kmaaidei Derde lid Veiligheidsraad nog niet aangewezen N HOLLANDSE PERS 1945 Rusland aanvaardt Britse uitnodiging liHonesië-moties in Tweede Kamer verworpen Interpe l .tie in de Tweede Kamer Dr. van Mook naar Sumatra Commissie voor grondwetsherziening samengesteld Dr. Beel voorzitter Weer een bomaanslag De strijd gaat voort Komt de Amerikaanse hulp te laat? Pilotenstaking in Amerika Amerikanen in Jiet hei Griekse leger Hei broodrantsoen ui Frankrijk 4e Jaargang No 1051 Woensdag 1 Ocfober 1941 - Gedurende de thans moedwillig geschapen chaoti sche pers-situatie alle copy en adver tenties aan n.v. Sprekend Papier. Schagen, tel. K. 2240 - MS en 352 Con!e;eniie over Italiaanse koloniën Naar van gezaghebbende zijde tc Londen wordt vernomen, heeft de Sovjetregering de Britse uitnodiging tot bijwoning van de conferentie van speciale plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier, over de toekomst van de Italiaanse koloniën, aanvaard. Het antwoord van de Sovjet-Unie is overgebracht door de Sovjet-ambassa deur te Londen, Zaroebin, die na over leg met zijn regering te Londen is te ruggekeerd. Engeland had voorgesteld de conferentie gister te Londen te openen, doch door vertraging bij de voorbereidingen is het mogelijk, dat zij later in de week wordt begonnen Het houden van de conferentie is in overeenstemming met de bepalingen van het vredesverdrag met Italië. De Grote Vier moeten binnen een jaar na het van kracht worden van dat ver drag over de toekomst van de ko loniën beslissen. De speciale afge vaardigden hebben tot taak een com- In de gistermiddag gchonden verga Jering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen stemming over de mo tie van orde van de beer De Groot (C.PJf.) betreffende het ontwerpen van een voorstel voor een nieuw po litiek accoord met de Indonesische re publiek en handhaving van de Comm Generaal. Deze motie werd verworpen met 74 tegen 9 stemmen. Vervolgens kwam aan de orde de motie van de heer Schouten (AR) welke mede ondertekend was door de h6ren Tilanus (CH) Bierema (Vrijta.) en Zandt <SG) betreffende het aan bangig maken van een wettelijke re geling tot instelling van een „centra le organisatie" en van een „collegiaal orgaan voor Indië". De heer Romme (KVP) verklaarde aan een wettelijke regeling als ge vraagd geen behoeft te hebben. De toezegging van de minister kwam hem voldoende voor. De motie werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen. missie van onderzoek naar het mid den-oosten te zenden voor een bezoek aan de betrokken gebieden: Cyrenai- ca, Tripolitania, Eritrea en Italiaans Somaliland. Zij kunnen ook besluiten tot het uitnodigen van geïnteresseerde landen als Italë, Ethiopië. Zuid-Afrika, Australië, India en Pakistan, om hun standpunt terzake kenbaar te maken ROEMEENSE COMMUNISTEN EN SOCIAAL-DEMOCRATEN WILLEN FUSIE LONDEN 30 Sept. Radio-Boeka- rest meldt, dat de Roemeense com munisten en sociaal-democraten voor bereidingen treffen om een „organisa torische, politieke en ideologische een heid tot stand te brengen, waardoor een fusie der beide partijen tot stand komt". De beide partijen hebben be sloten baar samenwerking te conso lideren en te verdiepen om „grotere vrijheid, vrede en welzijn der bevol king te verzekeren. In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de heer Wagenaar (CPN) verlof gevraagd vragen te. mogen stel len aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening naar aanleiding van de door deze minister in zijn radiorede van Maandag 22 September aangekondigde verlaging van enkele rantsoenen, welke deze week zal ingaan. Amerikaanse bankiers en het plan Marshal In een toespraak tot het Amerikaan se bankiersverbond heeft één der lei dende Amerikaanse bankiers Aldricb voorgesteld een Amerikaanse rege ringsinstelling te stichten, die de naam zou dragen „Amerikaanse maatschap pij voor Europese herstel". Het doel van deze maatschappij zou zijn het uitvoeren van de in het plan-Marshall vervatte voorstellen om Europa door de komende winter heen te helpen en het verlenen van en toezicht houden op de Amerikaanse hulp voor het her stel van de West-Europeese economie. Aldrich schatte het maximum be drag, dat de komende vier jaar no dig zou zijn, op 16.000.000.000 dollar. Hij verklaarde, dat de maatschappij een redelijke zeggenschap zou hebben over soort en quantiteit van de hulp, die over verschillende gebieden zou moeten worden verdeeld en dat zij gemachtigd zou moeten zijn om de hulp in geld zowel als in goederen uit te breiden en om de waren op de goedkoopste markten ter wereld te ko pen. De maatschappij zou zo veel moge lijk de lijnen van het particulier ini tiatief volgen binnen de door het Con gres gestelde perken. Gistermiddag is dr. van Mook naar Palembang gegaan met het doel de plaatselijke toestand in beschouwing te nemen en om de onder de bevolking van Sumatra's oostkust levende ver langens te bestuderen. Dr. van Mook reisde in een Mitcheli-vliegtuig van de legercommandant. Vandaag zal hij Medan bezoeken, waarna hij Donder dag naar Batavia zal terugkeren. Door het uitbreken van paratypïuw aan boord van het m.s. „Voïendain" die op uitreis naar Indië aanvullings troepen aan boord had, moesten de dienstplichtigen bij aankomst in quarantaine. Hier het kamp in Tjilitan ten Zuiden van Batavia, waar onze jongens hun tijd nuttig besteden. 750 NEDERLANDSE EMIGRANTEN TE MONTREAL AANGEKOMEN Naar het Canadese blad^The He- rald" meldt, is een dezer dagen het Nederlandse schip Tabinta te Montreal aangekomen met het tweede grote transport Nederlandse emigranten van dit jaar. De 750 emigranten, van wie de oud ste 88 en de jongste drie maanden was, hadden tijdens de overtocht ruw weer getroffen, doch zij waren bij de aan komst vol goede moed. Zowel „The Herald' als „The Gazet- te" brachten grote foto's van de emi granten. Naar w|j vernemen is thans de staats commissie ingesteld, aan welke zal worden opgedragen op korte termijn te onderzoeken of en zo ja ln hoeverre het wenselijk is wijziging te brengen in de bepalingen der grondwet, ten einde de mogelijkheid te scheppen om ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het koninkrijk de daartoe noodzakelijke wettelijke bepalingen vast te stellen en daartoe de nodige voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter: dr. L. J. M. Beel, minister president; tot vice-voorzitters: mr. J. H. van Maarsseveen, minister van Ju stitie en mr. J. A. Jonkman, minister van overzeese gebiedsdelen. Tot leden dr. Bierema, lid van de Tweede Ka mer, prof. Duynstee, hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nijmegen jhr. mr. van der Goes van Naters. lid der Tweede Kamer, mr. van Hels- Familietragedie in Amsterdam Moeder verdronk twee kinderen Een Amsterdamse vrouw heeft gis termiddag haar 5-jarig zoontje in een wasteil verdronken. Toen het 7-jarig dochtertje na schooltijd thuis kwam. heeft de moeder "haar op dezelfde wij ze van het leven beroofd en de beide kinderen naast elkaar in bed gelegd. Zij heeft zich bij dc politie van het bureau Pieter Aertsstraat gemeld. De vrouw blijkt ongenoegen te hebben met haar man, die in militaire dienst is. Vroeger is zij gedurende enige tijd in het krankzinnigengesticht te Sant poort verpleegd. dingen, raadsadviseur van het mini sterie van overzeese gebiedsdelen, prof. mr. 's Jacob, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. Logeman, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden, prol mr. Roraooe, lid van de Tweede Kamer, J. Schou ten, lid van de Tweede Kamer, mr. B. J. Stokvis, lid van de Tweede Kamer, H. W. Tilanus, lid van de Tweede Ka mer. Tot lid, tevens secretaris: dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken, tot adjunct-secretaris: mr. W. Riphagen, referendaris van het ministerie van binnenlandse zaken. Massagraf op vliegveld Twente gevonden De rijksidentificatiedienst voor ber ging van lyken te Amersfoort heeft gistermiddag een begin gemaakt met de opgravingen op vliegveld Twente, waar zich volgens verklaringen van de voormalige SD-chef van Enschede een massagraf met 80 100 lichamen zou bevinden. Hoewel men nog slechts een klein deel heeft opgegraven van het aangewezen 50 bij 50 meter me tende terrein, zijn tot dusver reeds 6 lijken gevonden. De aanwezigheid van meer stoffelijke resten is inmiddels vastgesteld. CHOLERA-EPIDEMIE IN EGYPTE BEDREIGT PALESTINA Sir Alan Cunningham, de Britse ho ge commissaris voor Palestina, spreekt in een bekendmaking de vrees uit, dal „de gezondheidstoestand in Palestina door d echolera in een naburig land ernstig gevaar loopt". De waarnemend directeur van de Palestijnse gezondheidsdienst is de be voegdheid verleend nood-maatregelen te nemen om te voorkomen dat de cholera-epidemi in Egypte naar Pa lestina zal overslaan. In het oude gedeelte van Jeruzalem hebben zich gistermiddag twee explo sies voorgedaan. Tengevolge van een explosie, zo wordt nader gemeld, zijn twee spoor wagens gederailleerd. De mijn moet door verzetslieden onder de locomotief aangebracht zijn. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. Een andere explosie is volgens in lichtingen van de zijde der politie toe te schrijven aan een gewelddaad van Arabieren. Het Bulgaarse telegraafagentschap heeft een uit Griekse bron afkomstig bericht tegengesproken, volgens welk een groep van 90 Griekse partisaneh van Bulgarije uit een operatie op Grieks gebied heeft ondernomen. Te Soerabaja heeft de herbegrafenis plaats gevonden van het stoiielük overschot van de elf opvarenden van Hr. Ms. „Tromp", die op 20 Februari 1942 sneuvelden tijdens de slag van Straat Bandoeng. Langzaam wor den de kisten in de nieuwe graven neergelaten. Volgens officiële Nederlandse ge gevens bedroegen de Nederlands ver liezen op 29 Sept. 6 gesneuvelden en 12 gewonden. Op verschillende plaatsen werden onze patrouilles be schoten. Op Java en Sumatra werden groepen van de TNI en terroristen verdreven. Bij Indaroeng in het gebied van Padang werd een zuiveringspa trouille beschoten met automatische wapens en geweren. De Duitse minderheid in Noord- Sleeswijk (sedert '20 Deens gebied) is van plan bij de a.s. parlementaire ver kiezingen in Denemarken haar eigen candidaten te stellen. Door het instorten van stukken van een brandende pier in de Hudson zijn zeventig brandweerlieden licht ge wond. De door de brand aangerichte schade wordt op 5 millioen dollar ge schat. Oostenrijk, Frankrijk en Italië zouden niet voor Januari geholpen kunnen worden Franse broodrantsoenen blijven 200 gram per dag In diplomatieke kringen te Washing ton twijfelt men er ernstig aan, of de tussentijdse hulpverlening aan Europa, zo *U al voldoende mocht blijken, wel op tijd zal komen. President Truman, die wil trachten een bedrag van 580 millioen dollar als tussentijdse steun aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk te verkrijgen, heeft openlijk op een pers conferentie meegedeeld, dat de midde len, waarover Europa op het ogenblik beschikt om de ergste hongersnood buiten de deur te houden, begin De cember zullen zijn uitgeput. In diplo matieke kringen acht men het echter onwaarschijnlijk, dat het Amerikaanse Congres vóór het nieuwe Jaar gelden ter beschikking zal stellen. Truman heeft in feite de vaststelling van het tijdrcester aan de betrokken Congrescommissies overgelaten. Hij heeft hieraan de voorkeur gegeven bo ven het zelf bijeenroepen van een spe ciale zitting van het Congres. Ofschoon De voorzitter van de Amerikaanse bond van luchtlijnpiloten, die op Shannon, Londen en diverse steden van het Europese vasteland vliegen, niet hebben kunnen vertrekken we gens een staking van piloten, welke staking het antwoord is op de tactiek van de directie der „American Over- seas Airlines" bij het vernieuwen van de contracten der piloten. het rapport inzake Europa niet nage laten heeft indrukte maken op de ongresleiders, schijnen deze niet overhaast te zullen besluiten. Rekening houdend met onvermijde lijke vertragingen en met het feit, dut het onderzoek door de commissies wel drie weken in beslag zal nemen, acht men het in diplomatieke kringen iaa ook niet mogelijk, dat de debatten in hei Congres voor medio Decemuer kunnen begieren .terwijl dan, afgezien van mogelijke vertraging de eindstem ming in de eeirte of tweede week van Januari kan woxden gehouden of wel zes weken ;.a de door Truman ge noemde criaeke datum 1 December. Wat Engeland betreft heeft de pre sident verklaard, dat het nog niet n een ernstige toestand verkeert. Enge land -.al per eel afhankelijk zijn van zijn goudreserves e»» de mogelijkheid van leningen van de intern:'.ionale bank cn het monetaire fonds om zich tct Maart a.®. van de nodige dollars te verzeke-en. Vernomen wordt echter dat tijdens de besprekingen met de Congresleideipresident Truman het standpunt beeit aanvaard, dat Ameri ka zo syoedip mogelijk het Britse aandeel in de bezettingskosten van Je Ei>is-Amerikaanse zone van Duits land moet ove-nemen. Amerikaanse functionarissen te Athe ne hebben de departementen van oor log envan buitenlandse zaken te Was hington voorgesteld om een 30 a 40- tal Amerikaanse officieren toe te voe gen aan de Griekse strijdkrachten, die tegen de partisanen in het veld staan. Men neemt aan, dat deze voorstellen deel uit maken van plannen om de ge vechten tegen de Griekse guerillastrij- ders te intensiveren. Deze plannen zouden overwogen worden door gene raal Chamberlin, die momenteel als hoofd van de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger in Griekenland vertoeft. Uit het bericht, dat de 4 5.000 man Britse troepen in Griekenland binnen kort hun winterkwartieren zullen be trekken, wordt geconcludeerd, dat men bij de besprekingen tussen Washington en Londen nog geen beslissing heeft genomen over het al of niet terug trekken van deze troepen. Wisjinsky werd boos Nadat Argentinië en Canada zonder strijd door de Algemene Vergadering der V.N. in de zitting van Dinsdag avond als leden van de Veiligheids raad waren aangewezen, moest er langdurig gestemd worden over het derde lid, waarbij het ging tussen Oekrainc en India. ZONDER RESULTATEN. Tot zeven maal toe werd er ge stemd. De uitslag van de vijfde, zesde en zevende stemming was resp.: Oe- kraine 33, India 23, 34 en 22, 33 en 23. Na de zevende stemming stelde Spaak voor, de stemming verder te verdagen. Dit deed Wisjinsky de ka theder opgaan om te betogen, dat de stemming voortgang moest vinden. „Ik vraag U op de man af. aldus zeide hij, wat is hier gaande? De Sla vische landen hebben onbetwist het recht op een vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad naast de Sovjet-Unie" De voorzitter, dr. Aranha, interrum peerde Wisjinsky door met zijn hamer te kloppen en wilde hem er op wij zen, dat hij geen stemming mocht ma ken voor enige candidaat. „Ik vestig er de aandacht van de Sovjet-Russi sche gedelegeerde op..., aldus begon hij. Doch Wisjinsky draaide zich om, wuifde met zijn arm en riep uit: „Ik heb gezegd", waarop dr. Aranha ver volgde: „Wij zijn hier niet het recht van landen op verkiezing aan het be spreken.' De Fanse regering heeft medege deeld, dat het broodrantsoen in'Frank rijk door'de goede oogsten in de late zomer en de grotere import 200 gram per dag zal blijven. Frankrijk zal per 1 Januari een reserve voorraad van ongeveer drie millioen centenaars tar we hebben opgebouwd. De mededeling werd gedaan in de vorm van een communiqué, waarin de berichten, dat het broodrantsoen nog voor Januari zou worden verlaagd, worden tegengesproken. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de onderhandelingen met verschei dene exporterende landen voor ver groting van de omvang van de Fran se tarwe-import wordep voortgezet. Twintig nieuwe textielpunten AANGEWEZEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textielkaarten VA 705 worden aange wezen. Met onmiddellijke ingang wor den geldig verklaard de bonnen ge merkt: Txtiel E één punt, textiel E vijf punten, textiel F één punt en textiel F vijf punten. De bonnen textiel F vijf punten. De bonnen textiel E reserve cn tex tiel F reserve zijn drhalve niet aange wezen voor de aankoop van tcxticl- goederen. Voorin leveringsbon voor bananen In de bonncnlijst van Donderdag a.s. za Ivoor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen be kend worden gemaakt. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren ,die met de transitohandel in dit product samen hangen, is het noodzakelijk dat ook Wisjinsky verliet daarop het spreek- de n!fuwe bon voor ecn Periode gestoelte en de vergadering besloot de zitting te verdagen tot Woensdagmid dag. VERNIETIGING MESSERSC'HMIDT FABRIEKEN LONDEN, 30 Sept. Volgens radio- Hamburg behoren de ondergrondse Messerschmidt-fabrieken te Augsburg in de Amerikaanse zóne van Duits land tot de verscheidene ondergrond se fabrieken, wier vernietiging Dins dag door het Amerikaanse militaire bestuur werd gemeld. Volgens d,e Amerikaanse medede ling zijn gedurende de afgelopen twee weken meer dan 4.000 ton aan her stelbetalingsleveringen uit de Ameri kaanse zóne naar België, Nederland. Frankrijk, Tsjecho-Slow., Joego-Sla- vië, Griekenland, de Sovjet-Unie en Polen gestuurd. Admiraal Thiery d'Argenlieu is^ her-ingetreden in het convent der Carmelieten te Avon. Hij blijft de rang behouden van kanselier *n d® orde der bevrijding. wordt aangewezen, waarbij dan naar mogelijkheid zal worden gedistribu eerd. Voor zover op de op 13 Augus tus j.1. aangewezen bon voor bananen nog niet is afgeleverd, zal deze bon voorrang hebben op de nieuwe. SINAASAPPELEN VOOR NEDERLAND. Het motorschip Bonaire is gister avond naar Amsterdam vertrokken met een lading van ongeveer 14.000 kisten sinaasappelen. Reeds eerder deze maand zijn met de Stuyvesant en Trajanus respectievelijk 14.000 cn 9.000 kisten sinaasapeien vervoerd. weerbericht DROOG WEER Overdi ajvende wolkenvelden. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijk* richtingen. Ongeveer de zelfde temperatuur *ls gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1