Ihmaaidei Onder de Schijnwerper N.HOLLANDSE PERS 1945 „Nederlandse bezetting bij ons gelijk aan Duitse bezetting in Nederland" Duizenden kinderen vinden geen goed onderdak! Zweedse luchtmacht door zware ramp getroffen DC 4 nabij Athene neergestort 4e Jaargang No 1073 Dinsdag 28 October 1941 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) teL 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie. Tel.: 3300 Pa/ar verdedigt lel de Indonesische Republiek Geef Commissie van Drie recht van arbitrage" De behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad der Ver. Naties heeft dan eindelijk gisteren een aanvang genomen. Palar sprak als afgevaardigde van de Republiek. Hij zeide, dat de Veiligheidsraad zich voor twee problemen geplaatst ziet: 1, het acute probleem, welke stappen De Raad moet nemen voor de uitvoering van de order „staakt het vuren" en 2. hoe de Raad kan helpen bij het aanknopen van nieu we betrekkingen tussen Nederland en Indonesië". Het consulaire rapport laat volgens Palar drie indrukken na: L de toe stand is een parallel van de Duitse bezetting van Nederland, waar een verzetsbeweging werkzaam was. „Wijzig het woord Duits in Nederlands en men verkrijgt de toestand, die thans in Indonesië heerst." 2. De vernieti ging, corruptie, intimidatie en wTeedheden, die door beide partijen in de door de Nederlanders bezette gebieden worden bedreven, zijn verschijn selen, die een oorlog vergezellen. Deschuld en verantwoordelijkheid liggen In dé eerste plaats bij de Nederlanders. 3. Het consulaire rapport bewijst volledig, dat er voor een inval der Nederlandse troepen orde en recht in het Republikeinse gebied heersten. Commissie van Drie gestart De Commissie van Drie hield giste ren haar eerste bijeenkomst te Ba tavia, kort na haar aa "komst. 's Avonds werd een bezoek gebracht aan dr. Van Mook en dr. Gani. Woensdag reist de Conmissie naar D jok ja in een Amerikaans en een Australisch toestel, door de betreffen de regeringen ter beschikking gesteld. Verzoenende geste van Wysjinsky Zijn mede-commissieleden ten hoogste verbaasd Andrej Wysjinsky heeft de gehele Politieke Commissie van de Ver. Na ties gisteren in opschudding gebracht door een onverwacht verzoenend ge baar Hij gaf n.1. zijn steu.i aan een Pools amendement dat de bedoeling had de namen in het Sovjet-voorstel waarbij de Ver. Staten, Turkije en Griekenland verantwoordelijk werden gesteld voor oorlogspropaganda, te schrappen. Het Poolse amendement verzocht slechts „alle oorlogspropa ganda. waar ook gevoerd, te verbie den". Wysjinsky vertelde zeer rustig, dat al had hij er bezwaar tegen dat geen namen werden genoemd, hij het Pool se voorstel wilde stemmen. De aanwezigen keken elkander ver baasd aan, terwijl zij de koptelefoons tegen hun oren geklemd hielden. Na een ogenblik van aarzeling ver klaarde de Belgische afgevaardigde, jdat hij toch nog tegen zou stemmen; de Franse vertegenwoordiger deed 'n beroep op de Sovjet-afgevaardigde om de resolutie geheel in te trekken. De commissie verwierp het voorstel ook Mc Neil, de Engelse afgevaar digde. Maar deze bleek toch wel zo veel gentleman, dat hij niet na kon laten om éérst Wysjinsky te bedan ken voor zijn „bereidheid tot samen werking"! Micolajczyk mag naar Engeland De gevluchte Poolse boerenleider Mikolajczyk mag, als hij wil, naar Engeland gaan. De Britse onder-mi nister van Buitenlandse Zaken heeft het gisteren in het Lagerhuis ver klaard: „De Britse regering zal aan Mikolajczyk asyl verlenen, indien hij naar Engeland mocht komen." Naar Stockholm uitgewe ken? In Poolse kringen wordt, naar Reu ter meldt, verklaard, dat men uit par ticuliere bronnen vernomen heeft, dat Mikolajczyk in Stockholm is aange komen. naar men gelooft. Hij zou enige dagen geleden op een kleine stoomboot de Oostzee zijn overgesto ken. Massa-moord door zwarihande'aren gepleegd De Weense politie veronderstelt, dat de moordpartij in het Oostenrijkse dorp Sankt Peter (Vrijdag j.1. werden in een boerenhuis, zoals wij meldden, elf personen vermoord; twee van de zeven kinderen ontkwamen slechts aan het bloedbad) op een vooropge steld plan van een bende zwarthan delaren berust heeft. TTet zou hiej een „vereffening" ge golden hebben. Esteria, de vader van een der uitgemoorde families was n.1. betrokken bij zwarte handel op grote schaal en smokkelbenden uit de Ame rikaanse zöne bezochten vaak des nachts het eenzaam gelegen huis. De bekende industrieel A. M. Dikkers is gisteren op de straatweg EnschedéHengelo door een auto overreden en gedood. De lieer Dikkers was een der grote figuren van de A.M.V.J en het Volkshogeschoolwerk. „Terug mei de (roepen" De Republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking der Nederland se troepen in het Republikeinse ge bied op de posities vóór de oorlog"'. De Republikeinse regering garandeert veiligheid, vrede en orde in alle door de Nederlandse troepen ontruimde gebieden. De Indonesische republiek aan vaardt zowel toezicht als samenwer king met de Veiligheidsraad of elk ander voor dat doel ingesteld inter nationaal lichaam. De Republikeinse regering verzoekt met klem, dat er ter oplossing van het probleem zal worden gearbitreerd. Om dat doel te bereiken is het noodzakelijk, dat aan de Commissie van Drie de bevoegd heden tot arbitrage zullen worden ge geven. Woensdag verder De Veiligheidsraad nam nog geen besluit. Warren Austin (V.S.) zeide, dat het wegens de aard van het terrein zeer moeilijk is precies vast te stellen, waar de demarcatielijnen zijn. Hij drong er bij de Raad op aan te wach ten tot de Commissie van Drie de toestand bestudeerd heeft en verslag uitbrengt. De zitting werd verdaagd tot Woens dag 15.00 uur. Minister Gielen wijst Centraal Radio Instituut al (Van onze Haagse correspondent) Uit goede bron vernemen wij, dat minister Gielen het rapport van de Radioraad zal a f w ij e n. Dit be tekent dus, dat het Centraal Radio-In stituut voorlopig van de baan is.- De bewindsman acht het niet verant woord om de conclusies van het:hui- dige rapport in de ministerraad Qf.de Kamer te brengen. In tegenstelling met andere berichten schijnt dus ook het plan voor de Nationale Omroep voorlopig nog wel een plan te blijven. Minder biikgroenten (Van onze Haagse correspondent) Uit welingelichte bron vernemen wij, dat er dit jaar minder biikgroen ten beschikbaar zullen wordenge steld dan het vorige seizoen. De hoe veelheid uit Amerika geïmporteerde blik is weliswaar even groot als het vorige jaar, doch om deze deviezen- uitgave te dekken, wordt overwogen een deel der biikgroenten te exporte ren. Bij de fabrikanten staan reeds enorme hoeveelheden biikgroenten op geslagen. Zij kunnen evenwel niet af leveren, zolang de prijs niet Is vast gesteld. Zodra de Prijsbeheersing zich van deze taak heeft gekweten kan de aflevering geschieden. In ieder geval komen er ook deze winter aanzien lijke hoeveelheden biikgroenten. Voorlopig nog geen huurverhoging (Van onze Haagse correspondent) In grote kring is ongerustheid ont staan over de actie der huiseigenaren om aan te dringen op een verhoging der huishuren met 25 pet. Van offi ciële zijde vernemen wij thans, dat het publiek zich hierover niet onge rust behoeft te maken. Voorlopig is er van een huurverhoging nog geen sprake. Wel is de regering voorne mens de verlangens der huiseigenaren te bestuderen en te onderzoeken of 'n verhoging der huishuren met 10 pet. economisch en sociaal verantwoord zou zijn. Vermoedelijk zal het even wel nog geruime tijd duren voordat de mogelijkheid van een der gelijk besluit onder ogen zal moeten worden gezien. Kinderbescherming in deplorable toestand Het gesticht de enige uitweg „60 rapporten, die bij de Nationale Federatie van de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming zijn binnengekomen, werpen een fel licht op de schrikbarende toestand, die in Nederland heerst ten aanzien van de kin derbescherming. Niet minder dan 6000 kinderen toevertrouwd aan de Voog dijraad. kunnen niet worden ondergebracht. De bestaande tehuizen en gestichten komen geld te kort. De Katholieke en Protestantse gestichten hebben samen minstens f 4.000.000.nodig om op doeltreffende wijze verder te functionneren. De meeste ondernemingen zijn op sterven na dood, hetgeen een even tuele reorganisatie buitengewoon moeilijk maakt. Verkoop kinderpostzegels magertjes Aldus sprak de heer D. Q. R. Mu- lock Houwer, directeur van het Na tionaal Bureau voor Kinderbescher ming, op een gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie. Een der oorzaken van de armoede, waarmede de kindertehuizen te kam pen hebben, is volgens de heer Mu- lock Houwer, dat 't Nederlandse volk niet inziet, dat de kinderbescherming een nationale zaak is, waarin elke Ne derlander geinteresseerd moet zijn. Een belangrijke bron van inkomsten voor de kinderbescherming is steeds de verkoop van kinderpostzegels ge weest. In de laatste tijd laat deze veel te wensen over. De jaarlijkse opbrengst is hier on geveer f 250.000 hetgeen slechts een fractie is van hetgeen men nodig heeft. Zwitserland een voorbeeld Wanneer men dit cijfer met over eenkomstige in Zwitserland vergelijkt, komt men tot de conclusie, dat Ne derland heus wel iets meer voor zijn kinderen kan doen. In Zwitserland is de jaarlijkse opbrengst f 1.000.000, ter wijl het bevolkingsaantal heel wat la ger is dan bij ons. 80.000 leden betalen een jaarlijkse contributie aan de Zwit serse vereniging „Pro Juventute". Hier in Nederland zijn er slechts een paar honderd. Bovendien bestaat er in Zwitserland een nauw contact tussen de universi teiten en de kinderbescherming. Het departement heeft besloten de subsidie aan de kinderbescherming te verhogen, doch deze verhoging staat in geen verhouding tot hetgeen men werkelijk nodig heeft; zij bedraagt Wmm ""w, f te geweldige treinramp In Engeland eiste 31 doden en zestig gewonden. Twee clectrische treinen reden in een zeer dichte mist op elkaar. Dit is sinds September 1945 de grootste spoorwegramp in Engeland. Een over zicht van de ravage. Decoratieregen Mx\ Van Kleffens heeft Maandag op de NederL Ambassade te Washington decoraties uitgereikt aan vooraan staande officieren van het Amerikaan se leger en marine. O.m. werd het ridder-grootkruis in de Orde van Oranje-N assau met zwaarden verleend aan admiraal Lea- hy, en admiraal Stark. f 1.10 per dag voor kinderen tot 14 jaar en f 1.50 voor kinderen tot 19 jaar; nodig is minstens resp. f 2.50 en f 3.50. Het gesticht... Onder de huidige omstandigheden kan men zich voorstellen, dat de ge zinsverpleging niet zo goed gaat als men verwachten mag. Het gevolg ls, dat een groot aantal kinderen in ge stichten wordt vastgehouden, terwijl zü eigenlük in gezinsverband thuis horen. Aan de andere kant zijn er ge zinnen, die kinderen door de voogdij raad toegewezen krijgen, zonder dat deze gezinnen er op berekend zijn de opvoeding van kinderen ter hand te nemen. Schoenenbonnen krijgen nieuw model Het C.D.K. deelt mede, dat met in gang van 1 November a s. schoenen bonnen van nieuw model in gebruik zullen worden genomen. Op deze bon nen komt de aanduiding van de soort schoenen voor, benevens de letter C, gevolgd door een andere letter in de linkerbovenhoek. De schoenenbonnen in de linkerbovenhoek waarvan één dér-iletters A t.m. H of AA t.m. AH vdorkomen, zijn na 15 November a.s. niet meer geldig. De aldus gemerkte bonnen zijn uitgereikt vóór 1 Maart 1947. De bonnen gemerkt met BA t.m. BH, alsmede die van 1 November a.s. af uit te reiken bonnen gemerkt met CA t.m. CH blijven tot nader order geldig. Helderse penningmeester verbraste 4000 gulden dubbeltjes In Den Helder legden de buurtbe woners van Tuindorp iedere week een paar dubbeltjes op zij met de bedoe ling tegen de winter gezamenlijk turf in te kopen als aanvulling op het brandstoffenrantsoen. De 58-jarige penningmeester Martens had het geld onder zijn beheer. Toen hij echter 14 dagen niet kwam opdagen, kreeg men argwaan en waarschuwde de politie, de hem weldra opspoorde, echter zon der de dubbeltjes. Hij bekende het ge hele bedrag van f 4.000 te Rebben ver brast in café's te Amsterdam, Zwolle, Den Haag en in Drente. En dan te bedenken, dat Drente het land van de turf is.. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ 20.000: 17947 5.000: 11706 1.000 6203 21401 400: 15094 16343 200: 3398 4667 100: 9813 10186 10493 10739 10814 18649 19235 19850 21413 TWWE MAANDEN STAKING BIJ DE „HOLLAND" Zaterdag j.1. was het twee maanden geleden, dat het personeel van de meelfabriQjc Holland te Amsterdam in staking ging, daar zijn eis tot uitbe taling van prestatietoelagen niet werd ingewilligd. Naar de directie van de „Holland" mededeelde is er geen ver andering in de situatie ingetreden. De regering overweegt geen ingrijpen, zo lang de voedselvoorziening van Am sterdam geen-gevaar loopt. Men be schouwt de meelpositie van Amster dam echter als zorgwekkend, aange zien er geen voorraden aanwezig zijn en vooral bij de thans ingetreden kou de zijn stagnaties niet uitgesloten te achten. De stakers hebben sedert eni ge weken een verhoogde uitkering: deze is van 25 op 35 gulden per week gebracht. Baby geopereerd en op thuisreis De Nederlandse baby van zestien maanden, die te Phila- delphia een operatie heeft on dergaan voor de verwijdering van een verfschilfer in de lon gen, zal vandaag per vliegtuig naar Nederland terug worden gebracht. Het resultaat van de operatie werd door de dokters „zeer bevredigend" genoemd. Belgische wapenfabrieken zijn zeer ontstemd over de 3 pet. uitvoer- belasting die de regering heft voor een fonds voor sociale doeleinden. Zg protesteerden schriftelijk. Het laat zich verstaan: wapens en sociale zorg hebben elkander nooit 't licht in de ogen gegund. Voor het verbergen van clan destien geslachte varkentjes worden soms wonderlijke plaatsen uitgedacht. In Hilvarenbeek deden controleurs van de C.C.D. de ontdekking, dat een geslacht varken in een bed te rusten lag.. Fris! Bijeen voordracht voor een tij delijk leraar scheikunde aan het gym nasium te Delft tekenen B. en W. van Delft aan, dat de betrokkene nog stu dent is en volkomen onbevoegd tot les geven. En zij voegden aan deze mededeling toe: „Er is geen ander' Teken des tijds! Planten en dieren op Mars Volgens Dr. Kuiper, directeur van enkele Amerikaanse observatoria, is het heel goed mogelijk, aldus meldt de Christian Science Monitor, dat er zich planten en misschien wel dieren op de planeet Mars bevinden. Dr. Kui per heeft ontdekt, dat Mars een infra rood spectrum heeft en dat carboni- um dioxide aldaar in gelijke hoeveel heid aanwezig is als op de aarde. Hoe wel het bekend is, dat de gemiddelde dagtemperatuur in de warmste gebie den van Mars waarschijnlijk onge veer 50 procent Fahrenheit bedraagt en de temperatuur des nachts tot 112 graden onder nul d/ialt, een koude, waar alleen bacteriën, mos en korst mos tegen bestand zijn, acht men het mogelijk, dat er zich op Mars vormen hebben ontwikkeld, die geheel ver schillen van hetgeen men op aarde kent. De 44 inzittenden vonden de dood Volgens berichten uit Athene ls een Zweeds vliegtuig tijdens een landing in stormweer op weg van Ankara naar Athene verongelukt. De Zweedse luchtvaartmaatschappij heeft bekend gemaakt, dat een van haar DC-4's, die gisteren uit Istaui- boel naar Athene is vertrokken, sinds gisteravond werd vermist. Men ving het laatste bericht van het toestel op, toen het zich *>p 40 km. van Athene bevond. Aan boord bevonden zich 30 passagiers voor een groter traject, passagiers voor het gedeeltelijk tra ject en 'n bemanning van 8 leden. Alle 44 personen vonden de dood. MISLUKTE LANDING. Het toestel verscheen gisteravond tijdens een hevige storm boven Athe ne en deed een uur lang pogingen op het vliegveld H^s Ni te landen. Men vermoedde, dat het vliegtuig buiten Athene bij de berg Hymettus neergestort was. Maandagmorgen is inderdaad op de Oostelijke hellingen van het Hymet- tusgebergte 30 kilometer van Athene het wrak van een vliegtuig gevonden. Dienaren van de duisternis Met trots voert onze stad het devies: Alcmaria Victrix. Het dateert uit de dagen, toen de Spanjaard ons volk tradhtte te knechten, zoals in het 'eng ste verleden de Duitsers dat heeft ge daan. Alkmaar was de eerste stad, die stand hield en dié de belagers van recht en vrijheid met bebloede kop pen terugwees. Het was een grote over winning, omdat daarmee bewezen was dat duc d'Alva niet onoverwinncliik was, ze bezielde ons volk met nieuwe moed en de ene nederlaag volgde voor de Spanjaard op de andere Zo legde Alkmaar de grondslag voor de onafhankelijkheid van de Republiek der Verenigde Nederlanden, die uit muntte door haar vrijheden, waaron der vrijheid van geloof en vrn>"nd van meningsuiting vooraan stonden. We dachten, dat we die hier met een korte onderbreking gedurende de Franse en de Duitse bezettingstijd hadden gehandhaafd. Helaas! W'* be ginnen te beseffen, dat deze vrijheden in Nederland alleen nog maar in «-.am bestaan en dat het meer en mee'" woonte begint te worden kenden de mond te snoeren cr>^* ""lo ven. Wat daarbij vooral smartelijk a^n 'oet is het feit dat Alkmaar, voorhocr de voorvechster voor onze geer(/i:;ke goederen, thans in de eerste r" «ta'a om datgene, wat eenmaal wevd be reikt, weer ongedaan te make-r De vereniging ..De Dageraa-1" .>g blijkbaar in Alkmaar niet vergaderen! Nadat de loco-burgemeester destijds de kachel heeft aangemaakt door de bijeenkomst in de Muziektuin te ver bieden en nadat onze beide P. v. d. A. wethouders blijkbaar niet de moed hadden zich daartegen te verzetten, had de vereniging beslag gelegd op de zaal van „Het Wapen van Heemskerk* voor een avond. Maar ook deze bijeenkomst, die he denavond was gesteld, zal niet door gaan. „De Dageraad" had aan de verga dering de naam gegeven van „protest- vergadering". Natuurlijk, dat spreekt van zelf en dat was goed ook. Want er kan nooit genoeg worden geprotes teerd tegen kleinzielige knechterij, als waarvan hier sprake was Zulke dingen behoren in een land, dat grond wettelijke vrijheden kent als vrijheid van meningsuiting aan de kaak wor den gesteld. Dit woordje „protest" schijnt echter het misnoegen te hebben opgewekt van een aantal duistere krachten, die hoe heldhaftig! een anoniem schrijven richtten aan de exploitant van „Het Wapen van Heemskerk", waarin werd gedreigd met kanotte ruiten _en persoonlijke molestatie, wan neer hij zijn lokaal voor de bijeen komst ter beschikking stelde Wel zeg de de politie voldoende bewaking toe, maar de heer Witte voelde weinig voor opstootjes in zijn zaal en trok zich teug. Het speet hem. want hij had al eerder vergaderingen v. „De Dage raad" gehad en er was nooit iets ge beurd. Maaar risico's wiMo hij niet lopen. Zo liggen dus de papieren. „De Da geraad" mag in Alkmaar niet aan het woord komen. Wanneer de loco-burgemeester des tijds deze mensen rustig hun gang had laten gaan. zou er niets gebeurd zijn. In plaats daarvoor heeft h{j en hij alléén de hartstochten ontketend. Hij heeft geesten opgewekt, die hij niet meer kan bezweren. Zo gaat het, wanneer men zichzelf overschat. En natuurlijk, komt „De Dage raad" toch aan het woord, alle chica nes en alle dreigementen ten spijt. Het is een- prestigekwestie geworden, waarbij het er in het geheel niet meer om gaat. wat „De Dageraad" precies te vertellen heeft. Waar het wél om gaat is de handhaving van een onzer voornaamste rechten en het zou er al heel treurig uitzien, indien in Neder land een groep mensen, die op hun wijze zoeken naar waarheid, het zwij gen zou kunnen worden opgelegd. Wanneer onze stad haar schoon de vies verder met ere wil blijven dra gen, wanneer ze wil blijven de over- winnares Alcmaria. dan zal ze moeten bewijzen, dat ze de macht bezit om iedere burger vrijelijk het woord te laten voeren Van intimidatie door «en stelletje dienaren van de duisternis, die hun naam niet onder hun geschrljl durven te plaatsen, mag allerminrt sprake zijn. A. ERIKS. Ruhrmijnen onder Duitse Raad? Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken deelde gisteren mede, dat de aanbevelingen om het beheer van de steenkoolmijnen in het Ruhr gebied aan een Duitse raad over te dragen, door de regeringen van Enge land en de V.S. zijn goedgekeurd. De raad zal onder directie komen van Engelsen en Amerikanen. weerbericht MINDER WINB Geleidelijk afnemende OoeUlflfce wind. Tijdelijk wat meer bewolking, maar nog sieeós droog weer en weée nig verandering van temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1