Ikmaaideï Onder de Schijnwerper N.HOLLANDSE PERS 1945 Een eind aan kop- en schotel misère? Sovjet-Unie heeft weinig kans op Perzische olie Burgemeester Koelma gaat heen Onmiddellijke beperking van dollar-aankopen aangekondigd ff Jaargang No 1070 Vrijdag 24 October 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Wcsterweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie. Tel.: 3300 Productie niet onbelangrijk toegenomen (Van onze Haagse correspondent) De productie der ccramische indus trie is de laatste maanden niet onbe langrijk toegenomen. Daarom worden tr thans besprekingen gevoerd tussen iet Rijksbureau voor Ceramische Pro ducten en de Regering om te beoor delen of men binnenkort de verkoop ran serviesgoed kan vrij geven. Deze mcdedeiiAg ontvingen w(j uit officiële bron. Op de vraag wanneer zulks het jeval zou kunnen zijn. kon men ons nog geen precies antwoord geven. r de besprekingen nog niet waren geëindigd. „Voorlopig is het dus nog even afwachten. Alle berichten welke een vrije verkoop ontkennen en alle be richten, welke voorspellen wanneer het serviesgoed van de bon zal gaan, zijn onjuist", aldus onze woord voerder, „ook eventuële dementi's, want evenmin als nauwkeurig omlijn de berichten over deze materie mo menteel juist kunnen zijn, evenmin kan de dementi juist zijn. Feit is even wel, dat er besprekingen worden ge voerd om de serviesgoederen in de vrije handel te brengeri". Uit een andere officiële koker vernemen we evenwel, dat het reeds thans vaststaat, dat de serviesgoe- Over een maand: brood met aardappelmeel Zoals men weet, zal er binnenkort 5 procent aardappelmeel in het brood verwerkt worden. In de broodbloemmetange, zoals die met ingang van 26 October a.s. door de maalindustrie zal worden sa mengesteld, wordt voor het eerst 5 procent aardappelmeel gemengd. Verder bevat deze melange 10 pro cent maisbloem, terwijl de rest be staat uit een mengsel van 10 procent (van de resterende 85 procent) in landse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 75 procent buitenlandse tar we. Over vier vijf weken zal deze bloemmelange aan de bakkeryen zijn afgeleverd en dus in. het brood ko men. Oostenrijk za! op herstel van souvereiniteit aandringen Verontwaardigd over Russisch optreden tegen politie-commissarissen De in Oostenrijk heersende ver ontwaardiging over het ontslag door de Sowjet-autoriteiten van drie po litie-commissarissen en hun vervan ging door communisten is tot uiting gekomen in een druk bezochte bij eenkomst van het parlement, aldus seint de correspondent van de Daily TeJegraph. Helmer, de socialistische minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde, dat een speciale commis sie van Oostenrijkers geen redenen had kunnen vinden voor het ontslag van de drie functionarissen. Op ver zoeken aan de Sovjets om uiteenzet ting van de redenen is nog geen ant woord ontvangen. Toen een communistisch parle mentslid beschuldigingen van anti- Sowjet-Russische propaganda tegen Hclmcr uitte, werd hij door de an dere parlementsleden op luidruchtige Wijze tegengesproken. Met algemene stemmen, behalve die van de vier communistische afge vaardigden, werd een motie van ver trouwen in Helmer en in Graf, de staatssecretaris die lid is van de Volkspartij, aangenomen. Voorts werd door de parlementsle den wrevel getoond over andere maatregelen van Sovjet-Russische zijde door met grote meerderheid van stemmen te besluiten, de regering op te dragen, bij dc geallieerde be stuursraad aan te dringen op herstel van de souvereiniteit van Oostenrijk. deren eerlang in de vrije handel zul len worden gebracht. Het tijdstip wist men evenwel nog niet precies te noemen. Als „volkomen ei npast" kan het be richt worden beschouwd, dat dezer dagen in een aantal bladen circuleerde en wist te vertellen dat het nog wel een jaar zou duren voor de toestand in de ceramische industrie zodanig gewijzigd zou zijn dat men mocht re kenen op een betere bevoorrading van kop en schotels, borden, potten enz. (Zie vervolg pag 4> „Natioria'e Omroep" slecht te spreken Het „Comité Nationale Omroep" heeft gisteren een brief gezonden aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Daarin betreurt het comité zeer de ontijdige en voorbarige discussies betreffende het advies van de radio- raad aan de minister aangaande de regeling van het omroepbestel. Het comité dringt met klem aan op publicatie van het betreffende advies opdat aan eenzijdige acties een einde kome. ONTPLOFFING BIJ LEIDSE GASFABRIEK Hedenochtend vond een ontploffing plaats in een van de zuiverkisten op het terrein van de gasfabriek te Lei den, waarbij zes arbeiders ernstige brandwonden opliepen. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het wegspatten van een vonk van een bij deze kisten gebruik te pikhouweel. Millioenen kinderen door honger bedreigd Onstellende cijfers bekend gemaakt „De helft van de wereldbewoners is niet ver van hongersnood af, 40 procent hiervan zyn kinderen", aldus heeft Boules, voorzitter van de. In ternationale adviescommissie, voor een beroep der V-N", op de mensheid in het belang der kinderen, gisteren op een persconferentie te Lake 'Suc- cess medegedeeld. Volgens Chester Bou les hebben 462 millioen kinderen hulp zo dringend nodig, dat een groot deel van hen, zelfs met de uiterste krachtinspan ning onzerzijds, weinig hoop heeft in leven te blijven. De commissie- wil een beroep doen op de gehele wereld om een dag loon te storten in .het internationale noodfonds voor kinde ren, een onderdeel van de V.N. In Europa verkeren 60 millioen kinderen in gevaar, in het Verre 'Oosten. l4"0 mïflioen, aldus Chester Boules. Naar zijn schatting lijden alleen in Europa 4.5 millioen kinderen aan tu berculose. Aan de verklaring van Boules ging de algemene instemming van de sociale commissie der V.N. met het rapport van het noodfonds vooraf. Truman riep kabinet bijeen President Truman heeft het gehele Amerikaanse kabinet gisteren op het Witte Huis ontboden. Hy wenste de goedkeuring van dê ministers voor de tussentijdse hulp aan Europa. Later op de dag heeft de president een aan tal Congresleiders bij zich ontvangen Tegen de ex burgemeester van Enk huizen. de 48-jarige NSB-er Broere, werd gistermorgen een gevangenisstraf geëist van 20 jaar met aftrek. Om ongeregeldheden te Enkhuizen te smo ren had hij de hulp van de WA inge roepen Alleen wanneer er voldoende" is, wil Perzië gaan praten 223000 Staatsambtenaren te Flo rence zijn een staking van 24 uur be gonnen. De grief .is. dat de lonen niet Worden aangepast aan de prijzen van goederen. Ook de gemeenteambtena ren van Genua zijn ter verkrijging Van hogere ionen in staking gegaan. Het ziet er naar uit, dat de oude twist tussen de Sovjet-Unie en Per- siè voedsel heeft gevonden voor rieuw leven. De Perzische premier, Ghavam es Soeltaneh, h§eft in het parlement de gebeurtenissen beschreven, die het voorspel waren tot de onderhandelin gen tussen Perzië en de Sowjet-Ume over de explotatie van olievelden m Noord-Perzië. Soeltaneh legde herhaaldelijk de nadruk op de Perzische vriendschap met de Sowjet-Unie en vroeg het par lement de deur voor verdere onder handelingen met de Sowjet-regering niet te sluiten. Maar een nieuw wetsontwerp, dat beoogt de Perzische rechten t.a.v. vroegere concessies te waarborgen en het verlenen van olieconcessies of de Djokja paki minoriteiten- probleem aan „Minderheden moeten zich In samenleving oplossen". Een vriendschappelijke ontmoeting heeft onlangs plaats gevonden tussen de republikeinse minister van Staat- voor de minoriteiten, de heer Tjiouw Giok Soen, en de Indonesische staats burgers van Arabische origine. De bijeenkomst had ten doel het gevoel van onzekerheid bij de minderheids groepen omtrent het politieke beleid van de republikeinse regering te eli mineren. De belangstelling voor de bijeen komst was zeer groot, zo meldt radio Djokja. De heer Tjiouw deelde meie, dat de republikeinse regering niet van zins is de minorife'ten te laten voortbestaan, doch zich krachtig be ijvert om de groepen m de samenle ving op te lossen, opdat er in de toe komst in Indonesië geen andere groe peringen zullen te vinden zyn dan republikeinse staatsburgers en niet- staatsburgers. De regering heeft geen ministerie voor de minoriteiten in het leven ge roepen om de minderheidsgroepen van de autochthonen te separeren, integendeel, om voorbereidingen te treffen voor de oplossing van deze groepen in het Indonesische vo'k. oprichting van nieuwe oliemaat schappijen met buitenlandse deelne ming verbiedt, werd aangenomen. Indien de hoeveelheid olie, die in de volgende vijf jaar in Noord-Perzië zal worden aangetroffen voldoende is, is de Perzische regering bevoegd met de Sowjet-regering over de verkoop van olie te onderhandéen. De nieuwe wet verklaart voorts, het resültaat van de onderhandelin gen met de Sovjet-Unie nietig. Kolenproduciie van Europa dijgt Polen aan de kop; Ruhrgebied iets dalende Met het einde van de vacantiepe- riode is de steenkoolproductie in ge heel Europa gestegen. Dit blijkt uit de gegevens, welke te Londen zijn gepubliceerd door de European Coal Organisation. Alleen in het Ruhrgebied was de productie in September lager dan in Augustus, hoewel de gemiddelde dag productie groter was. Het lage totaal is een gevolg van het feit, dat men September op 4 weken en Augustus op 5 weken heeft gerekend. De productie in België en Nederland steeg, ondanks de vermin dering van het aantal te werk gestel de arbeiders. De Poolse steenkoolpro ductie zette haar gestadige stijging voort en bereikte met 5.367.000 short tons zelfs 106 procent van de gemid delde vooroorlogse productie. De steenkoolproductie in het Ruhrgebied bedroeg in de 4 weken van September 5.788.000 ton. De productie per ondergrondse ar beider, waarvan gegevens bekend zyn tot Augustus, zette haar langza me doch gestadige stijging voort. De Engelse mijnwerker produceert nog steeds een hoger percentage van zyn vooroorlogse productie dan zyn Europese collega's, tw. 90 procent vergeleken met 88 procent in het Saargebied doch het verschil vermin dert. In Sept. zonden de V.S. 3.679.000 short tons steenkool naar Europa, hetgeen ongeveer 130.000 ton meer is dan in Augutus. Prof. mr. A. Koelma heeft, naar wij bij het ter perse gaan van dit num mer, vernamen, om gezondheidsrede nen ontslag aangevraagd als burge meester van Alkmaar. Het herstel van zijn gezondheid zal nog enige maanden vergen en daarna moet hij rustiger leven. Na *|jn her stel hoopt prof. Koelma het professo raat aan de Handelshogeschool te Rot terdam weer waar te nemen. Wij plaatsen hierbij nog eens de bekende foto van de installatie van burgemeester Koelma. A DR. IDENBURG NAAR NEDERLAND Volgens een gisteren te Batavia vrijgegeven officiëel communiqué zal Dr. P. J. A. Idenburg, plaatsvervan ger van de Lt. G.-G. in de loop van November een missie naar Neder land en wellicht ouk naar de Verenig de Staten krijgen. In aansluiting daar op zal hij met enkele maanden bui tenlands verlof in Nederland vertoe ven. Enorme handel in valse kolenbonnen Reeds 13 arrestaties aDCoutrole op het distributiekantoor te Utfecht heeft uitgewezen, dat daar .'n groot aantal vrij goed nagemaakte ko lenbonnen 74 en 75 voo- vaste brand stoffen is ingeleverd. Bij het onder zoek, dat de politie naar aanleiding daarvan heeft ingesteld is gebleken, dat zowel particulieren als brandstof- fenhandelaren, bonnen hebben gekocht en in circulatie gebracht. Er zijn han delaren. die voor 3 a 4.000 gulden valse bonnen kochten tegen 6 a 7 gul den per mud. Van de aangehouden per sonen, die bij deze zeer wijd vertak te handel betrokken zijn, werden reeds 13 ter beschikking van d-> officier van justitie gesteld en het onderzoek duurt nog voort. Geen recht op de naam Rechter stelt beslissing uit Donderdagmorgen werd uitspraak gedaan in het kort geding, uitge bracht namens de N.V. Noordholland se Pers 1945 (de uitgeefster van de gefuseerde ex-illegale bladen) ver sus Sprekend Papier, de drukker van de voortgezette Vrije Alkmaarder en Nieuwe Schager. De eis van de N.V. Noordhollandse Pers 1945, inhoudende dat de namen „Vrije Alkmaarder" en „Nieuwe Schager" aan de onder die namen verschenen bladen ontzegd zouden worden, werd niet toegewe zen, aangezien er na de behandeling verklaringen waren binnengekomen van leden van de stichtingsbesturen van de „Vrije Alkmaarder'' en „Nieu we Schager" waarin gezegd werd, dat de door hun vertegenwoordigde stichtingsbesturen niet eenstemmig de beslissing hadden genomen het onderhavige kor,t geding namens hen te laten uitbrengen. Zo werd de be slissing verdaagd tot Woensdag 29 October a.s. In deze week zullen aan de rechtbank de stichtingsacten van de Vrye Alkmaar-der en Nieuwe Schager moeten worden overlegd... Engeland snoert de buikriem nog iets strakker Aanvoer van Amerikaanse tabak gestaakt Sir Stafford Cripps, de Britse mi nister van Economische Zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis bekend ge maakt, dat Groot-Brittannlë zal over gaan tot verdere beperking van zijn aankopen ln het dollargebled. Hij deelde mede, dat de aankopen van grondstoffen in het komende jaar met 25 millioen pond zullen worden be perkt. 200 millioen pond minder kapitaaluitgaven Voorts deelde hjj mede, dat het suikerrantsoen in Groot-Brittannië, dat in Juli jJ. was verhoogd tot 10 ounces per persoon per week, thans zal worden verlaagd tot 8 ounces per persoon per week, en dat alle aanko pen van Amerikaanse tabak tot na der order zijn gestaakt. Met betrekking tot de kapitaaluit gaven in Groot-Brittannië zeide hij, dat deze voor het komende jaar met 200 millioen pond zullen worden be snoeid, waardoor de bouw van nieuwe fabrieken, industriële Installaties en woningen zal worden getroffen. Slinkende calorieën Het Britse volk leeft thans op onge veer 2.870 calorieën per dag verge leken met voor de oorlog 3.000 per dag.. Groot-Brittannië moet evenwel onmiddellijk zijn dollaruitgaven voor voedsel beperken en indien de voed- selaanvoer niet kan worden aange vuld door invoer uit andere gebie den zal het calorieënpeil moeten wor- per dag, aldus verklaarde700embera defl verlaagd tot iets minder dan 2.700 per dag, aldus verklaarde Cripps. Het doel van al deze maatregelen is de posities van Groot-Brittannië zodanig te verbeteren, dat het dol lardeficit einde 1948 niet groter dan 250 millioen pond per Jaar zal zijn. De invoer van eindproducten uit de V.S. zal met 10 millioen pond per jaar worden beperkt. Amerikaanse officieren naar Griekse leger In welingelichte kringen te Athe ne meent men te weten, dat de rege ring der V.S. het voorstel van gene raal Chamberlain om Amerikaanse vèrblndingsofficieren toe te voegen aan eenheden van het Griekse leger, heeft aanvaard. Voorts zou generaal Rawlings, het hoofd van de Britse militaire misie, zijn algemeen hoofd kwartier naar Volo, zetel van het al gemeen hoofdkwartier van het Griek se leger, verplaatsen met het oog op een aanstaand offensief. Manlu zal weldra terecht staan Het proces tegen Dr. Julius Ma nlu, de leider van de thans opgeheven Nationale Boerenpartij van Roemenië zal eind October beginnen. Maniu wordt beschuldigd van een poging tot het provoceren van een oorlog tegen de Sowjet-Unle en het organiseren van buitenlandse inmen ging in Roemenië. Met hem zullen 28 personen terechtstaan, namelijk der tien politici, tien militairen en 5 amb tenaren. Het getij is mee Wanneer dc heren, die op de be faamde Zondagmorgen van de 28ste September het fusiecontract tekenden tussen de oude en dc nieuwe bladen, hadden geweten, wat ze zich daarmee op de hals haalden, zouden ze wellicht even hebben gehuiverd alvorens ze er hun handtekening onder plaatsten. Het resultaat is geweest een gewel dige opschudding in de Noord-Hol landse pers, die vermoedelijk de posi ties van beide groepen alleen maar heeft verzwakt en die ten slotte een uitlaatklep vond in een niet elndi-, gende serie van rechtbankzaken in kort geding, zodanig, dat dezer da gen een collega de gedachte opperde of het niet raadzaam was in de di verse bladen een rubriert^e te openen met als opschrift .>e* ,-'"*t geding vaïi de dag". We menen niet te overdrijven, wan neer we vaststellen, dat tot nu toe het meeste succes aan onze kant is geweest. Aan de N.V. Dagblad voor Noord-Holland" werd het drukken der fusiebladen verboden, terwijl de uitspraak in de zaak, waarin van ons werd geëist de namen „De Nieuwe Schager" en „De Vrye Alkmaarder" te laten vallen, werd verdaagd tot de volgende week. Inmiddels is de toestand zo hope loos verward geworden, dat men zïch er niet over behoeft te verwordt en, dat de president van de rechtbank er biykbaar tegenop begint te zien on middellijke beschikkingen te nemen. Dat de fusiebladen toch zijn blijven verschijnen, vindt zijn oorzaak in een listigheidje, waarvan we de rechtsgeldigheid hier buiten beschou wing willen laten en dat hierop neer komt, dat de kranten als voorheen door de N.V. Dagblad voor Noord- Holland worden gezet en opgemaakt, doch dat ze worden gedrukt op de pers van de „Zaanlandcr" tc Koog- Zaandijk. Men stelt zich blijkbaar op het standpunt, dat het zetten niet be hoort by het drukken, iets wat we „hoog spel" zouden willen noemen, omdat de gevolgen in geen einden of wegen te overzien zijn. Merkwaardigerwijze beginnen ook uit andere hoofde onze papieren te stijgen. Verschillende Stichtingsbe stuurderen, die aanvankelijk .werden meegenomen door de morele inzin king, welke zich overal openbaarde, hebben met verwondering vastgesteld dat het blijkbaar toch nog wèl ging en ze zijn geneigd hun inzicht ten aanzien van de noodzakelijkheid der fusie te herzien. Te meer omdat de financiële positie der oude bladen nu ook niet bepaald schijnt te zijn mee gevallen. Ten slotte heeft zich bij ons blad een merkwaardige sanering voltrok ken. Een aantal duur betaalde krach ten is weggevallen, omdat ze zich achter de fusiekranten hebben ge plaatst, terwijl meer en meer is ge bleken, dat hun arbeid geheel gemist kan worden. Men kan inderdaad zeg gen, dat wij zijn gesaneerd, iets wat aan de andere kant.nog altijd moet gebeuren. Onder deze omstandigheden gaan we met opgewektheid verder. We zijn er van overtuigd, dat de strijd nog niet ten einde is en dat we nog veel moeilijkheden zullen ontmoeten op onze weg. Maar gezien de resulta ten, die tot dusverre werden bereikt twijfelen we niet meer aan de goede uitslag. We hebben alle hoop onze progressieve Noord-Hollandse pers te zullen kunnen redden. A. ERIKS Het aantal gevallen van kinder verlamming te Berlijn is dit jaar reads gestegen boven het aan.al, dat in de loop van de voorafgaande tien jaar is geregistreerd. Het totaal over 1947 was Dinsdag 1.965, waarvan 167 met dodelijke afloop. weerbericht OCHTENDMIST In de ochtend op vele plaatsen ne vel of mist, overigens wisselend be wolkt met hier en daar nog eer. *•- regenbuitje. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. i

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1