Ikmaartbi [.HOLLANDSE PERS 1945 De Cholera-epidemie in Egypte steeds ernstiger Door Duitsland geroofd goud, een waarde van 100 millioen terug In kort bestek Jaargang No 1066 Maandag 20 October 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie, Tel.: 3300 Tweede kort geding in persstrijd \r Dijkstra: yfDit is een poging tot sabotage fran het. vorige vonnis" Stichtingsbestuurders zijn hei onderling niet eens Wederom moest Zaterdag j.1. ny. J. Krabbe trachten, zich een oordeel te vormen over een aspect van het huidige persconflict Ditmaal was het de N.V. Noordhollandse Pers i.o., het overkoepelend lichaam van de Stichtingsbesturen van de oud-illegale pers van voor 1 October j.1., die de eiseresse was en in een kort geding N.V. Sprekend Papier het recht betwistte om op de door haar gedrukte kranten, de namen „De Vrije Alkmaarder" en „De Nieuwe Schager" te voeren. Mr. R. H. Dijkstra, de directeur van „De Groene Amster dammer" en raadsman voor „Sprekend Papier", zeide: „de ware eiseresse is hier niet aanwezig. Eiseresse is niet het bestuurslichaam van de oud-illegale pers, maar de collaborateurspers van de heren Butter en Krak. Hoogstens zijn een paar mensen van de Stichtings besturen onder het juk van de Voordam doorgegaan". Zijn woorden vonden zelfs steun bij mr. H.Scholten, voor de te genpartij, die er am. op antwoordde: ..Ik wil gaarne toegeven, dat het „Dagblad voor Noord-Holland" dringend verzocht heeft om op te tredenEn op onverwachte wijze werd deze vreemde gang van zaken nog duidelijker onderstreept door de schriftelijke ver klaringen van een aantal Stichtingsbestuurders, o.m. de secretaresse van het Stichtingsbestuur van „De Vrije Alkmaarder", waaruit bleek dat zij niet op de hoogte waren geweest met het aanhangig maken van het kort geding en er tegen protesteerden „Spookbladen" die ver warring stichten Mt'. Scholten greep in zijn uiteen- etting terug op het vorige kort ge- fing. dat door „Sprekend Papier" terd gewonnen. ..Dezelfde N.V.. die rich toen beklaagde over onoirbare handelingen, aldus pleiter, „ontziet lich niet, zich- de rechten op de Vrije Allernaarder en de Nieuwe Schager toe te eigenen; men sticht verwar ring onder het publiek, doet het voor komen alsof er geen fusie is, mis bruikt de naam van N.V. Noordhol - landse Pers 1945 en zet de kroon op dit alles door zelfs de nummering Van de kranten door te laten lopen Zie vervolg pag 4 Amerikaanse luchtmacht over Noordpool De Amerikaanse luchtmacht heeft een strategisch verdedigingsplan voor Alaska opgesteld, dat onder meer de aanleg van met radar uitgeruste waarschuwingsposten, gevechtsbases, ondergrondse contrólecentra en bases voor zware bombardementseenheden omvat. Met deze bekendmaking heeft de Amerikaanse luchtmacht het lang bewaarde stilzwijgen over haar gehei- operaties in de Noordpoolgebiedeil verbroken. NEDERLAND HELPT CURACAO AAN DOLLARS Naar het ANP verneemt, heeft de gouverneur van Curacao, Dr. P. Kas teel, met de Nederlandse regering 'n voorlopige regeling getroffen ter leni ging van de monetaire moeilijkheden op Curacao. die het gevolg zijn van de oninwisselbaarheid van ponden- sterling in dollars. De regering heeft Curacao ter overbrugging een zeker aantal dollars ter beschikking gesteld in afwachting van nadere besprekin- .gen met Engeland. Nieuws van het biljart-front: Van der Pol won het jubileum-tournooi van de N.A.O. in Tilburg, Schmidt won de porceleinen olifant, trophee van het invitatie-tournooi om de Wil- helmina-wisselprijs. Spoedig einde van de Franse staking? Na een gistermiddag gehouden ver gadering van de directie van de Me tro, afgevaardigden van het algemeen vakverbond en vertegenwoordigers der regering werd meegedeeld, dat men wel spoedig tot overeenstem ming zal komen De vakverenigingen schijnen echter i'-clo!" optimistisch te zijn. Meer dan 15000 i- an personeel van busdiensten en Métro hebben besloten, de staking voort te zetten. Het laatste belangrijke bericht over de honoing van de regering luidt, dat Mayer c-e minister van Arbeid, bereid zou zijn de employé's van de Métro tijdelijk een jaarlijkse toelage toe te staan. COMPLOT IN BULGARIJE ONTDEKT. Radio Sofia meldde gisteren, dat de Bulgaarse politie een complot tot om verwerping van het regiem heeft ont dekt, met „zeer uitgebreide vertak kingen", waarbij 130 personen zijn be trokken. De leiders zijn gearresteerd". Argentijnse miereninvasie in de Rivlera Een reusachtig leger Argentijnse mieren, die, naar men gelooft, door bananenschepen zijn overgebracht, be dreigen thans de Italaanse Riviéra Enige maanden geleden verschenen de eerste colonnes te San Remo en sindsdien trekt het leger in steeds toenemende scharen Oost ep West waarts. De bevolking voert de strijd tegen de mieren met alle mogelijke middelen, doch heeft tot dusver geen succes geboekt. Verschillende bewoners van luxe villa's te San Remo hebben hun eigen dommen verkocht, daar de mieren, die zich overal genesteld hebben, het bewonen van deze huizen onmogelijk maken. In het Italiaanse parlement is thans 'n schriftelijke vraag ingediend, waar in de regering word verzocht om aan de plaag een eind te maken. Engeland in nood Thuisvloot wordt drastisch ingekrompen Officiéél is medegedeeld, dat de Britse thuisvloot beperkt zal worden tot één kruiser en vier torpedoboten. Deze maatregel is nodig geworden door het tekort aan manschappen ten gevolge van de demobilisatie. Het opleidingsinstituut voor de vloot bij Portsmouth zal gesloten worden. De herfst-manoeuvres van de thuis vloot, welke 6 October hadden moeten beginnen, zijn afgelast vanwege nood zaak tot brandstoffenbesparing. De vloot-correspondent van de „Sunday- Times" tekent hierbij aan, dat Groot- Brittannië, na het ingaan van de be perking, nergens ter wereld meer slag schepen voor eventuele operaties ter beschikking zal hebben. Een telex-berichtje luidde als volgt (Yorkshire) heeft in in een pakhuws vaan tijdens viernverdiepingen een hevige rbrizuk gewoed, whisky, sqc (343, noten ginken in de mlammen op. (rtr). Wij hebben zo de indruk, dat de Amerikaanse reporter althans iets van de whisky wist te redden. Frankrijk gooit het roer om Eclatante overwinning van de Gaullisten Absolute meerderheid in Parijse gemeenteraad voor hen Alle uitslagen van de gisteren gehouden Franse gemeenteraadsverkie zingen zün nog niet bekend, maar het staat reeds vast, dat de partij van De Gaulle, de „Rassemblement du Peuple Francais", een onverwacht grote overwinning heeft behaald, hoofdzakelijk ten koste van de M.R.P. De ver kiezing van 48 leden der R.PJF. tot gemeenteraadslid van Parijs is reeds verzekerd, zodat de Gaullisten in de Franse hoofdstad de absolute meer derheid in handen zullen hebben. De communisten hebben hun posities over het algemeen kunnen behouden; In enkele districten hebben zij stem men aan de socialisten moeten afstaan. Deze laatsten zullen in de toekomst moeten fungeren als stootbumpe tusssen het communistisch en een sterk Gaullistisch blok. Over het geheel ongeveer 40 pet. Op grond van de eerste uitslagen viel te verwachten, dat 32 pet. van de kiezers niet zou stemmen. Reuter meldde hedenmorgen, dat na telling van 4 millioen stemmen de verhou ding tussen de partijen als volgt was: R.P.F. 40 pet., communisten bijna 30 pet., socialisten bijna 20 pet., M.R.P. 9 pet. Te Zille hebben de Gaulisten 60 pet. van alle stemmen behaald; te Versailles 55 pet., Straatsburg 50 pet.. Tours 40 pet., Rouen 32 pet. en in het oor»forvatieve Aix-en-Province 60 pet. InsMarseille was de voorlopige uitslag R.P.F. 10.112 stemmen, comm. 10.522, soc. 5.500, M.R.P. 2.390. Aix-en-Province (volledige uitslag): R.P.F. 5.808, comm. 4.141, soc. 5.145. M.R.P. 2.501. Te Nancy heeft de R.P.F., tesamen met de radicalen, de leiding. Te Rouen 32 pet, Mulhouse 50 pet., Versailles 55 pet. Uitslaande brand in garage Eigenaar zwaar gedupeerd BRANDWEER KON ERGER VOORKOMEN Een uitslaande brand heeft in de vroege morgen van Zondag de garage met drie vrachtauto's van de fa. G. P. Groot expeditie en brandstoffen- handel te Heiloo, totaal verwoest. Om 4.45 uur werd de Hcilooër brandweer gealarmeerd, die uitrukte met wagen en spuit en reeds een kwartier later met vier slangen water gaf. Dit snelle optreden heeft erger voorkomen; aan de ene kant van de garage staat het woonhuis, slechts door een smalle steeg van een 2.50 m. er van gescheiden; aan de andere kant staan, tegen de garage, drie houten brandstofschuren. Gelukkig was er geen wind, zodat de brand beperkt kon worden gehou den. De schade is overigens al groot genoeg: de garage en de drie auto's gereedschap en de bloembollen welke op de zolder lagen, gingen verloren. Er is naar schatting minstens een som van dertigduizend gulden mee gemoeid; slechts een der vrachtwagens was verzekerd. Naar vermoed wordt ,is de oorzaak van de vuurzee een auto-accu geweest die kortsluiting maakte. De benzine tanks van de wagens sprongen met een luide knal en een hoge steekvlam uiteen. TWEE MAAL APPELEN IN EEN JAAR Zaandam, heeft een yellow-transpa- rant-appelboom, die voor de tweede maal in dit seizoen vrucht draagt. On geveer drie Tyeken geleden sierde de boom zich voor de tweede maal met bloesem, en nu zitten er aan een tak weer enkele appeltjes. Zwart gymnastieklokaal Dezer dagen kreeg men een vermoe den. dat in kasteel Nijenrode te Breu- kelen. waar het Ned. Opl. Inst. voor het buitenland gevestigd is.*n „zwart gyranatieklokaal werd gebouwd. Door het opsporingsbureau te Utrecht werd een onderzoek ingesteld n 1—f bleek dat de vermoedens juist waren. Het werk werd stilgelegd en men maakte proces-verbaal op. De kosten van de ze gymnastiekzaal, die reeds bijna klaar was, bedroegen f 38.000,-. De burgemeester van New-York legde gisteren de eerste steen van een gedenkteken voor de 6 millioen door de Nazi's vermoorde Joden. Het monumenf stelt de slag in het ghetto te Warschau in April '43 voor. Frank rijk, Tsjecho-Slowakye, Griekenland Noorwegen en België waren bij de pl-~htigheid vertegenwoordigd. Onder leiding van professor van Giffen heeft men de opgravingen hervat op de terreinen van de Abdij van Egmond. Men veronderstelt hier ruï nes van de in 953 gebouwde en In 1673 verwoeste Abdij van Egmond. Volgens een hoogstwaarschijnlijk juistere lezing dan een vroeger Reu- terbericht heeft de commisc"-? voor dc teruggave van het muntgoud mede gedeeld, dat een hoeveelheid van 128.468 kg. zuiver goud is beschik baar gekomen ter verdeling onder de landen, die tijdens de tweede wereld oorlog van hun muntgoud werden be roofd door Duitsland. Op dit totaal zag België zich 90.649 kg., Luxem burg 1.929 kg. en Nederland 35.890 kg. goud toegewezen. Nadat de commissie heeft vastge steld, dat een gedeelte van de door Oostenrijk en Italië krachtens deze beschikkingen ingediende eisen vol strekt gegrond zijn, heeft zij bepaald dat 33.783 kg. goud voor Oostenrijk en 3.805 kg. voor Italië in reserve rollen worden gehouden Het grootste gedeelte van het ver deelde goud bestaat uit muntgoud dat door de Nazi's werd gestolen en in April 1945 door het Amerikaanse le ger werd teruggevonden in het reus achtige ondergrondse depot van de zoutmijnen te Markers in Duitsland. Een ander gedeelte wordt onttrok ken aan het goud, dat door de Duit sers werd gestolen en tijdens de oor log aan Zwitserland verkocht. DU land stelde het goud later aan de geallieerden ter beschikking in uitvoe ring van de overeenkomst van Was hington van 25 Mei 1946. Aangezien de bovenstaande cijfers de autenthieke gegevens weergeven van het officiële communiqué der commissie moeten tot dusver gepubli ceerde getallen als onnauwkeurig wor den beschouwd. Men kan derhalve aannemen, dat Nederlands toewij zing bijna 36.000 kilogram groot is. overeenkomende met een waarde van ruim honderd millioen gulden. Het Amerikaanse plan om in de ko mende vier jaren tot een waarde van 220 millioen dollar hulp aan Europa te verlenen is, naar men uit Washing ton meldt, wel uitvoerbaar, maar. het zou een te grote druk op de Ame rikaanse economie uitoefenen. Bete kent dit, dat Uncle Sam de hand op de portemonnaie zal houden? Onder de 15 leden van een subcom missie van de politieke commissie van de V.N. die de voorstellen voor een interimcommissie (kunt u er nog wijs uit?) als „kleine algemene vergade ring" (andere naam dus voor de sub commissie) zal bestuderen, is mr. E. M. J. Sassen als Nederlands vertegen woordiger aangewezen. Proficiat. Tsjang Kai Tsjek is de helft van zijn Mandsjoerijse steenkool kwijt daar de communisten zich van Foe- tsjin hebben meester gemaakt. Laat hij zich troosten: ook wij zitten aan stonds in de kou. Eén en veertig passagiers van een Bristol-toestel, dat te Cartagena ge dwongen was op zee te dalen, zouden Stn het leven gekomen zijn. Slechts twee man zijn gered. In havens aan de Middellandse Zee worden uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen tegen de verspreiding van de cholera uit Egypte, waar Vrij dag 308 personen twee maal zo veel als de dag tevoren aan cho lera stierven. De Libanese regering heeft alle havens voor het scheep vaartverkeer uit Egypte gesloten, be halve Beiroet, dat quarantaine-faci liteiten heeft. De haven van Famagusta op Cyprus werd onder quarantaine gesteld, tot dat werd uitgemaakt, dat het verdach te cholera-geval aan boord van bet Britse troepen transportschip „Tripo- litania" een dysenteriegeval was. Uit Marseille werd gemeld, dat het Franse passagiersschip Marechal Jof- fre, dat uit Saigon via het Suez-ka naai is teruggekeerd en ook het Brit se schip, ..Marathon" uit Napels aan een grondig medisch onderzoek zijn onderworpen. Alle zeelieden, havenarbeiders en douane en gezondheidsinspecteurs die op de schepen zijn geweest, zijn ingeënt. De Griekse minister van gezond heid heeft medegedeeld, dat Grieken land zijn scheepsverbindingen met Egypte voorlopig niet zal staken. In de voornaamste Griekse havens wor den alle mogelijke maatregelen geno men om het gevaar van uitbreiding der cholera-epidemie te voorkomen, zo zeide de minister. In het Oosten van de Pendsjaab zijn in de afgelopen twee weken 1200 N.O. FRANKRIJK WON MET 5-1 Ons Oostelijk elftal heeft zich gis teren te Reims zo goed en zo kwaad als het kon verdedigd tegen de ver tegenwoordigende ploeg van Noord- Oost Frankrijk. Een veel te moeilijke opgaaf voor onze landgenoten; zij ver loren met 5-1, en deze cijfers waren zeker niet geflatteerd voor de Fran sen. Het Franse elftal vertoonde een veel degelijker en geroutineerder spel dan het onze. Een uitzondering moet gemaakt worden voor Moering en En gelsman, die beiden hun mannetjes stonden. Engelsman waagde éénmaal een schot, en dat was een kanjer van verre afstand die ons aan het enige Oostelijke doelpunt hielp. vluchtelingen aan cholera of dysen terie gestorven. In New Delhi stier ven 104 mensen aan cholera, sinds de ziekte voor het eerst op 25 Sept. werd geconstateerd. In de vluchtelin genkampen worden dagelijks 5.000 a 6.000 perr men ingeënt. Men neemt aan, dat in Egypte thans reeds meer dan tweeduizend perso nen tengevolge van de cholera-epidc mie gestorven zijn. In sommige stre ken schijnen de medische autoritei ten de toestand niet meer meester te zijn en in de bcsmettte zones wor den thans per uur vijftien doden en dertig nieuwe gevallen gemeld. Cairo, Alexandrië, en Port Said liggen tol dusver buiten de gevaarlijke zóne. ENGELAND KLOPT WALES Voor een record aantal toeschou wers, 55.000 man publiek, behaalde het Engelse elftal een 3-0 overwin ning op Wales, een stand, welke reeds in het eerste kwartier was bereikt. De Engelse linksbuiten Finney opende de score in de zesde minuut, waarna Mortensen, vijf minuten later, een gemakkelijke kans niet onbenut liet. Het was tenslotte Lawton, weer geheel fit, die de derde goal voor zijn rekening nam. Hardnekkig verdedi gen van de achterhoede van Wales voorkwam meer doelpunten voor de rust. In de tweede helft slaagde Wales er in, door snel op de bal te zitten en zoveel mogelijk defensief spel, ver der scoren van het Engelse elftal te voorkomen. Vanzelfsprekend vorm den de gasten een beter team en vrij wel alle spelers waren een klasse be ter dan die van Wales. Maar in de tweede helft verkno^e de Engelse voorhoede door slecht schieten meni ge kans. Ook de voorhoede van Wales maakte geen gebruik van scorings kansen, al bracht rechtsbinnen Powell enkele malen met een onverwacht schot Swift in moc'itjkheden. Het ein de kwam met een 3—0 zege van het Engelse elftal. Ondermijnend gekanker Wanneer men met willekeurige mensen spreekt en hun mening hoort over de leden van ons ministerie, dan zou men tot de conclusie kunnen ko men, dat hier in Nederland eigentijk iedereen geschikt is voor minister, be halve, die het juist toevallig zijn. Aldus de heer Woudenberg, alge meen secretaris van de Partij van de Arbeid, in de rede. die hij Zaterdag j.1. in Alkmaar hield. Deze uitlating slaat de spijker zó precies op zijn kop, dat wc er even bij stil willen staan. In een tijd, waarin onze reg.iing staat voor moeilijkheden van zu'k n omvang, dat die uit voor-de-oj: .se perioden daartegen eenvoudig in et niet verzinken, schijnt iedereen meer dan ooit geneigd iedere fout, die hij waarneemt, op rekening van het mi nisterie te schrijven. Er is sprake \jïi een ontevredenheid, die even dwaas is als onverdiend. Gedurende de bezettingstijd haJ.'en de Duitsers van ons land een Au ,'ns- stal gemaakt en toen in 1945 enk. Ie mannen het bewind op zich nam.n, wisten ze, dat hun een Hercules ar beid wachtte. In plaats nu van een gerechtvaar digde bewondering aan de dag te leg gen voor het vele goede, dat is tot stand gekomen, voor het feit, dat net leven in Nederland in elk opzicht weer dragelijk is geworden, menen tallozen met zure gezichten altijd te moeten wijzen op de fouten, die wor den aangetroffen. Ideale samenlevingen bestaan niet en fouten zullen er altijd zijn. We zijn er van overtuigd, dat niemand dat beter weet dan onze ministes zelf, die waarlijk niet lijden aan bekrompen heid van geest en die steeds opnim .v tonen een heldere kijk te bezitten Die overigens geen gelegenheid laten voor bijgaan om mededeling te doen van hun plannen. Deze plannen houden al tijd verbeteringen in en vormen aus het bewijs, dat zij, beter dan wie ook. de gebreken en tekortkomingen uit onze gemeenschap voor ogen hebben. Deze fouten zijn voor het overgrote deel toe te schrijven aan het feit, dat bijna iedereen bij alles in de eerste plaats het eigen belang tracht te die nen. Hij scheurt naar zich toe, wat hij kan. daarmee de orde, welke onze ering poogt te vestigeik verstorend. Hij werkt de wanorde in'de hand en beklaagt zich hevig over de bureau cratie en papierrompsslomp, welke de regering in stand houdt, maar die hijzelf noodzakelijk maakt Enkele dagen geleden schreven we enkele woorden over het Comité Handhaving Rijkseenheid. Welnu: de genen, die zich het luidst beklagen, werken het hardst tegen. Zij zyn het en het is niet in de eerste plaats de regering aan wie de gebreken moeten worden toegeschreven. Ons volk moest er meer van over tuigd zijn, dat de kankeraars de groot ste hinderpaleif zijn op de weg naar herstel en nieuwe bloei. Want ze wer ken, soms zonder het zelf te weten, soms echter ook welbewust en opzet telijk een goede gang van zaken tegen. Ons ministerie heeft herhaaldelijk getoond vertrouwen waard te zijn. La ten we dit daarom ook eerlijk geven en laten we dit doen daar, waar w® kunnen, het ondermijnend gekanker de kop in te drukken. Ieder kan in dit opzicht nuttig werkzaam zijn en iedere keer, dat men een mopperaar terecht heeft ge wezen, mag men zich met de gedachle vleien een dienst te hebben bewezen aan onze samenleving. A. ERIKS In Delft wordt een belangrijke ten toonstelling gehouden van werken van moderne Franse schilders, twee groe pen van de Ecole de Paris. De ene groep zijn zij, die een droom tot re aliteit trachten te scheppen; de ande re zoekt in de realiteit een droom. De atmosfeer dunkt ons ideaal voor geschokte zenuwen. weerbericht WEINIG VERANDERING Na koude ochtend, vandaag overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zonnig droog weer met tij delijk matige wind tussen Oost en Zuid.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1