Daar moet je een Vrouw voor zijn Stormen beuken de Noordhollandse Pers Adverteerders Aan ónze lezers! De golven van de Noord-Hollandse journalistieke xee zün de laatste dagen al bijzonder hoog opgezweept. Er woei een ware orkaan door ons courantenwereldje en al zullen de meeste lezers, die nu eenmaal leven in een ander milieu, de hevigheid er van niet ten volle hebben beseft, velen zullen zich wellicht hoofdschuddend hebben afgevraagd, wat-«r-nu-toch-wel-aan-de-hand-was, toen Dinsdagavond de „Vrije Alkmaarder" een eigen begrafenisrede hield enWoens dagavond toeh verscheen of er heel niets aan de hand was. Nu weten we wel. dat men voorzichtig moet z#n met het uitweiden over eigen aangelegenheden. We menen echter, dat onze lezers recht hebben op een verklaring en we zullen daarom een relaas geven vaa de dingen die gebeurd zijn. waarbij we er geen ogenblik naar willen streven de eigen fouten te verdoezelen. U kunt de advertenties, welke U geplaatst wilt zien in de „VRUE ALKMAARDER', telelonisch opgeven aan no. 3300 Om te beginnen dan was de finan ciële positie der oud-illegale bladen een zeer moeilijke geworden. De fusiegedachte Deze nu voerde er toe, dat, toen van de zijde der „oude pers" toenade ringspogingen werden ondernomen, verschillende leidende figuren uit de „nieuwe pers" daarvoor wel toegan kelijk bleken te zijn. De fusie-gedach te was geboren en hoewel deze af en toe weer scheen te vervagen, bleef de gedachte leven. Nog slechts luttele dagen geleden, omstreeks midden van de vorige week, werd de zaak plotseling uiterst acuut. De stichtingen ,.De Vrije Alkmaarder" „De Nieuwe Schager" en ..De Kenne- •ner Koerier", die zich samen hadden verenigd in de N.V, De Noordholland- te Pers 1945 Le. (in oprichting» sche nen te zijn bezeten door een ware 'usiemanie. Men maakte zich uiterst ongerust over de toekomst en in een aantal vergaderingen, die min of meer hals over kop werden gehouden, gaven de Nieuwe Schager en de Kennemer Koerier hun gedelegeerden practisch een blanco volmacht om iedere fusie overeenkomst te tekenen. Alleen het stichtingsbestuur van de Vrije Alkmaarder maakte ernstig voor behoud, zó ernstig, dat daardoor de Cotstandkoming van de fusie bedreigd icheen. Eindeloze besprekingen en toch niet de U.N.O. De vergadering, waarin de fusie overeenkomst nv^est worden getekend was uitgeschreven op Zaterdagavond T uur ln het gebouw van de Alkmaar- se Courant Het was een merkwaardig gezelschap, dat zich daar verzamelde, niet zozeer om de heren uit de stich tingsraden, die daar aanwezig waren doch om de vertegenwoordigers van de „oude pers". Namens deze laatste zaten aan de onderhandelingstafel de heren Butter en Krak, geassisteerd door hun directeur, de heer Biilsma. Aan de eerstgenoemde twee is het weliswaar op straffe verboden zich met courantenaangelegenheden te be moeien, doch In de beslotenheid van de conferentiekamer nam men het blijkbaar niet zo nauw. Toch moet het ons van het hart. dat we bij de verdere onderhandelaren een andere mentaliteit hadden ver wacht. dan waarvan bliik werd gege ven. Ze hadden niet bereid behoren te zijn te praten met lieden aan wie het recht om zich met courantenzaken in te laten, was ontzegd bü de uit spraak van de Perszuivering in ver band met Hm gedragingen geduren- j de oorlog. Deze andere onderhandelaren waren Fusie! De uitwerking die dat ha telijke woord had op het personeel van „De Vrije Alkmaarder" deed ons denken aan een ander woord, dat ieder Nederlander voor eeuwig in het geheugen is gegrift Het woord, dat Js een mantel geslagen lag om een af zichtelijke spookgestalte. Het woord, dat in een kille greep de keel snoer de. Het woord dat sneed als een zwaard, dat het bloed naar de kaken Joeg, dat alle begrip wilde worgen. Dat woord van de Meidagen in veer tig: capitulatie. Wij hebben gecapitu leerd is het waar het kan toch niet waar zijn? Jawel jawel wij moesten wij hebben gecapituleerd. Capitulatie. Fusie. De lopers zaten bijeen in de kelder van het gebouw aan de Rid derstraat Sommigen op de kaie vloer, sommigen met hun rug naar het lage kelderraam op de houten schraag, waar zij gewend waren hun admini stratie te voeren. Och, zo'n simpele administratie: kranten tellen, guldens en stapels kwartjes en centen van de abonne mentsgelden neerleggen, 't Is ook zo'n simpel werk. kranten bezorgen. Ieder z'n wijk, ieder z'n vaste route, de ene dag ais de andere, als het rzgent, zachtjes of hard, als de zon echijnt, mild of verzengend, als het rtormt en hagelt en sneeuwt als een snijdende Noordooster je door je merg de heren Brugman namens de Nieuwe Schager, de Bock namens de Kenne mer Koerier, Plas namens de Vrije Alkmaarder, v. d. Waarden namens de Arbeiderspers en Reynders als di recteur van de N.V. Noordhollandse Pers Lo. Hoewel de heer v. d. Waarden ver scheen namens de directie van de Ar beiderspers en dus niet de redactie vertegenwoordigde, zou het kunnen zijn, dat dit de oorzaak was van het feit, dat Het Vrije Volk heel wat min der hete tranen plengde bü het ver scheiden van de oud-illegale pers in Noord-Holland dan enige weken ge leden aan het graf van de „VrUe Twentse". Het licht in de duisternis Wanneer in de nacht van Zaterdag op Zondag de bewoners van de Kaas markt op uren, dat een eerzaam bur ger pleegt te slapen, een blik naar buiten hadden geworpen, dan zouden hun zijn opgevallen de verlichte ra men aan het perceel Voordam 9. Tot 's morgens heel vroeg brandden er de lichten, want daar was voor alle even tualiteiten het bestuur samengetrokken van de stichting „De Vrije Alkmaar der", dat zoveel last veroorzaakte. Er gens achter in het pand werd gepraat en gepraat en werd alles In het werk gesteld om de heer Plas te vermur wen zijn handtekening te plaatsen on der de fusie-overeenkomst, die lang zamerhand in de ogen der heren een sprookjesachtige waarde kreeg. Nadat ettelijke malen de conferentie was onderbroken om het stichtingsbe stuur op de voorkamer te bewerken, kwam het na negen uur van onder handelen zo ver, dat de laatste hin dernis was overwonnen. Omstreeks 4 uur in de morgen zetten alle partijen hun handtekening onder het document dat een einde zou maken aan alle con currentiestrijd: de fusie was tot stand gekomen! Dat wilde zeggen: de vrije Noordhollandse Pers was gebroken! De reactie juichte; een orgaan dat zich tot taak had gesteld te vechten voor een betere en gelukkiger wereld was genekt Het einde, dat geen einde was. De zitting werd opgeheven, verschil- lendè heren stapten voldaan in hun wachtende slee, de heer Reynders be klom zijn jeepje. De lichten gingen uit Het had lang geduurd, maar de be sprekingen waren met succes be kroond. In plaats van de tijd van eeuwige verliezen scheen een periode te zijn aangebroken van heerlijke winsten. En daarvoor offert men im mers graag een paar uren op! Winst en botten jaagt, iedere dag je vaste route, iedere dag je wijk. De krant moet er komen én op tijd, daar heeft de loper aan te denken. De krant moet er komen. Dat hangt van de loper af. De krant zal er niet meer komen. Zo is het besloten. Dat hing niet van de lopers af. Anderen namen het be sluit De eigenaren. Eigenaren? Was dan *die krant, waar ze mee sjouwden door weer en wind, jaar in jaar uit die krant die er toch maar gegroeid was, levensgroot, uit het onooglijk kleine, rose, onbeduidende en o zo belangrijke papiertje, dat in die tijd van na de capitulatie de mensen, de makkers in de nood, tot een veilig kompas diendewas dan die krant die zij toen reeds, met ge vaar voor hun leven, des avonds, ge dekt door hel donker, met eigen han den in de brievenbussen frommelden, was dan die krant niet hun krant hun eigen krant? Waren zij dan geen eigenaars? Zij hadden 't altijd zo gevoeld, maar nu waren ze het in-eens aan de weet gekomen. Want de wérkelijke eige naars hadden gecapituleerd. Dat zou den zij nooit gedaan hebben. Nooit. Zij zaten bij elkander in de kelder ruimte. Verslagen. Juffrouw Bennekes had gehuild toen zij de winkel binnen was gekomen om de laatste krant te halen. De laatste Vrije Alkmaarder. De meisjes uit de winkel zeiden het tegen de anderen. Zij konden dat niet is immers hot haakje, waar de kan aan hangt. Geld is het toverwoord van deze wereld. Bü het ontwaken Helaas! Helaas! Helaas! De kastelen, die de heren in hun gedachten hadden gezien, bleken lou ter luchtkastelen. Ze hadden een scho ne droom gehad, maar toen ze zich bij het eerstvolgend ontwaken de slaap uit de ogen wreven, staarden ze n>et nog lodderige ogen de harde werke lijkheid tegemoet. Wat er zoal gebeurde? Laten we in 't kort enkele dingen vermelden. Faillissementsaanvrage Een fail issementsaanvrage tegen het Dagblad voor Noord-Holland. De heren van de ..nieuwe pers" gre pen met de handen in 't haar! De toestand bleek bij die oude pers volkomen rot te zijn en in plaats van de hand te reiken aan een krachtige partner, bleek die niet meer in staat op eigen benen te staan. Processen, verboden en wat dies meer zfy. Een deurwaardersexploit van de N.V. Sprekend Papier tegen de nieu we fusie met het verbod de nieuw- ge- crëeerde bladen verder te laten ver schijnen. Met de belangen van de N.V. Sprekend Papier, die de Nieuwe Scha ger, de Vrije Alkmaarder en de Ken- nemer Koerier tot dusverre had ver zorgd was in de fusieovereenkomst niet de minste rekening gehouden. Men was er gladweg overheen gelo pen. En het is nog niet- zo ln Neder land, dat men iets dergelijks onge straft kan doen. Inmiddels besloot de N.V. Sprekend Papier de couranten, welke tot dus verre door haar waren gedrukt, te laten doorverschijnen. Wel moesten daarvoor een massa moeilijkheden „Twee groepen van dagbladen' stonden naast elkander,, zo begin^j^fl» verklaring, gisteren Woensdag 1 Oct., opgenomen in het „Dagblad voor Alk maar,, Twee groepen dagbladen bestonden naast elkanderhet publiek, dat de ze woorden las, wist het al: het was de aankondiging van de kranten vrede in onze provincie. De lezers, zowel van de ene groep als de andere, wa ren hier reeds op voorbereid sinds de dag daarvoor, Dinsdag. De betroffen dagbladen publiceer den een korte verklaring, dat tot een fusie besloten was; een enkel lande lijk blad kwam met uitvoeriger be richten. Deze voorbereiding was dus wel kort geweest voor de lezer, van de ene dag op de andere en de reac tie was een algemene verwondering en ergernis: wat, die bladen, die elkan der te vuur en te zwaard bestreden, die oïf zulke scherp aan elkander te gen gestelde ideologieën geboren wa ren. die een zo geheel ander karakter verzwijgen. Het klonk als een heel ge wichtige, heel belangrijke mededeling: juffrouw Bennekes heeft gehuild. Er was eerbied in en troost Je had er een houvast aan voor jezelf. Het was een drommels goed ding om dót te weten. Het was heel wat anders dan die gemaakt-zachte, weke en slijmerige stem. die mij sterk deed denken aan het kwaakgeluid van een verkouden kikker in een troebel modderpoeltje van meewarigheid en self-made leed wezen: eh tot mijn spijt mijne he ren eh ik heb de onaangename taak om eh u officieel mede te clelen eh dat datgene fs ge schied, wat reeds eh zo lang ge- vrseesd eh Juffrouw Bennekes huilde en haar collega-lopers vloekten. Daar in die kelder werden gekke dingen gezegd. Er was dat grillig verbond van ver bittering en fantasie, dat hersen schimmen bijna grijpbaar maakt. Er werd gezegd, en het werd geloofd: de krant kón toch doordraaien! Wij heb ben de abonné's, niet de administra tie! Wü garanderen jullie dat alle abonné's blijven als jullie een krant maakt daarginds. Dat kan toch? Je hebt toch alle machines? Over een maand komen er toch weer de abon nementsgeiden binnen? Advertenties, die halen wij ook wel op. Genoeg! Dat moet toch altijd kunnen? Van de Voordam hoeven we toch worden overwonnen, maar de abonné's van de Vrije Alkmaarder zagen stel lig tot hun verwondering, gisteren hun blad toch weer in de bus. We menen hieraan echter te moeten toevoegen, dat de moeilijkheden zo buitengewoon groot zijn, dat een geregelde verschij ning helaas niet is gewaarborgd. Even wel we doen ons best Het resultaat van dit toch verschij nen heeft enerzijds ten gevolge gehad, een actie van de gefuseerde pers bü de Vereniging De Nederlandse Dagblad pers met als resultaat dat geen papier meer aan de N.V. Sprekend Papier ter beschikking zal worden gesteld. Anderzijds heeft Zaterdagmorgen te 10.15 een zitting plaats in kort geding, waarin de stichting „De Nieuwe Scha ger" de N.V Sprekend Papier ter ver antwoording roept wegens het laten verschijnen van „De Nieuwe Schager". waarop de Stichting de rechten acht te bezitten De papieren in dit proces liggen daarom zo vreemd omdat de heer Poldervaait, directeur van de N.V. Sprekend Papier, oorspronkelijk eige naar was van dit blad. doch zijn rech ten uit vrije wil overdroeg aan het stichtingsbestuur, dat zyn belangen bij de fusie zo schromelijk veronacht zaamde. Op hetzelfde tijdstip speelt dan Zater dagmorgen een kort geding van de N.V. Sprekend Papier contra N.V. Dagblad van Noord-Holland, waarin de NV Sprekend Papier stopzetting eist van de gefuseerde bladen. En de krant kwam uit Ziedaar, lezers, een kort overzicht van enkele moeilijkheden die iü» gerezen Er *ün er nog veel meer, we gelo ven echter met de bovenstaande te mo gen volstaan in de zekerheid, dat se ruim voldoende züti om Iedereen rich te doen afvragen, hoe dese chaos ooit weer h» orde kan worden herschapen. hadden, die in de jaren dat ons volk gebukt ging onder de jammer van oorlrg en bezetting, in de felste vüand schap met elkander hadden geworsteld zouden plotseling de beste vrienden van eikander geworden zijn? De lezer van „De Vrije Alkmaar der., in het bijzonder zal zich de pers- strijd teen deze op zUn hevigst was, terdege herinneren. Er werden over en weer harde noten gekraakt; op de „gemeenschappelijke» zetterü geschied den riiustcre dingen; copy moest per deurwaarder worden aangeboden; zet sel verdween, de kranten kwamen vaak te laat, waren slecht opgemaakt sabotage, getreiter, kinderachtigheid en brutaliteit waren de klippen waar onze krant telkens weer tegen op bot ste. Geen n.iddelen waren te laag voor de kapitalistische pers om ons Jonge bedrijf te worgen. Het ging hard te gen hard maar de nieuwe pers had een sterke ruggegraat: de trouw, de aanliankelijkheid van haar lezers. En die trouw bleef haar bü! De niet bang te zyn? Wü lopen desnoods voor vier cent. Als het moet, voor niets. Als die krant maar doorgaat! Dat zeiden zü, de lopers. Ze zeiden het met een flinke knoop er hier en daar op. Maar ergens achter hun woorden zeurde het venijnig refrein; fusie fusie fusie. Zü zeiden het, omdat zü er niet aan wilden. Eerst; loper van de Vrije Alk maarder. En dan: lopen bü Krak eu by Bijlsma. Wat dat betekent, wisten de meesten helaas uit ondervinding. Jaren terug maar als een koelie be handeld te zijn vergeet een mens niet gauw. Die lopers van de Voordam. het zin- de ook hun niet Van beide partijen moesten er uit. Aan de dyk. Afvloeien van personeel, heet dat by een fusie 't Kwam zo ver, dat zy allen de hoof den bü elkaar staken. In een gecom bineerde vergadering. Dinsdagavond in het ABB-gebouw gehouden, werd be sloten aan de heren Reynders en Bijlsma, beiden adjunct-directeur van het fusie-gedrocht, de volgende mor gen door een afvaardiging van vier de volgende eisen te overhandigen: zeven cent per krant; 14 vacantieda- gen; sociale lasten. Hetzelfde wat de Vrije Alkmaarder zijn lopers steeds gegeven had. Om der wille van de progressivi teit die de heer Reynders vertegen woordigde, kon hij deze eisen niet an ders dan onderschrijven en schoorvoe tend deed hy dat. Bijlsma weigerde vierkant. Beide heren hadden hier een reputatie op te houden, en dus dicteerde Bijlsma: taaie, koppige Noordhollander Is niet van het slag van hoe-de-wind-waait- waait-m'n-jasje. Dat moest dc collaboratiepers erva ren tot haar bittere teleurstelling, ook toen zy het rijk alleen had in Alk maar met haar batterijen zetmachines, haar grote moderne rotatiepers, dat moest zij ervaren ook al smeet zü met duizenden en duizenden guldens door haar kranten gratis huis aan huis te verspreiden Alkmaar en de om liggende plaatsen waren niet voor haar te winnen. Dag en nacht werd in Scha gen, in een zo veel kleiner bedrijf, met zo veel minder personeel, met een zo veel zwakkere outillage, gezwoegd, geploeterd, gedraafd om de ongelijke strijd vol te houden. De tegenstander kon doen wat hü wilde; kon hoog springen of laag, de abonné's én de adverteerders, zü bleven trouw, zü hielden het bü de kleur die zij een maal bekend hadden. Zelfs «chijn-progressieve artikelen hielpen de Goliath niet de sympa thie van het overgrote deel van de bevolking bleef aan de züde van de kleine David. Is het een wonder, dat, nu plo^ge- ling een vrijage wordt aangekondigd, neen, een duurzame echtverbintenis tussen deze twee partyen, de nuch tere lezer een gevoel van ergenis ia zich op voelt komen? Een ergenis, die, dunkt ons, tot verontwaardiging en walging moet aangroeien wanneer men het onsmakelijk product leest, dat deze huwelijksaankondiging „Aan de Lezers" in het „Dagblad voor Alk maar" van gisteren is. Woordelijk staat er: „Ondanks de felle strijd zün beide eigenaars bij elkander gekomen in de overtuiging, dat de lezers niet langer de dupe mochten zijn van te genstellingen, die in wezen veel min der scherp waren dan in de hitte van de strijd vaak was gesuggereerd". Waar sleepten, zo zal men zich toch af moeten vragen, „de beide eige naars" plotseling de overtuiging van daan, dat de tegenstellingen cigenlyk zo gering waren? Tot de dag van gisteren waren zy beiden immers nog overtuigd vsyi hun goed recht, neen van hun dure plicht om hun eigen geluid met alle kracht te laten horen? Hoe dacht, om slechts één ding te noemen, de éne krant over het probleem Indonesië, hoe ondersteunde de andere de heren van Ryk6eenheid? Hoe ach, laten wij ophouden. Het is al te misselyk. Tegenstellingen, die werden „gesug gereerd"Men heeft dus (van weerskanten?) op zün Hollands ge zegd; de lezer belatafeld, tot en met? Is dót de boodschap, die de direc tie van *,.De Vrüe Alkmaarder", het blad dat toch stond voor Sociale Ge rechtigheid, Geestelüke vrijheid en Abonnementen en adver tenties nemen onze lopers aan Zorgt u zelf even voor duidelijke tekst en adres Economische Ordening, nu zy zich ge- associëerd heeft met de directie van de geldpers, op 't scheiden van de markt aan haar mensen had te brengen? Déze directie had, indien al de fusie om andere redenen, die nu angstval zes cent per krant (waarmee hü ook voor eigen lopers meteen het tarief der" placht te geven, was geen spra ke meer. „Fooienstelsel" is voordeli ger, economischer voor de bedrijfs voering heet dat. Reynders, de man die, naar hij overal had rondgeba zuind, uitsluitend en alleen mee over was gegaan in deze fusie om zo goed mogelijk voor „zijn" personeel te zor gen, Reynders slikte het. De lopers slikten het niet. Het had maar een haai- gescheeld of op zyn geboortedag zou het waardig fusie blad reeds een levensgevaarlijk sta- kingsstuipie hebben moeten doorstaan. Geen macht ter wereld zou daaraan iets veranderd hebben behalve behalve. DE VRIJE ALMAARDER UIT? De Vrije Alkmaarder??? En die was juist ten grave gedragen door de eigenaren! Staken? Staken als je eigen krant er is? Daar by het station waren zo sa mengekomen. Ons kleine, dappere troepje lopers. Om kwart over twee laat, maar niet té laat! arriveer de een auto. Er ging een luid: hoe ra! op. Eindelük! Daar is ie! Jon gens, aan de slag! En iedere abonné kreeg zyn krant thuis. Alsof er niets gebeurd was. De mensen wreven hun ogen uit. Bakker en melkboer staan beide op de stoep. Een juffrouw daalt de trap pen af, dcet de voordeur open. ziet een krant in de brievenbus, haalt 'm er uit en vouwt hem open. Ze kijkt maar met 1 cent verlaagde.., 't ging in éne moeite door!); 5 dagen va lig verzwegen zün. onafwendbaar wn- re geweest, toch een ander gelold kun nen en moeten laten horen. Dit woord is een klap in het gezicht vai. ieder rechtschapen mens. Déze directie heeft zich, thans óók voor het forum van de lezers voorgoed in haar ware gedaante vertoond. De verklaring over het personeel, die even later volgt, is minstens even schandclük. Het heet daar: „Het per soneel van de beide groepen wordt zo veel mogelyk in dienst gehouden; da genen die moeten afvloeien wordt be hoorlijk gelegenheid gegeven naar een nieuwe werkkring uit te zien." Laten wij één ding hier vaststel len. Inderdaad is er van bepaalde zyde n.L door ons Stichtingsbestuur, tot 't uiterste gevochten om zo goed mogelü- ke voorwaarden af te dwingen voor het personeel. De uitkomst was niet al te gunstig en de mensen, die dag in dag uit da krant verzorgden, die altijd moesten roeien tegen de stroom in, die vol hielden ondanks de grote teleurstel lingen, die zij juist door toedoen van hun directie in de eerste plaats moes ten ondervinden, weten en voelen heel goed: de heren van de Voordam lachen wat om de vage beloften, die op papier zün gedaan. Deze dingen zün bittc- Maar erger, véél erger is de leugen, waarmee de verklaring sluit: „Zo is dan een oude strijd voor beide partijen eervol ge ëindigd en kunnen de lezers verwach ten een dagblad te ontvangen, geleid in progressieve zin" enz. Progressiviteit dat is een ding. dat de lezers van het „Dagblad voor Alkmaar" het laatst kunnen verwach ten in deze krant te vinden. Wel is bepaald, dal de nog ver wachte hoofdredacteur wie zal zich laten vangen? op bindende voor dracht van. de stichtirgsbesturen moet worden benoemd, maar alléén en uitsluitend voor de eerste keer! En welke krant zal zich kun nen permiteren een hoofdredacteur te houden, die om de een of andere re den. zeg bijv. zyn progr ssieve gezind heid, in de practyk niet blykt te vol doen? In dat geval zal een andere hoofdredacteur moeten worden aange nomen. Maar daarin hebben de Stich tingsbesturen niets meer te vertellen. Van dergelüke handige oplossingen zyn er in deze ruzie-fusie wel meer gevonden. Wie er voor voelt, zich beet te laten nemen, wü kunnen hem of haar aanraden; neem een abonnement op het „Dagblad voor Alkmaar", Zü. die déze krant die hier voor U ligt, een gezuiverde „Vrije Alkmaar der", verzorgen waarschuwen: De fu sie zal geen lang en gelukkig leven beschoren zijn. En tot de lezers, die ónze krant door dik en dun trouw zün grbi' «n, zeggen zij: wij doen geen belo.ti maar leggen hier een gelofte af. Wü hebben de slrüdbül niet begra ven, wü zullen doorvechten tot het uiterste. Wü weten, wat er op het spel staat Wü denken niet aan een com promis met de reactie óns eerge voel schrijft ons een andere wet voor Een staalharde wet, waar onze tegen standers tenslotte voor zullen bukken. cantie, 6 weken ziekengeld en dus géén „sociale lasten". Van een vast maandloon, dat „De Vrije Alkmaar- Ze fcykt nog eens bakker! Hé bakker! roept ze uit Kük nou er is! Ze zeeje dat ie niet meer kwam. En nou nou ia-tic er toch weer! Zo reageerde de mensen op het toch verschynen van hun verstaat u, heren die dit aangaat!? hün krant. En dat die krant by de eigenaren bezorgd werd. dat hebben wc allen aan de lopers te danken. Zanzclfspre- kend hè. hoe moet een krant andcis in je bus komen? Ja. vanzelfsprekend. Vanzelfspre kend, doodgewoon, vonden zü het om hun sober bestaan in de waagschaal te werpen voor hun EIGEN krant Kijk, ik wou dit er van zeggen te gen de lopers zelf. Denk niet. óók al zou je misschien zo aanstonds eens géén krant meer in handen hebben, dat deze daad van jullie zo maar ver geefs is geweest Nee, voor zo iets wordt gewoonlijk geen medaille uit gereikt Maar van zulke dingen is een zeker slag bang. Doodsbenauwd. Met zülke daden kan een volk de reactie breken .Alléén met zulk een solidari teit, zulk een vastberadenheid en zulk een enthousiasme. Ik heb gehoord, dat juffrouw Ben nekes de dag van de le October twee maal heeft gehuild. Vreemd, ik kon die tweede maal alleen maar lachen. Om om zo iets te huilen, daar moet je een Vrouw voor zijn. den ik.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3