Wat de veiliiigklok wijst DANSEN DANSEH Propagandisten voor blokvorming zijdelings gesteund door Buitenlandse Zaken? JEEPS DANZA GASPARONE JEUGDDIENST Hongaarse Avond Stedelijke Muziektuin Adverteert in dit blad „Friends of America", een organisatie met merkwaardige statuten „Strijdbare democratie" en particuliere voor lichting over „Overzeese Gebieden" Een o.i. bedenkelijke zaak Wij dachten, dal het een lezing of een vergadering zou zijn. Toen wij binnenkwamen, bleek het bedoeld ais persconferentie en het werd een langdurig debat; De Stichting „Friends of America" is een onlangs opgericht instituut en de* ..Algemeen Bewindvoerder dr. B. Smit uit 's Gravenhage, was gis teravond naar Alkmaar gekomen om in een der bovenzaaltjes van café Central aan de plaatselijke pers een uiteenzetting te geven van doelstelling en organisatie. Doelstelling is onder meer „het be vorderen van de goede verstandhou ding tussen Amerikanen en Neder landers en het aankopen van we derzijdse betrekkingen tussen hen, voornamelijk op het gebied van on derwijs, kunst en wetenschap, alsme de op sociaal-economisch gebied, een en ander op democratische grondslag" Om meteen maar even te commen tariëren: de heer Smit gaf een dui delijkc uiteenzetting van de metho den die men zich heeft gedacht om geschetst doel te bereiken. De ..F.O.A." wil een zo uitgebreid mogelijke vereniging worden, die haar tegenhanger vindt in een in Amerika in ourichting zijnde „Friends of the Netherlands"-organisatie. Men zal lezingen, filmvoorstellingen enz. organiseren om de Amerikanen een juister beeld te geven van ons kleine landje. Volgens de heer Smit is de tweede plaats, die aan sociaal-econo mische aspect in de boven gegeven doelstelling is ingeruimd, een opzette lijk tweede plaats. Overwegend zal het accent komen te liggen op het culturele terrein en. aldus voegde de heer Smit er met nadruk aan toe, op de voorlichting. Voor ren „strijdbare democratie" Maar de zaak werd o.i. bedenkelijk toen wij de volgende, In de statu ten vastgelegde doelstelling onder het oog namen: „Ten slotte stelt de F.O.A. zich op het standpunt van de Westerse we reldbeschouwing. waarbij zij uitgaat van de gedachte, dat slechts een strijd bare democratie in staat zal zijn om het ons resterende Europa van de on dergang te redden". Wij hadden voldoende gelegenheid onifde meningen en gedachten van de geestelijke vader van de „F.O.A.". de heer Smit. deze avond te peilen Wij kunnen onmogelijk het gehele ver loop van de zeer openhartige discus sies op deze plaats schetsen, maar willen volstaan met enige kenmerken de gedeelten uit de gesprekken. De heer Smit betoogde dan aan vankelijk, dat de „F.O.A." geen poli tieke organisatie of beweging wilde zijn. Maar hü gaf als zyn persoon lijek visie te kennen, dat wij voor Europa en de g|^ele wereld slechts één kant op kunnen: de vorming van een Westers blok. De heer Smit be schouwde het als een noodzaak, dat geheel Europa, met het verdere Wes ten in de rug zich aaneen zou slui ten tegen de Slavische invloed met haar „vijfde colonnes". Dit is echter wel degelijk politiek enbovendien een politiek, die net alle Nederlanders zullen onderschrijven. Het riekt naar Amerikaanse propa ganda. De rol der N.S.B.-ers Over het punt van de „strijdbare de mocratie" denkt de hoer Smit resp. de „FOA" als volgt: De democratie die wij thans kennen is niet „self-correcting". (Vrij ver taald: zuivert zich zelf niet). „Ik zie het zo. dat voor de oorlog velen zich bij de NSB aansloten omdat zij hun socialistische plannen verwezenlijkt wilden zien door een andere demo- ~atic. Zij waren beu van dc beloften van partij-mensen van bepaalde, reeds gearriveerde partijen. Het was gro- Bronzen kruis voor de tweede maal Omangs was het een grote dag voor •ie gepension lieerde korporaal-machi nist der Koninklijke Marine C J. Zut, wonende Stuartstraat 83 te Alkmaar. be heer Zut heeft in het Paleis op de Dam van Prins Bomhard persoon lijk voor de tweede maal het Bronzen Kruis ontvangen. Hij deelde ons me de. dit te hebben gekregen voor langdurig varen op H.M.'s onderzee boot dc O 19 De heer Zut heeft ge durende de oorlog steeds op vijande lijk gebied gevaren. Hij is in Cura Cau begonnen en in Australië geëin digd Van dc 15C personen, die gedeco reerd werden waren er slechts 2 a 3 die voor dc tweede maal het Bronzen Kruis ontvingen. Nederland mag trots zijn op deze lannenl tendeels slechts aan de inertie van ve len hunner te danken, dat zij niet te rugkeerden toén de dekmantel van hun ideeën werd afgeworpen." Wij menen, dat de uitdrukking „strijdbare democratie" o.i. een zeer onaangename klank zal hebben voor de oren van het overgrote deel van ons volk Dep. van Buitenlandse Zaken in het geding. Bevreemdend was het voor ons, te vernemen dat deze organisatie reeds een verbinding tot stand wist te bren gen met ons dep van Buitenlandse Zaken, althans met een daaraan ver bonden personen, die, blijkbaar met zeker gezag sprekend, volgens de heer Smit zeide: „Wanneer wij langs officiële weg zouden gaan brengen (in de VS. red) wat wU op dit moment het meest wen selijk achten, dan zou dit wel eens in kunnen gaan teecn een reeds uitge stippelde politieke lijn der Ameri kanen Het ligt op de weg van parti culieren. dit te doen Wij vragen ons in gemoede af. of Buitenlandse Zaken werkelijk de Ne derlandse belangen op de juiste wiize beharticd denkt door een bepaalde groep, die zich wat haar geestesge steldheid betreft, o.i. scherp aftekent tegen de wil van de meerderheid van volk en volksvertegenwoordiging, vrij mandaat te geven in haar optreden in een vreemd land. Filmvoorstellingen, lezingen, tentoon stellingen en het uitwisselen van gas ten alles prachtig. Maar we zien onze Nederlandse belangen toch liever niet in handen van deze politiek-ge- oriënteerde beweging. Wij zien de „FAO" als een mogelijk gevaar. Vandaar deze uitvoerige be schouwing. ALKMAAR KIND GERED Gistermiddag speelden enkele kin deren met een bakfiets nabij de Klein Nieuwlandbrug, waai bij dit voertuig te water raakte'. De jeugdige de Rui ter kwam er onder te liggen. Juist passeerde de 24 jarige loodgieter B V. die van verre het ongeval had zien gebeuren en zich onverwijld te water begaf. Hij slaagde er spoedig in het knaapje onder de bakfiets vandaan te halen en op het droge te brengen. EqmondieoSr Reddings brigade paraat EGMOND a ZEE Woensdagavond vergaderde de Egmondzeeër Reddings brigade. onder voorzitterschap van pastoor J. A. J. van Zanten in de zaal van de heer N. Kager aan de Voorstraat. In zijn openingswoord wees de voorz. er op dat des zomers de Brigade vooral in het openbaar werkt maar nu het winterseizoen op handen is. de tijd is aangebroken om binnenshuis te werken en hard aan de slag te gaan om in alle opzichten klaar te zijn voor het volgende sei zoen. De brigade kan geen winter slaap gaan houden, maar er dient te worden aangepakt Hierna namen de besprekingen een aanvang. Allereerst kwam de cursus EHBO ter sprake. Er zullen twee cur sussen worden gegeven. Een voor de diploma-bezitters. voor verlenging van hun diploma en een cursus voor beginners. Tijdens de vergadering ga ven zich reeds voldoende leden op voor het volgen van de cursus voor beginners. De lesuren werden vastge steld op Dinsdagavond te 8 uur in het zaaltje van het Wijkgebouw van het Witte Kruis. Vervolgens kwam het zwemmen in de overdekte te Alkmaar ter sprake Besloten werd, evenals verleden jaar om des Woensdags te gaan oefenen. Het vertrek is vastgesteld a.s. Woens dag te 7.50 uur n.m. Hierna werd de uitnodiging van de Alkmaarse Reddingsbrigade bespro ken voer de Brigadedag, te houden op Zondagmiddag 23 November a.s. Be sloten werd tijdens de oefenuren a.s. Woensdag hierover nader te beslissen In verband met het 20-jarig bestaan van de Brigade, in het volgend jaar. werd besloten in de maand Januari een feestavond te organiseren voor de loeien, en tijdens het badseizoen het jubileum in het openbaar te geden ken. Een commissie werd benoemd om een en ander nader uit te werken. In deze commissie kregen zitting mej. IJ. Koeman, en de heren H. Wesse- lingh en C. Groen. Tot ordonnans werden aangewezen de heren: KI. Lampe en J. Visser. Te ongeveer half tien sloot de voorzittei de vergadering met woorden van dank voor de grote opkomst en mede werking bg de vlotte besprekingen. Radio-artist was S.D.-vertrouwensman Er heerste Donderdagmorgen 'n ar tistieke sfeer in de kleine zaal van Huize Voorhout, waarin het tribunaal zitting pleegt te 'houden. Een schare artistcn trad als getuige op in de zaak tegen hun collega Gerrit Jan H. Dorgelo, in de radiowereld bekend als Paul Duval. Deze artist. medewer ker aan het» beruchte Zondagmiddag- cabaret met de herkenningsmelodie „Waarom hangt de was niet aan de Sies-friedlijn" werd ervan verdacht vertrouwensman van de S. D. te zijn geweest. Hij vormde de schakel tussen S.D. en de Nederlandse musici, die bij de Kulturkammer aangesloten waren. Hij werd o.a door de S.D. ingezet in het circus Mandera en onderhield innige relaties met de Rotterdamse S.D.-er Schlein, die volgens besch. en enkele getuigen bij de Rotterdamse illegali teit gunstig bekend zou staan. Besch. beweerde, de functie alleen/voor cul turele doeleinden aangenomen te heb ben. „Wie zou er voor miin collega's oogekomen zijn wanneer ik er niet geweest #was?" aldus Dorgelo. „Ik was niet pro-Duits. In dat ge val had ik niet voor mün Hollandse collega's gewerkt". Besch. trad gedu rende drie maanden oo voor Neder landse arbeiders in Duitsland, i" ge tuigen fy décharge staken alle d» lo*- tromnet over hun collega, zijn goede daden en de cultuurkamer, die bi' zün instelling door alle Nederlandse art'sten. die naar organisatie snakten, rnM gejuich be wroet zou ziin. ..Er is een mvthe om de?« rnan ge weven". aldus Mr W. F. H. Zegers. Tn feite is hii echter de dnne van t'ehtvaard:"e getu'wenverVla'mwen en een te lange internering. Pleiter crv,ptsfe 7,'in cliënt als een brood- NSR-er. die niet rret de S.D gesvm- nathiseerd beeft Hii verzocht spoe- d'ge jnvriiheid^steiling. daar besch. anders een aanbieding van een film- m°atschannij zal moeten laten lopen. TTitcpraak over 14 dagen. DE MOLENS MALEN LANGZAAM De 38-iarige Anna B. M. Proot stond Donderdagmorgen voor het tribunaal terecht wegens de weigering van het Fiat deor de Hoge Autoriteit op de haar ongelegde internering van 4 'A jaar. waarvan 2 jaar voorw. Het Fiat werd geweigerd, daar het vóór Aug. '47 de tribunalen niet mogeliik was. een voorwaardelijke internering op^ te leggen. Deze vrouw zou in Nov. a s. vrij komen, wanneer het fiat aan de inthssen mogelijk geworden 2 jaar voorwaardelijk verleend zou worden. Mr. C, Smal schilderde deze vrouw, die tijdens de bezetting omgang met vooraanstaande Duitsers had en werk zaamheden op de Ortskommandantur verrichtte, als volkomen gereclasseerd Pleiter verzocht spoedige in vrijheids stelling voor deze vrouw, die wel heel lang op de voortzetting van de be handeling van haar zaak heeft moe ten wachten. Uitspraak over 14 dagen. ONGEVAL IN DE CADI-CLUB Gisteravond om 10.30 uur kwam 'n dansende soldaat in de Cadi-club door duizeligheid te vallen. Met een zware hersenschudding werd hij per ziekenauto naar het zie kenhuis gebracht. CINEMA HOLLANDIA WAT ER DRAAIDE HEILOO Deze week draaien, naast het journaal twee hoofdfilms. De eer ste was een Zweedse, uitgebracht door „Centra" en getiteld „Sneeuw- i stormen". Deze film, welke aardig spel liet zien, maar van strekking betrekke lijk onbenullig was, was door de ge nomen natuuropnamen het zien waard Na de pauze draaide de film „Mijn meisje is een gangster" met in de hoofdrollen Franc O'Sylivan, Jack Hulbert en Ginevievrie Tobing. Een detectivefilm, welke voor liefhebbers van dit genre gewaardeerd kan wor den mede door de vlotheid waarop gespeeld wordt. Volgende week draait de film „Cas sa Blanca". Mr. v. d. GOES VAN MATERS SPREEKT BERGEN De vergadering van de Partij van de Arbeid, voor welke mr Van der Gocs van Naters het woord zal voeren, wordt belegd in „De Rus tende Jager" op Dnsdag a.s. Aanvang 8 uur. „REGINA IN „DE RUS" BERGEN Voor een stampvolle zaal van „De Rustende Jager" te Bergen, voerde de R.K. toneelvereniging „St. Jan" het toneelwerk van A. Boere „Rcgina" op. Dit boerenstuk met een grote in houd werd goed naar voren gebracht. Wij zullen geen namen noemen, daar allen hun best hebben gedaan. Zon der uitzondering hebben de spelers zich gegeven op een wijze, die alle lof verdiend. Wij weten het: zoals in elke uitvoering werden ook hier foutjes gemaakt, maar zij deden aan de schoonheid van het geheel niets af. De avond werd met een gezellig bal o.l.v. „The prclty musicals" be sloten. Mondelinge. Schriftelijke en Schriftelijk-Mondelinge Opleidingen MIDDENSTANDSDIPLOMA 1-jarige en 2-jarige cursus GLOBE-ALKMAAR Verdronkenoord 59—61 Vele klokken, die indertyd door de Duitsers uit ons land zün weg gehaald zijn weer in Nederland teruggekomen, doch vele vertonen mankementen. De Rotterdamse Droogdok Mü. heeft nu verschillende van deze klokken onder handen om de scheuren en andere ge breken te herstellen, wat een precies en warm karweitje is, daar de klok ken op een temperatuur van 400 gr. Celsius gelast moeten worden. FAMILIE BEMIDDELAAR IN DE SLECHTSTE ZIN VAN HET WOORD Merks uit Limmen had aan een in specteur van politie te Arnhem me degedeeld, dat bij zijn ouders te Hei- loo 'n Joods gezin was ondergedoken. Als gevolg hiervan was dit gezin, be staande uit drie personen, gearre steerd. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had hem hiervoor veroor deeld tot vier jaar met aftrek. De verdediger, Mr. Sluis uit Alk maar, wees er in zijn pleidooi op. dat bedoeld Joodse gezin, op zeer slechte voet met de ouders van Mecks leefde. M. had toen gepoogd zijn ouders van deze onaangename smenwoning te be vrijden en hij had uiteindelijk de minst geslaagde weg gekozen. Spr. drong aan op een straf, gelijk aan het voorarrest. De Procureur-Fiscaal, prof. Lkügemeyer, zeide in z'n conclusie, dat ^IHlging zijns inziens nauw verband Kïdii met een goed inzicht in de ge pleegde feiten. Hij achtte dan ook een nader onderzoek, waarbij nieuwe ge tuigen gehoord moeten worden, nood zakelijk. Spr. concludeerde tot verwij zing naar de Raadsheer-Commissaris bij het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam, om een nader onderzoek te doen instellen naar de omstandighe den, waaronder het feit is gepleegd. Prijzen zijn nog aan de hoge kant Het verloop van de Langedijkei groentenveilingen was in de afgelo pen week weer heel bevredigend. De prijzen waren nog steeds aan de ho ge kant en er deden zich bij de af zet geen moeilijkheden voor. Alleen t.a.v. de peen begint het wat vast te lopen met de verzending. Er is de laatste weken heel wat peen gekocht voor Zwitserland, doch men wacht nog maar steeds op de mogelijkheid van verzending. Het vervoer ge schiedt per spoor, maar het aantal spoorwegwagons, dat beschikbaar is blükt te klein te zijn om alles te kunnen verwerken. Vele exporteurs zitten al met grote voorraden op ver lading te wachten. Dat dit niet bevor derlijk is voor de goede gang van za ken is duidelijk. Daarom hebben de veilingen besloten, voorlopig gedu rende een week geen peen aan te voe ren. Dit ging Woensdag 15 Oct. in. Men wil hierdoor niet helemaal de mogelijkheid van de verkoop van peen uitsluiten want er bestaat ge legenheid, wanneer men peen nodig heeft voor het binnenland - hetgeen uiteraard nooit zulke grote hoeveel heden zijn - deze via de veilingleider te betrekken. Het probleem van het vervoer zal ongetwijfeld nog wel meer ter sprake komen. Ook bij de goedgekeurde pootaardapj. e'en speelt dit een grote rol. Zo lang de afnemers niet gene gen zijn een gedeelte per boot te ontvangen zal het niet gemakkelijk zijn de bestellingen vlot te verzen den. In aansluiting op ons vorig over zicht kunnen wij thans vermelden, dat gedurende de komende winter 'n onderzoek zal worden ingesteld naai de kosten van bewaring van kool. Een 25-tal tuinbouwers zal worden ver zocht. de hiervoor benod'^de gege vens te verstrekken, zodat na afloop van het seizoen de resultaten hiervan bekend zullen worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling, de namen van de deelnemers niet te vermelden, maar toch zullen de kooltelers een inzicht kunnen krijgen in de werkelijke kos ten van het bewaren van kool. Na tuurlijk zal zo'n eerste onderzoek enige jaren herhaald moeten worden om tot een juiste uitkomst te komen, maar het zal ongetwijfeld do gele genheid openen, dat dooi* het publi ceren van de cijfers, van de werkwijze en tal van andere bijzonderheden die stellig tot uiting zullen komen, be trouwbare gegevens kunnen worden verkregen die voor de tuinbouw van belang zijn. Van de koolsoorten was de gele kool wel het minst in trek. Soms no teerden wij voor een mooi partijtje een hoge prijs, tot boven 10,- per 100 kg., doch in de regel was het 5,- tot 8,- pc. 100 kg. Hoewel de rode kool ook iets min der duur was werden toch goede prij zen besteed. Bij hoge uitzondering werd meer dan 15.- per 100 kg. be steed; de gewone gang was evenwel dat voor de kleinste sortering tot f 12.- a 13.- werd besteed. De grotere kool bracht van f 7.- f 8,- per 100 kg. op. Ook de witte kool was iets goedko- ?ifr' hoeWel door de reservering van 70 van de aanvoer voor de zuur- koolfabrieken een flinke bodem in de markt lag. Slabonen, waarvan het aanbod ge ring was, noteerden weer zeer hoge pryzen: van 70.- tot 115,- per 100 Kg. De bloemkool, waarvan Broek op Langendijk het monopolie had werd eveneens duur verkocht. Peen. die voornamelijk voor export r.aar Zwit serland wordt gekocht was prijzig, terwijl ook de uien zeer gevraagd waren. Ongepaste gulheid „Kleine geschenken onder houden de vriendschap", in derdaad. Er is dan ook alles voor te zeggen als wy ons geschokt prestige in het bui tenland weer een zetje in de goede richting geven door een presentje. Uitstekend. Drenkelingen de helpeiide hand reiken, hongerjgen spij zen en dorstigen laven zijn heel schone eigenschappen, die niet alleen de mens, doch ook een volk' sieren. Ons laatste restje, Cholera-seruni naar Cairo zenden om daar stoute vliegjes dood te ma ken zal iedere Nederlander accepteren, textiel aan naak te Javaantjes geven heeft waardering maar of ons volk nu juist goed te spreken is over de 500 Friese vaarzen, die onze regering aan de En gelse regering heeft gcschon ken, menen wy te moeten be treuren. Oja. we weten heus wel, dat onze vorstin, rege ring plus tienduizenden land genoten grote gastvrijheid hebben genoten aan de Theems. Maar toch heeft dit presentje niet de goedkeu ring van ons volk. Inderdaad worstelt Engeland om zijn bestaan. Maar wij zijn er al tijd nog vele malen slechter aan toe. Wie rantsoenerings maatregelen in beide landen bekijkt, gaat deze daad ver gelijken met die van de ar me sukkel, die slechts een hoed had om zich te kleden doch uit onverstandig jnede lijden deze hoed afstond aan een man, die wel een over jas had doch geen hoed. Eer lijk gezegd vind ik het lam mer van het hoedie Voor het beginnen van een JEUGDGROEP ten gebruike gevraagd: een ping-pong tafel, schaak- dam- en andere gezelschaps spelen; enige opvouwbare ta feltjes en stoelen. Leger des Heils, Limmerhoek 40. Gevraagd door W. F. Stoel Zoon's Bouwmaterialenbe- drijf: ARBEIDER OP KALKFA- BRIEK. Te melden bij baas kalkfabriek, Zeglis, Alkmaar AANKOMENDE HULP in steenhouwerij. Melden Lut- tik Oudorp 25, Alkmaar. HULP - MAGAZIJNMEES TER steenerf. in 't bezit van rybewijs (voor motorbak fiets). Melden: Luttik Ou dorp 25, Alkmaar Te koop; een goed spe lend radiotoestel met luid- spreker. J. Stins Kz. Sluis- kade 495, Br. op Langcdijk. Te heer voor een net per soon een fris slaapkamertje. Tevens een beste Godin-ka chel te koop met onderplaat. Speenkruidstraat 5. Te koop: 4 stoelen, 2 fau teuils, buffet, enige 2 pers. verenbedden, stromatrassen, 1- en 3-pits oliestellen, ka chelpijpen en ellebogen. St. Annastraat 22. Te ruilen: vier nieuwe erkergordynen (vitrage) voor een goed vloerkleed, desnoods met bijbetaling. Bleaustraat 18. Monkelen INDELEN.. H/EIÉEN... HET WAPEN VAN HEEMSKERK. Breedstraat 11 ^dagavond vanaf 7.30 uur Zondagmiddag van 3—6 uur Zondagavond vanaf 7.30 uur ZONDAGMIDDAG VERLAAGD ENTREE Recht van toegang voorbehouden. Personen be neden 18 jaar geen toegang. met een tos vo; HUMNST*WJ5TlL247<UKNAtf Operettevereniging brengt op Donderdag 23 Oct., Zondag 26 Oct. Za terdag 1 Nov. en Zondag 2 Nov. Operette in 3 bedryven van Carl Millöcker in HET GULDEN VLIES. Entrée 2,75 (alle rech ten inbegrepen) Medewerking van het ZAANS OPERETTE ORKEST. Balletten o.l.v. Annemarie Kühne. BAL NA Donderdag 23 Oct. is geheel uitverkocht. Voor verkoop andere avonden: Fa. Klooster Kiebert Mient; Tom de Munk, Julianastraat 31: Nierop's Rijwielh. Heerenstraat 10. HERVORMDE JEUGDRAAD Op Zondag 19 October a.s. 's avonds 7 uur in de GROTE KERK. Voorganger: DS. A. J. DE JONG v. Scheveningen. Onderwerp: „ER OP OF ER ONDER" Alle kerkelijke en niet-kerkelijke jongeren van 16-35 j. zijn in deze dienst van harte welkom. ,Op Maandag 20 October wordt voor verarmd Hon garije een gegeven in Het Wapen van Heemskerk, Alkmaar. Een behoorlijk programma m et o.m. Hongaarse muziek, Volksliederen en Hongaarse dansen. Kaarten a 1,- verkrijgbaar ROZENSTRAAT 37 en aan de zaal. Aanvang 8 uur. Alkmaar ZONDAGAVOND VAN 7—11 UUR

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 4