Schoorlse raad bijeen STADSNIEUWS Vijfhonderd A.J.C.-ers vieren hun jeugdfeest UIT DE OMGEVING Volksonderwijs-afdeling groeide Openbaar onderwijs is volkscultuur DemonsiraUes voor de drie jeugdeisen Een zonovergoten stad, die plotseling haar gebeurtenissen van alle dag onderbroken «iet door een invasie von Noord Hollands jongeren dat was Alkmaar Zaterdag, de dag van het Jeugdfeest der Rode Wach ten. Trommels roffelen, honderden Jonge kelen zenden de frisse pittige AJC-llederea de lucht in; de AJC verovert Alkmaar! Terwijl overal in den lande op 4 en 5 October gewestelijke jeugdfeesten gevierd worden, stromen de AJC-ers uit het gewest Noord Holland in Alkmaar bijeen om daar in de beste stemming een weckend door te brengen en gelijk tijdig de drie Jeugd-eisen yan de AJC kracht bij te zetten, 's Middags om half vUt vindt op het stadhuis de de laatste tüd gebruikelijk ge worden officiële ontvangst door het gemeentebestuur plaats. Na een hartelijk welkomstwoord van de loco-burgemeester de heer G. van Slingerland, spreekt de heer Ber Drukker, landelijk voorzitter van de AJC en tenslotte bezichtigen de gasten het fraaie stadhuis. Dau norden de verschillende pleegouders opgezocht om de eerste maaltijd binnen Alkmaars muren te gebruiken. Bonte avond in de Korenbeurs De Korenbeurs krioelt van lachende en pratende AJC-ers. Het podium is door de ontvangende afdeling met vlaggen en bloemen versierd. Deputa ties van het gemeentebestuur .de Partij van de Arbeid, de ABB, het Instituut luisteren deze Zaterdagavond-bijeen komst met hun aanwezigheid op. De afdeling Amsterdam verzorgt de bonte avond, die slechts twee uur duren zal, geheel. De AJC zingtl Een groep van zangers ,in haast uit de verschillende afdelingen samengesteld, brengt een aantal vrolijke liedjes ten gehore en weldra valt de gehele zaal enthousiast In en het beursgebouw davert en dreunt. „Wij zijn de jonge garde van t proletariaat" Een 12-tal jeugdige muiici voeren twee lichte stukjes keurig uit; twee AJC-ers declameren uit het werk van Jan Stevens en Garmt Stuiveling en verder zijn daar de volksdansers, die veel succes oogstten met hun prima uitgevoerde dansjes en wie wij het buiginkje aan het slot met het ietwat stijve gezicht van „het-woet-nou-een- maal" gaarne vergeven. Verschillende sprekers voerden -deze middag het woord. WETHOUDER BAKKER Wethouder R. Bakker zeide o.m.t „Het heeft voor mij persoonlijk een bijzondere bekoring thans hier voor jullie te mogen staan". Spreker, die al vele jaren voor de AJC werkzaam is, herinnerde aan het totaal verregende jeugdfeest in 1935. sinds welk jaar Alkmaar geen AJC-feest meer binnen zijn wallen geherbergd heeft. Met een hartelijk: „AJC ,van harte welkom in Alkmaar" besloot spre ker zijn toespraak. Ook de heer Cou- wenhoven sprak aamens het NW en de P. v. d. A. de jeugdige bezoekers toe. DE DRIE EISEN Na de opvoering van een lekenspel dat in verband stond met de eisen der AJC en jammer genoeg somtijds welhaast onverstaanbaar was, lichtte de heer Hendrik de Wijn, thans ge westelijk voorzitter, de jeugdeisen toe. Wanneer we denken aan de tijd, dat er nog geen verplicht onderwijs tot 14 jaar was, kunnen we zeggen, dat we hard vooruit gegaan zijn, aldus «preker. We zijn echter nog niet te vreden. Bij het 14e levensjaar valt de schooldeur achter het kind dicht en er wordt een abrupt einde gemaakt aan de eigenlijk nog niet afgelopen jeugdperiode. Be weg naar de studie beurs immers is moeilijk en zwaar Juist tussen het 14e en 20e jaar moe ter de kijveren zich ontwikkelen en mag het nog geen verantwoording voor het arbeidsproces dragen. Daar om is de jeugdeis: leerplicht t.m. 18 jaar voor vak- en voortgezet onder wijs. Het kind moet voorts opgevoed worden tot een democratisch mens; er moeten moderne methoden en leer middelen gebruikt worden: genees kundig toezicht tenslotte is noodzake lijk. Vervolgens eist de AJC dat de militair, die met groot verlof in do burgermaatschappij terugkeert weer in zijn oude betrekking geplaatst wordt, evet.ais dienst\vo'Pf->ars. Het is de zedelijke plicht van ae gemeen schap om voor de jongens, die hun vaderland enkele jaren gediend heb ben, op te komen. Voor de jeugd die nen er sportterreinen, zwembaden en jeugdhuizen opgericht te worden; de PERSONEELSDAG VICTRIX PUDDINGFABRIEK De directie van de Victrix' Pudding- fabriek heeft Zaterdag haar personeel een gezellige dag aangeboden, en dit wel op zeer originele wijze. Men had een K.L.M vliegtuig gecharterd, en hiermee vloog men van Schiphol naar Leeuwarden, waar de dag verder op genoegelijke wijze weid doorgebracht De route naar Leeuwarden was over Alkmaar gekozen. Hier cirkelde het vliegtuig eerst enige malen rond, al vorens de tocht werd voortgezet. Het personeel dat van de, dag ten zeerste heeft genoten, stelde een en ander op hoge prijs. jeugdbescherming moet wettelijk ge regeld zijn. Dit kunnen we bereiken via onze in het parlement afgevaar digde grote broer, de P. v. d. A. al dus spreker. „Door uitbreiding van de Rode Wachten-groepen kunnen wij onze kracht en ons gezag vergroten. Dit zij onze opdracht". FAKKELOPTOCHT 500 AJC-ers marcheerden onberispe lijk door trommels en muziek voor afgegaan, om 10 uur langs AlkmaaTS grachten. Liederen klinken op en in het donkere water van het Verdron ken Oord weerspiegelen de honder den fakkellichten op sprookjesachtige wijze. Op het Waagplein werd tenslot te rond een fakkelvuur halt gehou den. De instructies voor het onder brengen bij de pleegouders werden daarna gegeven en de eerste dag van het AJC-jeugdfeest was voorbij. Zondagmorgen werd in de Koren beurs een bont programma uitgevoerd met declamatie, gemeenschappelijke zang, volksspelen en het lekenspel „Nu Noch". Daar de heer Voskuil niet kon komen, werd de inleiding over „Socialisme en Democratie" gehouden door Rinas Hille, wethouder van Zaan dam Op de rede volgde discussie. Te half één werd een gemeenschap pelijke broodmaaltijd gebruikt De groepen marcheerden daarop naar 4 pleinen van de stad, waar volksdan sen werden vertoond. Prompt om 3 uur was alles weer bijeen op het Waagplein voor een demonstratietoclit door de stad. Men voerde, behalve vlaggen en vaandels, ook spandoeken mee met sociale leuzen. Cock Pels sprak tenslotte een afscheidswoord en richtte vooral ook zijn dank tot de pleegouders. Jlij hoopte dat de bijeen komst allen moed en warmte had ge schonken. De strijd van hei volk van Joego-Slavië „Geen enkel mens heeft kracht ge noeg alleen, De vrijheid eist het laatste van ons allen, Opdat de vrede niet voorgoed zal vallen, Wie leven wil, die sluit zich thans aaneen". Met deze dichtregels opende de heer P. van Raamsdonk lid van het hoofd bestuur van de EVC de door deze vakbond Zaterdagmiddag in de Cine ma Americain georganiseerde film middag. De heer Van Raamsdonk wees in zijn openingswoord op de macht van het kapitalisme, waartegen de le ien van de EVG zich met hand en tand dienen te verzetten. De productie in Nederland komt langzaamaan weer op gang; er worden weer voor millioenen guldens winsten gemaakt, maar de vele wH- van goeden wil worden door ~>elge- brek bedreigd. We hebben, aldus spr. een vijand in eigen land, een kapi- taalskliek, die leeft t enkoste van de mindere strijdbaarheid van het Ne derlandse volk. Daartegenover moet eensgezindheid gesteld worden, want de macht der verenigde werkers is on weerstaanbaar. Spr. besloot met een vurig geuit: „Sluit U aan!" De film die vervolgens gedraaid werd, beeldde wel zeer treffend de resulta- t' van een grote eensgezindheid on der mensen van eenzelfde volk uit De KV.C.-filmdienst heeft het al leenvertoningsrecht op deze film die in de laatste maanden van 1947 in vele plaatsen in Nederland vertoond zal wórden. Ongetwijfeld zal ook el ders evenals in Alkmaar flinke be- langsteling voor dit filmwerk bestaan en met recht. Realistisch en suggestief opgezet, geeft deze rolprent een uitstekend beeld van het leven der Joegoslavische dorpsbewoners tijdent, Duitse over heersing. Pr; zun de vele opna men uit het Joegoslavische bergland schap en de Russische acteurs geven knap spel te zien. Enkele gevechtsscènes kwamen ons uiteraard wat onwaarschijnlijk voor, maar zij kunnen de goede indruk die de film maakt, niet uitwissen. Do seur heeft met het in beeld van de verbitterde verzetsstrijd der partisanen on4er leiding van maar schalk Tito groot succes geboekt. 25-JARIG JUBILEUM De heer B. Govers herdacht Zaterdag de dag. waarop hij voor 25 ja£tr in dienst trad bij het N. H. Landbouwcre dict alhier. Nadat op Vrijdagavond de jubilaris een diner ten huize van de directeur was aangeboden, werd hij Zaterdagmorgen na met zijn gezin per auto van huis gehaald te zijn, door de directie ten kantore toegesproken. Er waren veel bloemen en mooie cadeau*? o.a. een prachtig radiotoestel, aanga» boden door de directie. Postduiven vlogen De A.C.C. hield op 21 September j.ï. een wedvlucht vanaf Mons met Z.Z.W. wind. De eerst aankomende duif be reikte een snelheid van 1468.6 meter per minuut: l en 3 C. Ra beling P; 2. 28. 34. 36 en 44 Pater de Geus H; 4, 15, 25 en 26 C. D. Huiberts S; 5 en 24 A. Doorne kamp P; 6 Gebr. Telleman S; 7 en 16 Gebr. de Best S; 8. H. Bakker H; 9 Schipper S; 10 J. Al P; 11 13 M. Pronk A; 12, 19 en 29 Middelburg H; 14 en 38 Bielsma P; 17 C. Jansen P; 18 Bou- wens A; 20 en 22 v. Tricht H; 21 en 23 J. J. Hoed H; 23 en 43 De Beer P; 27 en 39 F. Feyen P; 30 v. d. Idsert S; 32 C. Streichen S; 33 en 41 Teerhuis P; 35 H. Pel S; 40 v. d. Kamer A; 42 Mannes H; HANDELSREIZIGERS VERENIGEN ZICH In een geanimeerde vergadering, welke gehouden werd op Zaterdag 4 October te Alkmaar, is de Handelsrei zigersvereniging „Hermes" weer uit zijn as herrezen. Wij roepen alle ver tegenwoordigers en agenten uit onze omgeving op, zich te organiseren en inlichtingen te vragen aan het voorlo pig secretariaat: C. W. Kröger, Laat 219, Alkmaar. Het is wel noodzakelijk dat deze beroepsmensen zich organise ren, het zal tot verbetering van hun positie leiden. Het voorlopig bestuur van deze ver. bestaat uit de heren: Jb. Koomen, Butterlaan L 7, Heiloo, voorzitter; C. W. Kröger, Laat 219, Alkmaar, secretaris en C Winkel, Stationsweg 20, Alkmaar, Penningmeester. RUNDVEEFOKVER. „DE DUIN STREEK" BERGEN Op Vrijdag 3 October hield de rundveefokvereniging „De Duinstreek" een algemene vergade ring in café Nieuwendijk in De heer N. Kaag heette allen welkom en ging over tot de behandeling van de agenda. Door enkele leden waren aanmer kingen op de uitspraak van de jury, van de veetentoonstelling gemaakt. Hierop antwoordde de heer Broer- sen tot ieders bevrediging. Tevens werd besloten om over plm. 3 wéken een stierenveiling in Bergen te houden alleen voor leden van de vereniging om de goede fokstieren in de Duinstreek te houden. Hierna volg de rondvraag en sluiting. Na de vergadering was er gelegen heid om het nieuwe laboratorium der vereniging in Bergen te bezichtigen. Het ziet er keurig en goed verzorgd uit. De heer Broersen vroeg aan en kele veehouders foto's van stamboek- vee om daarmede de wanden van deze inrichting te versieren. GESLAAGDE UITVOERING HEILOO Zaterdagavond opende de Arbeiders Toneelvereniging „Falk- land" het toneelseizoen met de opvoe ring van het bekende toneelwerk van Henri van Wermeskerken „Suikerfreu le". Een stampvolle zaal heeft enige uren genoten van het uitstekend spel van „Falkland". Alle spelers, zonder uitzondering, hebben zich geheel ge geven in dit blijspel, spelende in de Indische sfeer. Van der Kooy (J. Rossenbacker) de man welke een kind had van een inlandse, heeft de moed niet om dit te vertellen aan zijn echtgenote Bet- je, de vrouw van Kattenburg, welke zich ook daar naar gedraagt. Betje is na 15 jaar getrouwd te zijn uit Hol land naar Indië gekomen en voelt zich in dit milieu weinig thuis. Deze rol werd op geniale wijze gecreeërd door mevrouw Speur-Jonker. Trudi. Kooy's dochter, het halfbloed meisje werd op de juiste wijze ge typeerd door Jo Rentenïnar. Schuit, vriend van Kooy (Jan Hoed) welke zich in een moeilijk parket begeeft door zich tijdelijk uit te geven als vader van Trudi was. zoals we ge wend zijn, goed. Nick Aafjes. als Nittel, welke Trudi het hof maakt, blijkt concurrentie te hebben van van Wielandt (Freek Schippers). Deze heeft genoeg van 't leven in Indië en zou graag op reis gaan met Trudi, wat soms tot verma kelijke scène's aanleiding is omdat hij erg afwezig is van het klimaat wat hij niet meer kan verdragen Joop Smit als Oessin de Inlandse be diende was evenals in „Sonna" 'n goe de figuur. De decors werden juist ge kozen en door de heer van Nieuw- poort uitgevoerd. Al met al een zeer geslaagde uit voering. Rest ons te vermelden dat de voor zitter de heer H. Keesman zijn dank baarheid er over uitsprak dat burge meester Kalff met z'n aanwezigheid blijk gaf mee te leven met het vereni gingsleven ter plaatse. Op de Zater dagen 11 en 18 October volgen nog twee opvoeringen van dit stuk. K.S.V,Z.A.P. 1—4 KOEDIJK KSV speelde een zwa re wedstrijd tegen ZAP op eigen ter rein. Hoewel KSV zijn beste beentje voor zette, kon zij het toch niet bol werken tegen ZAP. Met de rust was de stand 2-0 in 't voordeel van ZAP Na de rust speelde KSV met eeif ge wijzigde opstelling, wat tengevolge had, dat direct na de hervatting de Waal doelpuntte voor KSV. KSV was een kwartier lang overwegend sterker; de gasten raakten weer beter op dreef en als beloning voor het mooie spor tieve spel van ZAP keerde deze huis waarts met een 4—1 overwinning. ONGELUK DAT GOED AFLIEP HEILOO Zondagmiddag omstreeks 12 uur wilde een auto bestuurd door R uit Heiloo en komende uit de richting Castricum vanaf de Kennemerstraatw de stationsweg oprijden. Op dit zelfde ogenblik wilde een auto bestuurd door R. uit Rotterdam hem passeren. De gevolgen waren ern stig. De eerste wagen werd op zij ge grepen en onderste boven geworpen. Alhoewel in de eerste 2 en in de 2e auto 4 personen gezeten waren liep het met persoonlijke ongelukken goed af Eén hiervftn een meisje, klaagde over pijn. Dr. Janssen welke spoedig aanwezig was kon alleen constate ren dat ook zij met de schrik vrij was gekomen. De auto's hadden belangrijke mate riële schade. Met vereende krachten werd de omgeslagen auto weer op z'n wielen gezet. De Rijkspolitie maakte proces-ver» baal op. „TI NTORETTO" HEILOO De amateurs schilder en teken ver. „Tintoretto" gaat het de laatste tijd goed. Het ledental is belangrijk uitgebreid. Er is in de laatste maanden door de leden afzonderlijk veel buitenwerk ge maakt. Thans, nu het winterseizoen is inge treden gaat men gezamenlijk weer werken o.Lv. de heer Heeck uit Cas tricum en wel op Donderdagen vanaf 7.30 uur op de grote zolder in het schoolhuis aan de Willibrordusweg. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling om van de gemaakte werken een tentoonstelling te houden tijdens de Kerstdagen. Wij wensen deze „artisten" veel suc- ses. HANDBAL Vrone- dames weerden zich uitstekend St. PANCRAS Zondagmorgen 8 uur vertrok ons eerste elftal van de handbalclub Vrone per autobus naar Krommenie om de strijd aan te bin den tegen Rood Zwart Vrone speelde technisch beter dan Rood Zwart zodat al spoedig voor Vrone het eerste en tweede doelpunt kwam (Jo en Annie) Na de rust wisten de Vrone dames er nog drie doelpunten bij te maken, terwijl Rood Zwart er geen kans toe kreeg om haar eer te redden. Met deze 50 overwinning hebben onze dames nu uit drie gespeelde wed strijden 6 punten in de wacht gesleept! Vrone 2 heeft thuis met 1—2 ver loren van SDL. Een verdiende zege voor de laatstge noemde club. VOETBAL De vroede vaderen van Schoorl. kwamen Vrijdag 3 October, onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems bijeen voor het be handelen, van een agenda, waai' geen wereldschokkende gebeurtenissen op voor kwamen. Om 19.30 opende de voorzitter. Notulen van de vergadering van 8 Sept. werden zonder aanmerkin gen goed gekeurd. Ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aange nomen. Bij de mededelingen, zei spre ker, dat er een schrijven van dc Ou dercommissie van Groet was ingeko men, over de Openbare Lagere School aldaar. Nieuwe O.L.S. te Groet^ Deze school is ondergebracht in een barak, welke volgens de Oudercommis sie niet meer aan de eisen van hygi ëne, en comfort voldoet, en vroegen de raad om een nieuwe school. B.W. heeft zich in verbinding gesteld met we deropbouw in Haarlem.- Schoorl staat 2e op de lijst. In verband hiermede heeft de raad besloten f 400 aan Ged Staten aan te vragen voor het maken van een tekening dezer school. De kosten van deze school zullen f 100.000 bedragen, dit is f 25000 per lokaal. De heer Blankenstein (arb.) juichte het plan toe, en verzocht te vens, deze zaak te bespoedigen. De aanbieding van de rekeningen, dipnst- jaar 1944 welke een nadelig saldo van f 35951.58 aangeven werd een commis sie van onderzoek uit de raad benoemd Wijzigingen in de Politieverordening werden goedgekeurd. De heer H. H. Koel werd met alge mene stemmen aangewezen, voor het innen van havengelden, op een salaris van f 30.— 10 van de opbrengst. Een tweetal leningen, te weten een van f 100.000 voor het uitvoeren ri oleringswerken en een van f 150.000 ten behoeve van de gewone dienst, werden goegekeurd, Een bijdrage van f 67.000 van het DGBR zijnde het ver schuldigde bedrag in de aanlegkosten. is binnenkort te verwachten. Een gratificatie voor het personeel der gemeente, van ten hoogste f 50.— werd goedgekeurd. Over het maken van een parkeer terrein, waarvoor de oude openbare lagere school moet worden afgebro ken. ontstond enige discussie. De beer N: Kaag (mid.Bl.) vroeg of de oude school nog dienstbaar ge maakt kon worden voor een Lagere Landbouwschool. Voorzitter zei dat dit niet mogelijk was, wegens hoge kosten De heer Blankenstein arb) gaf de raad in overweging, de Paardenmarkt dan gelijktijdig met het Parkeerterrein te verharden, e.e.a. werd daarop aan genomen. De heer F. Gutker krijgt f 100.— gratificatie voor zijn zeer drukke werk zaamheden. Hierop volgde de rondvraag waar alle leden zich voor op gaven, alle voor kleine verbeteringen in de ge meente. Om 22 uur sloot de voorzitter de ze vergadering. St PANCRAS Om 2 u. speelde Zon dag ons eerste elftal tegen MFC. In deze wedstrijd was nu Vrone in de aanval, dan weer MFC. Er werd door beide partijen hard gezwoegd maar voor de rust kon geen doelpunt gemaakt worden. Na de rust nam Vrone spoedig de leiding. Twee goals volgden elkander op. Maar MFC liet het er nu niet meer bU zitten en kwam geducht opzetten. Het duurde niet lang of de stand werd 2—2. Om het winnende punt werd hard gevochten, maar het bleef uit. Het tweede elftal heeft in Alkmaar gespeeld tegen Alkm. V, welke strijd is geëindigd in een gelijk spel (1-1). Jonge militair bij baden in zee verdronken Tussen Schoorl en Camperduin SCHOORL Zaterdagmiddag om ongeveer twee uur is een jonge mili tair een zekere Krielaars, wonende te Ginneken (N.B.), bij het baden in zee tussen Schoorl en Camperduin ver dronken. Met z'n tweeën, Krielaars en een col lega, begaven zij zich ter hoogte van paal 29 in zee. Krielaars moet plotseling, terwijl hij slechts een meter of tien van het strand verwijderd was, in do golven zijn verdwenen. De marechaussee, mi litaire politie en politie hebben uren en uren lang gezocht maar gisteravond was het stoffelijk overschot nog niet gevonden. Krielaars was 21 jaar oud. KERKELIJK LEVEN HEER HUGOWAARD Dc Hcrv gemeente Heerhugowaard-Ve' nhuizen is thans tijdelijk bij de ring Alk. geplaatst. Als consulent is bennt-mtf ds. Van Santen uit Akersloot, die Zondagmiddag voor het eerst in de dienst voorging. Het plan is Woensdag a.s. de eerste schoolcatechisatie te houden, terwijl volgende week Woensdag de avond catechisaties in de consistoriekamer aanvangen. Ds. Bloemhoff van Ileiloo heeft zich bereid verklaard 31 October a.s. des avonds een Hervormingsavond te lei- den. Diverse" verzoeken voor de nieuwe consulent kunnen bij ouderling Dirk- maat en de koster worden bezorgd. AMBTENAREN WONNEN HEER HUGOWAARD - Een tussen een ambtenaren-elftal uit Hcerhtigo- waard en een ambtenaren team uit Langedijk met veel animo gespeelde voetbal wedstrijd op het gemeentelijk sportterrein werd door de thuisclub met 81 gewonnen De heer Sutman Meyer, burgemees ter der gemeente verrichtte de aftrap. Een dezer dagen hield de afd. Alk maar van de Vereniging Volksonder wijs een huishoudelijke vergadering, waarin als spreker optrad de heer A. van Wijngaarden, secretaris van het hoofdbestuur. Uit de mededelingen, die de voor zitter van de afdeling, de heer F. H. Holzmuller deed, bleek in de eerste plaats de zeer belangrijke groei van Volksonderwijs In Alkmaar. Het le dental steeg in enkele maanden van 300 tot bijna 1200 v.n. dank zij de activiteit van de heer C. Daalder, die met algemene stemmen tot lid van verdienste werd benoemd. De voor zitter gaf een overzicht van de moei lijkheden, die het houden van het schoolfeest In de laatste jaren heb ben verhinderd. Het verkrijgen van versnaperingen voor de kinderen was onmogelijk, terwijl nog steeds geva ren dreigen, wanneer de wandelpa den worden verlaten. Het bestuur heeft gemeend geen risico te moeten nemen en liever geen schoolfeest te houden dan de kans te lopen, dat er ongelukken zouden kunnen gebeuren. Een standpunt, dat door de hoofden van de scholen werd gedeeld. Op een vraag uit de vergadering, wanneer het bezoek aan de Schoorlse duinen af gevoerd moest worden, of het niet mogelijk zou zijn een reisje naar Amsterdam te maken en een bezoek aan Artls e.d. te brengen, werd van bestuurszijde geantwoord, dat de traditie van de boottocht naar Schoorl indien enigszins mogelijk, gehand haafd moest blijven. Een bezoek aan Amsterdam met ongeveer 1400 kinde ren Is practisch onuitvoerbaar. Ge tracht zal worden in 1948 het school feest toch te doen doorgaan, al zal misschien het vrije verkeer in de dui nen door iets anders moeten worden vervangen. Na afdoening van de agenda ver kreeg de heer Van Wijngaarden het woord, die in de eerste plaats de af deling geluk wenste met de groei en de dank van het hoofdbestuur over bracht aan de heer Daalder. De groei in Alkmaar, aldus spr. staat niet op zich zelf. Nadat ons land van de druk der bezetting was bevrijd, ontwaakte alom in stad en land een grota activiteit en ging het ledental dat bij de bevrijding ongeveer 57000 bedroeg met sprongen omhoog heeft thans de 100.000 ruim overschreden. In de oorlog is het besef gegroeid, dat het Nederlr- *lk. ondanks allo verschillen een eenneid moet zijn. Dat hebben de duizenden, die na de be vrijding tot Volksonderwijs toetraden begrepen en de leuze van Volkson derwijs „laat hen onverdeeld" geldt meer dan ooit. De strijd om school schijnt ten voordele van hei bijzonder onder wijs beslist. Maar er zijn tekenen van verontrusting bij het bijzonder onderwijs. Een groot gedeelte van het volk is aangetrokken tot de bijzon dere school, doch het behoort daar niet thuis. Vandaar, dat door een ge deelte van de tegenstanders de open bare school sterker wordt gezien. Openbaar onderwijs is het nastreven van de ontwikkelingsgang van een volkscultuur, een Nederlandse cul tuur, gegroeid uit de West-Europese cultuur, waar wij deel aan heb ben. Wanneer wij de bestuursvorm van de openbare school de gestalte kun nen geven, die de wetscommissie van Volksonderwijs als wenselijk heeft gesteld, zal dit een nieuwe bloei voor de openbare school betekenen. Uit de groei van Alkmaar, zo be sloot de heer Van Wijngaarden zijn met grote aandacht gevolgde rede. kan blijken, dat men ook hier zijn plicht heeft verstaan. Muziekkorpsen werken samen Onze stedelijke muziekcorpsen zul len de 8 Octoberfeesten met veel mu ziek opluisteren. Vanzelfsprekend vat zou eco dergelijk feest zijn zonder muziek? Maar het bijzondere is deze keer, dat de samenwerking tussen de vier corpsen inniger zal zijn dan andere jaren Gezamelijk zal men een tweetal mar sen, „De vrolijke dauwtrappers" van P. B. Bisselink en de „Engelandvaar ders" van W. Schild, ten gehore bren gen. Na afloop van de fakkeloptocht zullen de vier corpsen als één corps optrekken van het Doelenveld naar 't Waagplein, om daar gezamenlijk musiceren GEEN SPREEKUUR EGMOND a. ZEE Nu de woningen van de Woningbouwvereniging bijna gereed zijn, krijgen de Burgemeester en de Wethouders een drukke toeloop aan de deur van liefhebbers voor de woningen. B. en W. van Egmond aan Zee verzoekt ons aan de lezers mede te delen ,dat zij voor woningaangfcle- genheden niet thuis te spreken zijn. De burgemeester is op zijn ge wone uur te spreken en de wethou ders zullen voortaan iedere Donder dagavond van 7 tot 8 uur op het raad huis zitting houden, speciaal voor het bovengenoemde doel. EGMOND a. ZEE Met de trein die om 12 uur in Alkmaar arriveert, kwa men Donderdag een groot aantal kin deren can uit Groningen, Almelo, Bergcnthem. op hun doorreis naar Fg- mond aan Zee, waar zij gedurende 6 weken in de Kinderkolonie aan de Kerkedijk zullen verblijven Laat ons hopen dat «211 verbliji fret gewenste resultaat zal opleveren ea dat de kinderen weer monter naar huis zullen terugkeren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3