Ikmaardeï Brazilië en Chili verbraken betrekkingen m. Sovjet-Unie Onder Je Sctijnweriier N.HOLLANDSE PERS 1945 „Ver. Staten gaven absoluut geen advies' Wel tevoren op de hoogte gesteld De Gauile wenst nieuwe verkiezingen Plannen voor Joodse regering gereed? Jaargang No 106 Woensdag 22 Ociober 1947 Wnd. hoof dr cd.: A ERIKS. Westcrweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie cn Corr adres. Voor- dam 0 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie. Tel.: 3300 Het Braziliaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag avond bekend gemaakt, dat Brazilië de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-UnK heeft verbroken. De woordvoerder verklaarde met nadruk, dat de Ver. Staten „absoluut geen advies" hadden gegeven over deze stap, maar dat zij tevoren wel van het besluit der Braziliaanse regering in kennis zijn gesteld en erin hadden toegestemd de Braziliaanse belangen te Moskon te behartigen. Nog geen 12 uur later volgde Chili het voorbeeld van Brazilië. In de af gelopen nacht heeft ook deze Zuid-Amerikaanse staat besloten, de diplo matieke verbindingen met de Sowjet-Unie en bovendien met Tsjecho-Slo- wakije te verbreken. Invloed der communisten nam taaiste iijd zeer toe Misschien, dat de stap van Brazilië voor sommige waarnemers niet geheel onverwacht kwam. Op 13 Mei een week nadat het Braziliaanse Hoge Gerechtshof de communistische partij onwettig had verklaard vertrok de Sowjet-Rus- sische ambassadeur te Rio de Janeiro naa* Moskou. Hii verklaarde toen ech ter, dat zijn reis geheel om persoon lijk" redenen geschiedde. De communistische partij in Brazilië had bij de laatste verkiezingen aan zienlijke successen geboekt en naar schatting telde zij 60O000 leden. Na de vorming van de „Komintern" deden reeds geruchten de ronde, d3t Brazilië de dip'omatieke betrekkingen met de Sowje' Unie zou verbreken, doch op 9 October sprak de Brazilaan- se minister van Buitenlandse Zaken, rernanies. deze berichten tegen. Voor Moskou niet onverwachts In elk ge- schijnt men te Moskou oj de hoogte geweest te zijn van de komende dingen. In oen door het Braziliaanse minis terie van Buitenlandse Zaken uitge geven communiqué wordt gezegd, dat do 3ow jet pers hevige aanvallen op de Braziliaanse president en de strijd- k achten heeft gedaan en dat de Sow- jot-Unie niet heeft geantwoord op een desbetreffende protestnota van Brn- (Zie vervolg pag. 4) zilië, daar die in onvriendschappelijke bewoordingen zou zijn vervat. Later heeft Brazilië in een tweede nota ver klaard, dat het bij een dergelijke hou ding van de Sowjet-Unie niets anders kon doen dan de diplomatieke betrek kingen verbreken. Door middel van de Amerikaanse ambassade te Rio de Janeiro is heden door de Sowjet-Unie de ontvangst van de tweede Braziliaanse nota bevestigd. Franse regering opnieuw in moeilijkheden Tli^ns dreigt een a vibtenarenstaking D? Franse regering, wier concessies aan de stakende Metro-employé's en het personeel def Parijse busdiensten, het onmiddellijk gevaar van een al- gemene staking in Parijs hebben be zworen, moet thans weer het hoofd bieden aan stakingsdreigementen van h-t verband van ambtenaren en her nieuwde eisen van het verbond van spoorwegliedcn. De tussen Ramadier en afgevaar digden van 1.800.000 ambtenaren ge voerde besprekingen hebben niet tot ecu overeenkomst kunnen leiden. De ambtenaren dreigen met een sta lt'ng, indien hun eisen t.a.v. een al gemene herclassificatie niet> worden ingewilligd. Het verbond van spoor wegarbeiders heeft gedreigd, een „bui tor gewone" vergadering van zijn na tionale raad te beleggen, tenzij de re gering weer bereid is te onderhande len. ARRESTATIES IN ROEMENIE Tass, het officiële Sowjot-nieuwsbu- reau meldt uit Boekarest, dat volgens Roemeense persberichten, het hoofd van de afdeling voor geheimschrift va" het Roemeense ministerie van bui tenlandse zaken. Camil Dumitrescu. g^rrresteerd is. Hij zou zich in het „Franse instituut" te Boekarest ver borgen gehouden hebben. Voorts waren nog leden van zijn staf gearresteerd ..die ervan beschuldigd worden dr. Julius Maniu, de Roemeen so boerenleider en ex-premier in staat te hebben gesteld zich met zijn „agent schap" in het buitenland in verbin ding le stellen". JAN STENDER GEEN K.N.Z.B.- TRAINER MEER Jan Stender heeft van de KNZB bericht ontvangen, dat hij „wegens ge mis van paedagogische kwaliteiten bij de training" onmiddellijk ingaande ontsiagen is van zijn functie van £onds -ainer Republikeinse regeringsverklaring Dinsdag heeft de republikeinse re gering in een verklaring bekendge maakt. dat de gebiéden, welke na 21 Juli door het Ned. leger zijn bezet, nog steeds als republikeins gebied beschouwd worden. Dé republiek is bereid het internationale controle lichaam. bestaande uit vertegenwoor digers van de Veiligheidsraad, uit te nodigen de gebieden, welke door het Ned. leger zullen worden verlaten, te inspecteren. De verklaring zegt, dat het een feit is, dat de bevolking- in de door de Nederlanders bezette gebieden niét ge steld is op-het Ned. gezag en dat de belangrijkste republikeinse regerings apparaten in belang van het volk zich nog steeds houden aan de instructies van de republikeinse regering, ter wijl het republikeinse leger nog steeds tegen de Ned schending van de order tot staken van de vijandelijkheden weerstand moet bieden. Volgens rap porten ook van neutrale zijde, kun nen Ned. maatregelen in de bezette gebieden de orde en veiligheid niet garanderen, noch kunnen zij overal welvaart brengen of producten voor de wereldbehoefte leveren, aldus deze verklaring. ACTIE VAN VATICAAN TEGEN MARXISTEN „Communisten en Marxistische so cialisten mogen niet met processies in de kerk noch bij de processies zelf worden toegelaten", aldus luidt een gisteren door radio Vaticaan be kend gemaakte instructie van Kardi naal Udefonso Schuster, aartsbisschop van Milaan. Marxisten mogen niet kerkelijk be graven worden, tenzij zij voor hun dood blijk geven van openbaar be rouw Katholieken moet huwelijk met leden van veroordeelde vereni gingen worden afgeraden. De getroffen maatregelen zijn van belang voor de interne verhoudingen in het land, daar, in deze na-oorlog- se tijd met zijn sterke verschuiving naar links de Marxisten in Italië ge lovige katholieken waren. Commissie van Drie deze week naar Batavia De voorzitter der commissie van drie heeft zich in verbinding gesteld met de Ned. minister-president en te kennen gegeven, dat de commissie voornemens is zich zonder uitstel naar Indonesië te begeven, Dr. BecI heeft daarop telegrafisch medegedeeld dat namens de Ned. re gering Dr. van Mook alle gewenste hulp zal verlenen en samen met Jhr. van Vredenburch het eerste contact met de commissie zal opnemen. De commissie wordt aan het einde van deze week te Batavia verwacht. WINST VOOR RECHTS IN NOOR WEGEN In Noorwegen zijn verkiezingen ge houden voor de raden van gemeen ten en districten. De uitslagen uit de eerste tien procent van de 744 ge meenten, hoofdzakelijk uit de provin cie, tonen enige winst voor de recht se partijen. Er is gestemd door een aanzienlijk groter percentage van het kiezerscorps dan in 1945. STEEDS HEVIGER Het Egyptische ministerie van ge zondheid heeft het record-cijfer van 366 in de loop van 24 uur aan chole ra bezweken personen bekend ge maakt. Voorts werd medegedeeld ,dat 753 nieuwe gevallen zijn gerappor teerd. Het totaal aantal sterfgevallen sinds het uitbreken van de epidemie op 23 September bedraagt thans 2.637 Dodelijk ongeval le Alkmaar Het 9-jarige zoontje van de fam. Mooy aan de Noorderkade, dat gis termiddag omstreeks 5 uur door een auto op de Friesebrug werd overre den, is, naar wij vernemen, heden ochtend aan de bekomen verwondin gen in het St. Elisabeth Ziekenhuis overleden. Amerikaans militair vliegtuig verongelukt Een Amerikaans militair vliegtuig *pet 11 personen aan boord is op New- Foundland, vermoedelijk door slecht weer te laag gekomen, tegen de grond geslagen en vervolgens in de 9 meter diepe haven gezonken. Zeven leden der bemanning werden gedood, de overige 4 werden gered, doch moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Indonesië-debat voor onbepaalde tijd uitgesteld De Veiligheidsraad heeft nu het debat over Indonesië voor onbepaalde tijd uitgesteld. Naar Aneta verneemt, zal de Philip- pijnse afgevaardigde, generaal Romu- lo, de raad voorstellen, dat de militai re stafcommissie der V.N. een poging doet om de vijandelijkheden in Indo nesië te doen beëindigen. NIEUWE BALKANCOMMISSIE Met zes stemmen tegen en elf ont houdingen heeft de Algemene Verga dering der V.N. gisteren een nieuwe Balkan-commissie ingesteld. De Slavi sche afgevaardigden stemden tegen. DONATH WORDT GEEXECUTEERD De Hongaarse president, dr. Zoltan Tildy, heeft het gratieverzoek van dr. Gcorge Donath, die wegens een com plot tot omverwerping van de Hon gaarse regering ter dood veroordeeld was, verworpen. De executie zal Don derdag plaats hebben. Intussen heeft Laszlo Varga in het parlement een wet tot afschaffing van de doodstraf ingediend. Mengelberg over zes jaar weer zuiver Centrale Ereraad verzachtte het vonnis Re Centrale Ereraad voor de Kunst heeft gisteren uitspraak gedaan in t hoger beroep, door prof. Dr. Willem Mengelberg ingesteld tegen de »it- spraak door de ereraad vooc de mu ziek d.d. 2 Juli 1945, waarbU hem 'n verbod werd opgelegd de dirigeer stok in Nederland weer op te heffen voor de duur van het leven. DE Centrale Ereraad vernietigde de nitspraak door de Ereraad. De nieuwe uitspraak ls heel wat milder: verbod van beroepsuitoefe ning in het openbaar in iedere vorm. daaronder begrepen het lidmaatschap of bestuurslidmaatschap van enige be roepsvereniging voor de tijd van 6 jaar, welke geacht moet worden te zijn ingegaan op 1 Juli 1945 en mits dien zal eindigen 1 Juli 1951. Het was, zo valt uit de motivering te lezen, het glas champagne dat W. Mengelberg ter gelegenheid van de capitulatie van Nederland in Berlijn zou hebben gedronken, dat de diri gent de das had om gedaan Een onderzoek naar deze duistere geschiedenis heeft uitgewezen, dat t glas champagne misschien helemaal niet is leeggedronken, althans, wat in de „Volkischer Beobachter" stond, niet is bewezen. Reeds dadelijk bij zijn terugkeer in 1940 stelde dit interview de diri gent hier in een verkeerd daglicht Daarin had hij aanleiding moeten vinden om voorzichtig te zijn en „zich telkens met nauwgezetheid moe ten beraden op zijn verdere houding tegenover de vijand", vindt de Cen trale Ereraad. „Prof." dr. Mengelberg was niet voorzichtig. Vandaar, dat hij voor levenslang onzuiver zou zijn ver klaard, ware er de Centrale Ereraad niet geweest om dat vonnis te ver zachten. „Arabisch Bevrijdingsleger" koos een aanvoerder Joodse kringen te Londen verkla ren, dat de plannen voor het instel len van een voorlopige Joodse rege ring onder David Ben Goerion. hoofd van het Joodse bureau in Palestina, gereed zijn. Zodra de Britse troepen in Palestina teruggetrokken mochten worden, kunnen de plannen uitvoe ring vinden. De voornaamste taak der voorlopige regering zou zijn: het ont werpen van een constitutie en het treffen van voorbereidingen voor al gemene verkiezingen. Geen bevestiging kon worden ver kregen met betrekking tot de bewe ring dat deze" eerste Joodse regering sinds bUbelse tijden door de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie en andere landen onmiddellijk erkend zou wor den. Volgens betrouwbare kringen te Bagdad heeft men tijdens de jongste vergadering van de raad der Arabi sche Liga te Beiroet besloten Fawzi el Kawakdji, leider van de opstand der Palestijnse Arabieren in 1939, tot DE FRANSE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN De offipfele resultaten van de Fran se gemeenteraadsverkiezingen, die gistermorgen werden gepubliceerd, to nen aan, dat Generaal de Gaulle's RPF 38,4 pCt van de eerste 3.618.266 stemmen heeft behaald. De cijfers* zijn. opperbevelhebber van het „Arabische leger voor de bevrijding van Palesti na" te benoemen. Syrische soldaten gearresteerd Een afdeling der Palestijnse politie, uitgerust met twee pantserwagens, heeft gistermorgen de Syrische grens post Tel el Kadi omsingeld en een afdeling van het Syrische leger, be staande uit een officier en dertien sol daten, gearresteerd. Dit incident staat in verband met de arrestatie van vijf Britse soldaten, welke Zondag j.L bij Banias plaats had. „Dictator" zeggen Russisch-Duitse bladen Een perschef van generaal De Gaui le heeft medegedeeld, dat de generaal geen candidaat voor het premierschap is. Indien ontbinding van het parle ment en nieuwe verkiezingen zouden plaats hebben, dan zou aan gezags- aanvaarding te denken zijn. Volgens de grondwet kunnen verkiezingen pas in Juni a.s. plaats hebben. Tweederde gedeelte van de Assemblee zon eerst de grondwet moeten wijzigen om vroe gere verkiezingen mogelijk te maken. Uit de meer volledige cijfers, die nu beschikbaar zijn, blijkt duidelijk, dat de Gaullisten niet alleen de stemmen van rechtsen, radicalen en meer dan de helft der MRP hebben opgeslorpt, maar ook dat in Parijs enkele an dere grote steden de RPF onder, de socialisten aanhangers vond. In de binnenstad van Parijs ver wierf de RPF 661.000 stemmen of 55.9 procent van het totaal aantal. Communisten verloren stemmen In de stad Parijs liep het communis tische stemmental terug van 400.500 tot 310.000. In de Parijse buitensteden die van ouds een communistisch bolwerk vor men, kregen de communisten even eens iets minder stemmen. Zo ook in Marseille en andere grote steden. Het staat te bezien, of de commu nisten deze verliezen de volgende Zon dag in de plattelandsgebieden zullen inhalen. Commentaar der Duitsers Onder Sowjet licentie verschijnende Berlijnse bladen spreken van De Gaul le als van een „dictator" en een „füh- Gaullisten Communisten Socialisten MRP Ekele kleine groe peringen 1.388.784 (38,4 1.108.843 (30,6 698.457 (19,3 337.690 9.3 84.492 2,3 Wilde zwijnen in.... Maastricht I Een troep wilde zwijnen is in de nacht tot midden in de bebouwde kom van Maastricht doorgedrongen. Van de 8 stuks zijn er zeven afge maakt. Late voorbijgangers signa leerden de dieren in het villapark, waarna zij onmiddellijk de politie hebben gewaarschuwd. Deze heeft de wilde zwijnen opgedreven naar een vrij stuk park, waar het terrein werd afgezet Toen het dag werd, is met behulp van enkele jagers het wild bij eengedreven, waarna 5 kleine en een middelgrote van de dieren zijn neer- geschoteri. Een groot zwijn is vermoe delijk ontsnapt, Ongeveer tegelijker tijd is nog een exemplaar aangetrof fen zwemmend in een gedeelte van 't kanaal midden in de stad. Het is met een lasso op de kant gehaald en daar gedood. rer". De „.Taglische Rundschau" schrijft, dat het door de V.S. gefi- nanciëerde reactionnaire kam naar *n nieuwe steunpilaar in de persoon van De Gauile uitziet. De „Berliner Zei- tung" voorspelt, dat de partij van De Gauile even snel zal uiteenvallen als zij is ontstaan, maar dat zij intussen Frankrijk met fascisme bedreigt. BRITS-FRANSE BESPREKINGEN OVER DUITSLAND? Het rechts-radicale Franse blad „1'Aurore" bericht, dat „geheime" Brits-Franse onderhandelingen te Lon den plaats vinden. Deze besprekingen en de vervanging van Duff Cooper als Brits ambassadeur in Frankrijk door sir Oliver Harvey zouden duiden op de vorming van een gemeenschap pelijk front tussen Groot-Brittanniê en Frankrijk t.a.v. het Duitse probleem vóór het bijeenkomen van de minis ters van Buitenlandse Zaken te Lon den. GRIEKSE COMMUNISTEN TERECHTGESTELD 13 van de 53 Griekse communisten, die 14 September wegens steunverle ning aan de guerrillastrijders ter dood waren veroordeeld, zijn Dinsdag te Saloniki terech tgesteld. De laatste 24 uur zijn 22 andere communisten, on der wie 2 vrouwen geëxecuteerd. De eerste 10 werden 17 October terecht gesteld. De Schotse mijnwerkersstaking breidt zich uit: 2500 Schotten hebben nu het werk neergelegd. De tijden veranda en Door de regering is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de tribuna len per 1 Jan. a.s. op te heffen. Daar mee wordt het begin ingeluid van de liquidatie van onze bijzondere rechts pleging. De Bijzondere Gerechtsho ven en de Bijzondere Raad van Cas satie zullen later eerst aan de beurt komen. Deze liquidatie betekent het einde van een instelling, die, hoe ern stig de daarbij betrokkenen zich ook hebben toegelegd op een goede uit voering van de opgedragen taak, er nimmer in is geslaagd zich populair te maken en die eigenlijk voor ieder een een desillusie is geworden. Een hele serie omstandigheden heeft daaraan meegewerkt. Om te beginnen kon men weinig bewondering hebben voor de instruc ties, die t.a.v. de arrestaties na de bevrijding door de Londense regering werden verstrekt. Eigenlijk waren 't alleen N.SJB.-CW, die mochten worden ingeiekend. maar dan ook alle N.S.B.- ers, gevaai^e en ongevaarlijke, van de hoogste leider tol het kleinste mee- lopertje. Bunkerbouwers, grote zwart handelaren bleven vrij rond wande len, zo zij zich bulten de N S B. had den gehouden. Men kroeg de indruk dat Gerbrandy en de zijnen weinig begrip hadden van wat er In Neder land was gebeurd. trad het min of meer t>er' Vjrr1vn Militair Gezag op. De cun :ekampen werden steeds voller, maar van 'n berechting kwam voorlopig niets. Onbenullige kleine N.S.B.-ertjesmoesten wachten en wachten en toen het eindelijk zover was dat hun zaken In behandeling kwamen, bleek, dat ze zo weinig op hun kerfstok hadden, dat men ze ei genlijk allang had moeten loslaten. Dit Inzicht was echter tevens een gevolg van een verandering van men taliteit, die zich van het Ned. volk meester maakte. Gedurende en on middellijk na de oorlog, toen men de Duitse verschrikkingen nog aan den lijve voelde of heel vers in het geheugen had, was ieder ervan over tuigd, dat er maar één behoorlijke maatregel mogelijk was: opruimen, allemaal! Maar naar mate de oorlogsindruk- ken uitsleten, naar mate men weer geheel werd opgenomen door de vol heid van het dagelijks leven, begon men er onverschillig onder te worden vooral omdat er toch niets gebeurde. De berechting begon te laat om bij ons volk veel indruk te kunnen ma ken en, toen men zich eenmaal had gewend aan een zekere strafmaat, begon het vervelend te worden. Voor al ook omdat de straffen veel la ger bleken te zijn, dan menigeen oor spronkelijk aan de verraders van onze natie had toegedacht. „Verraders", lag dat woord ons gedurende de oor log niet in de mond bestorven en aarzelt men nu niet even het uit te spreken? Ook de tribunalen bleven niet on aangeroerd door de geest des tijds: de straffen werden allengs stellig min der zwaar. Nu is dus het eind in zicht dezer rechtscolleges. Ze kwa men te laat om met veel warmte te worden begroet en ze gaan, door nie mand betreurd. Tempora mutantur et nos muta- mus in illis zeiden reeds de Romei nen: de tijden veranderen en wij ver anderen met hen. En toch is er niets nieuws onder de zon. Wanneer er voor ons - God be hoede het! - ooit weer tijden komen als die. welke we in de bezettings jaren meemaakten, dan zullen er weer verraders zijn. al zullen ze dan niet meer N.S.B.-ers heten. Ook dan zal de bestraffing de goede Neder landers tegenvallen. Dat was zo na de Franse tijd, dat was zo na de Duitse tijd. Misschien echter, dat de berech ting wat eerder komt. Dat zou wel eens de les kunnen zijn, welke het nageslacht uit de gang van zaken na 1945 put. En dat is tenminste toch iets. A. Eriks. Een chemische fabriek in Stratford in Engeland, welke In opdracht van de Engelse regering werkt, is geteisterd door een geweldige explosie. Hierbij werden drie mensen gedood. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De politie op zoek naar de slèchtoffers. weerbericht WEINIG VERANDERING In de ochtend oplossen van de in de nacht gevormde nevel- of mistban ken. Over het algemeen zonnig droog weer, tijdelijk matige wind uit Zui delijke" richtingen. In de namiddag vrij warm voor de tijd van het jaar.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1