Spanje Vrije bedrijven zullen de meesten opnemen voor de anderen: reservewerk frimmy, Emuu-h oh u-o-dialtah. ïhuiupi uit de, óJfajJuuirrfczt Problemen rond hei woningvraagstuk Pleegi Hollywood zelfmoord? - Straks komen er weer arbeiders „vrij" In de havens verwacht men weldra slapie Dr bletenoogstcampagne loopt ten einde. Zoals In andere Jaren betekend dat ook nn weer, dat er seizoenarbei ders vrjj komen. Verleden Jaar was dat in Noord-Holland boven 't Noord- seekanaal een aantal van plm. 800; hoevelen het dit Jaar zullen ztyn valt op dit ogenblik nor alet te overzien. Wat raat er met deze arbeiders ge beuren? Wel. hopenlfjk vinden zij emplooi In de zgn. „vrije bedrijven". Men kan wel verwachten, dat dit ook voor het overgrote deel het geval zal zijn. al wensen een paar belangrijke indus trieën zoals do Hoogovens in XJmulden en de zuurkoolfabrieken in de Lan- gedijk op het ogenblik, om bepaalde redenen geen toevloed van arbeiders over een of twee weken kan dat weer anders zijn Wanneer echter, tegen de verwach ting in. toch ®en vrij groot contingent arbeiders niet eeolaatst kan worden? Of. wat waarschijnlijker is: als dit verschijnsel van werkloosheid over 'n Jaar of wat weer een normaal ver schijnsel zou worden, wat dan? .De Dienst Uitvoering Werken Is een noodzikelHV kwaad"» aldus ir. W. M. van Rossum du Chattel. hoofd inspecteur van de DUW van Noord HollAnd., met wie wij over deze pro blemen een onderhoud mochten heb ben .Inderdaad, ideaal zou zijn een maatschaopM zelfs zonder periodieke werkloosheid, maar. al benaderen wij op dit moment dit ideaal .het ziet er niet naar uit dat het zo blijven zal.. In dy Jaren voor de oorlog werkten in Werkversc*»*ffingsverband in Nrd. Holland geregeld een 6000 arbeiders het was een slechte tijd. Vlak na de bevrijding waren het er een 12.000 een tijdvak van hoogconjunctuur voor de DUW. dat allengs gebied verloor. Thans zijn nog slechts een 8 k 900 man voor de DTJW in onze provincie werkzaam. Minder rooskleurig beeld ▼oor de havens Al is bet aan twQfel onderhevig, of dU contingent binnenkort een belang rijke versterking zal krügen uit de rijen van de seizoenarbeiders van het platteland, zo goed als zeker is. dat er spoedig een flink aantal havenar beiders de DUW-gelederen zal komen versterken Het havenverkeer kent al tijd ups en downs; de Samenwerken de Havenbedrijven, de SHB, hebben de DUW reedb laten weten, dat alle te kenen er op wijzen dat er weer een periode van hoogconjunctuur achter de rug Is. En de DUW houdt zich gereed am de stoot op te vangen. Er is voldoende resei^rewerk! Is er voor elk geval voldoende werk gelegenheid? vragen wij. De heer Van Rossum du Chattel geeft een opsom ming van de objecten, die op werkza me handen liggen te wachten. Het is een lange lijst, meest van polderna men. de Wicringermeer voorop. De Wieringermeer schreeuwt om ar beiders voor ons werk. Men is met de noodzakelijke werkzaamheden wel zo goed als klaar, maar het landschap vraage een verzorgende hand: beplan ting met bomen is bijna een noodzaak Bijna. Want dergelijke óbjecten staan in deze tijd. die nuttigheid voorop stelt, op het tweede plan. De grond van de Wieringermeer Is goed er kan een rijke oogst groeien aan het primaire belang is voldaan. Zo is het ook met de andere objec ten, drainage e.d. in polders. Een apar te categorie vormen wel de zgn. boe- renobjecten. waarmee zich vooral ook een andere tak van dienst, resorte- rend onder een ander departeirfent, be zig houdt. n.L de Cultuurtechnische dienst, die voor Noord-Holland in Haarlem zetelt .Deze dienst is speciaal wel belast met de voorbereiding van de ruilverkaveling. Het wordt de boe ren dit is de opzet mogelijk ge maakt om objecten, waarvan zij zelf de uitvoering niet geheel zouden kun nen financieren, ter hand te nemen met steun, ook finantieël, van de over heid. Veelal geschieden deze werk zaamheden voor het grootste deel ma chinaal, dank zij het gebrek aan ar beidskrachten. Maar ook hier is een arbeidsteservoir aanwezig. Een tien jaar geleden kende men Ons dagelijks overzicht Zoals men altijd belangstelling blijft tonen voor mensen, die men eenmaal goed heeft gekend, zo blijft men zich ook steeds Interesseren voor landen en volkeren, temidden waarvan men heeft verkeerd. Het Spanje, waarmee ik eens ken nis maakte, was een naar Nederlandse begrippen allerwonderlijkst land. Wat vooral opviel was het grote verschil tussen arm en rijk. Er waren enke len. die hot goede der aarde genoten Men vond ze in de Calle Alcala**te Madrid, zittend in rieten stoeltjes voor hun club en hun dagelijks werk scheen te bestaan uit het laten poetsen van hun altijd prachtige schoenen. Er waren velen, die alleen de ar moede kenden, die rondgingen in lom pen en blote voeten, die een homp droog brood met een lik tomaten puree een godenmaal vonden. Het "was het Spanje van bedelarij en dagdieverij, van speelzalen, van corruptie en omkoperij. Over dit Spanje kwam de revolutie. Deze revolutie zou veel eerder geko men of misschien juist zijn uitge bleven wanneer men er een goed- geleide en zich van zijn rechten be wuste arbeidersklasse had gehad, ge- lljk bij ons het geval is geweest. Maar hoe is het er nu? Bij de eenzelvige positie, die het land thans in de wereld inneemt, zijn de berichten schaars. Wc hadden nooit Verwacht, dat het onder Franco beter zou run geworden, we vermoedden eerder het tegendeel. Dezer dagen hadden wc het voor recht iemand te spreken, die er was geweest Nu is het altijd moeilijk uit een enkel onderhoud een jvistc con clusie op te bouwen, wat we echter te horen kregen, versterkte ons in onze opvattingen, dat het er met Spanje niet op vooruit is gegaan. Dat Barcelona zich nog altijd de naam van het Parijs van het Zuiden tracht waardig te maken, verwonderde ons allerminst Het geld. dat het ge makkelijkst wordt verdiend, wordt 't gemakkelijkst uitgegeven. In onze be- zettingsdagen was het verschil tussen arm en rijk groter dan ooit maar er werd ook meer gebrast dan ooit te voren. Van de distributie was weinig te recht gekomen. We hadden niet anders gedacht Veel van het geld. dat te Barcelona aan de Ramblas cf aan het Plaza Catalina wordt uitgegeven, zal behalveün de zwarte handel, wel zijn verdiend door corrupte distributie- ambtenaren. Zo wfis het Spanje van Alfonso en zo zal dat van Franco nog wel zijn. Op de vrije zwarte markt is alles te krijgen, maar het is peperduur. Voor de arbeiders, wier lonen naar verhouding lang niet overeenkomstig zijn gestegen, zijn de artikelen van de vrije markt onbetaalbaar. Ziedaar enkele grepen uit wat we hoorden. Het bevestigde ons in de gedachte, dat de periode van revoluties voor dit arme land nog niet is afgelopen. Span je mag enkele uitzonderlijk rijke ge bieden tellen, zoals de tuin van Va le nc ia, de profijten worden te on rechtmatig verdeeld dan dat de toe standen. die er heersen, houdbaar zijn E. dit werk nog niet. aldus onze zegsman Lanzamerhand begonnen de boeren en tuinders van Noord Holland het be lang er van in te zien en nu zijn de aanvragen steeds talrijker dan de mo gelijkheid tot uitvoering. De DUW zelf zou in verband wel meer mensen wensen, maar primair is onze doel stelling een sociale. Een interessant object In het Zuiden van onze prov. is de werkloosheid altijd groter dan in liet Noorden en daar men zat met het pro bleem van de arbeiders over grote af standen te vervoeren, heeft men ge zocht naar objecten meer naar het Zuiden toe. Een merkwaardig voor beeld vormt wel de woestenij rond het stroompje De Twiske. Daar, vlak ten Noorden van Amsterdam, ligt een uitgestrekt moerasland. dat alleszins voor droogmaking in aanmerking komt Reeds één blik op de kaart overtuigt: het is een wirwar van blau we strepen, door smallere groene ge scheiden Tussen Oostzaan. II pen dam en Landsmeer ligt dit oude veenge bied .waarvan een 800 H.A. wacht op inpoldering. Een ringdijk is n.1. in het begin van de oorlog door een aan tal aannemers reeds gemaakt en de omliggende gemeenten dringen er steeds op aan. dat de werken voort gang zullen vinden. De overheid zegt, terecht: dit is reservewerk. Wij wach ten tot er een overschot van arbeiders komt Met een 500 man zou men kunnen beginnen en het zou een langdurig werk worden, daar alles met de hand 35. De bal trof met een doffe knal de argeloos weglopende meneer Ba rend Bof tegen zijn broek. De hande laar In dieren vloog wel tien meter over het dek en bleef toen beduusd en duizelig zitten. „Goed gekeept, me neer", riep Jan enthousiast. „Dat zou Kraak je niet nagedaan hebben". „Ik wou, dat die aap van jou z'n nek ha, gebroken." gromde Bof tandenknar! send en hij wreef over de plek, **ar de bal hem had getroffen. ï»ar P Maas zou moeten worden verricht. Voor me chanlsch werk leent deze woestenij zich niet Er is één instelling, die aanvanke lijk krachtig protesteerde tegen een even. droogmaking. Dat is Natuurmo numenten, het waterland is zeer rijk aan vogels. Maar Natuurmonumenten zal in de toekomst schadeloos worden gesteld: tussen Ilpendam en De lip blijft in1 elk geval een nog groot na tuurreservaat. Wanneer zal dit interessante object ter hand genomen worden? Laten wij hopen, in Jaren niet. Want het zou betekenen, dat de werkloos heid was gestegen. Ik heb van de week m'n tone weer derus krom houwen in de skeerwin- kel. Wat er met de mense an de hand is, weet ik niet, maar ze gaan d'r niet op vooruit. In de oorlog konne we ut zo verle gen best met mekaar hewwe. We begrepe mekaar zo merakel en we gunde ieder z'n vraihoid, nei mense ut was erg. En toe de bevroiding d'r pas was leek ut wel of de oorlog in ieder geval maakt had, dat ut Ne derlandse volk een verdreegzaam en verstandig volk worren was. We hadde zelfs een Ned. Volksbeweging, die nou bloikbaar dood is! En in de skeer- winkel was ut den ok altoid gezellig en behalve ut gewone gekanker op rare dingo, hadde we meist nooit gien mot met mekaar. Maar de leste weke, of meskien al maande leek ut wel of er weer wal an ut veranderen is. En o mense, n6a hewwe we van de weck de ontploffing had. En jullie reide nooit weer over. Want nou zou Je denke. dat ut heel wat bezonders was en de moeite waard om over te ruziën, maar as Je d'r goed over prakkezere was ut nag verlegen belaciieluk ok. Ut zat zo: Kees was bezig de krant te spellen en toe zoit-ie zo een beetje over z'n bril loensend: „Das ok wper een klucht in de Twelde Kamer. IJc weet niet of ik ut goed begroip, maar ut loikt wel of ze ut gemengde zwum- men verbiede wulle." En bom d'r achteran zoit-ie: „Nóü, die lui hewwe ok niet veul begrip." Ut was um raak. De weerlum nou. Want d'r wazze d'r een paar, die er op of vloge as de bok op de haver kist Dat gemengde zwummen en dat ge donder in de zwumbade was eenskan- daal. Ze ergerde d'r oigen d'r groen en paars an. En ut was heel geluk kig dat de overhoid z'n oigen er mee bemoeie gong, want zo kon ut niet langer. Wat wazze d'r eerst stil van. Want je benne hillekendal niet op zo'n uit barsting bedocht. En de manne keke al triomfanteluk. Maar gelukkig was de barrebier net klaar kommen met een klant en hai loi voorzichtigheids halve ut mes maar efkes neer, voor ie begon te praten. „Ik begroip jullie niet," zoid-ie be daard, hoewel-le een beetje wit zag. „As je je d'r an ergere, den hei je d'r niet te kommen. Ut is hillemaal niet verplicht om d'r heen te gaan. Ik ben van de zeumer met dat war me weer nag al derus te zwummen we est. Den hier en den deer. En ik wul je eerluk bekenne, dat ik op zo'n zwumbad nag nooit wat zien heb, weer ik me an ergerde. Meskien is ut wel derus voorkommen, maar ik denk zo, dat ut een kloin kunsie weze zou. om derus dinge uit te zoeken, die deur de mense, die zo teugen ut gemengde zwummen benne uithaald benne, op alle mogelijke plaasse, die ok niet deur de beugel kenne. En as ik van de zeu mer al die jöos en molde en vaders en moeders met hullie gezinne zo lekker in ut water zag rondploeteren, dat ik d'r in genoten heb en dat ik bal m'n oigen docht: Dut is toch puur netuur- leker, as dat je de hele wereld in zokke zwarte pakke met houge witte boorde en hoede op met van die stoive gezichte rond zien loupe." „Midden in de roos", zoi Kees. „En ik wul nag wel efkes veerder gaan. Want as je van de zeumer op een kerremis wazze, den zag je soms woive en moide, om van de jóos en kirrels nag maar niet te praten, die finaal dronken wazze. En uit moet moin van ut hart, ut wazze persies altoid lui, die je niet op een zivumbad zagge. Azze ze d'r oigen den uitslouve wulle in ut belang van de zedelukhold, leite ze den deer maar beginne". „Ut zou nag beter weze", zoi Klaas woisgerig, „as we allemaal efkes ver- dreegzamer werde en alleman op z'n oigen menier wat van ut leve.i geniete Hete". FIGARO. Een nieuwe gemeenschapsvorm voor ouden van dagen In het eerste artikel hebben wij de vordering van woonruimte aan de or de gesteld en zijn wjj tot de conclu sie gekomen, dat er, vooral in het ge bied, waar wij wonen, te weten West- Friesland, slechts één categorie is, die in belangrijke mate voor het vorderen van woonruimte in aanmerking komt en dat dit de categorie is, die door het Jeven toch al niet zo gunstig behan deld is. Het zijn de alleenwonende ouden van dagen. Komen deze mensen door vriendschappelijke samenspre- king tot een by elkaar intrekken. waardoor ruimte vrij komt, dan is dit een pracht oplossing. Maar dat zal zich slechts sporadisch voordoen. En dus zal het krachtige wapen van vordering gehanteerd moeten worden. Tegelijkertijd echter, dat de overheid zich gaat bemoeien met de wijze, waarop de ouden van dagen hun le vensavond doorbrengen, neemt zij een verplichting op zich. Want als de overheid zegt: Het is niet verant woord, dat een oude man of een oude vrouw alleen een huls bewoont, zal deze overheid moeten ingrijpen en zorgen dat er een gelegenheid is, waar deze ouderen hun thuis vinden. Het was zelfs dikwijls zo, dat de overheid er volkomen van op de hoog te was, dat er gevallen waren, waarin het niet verantwoord was, dat alleen wonende mensen in een huis bleven, maar dat die zelfde overheid, die nu zulke huizen zou willen vorderen, die toestanden liet bestaan, omdat het te kostbaar was, al deze mensen in ge stichten onder te brengen. Geen verschil tussen arme en rijke ouden. Gaat nu de overheid aan de alleen staande ouden van dagen de woon ruimte ontnemen, en we mogen aannemen, dat dit zonder aanzien des persoons zal gebeuren en dat het zelf de lot de weduwe van dokter of bur gemeester of notaris, zowel als van arbeiders en boeren boven het hoofd hangt, dan neemt die overheid te gelijkertijd een grote verplichting op zich. Want dan heeft zij in de toe komst, en in de allernaaste toekomst te zorgen, dat naast de oplossing van het vraagstuk oud en arm, welker op lossing een heel eind gevorderd is, ook het vraagstuk van de huisvesting van ouden van dagen en verdere al leen wonenden wordt opgelost. Dan zal die overheid er niet mee af zijn, wanneer een gesticht wordt ge bouwd, waarin de ouderen kunnen worden ondergebracht. Integendeel! Elke gedachte aan ge- stichtsvorm zal In deze nieuwe stich tingen uitgebannen moeten worden. Wat hier verricht moet worden, kan niet door één gemeente gedaan wor den. Hier zullen vele gemeenten de handen in elkaar moeten slaan. Want deze stichting zal een geheel nieuwe gemeenschapsvorm moeten worden. Het idee tehuis voor ouden van dagen moet zo veel mogelijk ge weerd worden. Het geheel zal moeten worden een gelegenheid om te vertoeven en zich te verpozen en te vermaken, voor mensen, die de jongeren op hun be drijven. in him zaken en als arbeiders een kans willen geven. Maar ook moet de gelegenheid worden opengesteld, dat mensen, die alleen staan ef met hun beide Ieren, maar eigenlijk nog In de kracht van hun leven zijn, hier huisvesting zullen kunnen vinden. Dit zal deze nieuwe gemeenschaps vorm slechts levenskrachtiger maken. Maar dan zullen ze ook zo geriefelijk mogelijk, zo gezellig mogelijk en zo groots mogelijk moeten worden opge zet. Geen gemeentelijke taak Niet meer de kleine gemeentelijke tehuizen voor ouden van dagen, hoe voortreffelijk werk ze misschien ook zullen hebben gedaan, maar veel ge- ccntraliseerder inrichtingen, waardoor e engrote gemeenschap ontstaat van mensen, die de jeugd achter zich heb ben, maar die nog van het leven wil len genieten in hun eigen omgeving. Men denke zich hierbij b.v. een to neelzaal temidden van de te stich- Het pent. ragen en ve kon c Ben v te t\e rerrlj leien- ten gemeenschap, zodat alle otnwp nenden zonder ver te moeten lopen kunnen profiteren van film- en tó neelvoorstellingen. Van deze zaal zg echter ook de naastbijgelegen dorps, gemeenschap gebruik kunnen maken, zodat de stichting niet vereenzelvigt En er moet plaats zijn voor alle rlch- tingen. De geestelijke vrijheid is een te kostbaar goed, dan dat zij ook niet op de oude dag geëerbiedigd zou wor den. Ziekenverzorging moet er moge- lyk zijn. Dit is voorlopig toekomstmuziek. Laten we echter hopen, dat de raeentebesturen zich deze taak zullen aantrekken en er in de naaste toe komst van maken, wat er van te ma ken is. In het laatste artikel hopen wij een middel aan te wijzen, waardoor zon der al te harde vordering en zonder reeds in het bezit te zijn van gemeen schapsgebouwen als boven omschreven het woningprobleem in de naaste toe komst in aanzienlijke mate kan wor den verzacht. WOENSDAG 22 OCT. 1947 Hilversuw I 301 in. Nieuws om 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur. VARA: 7.30 en 8.15 Gram.platea; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Klassieke muziek (Handel, Haydn, Beethoven); VPRO: 10.00 Morgenwijding; VARA: 10.20 Onze keuken; 10.45 Voordracht; RCU: 1100 Boekbespreking: VARA 11.30 Pop. non-st.; 12.00 Stafmuziek corps der Amsterdamse politie: 1233 Voor het platteland; 13.20 Kwartet Jan Corduwener; 13.45 Belgische en Franse dansorkesten; 14.00 Lening over Ro- main Rolland; 14.15 Jeugdconcerfc 15.00 „Jelle van Sipke-Froukjcs", ver- volg-hoorspel voor de jeugd; 15.30 „De Roodborstjes"; 15.45 Op ziekenbezoek 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Orgelspel door Jo- han Jong; 17.35 The Ramblers: 18.38 Ned. Strijdkrachten;19.00 Het begin selprogramma van de Party van de Arbeid; VPRO: 19.30 Cursus: „Ons le ven en ons geloof"; 19.45 Lezen in de bijbel; VARA 20.15 Concertgeb.-orkest O.I.v. Bruno Walter (Brahms); 21 Of* „Vleugels van deze tijd" hoorspel: 22.15 Orkest Malando; 22.45' In de tuin der poëzie (Jan van Nijlen). Hilversum II 415 m. Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 liur. NCRV 7.45 Een woord voor de dag; 8.30 Opgewekte morgenklanken; 9.0i Ochtendbezoek by de zieken; 9.35 Werken van Mozart en Reger; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Kamermuziek (Havdn en Mozart); 12.15 Sangh en Spel; 13.15 MandoH- nata; 14.00 Orgelspel door Jan van Weelden; 14.30 Plantenpraatje; 15.00 Rotterdams pianokwartet; 16.00 Mu ziek van Benjamin Britten; 16.20 Zin gende jeugd; 16.45 Voor onze jongen» en meisjes; 18.00 Pianospel door Schut te en De Raaff; RVU: 18.30 Lezing over vaccinatie tegen besmetteiyke ziekten als element voor de volksge zondheid; NCRV: 19.15 Het nieuws u)l Indië; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Engelse les voor gevorderden; '20.05 Programma-proloog; 20.15 Parelende klanken door het omroeporkest met koor en soliste; 21.15 Keerpunten in Israëls geschiedenis, lezing; 21.45 Or gelconcert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Sweel inck-kwartet het roud hl ho dit hebb' plaat De jgemf na tw gem< bij i ze o Br ste, te a nerc veel ting Zeei van Een oud ten foul te i n tus: gefc neti wa in elo< hc: Brief uil Amerika Eenmaal per Jaar maakt Hollywood **ch op. om zich zelt te bewieroken. Dan komen de leden der Filmaca demie bijeen, om de tien beste speel films. ecnactcrs, acteurs of actrices, regisseurs en auteurs met de „Oscar te vereren, welke prijs bestaat •en bronzen figuur waaraan veel waarde gehecht wordt Tegenover deze aelfbe wieroking v»n Heil;, wood staat echter het sceptisme •en de filmcritici, die «r een eigen uit zeer papieren „Oscar" op na houden. Ook dit jaar viel hun oordeel anders uit dan dat de Filmacademie. Alleen de Amerikaanse film van Samucl Gold- wyn „The best years of our lives", die het probleem van de huiswaarts- kcrende soldaat behandelt werd de moeite waard gevonden. Voor de rest waren het Engelse, Franse en Italiaanse films die de waardering ge noten. Zo de Britse film ..Henry V", „Brief Encounter" en „Stairwajr to Haven" en de Italiaanse film „Open Stad". Waar moeten nu de oorzaken van dit verval van Holywpod gezocht wor den, waar toch mannen als de Ita liaan Frank Capra, de Hongaar Mik? Curtis, de Duitser Fritz Lang, de Fransman René Clair en de-Oosten rijker Otto Ludwig Preminger in staat zgn grote regisscursarbeid te verrichten? De eerste werkeiyke oor zaak vinden we bg de „Hayes-Offi ce" (of „Johnston-office", aangezien sedert enige tgd een nieuwe directeur aan het hoofd staat*. Geen film wordt gedraaid voordat „Hayes-Office" ie dere liefdesscène, ieder gewaagd cos tuum, ieder dubieus gezegde aan een critisch onderzoek onderworpen heeft. Dit is geen gedwongen censuur; Ie dere filmproducent onderwerpt zich vrijwillig san dit speurende oor Als men de weelderig ingerichte bureaux van „Hayes-Office" hier in Los An gelos binnengaat, ziet men in de ein deloze gangen op de deuren borden met de namen van bijna alle belang rijke sociale groepen, van vrouwen beweging tot universiteiten, van ker ken totanti-alcoholistische clubs. Honderden ambtenaren lezen hier de gehele dag manuscripten en criti- sche brieven, die vanuit het gehele land toegestuurd worden. De staf van „Hayes-Office" wordt samengesteld Uit de verschillende groeperingen en zodoende kan, ook al zal iedere groep slechts een geringe critiek uitoefe nen. een censuur ontstaan die al het leven uit de Amerikaanse film bant Maar dit is niet de enige reden voor het verval van de Amerikaanse film. In de verbeelding van de Eu ropeaan is Hollvwood ryk en mach tig. Maar dit is niet waar. Hollywood is arm en afhankelgk. Er worden te hoge gages betaald en men beschouwt het hier als minderwaardig als men niet ten minste anderhalf milloen dol lar voor een film uitgeeft, aan wie zij millioenen en nóg eens millioenen verschuldigd zijn. De bankdirecteuren zijn dus de eigenlijke leiders en kun nen derhalve dictatoriaal beslissingen nemen, die zoals begrijpelijk is over het algemeép funest kunnen zijn. De derde en meest wezenlijke oor zaak van de Amerikaanse filmcrisis ligt in de totale miskenning van het manuscript De auteur is een ser geant, die voor de luitenant-regis seur en de regisseur een luitenant die voor de overste-producent in de houding moet staan. Men besteedt meer aandacht aan een figurant dan aan de acteur, ook al betref! hot de Nobelprijswinnaar Siclair Lewis. De Amerikaanse filmproductie koopt de manuscripten van haar auteurs eo deze bekommeren zich verder niet om wat er van hun werk terecht komt. Moeten wg dus alle hoop voor Hol lywood opgeven? Neen, Amerika is een land, dat weet te leren ente profiteren van de oude wereld, vooral als het om grote getallen gaat. Het succes der Engelse films in Amerika zal de mensen hier in Hollywood wakker schudden en het zou niet verwonderiyk wezen als de kwaliteit der Amerikaanse filmproductie in 1 komend seizoen weer tot ongekende hoogte steeg.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2