RUSSENOORLOG ARTHUR KOESTLER Engeland nog altijd voetballand nummer één Ï3a<MJUJI als voetballer Achter het ijzeren gordijn rR5HoHmH Italië en België hebben beiden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan hunner voetbalbonden. Engeland uitgenodigd voor een Jobi- leumwedstr^d. Engeland'» preetige heeft door enige recente neder lagen niet geleden. Naast de wedstrijden tegen Italië en België staan er ook nog ontmoetingen met Oostenrijk. Tsjechoslowakije en Zwe den op het programma. Men geeft de Zweden een goede kans. dat iU de eersten der continentale Europeanen rullen zijn, die Engeland op eigen grond weten te verslaan. ENGELAND is nog steeds voetbal land nummer een in de wereld. Of dit geheel juist is, is een andere zaak. maar het aantal landen in aanmerking nemend, dat in Engeland wil spelen en die EngeJso ploegen uitnodigen om in het buitenland te spelen. bewUzen toch wel. dat Albion een bijzondere plaats inneemt in de voetbalwereld. Ik zal u dat met een voorbeeld dui delijk maken. Volgend jaar viert de Italiaanse Voetbal Federatie haar vijf tigjarig bestaan. Teneinde deze ge beurtenis op grootse wijze te herden ken wil men een wedstrijd organise ren, die haar weerga in de geschie denis nog niet heeft En als tegen standers heeft men de naar Italiaanse mening meest populaire ploeg uitge nodigd. De keuze viel op Engeland voetballers van een land. waarme de zij nog voor kort ln een oorlog waren gewikkeld. Zij hebben alles in het werk gesteld om Engeland's „Ja- Ons dagelijks overzicht Langs onze Oostgrens ligt Duits land. We hebben wel eens gehoord, dat midden daar doorheen een ijzeren acherm loopt maar we geloven, dat dit niet helemaal juist is: het scherm loopt vlak langs onze grens. Wat in onze onmiddellijke nabijheid ge beurt, is weinigen bekend en men krijgt wel eens de indruk, dat alleen tot hier doordringt, wat de bezettings autoriteiten wensen door te laten. Veel is dat niet. Aanvankelijk was d»t het nieuws van dc processen te gen de grote oorlogsmisdadigers, het waren berichten omtrent de verwoes tingen in de steden. Op het ogenblik schijnen we te zitten la de periode, waarin de overwinnaars scheuren en trekken om zoveel mogelijk binnen te halen van de buit. bestaande uit de inventarissen der oorlogsbedrijven. Op zichzelf Is dat een wat wonderlijk bezit en het is weinig-belovend voor de toekomst der volkeren. De oorlogs waanzin schltnt er wel heel diep ln te zitten en doet blijkbaar weinig on der voor die der Duitsers. Want ia een redelijk denkend mens niet ge neigd zich af tc vragen: waarvoor zijn ln een tijd. die geheel behoorde te worden gewijd Mn wederopbouw, in hemelsnaam al die wapenfabrieken nodig? Tntnssen kan men er wel zeker van gijn dat In Duitsland veel honger en ellende wordt geleden, dat de massa leeft in holen en krotten, dat besmet telijke ziekten welig tieren, kortom, dat het Duitse volk bezig Is een rware boete te betalen voor zijn zon den Het had stra' verdiend. We zijn de la.itstcn. dfo dat willen ontkennen. Maar waar is het einde? De grote mogendheden maken geen woord" te krijgen. Speciale deputa ties werden afgevaardigd om de offi cials van de Voetbal-Associatie te ontmoeten en later gingen afgevaar digden naar Zwitserland, toen een Engelse ploeg in het land der ber gen speelde, om ook daar contact op te nemen met hen, die iets in de melk te brokkelen hebben in de En gelse voetbalwereld. In principe is de uitnodiging thans aangenomen, zodat Engeland en Italië elkaar ln Mei 1948 waarschijnlijk in Turijn, zullen ont moeten, opdat ook de twee wedstrij den, die reeds voordien waren aange nomen. namelijk met Oostenrijk en Tsjechoslowakije, niet in het gedrang komen. ONTMOETING DER KAMPIOENEN In 1939 ontmoetten de twee landen elkaar voor het laatst in Milaan, toen zelfs Mussolini tot de toeschouwers behoorde, die de wedstrijd na een haast met het vredesverdrag met Duitsland. Dat betekent, dat de te genwoordige toestand wordt besten digd. Amerika heeft gezegd grondstoffen te willen leveren om de industrie in Westelijk Duitsland weer op gang te willen brengen. Tot dusverre zijn ze uitgebleven. Er is wel eens gesproken over iets als een her-opvoeding van het Duit se volk. Maar niemand onderhoudt er relaties mee en onder die omstandig heden is van enige invloed en dus ook van goede invloed geen sprake. Verandering is nodig, alle straf .be hoort een einde te hebben. Men dient daarbij enkele dingen te overwegen. Het Duitse volk als volk is niet zo schuldig als velen het ook hier wil len laten voorkomen. De grote massa Is onder het Hitler-regime uiterst volg zaam gebleke'n. Maar hoe heeft zich gedurende de oorlog de grote massa van, het Nederlandse volk ge houden? Zeker binnenskamers durf den velen genorg. Maar wat deden ze daarbuiten? De grote massa van ie der volk is volgzaam en 'n verwijt in dit opzicht doet even denken aan het weroen van de eerste steen. Daarnaast behoeft er niet de minste twijfel te bestaan over het feit. dat Duitsland innerlijk zeer veranderd en bovendien naar de uitgestrektheid zeer verkleind uit de chaos te voorschijn zal komen. Duitsland zal nooit meer het oude Duitsland worden. Ten slotte moet men overwegen, dat Europa de gevolgen van deze oorlog nimmer te boven zal komen, wanneer het hart van ons werelddeel bestaat uit een vacuum, een lege ruimte. Het ligt niet in de macht van Neder land veranderingen ten goede aan te brengen. We geloven echter, dat het in ieder opzicht te wensen zou zijn. wanneer de grote mogendheden haast aan de dag begonnen te leggen om ten aanzien van Duitsland tc komen tot geregelde toestanden. E. heftig bestreden doelpunt met 2-2 za gen beëindigen. Daarvoor, in 1934 had Engeland Italië in Highbury in een van de ruwste wedstrijden, die ooit werden gespeeld met 3-2 verslagen. Italië is in het bezit van het we reldkampioenschap, de titel die zij in 1938 in Parijs wisten te veroveren en zij hebben het volste vertrouwen, dat zij deze titel in 1949 in Rio de Janei- ro zullen weten te behouden, zelfs al is Engeland dan xpn de partij, het geen in 1938 niet het geval was. Zij die de Italiaanse middenvoor Carlo Parola in actie hebben gezien te Glasgow in de Continentale-Europa- Engeland-match hebben een van de beste spelers van de wereld gezien. Ik ben er van overtuigd, dat 2ij nog enige spelers van dit formaat in het veld weten te brengen en dat zij daar door hun eerste zege over Engeland kunnen boeken ter gelegenheid van de in Mei 1948 op het program staande J ubileum-wedstryden. Maar om terug te komen op de Engel se „meesters". Zelfs de nederlagen die zij van de Zwitsers en de Fransen hadden te incasseren hebben het pres tige der Engelse spelers geen schade berokkend. Ik herinner mij, dat ik een van de Italiaanse officials in Zurich na de En gelse nederlaag dit jaar vroeg, of dit nog van invloed was op hun uitnodiging voor de internationale wedstrijden in Italië. Ik vroeg hem, of hij nog steeds van mening was, dat Engeland de beste tegenstander voor deze wedstrijd zou zijn. Hij haalde zijn schouders op en zij „natuurlijk zijn jullie dat Denk maar eens aan Glasgow"; Hij dacht aan de boven aangehaalde wedstrijd, toen de Britten de vasteland-Europeanen een lesje gaven, hoe een voetbal wed strijd moet worden gespeeld. ENGELAND HEEFT EEN AUREOOL BUITENLANDERS verwachten meest al, dat Engeland in iedere wedstrijd dit bijzondere hoge peil ten beste kan geven. Als een buitenlandse ploeg wint zijn zij geneigd te zeggen, dat Enge land slecht speelde, maar niet, dat hun eigen mensen bijzonder goed speelde. Zij zullen zich uitputten in excuses voor de Engelsen en verklaren, dat zij ec--" slechte dag hadden, of niet he lemaal in vorm waren. Het klinkt misschien vreemd, dat ik dit schrijf, maar toch is het zo. Het Engelse spel heeft een reputatie, die niet door een enkele nederlaag in het gedrang komt. De Schotten, Ieren en bewoners van Wales, maar vooral de Schotten, zijn hierover maar matig te spreken en toch neemt Engeland momenteel van deze veir groepen, die het eiland be volken, terecht de eerste plaats in. Engeland's overweldigende 10-0 o- verwinning op Portugal in Mei van dit jaar, het land dat de Ieren op hun eigen terrein versloeg, was ech ter van dien aard, dat de buitenlan ders wel eens gelijk konden hebben met hun mening over het Engelse spelpeil. Dit was voetbal, zoals het moet worden gespeeld en het was inderdaad een lesje, dat de „mees ters" hun „leerlingen" gaven. Allen, die deze wedstrijd hebben gezien, waren diep onder de indruk en men kan gerust zeggen, dat deze overwin ning Engeland zoveel goed heeft ge daan. dat de nederlaag in Zürlch daarop weinig invloed heeft gehad. LEVENDIGE BELGEN. EN WELKE KANSEN zijn er voor 't komende internationale seizoen? Een goed begin is de wedstrijd van En geland in het enorme Heyselstadion, dat eerst door de Duitsers en later door de Geallieerden als groot tank kamp is gebruikt. 32. „Drie honderd gulden en geen cent minder", riep Barend Bof, wie het handelen in het bloed zat. „Goed dan", antwoordde meneer Trapman en hij haalde zijn portefeuille te voor- Het veld, mag voor de Engelse ploeg geen bezwaar zijn, want het zijn Britse graszoden, die er op wer den geplant. De levendige Belgen zul len het hen niet gemakkelijk maken. In Mei van dit jaar werd Schotland door de Belgische ploeg met 2-1 in Brussel geklopt. (Engeland won de wedstrijd met 5-2. Red.) ONTMOETING MET ZWEDEN. In Highbury zal Engeland op 19 November a.s. de cracks uit Zweden op het voetbalveld ontmoeten. Op ei gen grond moeten de Britten nog steeds door een continentale ploeg worden verslagen, maar men geeft de Zweden een goede kans, omdat twee Zweedse spelers, de middenvoor Nordahl en de rechtsbinnen Gren in de ploeg „De est van Europa" tegen Engeland een bijzonder goed figuur sloegen. Iedereen zal deze Zweden- Engeland match willen zien ea naar mij ter ore kwam, stapelen de aan vragen om plaatsen zich reeds op. Het is niet de gewoonte het werk van een bekende schrijver te bespre ken met het doel een politiek aspect bloot te leggen, zelfs niet indien het werk van zo'n auteur „druipt" van de actualiteit De Hongaarse journalist Arthur Koestier echter heeft literair en politiek met zijn boeken zoveel gevoelige snaren geraakt, dat het niet meer mogelijk is bepaalde vraagstuk ken te bespreken zonder partij te kiezen tegen of voor zijn stellingen. In zijn roman „Darkness at noon" („Nacht in den middag") behandelt hij een hoofdpersoon uit de bekende Russische zuiveringsprocessen, waar bij de lezer door Koestler's raffine- tnent en compositorisch knap werk „suporter" wordt van de beklaagde Roebasjow, die zyn individuële denk wijze tegenover het collectivisme van staafden party tracht te zetten en er aan te gronde gaat. In „Thieves in the night" („Dieven in de nacht") verdedigt hij het recht der Joden op èen Palestijnse staat; de hoofdpersoon van deze roman, de Joodse jongeling Joseph, ondergaat een tegengesteld proces als Roebasjow ln „Darkness at noon". Joseph handhaaft zijn de mocratische opvattingen tegenover de terroristische aanfrekkingsgracht niet. Dit beurtelings democratisch en fas cistisch gespeelde spel met woorden, die in deze wereld hun definitie nog niet hebben gekregen, heeft voor tal lozen een grote bekoring. Artistiek nJ. is Koestier er in de bovengenoem de romans in geslaagd literaire mees terwerken te scheppen; politiek wordt die geeft zelfs de lafste burger de schijn. Hier hebt U drie briefjes van honderd gulden en mag ik U nu ver zoeken Uw biezen te pakken en U ook kapitein. Ik zal nu wel zorgen, dat deze aap rustig naar beneden ROOFOVERVAL IN AMSTERDAM? Goed, maar laat Uw gedachten niet afleiden van de STICHTING '40-45 U weet, waarom het gaat - de vrouwen en kinderen van onze gevallen verzetsstrijders. OFFER!' v Ook vele voetballiefhebbers uit Zweden willen graag van deze ge legenheid gebruik maken om er een reisje naar Engeland aan te verbin den. Er wordt over gedacht om een speciale boot hiervoor te charteren, die meteen als drijvend hotel voor de bezoekers kan dienen. Daar kunnen de Zweden hun hart ophalen aan hun schnaps en smorgasbord (de gewel dige Zweedse hors d'oeuvre), zonder afhankelijk te zijn van het sobere En gelse voedsel en de steeds kleiner wordende voorraden whisky. er een knap stuk getwijfeld temidden van originele gedachten. De tegenstellingen in deze wereld zijn thans zo toegespitst, dat het poli tieke spel van Koestier, dat door een grote ervaring geïnspireerd is, een in vloedssfeer heeft gekregen, die de „zie-Je-wel"- en tegenovergestelde op pervlakkige oordelen verre overtref fen kan. In deze tijd, waarin men er in de V.S. niet voor terugdeinst ten gerieve van economische voordelen het thans meest gevaarlijke spel der „verscherp te tegenstellingen" met nationale eisen te beginnen, betekent Koestier door zijn van twijfel sprekende boeken een gevaar. Zijn werk past thans hoe wel het van vroeger datum is in Truman's kader. Zijn naam is hier door zijns ondanks een politiek pro gram geworden; zijn werken hebben de waarde van heilige boeken gekre gen; zijn schijnbare consequenties be antwoorden de tallozen, die vragen om houvast in een wereld, waar zelfs geen armzalig cultureel strootje red ding schijnt te kunnen brengen voor een verdrinkingsdood in de zee der politieke onzekerheden. Wie thans meent, dat het ogenblik weer gekomen is om oude haat te vernieuwen, om de gevaarzóne in het menselijk leven opnieuw in te stellen en om het recht van een kleine meerderheid beurte lings te ontkennen en te verdedigen moed om het toch heus niet zo moei lijke pad van bruutheid en geweld elkaar dc hand, sloeg elkaar als biyde uitgelaten kinderen op de schouder. Nog enkele uren en Texel zou zo zui ver zijn als glas. En in Den Helder en overal gingen de Russen de Duitsers te lijf. Hoe kon je onder dat alles kalm en ingetogen blijven? De geest drift laaide hoog op. Maar., al heel spoedig bleek, dat het verhaal omtrent de opstand aan het vasteland op louter fantasie be rustte: in de prille ochtend van de 6de April landden reeds Duitse ver sterkingen aan de zuidkust van het eiland In 'I holst van de nachl DE RUSSEN, die op Texel vochten, waren Georgiër», bewoners van de Kaukasus. het grillige bergland in 't uiterste Zuiden van het onmetelijke rijk. Deze Russen waren hier en daar krijgsgevangenen gemaakt In de con centratiekampen, waar zij met hon derdduizenden andere landgenoten al» slachtvee waren heengedreven, leden zy onbeschrijfelijke ontberingen da- geiyks zagen zy hun landgenoten van uitputting en ellende sterven. Op een dag werden de Georgiër» van de overige gevangenen afgezon derd, zy werden beter behandeld en tenslotte kwam de aap uit de mouw: De Duitsers nodigden hen uit in Duit se dienst te treden. Wie weigerde moest terug naar het oord der ver schrikkingen om daar een wisse dood tegemoet te gaan. „Laten we de mof- fenuniform dan maar aantrekken", mompelden velen. „Als we met hen komt en zich verder netjes gedraagt". „Zich netjes gedraagt", kermde Piet Pruim. „Kijk daar eens. Hij entert zo maar mijn dure antenne....!" op te gaan. Men hcrinnere zich, dat het tenslotte ongecompliceerde gees ten waren, die Auschwitz en Buchen- wald regeerden. Wie Koestler's werken wil genieten, moet dan ook goed gewapend zyn,. De „Hongaarse tovenaar" is voor iedereen een gevaarlykc tegenstander omdat hy de lezers zo gemakkeiyir intimideert met zyn ontwapenende techniek. Het feit alleen al, dat het Koestier in zyn romans niet om gaat volledige mensen te scheppen, maar alleen menselijke fragmenten, die in zijn schema passen, zij een waarschuwing voor hen, die uit zijn literaire meesterwerken politieke munt menen te kunnen slaan. Dit „paard van Troje" slaat tenslotte zyn slag in twee richtingen: in die van de overi-ompelde en in die van de overrompelaar. ZATERDAG 18 OCT. 1947 Hilversum I 301 m. Nieuw» om 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur. VARA: 8.18 Orkest Malando; 8.40 Lichte morgenklanken; 9.30 Kamer muziek. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Vioolrecital; 11.00 Operakoor; 12.00 Orkest Carlo Carcassola; 12.33 Johan Jong; 13.00 Ned. Strydkrachten. 14.00 Het Nederlandse lied; 14.15 Harmonie orkest; 15.00 Toneel en school; 15.15 Men vraagt en wy draaien; 16.15 Amateursprogramma; 16.45 Om en na- by de twintig; 17.15 Volksconcert door Radio-Phllhai-monisch orkest; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strydkrachten 19.00 Cello voordracht; 19.30 Voor de jeugd; 20.15 Schrammelmuziek; 20.45 In de balzaal; 21.15 Socialistisch com mentaar; 21.30 Kunst in miniatuur; 22.00 Don Quichotte. Hilversum II 415 m. Nieuws om 7. 8, 13, 19, 20 ea 22.30 uur. KRO: 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Kamermuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Werken van Zweed se componisten; 11.00 De Zonnebloem; 12.33 en 13.20 Dansorkest Klaas van Beeck; 13.40 Filmkwartier; 14.00 De Toneelkyker; 14-20 Engelse les; 15.00 Voor de jongeren; 15.45 KRO-kiosk; 16.20 Volkshogeschool; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.30 De avonturen van Lord Jumpatit; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Cabaret Miniature; 22.10 Stoelen aan de kant, dansles; 22.45 Avondgebed. ten strijde moeten trekken, zullen we wel uit een ander vaatje tappen.... Dan gaan we hen te lijf Op 6 Februari 1943 werden acht honderd Russen naar Texel overge plaatst en ingedeeld bij een bataljon dat ook vierhonderd Duitsers telde. Op de 5e April, laat in de namid dag, kreeg de Russische commandant Loladse, opdracht om de volgende morgen met zyn manschappen naar het haventje Oudenschild te marche ren. Loladse begreep: we moeten naar het front. Ogenblikkelijk trommelde hy zyn landgenoten-officieren bij elkaar. In een geheime vergadering werd beslo ten 's nachts om een uur de Duitsers te lyf te gaan. De Duitsers, die als in fanteristen samen met de Russen deel uitmaakten van genoemd bataljon, zouden zonder moeite uit de weg kun nen worden geruimd, maar de Duit sers, die de batterijen, gelegen aan de rand van het eiland bedienden, on schadelijk te maken, dat was een moeilyke taak. Zy moesten in het nachtelyk uur worden genaderd en overrompeld. Teneinde te voorkomen, dat deze Duitsers zouden worden ge alarmeerd, moest de telefooncentral» van het Hoofdpostkantoor te Den Burg onmiddeliyk na het uitbreken van de opstand onklaar worden gemaakt. Zo ook de telefoonpost ln de Komman- dantur te Den Burg, van waaruil eveneens verbinding met de batte rijen en andere stellingen werden on derhouden. (Wordt vervolgd) *V- Eén onzer medewer kers, die de be faamde opstand van de Russen op het eiland Texel persoonlijk meemaakte, vertelt ln dit artikel op boeiende wij le over de sensationele ge beurtenis- ■en. waarvan de bijzonderheden nog maar weinig bekend werden. BOER DE GRAAF van de Texelse hofstede „Bouwlust" loopt met mon sterende blik rondom zy.. nieuwe boerderij, die de vaklieden vorige week hebben opgeleverd. Krakend komt een wagen graan over het stop pelveld aanwaggelen. Twee paarden met buiken als een ton stampen met dc zware hoeven in de harde, droge pc-dcrgrond. die een goeie honderd fa;." geleden ls drooggelegd. „Bojvlust" is een van de vijftig boer* -ijen. die de Duitsers tijdens de strijd tegen de Russen in brand hebben geschoten of., uit wraak we- gci-s sympathie, die dc eilanders je gens dc Russen op ondubbelzinnige wijze aan de dag legden, ln brand «taken In de strijd tegen de Russen In •en stryd. waarin de Duitsers hun krijgsgevangeoen op beestachtige wy- te afslachtten. In een stryd die een handvol Russen streden tegen een •vennachtige vijand. VijfhondcrdvUf- Russen vonden de dood, maar aan Duitse zUde vielen wel achthonderd man en wie telt het aantal zwaarge wonde Duitsers, die naar het hospi taal aan het Vasteland werden ver voerd? Door een verschrikkelijk bombar dement op het dorpje Den Burg en door ander vuur kwamen honderd zeventien eilanders om het leven. Be halve de vijftig boerderyen, bij de verwoesting waarvan niets kon wor den gered, ging door het Duitse vuur een veelvoud aan schuren, waaronder enkele karakteristieke schapenboetjes, en ontelbare klampen hooi en stroo in vlammen op. „Waarom schieten jullie de gehele Zuid-Eierlandse polder in brand?" vroeg een boor met verbittering in zyn stem. toen luj zag. dat de moffen de ene boerenhoeve na de andere onder schot namen. „Jullie Texelaars hebben straf ver diend", antwoordde een bloeddorstige edel-germaan. „Jullie hopen, dat de Russen het winnen; jullie verlenen hun onderdak en sommigen van jul lie vechten aan de zijde van die Sch we in-Hunde". Straf verdiend. Werd daarom het zuidelijk deel van deze polder in lich terlaaie gezet? Ja, daarom, maar daar om niet alleen. De Duitsers meenden in korte tyd deze polders te kunnen veroveren. Was dit geschied, dan zou den zy de aanval kunnen beginnen op het uitgebreide bunker-complex rondom de vuurtoren, waar de Rus sen zich uitstekend zouden kunnen verschansen. Toen de aanval op de polder werd ingezet, waren reeds vele Duitse infanteristen gesneuveld. De Russen beschikten over een betrekke- lijk geringe hoeveelheid munitie, ze moesten dus zuinigjesaan doen, maar als een kogel de loop van hun ge weer verliet, was-ie raak ook. Ze na men hun vijanden op de korreL Vele Duitsers werden met een doorboord voorhoofd naar hun laatste rustplaats gebracht Waar kwamen die kogels vandaan? Waar loerde de dood? Zaten de Rus sen in de hooischelven? In de nok van een boerenschuur? In een boet? De Duitsers namen het zekere voor het onzekere en daar gingen de be zittingen van nijvere ooeren in vlam men op. Maardoorgaans pasten de Russen een andere strategie toe. Zij groeven zich in het open veld in. Zelfs maakten ze geen gebruik van de vele bunkers, die in het hartje van de polder waren gebouwd en op welke versterkingen het kogels en granaten regende De Russen in opstand DE EERSTE van de vijftig ver woeste boerderyen is op het oude fun dament herrezen, de andere zullen successievelyk volgen. De koeien en paarden zullen er straks beschutting vinden, als de stor men weer losbarsten, het hooi en graan zal er hoog worden opgetast. Maar ecuwig zal de herinnering bly- ven aan deze strijd, die 6 April 1945 in het holst van de nacht ontbrandde er die nog vele dagen na de 5de Mei voortduurde: de Canadezen landden pas de 20ste Mei op het eiland. Tot die datum knetterden de Duitse mi trailleurs, zodra er een glimp van jeen Rus werd ontdekt, een Rus die geen munitie meer bezat of misschien een laatste kogel, waarmede hy nog een enkele tegenstander wist te doen sneven. Een eeuwige herinnering aan de vele doden, aan de vele slachtoffers onder de burgers van Texel, die op de 6e April de vlag uitstaken en in vrijheidsvreugd rond het oranje, blan- je. bleu dansten. „In heel Noord-Holland zyn de Rus sen in opstand gekomen en de En gelsen zitten al in Amersfoort. In Am sterdam zyn de communisten de baas, het monster sterft". Dat beweerden de leiders van de in opstand gekomen Russen, die in Februari naar Texel waren gedirigeerd. „Leve onze Rus sische kameraden?, riepen de Texelse jongemannen kort na het uitbreken van de strijd op de eilandelijke bo dem .Wie kon vuren greep een ge weerd.w.z. wie in militaire dienst waren geweest bewapende zich. Want hoe vlugger de Duitsers, de onder drukkers, de brulapen, de schurken, die in November van het voorgaande jaar (1944) alle Texelse mannen van 17 tot 35 jaar naar Drente hadden ge deporteerd. hoe vlugger zy in de pan waren gehakt, hoe liever. Men vierde reeds de bevrijding, men schudde

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2