J petten's monument op plechtige wijze onthuld Symbool van een strijdend dorp Kermisvierder slaat stoel op hoofd van rivaal stuk K ALEIDOSCOOP. amwo. lopej koesterend sonnetje gaf fleur en kleur aan het Mak, toen gisteren Viin Inwoners en genodigden sicb verzamelden rondom het monument, tou worden onthuld ter herinnering aan het feit, dat in den jare 1947 Itt vierde Petten werd gesticht. PK zeeplaatsje, dat zich nestelt achter de seewering, die in haar naakt» louter kraeht ademt, is gelegen in een stuk waar geboomte ontbreekt jgtft son nodig, meer zon dan andere dorpen. Want het ls alleen dese die aan de barre natuur van dit kustgebied de vriendelijke lach kan ""j isttrekken. welke behoort bij een plechtigheid als die, waarvoor ze 02r Petten waren gekomen. ffaaar het zonnetje was er overigens een zeldzaamheid op de Maandag in Pettener kermis, die de tradities heeft van nog al eens nat en guur h lijn. in to- al dorps :aken rich. s eea c niet wor» nog». iziek. ge- uilen toe- Het was een talrijk gezelschap, dat gnstreeks 11 uur rondom het monu- pent, nog omhangen door de vader- jindsc driekleur, bijeen kwam. We Met 9e°n veel beken<le gezichten, tanige gi verweerd» van oud-Petteners, die hun oude dorpje nog niet recht kun- jen vergeten en die wel beginnen in je zien, dat hier bezig is iets goeds te lerrijzen, maar die er toch nog niet helemaal aan willen. En dan natuurlijk van autoriteiten, velen deftig In het zwart, afstekend tegen de een- roud van de bevolking. Zij zijn het ia hoofdzaak geweest, die de bewoners dorp bebben geschonken en ze hebben het stellig uitstekend voor roet plaats en bevolking. De burgemeesters uit vrijwel alle gemeenten uit do omtrek ontbraken natuurlijk niet. Onze Noord-Hollandse gemeenten leven met elkaar mee en bij belangrijke gebeurtenissen tonen ze over en wrer hun belangstelling Burgemeester Breebaart was de eer ste, die het podium beklom. Hij heet verzwolgen door de zee en verder in het land opgebouwd OOSTKANT: Dit gedenkteken werd opgetrokken met stenen van de vroe gere kerk NOORDKANT: In 1943 werd Petten door de Duitsers afgebroken ln 1947 werd het vierde Petten gesticht. WESTKANT: Een deel van het dorp moest in de 18e eeuw voor de zee wij ken. Een nieuwe kerk werd daarbij gesticht Nog voerden, het woord: Ir. Meyerink van Volkshuisvesting, die in het monument een symbool zag v'an de stoerheid der Pettemer bevol king. Ir. de Vassy van Wederopbouw. Hij sprak er zijn vertrouwen over uit, dat door de samenwerking alle moeilijk heden zouden worden overwonnen en alle aanwezigen welkom en herio- j deelde mede, dat door het deparie- nerde er aan. hoe de geschiedenis wel veel voorbeelden kent van verwoes tingen, niet echter van stichtingen Zeer bekend intussen is de stichting van het oude Rome door Romulus en Remus. al verliest die zich in de grijze oudheid. Er werd toen echter verge ten een monument op tc richten, een fout, welke men in Petten niet wenst maken. Dit monument zal een schakel zijn tussen verled'm en heden. Het zal getuigen van de wandaad van de be tetter. een wandaad, die niet nodig Was. Want Petten is niet verwoest de hitte van de strijd: het is' ge sloopt steen voor steen. Na te hebban gewezen op de schoon heid van bot omringende land met Zijn duin en strand, bos en polder landschap. gaf hij het woord aan de heer de V09 van Steen wijk, Com missaris der Koningin in Noord-Hol land. o-o De Commissaris was van oordee' dat hfer iets plaats greep, wat in het kader van de landelijke wederopbouw •en bijzondere p'aats innam. Het ge heel was een voorM'-M van samen werking tussen een hele serie instan - tles Wat hem had getroffen vooral was het feit, dat er was gewerkt met ver trouwensmannen uit de bevolking. Dit vertrouwen wilde hij zinnebeeldig zien, en bij hoopte, dat, wanneer 'l dorp bewoond wordt, deze geest zal blijven. De kosten van het nieuwe dorp wei den door de burgemeester eens ge schat op twee millioen gulden. Dit be drag voor zulk een betrekkelijk klein hoekje, geeft een idee van de" fantas tische sommen, die de hele wederop bouw zal eisen. Ons geslacht zal hard moeten werken en zijn eisen laaf* moe ten houden, zal het onze kinderen er kindskinderen eenmaal weer goed gaan o—o Hierop had de onthulling plaats van het monument, dat de vorm heeft van een kleine uit bakstenen opgetrok ken naald. Op elk van de vier zijden is een gedenksteen aangebracht, waar op men de volgende inscripties vindt- ZUIDKANT: In 1121 werd Petten Kellners contra koks Zaterdag 1 November, 's middags om 3 uur zal op het sportpark een ongewoon schouwspel te zien zijn. In onberispelijk kellnertenue gestoken heren zullen achter het bruine mon ster aanjagen, hiermee trachtend een elftal koks, zo weggelopen uit hun hotelkeukens te benadelen en de TB C.-bestrijding te bevoordelen. Onbe grijpelijk? Toch niet, waarde lezer De plaatselijke afdelingen der beide Organisaties in het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf organiseren nl. een voetbalwedstrijd tussen kellners en koks in vakkleding. De opbrengst van de wedstrijd komt geheel ten bate van de uitzending van T.B.C.-patien- ton uit het bedrijf naar herstellings oorden. VERBODEN BEZOEK Het afgelopen weekend heeft de H. Hermandad weer een aantal jeug dige personen uit bioscopen en dans gelegenheden moeten verwijderen. m?nt een financiële regeling was ont worpen, waardoor het de oorlogsge troffenen gemakkelijk werd gemaakt een eigen woning te betalen. Oud-Minister Dekker voerde 't woord als voorzitter van de Alg. NederL Ver voor Vreemdelingenverkeer en zag in het symbool 'n monument niet slechts voor Petten, doch voor het hele land Mr. Kamp, dijkgraaf van Noord-Hol lands Noorderkwartier. Hij bracht de Pettemers hulde voor de arbeidslust, welke ze in het verleden aan de dag hadden gelegd bij de instandhouding van de zeewering. De genodigden kwamen daarop sa men in het Kleuterhuis Trein 828 aan een koffiemaaltijd, waar nog verschil lende redevoeringen werden gehouden Contacfvaartuig „Vandersteng" in onze stad ..Juweeltje van scheeps bouwkunst" Wij gaan el- altijd nog met trot3 prat op deel uit te maken van een zeevarend volk, een volk, dat mannen voortbracht als een De Ruyter, een Tromp, of een Karei Doorman. Maar een werkelijk zeevarende natie zijn we niet meer, want de groei van de scheepvaart heeft geen gelijke tred gehouden met de groei van ons volk. We werden hokvast en als overbevol king ons daartoe dwong, dan gmgen we niet varen, maar dan emigreerden we en vestigden ons elders om gelei delijk aan in de vreemde onder de massa te verdwijnen. We hebben onze mond vol" over Hollands glorie, "maar onze positie als zeemogendheid heb ben we verloren. Het zijn deze over wegingen geweest, die het comité „Onze Marine" er toe hebben gebracht al het mogelijke in het werk te stel len om in brede kringcr. weer belang stelling voor de scheepvaart te wek ken. Meer dan 25 jaar streeft dit co mité, dat reeds in 1921 werd opge richt naar de versteviging van het contact tussen alles wat op en om er van het water leeft en het overige deel van het Nederlandse volk. Het doet dit door middel van lezingen, filmvertoningen e.d.; doch sinds Juni 1947 is hier nog een ander propagan damiddel aan toegevoegd, n l. de „Van dersteng", het motorschip, dat giste ren en ook vandaag de gehele dag bij de Accijnstoren te Alkmaar ligplaats gekozen heeft. - Doel Het doel van dit „contactvaartuig" is het leggen van contacten tussen zee- en binnenvaart enerzijds en het Nederlandse volk anderzijds. Het schip kan op de belangrijkste binnenwate ren in Nederland varen, maar het kan ook flinke zeereizen maken. Aan boord kunnen lezingen en filmvoorstellingen worden gehouden, .voor grote gezel schappen. De „Vandersteng" kan van onder tot boven bezichtigd worden en de vele technische snufjes en de leerza me uiteenzettingen maken dat dan ook zeer zeker de moeite waard. Voor diegenen, die belang stellen in mari tieme aangelegenheden is dit een unie ke gelegenheid, die men niet maar zo voorbij moet laten gaan. De „Vandersteng" is voor heden middag van 25 uur en vanavond vanaf 7 uur ter bezichtiging openge steld. Er wordt gerekend op een bij drage van f 0.50 per bezoeker. disti Woensdag 22 Oct. dient de letter S tot Smit af te halen in het kantoor Ridderstraat- Nieuwe bonkaarten (stamkaart mee brengen), schoenenbonnen op stam- kaartcijfer 1 (inlegvel meebrengen), en eventueel extra kaarten voor a.s. jonge moeders (C. M. kaart meebren gen). Uitreiking van 9-12 en van 2-4 uur. 40-Jarig Jubileum Herman Bouber „De Commensaal" in 'i Gulden Vlies Herman Bouber, de grote man van het Ned. Volkstoneel, staat al 40 jaar op de planken en dit bewonderens waardige feit is gevierd met een grootse huldiging. En wanneer er 'n toneelspeler en -schrijver in Neder land is aan wie zulk een openlijke erkenning van zijn verdiensten zeker toekomt dan i» het wel Herman Bou ber. Bouber heeft in al die jaren hard moeten vechten en veel moeilijkheden moeten overwinnen en van een of ficiële erkenning is nooit iets geko men, hoewel er wel gezelschappen zijn die een belangrijke rijkssubsidie heb ben ontvangen wier prestaties niet in evenredigheid waren. Bouber werd vergeten of, zo men wil, voor bijgelopen, gepasseerd. En daarom doet het goed, dat dit jubileum nu ze luisterrijk gevierd wordt Ook in Alkmaar - waar de toneel groep Herman Bouber al vele jaren lang de planken van het Gulden Vlies bespeelt - is hem een huldi ging ten deel gevallen, die hem* goed gedaan zal hebben al was het min of meer eenvoudig. Loco-burgemees ter Van Slingeland sprak namens het gemeente-bestuur en zijn woorden waren oprecht en bevatten veel waar dering voor de waarachtige volks kunst, die Bouber als speler, regis seur en schrijver aan het publiek aan biedt. Een stoffelijk (maar meer sma kelijk) bewijs van waardering werd gevormd door een (officiéél) kaasje, waarmede de jubilaris zeer ln zijn schik bleek te zijn. Ook de directeur van het Gulden Vlies, de heer W Mooy, overwon zijn schroom die voort vloeit uit een begrijpelijke aversie te gen de planken, en sprak de jubila ris op hartelijke wijze toe. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een grote bloemenmand en een voor deze bijzondere gelegenheid, kistje sigaren, waarmede de hartstochtelijke roker, die de jubilaris is, terdege in zijn sas zal zijn geweest De jubileum-opvoe ring. voor ccn goed gevulde zaal, van Bouber's stuk „De Commensaal" was - zoals steeds - goed geslaagd. Bou ber zelf vervulde de hoofdrol. Hans Tiemeyer de titelrol de vrouwelijke hoofdrol werd vervuld door Emmy Ar bous. Belangrijk en goed gespeeld wa ren ook de figuren van Truus (Lena Kemper), Neeltje (Annie Langema- ker) en Barend (Willem Kremer). De ze acteurs en actrices droegen het uitermate menselijke stuk, waarin het botsen van kleine belangetjes zo eer lijk wordt uitgebeeld. Wij spreken tenslotte de hoop uit, dat wij Her man Bouber en de zijnen nog vela malen in Alkmaar zullen kunnen be groeten. TH. K. WEEST OP UW HOEDE De politie waarschuwt uitdrukke lijk tegen het in relatie treden met de N.V. 's Zomers aan Zee i.o., ook ge heten N.V. Octavoice i.o., gevestigd Griftkade 9, Utrecht. Men dient de uiterste voorzichtigheid te betrachten, daar omtrent het nakomen van de doeleinden van deze N.V. geen enkele zekerheid bestaat. Men zij op zijn hoede.' Bergenaren kent gij Uw museum? BERGEN Nog t« veel Bergenaren kennen het museum slechts van bui ten. Of is ook dit niet het geval? De jaartallen 1655 en 1913 resp. aan de voor- en achtergevel, alsmede op het dak (REN. 1913) vertelde ons welke tijd het gebouwtje dateert en wanneer het gerestaureerd ls (REN. betekent renovatum of vernieuwd). De naam van de heer Sterken, die het vervallen boerenhuis in 1913 grondig liet opknappen het kreeg toen o.m. een nieuwe achtergeve} vindt men terug op het uithangbord boven de oude ingang. Tussen twee haakjes, weet U in ver band met welk oud gebruik deze -voordeur altijd gesloten blijft? - Niet? Dinsdag. Woensdag en Donderdag. 21, 22 en 23 Oct. kunt U dit aan de weet komen en heel de Berger ge schiedenis voor U zien, want op die data ls het museumpje van 8 tot 9 uur '3 avonds geopend en wordt onder deskundige leiding een rondgang ge maakt langs de vele bezienswaardig heden, zoals de prachtige oud-Ber ger klederdrachten en de overblijf selen uit de Franse tijd, uit de tijd van de Spanjaarden, en nog vroeger eeuwen. Bij de Ingang ziet men bijv. al dadelijk een Noormannen-doodkist (van wei 1000 jaar geleden dus!) ge vonden te Zanegcest, ora maar eens iets te noemen. Het is naar onze mening een ge lukkige gedachte van de museum commissie geweest om hen, die door hun werk gebonden, op dé normale bezoekuren verhinderd zijn, eens in de gelegenheid te stellen wat kennis op te doen van de plaatselijke histo rie en folklore. Wij twijfelen dan ook niet of er zal op deze avonduren veel belang stelling voor bestaan. KLEUTERS VOORGOED ONDERDAK? BERGEN Naar wij vernemen Is, op Initiatief van het afdelingsbestuur van de P.v.d.A. te Bergen verleden week een voorlopig comité gevormd, om te komen tot een Stichting, welke ten doel heeft het kleuteronderwijs een goed onderdak te geven. Met 't bestuur van Volksonderwijs heeft men een bespreking gehouden, met t volgende resultaat: ten eerste een on derhoud met B. en W. aan te vra gen. waarna men met lijsten wil rond gaan bij de gehele burgerij. Voorts heeft men het plan opgevat renteloze aandelen te plaatsen. Men heeft het oog laten vallen op het oude smeer- station dat op het terrein van de RUZIE MET DE HUISHEER Toen de bejaarde aannemer Corne- lis D. voor zijn «dochter de huur kwam ophalen bij een Heiloër dame, volgde een minder vriendelijk gesprek door het deurluikje met als resultaat f 8,- •ïïqete voor de Alkmaarder, omdat hij rftevr. N. een paar zeer onnette woor den toegevoegd had. In plaats van de f 8.boete mag A. ook vier dagen gaan zitten. ONGEDULDIGE REIZIGER „De beambte had een slechte bui, edelachtbare. Hij had een steenpuist, geloof ik", zei de Amsterdamse café houder Jan v. d. P., toen hij het matje betreden had. Het was echter onwaar schijnlijk dat tengevolge van de slech te bui van de ambtenaar-met-de-steen puist aan het plaatskaartenloket van het Schagerstation v. d. P. nu we gens vernieling voor de balie geroe pen was. V. d. P. was nL cp een warme zomerdag een weinig onder de invloed van gebruikte sterke drank Toen hij op het Schager station een kaartje naar Amsterdam vroeg wei gerde de ambtenaar dit op grond van P.'s dronkemanschap. „Da's niet waar, meneer, ik heb driemaal heel netjes op de ruit getikt, maar hij liet me maar staan. Toen heb ik - zuiver per ongeluk het ruitje stukgeslagen. Ik sloeg effe te hard, 't wSs maar ge woon dun vensterglas". Verschillende schriftelijke verklaringen van getuigen luidden echter geheel anders. P. bleef pertinent ontkennen het ruitje expres ingeslagen te hebben. „Ik verschoot ervan meneer, en ik stond er ver stomd van, dat ik een proces-verbaal thuiskreeg", verklaarde de man, die zich onschuldig waande. De politie rechter besloot de zaak aan te hou den, teneinde enkele getuigen te ho ren. Hij had ook mei haar gegaan Toen Nicolaas A. te Schermerhorn met zün meisje kermis vierde werd hij plotseling door zijn moeder in de kraag gegrepen en aan zijn kermis vreugde werd een abrupt einde ge maakt Nicolaas verdacht zijn rivaal Z. sterk van „klikken" aan zijn moe der en, na Z. opgezocht te hebben, koèlde hij zijn woede door een stoel op diens hoofd stuk te slaan. BH na der inzien bleek, dat het slachtoffer van de prins geen kwaad wist. „Ik ben erg driftig edelachtbare, maar nu is de vrede weer helemaal gete kend, hoor", stelde besch. gerust Nicolaas werd conform de eis van de officier tot een boete van f 25,- veroordecld. VAN DIK HOUT ZAAGT MEN PLANKEN „Een goedkoop mandje brandhout, vond de officier van justitie, Mr. Meischke, toen hij tegen de 47-jarige Elsiena W.-J., die Maandagmiddag voor de politierechter terecht stond, f 10,- boete eiste. Elsiena sloopte in haar onbewoonbaar verklaarde huls te Twisk een paar balken en zaagde er brandhout van, zeer tot ontstem ming van de huisbaas. Mr. v. d. Wall Bake veroordeelde haar conform de eis tot f 10.- of 5 dagen. KRAS. „Ik wétk niet op Zondag", had de landbouwer L. tegen de 24-jarige Jan de V. te SL Maarten gezegd. De V. deelde de godsdienstige overwegin gen van zijn collega niet, en er ont stond ruzie, waarbij dc V. zijn tegen stander, die in knielende houding aardappelen rooide, een schop tegen het hoofd toediende. De eis was f 20,- of 10 dagen. Uitspraak conform. verkeershoekje Wij stellen ons voor om, met in gang van heden, iedere dag een ru briekje op te nemen met een of meer verkeersbepalingen. Dit natuurlek voor zover de nog steeds beperkte plaatsruimte het toelaat. Hier komt de eerste: VERKEERSREGELING DOOR POLITIE-AMBTENAREN De door politie-ambtenaren gege ven aanwijzingen en tekens moeten altijd worden opgevolgd! Deze aan wijzingen gelden boven de algemene verkeersregels en boven van over heidswege aangebrachte verkeerste kens, welke plaatselijk bijzondere re gelingen aangeven! Men zal dus, om een voorbeeld te geven, op bevel van een politie-ambtenaar toch moeten sloppen zelf» Indien een verkeerslicht op groen staat AANGIFTE. Een van mijn collegae kreeg dezer dagen een briefje waarin hem kort en duidelijk werd ver teld, dat hij het gedu rende drie dagen zon der licht en gas zou moeten doen. Prompt nam hij de telefoon en belde de gasfabriek. Ge lukkig had hij zijn ex cuus bij de hand: hem was onlangs een twee de zoon geboren en dies was vrouwlief wat kwis tiger met het toegeme ten gasrantsoen omge sprongen dan gebruike lijk was. „Waarom hij dat kind dan niet bij de gasfa briek had aangegeven?" vroeg de ambtenaar. Mijn collega, stom-ver baasd repliceerde - van schrik stadhuistaal spre kend dat hij niet wist „dat dit te doen gebruikelijk was" eu informeerde gelijktijdig of dan zijn (natuurlijk iets oudere) eerstgebo rene óók geregistreerd slond ten burele van de gas- en electriciteits- karitoren. Dit bleek Inderdaad het geval te zijn. „Maar die heb ik toch nooit bij U aangegeven" ver baasde zich de (ver wonderde) vader. „En tóch staat-ie er bij" verzekerde hem de ambtenaar. ..Dan is dat 't werk van de ooievaar geweest" meende mijn college en met een gezicht waar duidelijk op te lezen stond „daar snap ik nou niks meer van" legde hij de hoorn op de haak. Waarna tableau. -4— MIEREN. De Italiaanse Rivièra heeft een mierenplaag te verduren van grote afmetingen. De dieren zijn (naar men ver moedt) met bananen- schepen mee gekomen. De luxe-stad San Re- mo probeert alle moge lijke middelen om van de ongewenste bezoe kers af te komen, maar alles is vergeefs en vele villa's zijn ontruimd en verkocht omdat het wo nen er onmogelijk ge worden is. Het ergste schijnt wel to zijn dat de mieren uit Argentinië afkom stig zijn, uit het land dus waar de dictator Péron de heerschappij voert In het Italiaanse parlement is een klacht ingediend over het la ten voortduren van de ze plaag der mieren invasie. Vermoedelijk vreest men dat het Juist gezuiverde (en nu weer democratische) Italië met fascistische Péron-baccillen geïn fecteerd zal worden. VRIJHEID. Vrijheid is een mooi woord maar nu na ruim twee jaar bevrij ding van despotisme en willekeur blijkt het, dat het toch een zeer betvekkclijk begrip is. Zo bijvoorbeeld in de Balkan-staten (even goed als in ons dierbaar vaderland waar de pers vrijheid al twee en een half' jaar lang betwist wordt zie het geval Lunshof Geheime no tulen waar men (ln Roemenië) van re geringszijde een actie gaat ondernemen tegen de Vrijheidspartij. In het vrije en bevrijde Roemenië hepft de Vrij heidspartij dus niet de vrijheid om vrij en on- verveerd te doen wat des vrijheids ls. Vrij onvrij dus openbare lagere school staat.Door dit te verbouwen, zouden Bergen's kleu ters dan voorvoed onderdak k:tfg»n. Als leden van het comité zijn geko zen Mevr. Kroon de de heren van der Meijdcn. Brikes, Hogervorst en Kapteyn. Wij hopen, dat de plannen van dik comité zullen slagen. GEVONDEN EN VE&LOREN BERGEN Gevonden: zilveren ring, H. polshorloge, grijze pet, bruine Jet, zilveren rozekrans, k-mantcltje. Verloren: Led. portemonnaie m in houd, grijze h. vulpen (merk 10 jute zakken, d. vulpen, hui.>. uiel. blauwe portefeuille inh. distr. bonn. Inlichtingen: Bureau der Rijkspolitie, Karei de Grote laan 17. elke morgen tussen 8 en 11 uur. BERDOSOI'DESLl'IS 2-2 Berdos speelde Zondag zijn eerste thuiswedstrijd tegen Oudesluis, welke met gelijk ^spel (2-2) eindigde. Het was over het algemeen een spannen de wedstrijd en het zag er naar uit dat Berdos de overwinning zou ha len. De rust was ingegaan met een 2-1 voorsprong. Na de rust was het spel niet zo mooi en 10 min. voor het ein de scoorden de gasten de gelijkma ker, waarmede het einde kwam. Voordat de wedstrijd een aanvang had genomen werd door de suppor ters oen vlag aan Berdos v^gebo den. BEROEPEN BROEK OP L'DIJK Bij de Ned. Herv. gemeente te Drutcu (GId.) Is Ds. A. S. Bijlsma beroepen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente, alhier. Het is nog niet bekend of Ds. Bijls ma dit beroep zal aanvaarden of af wijzen. gezinsgebeuren Geboren: Helena J. M., dv G. A. M. Sllnkert en M. T. van Gijsen. Corne- lls zv P. Peereboom en H. Steegers. Maria H. dv J, H. Timmer en L. van Hoffe Klaas L. zv J. E, Koster en M. van Wieren. Karin E M. dv P. Jon- gejan en M. West er. Gehuwd: Albert Mans ei^ Geértruda C. Kole. Overleden: Tjerk Terpstra, oud 85 J. v.eduwnr. v. E. Hoekstra. Sijtje den Das, oud 71 j.. gehuwd m. J. A. Groen land. Willem Smorenberg, oud 53 Jaar gelu m. G. L. Ellenbroek. BROEK OP L'DIJK, 20 OCT. 1947. 1600 kg. aardappelen: Bevelanders 9.60 10; 10000 kg. rode kool 6.9014.10; 25000 kg. gele kool 5.90—7.50; 55000 kg. groene kool 7.40—14.70; 45000 kg. witte kool 9—11.40; 23000 kg. andijvie 12.2015.20; 1500 kg. bieten 6 90; 1100 st. bloemkool 2657. WARMENHUIZEN, 26 OCT. 1000 kg. aardappelen: Vooram 8.30; 26800 kg. witte kool 10 11.30; 6800 kg. gele kool 5.40—7.20; 20 kg. slabo- nen 83; 1800 kg. peen 5.80—7.10; 2500 kg. andijvie 11.30—13.40; 550 kg. uien 16.50; Grove 16.70; Drieling 7.90. N.-SCHARVVOUDF,, 20 OCT. '47. 42000 kg. witte kool 9—11.30; 2000 kg. rode kool 9.7912.80; 2000 kg. gele kool 6.70; 11000 kg. goerne kool 15.30 —17.30; 800 kg. slabonen 124—135; 18000 kg. andijvie 10.50—14.50; 2400 kg. bieten 1 3.40-6.60; bieten II 1.30: 2200 kg. uien 17; Grove 17.10; Drieling 7.80; Nep 14 70; 2000 kg. aardappelen: Beve landers 9.10—9.70; Baluwe Eigenhei mers 9.20. ALKMAARSE EXPORT VEILING 26 Oct. Andijvie per 106 kg. 8J>8- 26; Spinasle per 166 kg. 12—65; pos telein per 100 kg. 1838; wortelen p. 166 kg. 926; tomaten p. 106 kg. 23— 58; groene kool p. 106 kg. 8.56—lf; spruitkool p. 106 kg. 2262; rode kool p. 100 kg. 7,56—20; gele kool p. 100 kg. 2—4,50; prei p. 100 kg. 12—23; uien p. 100 kg. 12—19; bieten p. 100 kg. 3— 7.50; druiven p. '06 kg. 77163; sper- ciebonen p. 106 kg. 89158; stoksnU- bonen p. 100 kg. 106148; pronksnty- bonen p. 160 kg. 4262; bloemkool p. 106 st. IA 55—82; 35—50; n 20—3?j komkommers p. 100 st. 8—26; knot- selderle p. 100 st. 5—15; wortelen p. 100 bos 720; M-Jderie p. 16A bos 1— 450; peterselie p. 100 bos 24; sla p. 100 krop l.fO—5P0; aardappelen p. 116 kg. 8 1/2 A f 11.06; appels p. 100 kg. li—22; p-i en p. 100 kg. 8—31. VEEMARKT Op cle veen.* 1 kt van Maandag wa ren voor de Centrale aangevoerd 190 vette koeien, 47 pinken, 24 graskal veren, 41 whtere si acht kal veren en 98 vette schapen. Voorts waren ter markt 19 oud* hoenders (f 2.4.50), 92 jonge hen nen (f 4.12,-), 26 konijnen (f f,— 12,-) en jonge haantjes f 0,75-1,-. j

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3