Ifemaatdet De ontmanteling der Duitse oorlogsindustrie - N.-HOLLANDSE PERS 1945 éSt „Catastrophaal" en gevaarlijkzeggen de Duitsers Gealiieërden vrezen geen verzet der arbeiders Duitse adviesraad protesteert Uit rumoerig Griekenland Amerikaanse congresleden in de knel Troepen naar Parijs Hooyman eindelijk veroordeeld 4e Jaargang No 1064 Vrijdag 17 Ociober 1941 Wnd. hoofdrad.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A fniet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie, Tel.: 3300 Het programma voor de herstelbetalingen van Duitsland zal zo snel mogelijk worden uitgevoerd aldus verklaarde gisteren Sir Brian Ro- bertson, gouverneur der Britse bezettingszone, in een persconferentie, liopenlijk zal de publicatie van de lijst der te ontmantelen fabrieken de geschillen, die nutteloos en schadelijk zijn, slechten. De landen, die herstelbetalingen zullen ontvangenzijn wellicht teleurgesteld, omdat zjj niet meer krijgen. Aan de ande r~ kant zullen zij de maatregelen, tengevolge waarvan een wezenlijke stroom van betalingen in de plaats zal komen van een druppelsgewijs ontvangen, zoals tot nu toe en de krachtige maatregelen om het oorlogspotentieel van Duitsland te ver lagen, toejuichen. Hij voegde hieraan toe, dat het nieuwe ontmantelingsprogram zo veel industriële capaciteit voor de Duitsers zal overlaten, dat zij moeite zullen hebben haar volledig te gebruiken. De Duitsers zullen voldoende arm slag hebben voor de wederopbouw van hun economie, daar het plan is gebaseerd op een herstel van de Duit se productie tot het peil van 1936. Toen men hem vroeg, welke stap pen zouden worden genomen als de Duitse arbeiders weer zouden weige ren het ontmantelingsprogram uit te voeren, antwoordde Robertson, dat hij dit liever niet wilde zeggen, doch dat men er zeker van kan zijn, dat de ontmanteling voortgang zal vin den. Tevens deelde hij mede, dat de lijst van. herstelbetalingen aan de bevelhebbers van de Sowjet-Russi- sche en de Franse zone was voorge legd. doch dat men tot dusver nog geen verklaring van hen erover had ontvangen. Voorlopig geen vetpot De Amerikaanse waarnemende gou verneur, generaal-majoor Hays, ver klaarde, dat het voor de Duitsers na de uitvoering van het ontmantelings plan mogelijk zou zijn een levenstan daard te bereiken, die overeenkomt met 80 percent van het peil van 1936. Maar gouden bergen voor de toekomst Naar wordt verwacht, aldus gene raal Havs. zal de Duitse industrie in de En gels-Amerikaanse zone in 195 J een exportniveau van 2.000.000.000 dollar per iaar bereiken. Hij voegde aan ziin verklaring toe '-f pirtnnnren der fabrieken die ontvangen boekwerk Alle Zweedse pleegouders ,die Ne derlandse kinderen liefderiik opgeno men hebben, ontvangen d^zer dagen een boekwerk genaamd .Holland Fos terbarnens Hemland'. hetgeen bete kend: ..Holland, het vaderland van de pleegkinderen". Het boekwerk. dat met ziin vele urachtige foto's gedrukt on glansdruküapier een uitstekende in druk geeft van ons land. is een «ehen- king van 't comité ..aandenken Zweed se uleegouders" ..Duizenden Zweedse families open den snontaan hun deuren voor de Hollandse kinderen en namen hen od alsof het hun eigen kinderen waren" schrijven de dankbare ouders in het voorwoord en zij vervolgen: ..Bleke, uerveuse. ondervoede en magere kin deren begonnen in September de lan ge reis naar Zweden. Flinke welge klede kinderen, met dankbaarheid ver vuld en de herinnering in het hart aan een heerlijke tijd in Zweden, keerden enige maanden later terug" Met het album willen de ouders een ♦astbaar bewiis hunner dankbaarheid aan de Zweedse pleegouders geven. zullen worden ontmanteld, recht heb ben op compensatie door de Duitse regering. Waarover de Duitsers het eens zijn Zowel de Duitse partijen van de linkse- als van de rechtse vleugel dood verven het ontmantelingsplan voor de Duitse industrie als „catastrophaal' en „gevaarlijk" De secretarissen-generaal van het gemeenschappelijke bestuur der Chris telijk Democratische Unie en de Chris telijk-Socialistische partijen noemden het program een „inmenging in het Duitse economische leven, waarvan de gevolgen, op politiek, economisch en sociaal terrein nog niet zijn te over zien". Volgens de verklaring Is reeds thans te zeggen, dat het wegvoeren van de fabrieksinstallaties een daling van de productie zal teweegbrengen. In politiek opzicht zal de uitvoering van het program de „negatieve mach ten" in de hand werken, waardoor de gehele wederopbouw van Duitsland in gevaar wordt gebracht. Het hoofdkwartier van de commu nistische partij in Noordrijn-Westfalen verklaarde, dat de ontmanteling een ernstig gevaar zou scheppen voor de economische basis van het .democra tische herstel en het verrichten van herstelbetalingen in fabrieksgoederen zou kunnen belemmeren. De Duitse adviesraad voor de-Britse zone heeft gisteren haar werk onder broken, daar de leden zich naar hun woonplaatsen wilde begeven óm daar de reacties op het ontmantelingsplan te bestuderen. De voorzitter van de raad deelde mede, dat hij zo nodig een buitenge wone zitting zou bijeen roepen om de leden, die door de verschillende staten zjjn afgevaardigd, in de gelegenheid te stellen hun houding ten aanzien van de ontmanteling voor herstelbe talingen kenbaar te maken Een bescheiden uiting! Geen der leden ontkent, aldus de voorzitter, dat Duitsland tot herstel- prestaties verplicht is „nadat het Eu ropa geplunderd heeft" doch hij be treurde het, dat de raad geen gele genheid heeft gehad om besprekingen te voeren over wat de beste methode voor het verrichten van de herstel- prestaties zou zijn Toch verzet Intussen meldde het onder Sowjet- russische controle staande radiosta tion Berlijn, dat de Duitse adviesraad in de Britse zone uit protest tegen het ontmantelingsplan is uiteengegaan Tegen de Britse wensen in hebben de gedelegeerden geweigerd hun werk voort te zetten en hebben zij de ver gaderzaal en bloc verlaten. De Griekse minister van openbare veiligheid heeft het bericht bevestigd volgens hetwelk twee Amerikaanse congresleden zich in de driehoek, die gevormd wordt door de grenzen van Turkije, Bulgarije en Griekenland, bevinden. Doordat drie bruggen door verzetslieden zijn opgeblazen, zijn de Wat terreur de Chinezen kostte Hoe groot de schade is, welke men heeft toegebracht aan Chinese levens en eigendommen kan blijken uit de aantekeningen, welke verzameld zijn door het hoofdkantoor der algemene hulpverlening, aldus de „Eng Po" Door de T.N.L en Laskars zijn 843 mannen, vrouwen en kinderen gedood of verbrand. Het aantal ontvoerde personen waar men nog niets van af weet, bedraagt eveneens 843. Op grootscheepse wijze geëvacueerd en geïsoleerd zijn 21.710 personen, een gedeelte van hen is door het Neder landse leger gered. 1.582 Winkels en gehouwen zijn to taal uitgebrand, 342 leeggeplunderd, doch niet in brand gestoken. Hier zij nog bij aangetekend, dat deze gegevens verre van compleet zijn. one» 'H RusUnf" Voliren- een teleer-tni uit Washington In de New York Times heeft de Sow- jet-Unie een ..Vrii Duits leger", door Amerikaanse functionnarissen geschat op een sterkte van honderd a hon- derdtiewliiizend man. op de been op Russische bodem. Deze legermacht zou voorn-ime'iik bestaan uit man- sehapnen van het Duitse zesde leger, dat zich na de slag om Stalingrad heeft overgegeven en onder comman do staan van de generaals Von Paulus en Van Seydlitz. De manschappen zou den Russische uniformen dragen. Alle officieren zouden Duitsers zijn, doch aan de verschillende eenheden zouden Sowjet-commissarissen zijn toege voegd. die voor inwijding in de be ginselen van het communisme zorgdra gen senatoren niet in staat zich uit de driehoek te verwijderen. De Ameri kaanse ambassade te Athene heeft medegedeeld, dat pogingen om met behulp van twee Griekse vliegtui gen de senatoren uit hun isolement te bevrijden, tot dusverre mislukt zijn AFP meldt voorts uit Istamboel, dat de activiteit der Griekse guerilla-strij ders zich opnieuw in de buurt van de Turkse grens heeft geopenbaard. Gisteren bliezen zij een trein op, die van Demotika naar Feredjik (Thra- cië) reed. Dertig reizigers werden ge wond. Verder ondernamen guerilla- strijders een aanval op het dorp Pythion, in de buurt van de Turkse grens. Na een gevecht van een uur slaagden zij er in de brug tussen Pythion en Tyron te vernielen. On middellijk zijn aan Turkse zijde maat regelen getroffen om de grensbruggen beter te bewaken. In Turkse krin gen worden de berichten, volgens welke Turkse grenswachten het vuur geopend zouden hebben op Griekse guerilla-strijders, tegengesproken. Naar Reuter meldt, zijn de twee Amerikaanse congresleden, die ten gevolge van opblazén van bruggen door Griekse verzetslieden in een val zijn geraakt, de republikeinse af gevaardigde Jackson en de democra tische afgevaardigde Teague. Cp het in cultuur gebrachte Oostelijk deel van de N.O.-Polder worden door de directie der Wieringermeer (N.O.-Polderwerkcn) een honderdtal boerderijen in gereedheid gebracht en aan zelfstandige boeren verpacht. Een groot aantal houten barakken worden als tijdelijke bedrijfsge bouwen op deze boerderijen geplaatst om dienst te doen als stallen en schu ren. Tijdens het optrekken der gebouwen. Te Den Haag is de grondwetscommissie door Minister Beel v Ijlt.: zittend H. W. Tilanus, Min. van Maarscveen, Min. Jonkman, Min Pres Dr. Beel, Dr. Prinsen, Mevr. Dr. Huart Staand v.l.n.r.: J. Schouten, Prof. Duynstee, Prbf. Logeman, Mr. van Helsdingen, Dr. Biereman, Prof. 's Jacoh, Jhr. Mr. van der Goes van Naters, Prof Romme, Mr. B. J. Stokvis Zwarthandelaar neergeschoten Gistermiddag hebben 2 hoofdassis tenten van de directe belastingen in de Nieuwezijds Armsteeg te Amster dam een 24-jarige man aangehouden, die ongebanderolleerde importsigaret ten clandestien verhandelde. De man sloeg op de vlucht, waarop een der assistenten zijn revolver trok en een waarschuwingsschot loste. De man re ageerde hierop niet, zodat de ambte naar een tweede schot afvuurde, dat echter ketste. De vluchteling viel daarop de ambtenaar aan en wierp hem op de grond. De assistent greep zijn arrestant met de vrije hand weer vast, doch tijdens de worsteling ging zijn pistool opnieuw af, waardoor de aanvaller onder de linkeroksel werd getroffen. Hij moest in zeer ernstige toestand naar het binnengasthuis worden vervoerd. WEER BRIEFTELEGRAMMEN NAAR DUITSLAND Naar de Britse en Amerikaanse bezettingszönes van Duitsland kun nen weer brieftelegrammen worden verzonden. De PTT-kantoren geven inlichtingen omtrent beperkingen en tarieven. VEILIGHEIDSRAAD STELT DEBAT OVER INDONESIË UIT De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië, dat be paald was op hedenmiddag, uit gesteld tot Vrijdag a.s. 21 uur Ned tijd. De reden van dit uit stel werd niet opgegeven. Reizigers Hoorn Schagen Ingaande Zondag 19 Octobcr mogen alleen op Zon- en feest dagen reizigers van Hoorn, Ob- dam en Heerhugowaard, be stemd voor Schagen, Anna Pau lowna en Den Helder, zonder bijbetaling over Alkmaar rei zen met de treinen: Hoorn V 22.30, Obdam V 22.44. Heerhu gowaard V 22.53. De siaking in Frankrijk Na de onafhankelijke vakver eniging van metropersoneel heeft thans ook de christelijke vakvereni ging besloten het werk te hervatten. Het algemeen vakvebond (C. G. T.). waarin de comministen de leiding heb ben, heeft evenwel besloten op zijn standpunt te blijven staan. Beide eerst genoemde vakverenigingen, die overi gens de eisen der stakers gerecht vaardigd achten, vertegenwoordigen slechts een 4000 van de 30.000 stakers Het hoofd van het Departement van vervoer heeft na een bespreking met technici van de metro verklaard, dat het met het oog op het weinige be schikbare personeel technisch niet mo gelijk zou zijn de metro voor morgen ochtend voor het publiek open te stel len. Wel zouden reeds vanmiddag twee buslijnen de dienst hervatten. Militaire assistentie? De Franse regering heet detache menten soldaten te Parijs onderge bracht. Woordvoerders van de ministeries van binnenlandse zaken en oorlog wil den geen commentaar op deze troepen beweging geven. De strijdkrachten zijn met vrachtauto's naar de stad vervoerd en hebben veldkeukens bij zich. Zij zjjn in volledige velduitrusting. Wielrijders, let op Uw verlichting De politie kijkt deze winter scherp toe Met het korten der dagen wordt het probleem der rijwielverllchting weder om zeer actueel, zo schrijft de A.N. W.B. Vele wielrijders rijdens ondanks her haalde waarschuwingen des avonds nog steeds min of meer noodgedwon gen zonder licht en blijven een hoogst ernstig gevaar voor de verkeersveilig heid vormen. De politie heeft daarom aangekon digd, deze winter streng te zullen gaan optreden tegen de overtreders der voorschriften. Zo zal zij voortaan nauwgezet de hand gaan houden aan de eis, dat een fiets voorzien moet zijn van een bran dend achterlicht tenminste die fiet sen, die voorzien zijn van een dynamo De dynamo voorziening blijft voor hands echter bijna onoverkomelijke moeilijkheden opleveren, zodat aan schaffing of vervanging practisch een onmogelijkheid blijkt te zijn. Bij het ontbreken van een dynamo moet het rijwiel vanzelfsprekend ech ter wel voorzien zijn van een voorver lichting door middel van olie-, kaars-, carbid-, of batterijlantaarn, welke laatste desnoods in de hand mag wor den meegevoerd, aldus de Amsterdam se verkeerspolitie. Een brandend achterlicht kan dan niet als eis worden gesteld, echter wel het onder alle omstandigheden voorgeschreven witte spatbord met daarbij een reflector of niet-brandend achterlicht. Het vraagstuk der rijwielverlichting blijft nog steeds grote moeilijkheden opleveren. De perspectieven Weliswaar zijn er momenteel snoer tjes en gloeilampjes in voldoende mate doch de zozeer nodige dynamo's blij' ven een teer punt vormen. De import van magneet-staal uit Engeland is on voldoende en tevens ontbreken de be nodigde kogellagers .Niettemin omvat het productieschema voor 1947 van enige der voornaamste fabrieken niet minder dan 281.000 dynamo's, 481.000 koplampen en 1.000.000 achterlichten, van welke productie ongeveer de helft moet worden geëxporteerd. Vele wielrijders zullen dus in de toe komst geholpen kunnen worden, in dien zich tenminste met betrekking tot de grondstoffenvoorziening geen on verwachte moeilijkheden zullen voor doen. Blijkens import-cijfers, gepubli ceerd in het vakblad voor de rijwiel handel, werden in Juni 1947 26.000 lantaarns geïmporteerd. Dit is zeker een behoorlijk aantal, desniettemin bleef volgens de rij wielhandelaren de toestand even slecht als voorheen. De enkele lantaarns, die zij per maand geleverd kregen vaak nog slechts wanneer vele minder nuttige artikelen tegelijkertijd werden bijge- kocht bewaarde men om af te leveren nieuwe fietsen van een ver lichting te voorzien. Wel zwart! Merkwaardigerwijze was er in de laatste Uld een opmerkelijk ruimer aanbod van rijwiellantaarns in de zwarte handel, vooral van Franse. Dit stemt zeker tot nadenken, want van het bovengenoemde importcon- tnigent van 26.000 waren er 16.000 van Franse makelij. Losse verkoop van nieuwe lantaarns komt in de normale handel dan ook nog steeds vrijwel niet voor. Onderdelen voor reparatie van oude dynamo's zijn al evenmin te krijgen. Gebrek aan log.ca Het Comité Handhaving Rijkseen heid. aanvankelijk opgericht om het verdrag van Linggadjati te saboteren en een behoorlijke politiek ten aan zien van Indonesië onmogelijk te ma ken, heeft in zijn streven een zeker succes weten te boeken. Het kw tot de beruchte „politionele actie" en zo het al moeilijk was met het Indone sische volk tot een redelijke oplossing te komen, dan is dit thans wel bijna een onmogelijkheid. Nederland zit met de brokken. Gerbrnndv on de zijnen juichen. Gezien deze resultaten zouki net Comité het thans hoger op. Het wil de huidige regering ten val brengen en doet dit op een wijze, Gerbrandy waardig. Er wordt gewerkt met leuzen die worden opgediend als hoogste wijsheid, maar die.in wezen door hun gebrek aan logica hoogste onv '-nid mogen worden genoemd. Zo wordt aan de regering verweten, dat ze zich progressief noemt .maar dat aan tegenstanders van de rege- ringspolitiek de mond wordt gesnoerd. 't Is grappig maar wat moet men doen met mensen, die opruien tot daadwerkelijk verzet? Niemand zal er bezwaar legen heb ben, dat ean nationaal-socialistcn het spreken wordt verboden. Dat geldt echter ook voor mensen, die er soort gelijke methoden op na houden, al noemen ze zich ook anders. Er zijn nu eenmaal grenzen en die werden door de heer Gerbrandy ruimschoots overschreden. Vandaar dat zijn stem uit de aether moest verdwijnen. De geleide economie wordt in. ons land onder dwang ingevoerd, zo schreeu wen de Rijkseenheiders in koor. Maar in Indonesië durft men geen dwang uit te oefenen. Afgezien van het feit, dat het zeer wijs is om niet altijd alles alleen maar onder dwang te willen doen, mer.en we, dat onze regering juist bijzondei consequent is. Immers die dwang in Nederland is heel wat minder omvat tend. dan het Comité wil doen gelo ven. De geleide economie toch. die we thans in Nederland aantreffen, be rust op meerderheidsbesluiten, waar bij de minderheid zich heeft neer te leggen. Doet ze dit niet. volgt ze ook hier fascistische methoden van ge weld, dan moet ze wel tot de orde worden geroepen en ze maakt die dwang zelf noodzakelijk. Waarlijk, wat Gerbrandy te berde brengt is niet zeer logisch. En eerlijk dunkt het ons ook niet helemaal. Ge lukkig hebben we de troostrijke ge dachte, dat ons Nederlandse volk te verstandig is om zi;h er door schijn waarheden k la Gerbrandy tussen te laten nemen. Ten slotte zouden we nog dit willen zeggen: Alleen de mens die zijn plichten nakomt, heeft rech ten. Op Gerbrandy rust nog de plicht om verantwoording af te leggen over de periode, waarin hij het regerings- gezag uitoefende. Zolang hij dat nog niet naar behoren heeft gedaan, moet hy zich er niet over beklagen, wan neer hem bepaalde rechten worden ontzegd. A. ERIKS. Meisje door aanrijding gedood Een vrachtauto, beladen met 12 ton bieten, bestuurd door G. van der S. uit de Beemster, moest bij het pas seren van twee wielrijdsters op de Neckerweg te Purmerend te snel naar rechts uitwijken voor een te genligger. De 16-jarige Jannie Heyn uit Jisp werd hierbij gegrepen en op slag gedood. Gerardus Mooyman uit Voorburg, de „held van het Oostfront" die door de „Filhrer" als eerste Nederl="-'-"' met het „ridderkruis van het ijz'^.i kruis" begiftigd werd, hooro» zicf» heden veroordelen tot 6 jaar met af trek. De procureur-fiscaal had, wegens dienstneming bij de Waffen S.S. 8 jaar met aftrek tegen hem geëist. weerbericht VERDER AFNEMENDE WIND Wisselende bewolking met plaat selijk nog enkele buien. Geleidelijk verder afnemende wind. overwegen* tussen West en Noord. Weinig vei* andering ln temper*tu« r

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1