Ikmaadei' Ander de Schijnwerpej N.HOLLANDSE PERS 1945 Algemene staking in Frankrijk Nieuwe bonnenlijst De „geheime" notulen Evangelisch protest tegen S.E.D. Zuid-Amerika wil geen communisme Brussel handelscentrum? „Liever Stalin, dan Molotof"! Veiligheid langs de weg 4e Jaargang No 1063 Donderdag 16 Ociober 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie, Tel.: 3300 Felle strijd tussen regering en arbeiders Het hoofdbestuur van het verbond van vakverenigingen in het district Parijs, de hoogste instantie van het Franse vakverbond C. G. T., is bij eengeroepen voor een vergadering op Maandagmorgen, om 9 uur. Volgens waarnemers uit vakverenigingskrin gen houdt dit besluit de mogelijkheid in, dat er de volgende week in Pa rijs en omstreken een algemene sta king zal uitbreken. De arbeiders in de energiebedrij ven hebben Woensdagavond besloten of zij zich bij de staking aansluiten. Volgens funstionarissen van deze bij de C.G.T. aangesloten vakvereni gingen hebben minister-president Ra- madier en Lacoste, de minister van industriële productie, de voorstellen van een delegatie dezer vakvereni ging afgewezen en een antwoord ge geven, „dat brutaal is en doet den ken aan het antwoord van een reac tionaire regering." OOK STAKING IN ALGERIE. Het Franse persbureau A.F.P. meldt nader, dat na onderhandelingen tus sen vertegenwoordigers van het per soneel van de koopvaardij en de mi nister van Openbare werken, die een gedeelte van de avond in beslag heb ben genomen, het enkele dagen ge leden gegeven stakingsbevel is ge handhaafd en dat met ingang van morgen 7 uur in alle havens van Frankrijk en Algerië het werk vol ledig zal worden neergelegd. CRITIEK OP REGERING. De communistische secretaris van het Franse algemene vakverbond Eu- gêne Hénaff, heeft een mededeling van het centrale bestuur aangekon digd en daarbij verklaard, dat dit be stuur „elke beslissing zou nemen, wel ke door de situatie geëist zou wor den". Tegelijkertijd heeft de Franse com munistische partij een manifest uitge geven, waarin de houding der Franse regering jegens de 30.000 stakende transportarbeiders fel becritiseerd Boodschap van Generaal de Gaulle Generaal Charles de Gaulle heeft in een boodschap, welke op een bij eenkomst van zijn partij (de R.P.F.) is voorgelezen, te kennen gegeven, dat Frankrijk bedreigd wordt door „een nationaal gevaar, van binnen uit en van buiten af'. De Gaulle pleitte voor een „Franse wederge boorte en de wederopbouw van een sterke en onpartijdige staat, die alle Fransen voor gevaar en ellende be houdt". Hjj deed <fcn beroep op de Parij- ienaars om bij de gemeenteraadsver kiezingen van Zondag hun plicht te doen en zei: „Tweespalt is dwaas en onthouding is lafheid". voor het tijdvak van 19 Oct. t/m 1 November. Bonkaarten KA KB, KC 711 (serie P) P-05 diversen: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam. stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. P-06 diversen: 250 gr. waspoeder. BonkaartenKD, KE 711 (serie P). P-13, P-14 diversen: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen P-15 diversen: 250 gram waspoeder P-16 reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuits P-17 reserve: 250 gram waspoeder Bonkaarten MA, MD, MH 711 tbijz. arbeid a.s. moeders en zieken) (Serie P) P-21 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Tabak en versnaperingenkaarten enz. Qa, Qb, Qc 711 P-01, P-02 tabak: 1 rantsoen cigaret- ten of kerftabak P-03 tabak: 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak P-01 versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. P-03 versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds ©P Vrijdag 17 October worden ge bruikt De niet aangewezen bonnen var. de serie N kunnen worden ver nietigd. evenals de niet aangewezen bonnen van de .serie M an de bon kaarten K 709 en de nidt aangeW-zen bonnen der oude tabaks-en versna peringenkaarten Q 707. wordt. Het manifest doet een beroep op de bevolking van Parijs om de staking te helpen winnen. Een ambte naar van het departement van ver voer heeft medegedeeld, dat er ver ordeningen voor het requireren van Métro-personeel zijn ontworpen maar dat omtrent de uitvaardiging geen beslissing Is genomen. Historische klok voor erebegraafplaats De vereniging van oud-illegale wer kers uit Bloemendaal, die de zorg op zich heeft genomen voor de erebe graafplaats aan de Zeeweg te Bloe mendaal, heeft «an het college van B. en W. te Bloemendaal verzocht, de oude klok, die de hal van het ge meentehuis siert, en dateert uit 1647, beschikbaar te stellen voor de erebe graafplaats Deze klok is afkomstig uit de klokketoren van het oude Bloemendaalse raadhuis. B. en W. hebben toegezegd hun medewerking aan deze schenking te zullen verle nen en hebben de gemeenteraad een desbetreffend voorstel doen toekomen. H. A. Lunshof veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft de oud-hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, de heer H. A. Lunshof Woensdag tot een geldboete van 10,- subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld. De officier van Justitie, Mr.J. W. A M. Smit, had op 1 Oct. 100,-, subs. 15 dagen geëist. Op die datum had de heer Lunshof zich te verant woorden gehad wegens het feit, dat hij geweigerd had voor de rechter commissaris de zegsman te noemen, die hem had ingelicht over de gehei me notulen yan Linggadjati, waar over hij in zijn blad een publicatie had doen verschijnen. Zijn verdediger. Mr. P. Gerbrandy, voerde aan, dat de heer Lunshof zich bij zijn collega's onmogelijk zou heb ben gemaakt, indien hij na zijn be lofte van geheimhouding, de naam van zijn zegsman bekend had ge maakt. Op deze grond bepleitte de verdediger overmacht: Ook meende hij dat het door de officier van jus titie bestreden beroepsgeheim van de journalist wel degelijk bestaat, een argument waar de heer Lunshof zich zeker op mocht beroepen. De rechtbank motiveerde het vonnis met er op te wijzen, dat artikel 218 van het wetboek van strafvordering slechts twee argumenten erkent, die een getuige kunnen ontslaan van de verplichting verklaringen af te leg gen, namelijk overmacht en bescher men van het openbaar belang. Geen van beide argumenten gelden, naar het oordeel van de rechtbank, voor de weigering van de heer Lunshof. De verplichting, verklaringen af te leggen voor de justitie had zwaar der moeten wegen dan de morele verplichtingen, waar de heer Luns hof zich op beroept. Productiein Sowjeizone Arbeidsmoeheid, diefstallen en ontevredenheid Een aantal leidende figuren uit ge nationaliseerde bedrijven van bet land Saksen heeft een oproep tot het personeel der bedrijven gericht om door ve: ging van arbeidsmoraal en discipline tot grotere productie te ko men. De critiek op de gang van za ken in de bedrijven, die sedert ge ruime tijd In deze zone naar voren komt, is vooral in de laatste weken sterk toegenomen. Arbeidsmoeheid diefstallen en compensatietransacties door de bedrijfsleidingen zelf belem meren de ontwikkeling der industrie. In een door 3000 vakbondleiders bij gewoonde vergadering te Leip*ig heeft Walter Ulbricht, bestuurlid der S.E.D., betoogd, dat het er thans op aan komt te tonen, dat in de gena tionaliseerde bedrijven het initiatief van het werkende volk betere resulta ten kan doen bereiken dan het privé initiatief van de kapitalistische on dernemer. De productie in de fabrie ken van het Oosten moet volgens Ul bricht thans zodanig stijgen, dat zij die van de ..grootkapitalistische" fa brieken in West-Duitsland overtreft Botter gestrand De botter „IJ 215" is ter hoog ie van Castricum gestrand. Door de zee Is het scheepje „overgegooid", zodat de kans gering is dat het op eigen kracht vlot zal komen. Men hoopt dat in de namiddag de botter met hoog water weer het rui me sop zal kunnen kiezen. Het dagelijks vleesrantsoen in België zal van 1 November af van 40 gram (zonder been) op 50 gram gebracht worden. Mevr. Spoor tijdens een van haar zoveel toe bijdragen dat het contact ren en hun familie in Nederland ge- gesprekken voor de radio, welke er tussen de zieke en gewonde militai- handhaafd blijft. Schacht takelt af Volgens het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zone is een verzoek ingediend om vrijlating van Halmar Schacht, de zeventigjarige voormalige president van de Duitse Reichsbank. uit het arbeidskamp Ludwigsburg in de Amerikaanse zone, op grond van seniele aftakeling. Schacht is in Mei j.1. tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Een Sowjet-expeditie voor wal visvangst, bestaande uit negen vaar tuigen, zal binnenkort Odessa ver laten om in de Zuidelijke IJszee ter vangst te gaan. Het Evangelische Consistorium tlrfr kerkprovincie Saksen, heeft, naar -de Evangelische persdienst meldt, aan de Socialistische Eenheidspartij een protest gestuurd tegen pogingen van die partij om in het kerkelijk leven te spionneren. Volgens dit protest heeft de kringleiding Maagdenburg der S.E.D. haar functionarissen in een circulaire opgedragen te rapporteren of In predikaties in de kerken dingen werden gezegd, die de „democratische vernieuwing" in de weg staan. De leiding der Evangelische kerk BerlijnBrandenburg heeft op een persconferentie nogmaals haar stand punt bepaald tegenover de reeds lang besproken toelating van de on derbreking van zwangerschap op so ciale motieven, die in de Sowjet-zone voornamelijk door de Socialistische Eenheidspartij wordt voorgestaan. De Evangelische kerkleiding heeft zich bereid verklaard elk pasgeboren kind waarvoor de ouders door sociale om standigheden niet zelf kunnen zorgen op te voeden, onverschillig tot welke godsdienstige richting de ouders be horen. Kosten zullen door de kerk daarvoor niet in rekening worden ge bracht en de kerk blijft bereid door Braziliaanse regering voert acties Rio de Janeiro, 15 Oct. Volgens Fernades, de Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn regering geen verzoek van Argenti nië en Chili ontvangen om een door Argentinië opgesteld anti-communis tisch verdrag te ondertekenen, waar aan Bolivia, Paraquay en Peru zou den deelnemen. Fernandes wilde niet toelichten, of een ^iergelijk verdrag hetzelfde militaire rakter zou dra gen als het voor de oorlog door de asmogendheden getekende anti-komin ternverdrag. De Braziliaanse pers, die sinds de oprichting van het communistisch in lichtingenbureau te Warschau een sterke anti-communistische actie op touw heeft gezet, heeft het denkbeeld van een dergelijk verdrag met enthou siasme begroet, hoewel zij gewaar schuwd heeft voor een mogelijk plan van Argentinië om dit initiatief te gebruiken als een middel om een leidende rol te krijgen op de Pan- amerikaanse conferentie, die het vol gend jaar te Bogota zal worden ge houden. Pereira da Costa, de Braziliaanse minister van oorlog, verklaarde aan de pers het volgende: „communisme beangstigt goede vaderlanders in Bra zilië niet. Hier is geen plaats voor een dergelijke leer." Volgens welingelichte kringen te Rio de Janeiro zal de Braziliaanse nationale veiligheidsraad, echter be langrijke maatregelen nemen om de activiteit der communisten in Brazi lië te beperken. De nationale veiligheidsraad, die be staat uit de ministers van het ka binet en de opperbevelhebbers van leger en vloot, komt Zaterdag bijeen voor het behandelen van spoedeisen de gevallen. Tevens wordt van bevoegde zijde vernomen, dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Raul Fernandes, be sprekingen voert met de fractieleiders in het parlement over het ontnemen van haar zetels aan de communistische partij, die, hoewel in Juni j.1. onwet tig verklaard, nog steeds in het con gres is vertegenwoordigd. Enkele bladen verklaarden heden, dat het Braziliaanse departement van buitenlandse zaken in een telegram aan Aranha, zijn verbazing heeft uit gesproken over de „concessies en ver zoenende houding tegenover de Sov- jetrussische delegatie". In het telegram wordt er de na druk opgelegd, dat deze houding niet in overeenstemming is met de politiek van de Braziliaanse regering. De anti-communistische actie, die thans door de Braziliaanse regering en de pers wordt gevoerd, vindt haar aanleiding o.m. in de oprichting van de ..Koninform" en het onlangs in de Isvestia gepubliceerde artikel waarin president Dutra en het Braziliaanse leger werden aangevallen. Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde voor het propae- deutisch examen de heer C. Kaai te Alkmaar. haar opgevoede kinderen te allen tij de aan de ouders terug te geven. De kerk blijft op het standpunt staan, dat alleen onderbreking om medische redenen mag worden toegelaten. Amerikaans lievelingsoord Een Amerikaans tijdschrift schreef enige tijd geleden, dat de Amerikaan se industrie van Brussel haar inter nationaal handelscentrum wenst te maken en dat er met dit doel fabrie ken in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad en elders in Bel gië zouden worden opgericht. Hoewel intussen gebleken is, dat dit niet helemaal juist is, is het een on loochenbaar feit, dat de Amerikaanse zakenwereld van Brussel haar llevc- lingsoord heeft gemaakt ten koste van Londen en dat deze gang van zaken door Washington wordt aangemoe digd. De Engelsen volgen dit Ameri kaanse streven op de voet. Zij heb ben volgens de „Standaard" uitdruk king gegeven aan het verlangen in België fabrieken op te richten, waar onderdelen van auto's gemonteerd kunnen worden met het doel het ko mende jaar een type auto's op de markt te brengen, dat speciaal ge schikt is voor het vasteland. De fa brieken in België zouden dan 15.000 wagens per jaar kunnen leveren. James Byrnes: James Byrnes, voormalig ministei van buitenlandse zaken der V. S., heeft te Spartanburg (in Carolinai. zijn geboortestad, tijdens een recep tie ter gelegenheid van de publicatie van zijn nieuwe boek, getiteld „Op recht gesproken", verklaard, dat men kwesties, waarover geen eensgezind heid bestaat, beter kan oplossen met Stalin dan met Molotof. Het nieuwe boek van Byrnes han delt over de conferentie van Jalta en Potsdam en de latere conferenties tussen de Grote Vier. „Ik vond Stalin oprecht. Bij ver scheidene gelegenheden heb ik over eenkomsten met hem gesloten, wan neer ik dit niet kon met Molotof'. „Er is in de wereld ruimte voor de ideologieën van de Sowj et-Unie en de V. S., evenzeer als er ruimte is voor de volkeren van de Sowjet-Unie en de V. S. De V.N. zijn onze beste zo niet enige hoop voor het verzoenen van tegenstellingen, die tussen ons bestaan", aldus zeide Byr nes. Hij deed een beroep op het Ameri kaanse volk en de pers om zijn prin cipe van „vastberadenheid en geduld" tegenover de Sowjet-Unie te steunen. Nieuw volkstheater in Amsterdam Amsterdam, eertijds zo rijk aan theaters, heeft na de eeuwwisseling vele bressen in het theaterfront zien slaan. De Salon des Variétés, Milles Colonnes, Paleis voor Volksvlijt, Plan tageschouwburg, Flora en Grand- Théater zijn tot herinneringen gewor den en de schouwburgruimte van de hoofdstad is nu wel zeer beperkt. Thans heeft zich een initiatiefco mité gevormd, dat zich ten doel stelt de stichting en bouw van een volks theater in Amsterdam, waar ook de man met de smalle beurs van Kunst zal kunnen genieten. In dit comité hebben zitting genomen de heren R. Blijstra. Wim van Halm, Kees Ja gers. A. Koolhaas. D v. d. Meer en Frits Schiller. Vincent van Gogh tentoonstelling te Bazel Dezer dagen is in de kunsthal te Bazel een tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh geopend, welke tot 23 November duurt. Deze expositie, de grootste welke tot dusverre over VamGogh in Zwit serland werd gehouden, telt meer dan 100 olieverfschilderijen en 60 aquarel len en tekeningen van deze meester. De tentoonstelling werd in hofd- zaak samengesteld uit Nederlands par ticulier- en rijksbezit. Bij de opening der tentoonstelling werd van Nederlandse zijde het woord gevoerd door Dr. Schumacher van het ministerie van O. K. en W. Tot plaatsvervangend lid in de en kelvoudige kamer voor burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de be handeling van kinderstrafzaken tot lid in de enkelvoudige kamer voor bur gerlijke raken van de arr. rechtbank te Alkmaar is aangewezen Mr. A. D. van Regteren Altena. alhier. Advocaat legt verdediging neer Het optreden van de 29-jarige koopman P. N. M. Hooge tegen wie Woensdag voor het bijzon der gerechtshof te Arnhem de doodstraf wegens verraad werd geëist, was zo brutaal, dat het zelfs zijn gekozen verdediger, Mr. de Pont uit Amsterdam te bar werd. Deze deelde aan het hof mede. dat hij de verdedi ging neerlegde. Op verzoek van de president nam hij daarna de verdediging als toegevoegd plei ter op zich. De procureur-fiscaal kenschet ste de daden van H. als „het meest perfide verraad, dat ik ooit in mijn arrondissement heb meegemaakt". Vedachte H. verleende destijds handlangersdiensten aan de in dertijd neergeschoten S.D. -com missaris van Dijk te Nijmegen. Met behulp van zekere S., ie mand van joodse afkomst spoor de H. een illegaal werker en drie joodse meisjes op. Hij gaf voor hen te willen helpen, doch verried hen. Deze vier slachtof fers vonden de dood. evenals de helper S.. diy tenslotte ood door H. werd aangebracht. Tijdens de behandeling trad H. uiterst bru taal op en vertelde vele leugens, hetgeen z'n verdediger tot neer leggen van diens rechtskundige bijstand noopte. De laatste dagen zijn in de kop van Noord Holland enkele verkeersonge lukken voorgekomen, die gelukkig vrij goed zijn afgelopen, maar die toch voldoende aanleiding zijn om 'n ogen- blikstil te staan bij een vraagstuk, waaraan wel eens te weinig aandacht wordt besteed: de veiligheid langs de weg. Het aantal verkeersfouten, dat wordt gemaakt, is legio en bij ieder ongeluk bijna zijn het deze fouten, die zich wreken. In het geval van de NA.C.O.-bus. die kantelde in de nabijheid van Span broek. was zonder enige twijfel de weg te smal. De voertuigen hadden elkaar niet mogen passeren. Bij het ongeluk op de Afsluitdijk probeerde de ene auto de andere bij dichte mist te passeren: een handel wijze, welke altijd grote risico's met zich meebrengt en die eigenlijk onver antwoordelijk moet worden genoemd^ Toen een eeuw geleden de spoor wegen hun intrede deden, werden do grootst mogelijke voorzorgen genomen om te voorkomen, dat het snelle ge vaarte, waarvoor de toenmalige trein tjes werden gehouden, ongelukken zouden Onze hedendaag se autowegen zijn heel wat gevaarlij ker. wat niet wegneemt, dat daar dik wijls een roekeloosheid en een on verschilligheid aan de dag wordt be legd. die alle perken te buiten gaat. Intussen, het zijn niet alleen de au tomobilisten. die soms blaam verdie nen. Ook de andere weggebruikers vertonen niet zelden een onverant woordelijke lichtzinnigheid. Wielrij ders doen soms of de weg van huit is. doen niet aan richtingsaanwijzing, koersen op het meest onverwachts ogenblik dwars door het verkeer of berijden de hoofdweg, wanneer ze 'n fietspad tot hun beschikking hebben. En wat de voetgangers betreft, nog niet zo heel lang geleden zagen we iemand achter vrachtwagen om lopen en zonder ♦- kijken de weg oversteken. F'i w-d gegrepen door een juist voorbijsuizende auto en het was zijn eigen schuld. Wat er van te zeggen, wanneer men kinderen op primaire wegen ziet spe len met auto-peds of wanneer men ze er in alle gemoedsrust hinkelblokken op ziet tekenen? Wanneer een ouder zijn kind langs een spoorbaan ziet wandelen, dan holt hij er op af om het naar veiliger oorden te voeren. Niet zelden krijgt het kind. om het af te leren, een geduchte reprimande of een paar flinke tikken voor zijn broek. Maar waarom gebeurt dat niet, wan neer ze zich op een hoofdverkeers weg begeven? Het verkeer levert altijd gevaren op en ongelukken zullen blijven ge beuren. Maar hun aantal zal beperk ter zijn, naarmate iedereen, automo bilist wielrijder en voetganger, de regels van het verkeer beter in acht neemt. Er val. in dit opzicht in Nederland nog veel te doen. Dat komt, omdat te veel weggebruikers nog te weinig doordrongen zijn van de noodzaak. We vleien ons niet met de hoop, dat en kele regelen hierin verbetering zul len brengen. Een waarschuwing dunkt ons echter wel op zijn plaats. Een ongeluk schuilt vaak in een klein hoekje. A. ERIKS. Soyameel in het brood (Van onze Haagse correspondent) Van officiële zijde vernemen wf), dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met soyabonenmeel te ver werken in het brood. Uit voorzorgs maatregelen heeft men hiertoe moeten besluiten. De smaak van het brood ondergaat echter geen wijziging ter wijl de voedingswaarde er zelfs nog enigszins door stijgt. Ook het maïs meel zal men blijven verwerken. Wordt hot suikerrantsoen verbood 7 (Van onze Haagse correspondent) Hoewel de bietencampagne algemeen tegenvalt, zowel wat opbrengst per ha. betreft als suikergehalte per een heid is bet niet uitgesloten, dat er binnenkort een verhoging zal worden afgekondigd van het suikerrantsoen. Door de aankoop van grote hoeveel heden ruwe Suiker in het buitenland heeft de regering onze suikervoorzie ning n.1. verzekerd. weerbericht TOENEMENDE WIND Matige, vooral aan de kust tijde lijk krachtige, westelijke wind. Veel bewolking met plaatselijk enige re gen. Enige daling van temperatuur*

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1