Ikmaaitleï Ontroerende plechtigheid in Utrechts Domkerk GEW0HHEN! Onder de Schijnwerper KORT maarKRlCHTIG n.-hollandse Maria Christina, PERS 1945 De doop van Prinses Marijke Distributie Losse textielpunten voortaan ook geldig Munitie-oniploffing bij Apeldoorn Staten-Generaal nog niet gereed met wetsontwerp overdracht Koninklijke macht Cultuur 4e Jaargang No 1057 5= Donderdag 9 October 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. West er weg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A ("niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie, Tel.: 3300 namen met een symbool Wederom een hoogtijdag voor het Prinselijk Gezin. Immers, het jong ste prinsesje, Marijke is gedoopt. Wij behoeven ons niet eens te her inneren de geestdrift, die op die koude winterdag - 18 Februari van dit jaar - werd losgeslagen door het bericht van haar geboorte, om te weten, dat ook nu het Nederlandse volk meeleeft met deze belangrijke gebeurtenis, want wanneer er vreugde heerst in het Prinselijk Gezin, straalt daarvan iets af op allen, die meeleven met het wel en wee in het witte paleis te Soestdijk. De Doop van een kind is een gebeurtenis van betekenis in ieder gezin, waar net Komnjuyk devies „Le Christ avant tout" tot gelding gebracht wordt. Het oog van Nederland en van de vele vrienden buiten zijn landsgrenzen is deze dag gericht op U- trecht, waar de kerkelijke plechtigheid van de doop voltrokken is. UTRECHT IN AFWACHTING. In de vrolijk bevlagde straten van de oude Domstad heerste een feeste lijke stemming. Er was drukte en beweging in de stad, doch van geheel andere aard dan men met andere gebeurtenisen gewend is, zoals bijvoorbeeld tijdens de jaarbeursdagen. Evenals met de geboorte van Prin ses Marijke hadden ook nu de school kinderen vrijaf en nattSurlijk vulde de jeugd de straten der binnenstad met haar gerucht. Langs de route der ko ninklijke stoet hadden velen reeds tij dig een plaatsje gezocht. De weg was afgezet door militairen: om de drie meter een soldaat van het Utrechtse garnizoen, aangevuld met eenheden van de marine en de luchtstrijdkrach ten. Midderwijl begaven de genodig den zich naar de Domkerk, waar het een aan- en afrijden is van auto's, die in voorbeeldige regelmaat door- de V- trechtse politie naar de hoofdingang wei-den gedirigeerd. Rechts van deze ingang stond de ere wacht der studentenweerbaarheid, in de groene uniformen, witte slobkou sen en witte pluimen op de hoofddek sels. DE KONINKLIJKE STOET. Om elf uur reden de zeven hofauto's met de leden der Koninklijke Familie en haar gasten de stad binnen. Een p-c.>rt0 van twaa'f militairo nW«T.rü- Voor het tijdvak van 12 t.m. 25 Oc tober a.s. geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie P) P—01 brood 800 gram brood P01 boter 125 gram boter P- 02 boter 125 gram margarine of 100 gram vet P03 boter 250 gram margarine of 200 gram vet P01 vlees 100 gram vlees P—02 vlees 400 gram vlees P01 melk 3'/2 liter melk P—03 melk 6 liter melk P05 melk 6'/2 lit.er melk P01 diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas P—02 diversen 1 ei P03 diversen 125 gram koffie P—04 diversen 50 gram thee P03 reserve 1600 gram brood P—06 reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 (serie P) P—11 brood 800 gram brood P—11 boter 250 gram'boter P—12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet P- 11, P—12 vlees 100 gram vlees P—13, P—15 melk 10 liter melk P—11 diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas P—12 diversen 1 ei P— 1 :t reserve 800 gram brood Bonkaarten MA. MB, MC, MD, ME. MF. MG. MH 711 (btfz. arbeid a.s. moeders en zieken) serie P P—21 brood 800 gram brood P—21 boter 250 gram boter P—22 boter - 250 gram margarine of 200 gram vet P—21 melk 5 liter melk P—21 vlees 300 gram vlees P—22 vlees 100 gram vlees P— 21 kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas P—21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 October worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk .waarop eerst op Maan dag 13 October mag worden gekocht. ders ging de stoet vooraf. In de eerste auto hadden plaats genomen H.M. de Koningin en de Groothertogin van Lu xemburg, in de tweede Prins Felix van Luxemburg en Prinses Armgard; in de derde de Zweedse gezant bij het Nederlandse hof, de heer Lagerberg en mevrouw Churchill; in de vierde mevrouw Roëll-Feith en Prins Asch- win; in de vijfde Mevrouw Post-Salo- mons en de heer A. J. Andree Wiltens; in de zesde de Prinsesjes Beatrix en Irene met mevrouw Pennink en in de zevende H.H.K.K.H.H, Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Marij ke. De stoet werd gesloten door een militair escorte van twaalf motorrij ders. IN DE KERK. In de kerk was op uitdrukkelijke wens van het Prinselijk Paar geen bloemenversiering aangebracht. Alle genodigden er werd geen itelt gedragén, de "militairen waren in klein tenue of service dress met draagriemen stel haden hun plaat sen ingenomen, toen de stoet aan de kerkingang aan de Domstraat arri veerde. Aan de ingang van de Domkerk werd de Koningklijke Familie ont vangen door twee leden van de kerk voogdij en door de voorzitter en de scriba van de kerkeraad. Deze commissie geleidde de vorste lijke personen naar de sacristie, waar de stoet werd opgesteld. Kort daarop schreed deze langzaam de kerk binnen en werden de plaatsen ingenomen. «J)E KERKDIENST Toen de Hofprediker, Ds. J. F. Ber- kel. de kansel bestegen had viel een stilte voor een persoonlijke gebed. Na het votum sprak de predikant de zegen uit en hierop verzocht hij de ge meente het eerste vers van gezang 112 te zingen en vervolgens las de voor ganger Psalm 23, „De Heere is mijn herder, mij zal niets ontbreken", waar in o.m. gezegd wordt: „Al ging ik ook in een dal der schaduw des doods, ik zou geen kwaad vrezen, want Gij zijt met mij: Uw stok en Uw staf, die vertroosten mij". Nadat Ds. Berkel in gebed was voor gegaan, hield hij zijn prediking, waar voor hij tot tekst had genomen: Jes. 43 1 b. „Ik heb U bij Uw naam ge roepen, Gij zij mijne". Als Psalm 23 zegt: „De Heer is mijn- herder" zo zeide hij o.m. is he een antwoord op het gezocht zijn door God De schapen zoeken de herder niet, de herder zoekt het schaap. Heel de bij bel is vol van dat zoeken van God. Het prinsesje, aldus Ds. Berkel, draagt twee namen: Maria, zo heette de Moe der van Jezus, die luisterde, anderen tot gehoorzaamheid aan Christus drong en voor wie Jezus nog zorgde, toen hy aan het kruis hing. Mai-ia, zo heette de vrouw, die zit tend aan Jezus' voeten zijn woord hoorde. Maria heete de MagdaJeense. die an deren de boodschap bracht, dat Jezus leefde. En het prinsesje heette Christina. j InT deze naam horen we Christin, <bij^ Christus zijnde. De twee namen zijn symbolisch. Mo ge zij zijn een Christin, die luistert: ge zijt van mij, spreekt God. Maar zo als God deze dopelinge roept, roept hij ons allen. Pas dan, als we gehoor zamen. kunnen we antwoorden: de Heer is mijn herder, kunnen we er bijvoegen: al ging ik ook in een dal Het is gebleken, dat de meeste ge vallen van vermissing van textielkaar- ten worden veroorzaakt door bet feit, dat men het doen van textielaankopen deze kaart in haar geheel medeneemt. Aangezien in dergelijke gevallen vergoeding uitgesloten is, wyst het ministerie van economische zaken er nogmaals op, dat de bepaling volgens welke losse textielbonnen ongeldig zyn, is komen te vervallen. Een ieder wordt dan ook aangera den om bij het doen van textielinko- pen een beperkt aantal bonnen mede te nemen, welke van te voren thuis van de textielkaart zijn verwijderd. Hieronder volgt nog een overzicht van de thans geldige textielbonnen. Textielkaarten VA t.m. VF 605 Van de textielkaarten VA t.m. VE 605 zijn geldig de bonnen 101 t.m. 140 alsmede de letterbonnen B, C, D, E i,i-, van het doop* ik i;« ue Dom te Utrecht. Links de juwelicrster mevr. Mandersloot, rechts de koster. en F elk ter waarde van vijf punten. Van de textielkaart VF 605 zijn gel dig de bonnen 101 t.m. 200. Textielkaarten VA 705 Van de kaart VA 705 zyn geldig de stroken A, B, C, D, E en F elk be staande uit vijf bonnen ter waarde van 1 punt en een bon ter waarde van 5 punten. De bonnen „Reserve" A, B, C, D, E en F zijn niet geldig voor de aankoop van textielgoeedren. Griekse communisten staan achter Markos De Griekse communistische party heeft zich in een communiqué officieel en zonder voorbehoud gesteld achter de gewapende strijd en de politieke doel stellingen van de Griekse verzetslie den, die onder leiding van generaal Markos opereren. In het communiqué worden alle le den aangespoord de verzetslieden te helpen, omdat „de strijd gewapender hand .welke door Markos wordt ge voerd, het enig mogelijke antwoord vormt op de vreemde indringers". Volgens het communiqué, dat werd uitgegeven na de eerste voltallige bij eenkomst sedert negentien maanden van dc communistische leiders ,werd na deze bijeenkomst een militaire be spreking gehouden. Sofoelis, de Griekse minister van buitenlandse zaken, verklaarde, dat uit het communiqué verschil van mening binnen de partij bleek WIJZIGING KIESWET Binnenkort is een wetsontwerp te verwachten, dat wijzigingen voorstelt in de kieswet .Nader vernemen wij nog, dat het wijzigingen betreft van technische aard, waardoor de techniek en de administratie van het kiespro- ces wordt vereenvoudigd. In Egypte zijn in de laatste 24 uur 36 gevallen van cholera met dodelijke afloop gerapporteerd. der schaduw des doods, dan nog Is God mijn beschermer. DE DOOP Na de preek werd gezongen gezang 201 en nu naderde het grote ogenblik van deze kerkdienst. Het formulier van de Heilige Doop werd gelezen, waarna aan de ouders van de dope linge de gebruikelijke vragen gesteld werden. Deze werden door Prins Bern hard en Prinses Juliana met „ja" be antwoord. Hierop weerklonk het eerste deel van gezang 94 en had Ds. Berkel in middels zijn plaats bij het doopvont ingenomen om de H. Doop te bedie nen in tegenwoordigheid van de oud ste ouderlingen, de heren Weener en van der Roest. Prins Bernhard droeg nu Prinses Marijke naar het doopvont, Prinses Juliana stond aan zijn zijde. Het water op het voorhoofd van het prinsesje sprenkelend sprak de hof prediker daarop: „Maria Chrisina, ik doop U in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes", de Oranjetelg zo voerend binnen de gemeenschap der kerk. Staande zongen degenen, die deze ontroerende plechtigheid mochten aan schouwen, het slot van gezang 94. Tot slot sprak Ds. Berkel de zegen uit, waarmede deze plechtigheid ten einde was. GELUKWENSEN EN GE SCHENKEN Na afloop van de kerkdienst begaf de Koninklijke Familie zich naar de sacristie, waar haar gasten gelegen heid hadden te feliciteren. Ds. Berkel overhandigde hier een oorkonde, welke getekend is door de Utrechtse calligraaf Haalboom, de pre sident-Kerkvoogd, Mr. C. Veen bood namens de kerkvoogdij een verkleind model van het doopbekken in zilver aan en namens de kerkeraad Ds. A. J. Brinkman een bijbeltje met op dracht Kort daarop verlieten de Koninklij ke Familie en haar gasten het kerk gebouw om de terugtocht naar het paleis Soestdijk té aanvaarden, har telijk toegejuicht door de velen, die zich langs de straten verzameld had den. De eerste ronde: Met ingang van Maandag a.s. is de verschijning van de fusiebladen he denmorgen bij rechterlijke uitspraak verboden. Voor iedere editie, welke toch het licht ziet, wordt een dwang som van verbeurd van duizend gul den per dag. Eén en ander betekent, dat de Vrije Alkmaarder, de Nieuwe Schager en de Kennemer Koerier weer xoals voor heen zullen moeten verschijnen. Het Dagblad voor Alkmaar verdwijnt en wordt vermoedelijk weer Alkmaarsc Courant. De Schager Courant en Kcn- nemerland (Beverwijk) (welke namen bij de fusie waren overgenomen) mo gen blijven verschijnen, doch in de op lage van voorheen. Ontslag van Majoor Breunesse gehandhaafd Zoals bekend ,is indertijd aan ma joor Breunesse .kort na de MAdagen van 1940 leider van de Opbouv*dienst en later van de Arbeidsdienst, eer vol ontslag verleend uit militaire dienst. Tegen deze beslissing van de minister van oorlog was de majoor in beroep gegaan; thans is dit beroep by Kon. Besluit ongegrond verklaard In het besluit is o m. overwogen, dat majoor Breunesse zich in vele opzich ten goed heeft gedragen, zodat het Zuiveringsbesluit 1945 op hem niet van toepassing is. Niettemin is zijn houding in verband met de bezetting zodanig geweest, dat er termen aan wezig waren aan hem, zij het dan ook eervol, onslag te verlenen. Gistermorgen is bij het opruimen van oude Duitse munitie in de Soe- rense bossen bij Apeldoorn door mi litairen een ernstig ongeluk gebeurd, dat de chauffeur-korporaal W. Mul der uit Hattum het leven heeft ge kost, Drie andere militairen werden zwaar gewond. Zij zijn naar het Juliana- Ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht en men vreest voor hun leven. Daar zij op het ogenblik niet ver hoord kunnen worden, tasten de mili taire autoriteiten over de oorzaak van de ontploffing nog volkomen in het duister. Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Oct. Jl. 892.177 tegen 873.413 op 1 Sept. Zeven passagiers van een vlieg tuig, komende uit Cairo, zijn te Lis sabon in quarantaine geplaatst omdat zij geen bewijs van inenting tegen cholera konden tonen. Als eerste Duitse correspondent in Engeland is benoemd Brigitte Krü- ger. Zij vertegenwoordigt de „Deut- scher Presse Dienst", de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone. Gevecht lussen Brilse soldaten en Slowenen Het Sovjet-legerblad „Oesterreichi- sche Zeitung" meldt, dat er te Rosen- bach in Carinthië. de Oostenr^kse provincie, die aan Joego-"SIavië grenst, een gevecht heeft plaats gehad tus sen Britse soldaten en Slowenen. Er zouden dertig schoten op jonge Slo wenen, die van hun werk aan een spoorweg in Joego-Slavië terugkeer den, zijn gevuurd. Volgens een officieel Brits bericht werden er door de Britse soldaten 2 waarschuwingsschoten gelost. De En gelsen zouden volgens het Sovjetblad de Joego-Slavische vlaggen, die de, jonge Slowenen droegen, hebben ver scheurd en de jongelieden met hun ge weerkolven hebben geslagen, zodat de meeste van hen „de ernstigste ver wondingen" opliepen. De leider van de anti-fascistische or ganisatie van Sloweense Carinthiërs zou bij het hoofd van het Britse bur gerlijke bestuur te Klagenfurt een krachtig protest hebben laten horen. „LIBERAAL-SOCIALISTISCHE" PARTIJ VAN MR. OUD. Uit goede bron vernemen wij, dat de Rotterdamse burgemeester, mr. Oud vermoedelijk nog deze week zijn nieuwe partij zal stichten. Men wil reeds deelnemen aan de verkiezingen in 1948. De economische grondslag zou liberaal-socialistisch worden. Men wil voorts pogen een brug te slaan tussen linies en rechts en oppositie en re geringspartijen. De beide Kamers der Staten Gene raal zyn gistermiddag in het gebouw der Tweede Kamer in verenigde ver gadering bijeengekomen ter behande ling van het wetsontwerp tot toepas sing van artikel 43 der grondwet. Bjj de opening verklaarde de pre sident, prof. mr. R. Kranenburg terwyl de leden zich van hun zetels verhieven dat de Kamers zich van ganser harte aansloten bij de wens der regering, waarmede de memorie van toelichting besluit: „Het is de vurige wens, dat de omstandigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zullen mogen behoren". De vergadering werd daarna ge schorst om de afdelingen gelegenheid te geven tot het kiezen van voorzitters en van ondervoorzitters en van leden der commissie voor de verzoekschrif ten en werd besloten het wetsontwerp terstond in de afdelingen te onderzoe ken. Om 2.10 uur werd de vergadering geschorst tot 4 uur. VANAVOND TWEEDE ZITTING Tegen half vijf heropende de voor zitter de vergadering .Hij deelde o.a. mede, dat tot voorzitter der commissie van rapporteurs was benoemd de heer van Schaik en tot voorzitter der com missie voor de verzoekschriften de heer De Wilde. Voorts deelde hij mede, dat de stand der werkzaamheden niet toeliet het wetsontwerp nog gister in openbare vergadering te behandelen en voorne mens was de vergadering tegen van avond acht uur weer bijeen te roepen. „ZWIJNTJESJAGER" HAD SUCCES De jachtpartijen op fazpnten en ko nijnen gaan verbleken bij de jacht op wilde zwijnen, die de laatste tijd nog al in oostelijk Nederland voorkomen. De heer Borkus te Wijnbergen ge lukte het ln deze buurtschap zo'n beestje neer te leggen. Het dier woog 160 pond en het was waarschijnlijk afkomstig uit de bossen bij Montfer- land. Dezer dagen lazen we ergens, dat onder cultuur moet worden verstaan de levensstijl van een gemeenschap. Het is mogelijk, dat dit juist is, maar of het begrip daardoor voor de mees ten veel helderder is geworden, Wagen we te betwijfelen. Wat ons betreft, geloven we, dat cultuur neerkomt op iets als juiste waardebepaling, op gevoel voor recht en rechtvaardigheid. In een cultuurstaat is de mens be reid zyn eisen te beperken, wanneer hij ziet ,dat zijn levensstandaard zich al te zeer verheft boven du normale, hij begrijpt, dat de samenleving er niet alleen Is voor hemzelf, maar ook voor anderen. Hij is echter niet bereid offers te brengen .zolang bij weet. dat gerechtvaardigde aanspraken niet zijn vervuld. Hij geeft zijn volle werk kracht zonder zich schuldig te ma ken aan dagdieverij. Hij beffrtfpt. dat hij een deel is van de samenleving en dat hem daardoor plichten worden er- gelegd. Maar hij vraagt het recht ,Mn door te gaan als gelijkwaardige van iedere medeburger. Ware cultuur voert altijd tot schoon heid. Het is na het bovenstaande duide lijk, dat. wat de Duitsers or"* voor ..Kultur" wilden verslijten, met wer kelijke cultuur niets uitstaande had. Het was onrecht en onderdrukking, wat ze brachten er.dat is juist het tegenovergestelde. De kunstenaar is op zijn wijze cul tuurdrager .omdat hij het Juiste p•- voel voor waardebepaling bezit en dit in zijn werk tot uitdrukking vermag te brengen. Op zijn wijze benadert ook 1.:., de schoonheid. Een werkelijke cultuurstaat Is er niet, het is de mens slechts gegeven er naar te mogen streven. Wie dit ziet als zijn doel heeft een heerlijke taak te vervullen: hem zweeft steeds de schoonheid voor ogen en zijn le vensdoel is deze te benaderen. Zelfzucht moet hem echter vreemd zyn Wie deze bezit, bewijst daarmee alleen reods geen gevoel te hebben voor rechtvaardigheid. In onze democratische landen van West-Europa dunkt ons de culuur het sterkst tot uitdrukking te komen, al geven we gaarne toe. dat de toestan den nog verre van volmaakt zijn De cultuur heeft nog nauweiuKS haar intrede gedaan op het terrein der internationale rechtsorde. Van een rechtsorde is daar zelfs nog bijna geen sprake. We vinden er „souverei- ne str.ten", die zich gedragen als wa ren cr geen banden, waardoor ze aan anderen worden gebonden. Ze eisen bij voorkeur alle rechten voor zich zelf op en dulden geen enkele in menging van anderen, zelfs niet in zaken. waarin ook deze anderen direct gemoeid zijn. Instellingen als de Volkenbond voor heen en de UNO bewijzen .dat het hier begint te dagen. De geschiedenis dezer instellingen echter stelt duidelijk in het licht, dat we nog ver van een ook maar enigszins bevredigende op lossing verwijderd zijn. En toch is er geen vrede, geen ge luk voor de volkeren weggelegd, zo lang er geen begrip bestaat voor el- ksnders wensen en behoeften. A. ERIKS Splitsing overzeese gebiedsdelen komende week (Van onze Haagse correspondent) Er komt thans meer tekening in de gebeurlijkheden rond het departement van Overzeese Gebiedsdelen. Reeds voor de kabinetsuitbreiding met mr. Witteman konden wij berichten, dat Overzeese Gebiedsdelen zou worden gesplitst in twee nieuwe departemen ten. Deze splitsing kan vermoedelijk in de loop van de komende weck te gemoet worden gezien. Minister Jonk man is inmiddels ook vrijwel hersteld. weerbericht MEER WIND. Meest zware bewolking met plaat selijk enige lichte regen. Vandaagi geleidelijk toenemende wind, over. wegend tussen zuid en zuidwest iets minder zacbt.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1