IktnaattUr N.HOLLANDSE PERS ms Han van Meegeren: „Kunstcritici hebben mij steeds verkeerd beoordeeld" Millioenen werden neergeteld Nog vernietigender atoomwapens Motie van wantrouwen door Lagerhuis verworpen Douane-unie moet tot volledige economische eenheid uitgroeien Inder de Soliijnwerper 1 4e Jaargang No 1075 Donderdag 30 October 1947 Wnd hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Han van Me'egeen heeft ni.t over gebrek aan belangstelling te klagen. Ruim veertig journalisten u:t binnen- en buitenland immers zullen er voor zorgen, dat de slotfase van 's werelds grootste schilderijenzwendel overal ter wereld zal worden gelezen en besproken en handige persfotografen 2ij moesten hun camera naar Di.inen smokkelen aangezien „hogerhand" had verboden in de rechtzaal te fotog aferen scholen n' 'emin als 'n duveltje uit een doosje te voorschijn toen van Meegeren, vergezeld van zijn raadsman Mr. Heldring, de zaal binnen kwam en telkens opnieuw flitsten de blitzlampen aan. DE TENLASTELEGGING. is een zeer lijvig dossier geworden. Een vooronderzoek van vele maanden met verklaringen van dozijnen ge tuigen en deskundigen waren nood zakelijk om Van Meegeren gistel-mor gen te doen verschijnen in de zaal. die een totale metamorphose heef! ondergaan. Langs de wanden is een plaatsje gevonden "oor de bewijs stukken. de Vermeers" en de „Pie- ter de Hoogh'-s". die - wanneer van Meegeren ze geschilderd heeft - hon derdduizenden waard ziin en anders. miRinenen! PriGon! Om van te duizelen. Laten we onc tot een enkel voorbeeld be palen. T»onr bemiddeling van d" heer Fenc c«,:si,So »rht van Meege ren ..Het La*Me Avondmaal" via de knnsthandel Wooe,end"k aan de reder D. G. van T,""ningen te Botterdam' voer het luttele h^dragie van een milJioen en dan nog e*ns zes-hon- fip^ettlnn-- "ïlWeUS.... Millioenen en honderdduizenden verdiende Fan van Meegeren omdat hii „oozettpiiik. listiglijk, bedriege- liik en valseliik" deed voorkomen, dat het schflderiien waren van oud- Hollandse meesters LANTAARN PLAATJES Na de gebruikelijke opening met de formele vragen kwamen de aan wezigen dra in 'Ie juiste stemming Het was de getuige-deskundige. Prof. Coremans. die aan de hand van de in de rechtszaal geprojecteerde lan taarnplaatjes een toelichting gaf op van Meegerens techniek. X-stralen moesten er volgens de prof aan te pas komen om waar te maken, dat van Meegeren de doeken had ge schilderd..... Dr. Froentjes. scheikundig advi seur. besnrak de samenstelling der verven. Van Meegeren gebruikte een soort kunsthars als bindmiddel en niet de thans gebruikelijke lijnolie. De verf kreeg daardoor na verhit ting de bijzondere bardheid van de 17e efeuwse verfsoorten. „ONBEGRIJPELIJK" Nadat de bemiddelaar Strijbis ver klaard had dat hij de doeken zonder moeite had kunnen «laatsen, kwam de kunsthandelaar Hoogendijk aan d- beurt. Hij begreep nóg niet, hoe h'j zich indertijd zo heeft kunnen laten misleiden. De oorlogstijd had hierop invloed gehad, zo meende de heer Hoogendiik. Hij had zich ook laten leiden door de gedachte dat hij door aankoop wellicht kon voorkomen, da: de Duitsers de doeken in handen kre gen. VERJAARD.... Toen de „Emmaüsgangers" ter spra ke kwam, zeide de pres., dat dit feit niet behandeld behoefde te worden. F~t doe'- '"H rfv*". in 1937 aan Museum Boymans verkociii en daar om is deze kwestie verjaard. Een winstpunt je voor van Meegeren? „Van Meegeren is geestelijk volko men normaal", zo verklaarde de p;y ohiater Prof. van der Horst vervol- „Duizend jaar zal getroffen gebied onbewoonbaar zijn..., De V.S. beschikken over atoom bommen, die 50 maal groter uitwer kingskracht hebben dan die van Hi- rosjima en Nagasaki", ald'ts verklaar de admiraal Ellis Zacharias, voorma lig directeur van de inlichtingendienst der Amerikaanse marine, in een gis teren door het tijdschrift „T nited Na- tions World" gepubliceerd artikel. Volgens admiraal Zacharias ver vaardigen op het ogenblik verschil lende fabrieken wapens die in staat «ttn elk spoor van menselijk en dier lijk 'even van de aarde te doen ver dwijnen. De uitwerking van deze nieu we wapenen, die volgt deze admi raal kunr.en verdeeld worden in bio- Icgische, bacteriologische en climato- logische, blijft lange tijd na het aan wenden nog dodelijk. De gebieden, Waartegen zij gebruikt worden, zou den onbewoonbaar zijn gciurende 'n Periode, die 1000 jaar kan bestrijken. Eis: Twee jaar Na een uitvoerig requisi toir eiste de Officier van Justitie, Mr. H. A. Wassen- bergh, gistermiddag tegen de 58-jarige kunstschilder Han van Meegeren een gevange nisstraf voor de tijd van 2 jaar. In de bepaling van zijn strafmaat hield hij rekening met de geestelijke en licha melijke toestand van ver dachte. gpns. Hij achtte het aannemelijk, dat iemand met het karakter van van Meegeren-»4ot dingen komt, die mo reel niet geheel verantwoord rijn, j<n zichzelf te handhaven. De kunsthandelaar De Beer had bemiddeld in de verkoop van „D voetwassing van Jezus" tan het rijk voor de som van ..1.170.000 gulden. Dr. Hannema, directeur ven Museum Boymans had dit doek vo«:r de aan koop gezien. Ook hier had de vrees voor verkoop naar Duitsland een roi gespeeld, nadat het erkend was als een echte Vermeer De reder van Beuningen verklaar de nonchalant, dat hij voor „Het laat ste Avondmaal" 1.600.000 betaald had en de directeur van een steen- kolenmij te Rotterdam, W v. d. Vorm had in totaal 1.220000 neergeteld voor twee andere doeken, ..De zege ning van Jacob door ïsaac" (stijl Vermeer) en „Het interieur met de kaartspelende vrouw", stijl Pieter de Hoogh. MlfeKENNING Na het getuigenverhoor erkende van Meegeren op een desbetreffende vraag, dat hii het tenlqste gelegde erkende. Hij zij tenslotte %blij te zijn, dat hij het geld, dat hij voor de wer ken kreeg, kwijt is. „Ik heb nu getoond, 'at ik talent heb en dat de kunstcritici mij steeds verkeerd beoordeeld hebben en mij daardoor hinderden mijn beroep uit te oefenen. Dezelfde critici hebben mijn werk in 17e ceuwse stijl als goe de kunstprodusten aanvaard en zelf zonder meer geloofd, dat zij vervaar digd waren door een meester als Jo- hannes Vermeer". Veiliqheidsraad zet Indonesië - debat voort In de Veiligheidsraad is gistermid* dag het debat over Indonesië voort gezet. De Britse afgevaardigde Cadogan, trok de resolutie, waarin werd aan gedrongen op de vaststelling van 'r voorlopige demarcatielijn, waarin op partijen een beroep werdt gedaan door gezamenlijk overleg te komen tot naleving van de order ..Staakt het vuren" en de commissie van Drie ver zocht wordt partijen te helpen bij het bereiken van overeenstemming daar over. Polen meende, dat het duidelijk was dat de Nederl. regering het bevel niet wilde opvolgen. Radio-Djokja meldt, dat de Com missie van Drie Soekarno heeft ont moet. De besprekingen werden in een hartelijke sfeer gevoerd. „Vrije Kasjmir" in het offensief Volgens te Karatsji binnengekomen berichten zijn de strijdkrachten van het revolutionaire ieger tot op 16 km van Srinagar genaderd. Sardar Ibra- him, die het hoofd van de voorlopige regering van het „Vrije Kasjmir" wordt genoemd, heeft verklaard dat het grootste deel van de staat in han den van zijn strijdkrachten is. Vrij willigers uit alle landen zijn welkom aldus Ibrahim, om schouder aan schouder met onze mannen te vechten. „Bedreiging voor de we reldvrede". Een woordvoerder van de regering van Pakistan heeft verklaard, dat men veilig kan aannemen, dat Pakistan de inlijving van Kasjmir bij India niet zal accepteren. Er zou een bedreiging van de wereldvrede uit kunnen voort vloeien, daar Kasjmir overwegend door Mohammedanen is bevolkt. Een foto van de rechtszitting tegen Han van Meegeren, waar men hem op de beklaagdenbank kan zien zit-ten. Het Gerechtshof was herschapen in een museum, want overal aan de wand hingen de valse of echte schil derijen Britse conservatieven leden nederlaag „Wapens voor Arabieren alleen voor defensie", zegt Bevin Het Britse Lagerhuis verwierp gisteren met 348 tegen 201 stemmen het amendement van de oppositie op het antwoord op de trooprede. Dit door Churchill ingediende amendement kon beschouwd wor den als een motie van wantrouwen. Het behelsde een beschuldiging aan het adres van de regering, die „een partijpolitiek voerde", „leider schap miste", „geen 'bestuursgc- schiktheid bezat" en „niet optrad ter bestrijding van de economische crisis". Voordat het amendement in stem ming gebracht werd, verweet Harold MacMillan (Cons.) de regering, dat zij „gekweld werd door beloften, welke tijdens de algemene verkiezingen ge daan waren". Deze beloften waren „als sneeuw voor de zon verdwenen". Lady Magen Lloyd George (Lib.) schaarde zich aan de zijde der rege ring t.a.v. de Hogerhuis-kwestie en zeide, dat de regering er goed aan ge daan had, het risico niet te nemen, dat de lords haar plannen in de war zouden kunnen sturen. Een oorvijg voor Churchill Altlee. de eerste minister zeide: „Churchill doet het altijd voorkomen, alsof hij niet het standpunt van een partij, maar een nationaal standpunt weergeeft. Maar ik heb" nog nooit een rede gehoord, die de feiten van de economische toestand zo voorbijzag als de laatste welke hij hield." „Ik verbreek geen ver plichtingen". Bevin. minister van Buitenlandse Zaken, legde nog een belangrijke ver klaring af. Op een vraag, of er doeltreffende maatregelen getroffen zijn om te ver- hinderen.dat de door Engeland aan Arabische landen geleverde wapens en ammunitie gebruikt zullen worden voor een aanval op Palestina of naar Palestina gezonden worden voor ille gaal gebruik door de Arabieren, heeft hij geantwoord, dat de meest nauw keurige voorzorgsmaatregelen getrof fen zijn -om het binnensmokkelen van wapens in Palestina te verhinderen. Hij voegde er aan toe, dat de wa penleveringen voor de bonafide ver dediging en de interne veiligheid ge bruikt worden. Op de vraag of deze leveranties niet herzien dienden te werden was zijn antwoord, dat zij deel .Temaken van de verplichtingen vol- sgens een verdrag met de Arabische landen. „De Arabische landen zijn on ze deelgenoten bij deze verdediging en ik ben niet van plan deze overeen- k -rvri te breken". Btj deze woorden werd hij toegejuicht. Liefde overwinf Een Zweedse operazanger, die aan de Italiaanse opera in Rome verbonden is, trad dezer dagen in het huwelijk met een Zweeds meisje. Beiden wensten in Zweden in de echt verbonden te worden, maar de Zweedse zanger had zich contractueel verplicht ge- durende een bepaalde tijd Ro me niet te verlaten. Wat te doen? Op het vliegveld stapten bruid en bruidegom in een toestel van de Zweedse luchtvaartmaat schappij en „op Zweeds grond gebied" cirkelende boven de eeuwige stad, werd het huwe lijk voltrokken. TEGEN TENDENTIEUZE BERICHTGEVING Na de vele hevige beschuldigingen en tegen-beschuldigingen heeft de sociale commissie van de assemblee der Ver. Naties met bijna algemene stemmen besloten de regeringen uit te nodigen maatregelen te beramen om valse en verdraaide berichtgeving die de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de staten schaadt, te be strijden. Deze Franse resolutie is met 49 stemmen tegen 1 stem aangenomen dis voor het tijdvak van 2 t/m 15 Nov. 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie Q) Q-03 div.: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. Q-04 div.: 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versna peringen. Q-05 div.: 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten KD, KE 711 (serie Q). Q-13 div.: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. Q-14, Q-15, Q-16- div. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 .gr. jam. stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen. Q-17 div.: 500 gr. zachte zeep. Q-16 res.: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. Bonkaarten MA, MD, MH 712 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie Q) Q-ll suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. versnape ringen. Tabak- en versnaperingenkaartcn enz. QA, QB, QC 711 Q-01, Q-03 tabak 2 rants. sigaretten of kerftabak Q-01 versnaperingen 200 gr. versna peringen of 200 gr suiker, boter hamstrooisel enz. .of 400 gr. jam, stroop enz. Q-03 versnaperingen 100 gr. versna peringen of 100 gr suiker,.boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 October worden ge bruikt. EXTRA BRANDSTOFFEN BIJ INKWARTIERING MILITAIREN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 1 November 1947 t.m. 30 April 1948 extra brandstoffen kun nen worden verstrekt wegens inkwar tiering van militairen. Formulieren kunnen bij de plaatse lijke distributiedienst worden afge haald. Van 1 November af zal voorts een rantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen worden verstrekt bij be vallingen. Benzine-prijs 3 ct. hoger? Bij de Tweede Kamer hebben de ministers van Financiën en van Ver keer en Waterstaat ingediend een ontwerp van wet tot verhoging van f 0.50 per 100 1. van het invoerrecht op ben-®-" De benzine-prijs zou daarmede van 22 op 25 ct. stijgen. „Eendracht maakt macht." devies van Benelux NEDERLANDSE DELEGATIE NAAR DE UNESCO De Nederlandse delegatie voor de tweede algemene confere-tie der „Unesco", welke delegatie bestaat uit de heren prof. dr. H. R. Kruyt, prof. dr. F. L. R. Sas en de heer P. Koese, zal Zondag naar Mexico-city vertrek ken. De conferentie begint, zoals ge meld, op 6 November a.s. Zij eindigt op 3 December. EEN REUZENPADDESTOEL In de omgeving van Albi (Frank rijk) is door een boer een eetbare paddestoel gevonden met een door snede van een meter en een gewicht van 1800 gram. Reeds nu de derde handelsmogenheid Voor de eerste maal hebben afge vaardigden van de verbonden lan den Nederland, België en Luxem burg tegenover de internationale pers een gemeenschappelijke ver klaring afgelegd. Op 29 October werd een persconferentie te Genève gehouden, waar deze delegatie deel nam aan de voorbereidende confe rentie voor uitbreiding van handel en werkgelegenheid. Negen belangrijke punten werden door de heer M: Weissglas namens de „Benelux" naar voren gebracht: 1. De Nederlands-Belgisch-Luxem burgse douane-unie streeft er naar de economische samenwerking tussen de volkeren te bevorderen; zij is tegen geen enkel land maar wel op samen werking gericht. 2. De „Benelux" telt 18.2 millioen inwoners. In 1938 bedroeg de totale handel van Benelux ine'»—"-" de Bel gische en Nederlandse overzeese ge biedsdelen 1680 millioen dollar. Dit betekent, dat Benelux de derde plaats in de wereldhandel inneemt. Nu Duitsland is uitgeschakeld komt Be nelux direct achter het Verenigd Ko ninkrijk van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten van Amerika. De cijfers van 1947 zullen zeer waarschijn lijk een gelijke stand van zaken weergeven. Het is de bedoeling dat de douane gemeenschap op 5 Sept. 1944 tot stand gekomen, tot een douane-unie zal uit groeien, welke uiteindelijk zal over gaan in een volledige economische nnie. 4. Drie raden zijn belast met dc voorbereiding voor douane- er economische unie te weten: a. de ad ministratieve raad voor de douane tarieven; b. de raad voor de handels- accoorden; c. de raad voor de econo mische unie. De leden van deze raden zijn regeringsfunctionarissen. Een goed begin in 't nieu we jaar. De dov.ane-overeenkomst zal op 1 Januari 1948 van kracht worden! Dit betekent dat de partners van die da tum af het zelfde tarief ten aanzien van import uit derde landen zullen toepassen en dat geen invoerrechten zullen worden geheven op de handel tussen de partners onderling. 6. Ook wordt met kracht gewerkt aan de unificatie van belastingen, als accijnzen en omzetbelasting. Wanneer, waarschijnlijk reeds binnen een jaar. deze unificatie tot stand zal zijn ge bracht, zal de douanegrens tussen Ne derland en België opgeheven kunnen worden. 7. Wat het uiteindelijk doel betreft, de volledige economische unie; econo misch gezien zal deze unie één land zijn. 8. Coördinatie zal de economische activiteit aldus richten, dat verhoogde productie en hogere leveru standaard hiervan het gevolg zullen zijn. 9. De lage landen zijn er zich van bewust, dat wederopbouw en herstel na vijf jaren oorlog en Duitse bezet ting, alleen door nauwe onderlinge samenwerking tot stand kunnen wor den gebracht. Gevaarlijke kolder Wanneer een kind speelt met een revolver ,dan kunnen er gemakkelijk ongeluMien gebeuren. En wanneer 'n dagblad als spreektrompet dient voor lieden, die hetzij van kwaden wille zijn óf niet weten wat ze zeggen, dan is de kans groot, dat bacillen op onze samenleving worden geënt, die kun nen voeren tot ongeneeslijke besmette lijke ziekten. Het is nu eenmaal zo, dat een courant mede de publieke opinie vormt en wanneer ze gedach ten uitdraagt, die de gemeenschap kunnen ondermijnen, dan is het min ste, wat men daartegen kan doen, er de aand-cht op vestigen, opdat ieder een wee' waar hij aan toe is. Nu hadden we gedacht, dat de pe riode der dictatoren was afgesloten. We meenden, dat Nederland schoon genoeg he ft van deze lieden, di- zo men Charley Chaplin mag gelu en, even dwaas zijn als gevaarlijk. Na de misère, die we hier onder Hitier za liger hebben meegemaakt, weten we meer dan voldoende, wat we van hen te verwachten hebben. We moeten ze niet en houden ons liever aan onze goede democratie ,die geen polen la ten, maar verstandige mensen aan 't roer zet. Ni;t aldus echter het Dagblo'' voor Alkmaar, dat met een stelselmatig heid. v/elke we in deze dagen stellig niet hadden verwacht, zijn artikelen, overal waar het maar even de kans schoon ziet, doordrenkt van de d. i toriale gedachte, die het blijkbaar r. -t kan vergeten. Begroette het enkele dagen geleden De Gaulle als de sterke man voor Frankrijk en raadde het 'n welspre kende bewoordingen Engeland aan dit goede voorbeeld volgen door Churchill iets als dictatoriale bevoegd heden te geven we vernamen, dat men naar aanleiding van dit dringen de advies te Londen ijlings een ka binetszitting heeft bijeer. geroeue- thans is ons goede oude Alcmaria Vic- trix aan de beurt. De voetbalvm-r.ni- ging. In hoogdravende stijl roep4 ét blad uit: „Waar is de dominerende fi guur, desnoods de dictator, di.» het vertrouwen der spelefs heeft e- jJe. volmachten van bestuur en de techni sche commissie?" Kolder, zal men zeggen. Zeker, maar gevaarlijke kolder* Zó doordrongen is het blad - de alleen-zaligmakende werking van het autoritaire régime, dat het de dicta toriale gedachte altijd opnieuw en overal waar het kan, tracht te plaat sen. Tot zelfs in het voetbalnieuws toe. Ieder zal moeten toegeven, dat men onzin, als boven aangehaald, niet neerschrijft, wanneer men niet tot in iedere vezel is doordrongen van de hoge waarde van het dictatoren-sy steem. Het blad draagt een gedachte uit, welker pestilentie we aan den lijve hebben ondervonden, de gedachte aan een régime, dat ons volk heeft ge drenkt in bloed en tranen. A. ERIKS. Ontploffing van mijn eist vier doden Wederom is de Be iwe er aan her innerd. dat zij tijdens de bezetting ge durende lange tijd frontgebied is ge weest. De Duitsers hebben toen over al mijnen en bommen ingegraven, die nog steeds slachtoffers opeisen. Gis termiddag was een - eg van 8 ar beiders uit Nijmegen befcig met graaf werk aan de Linge bij Echteld. Zeven hunner waren aan het schaf ten in een houten keet, toen zich een enorme ontploffing voordeed, die het tentje volkomen verbrijzelde. De ge volgen waren verschrikkelijk: drie arbeiders werden op slag gedood, een vierde overleed 's avonds in het zie kenhuis. De drie anderen liepen ern stige verwondingen op. MINDER SUIKER VAN ONZE- BIETEN Men raamt de totale opbrengst van de suikerbietencampagne cp 1500 mil lioen kg (100 millioen kg minder dan in 1946), waaruit ruim 200.000 ton „witsuiker" geproduceerd kan wor den. Voor onze suikervoorziening be hoeft deze verminderde productie geen gevaar op te leveren, aangezien er op de wereldmarkt wel enige suiker te koop is. weerbericht WEINIG VERANDERING Matige, later nu en dan krachtige Oostelijke wind en wat meer tonrsl» king. Droog en koud.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1