Hebben landbouwers stakingsrecht? 2immy,)3A&UMi als voetballer Suikerpositie is gunstig KLM gaat op Zuid-Afrika vliegen Regering koopt aardappelen op Mtl werd «tt ie simpel medege deeld. Op de teers te Middetuneer werd bekend gemaakt, dat de drie «nooouwwrganneiien non ieaen aa- rteeren ree* wintertarwe in te «aaien •horens de richtprijzen voor de oogst 1MX door de regering xjjn bekend gemaakt En das gaat men maar sta ken Naast de arbeidersstakingen kre gen we de bakkersstaking; en nu hebben we een staking van de boe ren. 't Wil ons echter voorkomen, dat we evenals dat met de andere •takingen hei geval was ook deze ■taking niet ao maar met een simpel bericht kunnen signaleren. Want wat ia het geval? Laten we eens eerlijk zijn. Toen de zeelieden en landarbeiders staakten, werd één stemmig betoogt, dat de grieven indien die er eventueel waren niet mochten worden uitgevochten met het middel staking. Immers, het was in deze tijden van jchaarste en nood nimmer goed te keuren, dat in de havens eten en goederen bedierven en de granen op het veld lagen te verrotten. Ieder weldenkend mens zal moeten toegeven, dat zulks ook wer kelijk niet door de beugel kan. Con flicten zijn er en blijven er waar schijnlijk. maar deze conflicten mogen niet worden opgelost op zo'n wijze, dat de bevolking er de dupe van wordt en de toch al schaarse voe dingsmiddelen nog schaarser zullen worden. Evenzo verging het de bak kersstaking. Wij. als publiek, hadden niet de minst© notie van de grieven, die de bakkers tot dit besluit hadden geleid. Daarvoor zijn wel terzake kun dige personen te vinden, die dit wel kannen nltsoekea. Wat ons wel direct raakte was de staking zelf en wanneer dat een feit zou worden, dan zaten we zonder brood, met alle gevolgen van dien. Welnu, dat konden we niet dulden en hebben dat ook direct kenbaar ge maakt. En nu zitlcn wc dus met de staking van de boeren, waarvoor we hetzelfde standpunt zouden willen innemen. Ook in dit geval zijn we niet deskun dig cn kunnen dus niet beoordelen, in hoeverre de grieven der boeren hier gegrond zijn. Maar wel weten we. dat in géén geval onze voedsel voorziening in gevaar mag worden ge bracht door de staking der boeren. Laten we eens aannemen, dat inder daad de richtprijzen van de winter tarwe aan de lage kant zijn. En dat dus mét deze prijzen geen redelijke uitkomsten zijn te verwachten. Dan kunnen wc toch direct vaststellen, dat de prijzen der wintertarwe wel da bcdrijfsonknaten mede. maar niet ge heel bepalen. Zodat we er nog niet zijn door te erkennen, dat de prijzen van de wintertarwe te laag zijn, maar ons af moeten vragen of de bedrijfs- ultkorastrn over het geheel te laag zijn. Eerst als dat het geval blijkt te zijn. valt er te praten. Maar nog niet te staken! De bakkers moesten ook de winsten van het klcinbrood ver- DINSDAG 7 OCX. 1947. Hilversum 1 301 m. Nieuws om 7. 8. 13. 18. «8 en 22 uur. AVRO. 8.45 Gr.pl.: 8.15 Morgenwij ding: 9.45 Arbeidsvitaminen: 10.30 Van vrouw tot vrouw: 10.50 Kleutertje, luister; 11.00 Opera-fragmenten! 12.Q0 Ljrra-trio; 12 43 Pianomuziek; 13.15 Vaudeville orkest; 14 00 Met naald en schaar, 14.30 Zang en orgel; 15.10 Ra dio matinee; 18.40 De schoolbel: 17.15 The Skymnsters: 18 30 Nedcri Strijd krachten; 19 15 De serenade in de ka mermuziek 20 15 Bonte Dinsdagavond- trein m m v. Wtm Sonneveld; 21.30 Contact; 2215 Buitenlands weekover zicht; 22 30 Budapester Trio; 23.15 Klassieke dansen. Hilversum II - 415 m. Nieuws ©m T. 8. 13. 13. 28 en 25.38 uur. KRO 8 15 Pluk de dag; 8.45 Lichtba ken: 9.15 Bissehops congregatie: 12.15 Gr.pl.; 12 33 Orkest zonder naam: 1320 Orkest zonder naam; 14.00 Uit Neder lands Glorietijdperk: 14.30 Onder ons: 15.00 Kamermuziek van Beethoven; 18.80 De Zonnebloem; 16.45 Na school tijd: 17.00 Elck wat wils; 17.30 Neder lands kamerkoor; 18 20 Sportpraatje; 18.30 Werken van Weber; 19.20 Volks liederen-kwartet: 1945 De anatomi sehc les; 3020 Radio Philh. orkest: 21.40 Ballades van Carl Loc we: 22-45 Strijkkwintet; 23.30 Spaanse werken. Bijgaand artikel werd ons toegezonden. Gezien de ac tualiteit van het besproken vraagstuk menen we, dat het Juist is het in eerste instan tie zonder commentaar en onverkort een plaatsje te geven. Hiér wordt een vraag op geworpen, waarover ook in enkele weekbladen tamelijk veel te doen is geweest en waarover de meningen vér uiteen lopen. We zouden 't prettig vinden, indien over de aangesneden kwestie en kele landbouwers hun me ning zouden willen weerge ven. een mening, waarvoor we gaarne wat ruimte zul len afstaan. rekenen, met het grootbrood. En als dan de winsten te laag bleken te zijn viel er te praten. Welnu, dit lijkt ons voor de boeren óók juist Indien blijkt dat bij de toch al te lage bedrijfs- uitkomsten de tarweprijs 'ook te laag is, dèn moet er overlegd worden. Blijkt evenwel, dat met de huidige tarweprijzen de algehele bedrijfsuit- Vijl milliard kilo als reserve (van onze Haagse correspondent) Naar heden bekend wordt, heeft de regering kort geleden besloten op de markt te verschijnen als aardappelko per. Zij wil een voorraad inslaan van ongeveer 508.888.088 kg. Opkopers ziju reeds in Friesland, Groningen en Dien te doende om enorme partijen aard appelen tegen de richtprijs op te ko pen. Ook in andere delen van het land «uilen aardappelen worden opgekocht Informerend ter bevoegder plaatse, deelde men ons mede, dat do rege ring tot deze rigoreuze maatregel is gekomen Lv.m. het feit, dat vele boe ren thans bezig zïjn aardappelen te voeren aan de dieren. DU schaadt vanzelfsprekend onze aardappel posi tie niet weinig. Vooral op de zand gronden. doch ook in andere delen van het land. verdwijnen op deze wij ze enorme partijen aardappelen voor menselijke consumptie, In hoeverre dit nadelige invloeden kan uitoefenen Als de soldaten weer thuis komen De sociale dienst van bet Depar tement van Oorlog heeft plannen in voorbereiding om volgend jaar. als er duizenden soldaten uit Indonesië gede mobiliseerd terug keren, degenen, die niet onmiddellijk in hun eigen vak tewerk kunnen worden gesteld op te vangen. Men wil de jongens dan te werk stellen in ondernemingen, waar in zjj in korte tijd opgeleid zullen worden tot volwaardige arbeidskrach ten. Indien de lonen tijdens deze op leiding te laag zijn. wil de Sociale Dienst een tijdelijk overbruggingsloon aan de gedemobiliseerden verschaffen, teneinde het op deze wyze voor de jongens ook practisch mogelijk te ma ken zich eventueel om te scholen. Deze lofwaardige plannen verkeren reeds in een vergevorderd stadium. komsten redelijk zijn te noemen, dan moeten ook de boeren het een maar met het ander verrekenen. Dat de boeren reeds veel hebben gepraat en ook hebben geprotesteerd, is ons bekend. Dat neemt niet weg. dat .ook zij eerst met andete en voor al duidelijke gegevens behoren te komen. Een bijkomstige, doch in dit geval een zeer belangrijke factor is wd. dat de boeren opeen staatsbedrijf zitten. En de staat is ook wel eens tegemoetkomend geweest, juist ten op zichte van de Wieringermeer. Waar mee we maar zeggen willen, dat een (op dit tijdstip) te lage prijs vooreen bepaald onderdeel van het bedrijf, nog geen reden is om aan te nemen, dat alle prijzen tc laag zijn. Zodat we onzerzijds voor staking nog niet veel voelen, niet omdat we aanmerking hebben op de bedrijfsuitkomsten der boeren, deze te laag of te hoog zouden vinden, maar alléén om dat door deze houding het gehele volk geschaad zou zijn. Een ander probleem, dat ook door deze staking" weer meer op de voor grond treedt, is de „productie-wet", waarover onlangs nog „Het Vrije Volk" schreef. Ook dit is belangrijk, doch laten we het voor een volgende keer be waren. op onze aardappelvoorziening, is nog niet bekend. Om evenwel alle even tualiteiten het hoofd te kunnen Meden Is de regering tot deze aankopen over. gegaan. Men zal de voorraden ep tal., van centraal gelegen punten opslaan,, zodat deze winter, wanneer onver hoopt tijdelijke en plaatselijke tekor ten ontstaan, snel kan worden inge grepen. Vissers vangen veel deviezen De Scheveningse haringvloot heeft thans weer een sterkte bereikt van 94 tegen 125 voor de oorlog. De vang sten zijn geweldig. Tot 3 October was er sedert Mei 20 milL kg. haring aan gevoerd. Vlaardingeh, IJmuiden en Katwijk vingen totaal 29.000.000 kg., hetgeen samen bijna 50.000.000 kg. ha ring is. De haringvissers zorgen dan ook voor een waardevolle aanvulling van onze rantsoenen en van onze de viezenpot Ook de verwachtingen van de vangst op verse haring, die straks gaat beginnen, zijn zeer hoog. Als passagier 100.000 km. door de lucht Wanneer piloten er een millioen km. door de lucht op hebben zitten, wor den zij tot luchtmilllonnair gepromo veerd. Voor passagiers zal dit voorlo pig nog wel een luchtkasteel blijven. Maar toch blaken er wel te zijn, die een aanzienlijk aantal k.m. de heer Alofs, een zakenman uit Am sterdam, die gedurende 25 jaar ge bruik heeft gemaakt van dè diensten, der K.L.M. Zijn eerste reis maakte h(j in, September 1922 in een oud Hanley Page ooriogstoestek Voor die gelegen heid was hij voorzien van watten in de oren, een vliegkap en een zwem vest. Binnenkort vertrekt de heer A- lofs wederom per K.L.M. naar Ameri ka, maar nu in een comfortabele Con- stellation. Het aantal km., dat hij door de lucht zal hebben afgelegd, zal dan 100.000 bedragen. (22 23. Intussen had Piet Pruim de ka pitein van het s.s. Fauna vanaf de brug gezien, dat er op het voordek iets vreemds aan de hand was. Iets in het bruin was daar aan het voetbal len. Hij greep zijn kijker en zag toen De salamanderman 's Werelds grootste vuurbestrijder Onlangs stapte op Schiphol uit het K. LAL-vliegtuig uit New-York een Amerikaan, die men aan zijn „Sou thern" accent" en zijn hoed met bre de rand gemakkelijk als een Texasser kon herkennen. De volgende morgen vroeg ver scheen hij weer op Schiphol, ditmaal om in de Skymaster naar Batavia te stappen. Het was niemand minder dan Hugh Lee Patton, ,.'s werelds grootste vuurbestrijder", die zo snel mogelijk van zijn woonplaats Ho as ton in Texas naar Zuid-Sumatra reisde, waar twee grote oliebronnen in brand stonden, de Pendopo 133 en de Pendopo 117. De thans 58-jarige Patton heeft zijn bgnaam te danken aan het feit, dat hij in de 30 jaren, dat hij zijn onge woon beroep uitoefent, reeds 175 olie- branden heeft weten te blussen. Hij maakt daartoe gebruik van een inge nieuze, door hem zelf ontworpen uit vinding en is bü hrt blussen gehuld in een asbest-pak. Hij slaagde erin ®de Pendopo-bran- den. die reeds 2 weken woedden, in 3 dagen te blussen. Volgens zijn eigen zeggen gaat het meestal vlugger! Maar dit was een moeilijke opdracht, aan gezien explosieve stoffen waren ge bruikt, ora de bronnen in brand te steken. Dat zijn werk lang niet ongevaar lijk is, blfjkt uit het feit, dat bij het blussen van een olie-brand in Louisl- ana in 1938 door plotselinge explosie zijn broer gedood werd en hij zelf ^?ijn rechterarm verloor Thans is „The salamander-man", zo als hij in Amerika wordt genoemd, weer terug op zijn farm in Houston, waar hij zich aan zijn andere liefheb berij. de verzorging van zijn 100 stuks vee. wijdt, totdat een der grote olie maatschappijen weer een beroep op zijn bluscapaciteiten zal doen. De regering is er in geslaagd grote hoeveelheden suiker aan te kopen in het buitenland, waardoor onze suiker positie - ook al zou onze beetwortel campagne tegenvallen - verzekerd is. Men overweegt zelfs enkele procenten suiker in het brood te laten verwer ken om hierdoor de voedingswaarde te verhogen, waardoor een ver disonte ring van de rantsoenverlaging zou plaats hebben. Proeven, die hiermede genomen zijn (3% suiker) blijken goed te zijn geslaagd. Binnenkort gaat de KX.M. een ge regelde luchtdienst onderhouden op de Unie van Zuid-Afrika. De contracten met de regering van Zuid-Afrika zijn reeds afgesloten. Nader vernemen wij nog, dat het tevens in de bedoeling ligt deze lijn straks door te trekken naar Indonesië. Voorlopig wordt het een weekdienst Deze permanente lijn wordt nodig ge oordeeld i.vjn. het inniger worden van de handelsbetrekkingen tussen Zuid-Afrika en Nederland. dat dat iets in het bruin niets anders dan een aap was. „Duizend magnetische mijnen nog an toe", bromde hij in zijn schippersbaard „Dat heb je der van. als je een hele dierentuin aan boord hebt. Nou is het Duinrijwielpad Ten Westen van Bloemen cl aal en Santpoort, tussen Bloemendaal a. Zee en Velsen, ligt een groot duingebied, wat eigendom is van drie particuliere eigenaren. De namen Herenduinen en Duin en Kruidberg zijn voldoende be kend om belangstelling voor dit ge bied, dat gedeeltelijk toegankelijk is voor wandelaars, te wekken. De bezetters hebben hier vele spo ren van hun aanwezigheid achterge laten; zij bouwden de „Festung IJmui den" en lieten talloze bunkers en stel lingen verrijzen. Veel is thans reeds verdwenen, doch het gebied is vol strekt nog niet zonder gevaren. Zoals bekend zal zijn, hebben de Duitsers ook een weg achtergelaten, gedeeltelijk van puin en klinkers en gedeeltelijk van beton. De breedte be draagt 4 meter. De weg ligt vlak ach ter de zee-reep en loopt evenwijdig aan de kustlijn. De Kon. Ned. Toeristenbond ANWB, die reeds jaren ijvert voor rijwielpa den door de kuststrook en daarbij een doorlopende rijwielverbinding van Hoek vai HHoüand naar Den Helder beoogt, heeft de aanwezigheid van de ze weg aangegrepen om te trachten haar oude plan verder te verwezen lijken. Op haar verzoek heeft de ge meente Velsen het in deze gemeente gelegen gedeelte van de weg als rij wielpad in haar wederopbouwplan op genomen. Aan de gemeente Bloemendaal is verzocht hetzelfde te doen. De ANWB hoopt de provinciale autoriteiten hier eveneens te winnen en wil met de medewerking van de eigenaren trach ten deze weg, zij het van een afraste ring voorzien, voor het rijwielverkeer open te doen stellen en daarmede de toeristische belangen van het dicht bevolkte Westen te dienen. Chinees Journalist vertelt over een bezoek aan Déokja Uit het relaas Van de correspondent van het Chinese News Agency betref fende het bezoek aan Djokja gebracht door het gezelschap der consuls kan worden vermeld, dat op de weg van het vliegveld naar Djokja spandoeken en affiches waren aangebracht met opschriften als: „Hier zïjn geen sta kingen, geen economisch© crisis en geen voedseltekort. Waarom?" Langs de weg opgestelde kinderen schreeuw den „Merdeka". De Chinese correspondent merkte voorts op, d t Soekarno zeer veel aan dacht besteedde aan de Amerikaanse consul Livengood, met wie hij gedu rende de gehele dansvoorstelling op Vrijdagavond waartoe iedereen werd toegelaten behalve de Neder landse correspondenten een sofa deelde. Djokja was overigens blijkbaar be trekkelijk normaal; wel was de stad eivol tengevolge van het feit, dat dui zenden evacué's daarheen waren ge stroomd, doch er waren weinig oor logsverschijnselen, voldoende voedsel en de prijzen waren matig, behalve voor textiel. Electriciteit werd echter slechts bü toerbeurt verstrekt, één maal in da vier dagen, van zes tot zeven uur. De waterleiding loopt al leen 's ochtends. Er zijn weinig auto's en die zijn uitsluitend bestemd voor de hoogste militaire en civiele autoriteiten. De radio is zeer populair en drommen een aap, die losloopt, straks een tijger Zo iets kan ik niet goedvinden", En met grote stappen stevende Piet Pruim naar het achterdek. mensen verzamelen zich steeds op da pleinen om te luisteren. De correspondent deelde voorts me de, dat het moeilijk was hooggeplaats te personea''te benaderen. Hij had ech ter van zeer betrouwbare zijde verno men, dat Sjarifoeddin 7.*— te- eden was over de besprekingen a missie van consuls: de republikeinse premier is er blijkbaar van overtuigd dat het rapport der consuls uiteinde lijk zeer gunstig voor de republikein se zaak zal zijn. De „Nieuwsgier" ta Batavia wijst er inmiddels nadrukke lijk op dat het consulaire rapport fei ten zal geven en geen meningen die al dan niet gunstig voor een der bei de partijen zullen zijn. Britse parlemenls'esen ,r> Tsjecho-Slowakije Acht leden van het Britse parle ment onder leiding van Zilliacus flinks Lab.) hebben na een bezoek van een week aan Tsjecho-SlowakUe, dat «al worden gevolgd door een bezoek aan Joego-Slavië, te Praag een perscon ferentie belegd, waarin zij hun inzich ten over de politiek van Groot Brit- tannië en van de wereld hebben uit eengezet. Zy legden er de nadruk op, dat zij niemand anders dan zichzelf vertegenwoordigden maar dat hun me ning gedeeld wordt door zeer velen in de Labour-politiek. Zij verklaarden van mening te zijn, dat de crisis, waarin Groot Brittannië en het grootste gedeelte van de we reld zich bevinden de „doodscrisis van het kapitalisme" is. De enige oplos sing is naar hun mening het socialis me Zij mene». bovendien, dat Groot- Brit tannië d-» eenzijdige oriëntering op de V-S. en West-Europa dienen aan te vullen „door onwikkeling en uit breiding van de handelsbetrekkingen mc' de landen van socialistische op bouw in Oost-Europa en met de Sow- jet-Unie". De parlemertsieden geloven niet, dat dit nadelig zou zün voor de Brit se betrekkingen met Amerika en W.- Eurooa. Het is volgens hen te laat om het kapitalisme in Europa te redden. De enige vrucht zou dan het fascisme zïjn zoals in Griekenland By de beantwoording van vragen verklaarde het Britse parlementslid Thomas nog, dat in Griekenland een democratisch-socialistisch bewind tot stand zou komen, als dit aan. het Griekse volk overgelaten zou worden en de V.N. de Griekse grenzen zouden willen beschermen om de „voornaam ste vrees van de rechtervleugel weg Het parlementslid Lee legde er de nadruk op, dat de Britse buitenlandse politiek niet zou moeten worden be schouwd als de uitdrukking van de wil der gehele Labour-partijen Champion was van mening, dat de recente wijzigingen in het Britse kabi net veeleer een versterking van da linker- dan van de rechtervleugel be tekenen. Tenslotte verklaarde de groep ia haar geheel nog. dat zij zeer getroffen was door de resultaten der Tsjecho- slowaakse nationalisaties en door d« belangrijke rol, die de vakbeweging in nauwe samenwerking met de re gering was toebedeeld. De echtgenote van de Legercommandant, Mevrouw Spoer, bü een van haar geregelde bezoeken aan de gewonden in de militaire hospitalen in Indonesië „Tussen twee haakjes, Chitterwick, ik weet, dat het m(jn zaak niet is. maar ik meen. dat we juffrouw Goole ondrnks je belofte aan de politie moe ten overgeven. Zij is tenslotte mede plichtige". gaf Mouse te kennen. „Zij is pas medeplichtig geworden, nadat de moord reeds gepleegd was.,' rerbcterde mijnheer Chitterwick hcir., „zij is slechts schuldig aar het ver borgen houden van misdadige fei ten. waarvan zij na het plegen ken- •is eek regen heeft". Mouse keek verwonderd. „Eerst la ter kennis gekregenMaar zij was toch Bcnson's handlangster en „Zy was zijn handlangster niet!" Mouse staarde hem aan: „Was zij dat niet? Maar „Er was geen handlangster". Een ogenblik bleef Mouse met o- pen mond staan kijken. Toen helder de zijn gezicht op. „Oh. ik begrijp het ak Er is nooit een handlangster ge weest Al die mooie theoriën van je omtrent die serveerster waren dus ongegrond. Dat maakt de zaak een voudiger. Maar in ieder geval hebben we de moordenaar." „Je bedoelt Benson?" vroeg mijn heer Chitterwick, klaarblijkelijk wei nig op zijn gemak. -Ja. natuurlijk". Mijnheer Chitterwick schraapte zijn keel. „Hij is de moordenaar niet", bracht hij er met moeite uit. „Hé, daar, jullie tweeën", kwam de stem van juffrouw Goole, „ik heb mijn besluit genomen. Ik cal alles ver tellen wat ik weet". Geen van bei den nam enige notitie van haar. „De moordenaar niet...?" stamelde Mouse. „Neen". Het spreken scheen mijnheer Chitterwick moeilijk te val len. „Hjj was slechts het onwetende werktuig in handen van de werkelij ke misdadiger. Eerst later is hij er achter gekomen, dat er een moord ge pleegd was". „Maar wie is dan de moordenaar? Lynn toch niet?" Mijnheer Chitter wick schudde t hoofd, zijn ogen naar de grond geslagen. „Neen, Lynn niet". Weinig op zijn gemak schopte hij tegen een afgewaaide tak. „Mouse, ik vrees, dat dit een grote schok voor je zal zijn. Een verschrikkelijke schok. Maar ik denk, dat het beter Is, indien je het onmiddellijk weet". Mouse was spierwit geworden. „Chitterwick". fluisterde hij, „je be doelt toch niet... dat kan je niet bedoelen .Ja, zei mijnheer Chitterwick, alsof de woorden hem niet over de tong wilden, „ja, Judith Sinclair". HOOFDSTUK XV. Mijnbeer Chitterwick Lady Mllborne schoof het schaaltjs met olijven naar Mijnheer toe en pleegde overleg nu omtrent de wijn. wiek trachtte met baar een olijf naar zijm t gen en alpte deern* ei talL HU voelde sfefc te» bi) vergissing 4e dame een Turksch bed la hoopt te kunnen ontsnappen '©mand hm <W W»)r.«r %*ttm ie ls brea- &ZL«

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2