m IfemaartWi' Onder de Schijnwerper HOLLANDSE PERS !9%5 Ramadier's nieuwe regering haalde het op het nippertje „Penicilline-seflsatie" Indische vliegtuigen in de strijd Prijzen voor landbouwproduc ten moeten verhoogd worden [Distributie 4e Jaargang No 1016 Vrijdag 31 Ocfober 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Driehonderd stemmen voor, 280 tegen het kabinet Stormachtig waren de debatten, die gisteren in de Franse Assemblée de stemming over de motie van vertrou wen, welke de min.-pres. Ramadier voor zijn gewijzigd kabinet verlangd had. vooraf gingen. Met een meerder heid van slechts £0 stemmen: driehon derd voor, tweehonderdtachtig tegen de regering, werd de motie aangeno- Tegcn stemden o.m. de communis ten, de PJt.L., (de extreem-rechtse Republikeinse Vrijheidspartij), en de „Democratische en socialistische Ver- zetsunie". Voldoende steun voor nieu we regering geenszins uit gesloten. Na de stemming besloot de natio nale vergadering tot 13 November ot reces te gaan. Deze datum was aan vankelijk vastgesteld voor het begin van de najaarszitting. Het is de zeven de maal sinds de vorming van de re- ge rin<?-Ramadier (9 maanden geleden1 dat de vertrouwenskwestie is gesteld. De kleine overwinning van Rama dier wordt in de wandelgangen van de Assemblée niet beschouwd als een aanwijzing, dat ziin regering bij een volgende kabinetscrisis eeen meerder heid in het parlement zal krijgen. Op de vergaderingen van Dinsdag en gis teren, aldus een correspondent van Reuter, heeft Ramadier iets van de bliksemkracht van De O-mlIe gestolen door zich duidelijk in anti-communis tische zin uit te ltaen. waarbij hij zelfs door de leider van de linlcer-vleugel van de socialistische partij, Guy Mof- let. volledig werd gestemd. Vorming van „Centrale groep" mogelijk? Een opvallende eigenschap van het debat van gisteren was. dat het aan toonde. dat de Assenblée van de lin kervleugel der socialisten tot uiterst KRAPPPE OVERWINNING VOOR LABOUR Met slechts een meerderheid van 24 stemmen is gistermorgen in het La gerhuis het voorstel van de Labourre- gering tot intrekking van de verschaf fing van het basis-rantsoen benzine aangenomen. Er werden 184 stemmen 'vóór en 160 stemmen tegen uitge bracht. De maatregel'beoogt besparing van deviezen. Toen het resultaat van de stemming bekend werd gemaakt, werd van de banken der oppositie geroepen „treedt af!". CANADEES PREMIER NAAR ONS LAND. Mackenzie King. de Canadese pre mier, heeft tegenover de pers ver klaard, dat hij op uitnodiging van de Franse president op 8 en 9 November een bezoek aan Parijs zal brengen. Hij zal zich vervolgens naar België en Nederland begeven, waar hij de graven van tijdens de oorlog gevallen Canadese soldaten zal inspecteren. Kaasexport krachtiger beschermd De afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat, „teneinde de uitvoer van inferieure kaas naar het buitenland tegen te gaan, de C.C.D. gemachtigd is partijen kaas, welke niet voldoen aan de be staande kwaliteitseisen, in beslag te nemen. In zuivelkringen in ons land is men zich volkomen bewust, dat de onder de tegenwoordige omstandigheden vër- zekerde afzet van kaas gevaren schept en het is verheugend, dat in eigen kring zo goed mogelijk tegen verkeer de practijken wordt gewaakt. Het grootste gedeelte van de kaas exporteurs is doordrongen van de ver antwoordelijkheid, die de export met zich meebrengt, maar een klein deel toont zich tamelijk onverschillig op dit punt, terwijl een heel klein percen tage zelfs te kwader trouw is. En dit percentage hoe gering het ook mo ge zijn kan bij veronachtzaming van de cohtróle de goede reputatie, die de Nederlandse kaas in het bui tenland geniet, volkomen vernietigen en vormt derhalve een ernstige be dreiging van onze kaas-export in de toekomst. Onlangs werd aan de Nederlands- Belgische grens een voor export be stemde partij Saas van 1770 kg aange houden van een kaashandelaar te Woerden. Ongeveer de helft van de partij was van zeer inferieure kwali teit. rechts toe anti-communistisch is. De communisten bevonden zich voor de eerste keer na de bevrijding geïsoleerd in de politieke arena. Een ander op vallend feit was, dat de M.R.P. en de socialisten aandrongen op de vorming van een „centrale groep" als stevig meerderheidsblokin de Assemblée tussen uiterst links en uiterst rechts. Allighan, zondaar in Brits parlement Garry Allighan, Labour-lid van het Britse parlement, die in de zomer van dit jaar een artikel schreef, waarin hij beweerde, dat zekere parlements leden onder invloed van sterke drank geheime inlichtingen aan kranten ver strekten tegen betaling van geld of natura, is door het Lagerhuis met 198 tegen 101 stemmen schuldig verklaard aan greve belediging van het parle ment". MEVR. ROOSEVELT NIET NAAR BUCKINGHAM PALACE. Mevr. Eleanor Roosevelt, de wedu we van de gestorven President der V. S., Franklin Delano Roosevelt, heeft de uitnodiging van de zyde der Brit se koninklijke familie om het huwe lijk van prinses Elizabeth bij te wo nen, moeten afwijzen, daar zij naar haar secr.esse verklaarde haar officiële plichten dient waar te ne men als lid van de Amerikaanse de legatie bij de Verenigde Naties. Dr. Christensen van Kopenhagen heeft een nieuwe methode om penni- cilline te bereiden ontdekt, een me thode, die „de Amerikanen zelfs zal verbazen", zoals de pers, die deze vin ding aanduidt met de naam „penicil- line-sensatie" schrijft. Door middel Van het gebruik van bouillon en een bijzondere voedings bodem, waar de schimmel diep in doordringt, heeft dr. Christensen zulke grote hoeveelheden penicilline ver vaardigd, dat Denemarken op dit ge bied op de wereldmarkt zal kunnen meedingen. Het transport van deze olietank van Amsterdam naar Utrecht was, even als het transport van de Ruysschroef, geen gemakkelijk karweitje, doch het liep voor de transporteur nogal goed af. Rustig werd het vreemdsoor tige gevaarte op zijn plaats van bc-stemming afgeleverd. Situatie in Kasjmir zorgwekkend Interim - regering op komst? De regering van India heeft bekend gemaakt, dat vliegtuigen van de Ko ninklijke Indische luchtmacht „met gunstig gevolg" de binnendringers, de troepen van het „Vrije Kasjmir", heb ben bestookt. Naar verluidt, hebben jagers van de Koninklijke Indische luchtmacht een colonne, die zich wilde aansluiten bij invallers uit de Noord- ZWEEDS PROTEST TEGEN DE BEROVING VAN HET VERONGELUKTE VLIEGTUIG De Zweedse gezant te Athene heeft zich bij het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken beklaagd wegens „de beroving der lijken van het ten Noorden van Athene verongelukte Zweedse vliegtuig en het slopen van het wrak". De gezant eiste, dat er schildwach ten bij 't wrak opgesteld zouden wor den. Men zou met de beroving zijn doorgegaan tijdens het bezoek van een Zweedse delegatie aan de plaats van het ongeluk. Dertien boeren die beschuldigd waren van roof, zijn weer op vrije voeten ge steld. De heer H. D. Louwes: „Behoort het abnormale weer met een zo strenge winter en een zo droge zomer tot het normale bedrijfsrisico van de boer of niet?" aldus vroeg de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw- comité zich af tijdens een zeer uitvoerige rede ter gelegenheid van een gister gehouden vergadering. Naar mening van de heer Louwes bewijzen de feiten van dit jaar, dat er binnen het raam der beheerste prijzen en met handhaving als beginsel van de risico's van goede en slechte oogsten voor de boer toch voor deze bijzondere omstandigheden naar bijzondere voorzieningen moet worden ge streefd. Spreker zag deze voorzieningen voor dit jaar in speciale maat regelen en op langere termijn in verzekering. Hu zeide in dit verband, dat kennis van het weer op langere termijn (seizoen-voorspellingen) voor de gehele aarde een onmisbare voorwaarde is voor een planmatige ordening van de wereldvoortbrenging en het wereldverbruik der grote agrarische stapelproducten: graan, suiker, wol, vlees etc. vangen en een onevenredig deel der lasten, om ons volk goedkoop te la ten leven, hebben gedragen, zeide de heer Louwes van mening te zijn, dat er een aanzienlijke prijsverhoging in de landbouw moet komen. „Wat willen wij als Nee" rlands volk?" zo vroeg hij zich in verband met de huidige financieël-economische en so ciale situatie af. De prijzen der agra rische producten moeten omhoog, de als overbrugging bedoelde toelagen uit de schatkist om het leven goed koop te houden, kunnen niet meer ja ren worden voortgezet, de eigenaren van verpachte boerderijen en ver huurde huizen kunnen hun bezittin gen niet meer onderhouden en tevens leven. Hier moeten wij uil en wij moeten óf ons volk in één keer zijn werkelijke armoede aanzeggen door de lonen te handhaven ondanks ge stegen kosten van het levensonder houd, óf na een derde loonronde, met inbegrip van afschaffing der consu- mententoeslagen, verhoging der land- bouwproductenprijzen en der pach ten en huren zien waar wij met onze gulden staan. Als wij dan de binnen landse verhoudingen zuiver gesteld hebben - d.w.z. onze armoede aan vaard hebben - dan komt de tweede beproeving om klaar te komen met onze buitenlandse betalingsbalans en ook deze armoede, welke wij nu ver bergen door op crediet te leven of onze bezittingen in te teren,- te aan vaarden. Als dit kan, zonder elkaar in de haren te vliegen en met de ver beten wil om door te werken, dan ko men wij eruit. Het is een geweldig Westelijke grensprovincie (Pakestan) uiteengejaagd. Dit geschiedde bij het dorp Pattan aan de weg van Bara- moela naar Srinagar. De bevelhebber van de Indische #roepen, die per vliegtuignaar Srina gar werden vervoerd, sneuvelde, ter wijl hij een terugtocht van zijn troe pen voorbereidde, die ten Westen van de hoofdstad gevaar liepen omsingeld te worden. Sjeik Mohammed Abdoella, leider van de Nationale Vergadering van Kasjmir, die de Indische Congrespar tij aanhangt, zal zich naar Jammoe (de Hindoese provincie van Kajjmir) begeven voor het voeren van onder handelingen over de vorming van een interim-regering. Britse officieren naar het strijdtoneel? "Het Britse kabinet overweegt de Icwestie, hoe en in welke mate aan de wens van India en Pakistan om hoog geplaatste Britse officieren en techni ci in hun leger op te nemen nadat het hoofdkwartier der Britse troepen in India zal zijn geliquideerd, tegemoet kan worden gekomen. Men verwacht een besluit hierom trent over enige dagen. INTERNATIONALE SAMENWERKING De heer Louwes bepleitte een on bekrompen bevordering van de weer kundige wetenschap en zeide voorts, dat naar zijn oordeel een de gehele wereld omspannende politieke en e- conomische samenwerking dan pas mogelijk kan worden, wanneer deze gebaseerd wordt op samenwerking in kléiner verband, gegrondvest op een wezenlijke belangengemeenschap en wil tot eensgezindheid. Als bouw steen hiertoe noemde hij het Bene- lux-streven en een dergelijk streven in Scandinavië. Uit vrijwillig ontstane gediciplineerde natie-groepen kunnen eens de ware Verenigde naties en de ware voedsel en land-bouw-or- ganisatie ontstaan. Spreker verge leek de huidige grote wereldconferen tie in dit licht met „ontijdig in het zaad geschoten planten, wel een heel vertoon, maar geen vrucht van bete kenis". Naar zijn mening zal men er goed aan doen kleinere mogendheden en doelen niet te verwaarlozen, in dien de grote vraagstukken van we reldvrede en productie- en prijzen- regelingen niet bereikt kunnen wor den. ONZE ARMOEDE In het slot van de redevoering richtte de heer Louwes zjjr aandacht op de gestadig groeiende Stichting van de Landbouw en de theoretische arbeid van het Landbouw-Economisch Instituut. In verband met het feit, dat de uitkomsten van het L.E.I. bewij zen, dat grote groepen boeren sinds opgave voor onze democratische wijze de bevrijding te weinig hebben ont- van regeren. ZOON VAN BORMANN GEARRESTEERD De zeventien-jarige zoon van Martin Bormann, Hitler's medewerker, ook Martin geheten, is gearresteerd. Hij verbleef sedert September jJL te Kir- chenstal onder de naam Martin Berg- mann als landarbeider en student. De Oostenrijkse politie, welke hem arres teerde heeft hem aan de Amerikaan se autoriteiten uitgeleverd. 160 KRULSTAARTEN IN BESLAG GENOMEN Gedurende de laatste weken heeft de CCD in de provincie Utrecht onge veer 160 varkens, welke clandestien gehouden werden ,in beslag genomen. Hiermede werd voorkomen, dat de varkens na uit een niet voor hen be stemde voedselvoorraad te hebben ge geten, in de zwarte handel zouden verdwijnen. De Japanse vice-admiraal Sakonjoe Naomasa is door een Brits militair ge rechtshof ter dood veroordeeld. Hij was verantwoordelijk voor de dood op 65 overlevenden van een Brits transport. In de bonnenlijst van gister is door een onjuistheid buiten onze schuld een storende fout geslopen. Onder bonkaarten MA, MD. MH 712 (bijzondere arbeid a.s. moeders en zie ken - serie Q) staat aangewezen: Q-ll suiker terwijl dit moet zijn Q-21. 400 GRAM SUIKER VOOR SINT NICOLAAS EN KERSTMIS In verbanjl met St. Nicolaas en Kerstmis zal twee maal een extra rantsoen van 200 gram suiker worden verstrekt. Deze extra suiker wordt voor alle leeftijdsgroepen beschikbaar gesteld. SCHOENENBONNEN C-SERIE PAS OP 1 DECEMBER IN GEBRUIK In afwijking van hetgeen onlangs door 't C.D.K. werd bekend gemaakt zullen de schoenenbonnen van de C- serie (schoenenbonnen met ln de lin kerbovenhoek de letter C, gevolgd door een andere letter) ,niet opl Nov. doch eerst op 1 December a.s. in ge bruik worden genomen. 100 GRAM VLEES EXTRA. Voor het tijdvak van 30 October tm. 8 November wordt wederom een extra rantsoen van 100 gram vlees beschik baar gesteld. In verband hiermede deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat in genoemd tijdvak bon Q- 06 diversen geldig is voor 100 gram vlees of vleeswaren. Tilburgse textielarbeiders in staking De arbeiders /an een tiental textiel fabrieken te Tilburg hebben gisteren het werk neergelegd .nadat enige da gen te vqren de arbeiders van twee andere textielfabrieken daartoe het initiatief, genomen hadden. De oorzaak van deze staking, is "te zoeken in de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, welke 13 October j.1. inging. Voor verscheidene arbeiders zouden ongunstiger loonvoorwa^rden zijn ont staan. Het advies van de R.K. textielerbei- dersbond luidt: „blijft in de fabrie ken". Ontstemming bij de stakers was ook ontstaan door een adres, gericht tot minister Drees, om de gemeente Til burg in de derde gemeenteklasse te handhaven. Dit adres ging uit van de werkgeversorganisaties. De staking omvat momenteel 500 van de 7000 tex tielarbeiders. FRANS OORLOGSSCHIP TE DEN HELDER. De Frans duikbootjager ..Spahi", een zusterschip van de Nederlandse „Queen Wilhelmine", is gistermiddag de haven van Den Helder binnenge sleept. Het schip, dat dienst doet bij de visserijinspectie, heeft 15 mijl ten Noord-Westen van Den Helder een mankement aan een der motoren ge kregen. Vermoedelijk kan de schade binnen enkele dagen hersteld zijn. DE „PIET HEIN" GAAT OP DE HELLING. Het prinselijk jacht „Piet Hein" is gistermiddag de haven van Den Hel der binnengelopen. Maandag wordt 't vaartuig naar de marinewerf gebracht om grondig te worden nagezien. U.N.O. In de wolken Het plan om voor de Ver. Naties te New-York een wolkenkrabber van 45 verdiepingen te bouwen is in principe goedgekeurd door de meerderheid van het speciale comité van 16 landen, dat de plannen en dé onkosten bestuderen moest. Indonesië in de Veiligheidsraad Australië steunt Russisch voorstel De inhoud van het consulair rapport was aanleiding voor de Australische afgevaardigde, Hodgon, om de Russi- resolutie, welke een terugtrek ken van de Nederlandse en republi keinse troepen voorstelt tot de demar catielijnen, zoals deze voor het uitbre ken der vijandelijkheden waren, warm te ondersteunen. Voor het geval het Russische voor stel onaannemelijk zou zijn, beval Hodgon de Australische resolutie als alternatief aan, n.1. het vaststellen van een 10 km. brede neutrale zóne. Hij was van oordeel, dat 27 militaire ad viseurs, die thans op Java vertoeven, in staat zouden zijn het toezicht te houden op de instelling van zulk een zóne. Ten aanzien van de resolutie der V.S. behield Hodgson zich het recht voor te zijner tijd een aantal amendementen hierop voor te stellen. Hodgson stelde de Nederlanders hoofd zakelijk aansprakelijk voor het mis lukken van de wapenstilstand. Om trent de 2 uitleggingen, welke volgens het rapport aan de order „staakt het vuren" zijn gegeven, zeide Hodgson: „Zolang v/ij toelaten, dat de huidige situatie voortduurt laten wij aan één van de beide partijen het recht een situatie te scheppen .welke vooruit loopt op de a.s. onderhandelingen". HodgsQn viel in het bijzonder para graaf 47 van het rapport aan, waarin is geconstateerd, dat de commissie geen middelen kon vinden om een be tere nakoming van de wapenstilstands order te verzekeren. Hij verlangde daarom onmiddellijke maatregelen ter uitvoering van de order van de veilig heidsraad. De voorzitter verdaagde hierop de vergadering tot Vrijdag 15.30 uur Nederlandse tijd. Er staan daarvoor nog 6 sprekers ,w o. Neder land op de lijst. HAAGSE POLITIECOMMISSARIS VEROORDEELD TOT 15 JAAR Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft de oud-hoofdcommissa ris van politie Mr. Hamer wegens hulpverlening aan de vijand veroor deeld tot vijftien jaar gevangehisstraf met ontzetting uit de kiesrechten, het recht ambten te bekleden en het recht bij de gewapende macht te dienen. T.NJ. OFFICIEREN NAAR SEMARANG GEBRACHT 17 Officieren van de TNI te Batavia die niet per vliegtuig naar de repu bliek mochten worden teruggebracht, zijn thans per vliegtuig naar Sema- rang gebracht en daar over de de marcatielijn gezet met instructies hoe zij de eerste TNI-post konden berei ken. vicieuze Het is min of meer vanzelfsprekend, dat in het afdelingsverslag der Twee de Kamer ook het algemeen wel- standspeil ter sprake komt en natuur lijk in dié zin, dat de wens tot uit drukking wordt gebracht om dit te verhogen. Vele leden meenden, dat de regering haar politiek van lonen en prijzen, zoals die verleden jaar werd aangekondigd, niet heeft kunnen rea liseren, omdat de prijsverlaging, waar mee toen rekening werd gehpuden, zich niet heeft voltrokken. Volkomen logisch waren deze leden van oordeel, dat een algemene reële verhoging van het levenspeil slechts te verwachten was van een verhoging der arbeidsproductiviteit. Daarmee echter belandde men in de befaamde vicieuze cirkel, want, so mee .d - men, deze verhoogde arbeidsproductiviteit moet uitblijven, zolang de omstandig heden voor de werkende bevolking niet gunstiger werden. Maar daarvoor is weer nodig de verhoogde producti viteit, enzovoorts. Men zit vast. Geheel juist is dit natuurlijk niet W—t behalve de productie is er ook nog iets als de verdeling der goede ren. wo weten uit de voor-de-oorlogsé jaier. en vooral uit de tijden van om streeks een-halve eeuw geleden, dat de productie zeer voldoende kan- zijn, maar de verdeling bitter slecht. Met h<_' gevolg, dat men in de maatschap pij naast de grote weelde nijpende armoede ontmoet. Hoe beter de ver deling is .hoe groter de kans. dat ten minste de uitwassen worden verme den Tn dit opzicht is in Nederland reed: heel wat bereikt, wat echter niet be teken!, dat we er al zijn. Daarnaast zijn nog verschillen "e an dere mogelijkheden aan te wijzen, die kunnen voeren tot verbetering van de toestand. In de eerste plaats «~n- ken we daarbij aan de geweldige le gen*. oht die Nederland thans op de been houdt. Honderdduizenden van de bestr krachten worden daardoor aan de productie onttrokken. Het is een bekend verschijnsel, dat een grote uitbreiding van het militaire apparaat de velstand drukt. Daarnaast zijn er de bezuinigingen, die mogelijk zijn op het ambtenaren-' apparrat We zouden niet gaarne wil len zeggen, dat de ambtenaar niet uiterst nuttig kan zijn. Integendeel, de huid'ge wereld kan het niet zonder hem stellen. Maar het aantal ambte naren moet niet groter zijn dan nood zakelijk is en we vrezen, helaas, dat in dit opzicht de toestand allerminst ideaal is. Iedere overtollige ambte naar echter :s een o pet er zonder meer en dient in de productie te> worden opgenomen. We hebben hiermee drie mogelijk heden opgenoemd, die er elk voor zich in hoge mate toe kunnen bijdragen d» vicieuze cirkel te doorbreken. En het gaat dus niet aan de bestaande toe standen maar te aanvaarden omdat verbetering alleen mogelijk is wan neer een aantal heilige huisjes omver moeten worden gesmeten. A. ERIKS. Briis-Amerkaans protest te Moskou Over inbeslag genomen olie raffinaderij. De Britse ambassadeur te Moskou, sir Maurice Peterson heeft opdracht gekregen om bij de Sovjet-regering te protesteren tegen het beslag leggen op de olie-raffinaderij te Lobau (Oosten rijk). Ook de Ver. Staten hebben een officiëel protest ingediend. De raffinaderij werd in Augustus door Sovjet-troepen bezet, daar zij Duits bezit zou zijn. Zij is echter, al dus Reuter's correspondent, gecombi neerd Brits, Amerikaans en Neder lands bezit. De Britse en Amerikaanse protesten in de gealliëerde bestuursraad voor Oostenrijk en in de Viermogendheden commissie voor de verdeling van Duit se eigendommen in Oostenrijk zijn tot nu toe niet op bevredigende wijze beantwoord. weerbericht IETS MINDER KOUD Meest matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Veel bewolking maar geen regen van betekenis. Iets minder koud

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1