, een klein beetje meer tot gelding zouden komen. Zij geloofden in een socialistische wereld, waar in de mens waarlijk als makker onder makkers zou kunnen leven. Zeker, zy beleden lang riet allen het Evan gelie; zij waren lang niet allen socialist Maar hun levenshouding, hun verlangen, hun hopen ging uit naar een wereld, waarin de grote dingen waarvan het Evangelie en het socialisme getui gen, in de practijk van het leven zouden zijn ge worden tot werkelijkheid. Want ziet U, het gaat er niet in de eerste plaats om, hoe gij U noemt, welk etiket gij op Uw voorhoofd plakt; het gaat er slechts om, wat gij in de levenspractijk toont te zijn. Toen de bevrijding kwam TOEN DE BEVRIJDING KWAM, dachten wij, dat wij een wereld zouden kunnen bouwen vol gens onze idealen. Wy spraken niet enkel van herstel van alles wat werd geschonden, materi eel en geestelijk, maar wij spraken óók van vernieuwing. Een vernieuwing, die het leven van ons volk en van alle volken zou grijpen en die de mens misschien zou kunnen verzoenen met het hoog opgetaste leed van die vijf oorlogsjaren, omdat hij zou kunnen zien dat niet alles tever- geeft is geweest en werkelyk uit alle nood er. ellende een betere wereld werd geboren. Al heel spoedig werd het duidelijk, dat er geen plaats was voor hoog gespannen optimisme. En op dit ogenblik is het optimisme van zeer velen ver keerd in een verbeten en grimmig pessicisme, een levensfilosofie waaraan ieder geloof aan opgang en vooruitgang tenslotte zal moeten sneuvelen. In onze dagen twee jaren na het einde van de oorlog is het geloof in de vernieuwing reeds zo gestonken, dat ongeteld velen slechts „neen" tegen het leven vermogen te zeggen. En deze ramp is in zijn gevolgen misschien nog ern stiger dan de catastrofe van de tweede wereld oorlog. Zij bergt tevens de kiem van de derde wereldoorlog in zich. Toch blijven wij geloven ONDANKS ALLE MOEILIJKHEDEN, en zy wa ren heel groot; ondanks alle teleurstellingen, en zij waren heel diep, blijven wij geloven in die betere wereld, waarvan wij eens droomden. Die wereld, waarin de mens eindelijk zal hebben ge leerd méns te zijn. Velen Uwer zullen misschien meewarig hun hoofd schudden over zoveel dwaas idealisme en constateren, dat er nu eenmaal mensen zijn, die het nooit leren. Het zy zo! Want het gaat er niet in de eerste plaats om of gij een „gezellige" krant in Uw brievenbus vindt, die U trouw verhaalt van alle schokkende gebeurtenissen van ver af of dichtbij, hoe be langrijk op zich zelf ook. Waar het om gaat is in hoeverre Uw krant als dagelijkse gast in Uw huis mede wegwijzer is naar een betere wereld. Niet het actuele is het belangrijkste, want dat vervliedt, wat vandaag nieuw is, is morgen oud: maar de waarde ligt in het ideële, dat mor gen gelijk is aan vandaag, omdat het deel heeft aan het Eeuwige. Rest mij nog U dank te zeggen voor de vele brieven en andere blijken van belangstelling in de loop der maanden ontvangen. Er was instem ming en critiek, in beide gevallen echter inge geven door een verlangen naar beter. Ik moge thans eindigen met een oprecht gemeend: het ga U allen goed! DEWI. Weer arrestaties in Bulgarije Drie personen, die genoemd zijn tij dens het proces van de terechtgestel de voormalige Bulgaarse oppositie-lei der Petkof, zün in hechtenis geno men, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg uit Sofia. Tot hen behoort de voormalige Bul gaarse oppositie afgevaardigde Tornt - sjo Tanef. Zij worden beschuldigd van het verstrekken van zekere inlichtin gen aan een vreemde mogen-Vicid. KORT MAAR KRACHTIG Een woordvoerder van het Arabi sche hoge comité heeft verklaard, dat de Arabieren van geheel Palestina 3 October van Zonsopgang tot Zonson dergang zullen staken als protest te gen het rapport van de commissie voor Palestina der V.N. Een deputatie van vier man zal alle buitenlandse consulaten te Jeruzalem bezoeken om een formeel protest te overhandigen. Bij Lahore zijn ongeveer 1000 ge vluchte Mohammedanen, die zich in een kamp aan de rivier bevonden, verdronken tengevolge van overstro ming, veroorzaakt door de overvloe dige regens, aldus het ministerie voor vluchtelingen van W.-Pendsjaab In het lager gelegen gedeelte der stad moesten duizenden hun wonin gen verlaten. EEN EI VOOR ALLE LEEFTIJDSGROEPEN Op 9 October »-s. zal voor alle leef tijdsgroepen een bon voor één cl be kend worden gemaakt. weerbericht NOG fc.NKfc.Lfc iillL.N Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest matige wind uit richtingen tus sen Noord-West en Noord. Iets kot- Ier dan gisteren

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1