litmaafiJeï Trots alles-toch verder N HOLLANDSE PERS 1945 Jhr. de Geer ontken! opnieuw alle schuld De Bijz. Raad van Cassatie eist boete van f 13.300.- Vrouw gaf haar man raitenkruid Ex-hoofdredacteur beroept zich op beroepsgeheim De Veiligheidsraad heeft nog maar 10 leden.... Weer bandenbonnen! 4e Jaargang No 1052 Donderdag 2 Oclober 1947 Wnd. hoofdred.: A. Eriks - Gedurende de thans moedwillig geschapen chaoti sche pers-situatie alle copy en adver tenties aan n.v. Sprekend Papier, Schagen, tel. K. 2240 - 543 en 352 Telefoon A. Eriks, Alkmaar 3300 Oud-minister-president Jhr. Mr. D. J. de Geer, indertijd wegens hulpver lening door het Byzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een voorwaardelUke gevangenisstraf van twee jaar en vijf geldboeten van f 4000,- stond gisteren in Den Haag te recht, waar zijn geval door de By- zondere raad van Cassatie werd be handeld. De zaal was geheel het be langstellenden gevuld, toen de presi dent een aanvang maakte met het verhoor en allereerst de bekende his torie van De Geer's vertrek uit En geland ter sprake bracht. Zoals be kend bleek tijdens de behandeling van de zaak voor liet Hóf te Amster dam, dat De Geer verlof kreeg om naar Indië te gaan; deze opdracht werd gegeven omdat men hem wilde beletten naar Nederland terug te ke- Oponthoud in Lissabon Jhr. De Geer merkte op, dat hij van die opdracht voor het eerst ken nis nam uit het memorandum Ger- brandy. Een nevendoel zou hij niet ge had hebben, ook niet, toen hij een „permit" voor Zwitserland had aange vraagd. Hierna kwam ter sprake De Geer's aandringen bij het afgeven van een visum. Indien hij het niet snel in handen kreeg - zo zou De Geer gedreigd hebben - dan zou hij naar Nederland gaan in plaats van naar Indië, waaruit de pres. conclu deerde, dat De Geer toen heel goed begreep, dat de Duitsers liever zagen, dat hij naar Nederland ging in plaats van naar Indië. De Geer kon zich niet herinneren het woord Indië ge bruikt-te hebben. In ieder geval was het zijn bedoeling duidelijk te maken, dat hij niet in Lissabon wilde blij ven. De president stelde vervolgens de vraag of De Geer zijn gang naar Nederland zelf ook niet bedenkelijk vond, hetgeen prompt ontkend werd. Brochure-kwestie De kwestie van de beruchte brochu re kwam hierna ter sprake. „U beschouwde zich als gewoon burger, gelijkstaande met een kinder juffrouw", zo zeide de president, die meende, dat de Duitsers zich van 'n brochure van een kinderjuffrouw toch wel niets zouden hebben aange trokken. De Geer verdedigde zich met de opmerking, dat hij zijn brochure schreef als iemand, die de internatio nale toestand beoordelen kon zoals ook Colijn dat deed. De waarschuwing .van de uitgever van de brochure had de Geer in de wind geslagen omdat hij meende daarmee de Nederlandse verzetsgeest niet aan te tasten. Ernstig treinongeluk nabij Malang Volgens radio Djocja werden 25 personen gedood en 70 ernstig gewond bij een treinongeluk nabij Malang. In verband met de zware belasting en de stijgende spoorbaan moesten van de trein van Malang naar het Noor den 4 wagons worden afgehaakt. De remmen van de afgehaakte wa gens bleken echter niet te functione ren en reden dientengevolge met steeds toenemende snelheid de heu vel af; 2 wagons sloegen hierbij om De afdelingen van het Indonesiche en Chinese Rode Kruis verleenden de eerste hulp. In het Provinciaal Ziekenhuis te Hoorn overleed dazer dagen, schijn baar onder normale omstandigheden, de 32-jarige J. W. uit Hoogwoud. De wachtmeester van de rijkspolitie vond echter door bepaalde omstandigheden aanleiding een nader onderzoek naar de doodsoorzaak in te stellen en be trok hierin de politiedeskundige Dr Hulst uit .eiden. Diens onderzoekin gen wezen uit, dat vergiftiging met rattenkruid de doodsoorzaak was. De vrouw van het slachtoffer en haar vriend H. de G. werden op de dag van de begrafenis <30 Sept.) aange houden en legden terstonu een beken tenis af, toen bleek dat de aanwijzin gen van dien aard waren, dat ontken nen niet meer baatte. Reeds eerder hadden zij pogingen gedaan om J. W. te vergiftigen, maar zonder succes Beiden zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Hij bestreed het ook, dat de Duit se autoriteiten zijn terugkeer waar deerden en van de andere waarschu wingen - hem van vele zijden gege- men. Hij meende, dat een „overmaat ven - was volgens hem niets uitgeko- van eigenwijsheid" de oorzaak is van het gehele drama, een eigenschap, die in oorlogstijd zeer gevaarlijk was en die hem kon brengen op straf rechtelijk gebied. De Geer nam nog steeds het standpunt in, dat hij met een rein geweten voor zijn rechters staat. Op vragen van één der raadsheren antwoordde De Geer nog, dat de „zo genaamde opdracht voor Indië 'n was sen neus was en dat met het niet-uit- voeren daarvan geen enkel reël be lang geschaad was. Hij herinnerde zich niet, dat in eer onuitgegeven brochu re inplaats van Januari, Februari enz. nationaal-soc. benamingen waren ge bruikt. Verdediging De Geer's verdediger, Mr. A. Nijing, wees er op, dat het er niet om gaat of de handelwijze van De Geer mo reel door de beugel kan, maar of het Hof terecht een veroordeling uitsprak. Dit laatste wordt door De Geer ten enen male ontkend. De verwachting, dat zijn terugkeer een schadelijke in vloed zou hebben op de bondgenoten is in ieder geval niet uitgekomen en het punt „verzwakking van de ver zetsgeest" achtte de verdediger even min houdbaar omdat er geen enkele duidelijkheidsgrens ten aanzien daar van is getrokken. Het tekenen van de loyaliteitsverklaringen - dikwijls door goede Nederlanders - werkte b.v, ook verslappend. Hebben wij nu geen be langrijker vraagstukken op te lossen dan na te gaan of de simpele terug keer van een oud-minister valt onder het delct landverraad? zo vroeg plei ter zich af. Hij bestreed het dat de brochure pro-Duits is. Wanneer -?en Duitser de brochure, geschreven zou hebben, zou hij naar een concentra tiekamp verhuisd zijn. Tenslotte kwam De Geer zelf nog aan het woord. In een uitvoerig be toog, gegrondvest op menselijke en juridische motieven, verdedigde hij zijn houding. Hij trok o.m. een verge lijking met de brochure Colijn, waar aan hij zich destijds heeft geëergerd. De eis De advocaat-fiscaal Prof, Langemeyer concludeerde uiteindelijk tot vernie tiging van de gewezen sensentie, doch alleen voor wat de straf betreft en veroordeling tot een gel 'boete van f 13.300.- subs. vier maanden hechte nis. De uitspraak is op 29 Oct. a.s. Elsevier en de geheime notulen Op elf Januari van dit jaar publi ceerde de hoofdredacteur van Else- viers Weekblad, de heer H. A. Luns hof, een artikel getiteld „een bloem lezing uit de geheime notulen van Linggadjati" in zijn blad. Op 28 Mrt. 1947 werd hjj als getuige voor de rechtcr-commissaris te Amsterdam geroepen om te antwoorden op de vraag van wie hij de gegevens, in ge noemd artikel verwerkt, had ontvan gen. De heer Lunshof weigerde be kend te maken wie zijn zegsman was en antwoordde: „Ik beroep mij ter rechtvaardiging van mijn weigering op hetgeen ik als journalist gevoel als mijn beroepsgeheim." Als gevolg van deze weigering had de heer Lunshof zich gister voor de arrondissementsrechtbank te Amster dam te verantwoorden. NAMEN NOEMEN IS EERLOOS De verdediging, waargenomen door mr. P. S. Gerbrandy, had een getuige 4 décharge opgeroepen, de journalist mr. M Rooy hoofdredacteur van de Wieuwe Rotterdamse 'ourar.t, 'om als deskundige de zaak te belichten. Op de vraag van de verdediger wat de gevolgen zouden zijn indien de heer Lunshof zijn zegslieden voor de rechter-commissaris had genoemd, antwoordde mr. van Rooy: „de reac tie onder de journalisten zou zijn, dat Lunshof als eerloos journalist zou worden beschouwd. Dit geldt zowel voor zijn politieke medestanders als voor hen die zich niet met zijn poli tieke opvattingen kunnen verenigen." NIET WETTELIJK ERKEND. De Officier van Justitie, mr. Smit, gaf als zijn oordeel te kennen, dat een journalist niet het recht heeft zich te beroepen op beroepsgeheim. Art. 218 van het Wetboek van Strafrecht zegt: Wesl-Duihe spoorwegweden dreigen met stak'ng Een delegatie, welke 120.000 spoor- weglieden van Noord-Rijnland-Wesi falen vertegenwoordigde, heeft aan de Duitse autoriteiten en de Britse bezel- tingsautoriteiten een ultimatum over handigd, waarin de wanorde op het gebied der voedselvoorziening naar voren wordt gebracht en de noodzake lijkheid voor de vakbonden om zelf voor het levensonderhoud van de ar beiders te zorgen.. De gedelegeerden eisten de invoering van de werkweek van veertig uren en verbetering van de voedselvoorziening van 31 Oct. af. Zij dreigden met staking indien de eisen niet ingewilligd zouden worden. Dit is de eerste maal, dat de Duitse spoorweglieden met een staking drei gen. In bevoegde Duitse kringen wijst men op de ernst van de situatie waar in West-Duitsland zich geplaatst zou zien, indien de staking doorgang zou vinden ,van het geven van getuigenis of van het beantwoorden van bepaalde vra gen, kunnen zich ook verschonen zij, die uit hoofde van hun stand, hun be roep of hun ambt tot geheimhtifKimg verplicht zijn, doch alleen omtrent hetgeen waarvan de wetenschap aan hen als zodanig is toevertrouwd." Dit geldt volgens mr. Smit niet voor de journalist. Deze kan zich niet beroe pen op 'n afgelegde beroepseed, even min als een bankier of een accoun tant dat kan. Het beroepsgeheim er kent mr. Smit alleen maar voor pre dikanten, artsen, advocaten en nota rissen. De officier achtte het geval Luns hof niet als een zaak waar een prin cipiële beslissing genomen moet wor den, aangezien het betreffende wets artikel spreekt tegen het beroepsge heim van de journalist. Hij eiste tenslotte tegen de heer Lunshof een geldboete van f 100.- subs. 15 dagen hechtenis. KWESTIE VAN ERKENNEN. De verdediger begon zijn pleidooi met een aantal gevallen aan te halen waarin, volgens rechterlijke uitspraak, het beroepsgeheim van de journalist wordt erkend, „Het ambtsgeheim geldt niet alleen volgens wet, wette lijk voorschrift of beroepseed. Het geldt ook niet voor de advocaat, de predikant en de geestelijke. Toch wordt voor hem het geheim wel er kend." De verdediger zeide voorts, dat de journalisten hun beroep niet kunnen uitoefenen wanneer zij iet het recht tot geheimhoud ig hebben. Als de Staat er in zou slagen ie journalist tot spreken te bewegen, zou de bron verstopt raken waaruit hij zijn inlich tingen krijgt. Er zou geen goede ob jectieve voorlichting mogelijk zijn en de vrijheid van de pers, die tot het geweten van het volk spreken moet. z<fu zodanig worden beknot, dat z|j haar taak niet me?r zou kunnen ver vullen. Volgens de opvattingen der journalisten zou de heer Lunshof zich als joudnalist onmogelijk maken in dien hij de namen van zijn zegslieden noemde en vroeg ontslag van rechts vervolging. Het is een zonderlinge gedachte op dit ogenblik het hoofdredacteurschap te gaan waarnemen van de Vrije Alk maarder. Is de krant niet een zinkend schip gelijk? Wat is de Vrije Alkmaarder en wie staan er achter? De papierpositie, waarin de oude pers het blad door haar manipulaties heeft gebracht, is schier hopeloos en zonder papier geen krant. Het op zich nemen van het hoofd redacteurschap in een periode als die, welke we thans beleven, doet even denken aan de wijze, waarop, na de val van Hitier, anderen zich op de leidende functies wierpen en daarmee een dwaasheid aan de dag legden, die elk weldenkend mens deed glimlachen en schouderophalen. Deze en meerdere overwegingen hebben gemaakt, dat ik gisteren nog de functie meende te moeten weigeren Evenwel de tijd gaat snel. Het ene onrecht jegens de oud-ille- ga?e pers stapelde zich op de» andere. Daartegenover legde een deel van bet personeel een trouw aan de dag, die ontroerend mocht worden ge noemd. Door de lezers werd het onverwach te lier verschijnen van de Vrije Alk maarder begroet met een vreugde, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet Aan de andere kant begon het ge roddel: de Vrije Alkmaarder was over gegaan in communistische handen. Al deze dingen hebben mij mijn aanvankelijke aarzeling doen over winnen en deden mij besluiten mij te nl^at^en aebter de taak om te trach ten de Vrije A'kmaarder, een der weinige goede dingen, welke ons uit de bezettingstijd zijn nagelaten, te behouden. Ik weet mii daardoor te stellen ach ter een ideaal, dat in de harten van talloos velen nog krachtig leeft. Of bet zal lukken? Wie zal het zeggen? Het personeel, dat is overgebleven heeft de strijd opgenomen met een moed, die grimmig aandoet, die her innert aan de oorlogsdagen. Over Io nen of salarissen wordt niet gedacht: een ideaal staat op het spel en daar om gaat het in de eerste plaats. Het zal zich verweren, zoals het dat een maal heeft gedaan, toen het ook ging om geestelijke goederen en toen iede re misstap een doodvonnis kon bete kenen. We weten te kunnen bouwen op het publiek en we vertrouwen, dat dit ons niet in de steek zal laten, ook niet wanneer blijkt, dat we tijdelijk in een sterk verkleinde omvang zullen moeten verschijnen. Wanneer dit het geval zal zijn weten we niet misschien morgen reeds. Maar hoe ook, we gaan door tot het einde. De inhoud van de krant zal niet communistisch z|jn, wél progressief en eerlijk. Ik vertrouw, dat deze verze kering mijnerzijds voldoende is om aan alle kletspraatjes een einde te maken. Waar alle krachten samenwerken moet uiteindelijk een goed resultaat worden verkregen. Dat geldt onder al le omstandigheden, het zal ook hier waar blijken. Alles wat voelt voor de Vrije Alk maarder wek ik op ten strijde tegen de onredelijke aanslagen op ons blad. Hel is de reactie, het conservatisme, dat samenspant om een bolwerk van progressiviteit te vernietigen. Tallozen zien dit reeds in. Velen melden zich aan als abonné. juist nu. Het aantal adverteerders, dat zich komt overtuigen of hun advertentie wel terecht komt in de „goede" krant, is legio. De geest is prachtig! Daaruit moet iets goeds groeien. Waar het op aankomt is: doorzetten! Ieder volge ons in ons devies: Trots aHes toch verder! A. ERIKS Indonesië Vrijdag of Zaterdag in Veiligheidsraad De Indonesische kwestie zal tijdens de volgende bijeenkomst van de Vei ligheidsraad worden behandeld. De da tum hiervoor is nog niet vastgesteld Gromyko (S.U.) drong tijdens de vergadering van gister er op aan, dat de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk zou worden besproken, daar volgens de door hem ontvangen in lichtingen de militaire operaties in Indonesië voortduren Sir Alexandcr Cadogan (Eng) die de vergadering presideerde, zeide, dat hij zou trachten de debatten over deze kwestie op Vrijdag of Zaterdag te la ten plaats hebben. RADIOREDE VAN PRES. TRUMAN Zondagavond zal president Truman zich via de radio tot het Amerikaan se volk richten. Hij zal spreken over de wereld-voedselcrisis. Zijn rede zal deel uitmaken van de actie tot het besparen van voedsel welke ingezet is door het Amerikaanse burger-comi té voor voedsel. De algemene vergadering der Verenigde Naties is er nog niet in ge slaagd te beslissen, of India dan wel de Oekraïne deel zal uitmaken van de Veiligheidsraad. B|j de achtste stemming kreeg de Oekraïne een en dertig stemmen en India verwierf er drie en twintig. Agence France Presse weet te melden, dat bij de negende stemming de Oekraïne het tot twee en dertig stemmen heeft gebracht. Om tot lid van de Veiligheidsraad benoemd te worden zijn hier acht en dertig stemmen vereist. PROCES TEGEN KAPITEIN FARRAN BEGONNEN Të Jeruzalem is het proces tegen de Britse kapitein Farran begonnen, die er van beschuldigd wordt de 16-jarige jood Rubowitz te hebben vermoord. Een uur voor de aanvang van de rechtszitting had zich buiten het mi litaire gerechtshof reeds een lange rij belangstellenden gevormd, wier papie ren door Britse militaire politie en rechercheurs van de Palestijnse poli tie aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen. Kapitein Farran heeft verklaard niet schuldig te zijn. Felle discussies, eindeloze stemmingen UITSTEL Daarop besloot de voorzitter der al gemene vergadering, dr. Aranha (Bra zilië), de verkiezing voor de Veilig heidsraad uit te stellen en eerst dc zes nieuwe leden van de economische en sociale raad te doen kiezen. WOORDENGEVECHT Voordat begonnen werd met de ver kiezing van de nieuwe leden van de economische en sociale raad nam de afgevaardigde van India, mevrouw Laksjmi Pandit het woord. Zij ver klaarde, dat India zich als candidaat voor de Veiligheidsraad had opgege ven omdat haar land en vele andere er van overtuigd waren, dat door het uittreden van Australië het gebied van de Indische Oceaan niet meer ver tegenwoordigd zou worden en Azië slechts zeer slecht. Voorzitter Aranha zeide, dat hij me vrouw Laksjmi Pandit toegestaan had een verklaring af te leggen omdat dc Sowj et-afgevaardigde, Wyjinsky, gis teren enige keren geïnterrumpeerd had. Hij zou echter geen verdere dis cussie over candidaten of andere za ken ,die volgens de reglementen niet besproken mochten worden, meer toe laten. Hierop sprong Wyjinsky op en vroeg het woord. Hij betrad het po dium en betoogde, dat hoewel mevr. Laksjmi Pantdits opmerking inzake de territoriale en politieke beginselen van vertegenwoordiging juist was, deze be ginselen momenteel niet op India van toepassing waren, waarop de voorzit ter Wyjinsky dringend verzocht deze discussie te staken en de vergaderlnr NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 5 t.m. 18 October a.s. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie N) NO-2 div. 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel, of kinder biscuits. NO-3 div. 500 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen NO-4 div. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. Bonkaarten KD. KE 711 (serie N) N-12 div. 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel, of kindermeel of kinder- biscuits. N-13, N-14 div. 250 gr suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam. stroop =mz. of 250 gr. versnaperingen. N-15 div. 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep. N-16 div 500 gr. bananen (voorinl.). N-16 res. 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Bonkaarten MA, MD 711 (B\jz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie N) N-21 suil 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam. stroop enz of 250 gr. versnaperingen. Tabaks- en Versnaocringcnkaarten enz. QA, QB. QC 711 N-01. N-03 tabak 2 rants. cigaretten of kerftabak. N-01 versnaperingen 200 gr. versnape ringen. of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. M-e? versnaper;ngen 100 gr. versnape ringen. of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. j.m, stroop enz. Res. 5 tabak 50 gr. scheerzeen of 100 gr. scheercrême of 400 gr. snelr^heer- ^rême. Bovengenoede bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 October worden gebruikt. De bon vpor scheerzeep blijft voor lopig geldig, Bon N-16 diversen voor bananen moet uiterlijk op 11 October as bij een handelaar in groenten en/ of fi-tut worden ingeleverd OMROEPDIRIGENT VEROORDEELD De Gooise kamer van bet Tribunaal wees gister opnieuw advies tegen de gewezen -mroep-dirigent Pierre Rei- nards. die volgens een vorige uit spraak nog 17 maanden internering zou moeten doorbrengen. Het tribunaal veroordeelde hem thans in verband met zijn gezond heid tot internering gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht, zodat hij op vrije voeten blijft. Hem werd ech ter het recht ontnomen om bij over heidsinstellingen of semi-overheidsbe- drijven in dienst te treden .zodat hij ook niet meer bij de radio werkzaam mag zijn. met haar werkzaamheden verder te laten gaan. Wyjinsky weigerde het podium te verlaten en protesteerde tegen de verklaring van de afgevaardigde van India. Hij beklaagde zich er over, dat de voorzitter zijn betoog met gehamer trachtte te onder breken, had evenwel het laatste woord en maakte hiervan gebruik door te zeggen, dat de vertegen woordiging van het Britse gemene best verzekerd was door de ver kiezing van Canada, in dc plaats van Australië terwijl Polens plaats niet door een ander Slavisch land was ingenomen. WEER HERSTEMMINGEN De uitslag van de stemming was: Brazilië 5, Groot Brittannië 49, De nemarken 45, Australië 37, Polen 29, Perzië 26, Griekenland 13, India 13. Daar de vereiste meerderheid 38 stem men is, besloot de Assemblee tot her stemming over te gaan voor de be zetting van de overgebleven 2 zetels. Hierbij werd Australië met 38 stem men gekozen. Polen kreeg 31 stem men, Perzië 21, India 10 en Grieken land 9. Er werd ten derde male ge stemd om uit te maken of Polen dan wel Perzië de zesde en laatste zetel zou bezetten. Bij deze stemming verwierf Polen 36 stemmen en Perzië 21. De vierde stemming bracht de beslissing, daar Polen 39 stemmen kreeg en Perzië 18. Door dit resultaat was Polen verze kerd van zijn plaats in de economische en sociale raad. De vergadering werd tot later op de avond verdaagd, doch er werd niet meer gestemd over de elfde zetel in de Veiligheidsraad. Hei Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat t.m. 30 November a.s. op de bon C 30 van het inschrijvingsbe- wijs voor vervanging van fietsbanden BI 610 een tourbuitenband verkrijg baar is. Voor het kopen een binnenband is tot die datum geldig bon D 42 van het inschrijvings bei iis voor vervan ging van fietsbanden BI 609, Verder is eveneens op genoemde da tum op bon A 11 van het inschrijvings bewijs voor eerste montage een bui tenband en op bon B 11. van dit in- schrijvingsbcwijs een binnenband ver krijgbaar. De banden kunnen rechtsstrecks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een banden bon b|j de distributicdienst is niet nodig. POLITIECOMMISSARIS GEARRESTEERD Volgens de ..Nieuwsgier" is op verzoek van de Officier van Justitie te Se- marang dezer dagen de gewezen com missaris van politie le klasse W. Hac- cou te Batavia gearresteerd en ge vankelijk naar Semarang overge bracht, nadat hij reeas in zijn functie was geschorst. Hij wordt verdacht van handel in vuurwapens, het aannemen van steekpenningen, verduistering en plundering. weerbericht WEINIG VERANDERING Ia het Noorden van het land: zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen; matige Noord-Westelijke wind, In het Zuiden: gedeeltelijk bewolkt; droog weer, zwakke wind. In het ge hele land t ngeveer dezelfde tempera tuur als gisteren

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1