Gemeentebesturen te gast bij de Volkshogeschool Consumptieaardappelen voor veevoeder ftnwiy, fëAoum als voetballer Verzet tegen de politie aan de orde van de dag Inleiding over de demobilisatie van oorlogsvrijwilligers De stichting Volks Hogescholen heeft de goede gewoonte ingevoerd om, mede natuurlijk met propagandistische oogmerken, af en toe verschillende corporaties en verenigingen uit te nodigen, ten einde met haar werk kennis te maken. En zo waren ditmaal talloos vele gemeentebesturen uit de kop van Noord-Holland een dag op bezoek en was het een gezellige drukte in „Het oude Hof*, de Jongste aanwinst van de stichting, gelegen temidden van heerlijk oud geboomte en waterpar tijen. waar de milde herfstzon haar gulden stralen over liet spelen. Het was ongetwijfeld kenmerkend ▼oor de geest ,die van dit soort in stellingen uitgaat, dat onmiddellijk alle deelnemers als het ware gedemo cratiseerd worden en er geen onder scheid was tussen rang en stand. Bur gemeesters van grote gemeenten za ten broederlijk naast raadsleden van kleine plattelandsgemeenten, allen met de mok koffie en het stuk koek In de hand en allen zaten zo gezellig met elkaar te keuvelen, dat reeds al leen deze aanblik een gang naar Ber gen waard was geweest. Want hier werd het bewijs geleverd, dat de doel stelling. die de Volkshogescholen zich blijkens de inleiding van de heer .Gruemonprez. in de allereerste plaats «tellen, n.L het tot elkaar brengen van de verschillende groepen en stro mingen van het Nederlandse volk. on geacht godsdienstige en sociale over tuigingen en ideeën volkomen te ver wezenlijken is. als men maar in de Juiste sfeer vertoeft en van goede wil is. Ougcdwongeu. Het was inderdaad wel merkwaar dig. dat de verschillende autoriteiten zich zo spontaan gaven. Dat kwam wel treffend tot uiting in het ge meenschappelijk zingen, waarmee elke Inleiding werd begonnen, en welke gewoonte ook nu doorging. Toen de ede!achtbaren dat hoorden, keken ze elkaar wel wat vreemd aan en je kon het ze aanzien, dat ze hun hart vast hielden en de overtuiging hadden, dat '@'fre5r,,n"no DINSDAG II OCTOBER Hilversum I - SOI m. - Nieuws om 7. 8. 13, 18, 80 en 83 uur. AVRO 7.30 en 8.15 Gram.platen; 8.45 Werken van Elgar; 9.15 Morgenwijding 9.45 Arbeidvitamincn; 10.50 Voor dc Kleuters; ;11.00 Licht klassieke gr.pl. 12.00 Ensemble Jetty Cantor; 12.33 Ons platteland; 12.43 Picrre Palla; 13.15 Tipicaorkest Frans v. d. Capellen; 14 Met naald en schaar; 14.30 Vaudeville orkest; 15.00 Grafrede op Prof. Beste koning, monoloog; 15.15 Radiomatinee; 16.40 De Schoolbel; 17.00 The Sky- mastcr: 17.45 Het Rijk over zee; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Pianoreci tal; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein met o.a. Robert en Bertram en de Wama's 21.30 Contact: 22.15 Buitenlands week overzicht; 22 30 Muziekmozaiek. Hilversum II - 415 m. - Nieuws om 7. 8. 13. 19, 80 en 22.38 uur KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.35 Werken van Sibelis; 10.00 Voor de kleuters: 10.40 Voordracht; 10.55 Zangsterrenparade: 11.30 Als de Ziele liustert: 12.03 Piano recital; 12.33 en 13.20 Het Orkest zon der naam; 14.00 Werken van Bach en Bloch; 14.30 De vrouw bij de Joden; 15.00 Uil het land van de thee: 16.00 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Kick wat wils: 18.00 Volksliederen- kwartet; 18.20 Sportpraatje; ;18.30 Syl- vestre trio 19.45 De anatomische les; 20.20 Radio-Philharmonisch orkest; 22.15 Avondgebed; 23 00 Bcethovenpro- gramma. er niets van terecht zou komen. Maar het ging uitstekend. Het wil ons toe schijnen, dat de „Vakgroep van bur gemeesters en secretarissen" zich geen zorgen behoeft te maken, als ze eens een feestavond organiseren! En de raadsleden lieten zich ook niet onbetuigd. Wellicht een idee om eens te overwegen, of er geen wed strijd op dit gebied kan worden 'ge houden! Wellicht voelt ge uit deze regelen aan. dat de stemming ongedwongen en zelfs feestelijk was, toen het ge zelschap zich door de schone lanen van Bergen te voet naar de Zand- hoeve begaf, waar de koffiemaaltijd zou worden gehouden. Deze twee gebouwen, ..Het Oude Hof* en de „Zaadhoeve" zijn toch wel een kostelijk bezit van de stich ting Volkshogescholen. Niet alleen om dat ze een groot aantal deelnemers kunnen herbergen. Ook niet omdat 7.e beide in een prachtige omgeving zijn gelegen, maar vooral omdat deze twee gebouwen ieder een aparte stijl heb ben, waardoor de Zandhoeve de nieuwe tijd symboliseert en het Oude Hof ons in herinnering terugvoert naar de tijd onzer voorvaderen. Inleiding. In de Zandhoeve hield majoor Van der Graaf een inleiding voor de ver schillende bestuurderen over de aan staande demobilisatie van oorlogs vrijwilligers. In een betoog, waarin deze zich liet kennen als een uitstekend psycho loog, schetste de heer Van der Graaf ons de moeilijkheden, die bij de te rugkeer van de oorlogs-vrljwilligers ongetwijfeld te wachten zullen zijn, als deze aangelegenheid niet op de juiste wijze wordt aangepakt. Immers, men zal terdege rekening hebben te houden met de mentaliteit van deze jonge mannen, die reeds ge durende de bezetting door onderdui ken en het deelnemen aan het ver zetswerk een jarenlang durend ener verend bestaan hebben geleid. Daar na hebben ze eerst een heel verve lende tijd moeten doormaken op Ma- lakka en ten slotte in Indonesië veel moeten verduren en de spits moeten afbijten. Dat betekent niet, dat we deze men sen nu moeten gaan vertroetelenals ze thuis komen en door een dames comité laten bewieroken, of wollen handschoenen ,die op kransjes gebreid zijn. moeten aanbieden. Daar hebben deze mensen geen behoefte aan en ze zijn er niet van gediend. Maar wel zal nauwkeurig uitge maakt moeten worden, wat voor werkkring de thuiskomende het best ligt Waar hij zich het best op zijn plaats zal voelen, welke ontwikkelings mogelijkheden er voor hem zijn. En ook zal er rekening mee ge houden moeten worden, als deze men sen weer in het arbeidsproces worden opgenomen, dat het in de eerste tijd moeilijk voor hen zal zijn om aan het gareel te wennen. Ze zijn gedurende een reekj van jaren aan een ander mlliieu gewend en van beide kanten zal getracht moeten worden om de eerste tijd zon der al te hevige ontsporingen door te komen. De heer Van der Graaf schetste ons, hoe de terugkomst georganiseerd was en hoe langs verschillende we gen met inschakeling van sociale en psychiatrische en arbeidsbureau's niet alleen de vraagstukken van plaatsing van deze mensen onder ogen moet worden gezien, maar vooral ook de scholing. Want indien deze mensen zonder meer in de een of andere fabriek aan de lopende band zouden worden tewerk gesteld, zonder scholing of her scholing, zouden ze bij eventuële werk loosheid de eerste slachtoffers zijn en dit dient te worden voorkomen. Te vens wordt een oplossing gezocht voor diegenen onder de vrijwilligers, die hun middelbare schoolopleiding niet of bijna hadden voltooid. Het vraagstuk waar deze onder te brengen Is eveneens uitermate moei lijk. Onder het genot van een kopje thee, (de stevige koffiemaaltijd was reeds lang achter de rug) werden nog een paar vragen gesteld en toen was het einde daar en dankte de heer Stapel voor de komst der gasten en de heer Van der Graaf voor zijn in leiding. En namens de gasten dankte de heer Peters, burgemeester van Medemblik, voor de prachtige dag, die de stich ting Volkshogescholen aan de ge meentebesturen had bereid,* daarbij de wens uitsprekend, dat het werk van deze mensen ten sterkste gesteund zou worden. Met een gevoel van jalouzie ver lieten we de Zandhoeve en Hét Oude Hof, waar de jeugd achterbleef om gedurende enkele dagen lering te ont vangen en mensenkennis op te doen. Land- en iuinbouw Veevoederverklaringen van de P.B.H. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland deelde ons het vol gende mede: Het is gebleken, dat zich omtrent het bepaalde, betreffende het bestemmen van consumptieaardappe len voor veevoeder, nog moeilijkhe den voordoen. Daarom wordt in aan sluiting op het reeds gepubliceerde, 't volgende ter kennis gebracht: 1. In de desbetreffende verordenin gen is voor consumptieaardappelen de minimummaat van 35 mm. verlaagd tot 30 mm. zodat in den vervolge on der consumptieaardappelen worden verstaan: „Aardappelen, waarin prac- tisch geen aardappelen beneden 30 mm. voorkomen en die bovendien practisch vrij van grond ea gebreken zijn". Onder krielaardappelen wordt in het vervolg verstaan: .aardappelen, waarin practisch geen aardappelen bo ven 30 mm. (max. 10 van het ge wicht) voorkomen". Voor kriexaardap- pelen van zandgrond kan hiervan in bepaalde gevallen, een uitzondering worden gemaakt en de maat 35 mm. worden aangehouden. 2. Het afleveren, vervoeren en ont vangen van veldgewas aardappelen wordt bij verordening van het Be drijfschap verboden, met uitzondering van: a. partijen, die aan een aardappel fabriek worden afgeleverd; b. partijen, die door een veevoeder verklaring zijn gedekt en die dus op grond van de kwaliteit ook na sorte ring niet consumptiewaardig gemaakt kunnen worden c. partijen, die voor uitsortering naar 'n sorteerinrichting worden vervoerd. 3. Bij de verordening van 't Bedrijfs- schap zal worden bepaald, dat aan verbruikers alleen zodanige hoeveel heden consuptieaardappelen mogen worden verkocht en afgeleverd als 't normale gezinsverbruik in een rede lijke verhouding staat. Deze bepaling dient om te voorkomen, dat aardap pelen zonder veevoederverklaring in belangrijke hoeveelheden voor veevoe derdoeleinden aan veehouders worden afgeleverd. 4. Teneinde onregelmatigheden te voorkomen by het verstrekken van brandstoffen op vertoon van de vee voedersverklaring is bepaald, dat de P. B. II. in het district van de teler veevoederverklaringen alleen door de mogen worden afgegeven. Op de plaats van aankomst en /of verwerking mo gen dus volstrekt geen veevoederver klaringen meer worden verstrekt. Dit 29. Jan Trapman had zich met een sprong op kapitein Pruim geworpen en in ztjn wanhoop had hy diens arm een stevige duw gegeven.. „Penngg!" zei de revolver. De kogel floot er uit, maar trof, dank zij de duw, die Jan beetje al te bont. Hij zwiepte zichzelf de kapitein had verkocht, geen doel. naar een touwladder en het volgende Jimmy, de aap, had echter wel be- ogenblik zat hij in het hoogste puntje grepen, dat het op hem gemunt was van de grote mast. Hij keek nieuws- geweest en dit werd hem toch wel een gierig naar beneden. geldt ook voor partijen kriel Wenst men dus partijen kriel te stomen, kan hiervoor dan alleen brandstoffen wor den gegeven indien hiervoor door de PBH in het district van de teler een veevoederverklaring is afgegeven. Het is echter niet noodzakelijk, dat kriel aardappelen door een veevoederver klaring zijn gedekt, Voor partyen van consumtieaardappelhandelaren, die dooi" omstandigheden ongeschikt zijn geworden voor consumptie, kunnen de veevoederverklaringen worden uitge schreven door de PBH van het district, waarin deze partijen zijn opgeslagen. 5. Ingeval een partij voeraardappelen gedekt door een veevoederverklaring, wordt aangevoerd, die over meerdere afnemers moet worden verdeeld, kan de PBH in het district van aankomst deze veevoederverklaring Inwisselen voor meerdere veevoederverklaringen, tot in totaal hetzelfde kwantum en de zelfde eindgeldigheidsdatum. Alle vee voederverklaringen zijn niet langer dan een maand na datum van afgifte geldig en dit moet hierop duidelijk worden vermeld. Er konti voldoende zuurkool In verband* met de grote vraag naar witte kool liep de prijs van dit produkt sterk op. De zuurkoolfabri kanten konden aanvankelijk dan ook slechts tegen hoge prijzen witte kool betrekken, hetgeen de zuurkoolpro ductie in gevaar bracht. Teneinde de zuurkoolvoorziening deze winter te verzekeren is een rege llng getroffen tussen het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen en de Zuurkoolfabrikanten. Volgens deze regeling zal 70 pro cent van de op de veilingen aange voerde witte kool gereserveerd wor- denj voor de zuurkoolfabrikanten, die de kool tegen een redelijke prijs zul len kunnen betrekken. Met deze hoeveelheid hoopt tnen ongeveer 80.000 vaten zuurkool te fa briceren, welke hoeveelheid ongeveer gelUk is aan die van het vorig jaar. De export-heffing op witte kool, in gesteld ora het uit te voeren kwan tum te drukken, heeft men nu laten verVallen, aangezien bovenbedoelde regèling met de fabrikanten een vol doende hoeveelheid voor de binnen landse industrie garandeert. Dé Tour de France in .1948 Jacques, directeur van 1'Equipe. het blad dat de Tour de France organi seert. heeft in een interview de vol gende bijzonderheden meegedeeld, wat betreft de plannen voor de Tour in 1948: le Handhaving, ook wat de richting betreft, van het parcours van 1947, op één of twee uitzonderingen na. 2e Mogelijkheid tot prompt en radi caal ingrijpen ingeval van een duide lijke verstandhouding blijkt tussen renners van verschillende ploegen (zo als in '47 txAisen Vietto en Lazarides werd waargenomen) 3e Handhaving van de formule der nationale ploegen. 4e Overeenkomst tuësen de fabrikan ten, die nog in October een bespre king dienaangaande zullen voeren. 5e Geen ploegen meer met in Frank rijk woonachtige vreemdelingen. 6e Vorming van een Franse nationale ploeg en vijf regionale ploegen, een Italiaanse en een Zwitserse ploeg, waarschijnlijk een gemengd Neder landsLuxemburgs team en twee Belgische ploegen. NOBELPRIJZEN 1917 Het Nobelprijscomité stelde voor 1947 de verschillende Nobelprijzen vast tot een bedrag van 176.000 Zweedse kro nen of 48.552 De instituten, welke de prijzen voor Physica,. Chemie, Me dicijnen en Literatuur aanwijzen, zul len evenals de Noorse Storting, welke de Nobelprijs voor de vrede toekent, einde October of begin November vergaderen Weer druiven naar Engeland De Engelse regering heeft aan En gelse importeurs wederom licenties afgegeven voor de invoer van drui ven. In verband met deze maatregel is de export van druiven uit ons land naar Engeland, die enige tijd heeft stilgestaan hervat. Ons land zal dit jaar nog maxi maal 3500 ton druiven naar Engeland mogen uitvoeren, welke hoeveelheid ongeveer 25 procent van onze gehele druivenoogst uitmaakt. De prijs, waar tegen de druiven door Engeland wor den opgenomen, is niet ongunstig. Over de export van peren naar Engeland worden onderhandelingen gevoerd. Hieromtrent valt nog niets met zekerheid te zeggen. Vervoederen van aardappelen verboden Het onrechtmatig vervoederen en bewerken tot veevoeder van aardap pelen heeft grote afmetingen aange nomen en dit is aanleiding geweest voor het Bedrijfsschap voor aardappe len een verordening vast te stellen die beoogt aan dit euvel paal en perk te stellen. Deze verornening komt er in de prak tijk op neer, dat partijen veldgewas (ongesorteerde aardappelen) ingaan de 11 October niet meer zonder vee voeder-verklaring mogen worden ver voerd, tenzij het betreft vervoer naar bedrijfsgebouwen van de teler, naar bedrijfsgebouwen van de teler, naai* teerinrichtingen. AARDAPPELEXPORT STOPGEZET Uit goed bron vernemen wij, dat da aardappelexport naar de meeste lan den voorlopig is stopgezet. Alvorens men meerdere voorraden aardappels kan exporteren wil men een volledig overzicht hebben van de bestaande voorraden. Men tracht hierdoor mede te bewerken, dat er de aanstaande winter geen tekorten aan aardappelen zullen ontstaan. De export naar Bel gië, Zwitserland en de overzeese ge biedsdelen gaat nog voort totdat de lopende contracten zijn afgehandeld. T uchtrechtspraak in Augustus 1947 In de maand Augustus 1947 behan delden de ambtenaren voor de Tucht rechtspraak voor de Voedselvoorzie ning 6603 processen verbaal. De tucht rechters deden in die periode 2813 uit spraken, waarbij voor een totaal van f 384.087 aan boeten werd opgelegd. In 2213 gevallen werden schikkingen getroffen tot een bedrag van f 139.920. Het totaal aan opgelegde waarborg sommen bedroeg f 57.200. In 32 geval len (waarvan 26 voorwaardehjk) werd sluiting van het bedrijf bevolen, ter wijl 45 vergunningen (waarvan 31 voorwaardelijk) werdeningetrokken. Uitgesloten van een toewijzing werden 26 personen (van wie 13 voorwaar delijk) Naoorlogse moraal In de afgelopen drie maanden heeft de kantonrechter te Rotterdam 200 vonnissen gewezen wegens het opge ven van valse namen aan de politie, wanneer deze in geval van een over treding een proces-verbaal moest op maken. Per maand is tevens een stij ging te constateren ten opzichte van de vorige en ze komen per week reeds tegen de 20 gevallen in behandeling, aldus vertelde de ambtenaar van het O.M. bi} het kantongerecht te Rot terdam. Dit zyn dan nog de lichtste gevallen waarin de na-oorlogse mentaliteit van het publiek aan de dag treedt, maar daarnaast staan talloze gevallen van ernstiger aard als belediging, bruta liseren en treiteren van de politie of het plegen van lijdelijk verzet, soms zelfs in het te lijf gaan van de agent die zijn plicht doet, zodat deze ge noodzaakt wordt naar verdedigings middelen te grijpen. Dit alles is een gevolg van de abnormale toestanden tijdens de bezetting, toen een derge lijke handelwijze \%n het publiek als een goed vaderlands optreden be schouwd kon worden. Nu, ruim twee jaar na de bevrijding mag toch wel verwacht worden, dat men gaat in zien, dat deze tijden voorbij zijn. Wan neer het publiek niet vrijwillig van houding verandert, zal het moeten voelen dat het verkeerd handelt. De kantonrechter en het O.M. zijn het volkomen eens over de bestraffing van deze overtredingen en zullen de genen, die zich op onbehoorlijke wij ze jegens de politie gedragen stren gere straffen gaan opleggen. Werd vroeger bijv. in het geval van op geven van eci valse naam een boete van 10 tot 15 gulden gegeven, nu be draagt dit reeds 25 tot 30 gulden en bij voortduren van dit euvel zal het M.O. niet schromen de maximum-boe te van f 150 te gaan eisen. „Neen. Wij denken, dat zij het Prui- «isch zuur reeds laflg in haar bezit had •n het bewaarde om het te kunnen ge bruiken, als zich eens een gelegenheid voordeed. Het is zeer wel mogelijk, dat het Juist het bezit van dit vergif was. dat haar op het denkbeeld van de misdaad bracht." Lady Milborn lachte een lach zon der vrolijkheid. „Het blijft bijna on gelooflijk voor me. Wij beschouwden Juay steeds alen nu schijnt het. dat ze ook nog juffrouw Coole heeft willen vermoorden." „Ja. dat is zeer waarschijnlijk." zqi mijnheer Chitterwick ernstig. „Juffr. Coole had niet slechts een bezoek aan het Piccadilly Hotel gebracht, waar door zij getuige werd van Judith's aandeel in de zaak. maar bovendien had zij getracht Judith op grond van dit feit geld af te persen. Oorspronke lijk sloeg Judith geen geloof aan het verhaal van juffrouw Coole en be schouwde zij dit slechts als een bang makerij. Helaas liet ik my echter ont gallen, dat ik juffrouw Goole in het Piccadilly Hotel gezien had en daar mede tekende ik bijna haar doodvon nis. Judith zou zich nooit veilig ge voeld hebben, zolang een getuige van haar daad nog leefde. Maar met haar gave om gebruik van de omstandig heden te maken, combineerde zij de uitschakeling van juffrouw Goole met een poging om de zaak. die gevaarlyk voor haar dreigde te worden, een nieu we wending te geven. Zij schreef de brief .die de schuld van Lynn en juffr. Goole bevestigde .zelf en postte hem in Londen. Vervolgens kwam ze naar Ch is wiek om mij in het oog te kun nen houden. Ik moet toegeven, dat de ze vervalstg brief me enige minuten lang op een dwaalspoor bracht, maar gelukkig rees er spoedig twijfel bij me op. Ik ben er van overtuigd, dat we Juffrouw Goole op het nippertje gered hebben." '„Maar die Ben sou moet toch ook geweten hebben, dat Judy Juffrouw Sinclair vermoord had?" „Dat deed hy inderdaad. De moei lijkheid voor hem was echter, dat hij geloofde, dat Judy het vergif door zijn hand aan juffrouw Sinclair had laten toedienen. In het buisje, dat zij hem gegeven had, zat natuurlijk slechts water, maar zij vertelde hem later, dat het vergif was geweest en hy twijfelde daar niet aan. Zodoende was hy wel verplicht, zich geheel aan haar zyde te scharen en behoefde zy van hem niets te vrezen." „Maar waarom heeft Judy niet wer- kelyk Pruisisch zuur in dat buisje ge daan? Dat zou haar toch de moeite bespaard hebben, zich als serveerster te verkleden?" „Dat zou te gevaarlijk geweest zijn. Pruisisch zuur werkt zeer snel en was dus uitermate geschikt voor haar doel maar het heeft een sterke geur. In dien Benson slechts aan het buisje rook, zou hu het bedrog hebben moe ten ontdekken en geweigerd hebben, zich verder met de zaak in te laten, hy rook echter niet aan het buisje en daarom kon zy hem laten geloven, dot hy het was, die het vergif aan Jutfrouw Sinclair gaf." „En daarom ging hij naar Amerika terug?" „Ja, zij had hem geheel in haar hand en gaf hem haar orders. Volgens zijn verklaring heeft hij haar nog voorgesteld om majoor Sinclair op een of andere wijze te ontlasten, maar dit we.d door haar geweigerd. Zij ge bood hem naar Amerika terug te gaan en zich in de toekomst te gedragen, alsof hij dit land nooit verlaten had. Zij had natuurlijk voorzien, dat de advocaat van Juffrouw Sinclair en de majoor moeite zou doen om hem te vinden. Was hem dat eenmaal gelukt, dan moest Benson onmiddellijk Over komen en doen, alsof hij niets liever wilde dan zijn neef van het schavot to redden. Inderdaad handelde hij-zo, maar hij overdreef het, net als hy het Oxford-accent van Eccles overdreef". „O, ja. dat was hij natuurlijk. Ju dith zal hem daartoe wel instructies hebben gegeven." Mijnheer Chitterwick dacht een ogenblik na. „Ik heb dat incident al tijd als een waardevolle leidraad be schouwd. Het bewees me, dat de „man" achter de schermen in zeer nauwe relatie met de majoor moest staan. Deze veronderstelling werd nog versterkt door het feit, dat de dader of daderes er in geslaagd was om het verraderlijke buisje, dat juffrouw Sin clair in de hand gedrukj werd, van de vingerafdrukken van de majoor te voorzien. Dit sloot voor mij de onbe kenden neef als moordenaar uit. En nu geloof ik, dat ik alles verteld heb." Lady Milborne antwoordde niet on middellijk. Misschien dacht zy aan een klein meisje met een ernstig gezicht, dat elk spelletje, dat zij als kinderen speelden, begon met de woorden „La ten wy doen, alsofEn dat kleine meisje was haar hele leven toneel blijven spelen, zonder dat haar intiem ste vrienden het opgemerkt hadden, dacht lady Milborne. „En zij was zo overtuigd van Lynn's onschuld," zei zy hardop. „Even ze ker als de rest van ons. Of eigenlijk nog zekerder. En zy scheen er zo ka pot van te zijn. Wy vreesden eerst. dat zij er aan te gronde zou gaan." Mijnheer Chitterwick knikte. „Dat behoorde bij het karakter, dat zij uit beeldde. De liefhebbende, vertrouwen de vrouw." „Maar wat ik niet begrijp, is, dat zij u zo gaarne naar Riversmead wilde halen om te trachten u van Lynn's on schuld te overtuigen." „Wiens plan was dat eigenlijk?" vroeg mijnheer Chitterwick. Lady Milborne keek onschuldig. „Ik ben bang, dat het van mij afkomstig was." „Wel, wat kon zy in dat geval an ders doen dan er mee instemmen. Het karakter, dat zy speelde, eiste dat." Dat eeuwige toneelspel moet toch wel buitengewoon inspannend geweest zijn. En dat alles om hertogin te wor den. Lieve hemel, wat is een herto gin?" vroeg lady Milborne. Mijnheer Chitterwick, die het niet wist, gaf geen antwoord.... XiNDI

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2