Vordering van woonruimte Een zeer moeilijk probleem De productiewei fimttiy, Rbaum a's voetballer De enige kans Het stoven van vis Naweëen van de oorlog (I) (Van rta btf*. mede*erker» Een van de ellendigste naweeën van de oorlog in ons land is het schreeu wend tekort aan woonruimte. Gedu rende de oorlog is er weinig gebouwd en veel verwoest, terwijl de bevolklfïf «teeds toenam. Een van de moeilijk ste vraagstukken, waarvoor de over heid zich dan ook geplaatst ziet. is. hoe op de kortst mogelijke termijn n oplossing te vinden. Jonge mensen, die willen gaan trouwen, stellen dit uit. of gaan bij vader of moeder in wonen. desnoods bij broers of zus ters. Mensen, die door ouderdom hun be drijven of zaken nodig moesten ver kopen. waardoor Jongeren weer een kans kregen, blijven op de bedrijfjes zitten, ten koste van de arbeidspro ductiviteit. Want het is nu eenmaal een niet te loochenen feit, dat jonge krachten meer voortbrengen, dan men sen. die onder de ouderdom gebukt gaan. Maar de oudjes blijven zitten, martelen en knoeien nog een poosje door. omdat er geen woning voor hen disponibel is. I OCTOBER Teneinde gelegenheid tot ingrijpen •an de gemeenten te bieden, is nu met ingang van 1 October de mogelijkheid geschapen, dat door Burgemeester en Wethouders na een plaatselgk inge- stelde adviescommissie te hebben ge hoord. woonruimte, hetzij al dan niet gemeubileerd, te vorderen. Men mag wel aannemen, dat noch het college van B. en W. noch de adviescommissie, met grote vreugde aan de arbeid zullen gaan. want de vordering van woonruimte is een ri goureus ingrijpen in het particuliere eigendom. En dat ingrijpen in het particuliere eigendom is voor degenen, die het moeten doen zowel als voor degenen die het aan de lijve moeten ondervin den. in de hoogste mate onaangenaam. Vooral ten plattelande zal het ver- ZATERDAG 11 OCTOBER 1!M7 Hilversum I - 39 1 na. - Nieuws om 7, 8. 18. 29 en 22 uur. VARA 7.30 gram.platcn; 8.18 Johan Jong, orgel; 8.40 gram.platcn; 9.30 ka mermuziek; VPRO 10.00 morgenwij ding; VARA 10.20 voordracht; 10.35 vioolrecital 11.00 cn nuOké; 12.00 licht concert; 12.33 Miller-sextet; 13.00 Ned. strgdkr.; 14.00 AJC-uitzending; 14.15 harmonie-orkesten. attentie' 15.00 toneel en school; 15.15 men vraagt en wij draaien; 16.00 onze hou ding tegenover Duitsland; 16.15 wo ningnood, een tijdbeeld; 16.45 om en nabij de twintig; 17.15 volksconcert door het Radio Philharmonisch orkest; 18.15 sportpraatje; 18.30 Ned. strijd krachten; 19.00 Hongaars strijkkwar tet: VPRO 1930 ik schreef een brief; 19.45 voor de Nederlanders in Duits land: VARA 2t 15 De Notenkraker, po litiek maandblad voor de rijpere jeugd; 21.15 socialistisch commentaar; 21.30 weekendorkest; 22.00 Don Qui- chotte; 22.30 The Ramblers; 23.15 Hob by-hoek; 22.30 Nachtsirene Hilversum II - 4.15 tn. - Nieuws om 7. 8. 13. 19. 29 en 23 uur. KKO 131 morgengebed;-^.15 pluk de dag: 9.00 Urhte orkestmuziek; 19.09 voor de kleuters; 19.15 herdenking v. Brurkner; 11.99 De Zonnebloem; 12.93 Hawaiian-muziek; 12.33 en 13.20 or kest Klaas van Be eek; 13.40 film praatje; 14.99 de Toneelkijker; 14.20 Engelse les; 14.49 uitbundige plaatjes; 15.09 voor de Jongeren; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 15.45 KRO-kiosk; 16.39 de schoonheid van het Gregoriaans; 17.99 de Wigwam; 18.15 buitenlands weekoverzicht; 18.30 hoorspel: ..I-ord Jumpatit"; 19.45 ban den. die binden, klankbeeld; 29.39 lichtbaken; 21.09 en morgen is t Zon dag; 21.40 reu koets rol verhalen, ver- volghoorspel; 22.99 werkendserenade: 22.45 avondgebed. TEN GELEIDE Enkele dagen geleden plaatsten -wU reeds een artikel over de op 1 October j.1. in werking ge treden Woonruimtewet 1947. Dit kwam van de hand van iemand, die de kwestie globaal en van een landelijk oogpunt heeft toegelicht. Nu geven wU in enkele artikelen nog eens het woord aan iemand, die on ze omgeving door en door kent en met de toestanden hier op de hoogte is. Hij zal de kwestie belichten met het oog op om standigheden in ons gewest. moedelijk uitermate moeilijk zijn om door middel van vordering van woon ruimte het woningvraagstuk op te los sen. Men mag aannemen, dat de wet gever met het scheppen van de ge legenheid tot het vorderen van woon ruimte in het bijzonder het oog heeft gehad op de grote gebouwen in de steden welke thans terecht of niet In gebruik zijn als kantoorruimte, op de gro'e villa's in steden en in met na tuurschoon gezegende dorpen, waar ettelijke kamers door een paar per sonen worden bewoond Dat zijn inderdaad gevallen waarin zonder aanzien des persoons in het eigendomsrecht van particulierenkan worden ingegrepen. Maar wanneer wij de gevallen be schouwen op het platteland en in on ze kleine West friese steden dan ligt de vordering enigszins anders. Ir de steden nog weer niet zo als op he'. platteland, omdat daar ook en kele gevallen zijn. waarin de weelde de grote gebouwen uitpuilt en ingrij pen noodzakelijk maakt. Waneer wij echter in de omgeving het cog laten rondgaan en de gevallen waarin tot vordering moet worden overgegaan eens nader beschouwen, vinden we maar heel enkele werke lijk grote huizen, die gevorderd zdu- dcr. kunnen worden en waarin ge zinnen zouden kunnen worden onder gebracht. VORDERINGSPROBLEMEN En dus moeten de vorderaars, in casu, de gemeentebesturen en de ad viescommissies uitzien naar andere j objecten. Deze objecten zijn inder daad gevonden: het oog is gevallen op de zogenaamde alleenwonende per sonen. De gedachte is vrijwel ge meen goed geworden, dat het toch eigenlijk niet verantwoord is, dat er zoveel mensen alleen in een huis wo nen, terwijl er aan de andere kant een schreeuwend gebrek aan woningen is en er op woninggebied de ellen digste toestanden heersen. (Mensen in schuren, mensen op zolders, kinder rijke gezinnen in veel te bekrompen ruimte, enz.) Inderdaad stuiten we hier op een schrijnende tegenstelling: enerzijds 'n man of vrouw, die alleen in een huls woont en er dikwijls nog een week of wat uittrekt, anderzijds de bovenge noemde gevallen. En dus vordering? Wat zijn het voor mensen, die nog alleen in een huis wonen? Veelal we duwen of weduwnaars, die na een le ven vol ontbering en hard werken naast elkaar het tot een eigen bedrijf je hebben gebracht, een eigen huisje hebben gekregen en daar de tijd die hen op dit ondermaanse nog rest, doorbrengen. In de regel hebben ze meer leed dan vreugde en meer arbeid dan ont spanning gekend. Het eigen huisje in de laatste levensjaren is hun enige vreugde. Van deze mensen zal dus woonruim te gevorderd moeten worden? Dat schept dan echter tegelijkertijd de verplichting, dat de overheid het vraagstuk van de huisvesting van de ze mensen in behoorlijk geoutilleerde rusthuizen meer ter harte gaat nemen. Daarover in een volgend artikel. Er wordt over geschreven en gepraat, maar laten we vaststellen, dat van een wet in dit gevat nog niet gespro ken kan worden. Onlangs heeft „Het Vrije Volk" dit probleem aangeroerd. En wel naar aanleiding van een paar gevallen, voorgekomen b(j een paar grootbedrijven in ons land. Men weet het, deze bedrijven hebben aldus „Het VrUe Volk" —de fabricatie van een bepaald product stopgezet en dat gene geproduceerd waar meer .winst mee te behalen was. terwijl toch het uitgeschakelde product z.g. onontbeer lijk was voor de „gemeenschap", om het zo maar eens te noemen. Nu is er wat dat betreft niets nieuws onder de zon .Zolang het ondernemers- dom heeft bestaan, heeft men geprodu ceerd om de winst, d.i. dus uit eigen belang. Het voortbrengen naar behoef te kwam nimmer ter sprake, althans zo goed als niet. Het produceren voor gemeenschapsbelangen bestond dus niet of kwam pas op de tweede plaats Een voorbeeld. Wanneer een onder nemer b.v. 10 mille per jaar verdient met iets te produceren, dat de ge meenschap ten goede komt, dan valt hij om zo te zeggen niet uit de toon. klaar wanneer hij 15 mille per jaar kan verdienen met-laten we zeggen gifgassen te produceren, dan accep teert die ondernemer dat. We kunnen echter dan niet direct zeggen, dat hij met het laatste een gemeenschaps- diende taak vervult. Echter, zo is het immers toch altijd geweest. Daarom is alle narigheid in deze wereld. Juist deze opvatting, deze wijze van pro duceren. bezorgt ons op z'n tijd werk loosheid. crisis, oorlog en wat al niet meer. En direct kunnen we vaststel len. dat zolang men over de wijze van produceren niet voldoende menselijke inzichten aan de dag legt. we in de misère zullen blijven. Een algehele geestelijke omwenteling zou hieraan misschien een einde kunnen maken. Misschien een radicalisering in soci alistische zin. Maar vooreerst is daar nog geen sprake van cn zitten we met dit probleem. Van zekere zijde zegt men daarom: „Dan maar een produc- tiewet". Eenvoudig gezegd dus: de on dernemers dwingen tot een zekere houding .We willen niet ontkennen, dat we hiervoor een beetje huiverig zijn. Een „opvoeding" in die geest lijkt ons beter dan een dwangmiddel. Aan de andere kant zitten we momen teel met na-oorlogse verhoudingen (of alweer vóór-oorlogse?) Dat wil zeggen dat de verhoudingen ten opzichte van de economische wetten van voorheen wel iets zijn gewijzigd. En dat de regelen van toen niet meer passen in het kader van thans .Een algehele verarming is het gevolg van de laatste oorlog. Dat dient zo Sfroedig mogelijk en zo radicaal mogelijk op gelost te worden, waarbij elk het zijne naar krachten heeft bij te dragen. Dan kan het ook niet getolereerd worden, dat het belang van de enke ling of het groepsbelang spreekt voor het gemeenschappelijke -Zij, die zich niet aan deze laatste stelregel kunnen en willen houden moeten gedwongen worden. Het volkswelzijn eist dit nu een maal. We leven toch in een tijd van overheidsbemoeiing. Of het van tij delijke of blijvende aard is. valt bui ten dit bestek. Maar in een tijd van overheidsbemoeiing moet alles dan ook zo drastisch mogelijk te geschieden. De vele wetten zullen in dit verband minder effect oogsten dan de meer practische wetten. Welnu, laten we ons op die overwe gingen een voorstander tonen van de product ie wet. Ons volkswelzijn schreeuwt erom en dat is doorslag gevend. Waarmee we buiten beschou wing willen laten of we deze wetten van principiële aard zien. dan wel als een noodmaatregel erkennen. Het is en blijft een zeer belangrijk probleem. En het kenbaar maken van meerdere meningen hieromtrent, zou zeer zeker wel gewenst zijn. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN De Tweede Kamerverkiezingen, wel ke noodzakelijk worden gemaakt door de vereiste kamerontbinding i.v.m. de Grondwetswijzigingen zullen worden gehouden in de eerste helft van 1948. Men verwacht dat het rond de maand April zal zijn. 27. Met een harde bonk kletste de bal boven op de hoed van mijnheer Barend Bof. De hoed bezweek, maar ook zijn eigenaar, die meteen sterre tjes zag, zakte als een mislukte pud ding in elkaar. „Goal!!!" schreeuwde Jan weer, maar er iets aan toevoegen kon hij niet want de kapitein begon zicb er mee te bemoeien. „Ik protes teer", riep Piet Pruim. Da's geen manier van doen op een fatsoenlijk schip. Kom uit het want aap, of ik schiet je met deze proppeschieter ei genhandig eruit". En hij haalde een knaap van een revolver uit zijn zak. Ons dagelijks overzicht Wanneer men kennis neemt van de inhoud der redevoeringen, welke naar aanleiding van de Indonesische kwes tie in de Veiligheidsraad zijn gehouden dan krijgt men helaas niet de indruk, dat onze vertegenwoordiger, mr. van kleffens, bezig is veel succes te oogs ten. Hij heeft zich in zeer scherpe en laatdunkende woorden uitgelaten over de Indonesische republiek en afgezien nog van het feit, dat het zeer de vraag is of hij daarmede de in Nederland algemeen heersende opvatting weergaf, bewees hij niet te beschikken over de tact, welke bij een bekwaam onder handelaar mag worden verwacht Hij had bij het uitspreken van zijn rede rekening behoren te houden met de gevoelens, welke zijn gehoor bezielden. Hij heeft dit niet gedaan en daarom dunkt hij ons als vertegenwoordiger der Nederlandse belangen min of meer te zijn mislukt. Hij had zich onder geschikt behoren te maken enerzijds aan de onder ons volk levende in zichten, anderzijds aan die der ver gadering, waartegen hij sprak en die Weerschip „Cirrus" van eerste locht terug Het weerschip „Cirrus" is na een afwezigheid van vier weken te Rotter dam teruggekeerd, na Zondag ji. in de buurt van de Golf van Biscaye af gelost te zijn door het Belgische zus- terweerschip. Van deze vier weken heeft men er practisch drie stil gele gen op de plek, die tevoren was be paald. Het weer werkte dermate mee. dat het de bemanning nu en dan mo gelijk was het dagelijkse spelletje at te wisselen met een roeitochtje in een sloep. Iedere dag werden twee bal lonnetjes met een zender eronder op gelaten, die door middel van instru menten gegevens uitzonden over de temperatuur, de luchtdruk en het vochtgehalte van de atmosfeer. De al dus verkregen gegevens werden dan naar Belgische en Nederlandse weer kundige stations doorgegeven. De er varing van deze eerste tocht heeft ge leerd. dat voor een bemanning van ruim vijftig koppen de ruimte wat klein is en mede omdat de radio-ont vang- en zcnd-installatie nog wat be ter zal moeten werken, is men voor nemens de outillage van de „Cirrus** nog eens grondig na te zien en te ver beteren. RAKETPROEF IN ENGELAND Engeland's eerste raket, gebouwd om bij een snelheid groter dan die van het geluid aërodynamische gegevens op te tekenen, is met succes losgelaten uit een moedervliegtuig, een Mosquito, dat op 11.500 meter hoogte boven de Atlantische Oceaan vloog. De snelheid van de raket ligt tussen 1400 en 1600 km per uur. Na een vlucht van slechts twee minuten dook zij in de Oceaan. Het resultaat van deze vlucht is door middel van automatische zenders over geseind naar een basis op de SciUy eilanden, waar deskundigen van het Britse ministerie van luchtvaart de ge gevens uitwerken. Als zij hiermee ge reed zijn. na ongeveer een week, zul len nog meer proeven met dit soort raketten worden genomen. toch altijd is te beschouwen als een soort rechterlijk college met welks 1 uitspraken ter dege rekening is te houden. Wij voor ons geloven, dat deze ver schillende opvattingen minder ver uit eengaan, dan de woorden van mr. v. Kleffens zouden doen geloven. In plaats van een brug te slaan,, gelijk zijn plicht was, heeft hij de kloof al leen verbreed en verdiept. Zo iets is dwaasheid en kan alleen voeren tot verscherpte conflicten. Wat mr. van Kleffens naar voren bracht, was misschien zijn persoonlijke opvatting, het was hoogstens die van een betrekkelijk kleine groep, welke hij, tengevolge van de positie, waarin hij is geplaatst, kon laten doorgaan voor de Nederlandse. Verschillende afgevaardigden Tsjang uit China. dr. Pillai uit India en Palar uit Indonesië betreurden deze houding en wezen er terecht op. dat de Nederlandse positie daardoor alleen werd verzwakt Het niet na komen van de order „staakt het vu ren" door Nederland won als argu ment tegen Nederland aan kracht juist door het optreden van mr. van Klef fens. De verwachting bestaat nu. dat onze vertegenwoordiger bij de besprekin gen in tweede instanties een soepe ler houding zal aannemen: men vreest echter, dat de eerste indruk daar door niet te niet zal worden gedaan. Het wil ons voorkomen, dat er één methode is. waardoor nog veel kan worden gered: de vervanging van mr. van Kleffens. Een dergelijke maat regel zou de Veiligheidsraad er van kunnen overtuigen, dat Nederland de inzichten van mr. van Kleffens niet deelt en de woorden van zijn even tuele plaatsvervanger zouden stellig meer indruk maken. Het is onze hooghartigheid ge weest, die een goede overeenkomst met de Indonesiërs tot dusverre in de weg heeft gestaan, die maakte, dat we steeds bij de loop der ge beurtenissen op achter bleven. Laten we eindelijk eieren voor ons geld kiezen .Met koppigheid en met geweld komen we er niet. dat is lang zamerhand iedereen duidelijk gewor den. Laten we het eens proberen met toeschietelijkheid en eerlijke waarde ring. Dat dunkt ons onze enige kans. E. Volgende week vorming van collegiaal orgaan (Van onze Haagse correspondent) Uit goede bron vernemen wij, dat het Collegiaal Orgaan van Bijstand voor de Lt. G. G. dr. van KI ook reeds de komende week zal worden ge vormd. Zoals wij reeds eerder konden berichten zal hiervan o.m. deel uitma ken jhr. mr. v. Vredenburch, thans hoofd van de afd. Politiek van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Om trent het tweede lid hoort men diver se suggesties in de richting van mi nister Neher en Max van Poll. Zeker heid hieromtrent bestaat evenwel nog niet. Nader vernemen wij nog, dat hoewel de bevoegdheden van het C.O. zeer groot zullen worden .dr. v. Mpok de eindbeslissing houdt en zelfs een soort vetorecht krijgt. Zulks immers blijkt uit de mededeling, dat het C.O. wordt gevormd binnen het kader van de grondwettelijke bepalingen. Deze bepalingen immers geven de macht aan de G G., die „in naam des ko- nings" de macht uitoefent ZEVEN FASCISTISCHE ORGANI SATIES TE LONDEN Tijdens een gemeenteraadszitting te Londen, aldus de „Daily Herald" zijn de namen voorgelezen van zev.- orga nisaties, die fascistisch wo»«cn ge noemd. Deze lijst is in September overge legd aan de Britse minister van bin nenlandse zaken en noemt de volgen de organisaties: de Britse van mannelijke en vrouwelijke out'-.'" den; de unie der Britse vrül.eto: »e noord-west- of ,.watling"-opdraeiit- groep; de Ku-Klux KÏan (Britse afde ling) het Christenen- en heideneufrout de Mosley-leesclub; de Britse volks partij. De organisator van de Britse Ku Klux Klan is onbekend. Terwijl de twee communistische raadsleden een voorstel indienden om alle fascistische organisaties en activiteit onwettig te verklaren en het antl-semitisme straf baar te stellep, stelde Alderman Dai- nes (Lab.) voor. de zaak voor te leg gen aan de minister van binnenlandse zaken en die te verzoeken van zijn volledige bevoegdheden gebruik te ma ken. Deze resolutie werd aangenomen. Voor de huisvrouw Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft ons: Valt gekookte vis vaak minder in de smaak wanneer ze te vaak op tafel komt en kost het bakken ons te veel vet, gestoofde vis vormt als het ware de gulden middenweg tussen deze twee. Ze heeft wat meer smaak dan dc gekookte en de bereiding eist min der vet dan die van gebakken vis. Alle soorten vis kunnen gestoofd worden. De schoongemaakte vis. al of niet ahn moten gesneden, wordt eerst ingekerfd en gezouten. Vervolgens leg gen wij de vis in een vuurvast scho teltje of een pan met dikke bodem, en gieten er een bodempje water op. Bij dit vocht voegt men een klontje margarine en eventueel wat peterselie, selderie, ui en wortel (die men er voor het opdienen weer uithaalt). Over de vte kan men nu wat pa neermeel strooien, maar een croquant korstje komt er alleen in de 'óver op. er voor zover we een fornuis hebben, zal de zuinigheid ons dikwijls gebie den. de vis „bovenop" te stoven. Maar zonder korstje gaat het ook! Wij plaatsen een deksel op het scho teltje en zetten het op een niet te hoog vuur. Wanneer het visvlees gemakkelijk van de graat loslaat, is de vis gaar Ze kan dan uit het vocht genomen wor den. dat daarna met wat aangemengd aardappelmeel tot saus gebonden wordt. Gestoorde schelvis Desgewenst de vis in moten snijden, ze op verschillende plaatsen inkerven en ze zouten. De vis in een vuurvast schaaltje leggen, wat water toevoegen en daarna een klontje margarine. Het schaaltje afdekken, op een laag vuur plaatsen en de vis circa 25 minuten laten sto ven. Dan de vis uit het vocht nemen, en dit met wat aangemengd aardap pelmeel binden. De saus over de vis gieten en er wat fijngehakte peter selie overheen strooien. 93» De voorbereidingen, die Mary Goole trof. getuigen van grote scherpzinnig heid. Als plaats der ontmoeting koos zij het Piccadilly Hotel uit Het is daar nogal rumoerig Juffrouw Sin clair zou zich er niet op haar gemak voelen cn uit baar gewone doen raken. Bovendien zou zij zonder bril (en juf frouw Goole zorgde er voor. dat zij die niet had» si och t kunnen zien, wat haar nog onzekerder zou maken. Al wat zij te doen bad. was de naam van deze plaats in te vullen in de brief, welke juffrouw Sinclair haar aan de majoor liet schrijven, alsmede het tijdstip van de afspraak een uur te vervroegen. Later vertelde zij Juf frouw Sinclair, dat het de majoor was, die het Piccadilly Hotel had uit gekozen. En dat is werkelijk alles. wat Juffrouw Goole met deze zaak ver bindt". Mijnheer Chitterwick leunde achter over. Dc gans en het nagerecht had hU zich goed laten smaken cn het wach ten was nu op de koffie en likeur. Na dat de kellner de bestelling had uit gevoerd, nam lady Milbornc de draad van het gesprek weer op. ..En toen kwam Judith op het toneel, omdat Ot neen. vertelt U liever verder, mijn heer Chitterwick. UV verhaal is zo duidelijk." Mijnheer Chitterwick liet zich niet lang noden. „Ja. toen werd Judith in de zaak gemengd, omdat Benson niet tevreden was over het aandeel, dat juffrouw Goole hem wilde toekennen Zij schijnt van hem geëist te hebben, dat hij met haar trouwde en liet in de huwelijksvoorwaarden een bepaling opnemen, welke haar van het leeu wenaandeel in de buit zou verzekeren Onder deze omstandigheden kwam Benson tot de overtuiging, dat het misschien niet onvoordelig zou zijn, in dien hij dubbel spel speelde en eens onderzocht, wat de majoor er voor over zou hebben, ndien hij rustig naar Amerika terugging. Helaas trof hij de majoor, die hem ongetwijfeld de deur uitgezet zou hebben, niet thuis, maar wel mevrouw Sinclair, die hem met onverwachte vriendelijkheid aanhoor de. Of Judith Sinclair al eerder plan nen had gemaakt om zich op een of andere drastische wijze van juffrouw Sinclair's rijkdommen te verzekeren. weet ik niet. maar uit de wijze, waar op zij onmiddellijk gebruik maakte van de voordelen van Juffrouw Goole's plan. moet ik dit wel concluderen. Zij was het, naar ik achteraf begrepen heb, die er op stond, dat het huwelijk geheim gehoudên werd; zij nam de dreigementen van juffrouw Sinclair wel degelijk ernstig. In ieder geval sloeg zij onmiddelijk munt uit deze gelegenheid en nam, voorzover het Benson betrof, de touwtjes zelf in handen. Benson verzweeg natuurlijk voor juffrouw Goole, dat hij gemene zaak met Judith maakte. Benson zelf had er overigens niet 't flauwste vermoeden van, dat Judith's doel moord was. Hij was niets anders dan een onwetend werktuig in haar kundige handen. Ik geloof, dat zij hem geheel onder haar invloed had ge bracht, want zonder vragen voerde hij de instructies uit, die hem bij dieper nadenken toch verdacht moeten heb ben toegeschenen. Judith vertelde hem namelijk, dat hij met het plan van juffrouw Goole door moest gaan; zij zou wel zorgen, dat hij niet met die vrouw behoefde te delen en alles zelf kon houden. Natuurlijk viel het Judith moeilijk een goede reden te vinden voor het feit, dat zij bereid was de erfenis van haar man in vreemde handen te laten vallen. Maar plausibel of niet, zij ver telde Benson, dat de majoor een ver kwister was, dat hij haar voortdurend sloeg, dat zij op het punt stond van hem weg te gaan cn dat zij het een schone wraak vond, indien het geld van zijn tante aan zijn neus voorbij ging. Benson raakte zo onder de in druk van dit verhaal, dat hij als was in haar handen werd. In de eerste plaats zette zij hem aan om, als -ma joor Sinclair vermomd, drie of vier apothekers te bezoeken cn daar naar Pruisisch zuur te vragen. Als reden voor dit eigenaardige verlangen gaf zij op. dat het goed zou zijn. indien kon worden aangetoond, dat de ma joor plannen had gehad om zijn tante te vergiftigen, daar dan de breuk tuiser hen nooit meer geheeld zou kunnor worden Om hieraan nog meer kracht bij te zetten, raadde zij hem aan enige druppels, uit een buisje, dat zij hern geven zou. in de koffie van jufxio'iw Sinclair te laten vallen. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2