Herinnering aan een nobele vrouw gmvnuj, fësumw. als voetballer VAN EUPHRAAT EN TIGRIS Voor 100 jaar werd Dr. Anny Besant geboren dan nog eens proberen," riep Jan. Trapman gaf de bal een harde trap. Gaat U dan maar bij die luchtkoker 't Ding vloog echter weer een heel staan, dan zal ik de bal naar u toe- andere kant uit dan hU verwachtte, schoppen en dan moet u hem terug- Het zou met een boog over de ver trappen, maar hard hoor." Nu, meneer schansing verdwenen zijn, als niet Op l Octobec was het honderd |aar geleden, dai Dr. Anny Besant te 1.enden geboren werd. Het leven van dexe «eer bijzondere vrouw is een lange strUd geweest voor de rechten en do vïljheid van de minst bedeelden en verdrukten, voor waar heid. verdraagzaamheid en het vrije denken. In de weinig© Jaren van haar hu welijksleven met de predikant F Besant begon voor haar een moeilijke strijd, daar bijbelonderzoek en diep nadenken haar goloof hadden onder mijnd. Zij scheiddo en sloot zich aan bij de Vrijdenkersbcweging. waar zij spoedig veel vrienden kreeg, o.a. Char les Bradlaugh. Gedurende vele Jaren werkte zij met hom samen. In deze tijd trad zij herhaaldelijk als spreek sier op, wat toen, voor een nog jonge vr«*uw, veel opzien baarde. Haar vrienden eerden haar, maar haar te genstanders vreesden haar scherp in zicht cn het geselen der maatschappe Ujke fouten, hoewel zij haar weispre kendheid en nobel karakter moesten waarderen. Later sloot zij zich aan bii de Fabian-soclallsten. werd lid van de Londense schoolraad en verzette In die jaren ongelooflijke hoeveelhe den werk voor beter onderwijs, kindervoeding en het schoolartsen- Instituut. ZQ werkt© mode aan de op- fichting en ontwikkeling van het En gelse vakverenigingsstelsel, de verbe tering cn de bescherming van vrou wen- en kinderarbeid, de volksont wikkeling en de beschaving der ar beiders in hun vrije tijd. „Dear Ann" Werd zij door hen genoemd. Toen zij 40 1anr was. werd haar Verzocht een recensie te schrijven o- ver de „Geheime Leer", het stan daardwerk van Mevr. H. P. Blavatsky. Hierin vond zh het antwoord op vele vragen betreffende godsdienst, wijs begeerte en occultisme. Zij werd lid Van de Theosofische Vereniging en van dat ogenblik af had zij haar geestelijk tehuis gevonden Aanvankeli*' werkte zll als spreek ster en sehrWfster en later In 1907 volgde zij. bi' de dood van de stichter H. R. Olentt deze op als voor zitster. welk ambt zij tot haar dood bekleedde. Als Presidente heeft zif de Theosofische Vereniging zeer grote bekendheid gegeven door haar vele reizen over de gehele wereld, haar talrijke geschriften en boeken f3501 En niet het minst door haar meesterlijke voordrachten over The ©sofïe heeft 7h d"«-»endcn h?ib> en VRIJDAG S OCTOBKR 1947 Hilversum I 415 m. Nieuws om 1. 13. 13 2® en 23 uur. VARA: 8.15 Oooraprogramma; 8 50 Voor de huisvrouw: 9.00 Lichte mor genklanken: 9 3© Kamermuziek. VPRO 10.00 MorgenwiM»eg VARA: 1080 Voor de Vrouw: 10 45 Pianovoordracht 11.15 Voordracht: 11.30 Orgelsoel. AVRO- 12 00 Werken van Smctana: 12.33 The Skvrnasters: 13.15 De Avro Hans; 14 00 Kookeraatje; 14 20 Piano recital: 14.40 Ons volk in zijn dichters. 15.00 OmroenorVest. VARA: 16 30 Tus sen twaalf en zestien; 1720 Muzikaal babbeltje: '"*>0 Ned. Strijdkrachten VPRO: 19 30 Oe eerste Christenge meente: 20 05 Striikkwartet: 20 30 De problemen van het leven; 21 00 Scha kel In'; 21.30 Haring cn Wittebrood. 22 00 Buitenbands weekoverzicht; 2215 Swing and Sweet Hilversum II 415 m. Nieuws •tn 7. 8. 13. 19. 28 en 27.30 uur KRO: 7 30 Morgengebed; 815 Pluit de dag: 9 00 Oehtendeon:ert: 1015 IW het boek der boegen: 11 00 De Zonne bloem: II *5 Ms de r*ele luistert: 12 03 Vioolrccitn': 12*>2 '"♦nfmuziekeorns der Amstprdnmse oolitie; 13 50 Van man tot man; l4 20 Svmnhonisch concert 15.45 Gevaderd mMHsi»concert: 16 45 Na schooltijd: 17 00 Wek wat wils 17.45 Wat hpt buitenland leest- 19 30 The Song-S'ngers; 20 20 en 2100 Om roep-kameror'-ftst: to 45 Benelux uit zending: 2125 ..Laat mijn volk heen gaan". hoorspel: 22.15 Avondgebed- 22.50 DanvvVest Klaas van Beeck. steun gegeven in hun leven. Ook in Nederland heeft zij vele malen ge sproken. ÏIAAR WERK IN INDIe Wonend in het Theosofisch Hoofd kwartier te Adyar Madras werkte zij voor het Britsch-lndische volk door het een diepere kennis te bren- gou van de eigen godsdiensten, hun kunst en hun oude beschaving. Zij stichtte voor hun ontwikkeling het Hindu-Colk-ge, de latere Hindu-Uni- versiteit en enige honderden scholen In hel stroomgebied SPREKEND over Irak zijn er maar twee dingen, die de Hollanders iets zeggen. Het eerste is de hoofdstad Bagdad, waar in langvervlogen tijden Harun el Rashid troonde, een figuur vooral aan de jongeren bekend uit het onvolprezen boekwerk „Sprookjes uit Duizend-cn-één-nacht". En dan is daar nog, aan de samenvloeiing der twee rivieren, de witte stad Basra, waar tot voor kort onze trotse K.L.M vogels pleegden te landen. Maar dan zijn we er ook. Want wie onder ons weet nu ei genlijk nog iets meer over dit arme lijke land, van woestijnen en kame len, in 'n land waar 't in stille nachten nog gevaarlijk reizen is en waar In het Noorden aan de grens van Tur kije dc woeste Koerdische stammen nog altijd onbetwist heer en meester zijn? En toch ligt in dit achterlijk ge bied voor ons, Westerlingen, een zee van toekomstmogelijkheden. De Ame rikanen, zakelijk als zij zijn, zagen dit 't eerst. Wie nu een reistocht in de omgeving van Basra onderneemt waant zich terstond in de Verenigde Staten zelf. Sedert zich hier in 1942 een Amerikaanse petroleummaat- schappij gevestigd heeft, is het beeld totaal veranderd. Alles is er Ame rikaans: obscure winkeltjes in donke re straatjes verkopen Luckey Strike, nylons en jeep-onderdelen. Het ach terland, eens doodse woestijn, is in een onafzienbare vlakte van boorto rens, laboratoria, olietanks en gerief lijke villawoningen voor de Ameri kaanse employé's herschapen. Luxe ca- dillacs en Buick's brengen in de avonduren de vermoeide mensen naar hun bars en clubs In het hartje van Basra. Kellners en bedelaars, ieder een spreekt u aan in het onvervalste ..slang** van het land van Uncle Sam Zelfs de hofhouding van de koning van Irak is min of meer op Ameri kaanse leest geschoeid. Voor iy2 mil- lioen dollar heeft een Amerikaanse firma het palcis omgebouwd, dat nu geheel lucht-gekoeld is. En de 12- jarige vorst heeft zich een Ameri kaans kolonel tot militair leermeester gekozen. Ilct leven is er duur DOCH deze ontwikkeling laat ook dadelijk de keerzijde der medaille zien De dollar-toevloed heeft het finan ciële evenwicht van het land dusda nig in de war gebracht, dat het le ven er voor de gewone sterveling niet te betalen is. Dat is dan ook de reden waarom buitenlandse technici, waaraan het land zulk een grote be hoefte heeft, het niet wagen zich er te gaan vestigen. In alle grote kranten en tijdschriften. Engelse, Amerikaanse Italiaanse, zowel als Franse, verschij nen bijna dagelijks advertenties, waar in de regering vraagt om ingenieurs artsen, werktuigkundigen, waterstaat kundigen, bruggenbouwers. chemici- Al dien tijd werkte zij voor Home- Rule en bracht haar plan: „India vrij Dominion in het Engelse Gemene best", bijna tot verwezenlijking, toen de Non-Cooperation-beweging van Ghandi een spaak in het wiel stak en kort na haar dood de oorlog uit brak. Zij was als spreekster ongeëven aard, als sociale, politieke en vooral geestelijke figuur een lichtend voor beeld. als werkkracht onvermoei baar. Een nobele vrouw met zeer uit zonderlijke gaven van hoofd en hart, die een onuitwisbare indruk achter liet bij allen, die met haar ln aan raking kwamen. Zij overleed op 20 September 1933 te Adyar. landbouwspecialisten, enz. De aanlok- kelijkste voorwaarden worden hun voorgeschilderd. Hoge salarissen en gerieflijke woningen. Maar liefheb bers komen zelden of nooit..... Het land is te duur. Een flink huis kost 7.000 gulder. huur per jaar en voor een fles koud bier laat men u in een cafe gauw 8 gulden betalen. Zonder blikken of blozen houdt de Bagdadse taxi-chauf feur, die u van het station naar het vijf minuten verder gelegen „Ameri- cain Hotel" brengt z'n hand op om u met de vriendelijkste glimlach 5 gulden in rekening te brengen. Toch moeten er technici komen. Uitgestrekte woestijngebieden zouden door een bevloeiingssysteem voor de twee grote rivieren tot vruchtbaar land omgetoverd kunnen worden. Bo- venstrooms bij het stadje Hit wacht een gebied zo groot als de provin ciën Gelderland, Overijsel, Drente, Friesland en Groningen tezamen op 't kostelijke water uit de Euphraat Doch helaas, de Westerse ingenieurs willen niet komen en. wat nog erger is, de bewoners van Irak zelf zijn van na ture lui en zo komt 't dat de H.B.S.- jeugd geen techniek wil studeren. Want deze studie duurt niet minder dan 6y2 jaar. En dus: advocaat IEDEREEN in Irak wordt dus ad vocaat, want dat kost nauwelijks twee jaar. Het gevolg is, dat er geen land in de wereld gevonden wordt, waar het beroep van rechtsgeleerde zo laag gezonken is als ln Irak. In Bagdad bijvoorbeeld is een ar moedig straatje, waar de beschermers der Wet huisje aan huisje wonen. Voor de deur, op een stoel, zitten ze daar geduldig wachtend tot er een klant komt opdagen. En zodra zich iemand in het straatje vertoont, die - en dat hebben de slimmerds drom mels gauw door - rechtskundige hulp zoekt, is-het uit met de stilte in het zon-geblakerde steegje. Om 't hardst prijzen dan de wetskenners hun kun digheden aan. Met veel gebaren trach ten zij uw aandacht te vestigen op het papiertje, dat bij elk hunner naast de voordeur prijkt en waarop in dik- wijls zeer overdreven grafieken hun successen in de proceszaal staan af- gebeeld. Niets is er over van de waar- j digheid. die het advocatenambt in on ze Westerse landen siert. En zo is het niet te verwonderen, dat we in Bagdad op de Dinsdag- markt tussen de stalletjes van de vij genkoopman en de wonderdokter de advocaten aan hun schamele tafeltjes zien zitten. Aan de andere kant een stapel oude beduimelde en deels waardeloze boeken, aan de andere kant een kaart met de tarieven, va riërend van f 1.50 tot 50 gulden en hoger per advies. Twee Nederlandse families ZO worstelt dit land al sinds jaren 20. Meneer Trapman, zo heette de pa van Billy, -.ag zijn zoon beschaamd aan. „Dc heb ook in zo lang geen voet bal aangeraakt, jongen," zei hij zich vérontschuldigend. „Nou, laten we het met z'n gebrek aan technici en z'n teveel aan advocaten. En nog, on danks alle reclame-campagnes, blij ven de Westerlingen weg. Behalve de Amerikanen, die temidden van armoe de en duurte met hun dollars hun eigen leventje in alle luxe en com fort kunnen lelden. Kort na de oorlog waagden twee Nederlandse families het, zich in dit land te vestigen. En zij wonen er nog. Maar of er nog meer zullen komen, hangt af van de Irakse regering, die tot dusverre verzuimd heeft enige or de te stellen in de financiële chaos. Pas wanneer de kosten van levenson derhoud in evenwicht zijn met de sa larissen, die de Irakse maatschappijen willen betalen, biedt dit land voor het overbevolkte Europa In het alge meen en voor Nederland met zijn knappe ingenieurs in het bijzonder een zee van ongekende mogelijkhe den. Nederlandse dames maten bijzondere Be'gische reis Het bestuur van het Kon. Belgisch Turnverbond heeft de damesleden van het keurcorps van het K.N.G.V. uit genodigd tot een tournee door België. Hieraan zullen medewerken zeven keurturnsters van het bondskeurkorps en een groep leden van Aspasia te Rotterdam. De tournee gaat van 11 - 14 October achtereenvolgens In Gent Brussel - Verviers en Diest. De mede werking van Belgische verenigingen en zijn door de Kon. Belg turnbond aangekondigd als Nederlandse gala- avsaden. IfiH&sen heeft het K.N.G.V. al meer aandragen van het buitenland met 't a.s. jubelfeest te Arnhem, met de Olympische Spelen en het Sokolfeest in Praag in 1948 afgewezen. Demonstraties als die welke nu in België zullen worden gegeven hebben in Nederland nooit plaats gehad. Het K.N.G.V. heeft besloten op de voor avond van het vertrek een uitvoering te geven in Dordtecht, waar de deel neemsters aan de tournee, die uit het gehele land komen op zich 10 Oct. verzamelen. Amerika heeft vliegende taxi's Spoedig ook in ons land? Een der grootste taxi-automobiel maatschappijen in de Verenigde Sta ten, de Yellow Cob Company, heeft een concessie verkregen om een taxi dienst te onderhouden met hef- schroefvliegtuigen (Helicopteres) tus sen het vliegveld van Cleveland naar een in de stad gelegen eindpunt en van dit vliegveld naar het plaatsje fcuclid, een voorstad van Cleveland, via het Shaker-plein, waar een tus senlanding wordt uitgevoerd. Niet al leen zullen met deze vliegtuigen goe deren en post worden vervoerd, doch ook passagiers waardoor deze van de stad uit snel en gemakkelijk het vlieg veld kunnen bereiken. Dit is de eerste maal, dat de Amerikaanse Rijkslucht vaartdienst toestemming geeft voor 't vervoer van betalende passagiers per hefschroefvliegtuig en het experi ment is van belang in verband met de plannen voor het vervoer over de zeer korte afstand van passagiers, goederen en post met behulp van hefschroef- vliegtuigen in zwel de Verenigde Sta ten als het buitenland, w.. ns land, waar de „Nederlandse stichting hef- schrefvliegtuigen" in deze richtipg eveneens gaat expermenteren. Rechtsherstel We spraken hem in de wachtkamer van een officiële instantie en ua enig heen en weer gepraat kwam zijn ver haal voor de dag. „Mijnheer, toen de Duitsers Dene marken binnen vielen, lag ik daar met nog wel 20 andere Nederlands® kapiteins. Ik woonde al jaren in De nemarken. Het lag voor de hand, dat Hitier nog meer tochtjes op zijn pro gramma had staan en daarom poogde ik mijn schip alsnog aan de goede kant te krijgen. Het viel niet mee, maar.... het lukte. Juist op tijd, n-L op 9 Mei 1940, arriveerde in Engeland, waar de Admiraliteit onmiddellijk be slag legde op mijn schip. Een collega van me, die ik destijds wilde aanmoe digen, weigerde mee te gaan, omdat hij vrouw en kinderen had. Ondankf ernstige woorden van de Nederland se consul verkocht hi| een jaartje la ter zijn schip aan de vijand. In 1943 ging mijn schuit verloren en aan de Nederlandse regering werd het verzekerde bedrag uitbetaald in pon den. Maar ik heb van onze regering geen cent gekregen, ook geen gelijk^ waardig schip, dat vela maten bzloofd. De rente, die ik - - krijg van het verzekerde bedrag is door de regering geblokkeerd. Maar mijn collega, die zijn schuit aan de vijand verkocht heeft de boot netjes van rechtsherstel terug gekre- U doen in zo'n geval....?? Nu vraag ik U meneer. Va. zo_jt gen. WEGENWACHT KRIJGT BRANDBLUSAFFARATEN Mede naar aanleiding van een des betreffend advies van de hoofcUnsgea» tie voor het brandweerweden, worden alle wegenwachten uitgerust met brandblusappa raten van het modern ste type, die op de bagagedrager va» de motor geconstrueerd worden. liet zal daardoor mogelijk *ijn auto's, die onderweg met het begin van brandje kampen krijgen voor uitbranden Ie bo hoeden. Reeds Is een groot deeï der „gele rijders" v. d. A.N.W.B. van dit apparaat voorzien. Door de brandweerinspeetles tRr de wegenwachten vertrouwd gemaakt met het hanteren der apparaten. Zwemmen.. ONDERSCHEIDING VOOR 'AH VRIES De secr.-gen. van de Europ. zwem- bond, onze landgenoot Jan de Vries is door de prins van het vorstendom Monaco onderscheiden met de me daille eerste klasse voor lichamelijke opvoeding en sport Een zelfde on derscheiding ontvingen de heren E. G. Drigny, voorzitter van de Europe se zwembond en H. Fern, president van de internationale zwemfederatie. Hier ziet men de consuls, die met de moeilijke taak belast zijn een onder zoek in Indonesië in te stellen en een rapport hierover aan de Veiligheids raad uit te brengen, vlnr links beneden: Charles Eaton, Australië; E. T. Lambert, Engeland (nauwelijks zichtbaar); F. v. d. Stichelen, België; Char les Livergood U.S.A.; F. H. Shepherd. Engeland; Tsiang Chi Tung, China; Dr. Wal ter A. Foote, U.S .t, voorzitter van de Consulaire missie. IRAK: het land waar een schreeuwend lekori is aan ingenieurs en technici - en waar advocaat.... een marktberoep is - 85 Binnen twee minuten was hij terug en deelde Mouse mede, dat zij nog sla pen moest Beide mannen vervielen daarop in een somber stilzwijgen dat na korte tijd verbroken werd door mijnheer Chitterwick,. die. terwijl bij een har de slag op taicl gaf, uitriep: „Ik geloof het eenvoudig niet!" „Wat?" vroeg Mouse even verbaasd als geschrokken. „Het ligt er te dik boven op. Juf frouw Goole is er de persoon niet naar om zich in dit stadium van de zaak zo te beschuldigen. Mouse, ikik geloof, dat dc zaak een bijzonder gevaarlijke wending heeft genomen". „Wat bedoel je toch". „Die brief", antwoordde mijnheer Chitlcrwick niet bijzonder begrijpe lijk. .Juffrouw Goole— De dingen..-' „Bedoel je, dit die brief een valstrik b"? .Ja hg is een valstrik", ant woord- de mijnheer Chittcrwick, geheel zeker ürun zichzelf, „wij «loK* onmiddel lijk vertrekken. Waar is de brief af gestempeld?" Hij greep -naar de en veloppe op tafel. „Ah! Precies zoals 'k dacht. In Lon den, S.W.4. Ja, wij moeten er oogen- blikkelijk achter aan. Ben je klaar?,, „Natuurlijk. Maar waarheen gaan we'? „Waarheen?" vroeg mijnheer Cbit- terwick verbaasd, „naar Dorsctshire natuurlijk". „In orde", zei Mouse, „laten we maar opstappen". Hg had er geen idee van. waarom zij juist naar Dorsctshire moesten en evenmin begreep hij, waar om mijnheer Chittcrwick zoveel haast had. maar de amateur-detective scheen blijkbaar niet in een stemming te ver keren om zich te laten ondervragen en daarom zweeg Mouse maar. Zijn enige vraag was: „Moeten wij Judy niets vertellen?" „Neen, dat doen we niet", ze» mijn heer Chittcrwick op een toon. die geen tegenspraak duldde, ..maar wel zullen wij «ndcrwcg de foto's ophalen". Opnieuw keerde de geduldige wa gen van Mouse dc neus in de richting van Dorsctshire. Bij de fotograaf wachtte mijnheer Chitterwick intus sen een verrassing. „De foto's, mijn heer?" vroeg de winkelier verbaasd, „maar die heb ik nog geen tien mi nuten geleden aan die boodschapper van U afgegeven". „Mijn boodschapper?" herhaalde mijnheer Chitterwick. Hij scheen niet eens bijzonder verbaasd te zijn. Mouse daarentegen stond met open mond te luisteren. „Hij kwam uit Uw naam", verzeker de dc fotograaf, die onraad rook, nog eens. „Kunt U hem beschrijven?" vroeg mijnheer Chitterwick. „Tja," antwoordde de fotograaf vaag, „hij was een fatsoenlijk man. Ik hoop, dat ik niets verkeerd heb gedaan, mijnheer?" „Ja. ik heb hem niet gestuurd", zei mijnheer Chitterwick, toch wat te Ieurgesteld. „Dc veronderstel, dat U hem alles gegeven hebt. de films, de afdrukken en de vergrotingen?" „Ja. mijnheer, het spijt me erg, maar ik had geen reden om £cm te wan trouwen. „Ik kom de foto's van mijn heer Chitterwick halen", zei h\j en dus gaf ik ze". „Natuurlijk antwoordde mijnheer Chitterwick, „het is mijn schuld. Jk had U van te voren moeten waarschu wen. Ik ben wat 'zorgeloos geweest. Goeden morgen". „Een ogenblik, mijnheer!" riep de fotograaf hem na, „daar U mij ver teld had, dat het een belangrijke zaak betrof, heb ik een extra afdruk ge maakt". „En heeft U die nog?" vroeg mijnheer Chitterwick. Terwijl de fot^s gehaald werden wendde mijnheer Chitterwick zich tot Mouse: „Wil je de auto vast starten? We hebben geen ogenblik te verliezen". Mouse ging de winkel uit. Mijnheer Chitterwick wachtte op de foto's, bestudeerde ze zorgvuldig, be taalde en verliet haastig de winkel. Zodra hij het portier achter zich dicht geslagen had, zette de wagen zich in beweging. Misschien had Mouse niet al te veel hersens, maar orders op volgen kon hij. „Dorsetshire?" vroeg hij laconiek. Mijnheer Chitterwick knikte. „En snel, Mouse!" „Is het werkelijk zo ernstig?" „Er staat waarschijnlijk een men senleven op het spel." zei mijnheer Chitterwick met nadruk. Mouse voer de de snelheid van de wagen op. Pas toen zij Londen achter zich hadden gelaten sprak mijnheer Chitterwick opnieuw. „Het is een geluk, dat ik mij niet door die brief heb laten mislei den en onmiddellijk gehandeld heb". „Ben je er dan zo zeker van, dat die ons op een dwaalspoor moest brengen?" vroeg Mouse. „Ik ben er van overtuigd en die kwestie met de foto's bewijst dat ik gelijk heb". „Dat was een handig sukje werk, niet?" „Heel handig beaamde mijn heer Chitterwick. „Maar hoe wist hij waar wij die foto's hadden afgegeven? „Wij hebben met hersens te doen", cowboy gezocht hebben", zei Mouse zuchtte mijnheer Chitterwick, -met uitstekende hersens". „Wel, ik zou dat nooit achter die met iets van bewondering in zijn stem De volgende zestig kilometer wer den zwijgend afgelegd. Mouse, die be-v zig was alle records te breken, had geen tijd om te praten en mijnheer Chitterwick was in overpeinzingen verzonken. Toen zij hun doel bijna bereikt hadden, vroeg mijnheer Chit terwick aan Mouse wat langzamer te rijden, daar hij hem een vraag wilde stellen. „Mouse, denk eens goed na. Ik zou gaarne van je willen weten, waar men in de omgeving van Rivers- mead iemand verborgen zou kunnen houden: leegstaande huizen, verlaten mijnen, kelders enz.". „Dat is niet zo gemakkelijk te zeg gen. Bedoel je iedere plaats, waar ie mand zich schuil zou kunnen hou den?" ,Neen! Iedere plaats waar iemand gevangen kan worden gehouden". Mouse flott. ,Oh! Je bedoelt, dat hij zich van juffrouw Goole heeft mees ter gemaakt en haar dwong dien brief te schrijven". „Iets dergelijks. Denk als-je-blieft goed na. Het is van *t grootste beiang. (wordt vervolgd i.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2